Volgens Cornells Visser verschuilen nationale politici zich wel eens achter Europese regelgeving Speelvelden gemeente Middelharnis in een nieuw jasje Raadsleden geïnformeerd over alcoholmatiging en Oud en Nieuw 'Die dorst heeft, kome; en die wil, neme het water des levens om niet' Ds. J. Maas neemt afscheid van Hervormde Gemeentes Het Europees Parlement 2 Nieuwe-Tonge en Herkingen: Het Europees Parlement 2 Damvereniging Dirksland Kerstfeest- viering c.b.s. Het Kompas Damvereniging ENEO'52 Samenwerking onmisbaar hij preventie en handhaving Nieuwjaars receptie ANBO EIÜVriDEtl-niEUWS Sterk nodigend Stad aan 't Haringvliet Sommelsdijk Middelharnis Nieuwe-Tonge Bankjes en prullenbakken Visserij 'Misbruik' regelgeving Samenwerking Geheim van Goeree- Overflakkee Drank- en Horecawet Aanpak Oud en Nieuw Informatie PAGINA 4 VRIJDAG 19 DECEMBER 2008 NIEUWE-TONGE - Na bijna vier jaar als predikant aan de Hervormde gemeen tes van Nieuwe-Tonge en Herkingen verbonden te zijn geweest, is per I janu ari a.s. het moment daar dat ds. J. Maas wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd met emeritaat gaat, ofwel 'uit gediend is' zoals dit woord feitelijk uitdrukt. In ver band daarmee was er afge lopen zondagmiddag een afscheidsdienst in de Her vormde Kerk te Nieuwe- Tonge. Door Hans Villerius Aan het begin de van de dienst hield ds. Maas eerst zelf een korte afscheidstoespraak, waar na hij toegesproken werd door achtereenvolgens burgemees ter S. Stoop van de gemeente Dirksland, ds. R.W. van Mou- rik uit Sommelsdijk namens de classis Brielle en het Werk verband Sommelsdijk en door scriba ouderling A. van Eist uit Herkingen namens beide ker- kenraden. De scheidende predikant hield zijn afscheidspreek over Openbaringen 22 vers 17: 'En de Geest en de bruid zeggen: Kom! En die het hoort, zegge: Konil En die dorst heeft, kome; en die wil, neme het water des levens om niet'. Ds. Maas zei eigenlijk altijd al graag eens over deze tekst gepreekt te willen hebben, vanwege het sterk nodigende karakter ervan. "En nu, bij mijn afscheid, is dat moment er" Kom! Maar liefst drie maal staat dit in deze tekst. De (ieest zegt het, de bruid zegt het, en die het horen zeggen het. Kom! Hel is het Adventsgebed van de (leest en de bruid, om de komst van Jezus, en om tot het heil in Jezus te mogen komen. De Cleèst die van Clod uitgaat, roept hier 'Kom!'. Deze roep om te komen is één grote nodi ging. Het is het watermerk door heel de Schrift. En cle Messias i's gekomen, voor Zijn zondige volk. Het is het verlan gen van de Geest dat Christus komt om Zijn bruidskerk tot Zich te trekken en tot Zich te nemen. Als het goed is, zien we met sterk verlangen uit naar Zijn komst, als Adventskerk, die hier de bruid van het Lam wordt genoemd. Velen echter zien helemaal niet uit naar de wederkomst van het Lam. Maar in geestelijk opzicht zien de bruid en de bruidegom wel uit naar deze ontmoeting, dit samenkomen. De bruid zegt na wat de Geest vc)ór zegt: 'Koin!'. De dag van die komst nadert. De Geest zegt dat ook tijdens de bediening van hel Woord. En Hij herhaalt het elke keer. Als de Geest er niet was, wie zou 't dan moeten zeggen? Het is nodig dat de Geest ons dit ook persoonlijk zegt. En Hij doet dat ook. 'Mijn zoon. Mijn dochter, geef Mij uw hart!' Én Hij stopt niet voordat de koop gesloten is. Hij brengt tot geloof, zodat we gaan zeggen 'Al wat aan Hem is, is gans begeerlijk' en dat we Hem gaan omhelzen door het geloof Zo mogen die naren van het Woord het ook brengen, opdat u 't vanbin nen gaat horen en in beginsel tot uw bestemming komt. Dat u naar Christus wordt getrok ken. Niet iedereen komt echter daadwerkelijk. Daarom heeft de Geest nog een pijl op Zijn boog, namelijk de nodiging: 'die dorst heeft, kome; en die wil, neme het water des levens om niet'. Hier horen we direct jesaja 55 in terug: 'O alle gij dorstigen! Komt tot de wate ren, en gij, die geen geld hebt, komt, koopt en eet, ja komt, koopt zonder geld, en zonder prijs, wijn en melk!' Water is de eerste en laatste levensbehoefte van de mens. En wie nu dorst heeft, die kome. Wie hij of zij ook is. Ja, we horen hier Jezus zelf in Johannes 7: 'Zo iemand dorst, die kome tot Mij en drin- ke'. Wïe dan ook maar. Dit is Gods Woord zelf En voor wie niet komt en niet drinkt, dat is schuld. Maar wie komen er nu werkelijk? Die dorst hebben, en Zijn stem horen. Nu gaan we niet sleutelen aan de tekst en aan dat willen, want ik weet dat dit veelvuldig gebeurt. Dat sleutelen begint altijd met Ja maar...', ja maar een mens moet toch willens gemaakt worden? Dat zal waar zijn, maar dat staat hier niet. Het is zeker de Geest Die gewilhg maakt, maar de nodiging staat er niettemin onverkort! 'Die wil, kome!' En die komen, wen sen alleen van Hém te drinken en sluiten zich aan in de rij van dorstigen. Die willen niet meer bij Hem vandaan. Dat is het werk van de Heilige Geest. Zijn wil is het dat we werkelijk aan nemen wat Hij aanbiedt. Dan gaat 't er niet over of we het nu wel of niet mógen of kun nen aannemen, of wat wij ook maar zo graag over de Schrift woorden héén willen plakken. Maar als we gaan dorsten, dan schreeuwen we naar de frisse waterstromen, zoals Psalm 42 het hert schildert dat aan' de jacht ontkomen is. Zó dorst mijn ziel dan tot jevende God en is daar de vrije nodiging om tot Zijn waterstromen te mogen komen. Die psalm, 42, liet ds. Maas als aansluiting op de preek dan ook zingen. Hel nieuwe speelveldje aan de Speni'er/Koekoek. MIDDELHARNIS - In de gemeente Middelharnis worden jaarlijks alle speel velden gekeurd en ge'in- specteerd. Op basis van de uitkomsten wordt elk jaar bekeken welke speelvelden een opknapbeurt nodig hebben en welke toestellen vervangen moeten worden. Het afgelopen jaar is door de medewerkers van de buiten dienst veel werk verricht. Er zijn speelvelden opgeknapt en diverse speeltoestellen vervan gen naar de wensen en behoef ten van de inwoners. In Stad aan 't Haringvliet zijn de speelvelden aan de Oran jelaan en de Kolf van Oos- terwijkstiaat onder handen genomen. Op het veldje bij de Oranjelaan zijn drie nieu we speeltoestellen geplaatst; wanneer de grond wat is uit gedroogd, worden ook nog houtsnippers rondom de toestellen neergelegd. Bij de Kolf van Oosterwijkstraat zijn niet de toestellen, maar is een gedeelte van het hekwerk ver vangen. Achter de Fazantstraat in Sommelsdijk is kortgeleden een nieuw speelveld met drie niéuwe speeltoestellen aange legd. De bewoners van deze buurt hadden, in het kader van burendag eerder dit jaar, een verzoek ingediend bij het Oranje Fonds voor een finan ciële bijdrage voor een speel toestel. De gemeente heeft medewerking verleend aan het initiatief van de buurtbe woners en heeft een volledig nieuw speelveld aangelegd. Bij het veldje aan de Enkele Ring in Sommelsdijk zijn boven dien de oude speeltoestellen vervangen door drie nieuwe wipkipjes voor de jongste inwoners. En ook bij het speelveld gele gen aan de Reiger wordt na goedkeuring van de plannen met de buurtbewoners, op korte termijn begonnen met de aanpassingen. Aan de Prins Bernhardlaan zijn de medewerkers van de buiten dienst momenteel druk bezig met het opknappen van het speelveld. Ook hier zijn enkele nieuwe'' toestellen geplaatst, waaronder een nieuwe schom mel en nieuw duikwerk. Bij het speelveldje aan de Molendijk in Nieuwe-Tonge is reeds een nieuw toestel geplaatst. In de loop van 2009 worden hier ook nog hout snippers neergelegd en andere werkzaamheden verricht. Ook liggen er voor 2009 plannen om het speelveld aan de Her tog Jan van Beierenlaan op te knappen. Op basis van de keuring van de speelvelden en toestellen en het beschikbare budget wordt bekeken welke velden in 2009 worden opgeknapt. In de loop van het voorjaar worden op diverse speelvelden bankjes en prullenbakken geplaatst. STRAATSBURG - In een aantal artikelen doen we verslag van het bezoek aan Straatsburg dat we tijdens de plenaire novembervergadering van het Europees Parlement brach ten. We waren er op uitnodiging van Cornells Visser, CDA Europarlementslid en afkomstig uit Middelharnis. Vorige keer hebben wat zaken beschreven rondom het functio neren van een politicus in het Europees Parlement. Deze keer komen enkele praktische zaken aan de orde. Door Adri van der Laan In zijn werkkamer, gezeten onder een poster waarop de vissen in de Noordzee zijn uit gebeeld, geeft Cornells Visser uideg over het praktische werk in het Europees Parlement. Evenals in de gemeenteraden en in de Tweede Kamer wordt er veel werk verricht in de verschillende Parlementscom missies van het Europees Par lement. Cornells Visser heeft zitting in twee commissies, en dat zijn volgens hem best wel 'zware' commissies, die ook goed bij hem passen. Het zijn de Commissies Visserij en Eco nomische en Monetaire Zaken. Daarnaast is hij plaatsvervan gend lid van de Commissie Cultuur en Onderwijs. Cieboren in Stellendam, is Cor nells Visser geen 'vreemdeling in Jeruzalem' als de Visserij- commissie van het Europees Parlement vergadert. Het is hem er dan ook alles aan gele gen om goed op de hoogte te blijven van de visserijproble matiek, niet alleen in Neder land, maar in heel Europa. In Nederland bezoekt hij dan ook regelmatig de visafslagen en voert hij gesprekken met vis serijorganisaties en individuele vissers. Hij zorgt ervoor dat hij tijdens zijn werk in Brussel en Straatsburg ook goed op de hoogte blijft van wat er in de visserijsector speelt. "Ik heb veel contacten met de vissers en hun organisaties, maar ook met het ministerie. Als ik iets wil weten kan ik direct bellen", zo verzekert hij. Het Europees visserijbeleid wordt voorname lijk bepaald door de Europesö Ministers. De ieden van het Europees Parlement hebben echter wel de gelegenheid om amendementen in ,te dienen. Hoewel de Europese visserij procentueel gezien geen grote economische factor is in het totaal van de Europese econo mie is het vooral voor bepaalde regio's eeii heel belangrijke bron van inkomsten, zeker als men hier de werkgelegenheid in zowel de sector als de toe leveringsbedrijven bij rekent. Een voorbeeld van zo'n regio is natuurlijk ook de kop van het eiland. Cornells Visser vindt een gezamenlijk Europees vis serijbeleid dan ook heel vanzelf sprekend omdat juist de visserij heel grensoverschrijdend is. Als de Europarlementariër het land in trekt komt hij de gedachte nog al eens tegen dat 'Brussel' willens en wetens de visserijsec tor om zeep wil helpen. Corne lls bestrijdt dit, maar hij geeft wel aan dat de maatregelen die door de Europese Ministerraad worden genomen wel degelijk nodig zijn voor bescherming van de visstand. Als voorbeeld noemt hij het kabeljauwher stelplan, dat momenteel haar vruchten afwerpt, ondanks dat er wel eens verontrusten de geluiden klinken. Zo zette onlangs de Nederlandse Reken kamer nog vraagtekens bij de, in haar ogen, te zwakke con trole van de vangsten. Volgens t^ornelis Visser gold dit vooral de lidstaten die onvoldoende en soms helemaal niet contro leren. Hij geeft hierbij ook aan dat de regels die de vissers kre gen opgelegd nogal complex waren, waardoor er nog al eens misverstanden tussen de vissers en de controleurs ontstonden. Het Kabeljauwherstelplan is onlangs gewijzigd en de regels voor bijvangst zijn versoepeld. Verder blijkt uit onderzoek dat de kabeljauwstand zich aan het Europarlementariër Comelii Visser vindt dat Nederlandse politici zich wel eens te gemakkelijk verschuilen achter Europese wetgeving. r..„,.„. u,..ij.„........ D Europees Parlement - Umi audiovisuele media herstellen is; Cornells Visser ziet dit als een bewijs dat een gezamenlijke aanpak van het herstel van de visstand door Europa nu vruchten begint af te werpen. Cornells Visser hoort nogal eens bij bijeenkomsten in het land dat de Europese regel geving vooral door nationale politici wordt gebruikt om zich achter te verschuilen. Als voorbeeld noemt hij de aan leg van natuurgebieden, zoals de Natura 2000-gebieden en andere maatregelen op het gebied van het milieu en eco nomische regels. Volgens Vis ser wordt het soms zo voor gesteld dat alle maatregelen door Europa wordt opgelegd en dat we daar als land zelf nauwelijks geen inbreng meer over hebben. Hij legt uit dat de regels die door Europa worden opgesteld in nauwe samenwerking met de nationa le regeringen tot stand komen, en deze regeringen worden op hun beurt weer gecontroleerd door de parlementen. "Als dit door de provincie of het Rijk wordt omgezet in nationale regelgeving, plakken deze er soms regels aan vast die ze zelf nodig vinden. Europa kan hier dan niets aan doen, maar het lijkt dan wel of deze regels ook uit Europa komen. Ook dit is volgens Visser een reden - zoals hij in het vorige artikel al opmerkte - om veel het land in te trekken. "Deze ontwik kelingen stel ik aan de kaak omdat soms Europa bescha digd wordt terwijl de invulling en de uitvoering van de regels door de Nederlandse regering gebeurt". Cornells Visserbehoeftnietlang na te denken als hem gevraagd wordt waarom 'Europa' zo belangrijk is en waarom hij giaag zou zien dat de belang stelling van de Nederlandse kiezers bij de volgende verkie zingen, in juni volgend jaar, groter zou zijn. 'Je kunt niet om Europa heen, zeker niet als klein land zoals Nederland is". Alhoewel er vroeger wel eens de angst was voor één Europa, omdat Europa centraal 'gere geerd' zou gaan worden en het bestuur van de nationale regeringen in eigen land sterk ingeperkt zou worden, lijkt dit angstbeeld over het algemeen sterk verminderd te zijn. Vol gens Visser komt dit omdat men langzamerhand toch de voordelen van een gezamen lijk optreden in Europa gaat zien. Als voorbeeld noemt hij de invoering van de Euro, waardoor veel handelsbelem meringen zijn weggenomen. Tijdens de huidige financiële crisis blijkt dat landen die zich niet bij de Euro hebben aange sloten hier toch wel enigszins spijt van hebben. Daarnaast is ook het wegvallen van de con troles bij de 'binnengrenzen' een vrucht van de Europese samenwerking. Ook de bur gers van de Europese lidstaten gaan nu meer de voordelen van een gezamenlijk opere rend Europa zien. Angst voor één Europa is volgens Cornells Visser niet terecht omdat juist het Europese Parlement meei invloed heeft gekregen in tic afgelopen jaren, en dit par lement is €en democratische afspiegeling van de 490 mil joen inwoners van Europa. uitslagen van maandag 15 december jl. A.Jelier-H. K^uvelaarI-l Joh. Wolfert - D. Wolfert... 0-3 "W. Stolk - M. Poortvliet0-3 M. van 't Geloof- C. van Prooyen3-0 STELLENDAM - Vanavond, vrijdag 19 december, vieren de leerlingen van groep 3 t/m 8 van c.b.s. Het Kompas hun kerstfeest in de Hervormde kerk aan de Bosschieterstraat te Stellendam, aanvang 19.00 uur. MELISSANT - Uitslagen van 15 december jl. J. Looij - T. de Geus3-0 A. Visbeen - C. Visbeen ...0-3 B. van der Spaan - A. het Jonk3-0 T. Goedegebuur - H. Visbeen0-3 B. Grootenboer - H. de Geus3-0 OUDET-ONGE - Het bestuur van ANBO Oost- flakkee nodigt u uit voor haar nieuwjaarsrecep tie in Ebbe en Vloed te Oude-Tonge op woensdag 7 januari in de Catarrina Amaliazaal, aanvang 14.00 uur. OOSTFLAKKEE - Tijdens de informatieve raadsver gadering kreeg de gemeen teraad van Oostflakkee informatie over alcohol matiging in relatie tot pre ventie en handhaving en de aanpak van Oud en Nieuw 2008/2009. In het bijzijn van inwoners en betrok ken organisaties gaven vijf sprekers vanuit hun functie en ervaringen hun visies op het thema 'AJcoholma- tiging' en 'Aanpak Oud en Nieuw'. Het volle program ma zorgde dan ook voor een succesvolle informatie avond voor zowel de raads leden als de aanwezigen op de publieke tribune. Buurtagent de heer Kok van politie Rotterdam-Rijnmond opende de avond met een sfeer beeld van een horecaweekend in Oostflakkee. Hij vertelde dat het niet hebben van een sluitingstijd in de gemeente uniek is in Nederland. De politie ervaart dit als positief, omdat hiermee spreiding ont staat van naar huis gaande jongeren. Daar tegenover staat dat de politie extra pplettend is op dronken automobilisten. De heer Kok gaf verder aan dat het busstation in Oude- Tonge de continue aandacht heeft van de politie tijdens een weekend. Gezien de overlast van een aantal jaar geleden is de politie op dit moment niet ontevreden. Na de buurtagent kreeg mevrouw Feteris van de GGD Zuidhollandse Eilanden het woord. Zij sprak namens het Geheim van Goeree-Over- flakkee, waarin naast de vier gemeenten op Goeree-Over- flakkee de GGD Zuidhollandse Eilanden, Bouman Geestehjke CJezondhéidszorg en Stichting De Hoop vertegenwoordigd zijn. Tijdens haar presenta tie liet zij cijfers zien over het alcohol- en drugsgebruik op Goeree-Overflakkee en spe cifiek van Oostflakkee. Zo gaf zij aan dat in Oostflakkee 12% van de jongeren van 13 tot en met 24 jaar overmatig alco hol gebruiken en 4% \an deze groep harddrugs gebruikt. Verder vertelde zij dat jonge ren te vroeg, te veel en te vaak alcohol drinken. Dit is veront rustend omdat drinken op jon ge leeftijd schadelijk is voor de gezondheid en onherstelbare hersenbeschadiging oplevert. Namens het Geheim \an Goe- ree-OverfJakkee sprak ook de heer De Knegt. Hij is preven tiewerker bij Bouman Gees telijke Gezondheidszorg. Tij dens zijn presentatie ging hij dieper in op de achtergronden van het Geheim van Goeree- Overflakkee en de acties die inmiddels zijn opgepakt en die binnenkort gaan starten. Hij gaf aan dat het Geheim inmid dels bespreekbaar is gemaakt en dat daardoor een deel \an het geheim is ontrafeld. Ver der vertelde hij dat pre\entie voorlichting, hulpverlening en handhaving regelgeving de drie peilers van het pro ject vormen. Belangrijk hierbij is dat het met elkaar en voor elkaar wordt gedaan. Schuurfeest OTC Een duidelijk voorbeeld van alcoholmatiging en een goede samenwerking tussen \erschil- lende partijen is het schuur feest van Oude-Tonge C'entraal (OTC). De heer van \'ugt, één van de initiaUefiiemers \an het schuurfeest, vertelde dat OTC: al 19 jaar hel feest organiseert in Oude-Tonge. Wat ooit begon als een relatief klein feest is uit gegroeid tot een waar festijn met een publiek van 2700 per sonen. C)in het feest in goede banen te leiden heeft OTC verschillende maatregelen genomen. Zo werken zij samen met Responsible Young Dri vers. Dit zijn jongeren die op vrijwilligersbasis andere jon geren proberen aan te zetten tot een verantwoord rijgedrag. Tijdens het schuurfeest orga niseren zij opvallende acties met als doel het aantal jonge verkeersslachtofïérs zowel in de week als in het weekend terug te dringen. Daarnaast zijn tijdens het schuurfeest de EVIBO. een beveiligingsteam en de brandweer aanwezig om alles gx)ed te laten verlopen. .\ls laatste xoor de pauze infor meerde mevrouw Hagens de raadsleden over de pilot toe zicht Drank- en Horecawet. Zij \ertelde dat eind vorig jaar de regio Goeree-Overflakkee werd geselecteerd \oordeelna me aan de pilot an het Minis terie \AX\ \'olksgezoiidlieid. Welzijn en Sport (\'WS). Uit onderzoek blijkt dar jongeren de laatste jaren meer en vaker drinken dan tien jaar gele den. Bovendien beginnen ze op steeds jongere leeftijd met drinken. Daarnaast gaf zij aan dat de pilot drie speerpunten heeft. Zo wordt er gecontro leerd op de leeftijdsgien/en. wordt gelet op het drinken en doorxerkopen van alcohol op straat en kan er \\orden aan gehaakt bij andere projecten op het gebied \an alcohol- en drugspreventie, zoals het pro ject Super Fris. Nu controleert de \oedsel- en Waren Autori teit het toezicht op de Drank en Horecawet (DHW). maar in het Bestuursakkoorci Rijk- ■VNC; is afgesproken dat dit toezicht o\ergaal naar gemeen ten. De pilot is in eerste instan tie bedoeld om ervaring op te doen met het toezicht op lokaal niveau. Na cle pauze xvas het xvoord aan de heer Kieviet van de gemeente Oostflakkee. Hij vertelde de gemeenteraad dat er voor de jaarwisseling 2008/2009 een aantal doel stellingen is geformuleerd. Zo moet overlast en vandalisme- schades voorkomen dan wel teruggedrongen worden en moeten illegale \reugdevu- ren worden voorkomen. Dit alles met als doel om een vei lige en gezellige jaarwisseUng te bereiken. Om dit te berei ken moet de gemeente inwo ners bewust maken \an hun eigen verantwoordelijkheden, moet zij gelegenheden bieden waar mensen elkaar Nieuw jaar kunnen wensen en moet zij mogelijkheden bieden om gereguleerd vreugde\uren te kunnen stoken. De heer Kie viet gaf aan dat hier gehoor aan is gege\ en door het onder meer organiseren van feesten in Oude-Tonge en Ooltgens- plaat (op initiatief van de loka le jongeren), en door de plaat selijke horeca in Achthuizen open te laten zijn voor publiek en door iedere kern binnen de gemeente te voorzien van stookcontainers met toezicht door twee brand^vachten per container ledere inwoner uit de gemeente krijgt door mid del van een huis-aan-huisbrief informatie o\er de geiromen niaati egelen voor de komende jaarwisseling. o\ er de activitei ten die worden georganiseerd en o\er de eigen \erantwoor- delijkheden om het jaar 2008 tot een mooi einde te brengen en 2009 zonder vernielingen eu schades in te luiden. Meer informatie o\er de infor matieve raads\ ei-gadering is terug te vinden op website www.oostflakkee.nl. \"oor meer informatie o\er het Geheim van Gv>eree-(.)verflakkee kunt u terecht op de vernieuwde website www.geheiiiivango.nl. Informatie over de pilot Toe zicht Drank- en Horecawet kunt u vinden op de website van het ISGO: www.isgo.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 4