Indrukwekkende kerst concerten Deo Cantemus Watersnoodmuseum mobiliseert bevolking voor benodigde gelden Tramritten Tweede Kerstdag 'Raadslid Struik vertrekt te vroeg' omantische kaarten Abonneert U op de vrijdageditie van Eilanden-Nieuws Nog drie ton nodig voor verbouwingen Tot april 2009 keihard aan de slag voor (her)inrichting alle caissons Live uitzending kerstdienst voor huwelijk EIIIVt1D01-niEUW5 ROTTERDAM - Ook dit jaar werden er weer de vijf kerstconcerten van 'Deo Cantemus' in de Doelen te Rotter dam gegeven. Opnieuw werkt het 'Gerefor meerd Kerkkoor Zwijn- drecht' daaraan mee. Beide koren hebben Cor de Haan als diri gent. Iedere keer weer is het imponerend om hem bezig te zien. Als je de bevlogenheid ziet waarmee hij dirigeert, zou je niet zeggen dat hij al een eind in de zestig is. Niets ontgaat hem. Hij geeft zowel aan de koren als aan het orkest zijn aanwijzingen tot in de kleinste details. Wie zo'n dirigent heeft, móet zingen, ook al zou hij het nog nooit gedaan heb ben. Dat bleek ook wel bij de samenzang van de twee duizend bezoekers per avond, die weer van heinde en ver gekomen waren. Genie Programma OUWERKERK - Het is nog nauwelijks voor te stellen dat de vier caissons van het Waternoodsmu- seum er begin april 2009 pico bello bij liggen en compleet ingericht zijn. Wie deze dagen een bezoek brengt aan het museum in Ouwerkerk, komt terecht op één groot werkterrein: vier caissons, omgeven door allerhande werkver keer en hopen zand, en één caisson waarin het huidige Watersnoodmuse um is gevestigd. Maar ook die is sinds een maand op de schop. Na de verbou wing is het museum het hele jaar open. Vier tijdvakken Geld en vrijwilligers nodig Verhaal vertellen DIRKSLAND - "Je ver trekt te vroeg", kreeg scheidend raadslid Rinus Struik (Christenunie) donderdagmiddag twee keer te horen van de Dirkslandse raadsvoorzit ter. Stoop doelde op twee initiatieven van Struik, die begin 2009 uitge werkt op de vergadertafel komen: het vrijwilligers werk en het alternatief voor natuurvorming in de Zuiderdieppolders. Struik zelf keerde de redenering, met de van hem bekende kwinkslag, om: "Uw voor stellen komen veel te laat." Door Kees van Rixoort Jonge honden Gebr. De Waal BV Drukkerij (0187)47 10 20 PAGINA 1 DINSDAG 23 DECEMBER 2008 Deo Cantemus heeft er goed aangedaan de mezzosopraan Maria den Hertog samen met de bas-hariton Julian Hart man uit te nodigen om, net als vorig jaar, een belangrijke itiviilling aan deze kerstavon den te geven. Maria den Hertog is voor een aantal eilandbewoners geen onbekende. Jaren geleden al zong ze, samen met haar zus die 'op het eiland' woont, in de Hervormde kerk van Dirksland. Zowel Maria met haar prachtige heldere warme stem als de basbariton met zijn zuivere volumineuze stem ver schenen meerdere malen op het podium. Hel was een lust om naar ze te luisteren, als ze afzonderlijk of als ze samen zongen. Ze vor men een ct-g mooi op elkaar afgestemd duo. En als ze met de talrijke koorzangers mee deden, hooide je hen er nog bovenuit. En dan is ér André de Jager Het is al eerder gezegd, hij is een genie op het machtige vier- klaviers Doelenorgel, waar hij onder het spelen door constant zowel links als rechts zes rijen registers bedient en ondertus sen ook nog zijn muziekpapicr omslaat, zonder datje er in het spel ook maar iets van merkt. Er waren geen programma punten waarbij hij niet betrok ken was. Daarbij komt dan ook nog dat zijn naam zeventien maal in het programmaboekje voorkomt, in verband met het orkestreren, bewerken en com poneren van de muziek. En we zouden André van Vliet tekort doen als we ook hem niet voor het voetlicht zouden halen. Hij bespeelde op een virtuoze wijze de prachtige vleugel. Vele malen hoorde je hem boven de muziek en zang uit. Wat klonk die pianobege leiding in het 'Stille Nacht' ont- rcjerend mooi. En last but nol least was er 1' Orchestra particolare, geen groot orkest, maar wel een orkest met stuk voor stuk geschoolde musici. Ze waren voortdurend van de partij, .soms heel beheerst, soms ook bijzonder fel, maar steeds erg knap. M deze genoemde mede werkers maken de avonden tot ware feestavonden. Nu IS er nog niets, over het programma zelf gezegd. Dat is nauwelijks nog nodig na deze inleiding. Woorden schieten tekort om uit te drukken wat je te horen krijgt. Wie het echt wil weten, moet er gewoon heengaan. Het hele program ma stond in hel teken van 'In de stad van koning David'. De toon werd al gezet bij het aanvangslied 'Komt, laten wij aanbidden die Koning' van Mendelssohn, waarbij zowel de koren, solisten als alle aanwezi gen betrokken waren.' - Het 'Air for Advent' van J.S. Bach werd door de soliste heel erg mooi gezongen. Ook het 'Von Himmel lioch da konim Ich her' van dezelfde compo nist, uitgevoerd door koren, met daarbij opvallend troni- petmuziek, maakte indruk. 'The Royal Line' van Dan Burgess, deed wat aan Joodse muziek denken. De mannen en vrouwen die afwisselend zongen, maakten samen met het orkest en nogal wat slag werk van deze compositie een machtig geheel. Nadat het orkest op een gedra gen wijze bij 'Come tot the .■Vlanger' van J.H. Maunder begonnen was, kwamen eerst de mannen erbij en daarna de vrouwen. Het slot was heftig. Opwindend klonk het 'Go, go to Bethelem' van David Lantz. Ook hier speelde het slagwerk een dominante rol. Het geheel had het karakter van een negrospiritual. Heel mooi was de Kerstfan tasie, uitgevoerd door het orkest. Bij de kerstliederen die ten gehore gebracht werden, hoorde je de ene keer boven het orkest uit een piccolo, dan weer wat dwarsfluiten, vervol gens blaasinstrumenten. In 'The trumpet shall sound' van Handel, voor de solist een moeilijk stuk, lieten de vio len telkens iets van een echo horen, en door dit alles heen klonk de trompet. Bij 'De Vredevorst bestijgt de Troon' waarvan het koorlid Els Bette-Fluit naar aanleiding van Psalm 72 de tekst geschreven heeft, waren allé koorleden en de solisten betrokken. Een indrukwekkend stuk! Er zoti nog veel van te zeg gen zijn, maar we moeten ons beperken. Al met al een grandioze avond, waarbij het kerstgebeuren van alle kanten benaderd werd. We kunnen ons voorstellen dat er zijn die nu al uitzien naar het Paas- en Passieconcert dat onder de titel 'Rotterdam zingt van Hem' op dinsdag 24 maart in het concertgebouw de Doelen gegeven wordt. Dit concert, waarbij naast Deo Cantemus ook het Chr Krimpens Mannenkoor een rol speelt, doet voor de kerst concerten niet onder. Kaar ten zijn nu al o.a. telefonisch te bestellen (06-43556415 en 06-43556721). Zorg dat u niet achter het net vist. En Flakkeeënaars die wat dich ter bij huis willen blijven, kun nen op zaterdag 4 juli naar Ouddorp. Onderde vuurtoren geeft Deo Cantumus zijn tradi tionele koor- en samenzang- avond waaraan het koperen semble 'Concordia' en organist André de Jager meewerken. vH (Bron: WereldRegio) De uitbreiding van het Waters noodmuseum van één naar vier caissons is een grootscheepse onderneming. Al langere tijd reden karretjes de caissons in om er met zand, heel veel zand, weer uit te gaan. En in één van de caissons is zelfs al bestrating gelegd. Maar er is nog heel veel te doen de komende maanden. Voorwaarde is wel dat de cais sons in al hun oorspronkelijk heid zoveel mogelijk in stand worden gehouden. De toekomstige bezoekers aan het Watersnoodmuseum wor den over ruim zeven maanden meegevoerd in een reis door de tijd. Grof gezegd is het museum dan ingedeeld in vier tijdvakken van feiten, emoties, wederop bouw en toekomst in respectie velijk het eerste, tweede, derde en vierde caisson. In principe is het dan alleen mogelijk om via het eerste in het vierde cais son terecht te komen. De gang andersom maken, kan niet. In het eerste caisson vindt er een herinrichting van het expositiegedeeite plaats. Daar is het verhaal van de ramp te zien en is er bij binnenkomst een duidelijke chronologische doorloop. Het tweede gedeelte, waar nu onder meer een zand- Nu beslaat hel Watersnoodmuseum nog uit één caisson, vanaf april 2009 zijn dal i treintje en andere werkvoertui- gen staan, gaat eruit en wordt \'erbouwd tot ontvangstruimte van groepen en kantoorvoor zieningen. Vanaf april jl. zijn er al meer dan tweehonderd groepen ontvangen. Er komen ook steeds meer buitenlandse gasten. Het project 1835 -I- 1 van Koert Davidse en Roel Wouters staat centraal in het tweede Phoenix- caisson. De makers van de film De Ramp bedoelen hiermee de slachtoffers te eren. In het caisson krijgen de overledenen een naam en een gezicht. Want, zegje een naam dan hoor je het verhaal van de betreffende per soon. Bewust wordt een helft van het caisson leeg gehouden om zo de oorspronkehjkheid te laten zien. Droogmaken en het herstel staari centraal in caisson num mer drie. Er komt onder meer een Deense geschenkwoning in te staan. Ook het zandtreintje, komend vanuit het eerste cais son, is daar te zien. In de plan nen van 'drie' komt ook een rustpunt met een kottiehoek en sanitaire voorzieningen. Het vierde caisson is bestemd voor het huidige en toekom stige waterbeleid, dat enige tijd geleden weer actueel werd van wege het rapport van de Delta commissie. Tot slot komt er bij de uitgang van het laatste cais son een museumwinkel en een informatiepunt over de omge ving van het museum. Het Watersnoodmuseum kampt met een tekort van drie ton. Dit bedrag heeft het muse um in Ouwerkerk nodig om het drie miljoen euro kosten de project van verbouwing en (her)inrichting van de vier cais sons te kunnen financieren. De benodigde drie ton wil project leider Ria Geluk op drie manie ren bijeen zien te krijgen. De eerste is een publieksactie. Iedereen die wil, mag naar eigen inzicht een bedrag stor ten. Vanaf vijftien euro per jaar - de tweede mogelijkheid - kun je donateur worden en krijg je gratis toegang tot het museum. De derde optie is het uitgeven van certificaten van deelname. "Dit zijn langlopende leningen met rente", leg Geluk uit. Van af 100, 250 of 500 euro zijn de certificaten te koop. Overigens lopen er nog wat aanvragen voor subsidies en fondsen, maar daar wordt pas in een later stadium over beslo ten. Het sluiten van een lening ziet Geluk in verband met de daarmee gepaarde rente niet zitten. "Dat drukt weer op de exploitatie." Naast de vele euro's heeft het WatersnoodiTiuseum vanaf april 2009 meer vrijwilligers nodig. Nu heeft het museum ruim dertig mensen op de lijst staan, maar er moeten bijna twee keer zoveel mensen bij komen. Het museum wordt immers uitgebreid van één naar vier caissons. Omdat het Watersnoodmuseum veel meer wordt dan het nu is, worden er volgend seizoen ook twee betaalde krachten aangeno men. Wie het Watersnoodmuseum, Foto: Haïis Mllerins hetzij financieel hetzij als vrij williger wil steunen, kan contact opnemen met Jaap Schoof, tel. 06-53203577of 0111-641293, of mailen naar info@waters- noodmuseum.nl. Hoewel het verbouwingsproject enorm is en het Watersnood museum nog met een tekort van driehonderd duizend euro kampt, is er bij initiatiefneem ster en 'ervaringsdeskundige' Ria Geluk geen enkele twijfel over het nut van de hele ope ratie. "Ik vind dat we hier een boodschap te vertellen hebben. We mogen de ramp niet ver geten en we moeten ons ook bewust zijn wat er met het kli maat gebeurt. We staan in de canon van de vijftig belangrijk ste geschiedenisgebeurtenissen van Nederland. Dat verplicht. We moeten niet alleen stilslaan, maar het ook naar de toekomst uitdragen." Zie voor meer informaüe web site www.watersnoodmuseum. nl. OUDDORP - Op Tweede- Kerstdag rijden de speciale stoomverwarnide RTM-Kerst- trams bij het RTM-museum aan de Brouwersdam nabij Ouddorp. De vertrektijden van de stoomtrams vanaf de Remise richting eindpunt Middelplaat Haven zijn: 12.00, 13.30 en 15.30 uur. Voor of na afloop van de rit kunt u erwtensoep of warme chocolademelk verkrijgen en in de Remise zorgt een klein draaiorgel voor sfeervolle muziek. In de Remise staat ook een groot aantal verlich te tramwagons ter bezichti ging open, met elk een eigen tentoonstelling. Het kleine museumgeboinv is uiteraard geopend, waar u de perma nente tentoonstelling over de geschiedenis van 's-Iands mooiste plattelandsstoomtram van Zuidwest Nederland kuni bekijken. Zie voor meer infor matie website www.rtm-oud- dorp.nl. Sinds april 2007 is de Sdchnng v/h RTM Ouddorp een Geregistreerd Museum. Zijn afscheid, na bijna drie jaar raadslid te zijn geweest, komt noodgedwongen. Struik verhuist eind dit jaar met zijn gezin naar Ellemeet op Schou- wen-Duiveland. Maar, maakte hij duidelijk, van een volgende raadsperiode zou sowieso geen sprake zijn geweest. "Ik heb het wel een beetje gezien. Ik ben enthousiast begonnen en kijk terug op een periode van positieve samenwerking. Je moet het ook met elkaar doen, je bent voor de gemeenschap bezig. Ik heb ook met niemand grote problemen gehad. Het positieve is dat we met elkaar iets hebben kunnen bereiken." Struik noemde het alternatief voor het creëren van nieuwe natuur in de Zuiderdieppol ders - natuurvorming in de polder Roxenisse - dat nu, na een positieve reactie van de provincie, wordt uitgewerkt. Echter, naast de positieve pun ten, wilde Struik ook de keer zijde niet ongenoemd laten. "Het vergaderen, de lange doorlooptijd van besluiten. Je weet het als je begint als raads lid, maar het ging op den duur toch tegenstaan. Ik zou ook niet weten hoe het beter kan." Hij deed zijn bijna ex-collega's de suggestie nog eens een cur sus vergadertechniek te gaan volgen. Struik zei dat hij het raads werk graag had gedaan en er ook wat van had geleerd. "Het verbreedt je blikveld." Hij bedankte het college, de grif fier, alle fracties en ook de pers voor de positieve contacten en de samenwerking. Tot slot kreeg de raad een uitnodiging om volgende zomer een keer naar Ellemeet te komen. "Dan snappen jullie waarom ik ben weggegaan." Stoop prees Struik om zijn enthousiasme, betrokkenheid, deskundigheid en "vleugje humor". "U heeft bijgedra gen aan de levendigheid van het politieke debat. Soms was het op het scherpst van de snede en nam u standpunten in die anderen tot een reactie prikkelden", aldus de raads voorzitter, die het scheidend raadslid "één van de jonge honden" van de raad noem de. Een kwalificatie die Rinus Struik zelf liever reserveerde voor de "jonge honden" van de SGP-fractie. "Ik loop tegen de vijftig." Naast Stoop sprak ook raads lid Sandee (CDA) Struik toe, als nestor van de raad. Ook hij noemde hem een betrok ken raadslid, dat heel ad rem kon reageren. "Door jouw inbreng is hier een frisse wind komen waaien. Daar zijn we dankbaar voor, we zullen je missen." Sandee had zich, MIDDELHARNIS - De avonddienst op Eerste Kerstdag in de Hersteld Hervormde Gemeente van Middelharnis/Sommelsdijk wordt live uitgezonden via Radio Superstar te Middel- harnis, Al geruime tijd worden de avonddiensten vanuit de Rehobothkerk uitgezonden en dat blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. De avonddienst van 25 december vangt aan om 17.00 uur. Voorganger is ds. L.M. Jongejan. De frequen tie waarop de dienst is te beluisteren is 1015,9 via de kabel in de gemeente Mid- delharnis en via de ether op 107,3. na enig mijmeren, wel afge vraagd wat er gebeurt als "een struik uit de Melissantse grond in Zeeuwse klei wordt geplant." Het antwoord zal hij komende zomer in Elle meet kunnen zien. Rinus Struik wordt opgevolgd door Jos Toes, die eerder raadslid was in Dirksland. R

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 25