Cornelis Visser wil als Euro parlementariër vooral 'zichtbaar' blijven Eilandelijke woningbouwfederatie pleit voor verdere integrale samenwerking 15^ Pallandtloop Sfeervolle kerstmarkt in Goedereede Kinderen van c.b.s. de Bron verkopen kruidnootjes voor de liefste wens Het Europees Parlement 1 Kerstzang avond Ons Koor en Toonkunst Kerststukje maken op 55 soos EIIAtlDEtl-niEUWS Eilandelijk Fractie Leeft Europa Het land in 1080 voor Doe Een Wens PAGINA 6 VRIJDAG 12 DECEMBER 2008 STRAATSBURG - Het komt niet zo veel voor dat we, voor wat de nieuwsgaring van het Eilanden-Nieuws betreft, naar 'de overkant' gaan. Maar onlangs was er de gelegenheid om zelfs de landsgrenzen te overschrij den. Op uitnodiging van het CDA-europarlementslid Cornelis Visser konden we enkele dagen in Straatsburg verkeren, waar het Europees Parlement (EP) bijeen was voor haar maandelijkse plenaire vergaderingen. Door Adri van der Laan Fiah of the North Sea Ruim een jaar geleden nam Cornelis Visser afscheid als wethouder van de gemeente Goedereede om een voortijdig opengevallen plaats als Euro parlementariër voor de frac tie van het CDA in te nemen. Tijdens zijn afscheidsreceptie nodigde hij ons uit "om eens een keertje in 'Europa' langs te komen", en onlangs kon den we aan deze uitnodiging gehoor gegeven en kennisma ken maken met de internatio nale 'bijenkorf', van het EP in Straatsburg. De 785 parlementsleden, die afkomstig zijn uit 27 Europe se landen werken het meren deel van hun tijd in Brussel. Maar één keer in de maand vertrekken de parlementari ërs en hun staf naar Straats burg voor hun plenaire ver gadering. In deze vier dagen - van maandagmiddag tot donder dagavond - worden deze ple naire vergaderingen gehou den en beslist het EP over, onder andere, voorstellen die door de Europese Commissie aan het EP worden gedaan. Deze voorstellen zijn al in de verschillende parlementaire commissies in Brussel bespro ken. De vergaderingen in Straatsburg bestaan dan ook vooral uit rapportages van de voorzitters van deze com missies, uitleg van een aantal Europese Commissarissen en bijdragen van de parlements leden, die overigens maar een beperkte spreektijd krijgen. Al naar gelang de grootte van de fracties kan dit variëren van één tot vijf minuten. Een spreektijd waaraan de voor zitter strikt de hand houdt. Op grote schermen wordt de spreektijd 'afgeteld' en bij overschrijding schakelt de voorzitter onverbiddelijk de microfoon uit... Het onderkomen van Corne- hs Visser in Straatsburg is één van de duizenden vertrek ken die zich in het kolossale gebouw bevinden. Hoewel ieder parlementslid tijdens de vergaderingen zijn of haar eigen landstaal gebruikt, is de voertaal in de parlementsge bouwen om praktische rede nen toch Frans of Engels. Het was dan ook een verademing dat Cornelis Visser ons in zijn kantoor ontving in het onvervalste eilandelijk dialect. Overigens heeft het kantoor om nog andere redenen een eilandelijk tintje, want zijn persoonlijk medewerkster, is de uit Dirksland afkomstige Sanne Kraaijeveld. Toen we Cornelis Visser voor het laatst interviewden was dat vlak voor zijn vertrek naar 'Europa', in de wethouderska mer te Goedereede. Met enige trots had hij het bureau tot zijn beschikking dat ook zijn vader, Lourens Visser, als wethouder in Goedereede had gebruikt. Die ruime wethouderskamer kan niet vergeleken worden met het huidige onderkomen in Straatsburg, waar het klei ne kantoor vooral sober en doelmatig is ingericht en waar nauwelijks twee mensen hun werk kunnen doen. Aan de functie van Europar lementariër zijn natuurlijk onlosmakelijk veel vergaderin gen verbonden. Naast de ple naire vergaderingen zijn dit de commissievergaderingen, die voornamelijk in Brussel wor den gehouden.- Cornelis is lid van de Commissie Economi sche en Monetaire Zaken, de Commissie Visserij en plaats vervangend lid van de Com missie Cultuur en Onderwijs. Daarnaast is hij ook lid van de delegatie voor de betrek kingen met China. Met deze Europarlementariër Comelh Vnser in zijn kantoor in Straatsburg. delegatie heeft hij vorige week een reis naar China gemaakt. Cornells Visser en zijn zes col lega-parlementariërs van het CDA maken deel uit van de fractie van de fractie EVP-ED, die bestaat uit de Europese Volkspartij (Christen-demo craten) en Europese Democra ten en is met haar 288 leden de grootste fractie in het EP. Het is natuurlijk niet zo een voudig om met een dergelijke omvangrijke fractie, met leden die uit alle 27 landen afkomstig 'alle neuzen in dezelfde rich ting te krijgen'. De fractiedisci pline is volgens Cornelis Visser niet zo groot als in bijvoorbeeld de Tweede Kamer. Het is dan wel zaak om bij een afwijkend standpunt een blok van zoveel mogelijk gelijkdenkende frac tiegenoten bijeen te krijgen om een afwijkend standpunt in te nemen en te verwoorden. De belangstelling voor het werk van de Europarlementariërs lijkt niet echt te leven in ons land. De opkomstpercentages van de verkiezingen in 2004 waren laag. Nog geen 40% van de Nederlandse kiesgerechtig den nam de moeite om naar de stembus te gaan. Een percen tage dat aanmerkelijk lager lag dan bij de verkiezingen voor de Provinciale Staten (46%) de Gemeenteraadsverkiezin gen (58%) en de verkiezingen voor de Tweede Kamer (80%). Natuurlijk weet ook Cornelis Visser dat Europa niet echt 'leeft' en hij vindt dit jammer, maar toch denkt hij dat er een kentering plaats gaat vinden. Als voorbeeld noemt hij de huidige financiële crisis, waar bij uit landen die heel sceptisch tegenover de Euro en de Euro pese samenwerking hebben gestaan nu langzamerhand toch meer positieve geluiden richting Brussel komen omdat zij juist in moeilijke financi ële tijden het belang van een krachtig samenwerkend Euro pa in gaan zien. Daarnaast wijst Cornelis Visser erop dat je 'niet om Europa Foto: Adn van der Laan heen kunt'. Hij doelt dan op de regelgeving waar een ieder mee te maken heeft en die de landen gezamenlijk hebben opgesteld. Hij wijst erop dat de bemoeienis van Europa met de alledaagse dingen niet altijd op haar waarde wordt geschat, doordat men alleen maar naar de negatieve bijef fecten kijkt. Volgens Visser is men dan ook niet altijd op de hoogte van het reilen en zei len van 'Europa'. Daarom zijn voor hem de contacten met de bevolking minstens zo belang rijk als het vele vergaderwerk in Brussel en Straatsburg. Hij probeert dan ook am iedere maand een aantal dagen vrij te maken waarop hij het land in trekt. Hierbij bezoekt hij dan bedrijven, zorginstellingen of scholen en neemt hij deel aan discussies via de media of tij dens politieke bijeenkomsten. Want om de aandacht voor de Europese politiek warm te houden en aan te wakke ren vindt Cornelis het heel belangrijk dat hij als Europar lementariër vooral 'zichtbaar' moet blijven. GOEREE-OVERFLAKEE - Vorige week organiseer de de woningbouwfede ratie Goeree-Overflakkee een eerste stakeholders- (belanghebbenden-) over leg om samen eens van gedachten te wisselen over de rol en positie, die zij hebben met betrekking tot de vitaliteit en leef baarheid van de kernen op Goeree-Overflakkee. Vele afgevaardigden van onder andere de eilande lijke woningbouwvereni gingen, gemeentes, zorg sector en huurdervereni gingen gaven gehoor aan de uitnodiging. Door Mirjam Terhoeve De heer TA. Bakelaar, voorzit ter van de woningbouwfedera tie, opende de avond met een korte uitleg over de rol van de woningbouwfederatie. "Wij behartigen de belangen van de aangesloten corporaties en fungeren als gesprekspartner in het onderling uitwisselen van kennis en ervaring. Tevens adviseren wij op het gebied van de sociale volkshuisves ting, waarbij iedere corporatie uiteraard zijn eigen autonome positie behoudt". De heer Bakelaar legde vervol gens uit dat een gezamenlijke bijeenkomst beslist nodig was omdat de problemen die er zijn op het gebied van sociale woningbouw, zorg en welzijn niet langer een lokale kwes tie is, maar dat een regionale aanpak hiervan noodzakelijk is geworden. "In verband hier mee is het goed te weten waar de partijen voor staan en wat ze van elkaar mogen verwachten. We moeten een gestructureer de en daadkrachtige manier vinden om te werken aan de vitaliteit en leefbaarheid op ons eiland', zo sprak hij. Volgens Bakelaar voldoet het huidige woningaanbod onvol doende aan de veranderende vraag. "Het merendeel van het aanbod bestaat uit eengezins woningen, terwijl door de toe nemende vergrijzingjuist vraag is naar voor ouderen geschikte woningen met uiteenlopende vormen van zorg en welzijn. Ouderen willen immers zolang mogelijk, al dan niet zelfstan dig, in de eigen vertrouwde omgeving blijven wonen. Aan de andere kant is er de ontgroe ning. Ofwel, jongeren trekken weg naar elders. Enerzijds door werk of studie, maar zeker ook door het ontbreken van pas sende huisvesting. Het huidige woningaanbod voor starters is onvoldoende en koopwoningeri zijn voor velen onbereikbaar. Typerend is dan ook dat er vele huizen te koop staan, maar dat de druk op de huurmarkt erg groot is en waarschijnlijk nog zal toenemen. Zonder gerichte maatregelen zal men naar elders trekken, wat weer gevolgen heeft voor de aanwezige voor zieningen, dus de leefbaarheid van de kernen. De corporaties zien het als hun verantwoorde lijkheid om de komende jaren te blijven voorzien in goede en betaalbare huisvesting en waar mogelijk, in combinatie met voorzieningen op het gebied van zorg en welzijn. Daartoe zal er samengewerkt moeten worden met alle partijen die op genoemde terreinen actief zijn. Wij zullen onze plannen, zowel lokaal als bovenlokaal, op elkaar moeten afstemmen en deze aanpak mag niet vrij blijvend zijn. Er moeten pres tatieafspraken komen, waarop we elkaar mogen aanspreken en afrekenen. De gemeenten kunnen als regievoerder funge ren, waarbij het ISGO een goed platform kan zijn". Na deze uiteenzetting was het tijd voor een discussie aan de hand van diverse stellingen met betrekking tot bovengenoem de problematiek. De heer Jan Damen van FM'Advies leidde de discussie, die zich vooral afspeelde tussen afgevaardig den van de gemeentes en de corporaties. Helaas lieten de doelgroepen, de ouderen en de starters zich niet horen. Wel licht, omdat ze niet aanwezig waren, of misschien omdat ze het woord niet wilden voeren. Al met al ontstond er toch een levendige discussie. Waar men het vooral wel over eens was, betrof de noodzaak om ingrij pende maatregelen te treffen en dit beslist samen te doen. De heer van Gurp van dé WMO- adviesraad sprak zijn zorgen uit over kleine kernen als Stad aan 't Haringvliet. "Daar moet echt snel wat gebeuren, ieder een vertrekt naar Middelhar- nis". De heer Van Nieuwaal van Woongoed. Plakkee stem de daarmee in, maar liet wel weten dat in de kleine kernen van de gemeente Middelharnis nog geen leegstand is ontstaan. "Wel willen we de wijk ingaan en de mensen eens polsen waar behoefte aan is". Raads lid Van Dijk van de gemeente Oostflakkee opperde dat er meer gefaseerd moet worden gebouwd in de kleine kernen. "Zo houd je de vraag geleide lijk bij en blijven jongeren in het dorp, wat ook weer goed is voor de scholen en verenigin gen". Dit leverde een applausje op. Wethouder Adiniraal van de gemeente Goedereede ver telde dat er in zijn gemeente juist al veel gedaan wordt om wonen en zorg te combineren. "Bijvoorbeeld op het oude Mavo-terrein in Stellendam. Dat wordt momenteel bouw rijp gemaakt en in februari zal de eerste paal worden geslagen voor een woonzorgcomplex. Daarnaast zijn er ook plan nen voor Goedereede". De Bouwdirecteur van ZorgSaam haakte daarop in door te mel den dat er de komende tijd op het hele eiland veel zichtbaar zal worden op dit gebied. "We willen woon/zorg in alle ker nen realiseren en daarom is er momepteel veel overleg met alle gemeentes". De gemeente Dirksland zei tot slot al een prima samenwerking te heb ben met de woningbouwcorpo ratie op het gebied van wonen en zorg. De gemeente bemoeit zich hier dan ook uiteraard niet met de inhoudelijke invul ling van de zorg. Toch waren er ook punten van kritiek. De afgevaardigden van de diverse woningcorporaties uitten hun onvrede over de legeskosten en grondprijzen, die de gemeentes hanteren en bovendien vonden ze eens gezind dat de gemeentes te vaak in zee gaan met project ontwikkelaars. "Wij voelen ons soms de pinautomaat van de gemeente", zo sprak de heer Moerkerk van WBV Goeder eede. Zijn Ooltgensplaatse col lega Troost sloot zich daarbij aan. Ook de heer van Nieuw aal van woongoed Flakkee vond dat er vaak eerst naar de projectontwikkelaars wordt gekeken en te weinig naar de woningbouwverenigingen. "De corporaties komen te vaak op het tweede plan. In Mid- .delharnis wordt veel gebouwd, maar dat zijn vooral koopwo ningen". Daarop reageerde wethouder Van der Valk van de gemeente Oostflakkee. 'Jammer dat we nu alleen over leges en grondkosten praten. Laten we het hebben over de gehele samenwerking. We ACHTHUIZEN - Vrijdag 19 december is er weer een Kerst zangavond in de R.K. Kerk te Achthuizen. Vrouwenkoor Toonkunt en Mannenkoor Ons Koor zullen deze avond optre den o.l.v. dirigent Willem Chr. Meijboom en m.m.v. orga nist Andrie Stam. Er worden klassieke en minder bekende kerstliederen gezongen, en de aanwezigen worden uitgeno digd om de samenzang inet de koren mee te zingen. De aan vang is om 20.00 uur, de kerk gaat open om 19.30 uur. De toegang is vrij. moeten marktconform werken en leges zijn onderdeel van het totaalpakket". Arie Slijkhuis van het ISGO vulde daarbij aan dat de markt de grootste potentie heeft. 'Bouwondernemingen moe ten de ruimte krijgen, maar de partijen moeten nu niet tegen over elkaar gaan staan door geldkwesties". Waar men het wel helemaal met elkaar over eens was, betrof de invloed van de Provincie. Deze kreeg min of meer de zwarte Piet toegespeeld. Volgens de aanwezigen moet de Provin cie afzien van het migratie saldo nul en bovendien heeft de Provincie nog steeds een te grote vinger in de pap op het gebied van volkshuisvesting en' werkt deze als een grote rem oftewel als een handenbinder in het geheel. Al met al werd het een nuttige avond in de Mosselzaal van het Grevelingenrestaurant. ledereen was het erover eens dat aan de integrale samen werking verder gestalte moet worden gegeven en dat de regie daarvan bij de gemeentes moet liggen. Eigenlijk was dit door bovengenoemde partijen deels al afgesproken in het Pact van Goeree-Overflakkee, vorig jaar juni. OUDE-TONGE - De leer krachten van c.b.s. De Bron willen hun leerlin gen op een speelse manier laten kennismaken met de doelstelling van Doe Een 'Wens. Zij deden dit door middel van het gratis les pakket gericht op de Sin terklaasperiode en door het meedoen aan de Actie Strooigoed! Het is voor Doe Een Wens van belang om zichtbaar te zijn op basisscholen. Het wer ken aan de naamsbekend heid binnen deze doelgroep is sinds 2005 prioriteit en wordt o.a. gedaan door mid del van een lespakket gericht op de Sinterklaasperiode. Ook in 2008 wordt het edu catieve pakket gekoppeld aan Sinterklaas. Dit omdat Doe Een Wens zich graag identificeert met Sinterklaas als vervuiler van grote wensen en omdat kinderen in de Sinterklaasperi ode volop gemotiveerd zijn om met het thema wensen aan de slag te gaan. Kinderen kunnen zo op een speelse manier ken nis maken met het werk van Doe Een Wens. Na een introductiefilmpje ging elk kind met vijf zakjes overheerlijke kruidnootjes naar huis om die aan ouders of bekenden te verkopen. Dit bleek voor veel kinderen een makkie, want al snel werden nog meer zakjes gevraagd. Ondanks de drukke verkoop activiteiten van de kinderen bleef er op donderdagmorgen 4 december tijd genoeg om zelf een leuk Sinterklaasfeest te vieren. Alle kinderen deden mee aan een heel groot Sinter klaas-ganzenbordspel door de hele school. Er werden cadeau tjes ingepakt, mijters geplakt, puzzels opgelost, estafettes gedaan, voorgelezen en er was ook nog een stokpaardjes race. Na afloop werd bekend gemaakt dat met de verkoop van de kruidnootjes 1080 bij elkaar was gespaard. De leer krachten zijn er trots op dat hun kinderen in twee weken tijd zo'n mooi bedrag hebben opgehaald voor de liefste wens van kinderen die een levensbe dreigende ziekte hebben. OUDDORP - Op woensdag 17 december organiseert de 55-1- soos van de SWO vanaf 14.00 uur een kerstmiddag in m.fg. Dorpstienden te Oud- dorp. Onder begeleiding van Angelique Temming zal een kerststukje worden gemaakt. Deelname aan de workshop kost 7,50. Wie mee wil doen, moet zich vooraf uiterlijk vrij dag 12 december aanmelden bij de SWO, dit i.v.m. de aan koop van materialen. Dat kan telefonisch via nummer 0187 641344. Deelnemers moeten zelf een bordje meenemen. Ook als u geen kerststukje wilt maken, bent u welkom voor een kopje koffie een praatje, een spelletje of om te koers- ballen. Rond 15.30 uur treedt het koor van de Doopsgezinde Gemeente op. MIDDELHARNIS - Op 20 december wordt de 15" editie van de Pallandtloop gehouden door MSV AV Flakkee. Deze Knöps Groep Pallandtloop krijgt een feestelijk tintje van wege het 15 jarig bestaan. Voor elke deelnemer is er daar om deze dag een extra atten tie. De hoofdafstand van deze dag, de 16 EM, telt mee in het van Buuren Running Circuit. Dit is de 4'' loop wat het circuit betreft. Onder de ingeschre ven deelnemers scoren de atle ten van AV Flakkee goed'in het klassement. Verder kan ieder een voor deze loop inschrijven. De start voor de prestatieloop 8 km of 10 Em en Knau wed strijd over 10 EM is om 13.00 uur. De lopers van de 10 Em lopen 2 rondes. Het parcours loopt over rustige polderwe gen rondom het sportcomplex in de Van Pallandtpolder nabij Middelharnis. Voorafgaand aan de wedstrijd zijn er vanaf 11.30 uur diverse jeugdlopen met afstanden van 500, 1000 en 2000 meter. Na afloop kan er worden nagepraat, is er de prijsuitreiking en wordt een grote verloting gehouden. Meestal is het 'snertweer' op deze dag, waarop vanuit de keuken wordt ingespeeld; na afloop is daarom een erwten soepactie voor de atletiekbaan in aanleg. U kunt nu alvast met korting inschrijven via website www.avflakkee.nl. Uw startnuumer kan tegen beta ling op 20 december worden afgehaald aan de inschrijftafel. Wie meer wil weten, kan bellen naar 0187-669525 of 485566 of kijken op genoemde website. GOEDEREEDE - Zater dag 13 december aan staande organiseren de Stichting Kop van Goe- ree, de Oranjevereniging en enkele ondernemers uit de buurt opnieuw een kerstmarkt op de Markt in Goedereede. Mede-or ganisator Lenie Tanis van Bloembinderij De Koren bloem is erg enthousi ast. "De kerstmarkt is de laatste jaren steeds door verschillende mensen en instanties georganiseerd. Daarom was het elke keer ook zo anders van karak ter. Dit jaar is er weer een nieuwe aanpak. We heb ben een gezellig vol pro gramma." Rond 14.00 uur starten de feestelijkheden met de school kinderen van Buten de Poorte en Eben-Haezer, die zelfge maakte versieringen in de gro te kerstboom op de Markt zul len hangen. Daarbij zullen de kinderen worden geassisteerd door de kerstman. Op de kerstmarkt staan verlich te en versierde kramen met een keur aan koopwaar: oliebollen, kerstarükelen, Goereese port, kerstbomen, boeken en sierra- den. Ook zijn er proevenrijen en bieden de kramen en bui tenbarretjes van de Goereese horeca echte Goereese warme wijn, warme chocolade en soep. In een geïmproviseerde studio is er gelegenheid om familiefoto's te laten maken. Kinderen hoeven zich ook niet te vervelen, want er staan ver schillende kinderactiviteiten op het programma. Tegen drie uur zal Christelijk kinderkoor Kadosj de kerst boodschap zingen. Zij doen dat op drie verschillende locaties: in De Levensbron, op de Markt en in de Hervormde kerk die overigens de hele dag geopend is. Gedurende de dag zijn er diverse orgelconcerten. Ook de toren is de hele dag voor bezoe kers toegankelijk. In de hal van de toren is bovendien een kraam van Unicef te vinden. "Het wordt vast heel erg gezel lig. De hele dag is er muziek op de Markt; Praiseband eXalt, Dweilband Valse Hoop, Koninklijke Fanfare Apollo, Ben Jur's eenmansorkest in Dickensstijl en een gele- genheidsorkest," gaat Lenie verder. "Om drie uur maakt Krijn Troost de stadsgids, een stadswandeling door Goeder eede. Het verzamelpunt voor belangstellenden is de oude brug. Verder rijdt de kerstman de hele dag rondjes met zijn arrenslee met paarden. Kin deren kunnen gratis met hem mee. Wij kijken er allemaal erg naar uit. We hopen alleen wel op mooi weer. Want hoe leuk je programma ook is, als je wegwaait of wegregent is het een stuk minder gezelHg. Het noodweer vorig jaar was voor de toenmalige organisatie echt een dompen We houden de weersvoorspellingen dus in de gaten!"

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6