Meditatie Ds. L. de Wit nam afscheid van Hervormd Oude-Tonge RAAD Beroepings- Uitslagen Oostmoer Het weer van volgende week.., Oudjaar 2008 Nieuwjaar 2009 Oud papier Goecfereede Stamppotten in Ons Dorpshuis Beelden van vroeger in het Wijkcentrum Vroeg vakantie boeken: meer keus, meer korting Tentoonstelling Stormvogels WERK 'Die op de Heere vertrouwen, zijn als de berg Sion Opbrengst Kerstconcerten Begin 2009 wat minder koud EIÜVtlDËfi-WEUWa Gods leiding ervaren Ceüjk een arend zijn nest opwekt (Deut. 32:11) Gods leiding verwacht Xo leidde hem de HEERE alleen (Deut. 32:12) Onwankelbaar Kerstsprineconcours PAGINA 6 DINSDAG 30 DECEMBER 2008 Oudjaar 2008 Alles wat oud is, is de ver dwijning nabij! 31 December 2008 leert ons: Het gaat voor bij! Mozes, de Man Gods, schreef deze woorden. Zijn arbeidstijd was ten einde, zijn leven was gerijpt voor de overgang naar het land der belofte. Niet het Kanaan op aarde, maar het Kanaan van de eeuwige rust zal hij mogen ingaan. De Heere geeft hem een terugblik op de wonder lijke leiding met het volk. Wie is dat volk? Want des HEE- REN deel is Zijn volk, Jakob is het snoer Zijner erve. In een wonderlijke beeldspraak wijst Mozes op Gods wonder lijke leiding. Het is gelijk een Arend die zijn nest opwekt. De arend wordt de koning van de vogelen genoemd. Tij dens de woestijrjreis verkeer de Mozes op hoge bergen en kon hij de vlucht van arenden bewonderen. Nu spreekt hij van het nest van de vogel en het opwekken daarvan. Het nest leert veel lessen. Daar is het begin van het leven. Het kuiken breekt de schaal van het ei open. Het eerste gepiep wordt gehoord. De schreeuw om leven en voedsel is het bewijs van nieuw leven. Het leven wordt gekoesterd en dan komt de wasdom. Het jonge leven moet leren drij ven op eigen vleugelen. De jonge vogel wordt uit het nest gedreven en gelokt. Daar wordt het bewaard en gedra gen. Met het beeld van de arend leert de Heere dat hij vanaf het begin van het leven de zorg voor de Zijnen heeft. Hoe heeft de Heere dat ook bevestigt in het jaar dat voor bij is gegaan. Bij alle weder waardigheden van het leven heeft cfe Heere Zijn zorg en trouw betoond. Zeker, er waren veel zorgen. De gevolgen van de zonde zijn te zien in de gezinnen, de maatschappij en de zicht bare kerk. De apostel Paulus schreef aan zijn geestelijke zoon Timotheüs: En weet dit, dat in de laatste dagen ontstaan zullen zware tij den. Want de mensen zullen zijn liefhebbers van zichzel- ven, geldgierig, laatdun kend, hovaardig, lasteraars, den ouders ongehoorzaam, ondankbaar, onheilig 2 Tim. 3:1-2). Het loslaten van de normen van Gods wet zijn te zien. De wetteloosheid geeft als vrucht bandeloosheid. De gezags ondermijning verbreekt de gezagsoefening. De zorgen van de wettige regering zijn veel. Wie zal het kunnen beteugelen? Het zijn tekenen om op te merken. Toch, wat Mozes zag aan het einde van de woes- tijnreis is een blijvende bood schap. Hij zag hel wonder van Gods trouw. De jaartij den geven veranderingen te zien. Ze komen, ze worden gezien en verdwijnen. Het is een levensles voor alle tijden. Aan het einde van het jaar 2008 lezen wij een onver anderlijke boodschap.' "Het gras verdort, de bloem valt af; maar het Woord onzes Gods bestaat in der eeuwig heid." (Jes.40:8) Lonfl Hem, Die u vergunt uw zielsverlangen, En 't goede tot verzading doet ontvangen; Uw jeugd vernieuwt, gelijk eens arends jeugd. Nieuwjaar 2009 De eeuwige God is de onver anderlijke Ciod. Hij is gisteren en heden en tot in eeuwig heid Dezelfde. Temidden van een veranderende wereld is dat de troost en de levensver wachting. Alzo leidde hem de HEERE alleen. Het wijst op de enige leiding. Het is een toetssteen voor het gehele leven en is niet gebonden aan jaartallen. Vreemde afgoden kunnen oproepen om hen te dienen. Godsdiensten kun nen een zekere leiding voor stellen. Maar de HEERE, de God van Jakob is soeverein in Zijn leiding. Gelijk als de arend handelt met haar jon gen, alzo handelt de Heere met de Zijnen. De leiding door Mozes bezongen leert de verlossing uit het dienst- huis. Het Kanaan der rust zal bereikt 'worden na een bange en barre woestijn tijd. Uit de hoogte van Gods welbehagen wordt het leven verwekt en ontdekt. Er is geen menselijke oorzaak aan te wijzen. Het nieuwe leven zal openbaar komen in een piepen naar Ciod. Het jonge leven toont een hulpeloos en afhankelijk leven. Maar het toont ook de trouwe zorg en bewaring. Het jonge leven is beminnelijk en onvergetelijk. Toch zal het anders worden. Het leven ontwikkelt zich. Zo moet de jonge arend het nest verlaten en een andere levenstijd breekt aan. De vogel zal het luchtruim door klieven. Het is de ruimte die door God is verordineerd. De beeldspraak van Mozes is leerzaam. Het geloof en gena deleven verkrijgt kennis van de levensruimte zoals deze is in de Persoon en arbeid van Ghristus. Het is noodzakelijk. (Christus is de enige Rust. Zijn arbeid is de Zijnen te bewa ren en te dragen en de volko men verlossing te schenken. De vrijheid, cfie in Christus is, zal ervaren worden. Dat is de enige ruimte voor de op God hopende mens. Het wijst naar de ware toekomst en levensverwachting van de mens. Verkerend in de hoog te van de genade van God m Christus, hgt de aarde in de diepte. De aarde biedt deze levensruimte niet. "Want wat baat het een mens, zo hij de gehele wereld gewint en lijdt schade zijner ziel? Of wat zal een mens geven tot lossing van zijn ziel?" (Matth. 16:26) Onder leiding van de Vuur- en Wolkkolom is het volk vei lig. Dan zal bij het ingaan van een nieuwe jaarkring de toe komst niet verschrikken. De Heere zal ook in de toekomst zorg dragen voor Zijn eigen werk en genade. Geen vader sloeg, met groter mededogen, Op t teder kroost ooit zijn ontfermend ogen Dan Isrels HEER' op ieder, die Hem vreest. Dirksland, ds. P. Blok Deze vraag- en antwoordrubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. NIEUWJAAR IN 'T OOSTEN Ik heb wel gehoord van nieuw jaarsvieringen in China, en bij voorbeeld Amerika, maar nooit over dgl. feesten in het Nabije Oosten. Hoe gaat het daar toe op Oudejaarsavond"? Antwoord: Onze bijgelovige Germaanse voorouders meen den dat bij het korten der dagen de boze geesten de over hand kregen. Daartegen moest fel geprotesteerd worden en vandaar de joeltijd' en het 'joelfeest'. Om die boze geesten de toegang tot het nieuwe jaar te beletten, moest er 'een hei dens kabaal' gemaakt worden. Vandaar, dat onze latere voor vaderen zo dankbaar gebruik gingen maken van het luid knallende Chinese vuurwerk, ook al kost dat ons nog ogen, vingers en andere lichaamsde len. Maar in andere culturen is die herrie helemaal niet nodig en soms is van 'vieren' nauwe lijks sprake. De Joden vieren hun Rosj Hasjana La-ilanot Nieuwjaarsfeest der Bomen) op de 15e dag van de maand Sjevat, dat is ongeveer eind januari. Dan gaan sommige bladverliezende soorten in het Nabije Oosten weer uitbotten en dat maakt op hen veel meer indruk dan de eerste dag van de maand Tisjri die volgens de Joodse kalender de eerste dag van een nieuw Israëlitisch jaar is. De Grieks-orthodoxen vieren Nieuwjaar op de eerste september en de Kopten hou den vast aan 1 augustus. Rond 16 juli valt de Nieuwjaarsdag van de Mohammedanen, maar door hun schuivende maan den komt die soms in Rama dan terecht en dan is vasten de boodschap. In Iran en Jor danië bijvoorbeeld wordt op genoemde dag heel officieel feest gevierd, maar in andere landen in 't nabije oosten doet men er soms veel minder aan. Toch zijn er bijv. in Egypte en Indonesië ook rond pns Oud en Nieuw feestelijkheden en ontvangsten. DUIVEKATER OP TAFEL Kennissen uit de Zaanstreek brachten gebak mee in de vorm van een scheenbeen, met knobbels die gewrichten moesten voorstel len. Ze noemen het daar 'duive- kater'. Wat heeft dat met Nieuw jaar te maken Antwoord: Met ons Oud en Nieuw niets, maar wel met 't heidense joelfeest. Als de dagen weer gingen lengen, offerden onze Germaanse voorouders dieren aan hun goden en hielden zij eetfestij nen. De vorm herinnert aan de af te kluiven beenderen en de naam kan duiden op katers die werden geofferd, en de duivel die bezworen moest worden. Eeuwenlang zijn er duiveka- ters in broodvorm gebakken. 'Deuvekater' was in 1450 zelfs de bijnaam van een bakker, die in Leiden lange krenten- broodjes bakte met die naam. Men wilde het woord ook wel toedichten aan een verbaste ring van 'deux quatres' (Frans voor twee kwarten), omdat er zoveel banketbakkersrecepten uit Frankrijk kwamen, maar Frans gebak is van véél later tijd dan deze broodjes in de vorm van een scheenbeen en in Frankrijk kent men dit bak sel niet. Bij ons komt het in verschillende streken al eeu wenlang op tafel. P0LKA2IEKTE In een Vlaams boek las ik over de polkaziekte'. Wat is dat? Antwoord: In 1845 werden in België alle aardappelplanten vernietigd door een schimmel- ziekte (Phytophthora infestans) die ook de knollen deed rotten. In de Kempen werd die plaag beschouwd als een straf voor het veelvuldig dansen van de polka, die toen als modedans uit Bohemen en Wenen was overgenomen. De epidemieën van de aardappelplaag kregen daarom de bijnaam 'polka- ziekte' en de boeren trokken ter bedevaart naar Lippelo (bij Mechelen). De Stichting Koninklijke Fan fare ApoUo te Goedereede haalt a.s. zaterdag weer oud papier en huishoudelijk kar ton op in Goedereede en Goe dereede Havenhoofd. Gelieve het papier vóór 8.30 uur goed gebundeld gereed te zetten. NIEUWE-TONGE - In het Dorpshuis ie Nieuwe-Tonge organiseert stichting Compa- nen maandelijks een groeps- maaltijd voor senioren. De maaltijden worden aangebo den in combinatie met een bingo. De eerstvolgende maaltijd is donderdag 22 januari en op het menu staan soep, stamp potten en een toetje. Deel name staat open voor seni oren van Nieuwe-Tonge en Stad aan 't Haringvliet, de kosten bedragen 9 p.p. (all in). Vanaf twee uur is de zaal open en om 14.30 uur begint het programma, om vijf uur wordt dé maaltijd geser veerd. Bij de activiteit wordt gezorgd voor koffie, thee en een drankje. De medewerkers van Ons Dorpshuis verzorgen een bin go. Opgeven is noodzakelijk, dat kan bij Saar Bruggeman (tel. 651925) of Lenie Mack- loet (tel. 651564), bij voor keur tussen 18.00 en 19.00 uur. Er is een maximum van 36 deelnemers. Opgeven/ afmelden kan tot uiterlijk vrijdag 16 januari. Voor ver voer worden de bezoekers geattendeerd op de mogelijk heden van Regiotaxi Goeree- Overflakkee (0800-4404044). De gezamenlijke maaltijd is een samenwerkingsproject, waarin Ons Dorpshuis en Companen zich inzetten om in de dorpkernen een aan trekkelijke ontmoetingsac tiviteit voor senioren op te zetten. MIDDELHARNIS - Op dins dag 13 januari organiseert het lokaal ouderenwerk van Stichting Companen weer een nieuwsmiddag in het Wijkcen trum aan Doetinchemsestraat 27. Vanaf 14.00 uur bent u van harte welkom om te genieten van oude nieuwsbeelden van het Polygoon- en NOS-jour- naal. Het zijn filmpjes over de jaren vijftig van de vorige eeuw. Oude tijden herleven. Onderwerpen als de eerste ruimtereis, het bezoek van prinses Beatrix aan de Antil len, Sjoukje Dijkstra, en de elf stedentocht passeren de revue. Na de pauze, met een gratis kopje koffie of thee, is er een nieuwsquiz waarbij nog nage praat kan worden over 'die goede oude tijd'. De entree bedraagt 1. Wie meer wil weten, kan bellen naar 0187 483366. Van 18 december 2008 t/m 7 februari 2009 gaat de vroeg- boekcampagne van Globe Reisburo van start. De slo gan 'Vroeg vakantie boeken meer keus, meer korting' staat hierbij centraal, leder een die tijdens de actiepe riode zomergidsen ophaalt, maakt kans op een reis cheque t.w.v. 450. Boven dien ontvangt iedereen die voor 1 maart 2009 een reis boekt bij Globe Reisburo Ouddorp een gratis foto boek t.w.v. 34,95. Naast dit fotoboek en de kans op een reischeque t.w.v. 450 profiteert de consument bij Globe Reisburo van de vele hoge vroegboekkortingen van de reisorganisaties die opgenomen zijn in het bre de assortiment van Globe. Globe Reisburo Ouddorp zal in de maanden december, januari en februari buiten winkeltijden op afspraak werken. Globe Reisburo Middelharnis heeft in de maand januari een extra koopavond op donderdag tot 20.00 uur. Zo heeft de klant nog meer gelegenheid om van deze spectaculaire kortingen gebruik te maken. Globe Reisburogroep, onder deel van de Oad Groep, is een landelijke reisbureauketen met ruim 220 winkels, waaronder 8 reisburo's van Staalduinen en 8 reisbureaus voor zaken reizen die opereren onder de naam Globe Business Travel. Alle reisbureaus die onder de Globe vlag vallen, zijn aange sloten bij de ANVR en SGR. OUDE-TONGE - PV Stormvo gels houdt zaterdag 3 januari haar jaarlijkse duivententoon- stelling in het clublokaal aan Schoolstraat 14-a te Oude-Ton- ge. Het gebouw is vanaf 19.30 uur geopend. Ook wordt er een verloting gehouden en draait er het Rad van Avon tuur Tevens is er ook een bon- nen/duivenverkoop met schen kingen van diverse Flakkeese en landelijke topmelkers. Het inzetten van de schenkingen kan t/m 2 januari 22.00 uur via website www.toppigeons.nl. Zaterdagavond 3 januari zul len de bonnen in het clubge bouw worden afgeslagen. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Gameren (her vormd), ds. G. Wassinkmaat te Hoevelaken; te Klaaswaal (hervormd) en te Noordhorn en Saaksum (herv.), ds. G. van den Berg te Heerde. Aangenomen naar Giessen- dam/Neder-Hardinxveld, kan didaat A. ten Brinke te Alblas- serdam; naar Papendrecht (wijkgem. West; herv.), ds. J.C. van Trigt te Woerden; naar Rotterdam-Overschie (prot. gem.), ds. W. Koerselman te 's-Gravenzande; naar Ureterp (gerefkandidaat. J. van den Brink-Dekker .te Veenendaal; naar Winsum-Obergum (Gr.), ds. H.Jansen te Drachten; naar Zoetermeer-Noord (prot. wijk gem. i.w.), ds. N. de Lange te Beusichem-Zoelmond (herv.). Bedankt voor Rijssen (herv. wijkgem. 5), ds. C. van de Scheur te Veenendaal; voor Wouterswoude (herv.), ds. J. Geene te Katwijk aan Zee. HERSTELD HERV KERK Aangenomen naar Andelst- Zetten e.o. i.c.m. Ederveen, kandidaat M. van Reenen te Lunteren. Beroepbaar: kandidaat J. A. Kloosterman, Buiten- zorglaan 9, 6712 GN Ede. Tel. 0318-615495. E-mail: j.a.kloosterman(a) kliksafe.nl. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Groningen, ds. J. Bosch te Hoofddorp; te Haamstede, kandidaat S. Pos te Utrecht. Bedankt voor Meppel, ds. A. Wagenaar te Aalten. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Aalst, ds. G.J. van Aalst te Klaaswaal; te Beek bergen en te Borssele, ds. D. de Wit te Rijssen-West; te Ber- kenwoude, te Naaldwijk en te Poortugaal, ds. A.J. Gunst te Nieuwerkerk; te Picture Butte (Canada), ds. J.M.D. de Heer te Middelburg-Centrum; te Scheveningen, ds. L. Terlouw te Barendrecht, die bedankte voor Leiderdorp; te Utrecht, ds. C. Sonnevelt te Lethbridge (Can.); te Sint Annaland, ds. C. ■>Neele te Lisse. Bedankt voor Drachten, ds. F. Mulder te Wageningen; voor Groningen, ds. A.T. Vergunst te Carterton Nieuw Zeeland; voor Terneuzen, ds. J.J. Tanis te Kampen; voor Leiderdorp, ds. L. Terlouw te Barendrecht; Voor Oudemirdum, ds. P. Melis te Veen. Intrede:te Elspeet: (7 janu ari 2009), ds. G. van Manen te Middelharnis; bevestiger ds. G. Beens. OUDE-TONGE - Een flink aantal predikanten neemt deze weken afscheid van Goeree-Overflakkee. Een week nadat ds. Maas i.v.m. emeritaat afscheid nam van Hervormd Nieuwe- Tonge, was er zondag 21 december een afscheids- dienst in de Hervormde kerk te Oude-Tonge, nadat ds. L. de Wit een beroep had aangenomen van de Hervormde Gemeente van Bleskensgraaf. De komen de weken staan er nog drie afscheidsdiensten op de eilandelijke kerkelijke agenda. Door Hans Villerius Op 4 januari a.s. is het precies vijf jaar geleden dat ds. De Wit tot predikant werd beves tigd in de Hervormde Kerk te Oude-Tonge. Het was tevens de eerste gemeente die hij mocht dienen. In de achterliggende jaren heeft hij door zijn wijze van naar buiten treden een bij zondere plaats gekregen onder de bevolking van Oude-Tonge, zo wel onder kerkdijken als niet- kerkelijken. Dat werd duidelijk tijdens de toespraken die aan het eind van de afscheidsdienst tot de scheidende predikant werden gericht. Hij werd toe- gesproken door waarnemend burgemeester J. Heijkoop van de gemeente Oostflakkee, ds. R.W. van Mourik namens de Classis Brielle en de Werk gemeenschap Sommelsdijk, DIRKSLAND - In de weken voor kerst organiseerde Mis sion Music Concerten drie con certen waarvan de opbrengst ten goede komt van diverse zendingsdoeleinden. De col lectes die bij deze concerten werden geliouden, hebben tot de volgende opbrengsten geleid. Op 12 december in de Nieuwe Kerk te Zierikzee: 500 t.b.v. Living Water Vil lage in Borneo; 13 december in de Hervormde Kerk te Tho- len: 1.119,70 t.b.v Stichting Charite; 20 december in de Hervormde Kerk te Sommels dijk: 560,03 t.b.v. Stichting OZO. en door ouderling A.M. Ter- woert namens de Hervormde Gemeente van Oude-Tonge. Ds. De Wit zelf hield zijn afscheidspreek over Psalm 125 vers 1 en 2: 'Die op den HEERE vertrouwen, zijn als de berg Sion, die niet wankelt, maar blijft in eeu wigheid. Rondom Jeruzalem zijn bergen; alzo is de HEERE rondom Zijn volk, van mi aan tot in der eeuwigheid. In deze tekst, zo sprak ds. De Wit, rijst een onwankelbare berg op, met er rondom heen een keten van bergen. Zo zijn ook degenen die op de Heere vertrouwen. Die worden niet vergeleken met wankele ijs schotsen, maar ze zijn stand vastig. Sterker nog: zij staan tot in alle eeuwigheid. Het gaat er in de tekst niet over dat deze mensen, deze christenen, niet zullen wankelen, maar 't gaat hier over de berg Sion. Daar was de tempel en de dienst van God. In Gods huis gaat 't om dingen die je nergens anders krijgen kunt in heel de wereld: hier wordt de weg der behoudenis gewezen en hier daalt God neer ter verlossing. Niet dat 't om het gebouw op zich gaat, maar om Gods naam die altijd blijft staan, ook in druk en benauwdheid. Daar aan kunnen we ons vastgrij pen, aan zijn onwankelbare beloften. Onder Zijn vleuge len mogen we onze toevlucht nemen, als vluchtenden, die juist van Hem weggelopen zijn. Van onszelf zijn we niet zo standvastig, maar gaan we zo 't ondersteboven. En als we er zo bij liggen, in hulpeloosheid en verlorenheid, openbaart God Zich opdat er geloofsver trouwen zou mogen worden beoefend. Maar de Heilige Geest heeft er heel wat werk aan om ons zo ver te krijgen. Want een mens vertrouwt zich niet zomaar toe aan God, maar probeert 't zo lang mogelijk zelf te regelen, of hij vertrouwt op anderen mensen. Alleen als een mens door Gods Geest de ogen worden geopend voor eigen nietigheid en verloren heid. Dan komt 't erop aan of wij vertrouwen dat al onze zonden alleen om Christus wil vergeven worden. De Hei lige Geest is ervoor nodig om dat vertrouwen in ons te wer ken. En God de Vader heeft beloofd dat Hij daarvoor Zijn Geest in de gemeenten ach ter zou laten. Ook om ons te leren onze voeten te zetten in Zijn spoor. Zijn voetstap pen te drukken. Van onszelf kunnen we dat niet, maar zijn we tot hinken en tot zinken ieder ogenblik gereed. Daar om omhelst de gelovige niet zichzelf, maar alleen Christus en Zijn gerechtigheid. Die in Hém gelooft, in Hem zijn ver trouwen stelt, op Hem alleen, zal niet beschaamd worden. Letten we erop dat dit ook geldt voor de kerk van het Nieuwe Testament. In Gods stad is plaats gemaakt voor zondaren, heideneni voor hen die zich van Hem hebben ver vreemd. Doen wij ook onder zoek naar hoe dicht wij bij God leven en met Hem wandelen? Als God je de ogen opent voor de afstand die er is tussen ons en God, ga je voor jezelf ten onder Maar dan is hier een Hoeksteen in Sion, opdat we op Hem zouden bouwen en we ons voor behoudenis op Hem alleen zouden wer pen en toevertrouwen. Eigen kracht, eigen benen, eigen gezondheid of vermogen, ja elke grond buiten Christus is een wankele bodem. Buiten Hem hangt ons leven aan een zijden draad. Maar die op God vertrouwt is in Hem vast, vei lig en beschermd. Om deze boodschap bekend te maken, heeft God Zijn dienstknechten uitgezonden. De prediking is altijd tweeledig: óf u blijft staande, maar u zult onderuit gaan; óf u valt voor het Woord van God, en zult staande blij ven. Zoals rondom Jeruzalem bergen zijn, zo beschermt God ook Zijn volk. Als er vijanden bij u willen komen, moeten ze dus eerst God opzij zetten en dat lukt ze nooit. Dat God zo voor Zijn volk wil zijn, kan alleen door het Lam van God, dat ook het Lam der overwin ning is, als Toevlucht en sterkte voor Zijn volk. Maar levensge vaarlijk is het als je nog aan de verkeerde kant van die Berg staat. Dan ga je 't verliezen omdat Christus al overwonnen hééft. En omdat Christus al overwonnen heeft, kan straks de vrede nooit meer verstoord worden. De vervulling van die dag nadert. Wij dan, wetende den schrik des Heeren, bewe gen de mensen tot'het geloof; en zijn wij gezanten van Chris tus wege, alsof God door ons bade; wij bidden van Christus wege: laat u met God verzoe nen. Hoe zijn wij dan zo zeker van de uitkomst? Hierom: Want een Kind is ons geboren, en een Zoon is ons gegeven! We beleven op dit moment de koudste decemberfase sinds 1996 en ook eind december 1995 was het (zeer) koud pp de Eilanden met nachttemperaturen die nog bijna 8 gra den lager lagen dan nu. Tot en met de laatste dag van 2008 blijft een aflandige wind koude condnentale lucht meenemen, waarin het de komende nacht - net als de voorbije nacht - meest matig vriest. Veel ijsaanwas was er nog niet bepaald in het voorbije weekeinde en dat kwam natuurlijk doordat de wind ook in de kleine uurtjes bleef doorstaan. Tevens vroor het de afgelopen nachten (tot afgelopen maandag) niet hard genoeg, maar de nacht naar woensdag zal het steviger vriezen, zodat het ijs op de laatste dag van het jaar wellicht net draagbaar is op sommige plaatsen. Deze dinsdag- en woensdagmiddag zijn er vrij veel zonni ge perioden nog en er waait weer een schrale oostenwind van kracht 4. De maximumtemperatuur komt waarschijn lijk net niet aan het vriespunt, dus ook vandaag kunnen sommige plaatsen op de Eilanden weer een nipte ijsdag noteren (hele etmaal beneden nul). De nacht naar woensdag wordt waarschijnlijk dus de koud ste tot nu toe en woensdag overdag is het weer nagenoeg identiek aan dat van dinsdag. Het hogedrukgebied boven Scandinavië trekt op 31 december geleidelijk weg en drukstijgingen in de regio IJsland en dalingen boven Noord-Europa doen bij ons de stroming krimpen naar meer noordelijke richringen. Twee dingen gaan dan veranderen. In de eerste plaats komt er meer bewolking die de vorst vooral in de nacht doeftemperen. Ten tweede wordt de wind soms aanlandig en dat geeft gegarandeerd een lichte dooisituaüe tot -I- 3 of -I- 4 graden op 1 januari bijvoorbeeld. Het eventuele schaatsijs wordt dan onvermijdelijk aange tast. Er is er echter wel zicht op een weer iets kouder verloop vanaf 2 januari, waarbij de sneeuwkans bovendien gaat toenemen. Al bijna een week is er onduidelijkheid of de zeer koude lucht uit het noorden van Europa ons gaat bereiken. De allerlaatste berekeningen van de weercentra geven allengs minder koud weer aan voor volgende week en die kans is in het milde Nederland natuurlijk veel groter dan dat er vrieslucht binnenstroomt uit Noord-Europa met een graad of 15 onder nul. Weerman Mare Putto STAD AAN 'T HARING VLIET - Hieronder vol gende de uitslagen van de dressuurwedstrijd, die zaterdag 27 december werd gehouden en de uit slag van het Kerstspring- concours dat gehouden werd op Tweede Kerstdag bij Manege Oostmoer. Uitslagen dressuurwedstrijd: Proef Fl. Deborah Westdijk, Stanley, 221 pnt; Joeri West- dijk, Sjappeloep, 219 pnt; Quinten Westdijk, Gipsy, 218 pnt. Proeven F7, F9, FIO. Lisanne Lokker, Tazz, FIO, 243 pnt; Marit Huizer, Tazz, F9, 238 pnt; Emma Spaan, Rody, F9, 233 pnt; Jierga Tanis, Svaturn Undra, F9, 232 pnt; Martine v. Driel, Maistro, F7, 229 pnt; Anne Spaan, Whoopi, F9, 219 pnt. Proeven Fll, F12. Rowena Koster, Silver, Fll, 232 pnt; Brenda v.d. Nieuwendijk, Karine, Fll, 230 pnt; Rob bert Confurius, Doddle, Fll, 225 pnt; Amber v. Gameren, Desdny, Fll, 224 pnt; Naomi Moerkerke, Amanda, Fll, 218 pnt; Patricia Tichem, Nancy, F12, 216 pnt; Evy v.d. Veer, Twenkle, Fll, 216 pnt. Proeven F13, F14, F16. Petra den Haan, Max, F13, 230 pnt; Lysanne den Haan, Castor, F13, 213 pnt; Cynthia Mon- nee. Joep, F14, 210 pnt; Vanity Monnee, Alwin, F16, 210 pnt. Proeven B3 en B4. Robbert Confurius, Doddle, B3, 192 pnt; Jierga Tanis, Svaturn Undra, B4, 187 pnt; Michelle Stolk, Vior, B3, 182 pnt; Jier ga Tanis, Svaturn Undra, B3, 178 pnt; Robbert Confurius, Doddle, B4, 177 pnt; Michelle Stolk, Vior, B4, 174 pnt. Proeven LI-7 en LI-8. Anais Tsakonis, Krimhberley, Ll-7, 175 pnt; Anais Tsakonis, Krimhberley, Ll-8, 175 pnt. Proef M2-19. Francis Rietveld, Parel, 177 pnt. Proef Zl-27. Francis Rietveld, Parel, 192 pnt. Rubriek O, beginners pony's/ shedanders, 20 - 40 cm. 1. Kyra Krey, Droppie; 2. Sabine V. Gelderen, Starlight; 3. Mat- the Kieviet, Saartje, 4. Louise Broere, Noortje; 5. Beaudine v.d. Put, Mickey Boy; 6. Linsey v.d. Slikke, Fleurtje; 7. Tessa Schriek, Mickey Boy. Rubriek 1, beginners pony's, 30 - 60 cm. 1. Sharona Hack, Ashwin; 2. Jordi Jong, Joy Day's Beauty; 3. Youp Dane, Fleurtje; 4. Tamara Bakelaar, Onno; 5. Cynthia Monnee, Joep. Rubriek 2, pony s, 40 - 70 cm. 1. Jennifer Rommelse, Rebel; 2. Vanity Monnee, Tazz. Rubriek 3, pony's, 60-80 cm/ Rubriek 4, beg. Paarden, 60 - 80 cm. 1Roweha Koster, Rody; 2. Dagmar Latooy, Unnich D; 3. Janinka v. Klochem, Lead er; 4. Enya v. Gils, Ristan; 5. Joyce Blom, Katalmar; 6. Mir jam Nelisse, Hans; 7. Amber v; Gameren, Destiny; 8. Mir- ian Endepoel, Joly's Wendy; 9. Linda Vervloed, Monisette; 10. Robbie Leroy, Revange; 11. Danique Latooy, Pippi D; 12. Robbert Confurius, Karine. Rubriek 5, paarden, 70 - 100 cm. 1. Marlou v. Kempen, Pars; 2. Leanne Blom, Wacou- no; 3. Youp Dane, Keybir; 4. Klaas Bothof; 5. Jan v.d. Slik ke, Omiro; 6. Marlou v. Kem pen, Ranger; 7. Maud Dane, Unique. Uitslagen puissance parcours. Rubriek Pony's. 1Linda Verv loed, Monisette, 90 cm; 1. Nicole Koreman, Britt, 90 cm; 3. Sharona Hack, Ashwin, 80 cm; 4. Amber v. Gameren, Des tiny; 4. Rowena Koster, Rody. Rubriek Paarden. 1. Marlou v. Kempen, Ranger, 100 cm; 2. Lianne Blom, Wacouno, 90 cm; 3. Marlou v. Kempen, Pars.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6