Provinciaal waterplan ter inzage Samenwerkingsovereenkomst Verkeersveiligheid ondertekend 'It's All About...': bijzondere kerstnachtdienst in Sporthal De Staver Plf LITIE Initiatiefgroep dringt aan op woningbouw Kerstdiensten about... Kerstmarkt in De Samaritaan EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Winnaars Sinterklaas puzzel 0900-8844 Show Postduiven- ver. Zeebra Verkoop oliebollen en appelbeignets Hokkenshow PV De Luchtbede Kerstdiensten Geref. Kerk EIIAt1I]Bl.l1IElJWS Waarom? GOEDEREEDE - In een brief aan het college van GS, met afschriften aan de gemeenteraad, college en woningbouwvereniging Beter Wonen, houdt de Initiatiefgroep 'Ouddorp bouwt voor jongen en oud', via woordvoerster Ellen Mastenbroek, een pleidooi om de bouwplan nen Gronden Breen in Ouddorp op korte termijn goed te keuren. Belanghebbenden- overleg MIDDELHARNIS - Met een tiental handteke ningen werd donderdag een samenwerkings overeenkomst bekrach tigd, waarmee de ver schillende partijen zich verbinden om zich in te zetten en samen te wer ken voor het behoud en verbeteren van de ver keersveiligheid op Goe ree-Overflakkee. Jammer Scholen Controle op fietsverlichting GOEREE-OVERFLAK KEE - In het kader van het project 'Back to Bethle hem' houdt de CAMA Christengemeente Mid delharnis in de 'kerst nacht' een grote bijeen komst waarin vooral de mensen welkom zijn die weinig of niets (meer) van het geloof weten. "De eigen gemeenteleden zullen dan ook maar te gast zijn", ver zekert Wilmar Heuvelink, een van de organisatoren van de diensten. 'Its's All About...' De Kerstnachtdienst in de Sporthal van De Staver in Som melsdijk wordt gehouden op woensdagavond 24 december. De dienst begint om 22.00 uur en de zaal is een halfuur van tevoren open. Op Eerste Kerstdag, donderdag 25 december is er een gezins- dienst in De Staver Deze begint om 11.00 uur 's ochtends. Na de dienst is er een gezamenlijke maaltijd. Meer informatie is te verkrijgen, via de website www.backto- hethlehem.nl of via telefoonnummer: 0187-605163. Niet traditioneel Resultaat? PAGINA 2 DINSDAG 16 DECEMBER 2008 DEN HAAG - Maar liefst een zesde deel van het oppervlak in Zuid-Hol land bestaat uit water. Dit water moeten we schoon en mooi houden. Maar we moeten ook zor gen dat Zuid-Holland is beschermd tegen (water) overlast. Hoe pakt de pro vincie Zuid-Holland dit, samen met Rijk, gemeen ten en waterschappen, aan? Dat staat beschreven in het provinciaal water- plan dat vanaf 5 januari 2009 ter inzage ligt. Het provinciaal waterplan beschrijft concreet wat de pro vincie de komende jaren, met haar partners, wil bereiken: een duurzame en klimaatbe- stendige delta. Dit betekent dat de kust en dijken langs rivieren en kanalen worden versterkt, nieuwe waterpartijen worden aangelegd in stad en land, riolering wordt vernieuwd en oevers een natuurvriendelijke inrichting krijgen. De aanpak zal vernieuwend zijn op het gebied van extra waterberging, regenwaterafvoer en herstel van natuur en landschap. Het provinciaal waterplan wordt onderbouwd met onder andere het rapport van de Deltacommissie en de Klimaat- wijzer. De laatste is een analyse van de klimaatveranderingen tot 2050 en de te verwachten effecten voor Zuid-Holland. De Klimaatwijzer gaat uit van de klimaatscenario's van het KNMI en toont waar knelpun ten in Zuid-Holland kunnen ontstaan. Daarbij wordt inge gaan op aspecten als overstro mingsrisico's en wateroverlast, verzilting en droogte. De waterwereld is in rap tempo aan veranderingen onderhe vig. Die zijn zowel van bestuur lijke als van klimatologische en ruimtelijke aard. Bestuurlijk moet de provincie op basis van de Europese Kaderrichdijn Water (KRW) en het Nationaal Bestuursakkoord Water (NBW- actueel) juridisch bepaalde zaken vastleggen. Dit geldt overigens voor alle overheden. Voor 22 december 2009 moet Nederland de Europese Kader richdijn Water wettelijk hebben verankerd. Andere bestuurlijke redenen als de invoering van de nieuwe Waterwet (2009), de nieuwe Wet Ruimtelijke Orde ning (2008) en het Programma Provincie Nieuwe Stijl (PNS) zijn aanleiding geweest om het provinciaal waterbeleid aan te scherpen. Het blijkt dat de effecten van klimaatverandering en de druk op de beschikbare ruimte in Zuid-Holland alleen maar toeneemt. Door deze veran deringen is het bijvoorbeeld op de lange termijn niet meer vanzelfsprekend dat voldoen de (zoet) water van een goede kwaliteit voor de drinkwater voorziening, land- en tuin bouw en boomteelt beschik baar is. Aanpassingen aan het watersysteem zijn dan ook noodzakelijk. Met de ruimte lijke waterstrategie 'meebewe gen waar het kan, weerstand bieden waar het moet' wil de provincie de kwaliteit van de leefomgeving en het landschap verbeteren. SOMMELSDIJK - Ook dit jaar wordt er weer een Kerstmarkt gehouden in verpleeghuis De Samari taan. Vorig jaar stonden oude ambachten centraal, nu zal de nadruk liggen op exclusiviteit en gezellig heid. De kerstmarkt wordt gehouden op 17 december van 13.30-20.00 uur. Er is een gevarieerd aanbod van deelnemers: producten van Mariënwaerdt, noten, ori ginele sieraden, kerstartikelen en -versieringen, fotokerst kaarten, maar ook hoeden van Karien Wiericx en Patricia Valkenburg, beide uit Brabant. Hun hoeden, mutsen en acces soires blinken uit in originali teit en kwaliteit. Verder zijn er Engelse verzorgingsartikelen, kerst- en bloemstukjes voor een betaalbare prijs en gemaakt door professionals, tweede hands kleding te koop, decora tiematerialen en verschillende vlaggetjes. De eigenaars van 'Twinkeltje' verkopen lande lijke en nostalgische artikelen. In de creatieve kraam zullen de leden van de handwerk- kring van De Samaritaan laten zien wat ze gemaakt hebben. U kunt uw inkopen laten inpak ken bij de inpaktafel. De glühwein, de koffie of de erwtensoep zal zeker smaken na een rondje op de kerst markt. En van 14.00-20.00 is ook de schuur geopend, met antiek, curiosa, boeken, enz. De bewo ners van Verpleeghuis De Samaritaan hopen dat velen weer een bezoek zullen bren gen aan de Kerstmarkt. Door Jaap Ruizeveld In de brief zet de initiatief groep de beweegredenen om voor woningbouw te pleiten nog eens op een rij. Dit vanaf het moment dat in januari 2008, tijdens een werkbezoek van gedeputeerde mevrouw Koop, ruim 1300 handteke ningen aan haar werden over handigd. Reacties op hetgeen er leeft onder de bevolking op het gebied van woning behoefte en speciaal gericht op de doelgroepen senioren en starters. Toen al bleek dat het voorliggende plan proble men gaf voor uitvoering en op onderdelen nog kritisch beke ken moest worden. De eindbe slissing viel negatief uit. De initiatiefgroep stelt dat zij geschokt was over het nieuwe plan omdat daarin het aantal te bouwen woningen aanzien lijk is teruggeschroefd. "Over rompeld waren we", schrijft mevrouw Mastenbroek in haar brief namens de initiatiefgroep. "We konden niets anders doen dan de plannen voor kennisge ving aannemen". Met de brief wil de initiaitiefgroep de nood zaak van snelle woningbouw in Ouddorp en Goedereede nog eens beklemtonen. "Starters en senioren kunnen niet aan een betaalbaar huis komen en zijn genoodzaakt om elders te gaan wonen. Op deze wijze loopt de gemeente leeg, dat kan niet de bedoeling zijn", aldus de brief, die is opgenomen als ingeko men stuk bij de raadsagenda. Christelijk streel<biad op gereformeerde grondsiag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Siuitingstermijn zal(6iill<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Siuitingstermijn overiijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdracliten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Biadmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verltoop: e-mail: gertverweij@eiland6nnieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J. Villerius, tel. (0187) 471022 e-mail: hansvillerius@eilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). De winnaars van de Sinter- klaaspuzzelpagina in Eilan- den-Nieuws van dinsdag 25 november jl. zijn bekend. We hebben een geweldig aantal inzendingen ontvangen. Daaruit zijn de volgende puzzelaars geworden: E de Gast, J.W. Frisostraat 23, Middelharnis; L. van Wijk, Hoge Pad 57, Ouddorp; N. Peeman-de Jong, H.J. van Beierenlaan 42, Nieuwe- Tonge; A.C. Joppe, Binnenweg 36, Sommelsdijk; A. van Wijk, Wilhelminaiaan 10, Dirksland. De juiste oplossing luidt: 'Speelgoed, marsepein en speculaas: een oude tradi tie met sinterklaas'. De win naars kunnen hun prijs, een cadeaubon van 10, op komen halen op de admini stratie van Eilanden-Nieuws, Langeweg 13 te Sommels dijk. En in deze krant hebben we alweer het volgende puzzel plezier voor onze lezers: de kerstpuzzel, ditmaal dus een week eerder dan de eigen lijke Kersteditie. In deze rubriel( kunnen lezers hun zegje doen afreageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvang hebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om inge zonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van wat lezers schrijven. Met belangstelling heb ik het verslag gelezen in uw Eilanden- Nieuws van de door de eilande- lijke woningbouwfederatie geor ganiseerde bijeenkomst. Deze bijeenkomst vond plaats op 3 december 2008 in de Mossel zaal van het Grevelingenrestau- rant. Uw verslaggeefster merkte terecht op in haar verslag, dat de ouderen zich niet lieten horen. De reden hiervan is, dat ze niet waren uitgenodigd. Al jaren trachten actieve en goed opgeleide senioren in het kader van "Meer woningen voor ouderen" met corpora ties op ons eiland aan tafel te komen om mee te denken over woningbouw in het algemeen. Als er immers woningen voor ouderen worden gerealiseerd, kunnen er goedkopere wonin gen vrij komen voor starters. Ook bij renovatie dient er aan dacht te zijn dat de woningen op z'n minst drempelvrij wor den, het liefst welke aan het predicaat Woonkeur voldoen. Er dient te worden nagedacht dat er eventueel in de toekomst zorg kan worden geleverd in een woning. Dit spaart Wmo gelden die later eventueel in de zorg besteed kunnen wor- Door: Adrl van der Laan De ondertekening van de samenwerkingsovereenkomst vond plaats tijdens een verga dering van de Regionale Pro jectgroep Verkeersveiligheid. De voorzitter van de project groep wethouder Arend-Jan van der Vlugt van de gemeen te Goedereede verduidelijkte dat deze overeenkomst al de derde op rij is, sinds men aan een gezamenlijke aanpak van de verkeersveiligheid in de regio is begonnen. Volgens hem geeft dit reden tot blijd schap "omdat de gezamenlijke wegbeheerders, de politie, het Openbaar Ministerie en andere partijen het belangrijk genoeg vinden om op het gebied van verkeersveiligheid met elkaar in gesprek te gaan en regionaal beshssingen te nemen". Van der Vlugt vond het jam mer dat er nog steeds gewerkt De ondertekenaars van de Samenwerkingsovereenkomst Verkeersveilig moet worden aan een verbete ring van de verkeersveiligheid. Hij doelde hiermee niet op het veilig inrichten van wegen op het eiland, "maar gaat het steeds meer over het opvoe den van alle weggebruikers tot verstandige, zelfstandige verkeersdeelnemers". Deze verkeersveiligheid probeert de RPV te bereiken door voor alle leeftijdscategorieën passende projecten op stapel te zetten en uit te voeren, waardoor ook de aller jongste verkeersdeel nemers, onze peuters, al leren hoe ze zich veilig in het verkeer moeten gedragen, maar er worden uiteraard ook projec ten uitgevoerd voor de oudste verkeersdeelnemers. Ook voor wat betreft de leer lingen in het voortgezet onder wijs, die vaak door hun onbe zonnen gedrag in het verkeer, slachtoffer worden, loopt Goe ree-Overflakkee voorop in het aanbieden van projecten voor deze leeftijdscategorie. "De RPV hoopt met deze nieuwe samenwerkingsover eenkomst te bereiken dat er een nog intensievere samen werking tot stand komt tussen de gezamenlijke wegbeheer ders en andere spelers op het gebied van de verkeersveilig heid", aldus Van der Vlugt. Dat bij het bereiken van vol doende verkeersveiligheid de bewustmaking van de jonge ren heel belangrijk is bleek uit de presentatie die door Peter van der Laarse werd gehouden. Van der Laarse is verkeers veiligheidsadviseur voor het onderwijs bij de CED- groep, een onderwijs bege leidingsdienst. Hij begeleidt verschillende projecten op de scholen in de regio rond Rot terdam en op het eiland. Ver- Foto: Adri van der ïjian schillende scholen werken mee om invulling te geven aan goed verkeersonderwijs. Via 'School op Seefworden verschillende materialen beschikbaar gesteld. Ook begeleidt Van der Laars de school verkeersleerkrach- ten die op de scholen worden aangesteld. In de samenwerkingsovereen komst werd door tien partijen ondertekend: het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, de vier eilandelijke gemeen ten, het ISGO, het Openbaar Ministerie, de Regiopolitie Rotterdam-Rijnmond en ver voersonderneming Arriva. Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee In het kader van de verkeers veiligheid heeft de politie don derdagochtend een fietsver- lichtingscontróle gehouden op de Langeweg te Nieuwe-Tonge en de Oudeiandsedijk in Som melsdijk. Politiemedewerkers controleerden tussen half acht en half negen verschillende fietsers waaronder veel scholie ren. Het leek erop dat veel fiet sers de boodschap van eerdere controles hadden begrepen waardoor er massaal verlich ting werd gevoerd. In totaal werden 14 fietsers bekeurd voor het niet in orde hebben of het niet voeren van verlichting. Zij kregen een verlichtingssetje uitgereikt. MELISSANT - Postduivenver- eniging 'Zeebra' houdt zater dag 20 december een grote tentoonstelling in verenigings gebouw Melishof te Melissant. Ook is er een grote verloting met kerstprijzen. De zaal gaat open om 18.30 uur. den. Tot op heden geven de woningcorporaties niet thuis. Men wil geen overleg met doel groepen, dus belanghebbenden die door training best wel weten waar men over spreekt. Om die reden is in het verleden ook een vrouwenadvies commissie opgeheven, want ook naar hen werd niet geluisterd. Is men bang voor overleg of op de vin gers gekeken te worden? Inderdaad dient er aandacht te zijn voor de kleine kernen, want bij bezoeken aan de "klei ne kernen" hoort men steeds de roep dat er niet naar de bevolking wordt geluisterd. Ook daar heeft men het recht op voorzieningen, ook al zijn ze kleinschalig. Men wil immers graag blijven wonen in de plaats waar men geboren is. Ook in de toekomst zullen we als ouderenorganisaties van ons laten horen, ook al wor den we niet bij enig overleg betrokken. Zeker ook met de komende veranderingen en bezuinigingen in de zorg zal het nodig zijn om voor onze belangen op te blijven komen. Misschien een idee om ons in de toekomst te steunen door u als lid op te geven. Cees van Die Bestuurslid ANBO Tel. 0187-483510 NIEUWE-TONGE - Ook dit jaar hoopt de Hervormde Gemeente van Nieuwe-Tonge weer oliebollen en appelbeig nets te bakken in verenigings gebouw Elim te Nieuwe Tonge, van dinsdagavond 30 decem ber 21.00 uur tot woensdag morgen 31 december 5.00 uur. De lekkernijen kunnen worden gekocht in Elim, op woensdag morgen van 9.00-11.00 uur. Op is op. Om te teleurstelling te voorkomen, kunt u uw bestel ling vooraf al doorgeven. Dat kan t/m maandag 29 december bij j. van Heemst, tel. 651759, of bij R. Kom, tel. 652128. Uw bestelling kan eveneens op woensdagmorgen in Elim wor den afgehaald. De opbrengst van de verkoping is voor het onderhoud van de dorpskerk. HERKINGEN - PV De Lucht- bode te Herkingen houdt dins dagavond 30 december a.s een hokkenshow voor haar leden in het clubgebouw aan de Schar- loodijk. Op deze avond draait ook het rad van avontuur, met mooie prijzen. Iedereen is wel kom. De zaal gaat open om 19.00 uur OOLFGENSPLA^T - Op woensdag 24 december houdt de Ger. Kerk van Ooltgensplaat een feestelijke Kerstnachtdienst, met veel samenzang van beken de Kerstliederen. Aanvang 21.30 uur Op V Kerstdag, 9.30 uur, is er een gezinskerstdienst en 's middags om 15.00 uur is er een afsluitende Kerstdankdienst. Iedereen is hartelijk welkom. Door: Adri van der Laan In 2006 organiseerde de CAMA Christengemeente Middelharnis voor het eerst een 'kerstnachtdienst' op de avond voor Kerst. De belang stelling hiervoor bleek zo groot dat er wel twee bijeenkomsten op deze avonden nodig waren om de vele honderden belang stellenden goed te kunnen ontvangen. Een van de organi satoren van de bijeenkomsten rondom Kerst, Wilmar Heuve link, legt uit dat de twee kerst nachtdiensten in Het Prieel van De Staver, op één avond wel goed zijn verlopen, maar dat dit niet ideaal is omdat dit heel veel extra energie van de vele medewerkers en organisa toren vraagt en een deel van de eigen gemeenteleden moest vanwege de drukte de bijeen komst meebeleven via een videoscherm in het restaurant van De Staver. Om dit te voor komen heeft men besloten om dit jaar de Sporthal te gebrui ken, zodat er maar één kerst nachtdienst zal worden gehou den. "We kunnen nu ongeveer 1200 mensen ontvangen en we verwachten dat de Sporthal nu ook vol zal zijn". De kerstnachtdiensten hebben als thema 'Back to Bethlehem', waarmee'men de mensen op wil roepen om alle glitter en glamour die de kersttijd ken merken even te laten voor wat het is en weer 'terug te gaan naar Bethlehem', "omdat het mens worden van Gods Zoon en dat hij vanuit eenvoudi ge omstandigheden naar de wereld is gekomen om ons te redden van het verderf, door alle kerstdrukte nogal eens wordt vergeten. Het is dan ook goed om eens stil te staan bij het wezen van Kerst", aldus Wilmar. Het deelthema van dit jaar is 'It's Al! About...', 'Het draait allemaal om...'. De bezoekers van de kerstnachtdienst zullen worden gevraagd waar het bij Kerst nu allemaal om draait. "We hebben niets tegen op gezelligheid tijdens de kerstda gen, maar het komt er meestal op neer dat het gaat om lekker eten, vrede, lichtjes, enz, maar de kerstgedachte wordt ver geten". Tijdens de dienst zal op verschillende manieren de mensen aan het denken wor den gezet over Kerst en wat de Heere Jezus persoonlijk voor hen betekent. De organisatie heeft hiervoor veel moder ne communicatiemiddelen tot haar beschikking. Via de beamer zullen filmpjes worden getoond, daarnaast zal de dra- magroep Living Lights ook het thema nader uitwerken. De inhoud en de presentatie van de dienst zal zo veel moge lijk aansluiten bij het 'moder ne levensgevoel'. "Dit is nodig omdat de moderne mensen niet zo gemakkelijk meer te bereiken zijn", aldus Wilmar Leuvink. Hij legt uit dat het niet de bedoeling van CAMA Christengemeente Middel harnis is om zoveel mogelijk mensen 'binnen te halen' die normaal gesproken naar een kerstnachtdienst van hun eigen gemeente zouden gaan. "Dit is zeker niet onze bedoeling, want onze doelgroep is niet de kerk mensen. Wij zijn echt gericht op mensen die nog nauwelijks een kerk van binnen zien en juist van hen zouden we graag zien dat zij de Here Jezus leren kennen en we hopen en bid den dat deze dienst hiervoor een middel mag zijn. Ook onze eigen gemeenteleden zijn trouwens maar gasten tijdens de dienst". Hoewel de kerstnachtdienst in De Staver niet bestempeld kan worden als een traditio nele dienst, zullen er toch wel bekende elementen aanwezig zijn. Het programma laat zien dat er ook 'gewone' en traditi onele kerstliederen gezongen zullen worden en natuurlijk zal ook het eeuwenoude kerstevan gelie niet ontbreken. De voor zitter van de oudstenraad van de CAMA Christengemeente, Karel van Holten, zal in een preek dit evangelie zeker laten klinken. Na de dienst, die om 22.00 uur begint en ongeveer anderhalf uur zal duren, zal er ruimschoots gelegenheid zijn om tijdens een drankje elkaar It's all I te ontmoeten en als er behoef te aan is zullen er mensen van de organisatie bereid zijn om met de bezoekers na te praten. Wilmar Heuvelink ziet de kerst nachtdienst als een "prachtig evangelisatiemiddel" omdat juist rondom Kerst de mensen meer ontvankelijk zijn voor de Bijbelse boodschap. Het is dan ook heel belangrijk dat een ieder op de hoogte wordt gebracht van de mogelijkheid. De organisatie zal er dan ook alles aan doen om bekendheid aan het evenement te geven. Er worden aanplakbiljetten opge hangen, billboards geplaatst en men streeft er naar om huis- aan-huis op het eiland een flyer te verspreiden. Daarnaast heeft men op de Midwinter- markt op het Diekhuusplein, waar men ook een stand had, veel contacten en gesprekken gehad met bezoekers. Als Wilmar wordt gevraagd naar het resultaat van de kerst diensten, geeft hij aan dat dit niet altijd gemakkelijk te meten is, maar hij weet wel dat er in de afgelopen jaren ver schillende mensen zijn geweest die door een bezoek aan de Kerstnachtdienst tot geloof zijn gekomen. "Zo werden er vorige maand twee mensen bij ons gedoopt, die vorig jaar opnieuw met het evangelie in contact zijn gekomen tijdens de kerstnachtdienst".

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2