Superfrisse vrijdagavond in Ouddorp Presentatie Conceptplan 'Ouddorp Duin' krijgt in commissie warme ontvangst Zonnebloem Oostflakkee naar Intratuin Vuurwerkteams weer actief EIIAnDBl-fllEUWS Kerst proef- avond Cl000 Rommel marktspullen en gebakken vis Damver. ENEO'52 Damvereniging Dirksland V iimiiiii I m m iitii m -. Icoon Analyse Verkenning Meepraten Winterexpositie Röderhaus Wie helpt aan verhaal? Ophalen oud papier Melissant PAGINA 7 VRIJDAG 5 DECEMBER 2008 Dp j(ivj!;fmi veirlev hij ik snpfnnarklen gevraagd een quiz in te vallen. GOEDEREEDE - Alcohol misbruik onder jongeren is een belangrijk aandachts punt in de gemeente Goe- dereede. De gemeente zet zich op verschillende vlak ken in om daar iets aan te doen. Eén van die projec ten is 'Goeree-Overflakkee Superfris'. Tijdens deze actie werken de gemeenten samen met de supermark ten om alcoholmisbruik onder de jongeren terug te dringen. MfCT dan 17 van de jonge ren i)|) Goeree-Overllakkee drinkt leveel. Dal is boven het landelijk gemiddelde en een gloeiend probleem. Want drankmisbinik zorgt voor blij- venile schade aan het lichaam en draagt bij aan agressie en overlast. Ken groot deel van de jongeren koopt de drank in de supermarkt. En als ze jon ger dan 16 zijn vragen zij soms oudere jongeren om de diank te kopen. Op vrijdag 21 november werd in Ouddorp voorlichting gege ven over alcoholgebruik door de jeugd. Bij de plaatselijke tMOOO en Albert Heijn werd de jeugd door speciaal opge leide medewerkers van Bou- man/C;C;Z gevraagd een quiz in te vullen. Door de vragen en antwoorden te bespreken werd meteen voorlichting gegeven. Na de C|uiz ontvingen de jeugdige deelnemers een leuke gadget. Daarnaast kre gen ze een Iblder met Feiten en weetjes over alcohol. Superfris richt zich voornamelijk op het tegengaan van de verkoop en doorveikoop van alcohol aan jongeren onder de lü. Daar naast wordt getracht deze groep bewust te maken van gevolgen van alcoholgebruik op jonge leeftijd. In het kader van Superfris is een praktijk gerichte weerbaarheid training voor caissières van supermark ten ontwikkeld. In de trainin gen is onder meer aandacht besteed aan vertrouwen in col lega's en lichaamshouding: wat straal je uit. Daarnaast leerden de caissiè res in een rollenspel hoe zij om moeten gaan met vervelende situaties, geïrriteerde klanten en jongeren die alcohol willen kopen. In het voorjaar gaat de gemeente Cioedereede ook proberen de eigenaars van sportkantines enthousiast te maken over Superfris. Op deze manier wil de gemeente zoveel mogelijk jongeren bereiken om ze bewust te maken van de gevolgen van alcoholgebruik. Meer informatie over Superfris is te vinden op: www.superfris. info. OLIDDORP - Vindt u hel ook zo lastig met de kerst om een exclusief, maar makkelijk menu op tafel te zetten? C'.IOÓÜ van den Hurk organiseert op 9 december een Kerst proef- avond. Op deze feestelijke avond kunt u bij Cl (KM) Van den Hurk hel uitgebreide en culinaire 'Lekker Genieten' lèestassortiment proeven in een sièeivolle ambiance. Op deze avond kunt u inspiratie opdoen voor uw kerst menu en biedt ClOOO Van den Hurk u genoeg producten uit het speciale assortiment met leuke actiekortingen, l' beul welkoni lussen 20.00 en 22.00 uur bij ClOOO Van den Hurk, Molen weg 4 te Ouddorp. MIDDELHARNIS - Mor gen, zaterdag 6 december, kuntuvan 10.00-12.00 uur weer rommelniarktspullen inleveren in het voorma lige Meijer theater aan de Vissersdijk te Middelhar- nis. Ook worden er aard appelen en gerookte vis zoals zalm, tong, forel, e.d., verkocht. Wie niet in de gelegenheid is zelf spul len te brengen, kan voor het laten ophalen ervan bellen naar T. Bom (0187- 484807). MEIJSSAN r - Uitslagen van maandag 2 december jl. A. het Jonk - T. de Geus 3-0 C. Visbeen - H. Visbeen1-1 J. Looij - B. Visbeen1-1 A. Visbeen - H. de Geus3-0 B. v.d. Spaan - B. Grootenboer0-3 'V. Goedegebuiu' - P. Kom ..1-1 uitslagen van maandag 1 december jl. A. Jelier - M. van 't Geloof I-I W.Stolk - D. Wolfert 0-3 J. Knöps -Joh. Wolfert0-3 H. Keuvelaar - M. Poortvliet3-0 OUDE-TONGE - Gasten en \iijwilligers van de Zonnebloem Oostflakkee hebben op zater dag 29 november een bezoek gebracht aan de Intratuin in Halsteren. Volgens bestuurs lid Riek Kerkhof is dit \ooral voor ouderen een hoogtepunt. 'Je kinil het je nauwelijks \oor- stelleii liiaar sommige men sen komen om uiteenlopende redenen maar weinig buiten en hebben bovendien beperk te sociale contacten". De Zon nebloem Oostflakkee leN-ert een positie\e bijdrage aan het leven van mensen met een fysieke beperking door ziekte, han dicap of gevorderde leeftijd. "Door middel \an huisbezoek, activiteiten en vakanties ge\en we kleur aan hun leven en hel pen we onze 25 vrijwilligers in Oostflakkee de gevoelens van eenzaamheid te verminderen", geeft Riek Kerkhof aan. Na in de Intratuin gebruik te heb ben gemaakt van een lunch met soep en broodjes keerde het gezelschap weer terug naar Oude-Tonge, met aan boord uiteraard de nodige kerstver siering en snuisterijen. GOEDEREEDE - Een con cept van hoog niveau, goed inzichtelijk, kansen bie dend voor een kwaliteits slag, ambitieus en prima gepresenteerd. De loftui tingen van fractiewoord voerders in de raadscom missie Grondgebiedzaken rolden dinsdagavond over elkaar bij de presentatie van het project 'Ouddorp Duin'. Weliswaar een dos sier nog in de conceptfa se, maar de wens om van papieren ambities concrete plannen te maken is er niet minder om. Een grote kans om Ouddorp op de Kop van Goeree onderscheidend op de kaart te zetten. Het moet mogelijk zijn om al in het eerste kwartaal van 2009 een start te maken. Liefst gelijktijdig met het plaat sen van een zogenaamde Spiegelzee-in formatie- post op het strand bij het Flaauwe Werk als zichtbaar baken van voortgang bij het project. Door Jaap Ruizeveld Na vier jaar, in 2013, moet Ouddorp Duin functioneren. In de jaren daarna kunnen voorzieningen worden toege voegd of worden gewijzigd, afhankelijk van vraag en aan bod in de markt. Realistisch en haalbaar? Dat zal in eerste instantie afhangen van finan ciële ondersteuning door het Stimuleringsfonds Voordelta. Er is dit najaar, ondersteund door het gemeentebestuur van Goedereede, een subsidieaan vraag ingediend. Men is heel optimistisch dat er in januari 2009 witte rook uit de schoor steen komt. Zo niet of wanneer er minder gelden beschikbaar komen dan nodig geacht, zal men zich moeten beraden wat wel en niet gerealiseerd kan worden en of dan gefaseerd gewerkt zal moeten worden. De Provincie en het Water schap zijn ook hier belangrijke hoofdspelers, die gemasseerd moeten worden om in te stem men met de ambitieuze plan nen. Dat wordt nog een forse kluif. Maar dinsdagavond overheerste enthousiasme. Het concept Ouddorp Duin werd in feite in de armen gesloten. Waar gaat het om? In opdracht van Ridderstee b.v., moe- denriaatschappjj van Klep perstee b.v. Ouddorp en de GeiTieente Goedereecie is het dossier Ouddorp Duin sairien- gesteld. Een kleurrijk boek werk, een concept, dat volgens de samenstellers een concrete belofte in beeld, tekst en cijfers weergeeft, gericht om Oud dorp opnieuw op de kaart te zetten als aantrekkelijk verb- Ijjlsgebied voor de levensge nieter, jong en oud. Op de Kop van Goeree ligt een grote kans oiri met Ouddorp Duin het onderscheid te maken. Met invulhng van het gebied aan de Westerweg, waarvan de gronden in eigendom zijn, het bestemmingsplan bijna gereed is en noodzakelijke investerin gen, volgens informatie in het boekwerk, voorhanden zijn. Voeg er nog aan toe dat ook de MER -procedure nagenoeg is afgerond. iiiiiiiii!pi'j Si I m I i I Het gebied is uitstekend gele gen nabij het strand Flaauwe Werk. Met prima invulkansen voor de al jaren gewenste toe- ristisch-recreatieve slechtweer voorzieningen, niet alleen voor de recreant maar ook voor de inwoners. "Eigenlijk staat ons niets meer in de weg, behalve ambitie" is het signaal van L.X. den Hollander in zijn voorwoord. Het dossier Oud dorp Duin kan snel van papie ren ambities worden vertaald in concrete plannen. De weg naar succes ligt vol gens de opstellers van Oud dorp Duin open via private of publiekprivate samenwerking. Een snelle vorming van een consortium van ondernemers is noodzakelijk. Dit zowel voor verdere ontwikkeling, realisa tie en exploitatie. De onder- neiners ondernemen en behe ren. Het beheer kan via een vorm van parkmanagement worden ingevuld. Voortbor durend op die insteek zou de gemeente ondersteunen met procedures en onder vooraf gestelde voorwaarden ook financieel bijdragen. Zoals aan een deel van de gebiedspro motie. Gemeentelijke inbreng zou kunnen plaatsvinden via een jaarlijkse bijdrage uit de toeristenbelasting. Ouddorp heeft een icoon nodig, zo benadrukt het con cept. Een icoon die als trekker dient en duidelijk maakt waar Ouddorp voor staat, dorp en landschap - ook bij een breed publiek - op een krachtige, moderne en duurzame manier een herkenbaar syinbool geeft. Op de kaart zet. De mogelijk heden op het terrein bij de Westerweg, nabij het Elaauwe Werk lenen zich daar perfect voor. Zo kunnen er als ver volg op het vanzelfsprekende landschap voorzieningen en functies worden ingebracht. Dat kan zelfs spectaculair zijn. zeer doelgericht, zoals beelden tonen van een op de duinen opgetild gebouw. Met uitzicht en overzicht op zee en ander zijds Grevelingen, Maar ook als directe zichtlocatie voor passanten. Daar gebeurt het. The place to be. Met hotel, restaurant en talrijke (het hele jaar door) voorzieningen. Met winkeltjes en attracties. Met een lift en een brug om gehan dicapten en oudeien toegang te geven naar het strand tot het Flaauwe Werk. Het best toe gankelijke strand van Neder land, dat zou een prachtige invulling zijn als vervolg op de aanwijzing tot beste badplaats. De noodzaak tot snelle actie is helder. Het besef dat de eco nomie op het eiland kwetsbaar is, leeft al jaren. Landbouw en visserij staan onder druk en de pijler toerisme loopt terug. Dit moet en kan oirigebogen wor den, zo staat in het hoofdstuk 'Maak het verschil'. Daarbij is uitgangspiuit dat de com merciële voorzieningen ook marktconform zijn. "Kosten en opbrengsten dienen net als elders te worden gewogen. Zorg voor breed draagvlak, want dat leidt tot daadwerke lijke realisatie." Een tweetal keren is er in Ouddorp Duin een sterkte en zwakteanalyse en een kan sen- en bedieigingenoverzicht opgenomen. Er zijn thans te veel kleine aanbieclers van het toeristische product. Professi onaliteit is niet altijd voorhan den. Sterk is de goede bereik baarheid, korte afstanden van stranden tot parkeerplaatsen en mooie historische kernen. /\ls een echte kans wordt natuurlijk steeds aangeduid dat de beirodigde gronden in eigendom zijn. Een niet weg te poetsen bedreiging is de blijvende zichthinder van de Tweede Maasvlakte en het ontbreken van vol doende hotelaccommodatie. Maar inet een hotel nabij het Flaauwe Werk en een Eco- hotel op De Punt zou ook die kwetsbare toeristische factor in Ouddorp kunnen worden weggewerkt. Belangrijk is ook de aandacht voor kwetsbare elementen in het landschap, daarbij genoemd de ecologi sche structuren. In de presentatie van concept Ouddorp Duin aan de raads commissie werd dinsdagavond een bondige samenvatting gegeven van informatie die in het boekwerk, dat als onder legger dient, minder promi nent is aangeduid. Zeker ten aanzien van inzichten in welke termijn men nu tol realisatie van onderwerpen wil komen. In 2013 al functionerend? Dat vraagt een aantal onderne mers zich af, zo bteek uit reac ties op de plannen. Algemeen is er overigens veel support voor de huidige inspanningen. De nationale eir internationale ontwikkelingen in het toeris me zijn immers gigantisch. De concurrentie is moordend en dat vraagt voor Ouddorp en de Kop van Goeree snel maat regelen. Daarom verbeterin gen van het aanbod, fun shop ping, zelfs een supermarkt, wellness voorzieningen, een klein zwembad, sportfacilitei ten, speelplaatsen voor kin- deien en onder andere moge lijkheden voor openluchtvoor stellingen. En inet toevoeging van duinlandschap en kop peling van dijkvoorzieningen ontstaan nieuwe kansen voor recreatie. De markt is op kansen ver kend, draagvlak wordt aan gegeven. Zekerheden zijn er (nog) niet. De economische tijd is thans niet gunstig. Een duurzame toekomst vraagt om een llexibel plan, dat onder schrijft een ieder, zo is het ook gepresenteerd. De Maasvlakte is niet meer weg te kijken, dus beschouw hem als eeir goede buur. Realisme ontbreekt ook niet. De genoemde initiatie ven voor ontwikkeling van Ouddorp Duin (ook Bad) komen niet uit de lucht vallen. Zij moeten handen en voeten krijgen. Alleen dan is succes verzekerd, zo concludeert het dossier. De werkelijke haalbaarheid en versnelling van het plan is echter afhankelijk van finan ciële ondersteuning door het Stimuleringsfonds Vooidetta, de lokale overheid Goederee de en de ondernemers samen. Het is een eerste vereiste dat het Stimuleringsfonds in janu ari 2009 een positief besluit neemt op hel subsidieverzoek. Als dan ook hobbels bij Pro vincie en Waterschap kunnen worden genomen, dan kan de stormbal voor actie worden gehesen. Voorzitter Henk van der Meer presenteerde een nieuwe communicatieloot aan het inspraakgebeuren tijdens de raadscommissie Publiekzaken. Nadat de fracties hun eerste reacties hadden gegeven wer den bezoekers op de publieke tribune uitgenodigd bun zegje te doen. Schoorvoetend kwam dit fenomeen van de grond. Het leverde overigens wel inte ressante informatie op. Zo lijkt een aantal ondernemers in de dorpskern niet bevreesd voor een te grote concurrentie als straks in Ouddorp Duin ook daar ondernemingen zich zul len vestigen met voor een deel of geheel gelijk branchepa troon. Overigens zouden het natuurlijk ook dezelfde onder nemers kunnen zijn met een toeristisch-recreatieve insteek. Ook werden suggesties mee gegeven om er voorzieningen onder te brengen die voor de inwoners van belang zijn, zoals een kinderdagverblijf GOEDEREEDE - Eenentwin tig kunstenaars uit Nederland, België, Duitsland en Iran zijn vertegenwoordigd tijdens de 15^' Winterexpositie in het Röderhaus te Goedereede. Het werk dat er te zien is, is geva rieerd: schilderijen, wandkle- den, beelden van steen, brons en keramiek en mondgeblazen glas. Uit de directe omgeving werken mee Harald Jean Jas- soy, Elsa Dijkshoorn, Matthijs Mijnders, Helmut Roder, Henk Kuizenga en Lydi van Wijk. Voor de eerste keer is er werk te zien van Susan Ophey, Arnrin Küpper, Emmy Klinker, Adolf Roder, Ali Eamari, René Vaan drager, Franz Maas, H.J. West- phal, Atie Diepenhorst, Elke Wennmann, Maria Benntvel- zen en Corry van Beiiningen. De Winterexpositie is te bezich tigen vanaf 3 december a.s. t/ni het voorjaar 2009. In deze tijd is het Röderhaus open op woensdag, donderdag en zater dag van 11.00 tot 13.00 uur en na telefonische afspraak: 0187 493077. Het Röderhaus is gevestigd aan Noordzijde Haven 13 te Goedereede. Tij- Van één van onze lezers ont vingen we de vraag of anderen haar zouden kunnen helpen aan een verhaal van de heer Vreugdenhil dat haar op de middelbare school (rond 1976) werd voorgelezen. De titel was 'Mijn ogen heb ben uw zaligheid gezien'. Het verhaal speelde zich af rond de watersnoodramp. Dina ver drinkt, en haar blinde man komt tot de belijdenis: mijn ogen hebben uw zaligheid gezien; hij had de inhoud van Kerst begrepen). Mevrouw Muller vond het een indruk wekkend verhaal en vraagt zich af of het nog ergens te vinden is. Kunt u haar eraan helpen? Dan kunt u contact opnemen met mevrouw E. Muller-Sloof, tel. 0488-420078, e-mail emul- lersloofCai kliksafe.nl. dens de Goereese Kerstmarkt op zaterdag 13 december is de galerie open van 14.00-21.00 uur. In alle gemeenten op de eilanden Voorne-Putten en Goeree-Overflakkee is de politie sinds 1 december weer actief met vuurwerk teams. Zij houden zich spe cifiek bezig met de hand having van de regels met betrekking tot vuurwerk. In de afgelopen weken wer den al enkele jongeren aange houden die illegaal vuurwerk afstaken. De politie probeert zoveel mogelijk illegaal vuur werk op te sporen omdat het, naast overlast en vernielingen, een veel groter gexaar \'oor de gebruiker ople\ert dan legaal vuurwerk. Illegaal vuurwerk voldoet niet aan de eisen die in Nederland gesteld worden aan vuurwerk. Illegaal zijn onder andere strijkers, lawi nepijlen, mortierbommen en Chinese rollen. Strijkers heb ben een veel zwaardere explo- sie\e lading dan gewone rotjes. Ze hebben ook een hele korte lont. Daarom zorgen ze al snel voor brandwonden en schade aan ogen en handen. Bij testen met Chinese rollen is gebleken dat er al een kans is om gewond te raken als u binnen 20 meter afstand \'an de rol staat. Goedgekeurd \'uurwerk is te koop bij erkende verkoop adressen. Deze zijn te herken nen aan het opschrift: 'Verkoop vuurwerk. Roken en open vuur verboden'. Zij verkopen alleen vuurwerk op 29, 30 en 31 december, de rest van het jaar is de verkoop verboden. Op de verpakking van goed gekeurd vuurwerk staat in het Nederlands: 'Geschikt voor particulier gebruik'. Verder staat er onder andere op welk soort vuurwerk het betreft, de naam en het adres van de fabrikant en de Nederlandse importeur of handelaar, en een heldere gebruiksaanwijzing. Wie dit vuurwerk afsteekt vol gens de gebruiksaanwijzing heeft weinig kans op ongeluk ken. Vuurwerk mag dit jaar gekocht worden op 29, 30 en 31 decem ber. Het vuurwerk mag op die dagen vanaf het verkooppunt naar huis worden vervoerd. Afsteken mag alleen op 31 december vanaf 10.00 uur l/m 1 januari 02.00 uur. Illegaal vuurwerk mag helemaal niet worden vervoerd of afgesto ken. Zie voor meer informatie over het afsteken van vuurwerk website www.brandweer.nl. Klachten over het afsteken van vuurwerk kunnen worden gemeld via het algemene poli- tietelefoonnummer 0900-88. Ziet 11 een vernieling gebeuren door middel van vuurwerk bel dan het alarmnummer 1-1-2. In Melissant wordt morgen ochtend het oud papier weer opgehaald voor de Hersteld Hervormde gemeente aldaar. Wilt u het papier tijdig en goed gebundeld aan de kant van de weg zetten?

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7