U L JTJT' Kool M. MIJNDERS WERKGROEP OOST-EUROPA BEZOEKT ZIGEUNERGEMEENTE IN ROEMENIË Kees Melissant R. Kort h^ MIJIMDERS QoCjbaan CatfiarinenBurg Wij wensen u en de uwen Prettige Feestdagen en een Gelukkig Nieuwjaar ji' H. J. van Putten Prettige Kerstdagen en een gelukkig nieuwjaar Uw supermarkt Met bezorg ing aan huis Prettige Kerstdagen gelukkig Hieuwjaar KERSTBIJLAGE 23 DECEMBER 2008 PAGINA 5 Autorijschool ^rettip;e JCerstdaQ:en f. en een Gelukkig Jsieuwjaar (prettige ^Kerstdagen en een Gelukkig J^ieuwjaar toe Ruijgenhil 13 3248 BR Melissant Tel. (0187) 60 11 88 www.mijnders-transport.nl Bakkerij Van Harberden gezegende Kerstdagen Voorspoedig 2000 Wt/èk Wij wensen u Prettige Kerstdagen en een Voorspoedig 2009 AUTOBEDRIJF VAN DER VLIET v.o.f. OPENINGSTIJDEN: mm (^oedk ü(erstdagen "Voorspoedig 9{Leuzv]aar Zn. B.V. LfOonbedrijf Interieurverzorging wenst familie, vrienden en clientèle goexk '](eTstdagen 'Voorspoedig 2009 Handel en Transport De werkgroep Oort-Europo te MKUelharnisISommelsdijk heeft in november opnieuw een bezoek gebrocht oan de zigeunergemeente te Uioara, een plaats 60 km. ten oosten von de bekende universiteitjstad Cluj. In deze stod heeft de werkgroep al vele jaren contact met een vertrouwd adres, 'De Foundotion', waar medicijnen en hulpgoederen door ons worden gebracht, die van daaruit verstrekt worden aan hulpbehoevenden. Op genoemd adres werkt de gehele week een team von vrijwilligers, waaronder aruen en verpleegsters, die o.a. in één van de vertrekken een complete apotheek runnen. Hulpbehoevende en arme mensen kunnen hier via een verwijzing van het ziekenhuis of arts gratis medicijnen verkrijgen. Wanneer de mensen hun medicijnen komen ophalen en in een kamer wachten op het klaarmaken van de medicijnen, brengt één van de vrijwilligers via een vertelling de mensen In aanraking met het evangelie. We hebben vol verwondering gezien hoe een kamer vol mensen aandachtig zat te luisteren, naar wat vanuit Gods Woord tot hen kwam. In alle eenvoud wordt zo Gods Woord gezaaid 'Onder deze mensen. Afgelopen september heeft de werkgroep op dit adres een vrachtwagen vol met allerlei hulpgoederen en medicijnen gebracht. M deze spullen waren afkomstig uit Goeree-Overflakkee en werden vol dank aanvaard en gebracht op die adressen waar het meest nodig was. In Cluj leeft 6S van de inwoners onder de armoede grens... Ons bezoek van jl. november richtte zich in hoofdzaak op de zigeunergemeente in Uioara. Al eerder dit jaar vertelde ik u via een reisverslag over deze gemeente. Enkele jaren geleden leefden de mensen aldaar zich uit in allerlei criminele activiteiten. Verslaving aan drugs en alcohol deed zijn verwoestende werk. Maar er vond een wonder plaats. God zette een man stil. Een radicale omkeer volgde bij hem en later ook in zijn gezin en familie. Dat kreeg uitwerking ook in de naaste omgeving. Het evangelie bracht mensen op de knieën. Nu staat er in Uioara een zigeunerkerkje, dat met steun van de Werkgroep Oost Europa tot stand mocht komen. Een 45 tal gezinnen is momenteel lid van de gemeente. Met de kinderen erbij gerekend telt de gemeente meer dan 100 personen. Telkens horen we dat er opnieuw mensen worden toegebracht tot de gemeente. Nu hebben ze een eigen zigeunerpredikant, ds. Husar geheten, een kerkenraad en een zondagsschool. Dit jaar is op de zolder van het kerkje een bouwproject afgerond. Drie kamertjes konden door eigen mensen worden gebouwd. Daarnaast is een keuken, een douche en toilet gemaakt, zodat hun eigen predikant, die zelf 60 km. van de kerk verwijderd woont, ook in één van die ruimtes kan overnachten en daar bezoek kan ontvangen en gesprekken kan voeren. De kosten van de bouw van dit project zijn geheel betaald van de giften en collecten die de werkgroep mocht ontvangen. Wat waren de mensen blij, toen we hen in november ontmoetten. Vol trots en dankbaarheid toonden ze ons de resultaten van de bouw. De werkgroepleden Marten Baan en Jan van der Made hebben dit alles met ontroering mogen zien. Naast deze werkgroepleden reisden mee de vrouw van Jan van de Made en diaken Coos van der Groef. Onze tussenpersoon Petru uit Cluj vertelde over de voorspoedige bouw van het project. In alles werd de goedheid van de Heere opgemerkt. Tijdens de bouw is er geen wanklank gehoord, de materialen konden op tijd worden geleverd, geld om de lonen uit te betalen was voorhanden, en de uiteindelijke prijs van de totale bouw bleef ruim onder de begroting, doordat diverse leveranciers aanzienlijke korting hebben gegeven. De oplevering vond zelfs eerder plaats dan was verwacht. De zondagsschoolkinderen zijn trots op hun eigen leslokaal met tafeltjes en stoeltjes. De werkgroep heeft de leiding beloofd te zorgen dat er enkele schoolborden komen en wat kaarten van Israël. Mogelijk dat één van de lezers hier hulp kan bieden? We horen het graag! Het belangrijkste werk van de zondagsschool is dat de kinderen uit de Bijbel wordt verteld. Maar daarnaast doet de zondagsschooljuffrouw meer De meeste kinderen kunnen niet lezen of schrijven. Door de week ontvangen deze kinderen via de zondagsschool leesonderwijs, iets wat voor hun toekomst onontbeerlijk is. De meeste zigeuners, vaders en moeders, kunnen ook niet lezen en hebben geen schoolonderwijs in hun jonge jaren gehad. Langzaam zien we veranderingen komen in hun denkpatroon. Er zijn nu kinderen die van hun ouders toestemming hebben gekregen naar school te gaan. Ja er zijn ouders die gevraagd hebben of ze ook nog lezen mogen leren via de zondagsschool. Velen schamen zich voor het feit dat zij niet kunnen lezen. Een gevolg van niet te kunnen lezen is ook dat je het Woord van God alleen via het oor kunt ontvangen. En waar honger naar het Woord is, daar komt de vraag om meer uitleg te horen van dat Woord. Zondags worden er twee kerkdiensten gehouden, die elk zo'n drie uur duren. Maar men wilde meer Nu worden er ook weekdiensten gehouden op elke dinsdag en donderdagmiddag van vier tot zeven uur En bij elke dienst zijn al de stoelen bezet. Beschamend voor ons, vindt u niet? Vorige week ontving ik van Petru het bericht dat de gemeente in Uioara een evangelisatieweek is gestart, waarbij elke avond een kerkdienst wordt gehouden! Zou de Heere mogelijk nog 'veel volks' in Uioara hebben, die nog toegebracht moeten worden? Onze wens Zingende zigeuners in hun (cerk;e [e Uioara en bede is dat de Heere het werk aldaar rijk zal willen zegenen tot uitbreiding van Zijn Kerk en tot eer van Zijn grote Naam. Na de dinsdagavondbijeenkomst heeft Coos van der Groef een stapel Roemeense Bijbels uitgedeeld, die de GBS aan ons had meegegeven. Vol dankbaarheid mochten diverse leden zo'n Bijbel in ontvangst nemen.' Een jongen van een jaar of twaalf stond met tranen in de ogen, toen hij een eigen Bijbel ontving. Heel bijzonder was het moment dat we een zeer speciale rolstoel aan een vader en moeder konden geven voor één van hun kinderen. Het betreft een jongetje van een jaar of acht a tien, die De folsloe! voor het verlamde kind. aan een ongeneeslijke spierziekte lijdt. De jongen was gezond geboren, maar na een achttal maanden vertoonde de baby symptomen van verlamming. Medische hulp baatte niet. De ziekte zette door Nu is het kind geheel verlamd. Alleen vloeibaar voedsel kan moeder nog aan hem geven. Moeder draagt haar kind elke kerkdienst naar Gods Huis. De jongen kan alleen zijn hoofd nog iets bewegen. Een echt goede aangepaste stoel, die ook in ligstand kan worden gezet was niet in Roemenië te verkrijgen, laat staan voor de ouders te betalen. In ons land kon zo'n stoel 1' hands worden gekocht voor 600. Nieuwprijs: 4.600! Wat waren de ouders en het kind blij toen ze de speciale rolstoel zagen, waar de jongen even later in werd gelegd. Ook hiervoor kreeg de Heere de dank. Het werk dat de werkgroep in Uioara mag verrichten is dankbaar werk. Nieuwe projecten wachten in deze gemeente. Later zult u daarvan wellicht meer horen. Eind deze maand krijgen de 45 zigeunergezinnen van ons een voedselpakket. Hulp en uitvoering van projecten kan niet zonder geldelijke middelen. Gelukkig ontvangt de werkgroep regelmatig giften. Ook via collecten in kerken en daarbuiten komen er inkomsten binnen. Zo werd in oktober in de gemeente Middelharnis een huis-aan-huis collecte gehouden die 3.000 opbracht. De collecte in de gemeente Dirksland van november bracht 1.100 op. Allen die meegeholpen hebben deze mooie bedragen te realiseren, worden hartelijk bedankt. Blijft u a.u.b. ons werk steunen? We vragen voor alles in de eerste plaats uw gebed. De werkgroep is bereid om van het werk in Uioara te komen vertellen en wat te laten zien, bijvoorbeeld op een gemeenteavond of een ouderenavond of een verenigingsavond of -middag. U kunt daarvoor contact opnemen met de voorzitter van de werkgroep, de heerj. van der Made, tel. 0187 484228, of met M.H. Baan, tel. 603051Wilt u ons werk financieel steunen? Graag! Er is nog veel nodig voor voortgaande projecten in Uioara. Hebt u onlangs de collectebus bij u aan huis gemist? Uw gift is alsnog hartelijk welkom op bankrekening 342007408 t.n.v. Werkgroep Oost-Europa, onder vermelding van 'Hulp Uioara'. Kleding en hulpgoederen voor Roemenië kunt u ieder eerste zaterdag van de maand tussen 9.30 en 11.30 uur brengen bij onze loods aan Industrieweg 17 te Middelharnis. Ook zijn we bereid spullen bij u thuis op te halen, als dat voor u beter uitkomt. U kunt dan bellen naar één van bovengenoemde telefoonnummers. Namens de werkgroep, M.H. Baan De wachtkamer zit vol met arme mensen die. terwijl ze wachten, een verteliing uit de Ëijbei beluisteren. wenst alle cliënten, familie en bekenden Willem Alexanderstraat 10, Melissant, tel. 6017 98 dankt alle cliënten voor de goede samenwerking in het afgelopen jaar. Wij wensen u Kraaijerdijk 5, Melissant, tel. 60 14 08 TANK BOXCONTAINER TRANSPORT KOERIER- EN SNELDIENST Bouwdijk 9, 3248 LA IVIelissant. Tel. (0187) 60 50 60 www.catharinenburg.nl wenst klanten, vrienden en bekenden en een Julianaweg 30, Melissant. Tel. (0187) 60 16 19 r— 1 Voorstraat 21 3248 BL Melissant Tel. 60 14 28/Fax 60 59 65 Email: postmaster@coopcompact-kool.nl tfiiifitMiM iWmteihWtiHtiiiiftiiWi •*""■*•"- MimrMilifi ÉhMüMliMi DAIHATSU SPECIALIST Julianaweg 78 3248 AN Melissant Tel. (0187)60 17 64 ■■■■■■■■■■■pilj.lJii' tfll.öiJWIlMWWIWWW..-JlWim^ werkdagen 7-12 uur en 13-17 uur Dinsdag en donderdagavond 18-19.30 uur Zaterdag 8-12 uur Hg wina.!! iaii^,..ujii,iiiw.aiiiw Wij wensen al onze ciiënlcle, vrienden en bekenden en een Nieuweweg 41, IVIELISSANT, Tel. 60 1960 Struijk Nieuweweg 6 MELISSANT wenst alle clientèle, familie en bekenden en een Nieuweweg 31, telefoon (0187) 60 39 72. MEUSSANT

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 37