O OAPART APART APART ISGO in de praktijk Gn AFVAL WORDT WEER COMPOST GLAS 100% HERBRUIKBAAR OUD PAPIER 100% HERBRUIKBAAR EiyvnDEI1-t1IEIJW5 IEDER PARTJE www.afvalscheiden.nl IEDER PARTJE www.afvalscheiden.nl IEDER PARTJE www.afvalscheiden.nl "Samenwerking betekent altijd dat er autonomie moet worden ingeleverd" Gericht onderwijs en volwasseneneducatie Gaan en staan waar u wilt met de regiotaxi Een streekarchief waar het verleden weer tot leven komt Een levendig landschap Toezicht handhaving drank- en horecawet elkaar wat gunnen' PAGINA 7 DINSDAG 23 DECEMBER 2008 Wist u dat? Overgebleven groente-, fruit en tuinafval veel voedingsstoffen bevat. Hiervan wordt compost gemaakt die goed is voor tuin en akker. Gooi dit afval dan ook in de (GFT)-container (de bruine minicontainer). voorziet Goeree-Overflakkee van één bestuurlijk loket. In die zin fungeert het ISGO als een eiland- breed gebundeld forum, als één brievenbus. Maar hoe voorkom je als ISGO dat de samenwerking ten koste gaat van de gemeentelijke autonomie? Burgemeester Stoop van Dirksland, voorzitter van het dagelijks en het algemeen bestuur van het ISGO, vindt dat er in de achterliggende periode veel tot stand gekomen is op het vlak van samenwerking. Het kan gaan om heel concrete zaken, die direct van belang zijn voor de inwoners. Hij noemt als eer ste voorbeeld de Regiotaxi. "Een paar jaar geleden moesten de gemeenten een lastige knoop doorhak ken over hun financiële investering in de Regiotaxi. Daarbij speelde mee dat in Middelharnis al een vorm van vervoer op maat beschikbaar was. De provincie besteedt weliswaar ook veel geld aan deze vorm van openbaar vervoer, maar dat is op zich niet voldoen de. Na intensieve gesprekken is er uiteindelijk een breed gedragen besluit uitgerold, waardoor er een eerlijke verdeling van de kosten ontstond. Zonder meer een vooruitgang voor het hele eiland!" Stoop noemt als tweede voorbeeld dat er een compleet eilandelijk fietsroutenetwerk is gerealiseerd, waar in het fiets- seizoen zeer velen gebruik van maken. "Ic «lOCt "Daar naast zijn er i vele wat kleinere projecten te noemen die de aantrekkelijkheid van de streek vergroten. En dat is van groot belang, omdat we er gezamenlijk van overtuigd zijn dat toerisme en recre atie een essentieel speerpunt zijn van het economisch beleid voor de regio. Het is het meest efficiënt deze projecten door de medewerkers van het ISGO te laten uitvoeren, omdat de uitvoering op gemeentelijk Wist u dat? Niet alleen eten en drinken in glas worden bewaard, maar ook parfum, aftershave en deodorant vaak in potjes en flesjes van glas zitten. Ook deze potjes en flesjes horen in de glasbak. Wist u dat? Op Goeree-Overflakkee per jaar gemiddeld nog 15 kilo papier per inwoner in de groene restafvalbak verdwijnt? Voor alle inwoners samen is dat 720.000 kilo papier. Dat staat maar liefst voor 11.000 gekapte bomen. Houd uw papier daarom nog beter apart. niveau zou leiden tot een versnippering van taken en dus ook geld. Beter één specialist voor een bepaalde ingewikkelde taak voor de hele regio, dan vier mede werkers bij de gemeenten die het 'erbij moeten doen'." Dus zonder samenwerking binnen het ISGO zou er geen regionaal-economisch beleid tot stand gekomen zijn? Stoop: "Behalve concrete uitvoeringsprojecten is er veel gedaan aan de geza menlijke ontwikkeling van beleid. Met een aantal beleidsnota's is een goed fundament gelegd voor een totaal visie op het eiland voor de middellange termijn. Zonder samenwerking binnen het ISGO zou het veel ingewikkelder zijn geweest om samen met het waterschap Hollandse Delta een Waterplan op te stel len. Zonder de huidige samenwerking zouden de gemeenten ieder afzonderlijk beleid op het terrein van de Wet maat schappelijke ondersteuning (Wmo) hebben moeten ontwikkelen. Overigens is de ont wikkeling van beleid in het sociale domein in de achterliggende drie jaar mede moge lijk gemaakt door een forse subsidie van de provincie Zuid-Holland." Bij de huidige vorm van samenwerking hebben de vier gemeenten uitgesproken dat deze niet-vrijblijvend zou mogen zijn. Levert dit in de praktijk problemen op? "Samenwerking betekent altijd dat er autonomie moet worden ingeleverd. Met andere woorden: niet alleen vanuit een vorm van eigenbelang selectief bood schappen doen, maar nadrukkelijk ook het gemeenschappelijke belang voor ogen hebben. Dat kan best gevoelig liggen, want een wethouder moet een resultaat altijd kunnen uitleggen aan de gemeente raad. Bij grote projecten kan niet iedereen altijd 100 procent scoren. Je moet elkaar dus ook de gekozen om het accent te laten vallen op de geza menlijke uitvoering van beleid. In de loop van de tijd is echter gebleken dat er niet echt een strikte schei ding is te maken tussen ontwikkeling en vaststelling van beleidskeuzen en de uitvoering van dit beleid. Daarom beseft het bestuur van het ISGO, dat bestaat uit de burgemeesters en de wethouders van de vier gemeenten, heel goed dat de raadsleden in een zo vroeg mogelijk stadium bij de ontwikkeling van beleid moe ten worden betrokken. We beleg gen daarom regelmatig discussie bijeenkom sten voor raadsleden over thema's waarover zij later zullen moeten besluiten. Als voorbeeld kan ik een bijeenkomst over de economische visie en de gebiedsagenda 'Vitale Regio' noemen. Hier hebben raadsleden ook hun inbreng geleverd." "Bij samenwerkingsverbanden ontstaat altijd een discussie over de invloed en de zeggenschap van gemeenteraden. Ik vind dat raadsleden voldoende mogelijkheden hebben om het beleid te beïnvloeden. Zij kunneh te allen tijde in de gemeenteraad het col lege ter verantwoording roepen over zijn inzet in de samenwerking. De raad kan zelfs aan het eind van een intensief voorbereidingstraject een gezamenlijk resultaat afwijzen. Dat is nu eenmaal het zogenaamde primaat van de politiek. Ik hoop niet dat dit gebeurt of dat het in elk geval een uitzondering zal blijven. De gemeenteraden moeten beseffen dat voor een gemeenschappelijk eilandelijk standpunt uiteindelijk vier dezelfde standpunten nodig zijn, hoewel deze per raad natuurlijk niet altijd unaniem hoeven zijn." Is er toekomst voor het ISGO? Stoop: "Zonder twijfel zijn er goede kansen voor het ISGO, De eerlijkheid gebiedt mij wel te zeggen dat we midden in een ingewikkelde discussie zitten over de bestuurlijke toekomst van Goeree-Overflakkee. Dat kan op een bepaald moment consequenties gaan hebben voor de positie van het ISGO. Ik vind echter dat we lopende deze discussie de betekenis van het ISGO niet moeten ondermijnen. Als je gaat nadenken Het ISGO zorgt voor de afstemming tussen de vraag van de arbeidsmarkt en het aanbod van opleidingen. Dus dat de subsidies van het Rijk voor een goede en passende scholing bij de juiste doelgroepen terechtkomen, bijvoorbeeld bij herin treders, allochtonen, analfabeten en ouderen.. Het terugdringen van het schoolverzuim is ook een van de aandachtspunten van het ISGO. Goeree-Overflakkee bestaat uit 14 dorpen en meerdere wijdverspreide buurtschappen. Om u te helpen gaan en staan waar u wilt, is de regiotaxi als aanvulling op de bus en de taxi in het leven geroepen. Vooral voor mensen die vallen onder de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) draagt de regiotaxi bij aan het onderhouden van hun sociale contacten. Zij kunnen weer meedoen aan het maatschappelijk leven, omdat zij voor de deur opgehaald worden op een tijdstip dat zij dat wensen. Niet alleen hulpmiddelen ais rollators en rolstoelen, maar ook hulphonden en kleine huis dieren mogen gratis mee. Hoewel het meestal ouderen zijn die gebruik maken van dit collectief vraagafhankelijk vervoer, zijn ook jongeren er blij mee. De 15-jarige Jan uit Sommelsdijk bijvoor beeld, die in een rolstoel zit en met de regiotaxi zelfstandig op bezoek kan bij zijn vriendin in Rot terdam. Of de 17-jarige gehandicapte Kees uit Oude-Tonge die liever door de regiotaxi dan door zijn moeder opgehaald wil worden na een avondje weg te zijn geweest. Het streekarchief bevat een schat aan informatie over het eiland en de bewoners. U vindt er onder meer kaarten van het eiland, doop-, trouw- en begraafregisters en algemene naslagwerken. Een waarschuwing is hier wel op zijn plaats. Iets dat een eeuw geleden gebeurd en gedocumenteerd is, kan in het streekarchief teruggevonden worden en heden ten dage nog een fikse familieruzie ont ketenen. Zo ondervond een dame die haar fami liestamboom kwam naspeuren, toen bleek dat de dokter de geboorte van haar broer aangegeven had omdat haar vader destijds wegens doodslag in de gevangenis zat. In samenwerking met maatschappelijke organi saties zet het ISGO zich in voor het behoud van cultuurhistorische elementen in het landschap. Voorbeelden van activiteiten op dit gebied zijn de fleurige akkerranden, het uitzichtpunt Volgerland, de verlichte boerderijenroute, ruiter- en menroute Watergat-De Vliegers en Eco-Schools. De gemeenten op Goeree-Overflakkee pakken de alcoholproblemen op het eiland grondig aan. Denk maar aan de campagne 'Superfris'. Twee Buitengewoon Opsporingsambtenaren in dienst van het ISGO spreken bedrijven die alcohol schen ken en verkopen aan op de naleving van de drank en horecawetgeving. over een nieuwe auto, moet je nog steeds je bestaan de auto een APK-keuring laten ondergaan, anders heb je een probleem. Ik zie voldoende mogelijkheden in het verbreden van de huidige samenwerking. We moeten dan wel bereid zijn meer helderheid te cre ëren over de structuur en over de verhouding tussen het bestuur en de gemeenteraden. Daarnaast moe ten we ook duidelijkheid scheppen over de precieze taken en verantwoordelijkheden van het ISGO. Tot slot; we moeten de discussie in de komende maanden afronden met heldere conclusies." ruimte geven en wat gun nen," aldus voorzitter Stoop. Hij voegt er aan toe dat bestuurders en gemeen teraadsleden moeten beseffen dat een gemeenschappelijke visie meer is dan vier afzonderlijke visies met een nietje erdoor. Wat vindt u van de kri tiek van de raden over hun gebrek aan invloed en wat is de oplossing? Stoop: "De verhouding met de gemeenteraden is een voortdurend punt van aandacht. Bij de besluiten over het ISGO in de huidige vorm is er door de gemeenteraden

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 19