Tweede deel boek watersnoodramp gepresenteerd Duurzame glastuinbouw in Oostflakkee? Imabo Esselink opent The Towelshop Keukencentrum Tieleman schenkt *De Bezige Bijen' nieuwe keuken Uitvoering kerstoratorium 'In de volheid van de tijd' Dam- en schaakver. Ontspanning Kerstzang avond Goedereede Avond Reformatorisch Contact Film- eiï fotobeelden uit Stad Expositie Jeugdschil- dergroep in 't Blaeuwe Huus EIÜMIDEfl-rilEUWS In de Prins Mauritsschool te Middelharnis werd vrijdag 28 november het boek 'Van zee tot zee zal Hij regeren' deel 2 van auteur L. Vogelaar gepre senteerd. Daarbij werd ook aandacht gegeven aan de andere boeken over de watersnoodramp van 1953, die al eerder door uitgeverij De Ramshoorn waren uitgegeven. "In dit herdenkingsjaar - het is 55 geleden dat de ramp plaatsvond - is het nood zakelijk om aandacht aan dit gebeuren te geven", zo zei Joh. Kieviet uit Sommelsdijk, die de leiding had van deze avond, "omdat het aantal ooggetui gen steeds kleiner wordt". Ooggetuigenverslasen Uitgever Deel 2 Watersnoodmuseum c« c« i* iT* c« c« i" c« *r« c« :i 4« 4« «I 9S 4« ffi 4* 4« 4« »r* ffff ic* i& i& iSf K* K* DIERENBELANG HOEKSCHE WAARD BSf DEN HAAG - Met een extra impuls voor de ver snelling van verspreid gelegen glastuinbouw en twee zoeklocaties voor nieuwe glastuin bouw, hebben Gedepu teerde Staten belangrijke besluiten genomen voor glastuinbouw in Zuid- Holland. De extra inzet is nodig om de in het coa litieakkoord afgesproken 5800 hectare voor glas tuinbouw in Zuid-Hol land te behouden. Recen te cijfers laten echter zien dat het aantal hectare is afgenomen. Daarom heb ben Gedeputeerde Sta ten Oostflakkee en Kaag en Braassem aangewezen als te onderzoeken loca ties voor duurzame glas tuinbouw. Behoud ruimte voor productie PAGINA 6 VRIJDAG 5 DECEMBER 2008 Schouwen-Duiveland en Goeree-Overflakkee zijn het zwaarst getroffen. Daarom voerden voor deze delen ach tereenvolgens Rina Hendrik- se-Heijboer uit Sirjansiand en de heer Biemond uit Dirksland het woord. Rina vertelde dat de dijEjuist bij haar ouderlijke woning door brak en dat ze ternauwernood met Wim, haar verloofde, naar een ander huis kon vluchten. Haar moeder, zus en broer tje kwamen om in de golven. Haar vader bezweek aan een hartverlamming op een vlot. Tijdens haar vlucht kwam ze in de kerk van Sirjansiand terecht, waar voor een binnendringend paard geen plaats was op de galerij bij de 28 vluchtelingen. Ze werden opgevangen, even als zoveel anderen, op de zol der van zeilmakerij De Korte in Bruinisse. Vandaar ging het van Zijpe via Rotterdam naar Den Haag. Daar kregen ze ein delijk droge kleren aan. Wim heeft geholpen bij het herstel van de dijken en Rina mocht aan koningin Juliana ook haar verhaal doen. Van de 8 ver dronken mensen op Sirjans iand waren er 4 uit haar gezin afkomstig.' De heer Biemond uit Dirks land kan zich de ramp, even als de Tweede Wereldoorlog, nog goed herinneren. Meer dan 1800 mensen kwamen om, 4000 woningen werden verwoest, 200.000 ha grond liep onder water. Men stelde op de zaterdagmiddag wel de coupures en verstevigde die met zandzakken voor het hoge water Maar bij eb bleef het water hoog tegen de kruin van de dijken staan. Niemand had gedacht dat zo'n ramp kon plaatsvinden. Om 4 uur 's nachts werd de heer Bie mond door zijn vader wakker gemaakt. Het eerste wat hij dacht: moeten de koeien nu al gemolken worden? Maar nee, 'het water komt over de dijk!', waarschuwde zijn vader hem. Biemond reed met de auto naar de dijk bij Meüs- sant en weer terug naar Stel- lendam. Onderweg pikte hij buurman Soest op. Vanuit de Scharrezeepolder zagen ze het kolkende water op zich afko men. Om kwart over drie was de Molenpolder ook al onder gelopen. Ternauwernood kon hij bij de oprit komen. Het water kwam brullend achter hem aan.' Omdat de boer derij van familie Biemond wat hoger lag, vluchten hier 53 mensen naartoe. Moeder Biemond zorgde voor droge kousen en kleren. Om 5 uur hoorde men hulpgeroep: het huis van buurman Soest stort te in. Mensen kwamen tegen bomen te hangen en konden worden gered. Indrukwek kend klonk er over het water psalmgezang: 'Maar de Heer' zal uitkomst geven', afkomstig van de familie Van Lenten. 's Zondagsmiddags kwam er eindelijk hulp. De heer Visser haalde met zijn dieseltractor met landbouwwagen mensen op. In de tweede nacht waren er nog zo'n 20 overgebleven. Alle koeien bleken verdronken te zijn, de paarden hadden het overleefd. Een paard was drachtig en kreeg in het voor jaar een gezond veulen. Op het, erf werden veel slachtoffers aangetroffen. Zij werden naar Melissant gebracht en daar ook begraven. Namens uitgeverij De Rams hoorn voerde de heer M.J. Ruissen het woord. Hij zei dat 'Van zee tot zee zal Hij rege ren, deel 2, De Gereformeerde Gemeente en de watersnoods ramp van 1953' duidelijk een aanvulling geeft op andere uit gaven over de ramp. Allereerst een aanvulling op deel 1. Daarin kwamen de rampgebieden Noord-en Zuid- Beveland, Tholen, St. Phihps- land, Zeeuws-Vlaanderen en Walcheren aan bod. In deel 2 komen de andere gebie den die tijdens de rampnacht overstroomd werden ter spra ke. Dat beperkt zich niet tot Zeeland. Ook delen van Bra bant en Zuid-Holland werden getroffen. In deel I staan alge mene gegevens die ook gelden voor deel 2, maar die niet wor den herhaald. Deel 2 beperkt zich alleen tot een impressie van overige plaatsen. Het is ook aanvulling op 'Niets bij geval' en 'Het Hoge Huis van Sion'. Beide boeken van R. Hoogerwerf-HoUeman gaan over hoe de ramp op Schouwen plaatsvond. 'Niets bij geval' is historisch, 'Het hoge Huis van Sion' is meer verhalend en bedoeld voor de jeugd. 'Van zee tot zee' onderscheidt zich met de vele boeken over de ramp, omdat het een kerkelij ke afbakening heeft. Begrensd omdat het anders te omvang rijk zou worden. De auteur heeft inmiddels aangegeven dat er een derde deel in de maak is. Hij kreeg zoveel waar devol materiaal door anderen aangereikt dat een extra boek haalbaar is. De voorbereiding om hieraan een apart deel te weiden is al in gang gezet. Eind volgend jaar hoopt hij dat deel uit te mogen geven. Het voert te ver om een beknopte weergave van het boek te geven. Alleen willen we volstaan met het feit dat ds. F. Mallan, toentertijd predikant te Bruinisse, een maand voor de ramp, tijdens de nieuw- jaarsdienst, preekte over: "Ik breng een kwaad over alle vlees". Maar ook de belofte: "Ik zal u uw ziel tot een buit geven, in alle plaatsen, waar gij zult heentrek- ken". Dit is uitgekomen. Ook hij moest soms radeloze men sen toespreken. Daarin mocht hij ervaren welke kracht het Woord deed. Zelf kon hij Op de foto van links naar rechts dhr. Biemond die deel 2 zojuist in ontvangst heeft genomen. In het midden mevr. Hendrikse-Heijhoer en rechts dhr Ruissen van uitgeven] De Ramshoorn. met zijn stem niet boven het natuurgeweld uit komen, maar bij het lezen van Psalm 107 'Als Hij spreekt doet Hij een stormwind opstaan, die haar golven omhoog verheft', kon hij spreken en ook nog een gebed doen. Velen hebben andere geliefden voor de ogen zien verdrin ken. En wat een verwonde ring mocht er zijn bij de heer Rentier. Hij schrijft erover: 'O geliefden, toen heb ik in ver wondering en aanbidding op de zolder gelegen, dat de Hee- re nog naar zulk een onwaardi ge zondaar in ontferming wil de otnzien'. Later zei zijn zoon Kees op de vraag wat moeilijk te aanvaarden is: Dat het de godvrezende wel zal gaan en dat je eigen gelovige moeder met vier van haar kinderen omkomt in de golven'. Ja, het was heel aangrijpend wat men soms zag. Ir. H. van Rossum vertelt dat hij op 2 febr. opdracht kreeg i.v.m. zijn werkzaamheden voor water schappen om naar Middelhar nis te gaan. Met een Belgische marinehelikopter maakte hij een verkenningsvlucht boven Flakkee. Samen met de dijk graaf moest hij aanwijzingen geven voor het eerste her stelwerk. De bevolking was in rouw gedompeld. 'Ik ben zelf opgegroeid in Melissant, dus ik kende de omgeving op mijn duimpje. Verschillende vrien den en kennissen heb ik leven loos in het water zien drijven, heel aangrijpend', zei hij. Op zondag 8 febr. preekte ds. Zwe- rus uit Middelharnis in Dirks land. Van Rossum weet nog dat hij preekte over Psalm 29:10; 'De Heere heeft gezeten over de watervloed.' Later werd deze Van Rossum lid voor de SGP in de Tweede Kamer en betrokken bij de Deltawerken. 'Dirksland en Melissant bleven als door een wonder gespaard', zei ouderling Both. Deze dor pen liggen laag, dus zou een overstroming verschrikkelijke gevolgen hebben gehad. Wonderlijk gespaard bleven in Nieuwe Tonge de oude Klaas Drooger en zijn vrouw. Hun huis werd totaal wegge slagen. Enige zolderplanken van circa 1 meter breed ble ven in de muur hangen en op dat kleine plaatsje bevonden ze zich als zwaluwen aan de muur, terwijl het water onder hun voeten spoelde. De oude Drooger mocht geloven dat ze niet zouden verdrinken, en ofschoon ze buiten het dorp woonden, werden ze door redders opgemerkt en op het droge gebracht. Wat heeft hij toen van CJods goedertieren heid geroemd en opgeroepen tot bekering, opdat niet wal ergers zou geschieden! De uitgever besloot zijn bij drage met een gedichtje uit De Kleine Gids: O God! Uw stormwind en Uw baren zijn gekomen En hebben 't land verkeerd in zilte stromen. 't Land is in rouw! Uit zoete rust verschrikt ontwaakt: 0 Heer', hebt Gij dit land Uw hulp gestaakt? Want in die nacht Toen braken de dijken door, toen stroomden golven binnen! Ach Heer' geef toch dit volk de ware ootmoet.bij 't herwinnen! Vervolgens overhandigde hij het eerste exemplaar aan de heer G.R.J. van Heukelom, als afgevaardigde van Gedepu teerde Staten van de provin cie Zeeland uit Nieuwerkerk, mevr. R. Hendrikse-Heijboer uit Siijansland, dhr. J.A. Bie mond uit Dirksland en de directeur van het watersnoods museum te Ouwerkerk, dhr. J. Schoof Na de pauze vertelde Schoof aan de hand van foto's hoe op 1 februari 1953 bij windkracht 12 een groot deel van zuid west Nederland overstroomde. Terwijl dhr. Mol ,uit St. Philips- land in 1933 al een plan had gemaakt om de kustweringaan- zienlijk te bekorten! Hij toonde hoe een boot te Colijnsplaat dwars voor de vloedplanken was komen te liggen die met man en macht werden gestut. Een belangrijke oorzaak was ook de steile binnenkanten van de dijken. Deze werden doqr overslaande golven afgekalfd en verzwakt. In Den Bommel dropten Amerikaanse piloten voedsel en reddingsboten. In Zierikzee wilden de mensen de stad niet verlaten. Daar was een dwangbevel voor nodig. De Koninklijke familie heeft samenbindend gewerkt door hun intense meeleven met de getroffenen. Het laten zinken van een zink- stuk was een vak apart. Gerrit Visser heeft als zinkbaas niet één zinkstuk verspeeld. De zinkstukken waren 40 bij 40 meter. Bij kenterend tij op de juiste plek werden deze vanuit het midden tot zinken gebracht. ifg ffg f.* In De Dierenstee wacht kater Tom op een lieve baas. Tom is 11 jaar, heeft een mooie zwart met witte vacht en is een lieve en vriendelijke kater. Hij vindt het heerlijk om geaaid te worden, ook kammen laat hij gewilhg toe, hij vindt eigenlijk alles goed zolang hij STICHTING maar lekker veel aandacht krijgt. Hij kan ook goed overweg met andere katten. Tom heeft wel dieetvoer nodig om te voorkomen dat hij last krijgt van blaasgruis, maar dat mag geen reden zijn om hem niet in huis te willen nemen, want hij is verder helemaal gezond efn deze lie verd verdient een lieve baas. Ook Dropje zoekt een goed tehuis. Dropje is een zwarte poes van 10 jaar. Dropje is een lieve poes die niet gewend is om bui ten te komen. Ze zoekt een rustig thuis en wil graag een eigen mandje bij iemand zonder kleine kinderen en zonder andere huisdieren. Kater Pleun is als vondelingetje bij het asiel gebracht en ook hij wil graag weer een gezellig thuis. Pleun is een mooie lang harige Pers, hij heeft een grijs met witte vacht en is 3 jaar oud. Het is een leuke kat, hij is erg lief en het is een echte kroel. Denkt u erover om een kat als huisgenoot te nemen, denk dan eens aan de dieren in het asiel. Ze willen graag weer een gezel lig thuis met een eigen mandje, wat aandacht en een kroel op z'n tijd- Naast deze die ren zitten er nog tal van andere katten, honden en konijnen op een nieuw baas je te wachten in dierenasiel De hate) Tom wacht ook nog op een plaatsje. De Dierenstee, Groene Kruisweg 14a te Numansdorp, tel. 0186-655150, openings tijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 tot 16.00 uur, website: www.dierenstee.nl. Bij de Schelphoek moest het grote dijkgat met caissons wor- tlcn gesloten. Deze worden momenteel ingericht voor een doorlopende tentoonstelling over de watersnoodramp. Met de opwarming van de aar de dreigt een mogelijke herha ling van een watersnoodramp. Hieraan zal, aldus Jaap Schoof tijdens zijn beeldpresentatie, ook in het verbouwde waters noodsmuseum te Ouwerkerk aandacht worden gegeven in de laatste caisson, waar momenteel een ingrijpende verbouwing van het complex plaatsvindt. 'Van zee tot zee zal Hij regeren, De Gereformeerde Gemeenten en de watersnoodsramp van 1953dl. 2, is onder andere ver krijgbaar voor €27,50 bij boek handel Akershoek te Ouddorp en boekhandel Van der Boom te Middelharnis. U kunt ook deel I bestellen; dan geldt de setprijs van 22,50 per deel. Deel I is uitverkocht, maar zal bij vol doende belangstelling worden herdrukt. Voor meer informatie zie website www.ramshoom.nl. MELISSANT-Bij het vertrek ken uit het dorp Melissant heeft Keukencentrum Tieleman de plaatselijke peuterspeelzaal 'De Bezige Bijen' een nieuwe keuken geschonken. De peu terspeelzaal bestond afgelopen september 25 jaar en zo oud was dus ook de keuken, die daardoor wel aan vervanging toe was. Keukencentrum Tie leman is eerst langsgekomen om alles op te meten en heeft toen een mooie en zeer dege lijke keuken uitgezocht en die onlangs geplaatst. De leidster en alle peuters vinden de nieu we keuken prachtig geworden en zijn er reuze blij mee. Ze bedanken Keukencentrum Tieleman dan ook heel erg bedankt voor dit gebaar. OUDDORP - Christelijke Clemengde Zangvereniging Hart en Stem o.l.v. Jan Bezuij- en geeft zaterdag 13 decem ber een kerstconcert in m.f g. Dorpstienden te Ouddorp. Uitgevoerd wordt het kersto ratorium 'In de volheid van de tijd' van Leander van der Steen. De tekst is geschreven door Ed Kooijmans, en de titel verwijst naar Galaten 4 vers 4. Het stuk verteld over de geboorte van de Zoon van God en de tijden in het Oude Testa ment dat de mensen uitkeken naar de komst van de Messias, naar de volheid van de tijd. Hierbij afwisselend koorzang, solozang en instrumenten, tekst en bekende kerstliederen. Ook het Chr. Kinderkoor Jong begonnen' o.l.v. Simone Voort- man zal enkele kerstliederen zingen. De avond begint om 19.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 6,50, kinderen t/m 12 jaar mogen gratis naar bin nen. In het coalitieakkoord heb ben CDA, PvdA, VVD en CU/ SGP afgesproken dat zij extra inzetten op de sanering van verspreid glas en het behoud van 5800 hectare voor de tuin bouw. "Het dubbelbesluit toont aan dat we kansen zien om te werken aan het opruimen van oud glas en dus een mooier landschap", aldus gedeputeer de Asje van Dijk. "Bovendien doen'we een uiterste poging om, gegeven de schaarse ruim te in Zuid-Holland, nog één keer een duurzame glaslocatie te onderzoeken met betref fende gemeenten, de sector en maatschappelijke organisa ties." De provincie heeft 246 hec tare aan verspreid liggende glaslocaties aangewezen waar in de komende tijd samen met de gemeenten het glas opge ruimd gaat worden. Het gaat hier om veelal verouderde glaslocaties in de gemeenten Brielle, Westvoorne, Midden- Delfland, Pijnacker-Noot- dorp, Leidschendam-Voor- burg. Voorschoten, Nieuw koop, Bergambacht, Vlist en Zevenhuizen-Moerkapelle. De provincie maakt het mogelijk om op de locaties projectma nagers aan te stellen om een saneringsplan op te stellen, de Ruimte voor Ruimteregeling in te zetten, de planologische procedures (bestemmings- en streekplan) te doorlopen en de financiële dekking voor te bereiden. Uit de net beschikbaar geko men Monitor Glastuinbouw Zuid-Holland 2008 blijkt dat het aantal hectare glastuinbouw in 2007 is afgenomen tot 5337 hectare. Herstructurering, ver stedelijking en het opruimen van verspreid liggend glas zijn hier onder andere de oorzaken van. Voor de toekomst van de Greenports is productieruimte nodig voor glastuinbouw. Pro vinciale Staten hebben Gede puteerde Staten in juni 2007 door middel van een motie gevraagd op zoek te gaan naar een nieuwe duurzame locatie. Bij de keuze van een moge lijke locatie is gekeken naar beschikbare ruimte (circa 300 a 400 hectare glastuinbouw), bestuurlijk draagvlak, bereik baarheid, duurzaamheid en omgevingskwaliteit. Gedepu teerde Staten hebben nu Oost flakkee en Kaag en Braassem aangewezen als te onderzoe ken locaties voor duurzame glastuinbouw. Dit is nodig om het totale aantal hectare glas tuinbouw in Zuid-Holland op peil te houden, zodat de Greenports economisch sterk en gezond blijven. OUDDORP - Uitslagen van de huishoudelijke competitie, gespeeld op 1 december jl. Dammen A. van Huizen - A. deMiksr.3-0 J. van Koppen - M. Appel. 3-0 C. Tanis - C. Mierop1-1 Schaken Jan Vonk - Willem-Jan Tanis0-1 Mehdi Potters - Piet Speelman1-0 Hans van Meenen - Bonne Faber0-1 Wim van Geelen - Jan VerzijdenV2-V2 Reinier van der Wende - Krijn van der Wende1-0 Karel d'Hond - Patrick Kramer..'.1-0 Ben Blakmoor - Ab Boulassouak1-0 Schaken 2' ronde bekercompetitie Willie Tanis-Koole - ArieBaas0-1,0-1 Eeuwit Santifort - Andre Kastelein0-1, 0-1 Ontspanning speelt elke maan dagavond vanaf 20.00 uur in m.f.g. Dorpstienden te Oud dorp. Nieuwe leden zijn harte lijk welkom. Voor nadere infor matie kunt u contact opnemen met Willem-Jan Tanis, tel. 06-54954480, of kijk op web site www.desvo.nl. Op vrijdag 12 december zal in de Hervormde Kerk te Goede reede een kerstzangavond wor den gehouden, aanvang 19.30 uur. Er staat zowel samenzang op het programma als koor zang van het Chr. Stadskoor Goeree o.l.v. Jaap de Geus. Het orgel wordt bespeeld door Jan Bezuijen, ds. T.W. van Benne- kom zal de meditatie te ver zorgen. De toegang voor deze avond is vrij. Iedereen is har telijk welkom. SIRJANSIAND - Ook in het winterseizoen van 2008/09 organiseert het Reformatorisch Contact Schouwen-Duiveland weer een aantal lezingen, om zich te verdiepen in de Bijbel, de belijdenisgeschriften en de kerkgeschiedenis, en wat dit te zeggen heeft in het dage lijkse leven. De eerste lezing wordt gehouden op woensdag 10 december in de zaal van de Hervormde kerk te Sirjansiand. Op deze avond voor geestelijke vorming wordt de lezing gehou den door ds. J.C. de Groot, predikant te Dordrecht, met als onderwerp; 'Schuld en Schuld belijdenis'. Na de inleiding is er volop gelegenheid om met de spreker van gedachten te wis selen. Deze avond begint om 19.45.uur, iedereen is hartelijk welkom. STAD a/h HARING VLIET - Zaterdag 13 december zal in de kleine zaal van het Trefpunt in Stad aan 't Haringvliet een dvd-presentatie wor den gehouden. Aanvang 14.00 uur, de toegang is gratis. Getoond zal worden een bedrijfspresentatie van Maliepaard Bloembol len B.V. te Stad (recente film). Na de pauze, waar in koffie wordt geschon ken, zullen nog twee dvd's worden getoond: 'Stad vroeger en nu' en 'Boerendag' waarin het dorsen te zien is zoals men dat in het verleden deed. Een kleine bijdrage in de kosten van zaalhuur wordt door de organi satie (Kees Braber en de gebr. Maliepaard) op prijs gesteld. OUDDORP - In VVV-kan- toor 't Blaeuwe Huus worden momenteel kunstwerken geëx poseerd die zijn gemaakt door de jeugdschildergroep van Sarette Bakelaar van Galerie Woewei te Goedereede. Annick, Lisa, Liset, Sanne, Misha en Astrid zijn dit blok vooral bezig geweest met tekentechnische weetjes. Zoals perspectief, hoe laatje zien dat een beest haren, veren of vlekken heeft, Chinese schilderkunst, hoe laat ik een tafereel zo echt mogelijk lijken met licht en schaduw. Tijdens het schilderblok zijn diverse materialen gebfuikt zoals acryl, oostindische inkt, potlood en aquarelverf. Het VVV-kantoor is geopend van maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur en op zaterdag van 9.00-16.00 uur (niet op 1' en 2' Kerstdag en op 31 dec. tot 12.00 uur). Een nieuw schilderblok voor de schildergroep begint weer eind januari en duurt t/m april 2009. MIDDELHARNIS - Imabo Esselink heeft in haar show room The Towelshop geopend. Dit is een speciaal winkeltje met een unieke collectie bad textiel. In de gezelhge shop vindt men onder meer hoog waardige handdoeken, was handjes en gastendoekjes. Alle actuele kleuren en dessins zijn beschikbaar Medewerksters Hanneke van der Valk, Bea Karels en Marjan van Antwer pen verpakken desgewenst de aankoop als verrassend cadeautje. De artikelen van The Towelshop onderscheiden zich sterk van textiel uit bij voorbeeld warenhuizen. Niet alleen zijn de gebruikte mate rialen van de hoogste kwaliteit, ook de afwerking is tot in detail verzorgd. De dessins en appli caties zijn bijzonder en alleen bij gespecialiseerde winkels te koop. Wie een ardkel in de hand neemt, voelt direct de superzachte structuur van bij voorbeeld de handdoeken. Ter gelegenheid van de opening krijgt iedere koper in cadeau maand december een korting van 10%.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6