Europese politiek... Gewichtig Sinterklaas cadeau voor bewoners Ebbe en Vloed Het etsproject op Het Kompas Midwintermarkt 2008 j Woord Daad Parkeerplaats voor vrachtwagens te duur Informatiebijeenkomst Zuiderdiep- polders open gedachtewisseling 'Kunnen we dat wel betalen, een actiever grondbeleid?' Oud nieuws in het Wijkcentrum Kerstavond ANBO Oostflakkee Ontmoeting U EIIAI1DEI1-I1IEIJW5 Kerst bloemen- workshop Kerkdiensten Ger. Gem. Wintermarkt Ontmoetings- kerk EIIAI1DEt1.niELJWS I WINTERMARKT j 1 I I Gedeputeerde in gesprek met grondeigenaren en -gebruikers van de Zuiderdieppolders Uitgangspunten en voor waarden Planning Polder Roxenisse Ingezonden PAGINA 2 DINSDAG 9 DECEMBER 2008 Over ruim een half jaar zullen weer de verkiezingen voor het Europees Parlement worden gehouden. Verkiezingen die niet hoog op het prioriteiten lijstje van de Nederlandse kies gerechtigden staan. Onlangs hadden we iiei voorrecht om een drietal dagen mee te lopen tijdens de plenaire ver gaderingen van het Europees Parlement in Straatsburg. We konden dit doen op uitnodi ging van 'ons' CDA-europar- lemenlsliti Cknnelis Vis.ser uit Middelharnis. In de komende vrijdagedities van Eilanden- Nieuws zullen we verslag doen van onze bevindingen in de Franse Europese 'hoofdstad'. (Tekst en foto: Adri van der Laan) MIDDELHARNIS - De jaarlijkse midwintermarkt in Middelharnis wordt gehouden op vrijdag 12 en zaterdag 13 december. Op vrijdagmiddag van 14.00-21.00 uur en op zaterdag van 10.00-16.00 uur. De organisatie van deze gratis toegankelijke kerstmarkt is in handen van de Soroptimisten van Goeree-Overflakkee, Ondernemersvereniging D'n Diek, Edudelta col lege, Stichting Podium Goeree-Overflakkee en Diekhuus/Companen. De winkels op d'n Diek en het plein voor het Diekhuus zullen in winterse sferen verkeren. Leerlingen van de Technische school en de Groene School, tegenwoordig verenigd onder de naam Edudeltacollege, hebben decoraties gemaakt van 'trammetjes'. Samen met tientallen kerstbomen, vuur- potten, e.d., vormen dit de ingrediënten voor een sfeer volle ambiance. De winkels op d'n Diek doen mee aan een etalagewedstrijd om voor en in hun zaken mee te werken aan de midwintersfeer. Bovendien kan er via diezelfde etalages gepuzzeld worden met daarbij kans op prachtige prijzen. Op het Diekhuusplein heerst op vrijdag en zaterdag een nostalgische marktsfeer met vele kramen. Zaterdag bren gen leerlingen van Edudelta hun kleinvee mee naar het plein, zodat speciaal kinderen van dicht bij de dieren kunnen bekijken en wellicht aan kun nen raken. Ook het Faunapark Goeree Overflakkee is op de kerstmarkt vertegenwoordigd. Het traminuseum geeft acte de presence met een minitram, die een traject op het plein aflegt. De draaimolen en de oliebollenkraam zijn ook weer aanwezig. Verschillende muzi kanten komen muziek maken. En het reizend winterorkest van de muziekschool o.l.v. diri gent Piet Westhoeve zal zater dagmiddag Middelharnis aan doen. Zaterdag bij het scheiden van de markt worden de kerst bomen die op het plein staan verkocht. Er is van tevoren al de mogelijkheid om een boom naar keuze te reserveren bij de kraam van de Soroptimisten. De huuropbrengst van de kra men komt volledig ten goede aan de Moedige Moeders. Deze Moeders vormen op Goeree- Overflakkee een organisatie van betrokken ouders die nee zeggen tegen het druggebruik van hun kinderen. De organise rende soroptimisten staan hen met woord en daad terzijde en bestemmen de opbrengst van deze markt voor dit initiatief Op de Midwintermarkt zijn ook vele goede doelen verte genwoordigd, zodat u deze met uw inkopen steunt. Een greep uit de Goede Doelen: Moedige Moeders, Woord en Daad, Stichting Doe een Wens, Unicef, Wereldwinkel. Al of niet samen met de Lionsclub, de soroptimisten en de Ladies Circle. Als vanouds verkopen de sor optimisten gelezen boeken, gebruikte spullen en tweede hands kleding. Zaterdag wordt de hele dag kleding geshowd door 'mannequins'. De Free Record Shop heeft een grandi oze Wil spelcomputer beschik baar gesteld als hoofdprijs voor een speciale knuffelberenverlo- ting! Uiteraard is de opbrengst voor de Moedige Moeders. Alles op het gebied van kle ding, sieraden en gedekte tafels. Een verrassende choco- ladekraam. Cadeaus voor de kerst en meerdere kramen kinderspeelgoed. Alles over glas en lood, woonaccessoires en kunstnijverheid. Een speci ale collectie leer en suèdekle- ding. Ook is er van alles te eten en te drinken. MIDDELHARNIS - Op dins dag 16 december organiseert het lokaal ouderenwerk van Stichting Companen een nieuwsmiddag in het Wijkcen trum aan de Doetinchemse- straat te Middelharnis. Vanaf 14.00 uur bent u van h^rte welkom om te genieten van oude nieuwsbeelden van het Poligoon- en NOS-journaal. Onderwerpen als de eerste ruimtereis, het bezoek van prinses Beatrix aan de Antil len, Sjoukje Dijkstra, en de elf stedentocht passeren de revue. Na de pauze, met een gratis kopje koffie of thee, is er een nieuwsquiz. De entree voor deze middag bedraagt I. Iedereen is welkom. OUDE-TONGE - ANBO Oost flakkee houdt woensdag 17 december a.s. haar kerstavond in de Grutterswei te Oude-Ton- ge. Er is ontvangst met Glüh wein, de opening wordt ver richt door voorzitter W. Koert. Daarna is er een kerstbuffet, gevolgd door optredens van het koor Just 4 Fun uit Ooltgens- plaat met tussendoor een pauze. De avond wordt gesloten door de voorzitter en door het geza menlijk zingen van Ere Zij God. De aanvang is om 17.30 uur, de zaal gaat open om 17.00 uur. De entree bedraagt 15. Wie vervoer nodig heeft, kan bellen naar (0187) 642754 of 641515. hulp aan éaV- en ihuisiozcfi f Christelijk streel<blad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-liuis vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA IVliddelharni.s. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: info@eilandennieuws.nl Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijl<e advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensbericliten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: gertverweij@eilandennieuws.nl REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: hansvilleriuseeilandennieuws.nl Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisof) verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). j MIDDELHARNIS-Zaterdag 13 december van 10.00 tot 16.00 uur is op het Diekhuusplein in I Middelharnis de wintermarkt waar lekkere 'winterse kost' te koop Is, zoals erwtensoep, I vers gebakken vis en warme i chocolademelk. De erwtensoep kunt u ook bestellen. Deze wordt dan vrlj- I dag 12 december bij u thuis j bezorgd. I U kunt bestellen bij: i Peter Fllkweert, tel. 480650; Marieke Kalle, tel. 489757; PlonyTanis,tel.681644. De opbrengst Is bestemd voor Woord Daad en Ontmoeting. DIRKSLAND - De gemeente Dirksland wil mogelijk een iets actiever grondbeleid gaan voeren. Dat staat in de Kader nota Grondbeleid, die vorige week donderdag werd besproken door de gemeenteraad. "Ik heb het vermoeden dat het moeizaam gaat worden", was het commentaar van raadslid Johan Wolfert (Christenunie). Hij doel de op de gemeentelijke financiële situatie. Door Kees van Rixoort De gemeente krijgt, als de gemeenteraad de nota tijdens een besloten vergadering zal vaststellen, de mogelijkheid actiever op te treden, bij voorbeeld om de ruimtelijke kwaliteit binnen de gemeen te te verbeteren als er een bouwproject op stapel staat. "Daarbij geldt tevens de eis dat de financiële positie van de gemeente toereikend moet zijn om het risico te kunnen dragen als het project niet doorgaan of als het project vertraging oploopt", aldus het college van B en W. "Het weerstandsvermogen van de gemeente moet voldoende zijn om garant te staan voor de voortgang van het project. [)e huidige financiële situatie van de gemeente lijkt daar voor niet geschikt." Paar haalcte Wolfert bij aan. 'Kan de gemeente, gezien de huidige financiële situatie, wel een actief grondbeleid voeren? Het weerstandsvermogen is te weinig. Overal gronden aanko pen en miljoenen investeren, dat is nu niet aan de orde." RaadsUd Henk Huber memo reerde dat de gemeente door liet passieve grondbeleid van de afgelopen jaren een aantal miljoenen euro's is misgelo pen. Hij stoelde die bewering op een rapport van de eilan- delijke rekenkamer. "Laten we per bouwproject beoordelen hoe we optreden: als actieve gemeente, via publiek-private samenwerking of: overlaten aan de markt." Huber presen teerde zich als een voorstander van actief grondbeleid, "zodat een deel van de winst naar de gemeente gaat. Het is leuk om eens vyinst te maken." 'Je kunt ook verliezen", stel de de opsteller van de nota, extern deskundige Harkes, daar tegenover. "Er hoort altijd een risicoanalyse bij een grondverwerving. Die moetje matchen met je weerstandsver mogen: kun je dat aan of niet. Aan de andere kant: niet alle ongelukken komen tegelijk." De Kadernota Grondbeleid moet nog verder worden uit gewerkt in deelnota's. SOMMELSDIJK - Op woens dag 17 december wordt bij wijkvereniging De Zwaluw te Sommelsdijk een kerst bloe- menworkshop gehouden. De avond wordt verzorgd door Carola Verbeek van Carola's bloemenservice te Oosterland. Deelname kost 25, incl. een kopje koffie of thee. Opgave is verplicht i.v.m. aanschaf van het materiaal. De zaal gaat om 19.00 open, de avond begint om 19.30 uur. Neem zelf een mesje en een snoeischaartje mee. U kunt zich opgeven bij Angelina Wagemans, tel. 0187- 484941. OUDE-TONGE - Woensdag 10 december, 19.30 uur, ds. J.S, van der Net. STAD a/h HARINGVLIET - Woensdag 10 december, 19.30uur, ds. G.J. Baan. MELISSANT - Op zater dag 13 december 2008 wordt in de Ontmoetings- kerk van de Gereformeer de Kerk, Nieuweweg 11 te Melissant een winter markt gehouden met ver koop van leuke cadeauar tikelen. Verkoop van o.a. keuken- en badtextiel, bloemstukjes, kerst- stukjes, decoratieve creaties en kaarten, verder bad-, schoon maak- en levensmiddelenpak ketten, enz. Er is een boeken markt en een Euromarkt met goede spullen. Ook zijn er kruudplaetjes, oliebollen, vis, patat, broodjes en koffie met iets lekkers. Daarnaast is er een verloting; de hoofdprijs is een weekver- blijf in een bungalow. Ook zijn er prijzen te winnen bij het enveloppen trekken. De win termarkt wordt gehouden van af 9.30 uur; rond 14.30 uur zal de trekking van de verloting plaatsvinden. DIRKSLAND - Het rea liseren van een parkeer plaats voor vrachtwa gens binnen de gemeente Dirksland is te duur. Dat is de conclusie na een discussie in de gemeente raad. Een idee van raads lid Daan Markwat (SGP) om in overleg te treden met ondernemers die wel licht wat parkeerruimte over hebben, werd als alternatief omarmd door zijn collega's. Door Kees van Rixoort De discussie vloeit voort uit een motie die de raad eerder dit jaar aannam. Het college kreeg de opdracht te onderzoeken of er mogelijkheden zijn een vaste parkeerplaats te reali seren. Dit om te voorkomen dat er vrachtwagens - soms hinderlijk - langs de openbare weg staan. Een parkeerverbod voor grote voertuigen is alleen toegestaan als er een alterna tieve parkeerplek is. Volgens het college is er in de dorps kernen zelf geen-parkeerpro bleem. "Chauffeurs zoeken uit eigener beweging een locatie, waar weinig overlast is voor de inwoners van de dorpen, daar bij soms het risico van onvol doende toezicht en de kans op beschadiging of vernieling voor lief nemend, omdat geen alternatief voor handen is." De grote transportondernemin gen beschikken over een eigen parkeerplaats. Volgens het college zou een vrachtwagenparkeerplaats het beste kunnen worden aange legd aan de Staakweg te Dirks land, naast de begraafplaats. Dat zou dan een parkeerplaats moeten zijn voor alle drie de kernen binnen de gemeente. De aanleg van zo'n voorziening met 25 parkeerplaatsen zou 467,000 euro kosten. Per jaar zou de gemeente nog 10.000 euro kwijt zijn aan onder houd. Als alle parkeervakken benut zouden worden, kan de gemeente 11.340 euro per jaar aan inkomsten tegemoet zien. Veel te duur, onrendabel, oor deelden diverse raadslieden, waaronder Sandee (CDA), Markwat (SGP), Leenders (Gemeentebelangen Dirks land) en Struik (ChristenUnie). De laatste suggereerde om met de transportondernemers in overleg te gaan over het par keren. "Overleg kost wat tijd, maar weinig geld." Markwat, die ook pleitte voor een parkeerverbod van vracht wagens op het industrieterrein Watertoren, ging nog een stap verder. Hij stelde voor overleg te voeren met ondernemers die wellicht wat parkeerruimte over hebben, en vond de rest van de gemeenteraad aan zijn zijde. Wethouder Robijn (PvdA) zegde overleg toe en het nog eens op een rij zetten van de financiën. Ook hij vond de voorziening duur. "Zo'n par keerplaats kan leeg blijven", aldus de wethouder. "Dan kost het de gemeente meer. Maar je kan niemand verplichten daar te parkeren. Er is een risico dat je de parkeerplaats aanlegt en er niemand komt. De vraag is of we dat aandurven." Voorals nog ziet het daar niet naar uit. OUDE-TONGE - Tijdens zijn bezoek aan Zorgcentrum Ebbe en Vloed van Sint Nicolaas en zijn Pieten op 5 december, had hij voor de bewoners wel een erg gewichtige verrassing. Bewoner Marinus de Boed mocht samen met de voorzit ter van de Stichting Vrienden van Ebbe en Vloed en oud- directeur Wim Nattekaas, het mooie cadeau uitpakken. Toen de verpakking verwijderd was bleek het cadeau een prach tige biljarttafel te bevatten. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat Sinterklaas dit cadeau niet alleen bekostigd had, want het was gekocht door de Stichting Vrienden van Ebbe en Vloed. De Stichdng, die nog niet zo lang actief is, heeft het grote bedrag voor de tafel bijeenge- kregen door het houden van verschillende acties, zoals de jaarlijkse rommelmarkt. In Ebbe en Vloed was een aantal jaren geen biljart aanwezig en daar is nu verandering in geko men. Vooral de mannelijke bewoners waren heel blij met de aanwinst en de nieuwe loca tiemanager Joke Paulen dank te de Stichting dan ook har telijk voor hun Sinterklaasca deautje. Wim Nattekaas sprak de hoop uit dat na de ver- en nieuwbouw van het centrum het biljart mee zal verhuizen en een mooi plaatsje zal krij gen in de nieuwe omgeving die over enkele jaren zal zijn gere aliseerd. De Stichting hoopt in de komende tijd nog meer aan de wég te gaan timmeren omdat zij zich zal blijven inzet ten om 'net dat beetje extra' aan de bewoners ten goede te laten komen. Ze hoopt dan ook volgend jaar actief donateurs te gaan werven om wat meer zekerheid voor de inkomsten te verkrijgen. Inkomsten waar van vooral de huidige en toe komstige bewoners profijt zul len gaan trekken. Met de eer ste stoot van Marinus de Boed werd de biljarttafel officieel in gebruik genomen. (Tekst en foto: Adri van der Laan) Eind vorige week voerde gedeputeerde Evertse een informatief gesprek met de grondeigenaren en -gebruikers van de Zui derdieppolders. Aanlei ding van dit gesprek was het door de regio voor gedragen alternatief voor natuurontwikkeling in de polder Roxenisse in plaats van het oostelijk deel van de Zuiderdieppolders. Gedeputeerde Joop Evertse: "We hebben een open gesprek gevoerd. De grondeigenaren en -gebruikers gaven aan het als positief te ervaren dat er naar alternatieven wordt geke ken. Maar dat wil niet zeggen dat ze blij zijn met de plan nen. Zij hebben hun zorgen uitgesproken over verzilting, ganzenoverlast en grondver werving. We hebben met hen afgesproken dat we een aantal zaken nog eens nader bekij ken." Hetalternatief'Roxenisse' moet nog verder worden onderzocht op haalbaarheid. Zo moet het passen binnen enkele harde randvoorwaarden waaraan moet worden voldaan: - ontwikkeling van in totaal 400 ha nieuwe natuur op Goeree-Overflakkee met een belangrijke recreatieve waarde; - het westelijk deel van de Zuiderdieppolders (tot aan de Heuvelweg) wordt zoute/ brakke getijdennatuur; - aanleg van de gehele zoet watervoorziening; - goede afspraken met agrari ërs in het oostelijk deel van de Zuiderdieppolders over voorkomen van verzilting; - het waterschap Hollandse Delta moet straks in het Zui- derdiep aan de Kaderricht lijn Water kunnen voldoen. Eind dit jaar heeft de gedepu teerde alle informatie binnen om een afgewogen besluit te kunnen nemen over de haal baarheid van dit alternatief Dan zijn de benodigde onder zoeken en gesprekken met belanghebbenden afgerond en is duidelijk of de gemeen ten Dirksland en Goederede en het waterschap kunnen instemmen. De uitkomst wordt vervolgens in januari 2009 aan Gedeputeerde Staten voor gelegd. In februari komt het voorstel in de statencommissie Ciroen, W'ater, Milieu. Deze sta tencommissie gaf in maart jl. de opdracht aan gedeputeerde Evertse om te onderzoeker of er een mogelijkheid w:s om meer draagvlak te krijgen voor de plannen voor natuur ontwikkeling in de Zuider dieppolders. De streek kwam vervolgens zelf met het plan 'Roxenisse'. Polder Roxenisse grenst in het westen aan de slikken van Flakkee en in het oosten aan de golfbaan van Melis sant. De grond in deze pol der is minder geschikt voor akkerbouw dan de grond van de Zuiderdieppolders. Het besluit om op Goeree-Over flakkee 400 hectare nieuwe natte natuur aan te leggen blijft gehandhaafd. De eige naren van deze gronden zijn gepolst over hun mogelijke verkoopbereidheid, maar er moet nog verder met hen worden gesproken. Op deze manier zou geschikte land bouwgrond kunnen worden gespaard. Daan en Ramiro uit groep Mercuriiis van sbv Hel Kompas aan df Sportlaan te Middelharnis. Maandag 10 november is op onze school het etsproject van start gegaan. Het etsproject was uitsluitend voor de groepen 7 en 8; bij ons zijn dat Saturnus en Mercurius. Het werd bege leid door Mirian Zimmerman van atelier Galathea. Zij heeft ons uitgelegd hoe het etsen in zijn werk gaat. Het waren heel \eel stappen, maar het is gelukt. Wel hebben we er veer tien dagen lang iedere mid dag aan gewerkt. Vooral de stap van het poetsen was lastig. De inkt en de waslaag deden je vingers ook geen goed: ze werden er pikzwart van. Maar het was leuk en erg leerzaam. Vorig jaar werkten we ook met Mirian Zimmerman; toen aan het fietsenhokproject. Daar bij hebben we ons fietsenhok 'gepimpt'. Dat is met veel lachen en plezier gebeurd. Juf Zimmerman is een echte goede kunstjuf Xog even over het resultaat van ons etsproject: het is schitterend geworden. Als u het ets- of fietsenhokpro ject wilt bewonderen, kunt u onze ^vebsite bezoeken: www. sbo-hetkompas.nl-

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2