^0 VISBEEN Kievit B.V. De leden van de Ondernemersvereniging 'Ooitgensplaat' wensen u prettige kerstdagen en een voorspoedig 2009 P. in 't Veld A. J. G. van Rossum KERKEN OP GOEREE-OVERFLAKKEE ORGANISEREN IN VOORJAAR REIZEN MET BIJBELSE BESTEMMING NAAR TURKIJE, ISRAEL EN GRIEKENLAND ^^9 KERSTBIJLAGE 23 DECEMBER 2008 PAGINA 9 (^©DD ©ffSÈmV Voor al uw: Cjezegende Kerstdagen en een voorspoedig nieuwjaar Holding Aardappelhandel prettige 'Kerstdagen en een voorspoedig 2009 Fijne Kerstdagen Voorspoedig Nieuwjaar DOELAND LIJST-in Kammeraad Aardappelhandel Meijer Zn. v.o.f. goede '](erstdagm en een Voorspoedig nieuzvjaar Woningbouwvereniging 'Beter Wonen' Ooitgensplaat Prettige Feestdagen en een voorspoedig 2009 Fa. J. van den Berg Thunbergia Proeverij 13 Slagerij Buth Neels Schilderwerken Molendijk 't Wapen van Ooltgensplaat D.B.I. Installatietechniek BV 't Centrum voor feesten en partijen Golff Supermarkt Duijzer De Graaf Incasso JoY Kinderkleding Doeland-Kammeraad Financieel Adviesburo De Vos B.V Van der Welle Van Drongelen Rabobank Goeree-Overflakkee Annoeska ten Hove Molendijk Eddy Eijkemans Café d'n Brak Van Dam Mode Van der Wende R. VAN Oosterom P. VAN Putten Paviljoen Sluishaven 'Beter Wonen' Begrafenisverzorging P. Mans Landbouw- en Loonbedrijf (gezegende "Kpstdagtn ai een voorspoedig ZOOS eew gezegend Kerstfeest en een voorspoedig ïlieuwjaar Wijnand van der Welle 'Wij zoensai u gezegende 'Kerstdagen en een voorspoedig 2009 TreXtigt Jttstdagen Voorspoedig 2009 Bergings-, Taxi- en Garagebedrijf gezegende Kerstdagen en een Voorspoedig ïlieuwjaar Fam. A. T. van Gurp jr. OUDDORP - Tenminste drie, waarschijnlijk vier kerke/ijke gemeenten op ons eiland maken kontend voorjaar een 10 tot 13 daagse reis naar één van de (onden die in de Bijbel een belangrijke plaats innemen. Zo maakt ds. T.W. van Bennekom uit Sommelsdijk van 20 april tot 2 mei 2009 een 13 daagse Griekenlandreis met Bijbelse bestemming naar onder andere Athene, Philippi, Korinthe en Thessaloniki, terwijl twee Ouddorpse kerken, de Gereformeerde Kerk en de Doopsgezinde Gemeente, op steenworp afstand van elkaar gehuisvest aan de Dorpstienden, mijlenver van elkaar reizen naar respectievelijk Turkije en Israel. Door Jaap Ruizeveld Passend binnen de organisatorische mogelijkheden van vliegtuig, hotelaccommo datie, bus- en bootexcursies, gaat het steeds om groepen van rond de 40 perso nen. De predikant is reisleider voor de Bijbelse kant. Een Nederlands sprekende gids verzorgt het historische en culturele deel. De belangstelling vanuit de kerken voor deze reizen is zo groot dat al snel na de openstelling het maximaal aantal deelnemers is geboekt. Aanmelden voor de twee 'Ouddorpse' reizen is dan ook niet meer mogelijk. De predikanten Kant en Smink vertelden enthousiast over de betekenis en inhoud van hun nieuwe reis. IN DE VOETSPOREN VAN DE APOSTELEN PAULUS EN lOHANNES NAARTURKI|E Dominee Kees Kant van de Gereformeerde Kerk in Ouddorp en Stellendam gaat samen met echtgenote Joke en ge/oofsgenoten van binnen en buiten lijn eigen kerkgemeenschap van 14 tot 25 april 2009 naar Turkije. Het is al de vierde keer dat deze predikant sinds zijn komst naar Goeree-Over/lokkee in 2003 een bijbelse reis op het programma zet. Nu onder het thema 'In de voetsporen van de apostelen Paulus en Johannes in Asia' worden de meeste bezoeken gebracht aan het westelijk deel van Turkije. Veel mensen denken bij het noemen van Turkije snel aan zon- en strandvakanties, maar zij weten niet dat er veel plaatsen in die streek liggen met Bijbelse betekenis. In de Byzantijnse tijd, rond 500 jaar na Christus, was Turkije het grootste chris telijke land ter wereld. Talrijke ruïnes van christelijke kerken vind je er nog. Ds. Kant verwijst gelijk ook naar de reizen van Paulus en de brieven van Johannes aan de 7 gemeenten (Openbaring 2 en 3). Het huidige Turkije bestaat nog maar ruim een eeuw en is genoemd naar stichter Ataturk. Daarvoor was het honderden jaren het Ottomaanse rijk met als hoofdstad Constantinopel, bij ons bekend als Istanbul. "Daar begint ook onze reis", zegt de predikant, die voorganger is van twee afzonderlijke Gereformeerde kerken, in Ouddorp en Stellendam. Hij ver kondigt er het Woord afwisselend in de ochtend- en avonddiensten. BETEKENIS "Vier bijbelse reizen in vijf jaar is inderdaad frequent", geeft ds. Kant toe. "Maar ook weer niet uitzonderlijk, gelet op de religieuze betekenis en beleving die deel nemers ervaren". Eerder bezocht hij Israël en al dan niet gecombineerd met Isra- ël-accenten ook Egypte en Jordanië. "In onze reizen staan drie punten centraal. Uiteraard op de eerste plaats het christelijk geloof. Een verbondenheid, solida riteit en verdieping. Een intens beleven. Op plekken waar zich vroeger Bijbelse gebeurtenissen hebben afgespeeld. Waar Jezus, David en Abraham zijn geweest. Het raakt je diep. Is onvergetelijk. Je projecteert het later, op momenten thuis, bij het bijbellezen. Een tweede punt dat in onze reizen aandacht krijgt, is een combinatie van cultuur en historische waarde en tenslotte is het belangrijk om als gezelschap in een goede onderlinge sfeer met elkaar te genieten van deze excursie. In de Bijbel staat ook dat er tijd is om te lachen en gelukkig hebben v<e met elkaar ook plezier." Volgens ds. Kant is het belangrijk dat deelnemers aan een bijbelse reis vóóraf goede informatie krijgen. "Wij organiseren drie bijeenkomsten om de reis door te spreken en toe te lichten", zegt hij. "Verwachtingspatroon en werkelijkheid dienen te matchen. Het is natuurlijk niet zo dat in de door ons te bezoeken lan den de tijd heeft stil gestaan. Dat je denkt vanuit Westerse sfeer even 2000 jaar terug te gaan. In Turkije zijn soms overblijfselen, ruines uit de christelijke tijd wel snel te traceren, maar omdat er vanuit islamitisch oogpunt geen belangstelling is om deze christelijke waarden te beschermen, tref je verwaarlozing van elemen ten aan. Zoals bij overblijfsels van de stad Hierapolis, met dichtbij het graf van Filippus, te midden van een natuurgebied met distels." RUIMTE GEVEN "Waar wij ook zorg voor dragen, is dat iedere deelnemer of deelneemster vrij is en ruimte heeft om zijn of haar eigen betekenis toe te kennen, te hechten aan ónderdelen van het programma. Immers, de een kan bijvoorbeeld uren verblijven bij een ruïne, de ander heeft het veel sneller al gezien. In het reisgezelschap zijn er mensen met verschil in kerkelijke achtergrond, dat maakt het ook boeiend om met elkaar over zaken van gedachten te wisselen." "Onze verbondenheid met het Joodse volk, dat door God is uitverkoren en dat Hij trouw zal blijven, dat staat buiten discussie", zegt ds. Kant, als hem gevraagd Ds. C.C. Kam maakt zich op voor de Bijbelse Turldje-reis. wordt naar een mening over de voortdurende strijd en het harde geweld dat over en weer oplaait zowel vanuit Israëlische als vanuit Palestijnse zijde. "Uitgaande van de opdracht van Christus dat wij onze naasten lief hebben, betekent het dat inwoners van die landen gelijk zijn, dus zelfde rechten en zelfde verplichtingen hebben. Een definitieve vrede in het ("Midden-Oosten lijkt nog ver weg. Zeker als organisaties zoals Hamas niet bereid zijn tot een erkenning van de staat Israël en het in vrijheid en onbedreigd leven voor haar inwoners. Zo lang de haat te gen Joden de boventoon voert en de gedachte van vernietiging leidraad is voor handelen, blijft er een gigantisch spanningsveld bestaan, dat soms escaleert tot zeer betreurenswaardige incidenten met als gevolg daarop weer mogelijk erg ingrijpende tegenacties en maatregelen." KERKDIENST Tijdens de 12 daagse reis naar Turkije (waarin opgenomen een kerkdienst in het hotel) wordt ook een dagtocht gemaakt naar het eiland Patmos, een Griekse enclave vlak voor de kust. Hier ontving apostel Johannes zijn openbaring. Andere bekende plaatsen die bezocht worden zijn Efese, waar Paulus enkele jaren ver bleef, en Izmir, in de Bijbel Smyrna genoemd. Ook Pergamum, Thyaira (genoemd in bijbelverhaal over Lydia de purperverkoopster) en Sardes zullen tot de ver beelding spreken. "Het is inspirerend" zegt ds. Kant tenslotte, "om deze plekken te kunnen bezoeken, daar verhalen te horen en die op je te laten inwerken. Een geloofsbeleving die, zoals al gezegd, ook thuis zeker dimensie houdt bij het bijbel lezen en het volgen van erediensten in de kerk," PELGRIMSREIS NAAR HET HEILIGE LAND MET VERDIEPING IN GELOOFSBELEVING Van moandag 16 tot donderdag 26 moort 2009 zijn ds. Johannes Smink, met echtgenote Panagiota en een veertigtal geloofsgenoten en vrienden van binnen en tuiten de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp op pelgrimsreis in Israël. Na eerdere bezoeken aan plaatsen en gebieden met een duidelijk Bijbelse betekenis in Griekenland en Italië, is dit keer vanuit de kerkgemeen schap gevraogd te kiezen voor een bezoek aan Israël. Mevrouw Elty van de Zonde, die zelf in Israël woonde en werkte en daarna het Heilige Land op nieuw meerdere keren bezocht, heeft de pelgrimsreis voorbereid. Dominee Smink geeft aan dat hij iets terughoudend is bij het frequent (laten) organiseren van zogenoemde Bijbelse reizen. Immers het is geen vakantietrip naar Zwitserland, om maar iets te noemen. Het gaat om de dimensie, de diepe beleving die deelnemers meemaken. Te zijn op locaties die je gedachten bepalen bij hetgeen er zich eeuwen daarvoor, vermoedelijk rond of die plek, heeft afge speeld. Waarover de Bijbel spreekt. Dat geeft inspiratie. Je kan beter begrijpen waarom het juist daar en op de beschreven wijze is gebeurd. Het lezen van bijbel gedeelten kan later thuis iets extra's bieden. Het is als het ware een herkenning. Predikant Smink zal op de Israëlreis het Bijbelse deel toelichten en begeleiden, terwijl een Nederlands sprekende gids op cultuurhistorische en andere aspecten wijst. Hoewel het hier een groepsreis betreft met een uitgebreid programma en tijd en logistiek in de hand moeten worden gehouden, zullen er ook mogelijkhe den zijn voor individuele invulling van excursiepunten. INFORMATIE Ter voorbereiding op de reis zijn en worden er informatieve bijeenkomsten ge houden. Documenten zijn besproken, inschrijvingen zijn vastgelegd en belangstel lenden hebben onderling al, voor een belangrijk deel, met elkaar kennis kunnen maken. Zaterdag 21 februari 2009 zullen vertegenwoordigers van de reisorga nisatie de deelnemers aan de pelgrimstocht naar Israël nog actuele gegevens verstrekken en vragen beantwoorden. Dit gebeurt tijdens een meeting in het activiteitencentrum van de Doopsgezinde Gemeente aan de Dorpstienden te Ouddorp. Elly van de Zande, die zoals gemeld de reis heeft voorbereid, is daarbij aanwezig. Op de vraag of het gezien de gespannen situatie tussen Israël en de Pa- lestijnen wel verantwoord is om veilig is een reis naar Israël te maken, antwoordt dominee Smink dat Israël tot één van de best beveiligde landen behoort, "Onze route leidt ver buiten spanningsgebieden. Gidsen zijn voortdurend op de hoogte van ontwikkelingen. Wel heb je te maken met veel controles, het hoort er bij. Geen mens kan overigens, waar ook ter wereld, honderd procent veiligheid garanderen." VERBONDENHEID "Wij voelen ons verbonden met het Joodse volk, door God uitverkoren. Hebben daarom ook oog voor de volken rondom Israël. En dit niet ondanks, maar juist vanwege ons besef van onze verbondenheid met het volk van Israël. Wij zien zwakheden, voelen verdriet dat relaties tussen landen zo verstoord zijn en tot een complex probleem hebben gebracht, waarin vrede ontbreekt. Als het over Israël gaat, dan altijd tegen de achtergrond van 'In U zullen alle volken gezegend worden', zegt ds. Smink. Niet in Jeruzalem maar in Netanya, in de nabijheid van Tel Aviv, begint de reis. Daar is bewust voor gekozen. Juist Jeruzalem heeft een zodanige impact dat je daarmee wilt afronden. Die laatste indrukken staan dan scherp op het netvlies. Dat geldt uiteraard ook voor de details in deze stad. Jeru zalem maakt letterlijk iets los. Bij het binnengaan van de stad word je emotioneel en met bewogenheid bepaald bij Psalm 122: 'Jeruzalem dat ik bemin, wij treden uwe poorten in, om u met vrede te ontmoeten', leeft dan op. Ook een bezoek aan Yad Vashem, het monument voor de zes miljoen Joden die door de nazi's werden vermoord, kan een mens niet onberoerd laten." "Als je aan reizen met Bijbelse achtergronden deelneemt, weet je dat je natuurlijk de details anno 2008 niet kunt kopiëren. Soms is toelichting nodig om aan te geven wat je er nu nog aantreft wat ernaar verwijst. In opgravingen bijvoorbeeld leeft de geschiedenis voort. Andere punten zijn gebleven. Dit geldt ook voor het landschap. Dat maakt diepe indruk. Als je het ingeklemde meer van Galilea bezoekt, begrijp je waarom Jezus destijds met een schip het meer opging en vandaar de samen gestroomde menigte op de hellingen rondom, toesprak. Je ziet het in gedachten voor je." AANDACHTSPUNTEN Bijzondere aandachtspunten zijn de berg Tabor, de berg van de Verheerlijking, de berg Karmel, het stadje Nazareth met de kerk van de ["Mariaboodschap, de synagoge in Kapernaüm, de berg der Zaligsprekingen en zoals gemeld de Hei lige stad Jeruzalem. In de oude stad vanaf de Olijfberg naar de Hof van Gethse- mané, een wandeling over de Via Dolorosa, en bezoeken aan de Klaagmuur en de Grafkerk, waar leiders van diverse godsdiensten strijden om hun supre matie. Het reisgezelschap van de Doopsgezinde Gemeente Ouddorp zal een eredienst op zondag bijwonen in de Graftuin. Na 11 dagen is de terugvlucht naar Amsterdam. De reis van en naar Schiphol wordt vanuit Ouddorp per bus gemaakt. Zijn er in de toekomst toch nog gedachten voor een reis met gees telijke inspiratie? Het lijkt in tegenspraak met genoemde terughoudendheid, maar ds. Smink wil wel twee reisitems noemen. Een gecombineerde Luther- en Bachreis in Duitsland en een bezoek aan de Doopsgezinde geloofsge- mh noten, Amish, in Amerika. ^H ^A//f/i"/'f/</'/'^fi/t beitswerken •k behangwerken (binnen en buiten) schilderwerken (nieuwbouw en duplexbehang, (binnen en buiten) verschillende beglazingen (enkele, figuur- en soorten vinyl). dubbele beglazing) sauswerken (gevels buiten, OOUQEUSPIAAJ1 KRIMPEN a/d IJSSEL binnen, Tel. (0180) 513996 wanden en plafonds' Mob.tel. (06) 20949612 Wij wensen familie, kennissen, vrienden en relaties MARINlF.R.S\VEt; 80 3255 VG OudeTonge Tel. (0187) 63 24 84 Fa.\ (0187) 63 09 08 Wij wen.sen u Voor het In ons gestelde vertrouwen In het afgelopen jaar zeggen wij u hartelijk dank. Wij wensen u en een Dorpsweg 20, 3257 LB Ooitgensplaat Tel. (0187) 63 20 17 en medewerkers Groothandel in Landbouwprodukten Ooitgensplaat - Lindcnlaan 15 Tel. (0187)631284 wenst familie, vrienden en relaties Raad van Toezicht, bestuur en personeel wenst u Kapsalon Suzanne Kapsalon voor hem en haar Hifi-TV-Video-Hulsh. Apparatuur Electrotechnisch Installatiebedrijf Kodak fotokiosk Tuinaanleg en onderhoud Koffie en Thee, Slijterij Koude en warme buffetten, Barbecueparty's Diepvriesvulling Schilderwerk-, behangwerk-, enkel en dubbelglas, alle spuittechnieken Houtbewerkingsmachines B.V. Pin Go! Benzinestation Eetcafé Voor technisch vakwerk Uw gastheer - Hans de Vos Compleetste Supermarkt van het Eiland met een ruime parkeerplaats. Topkwaliteit brood en gebak van de Vries. Grote keuze Vers en Kruidenierswaren. Ruime sortering dranken. Voor doeltreffende incasso! Kinderkleding en kadootjes Voor al uw doe-het-zelf artikelen Voor al uw inlijstwerk Voor knettergoed vuurwerk! Administratiekantoor - Verzekeringen.^^^^^» Hypotheken - SNS Regio Bank Bouwbedrijf Voor al uw bankzaken Haar Salon Drogisterij - Parfumerie Huishoudelijk - Speelgoed Onderhoudsbedrijf Voor de gezelligheid Jeans - Casuals Kindermode BR tankstation - Rijwielhandel Administratiekantoor Alle schilderwerken Café-Restaurant Woningbouwvereniging Weespad 34, Ooitgensplaat Tel. (0187)63 13 36 Wij wensen vrienden en bekenden gezegende kerstdagen en een voorspoedig 2009. en medewerkers Noordzydsedreef 1 OOLTGENSPLAAT Telefoon (0187) 631800 wij wensen u Familie, vrienden en kennissen Zuid Achterweg 36, 3257 BG Ooitgensplaat Molendijk 1, telefoon 6314 24 OOLTGENSPLAAT Wij wensen u en een Cliënten en medewerkers Oude Tonge, tel. (0187) 64 08 44 63 17 77 Wij wensen familie, vrienden en bekenden Fittersweg 13257 LD Ooitgensplaat

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 41