Deltawind werkt aan klimaatneutrale toekomst van Goeree-Overflakkee Vijftigjarige Woningbouwfederatie trakteert huurders op pakket spaarlampen I 'De windparken leggen ons geen windeieren 'Woningbouwcorporaties op Goeree-Overflakkee geven groen licht' M -rr<^-H Andere Van Wezel ^cDiiijOfHietentaii Verkoop oliebollen en appelbeignets Zanguur in Ouddorp 81e jaargang Nr. 7768 Vrijdag 5 december 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag Ledenactie Duurzaamheid Opschaline GOEREE-OVERFLAKKEE - Dit jaar viert de Woningbouwfederatie Goeree-Overflakkee haar vijftigjarig bestaan. Om de huurders ook een aan deel in dit feest te geven hebben vijf van de zes woningbouwverenigingen, die bij de federatie zijn aangesloten, besloten om de huurders een set spaarlampen cadeau te geven. Vanaf morgen zul len deze pakketten de komende weken onder de huurders worden verspreid. Pakket Massa en waarde Rectificatie: 1' ^£^HMI Uniek KnopsI L SOMMELSDIJK - Het gaat goed met de coöperatie Deltawind. Een jaar of vijf geleden telde de coöpera tie ongeveer 600 leden. In 2007 kon het duizendste lid worden verwelkomd en nu, een jaar later, staat de tel ler al weer op 1.100. Een groei van 10 procent in één jaar tijd. Ook financieel gaat het goed met Deltawind. Bovendien bruist de Flakkeese coöperatie van de duur zame en energiebesparende plannen. "We willen het eiland klimaatneutraal maken", zegt voorzitter Gert- Jan van der Valk. Door Kees van Rixoort "De coöperatie draait linanti- ecl goed, de windparken leg gen ons geen windeieren", ver telt de voorzitter vlak voordat tie algeiiieiit'leden vergadering in De Staver begint. "Daarom doen we iets extra's voor de leden. De doelstelling van de coöperatie ligl namelijk niet op linancieel gebied, maar op liel gebied van dninzaanihcid. Kn dal in de breedste zin van het woord. Hijiia twintig jaar geleden zijn we begonnen niet windenergie, maar de laatste tijd manifesteert Deltawind zich veel breder. Denk aan zonnepanelen, warmtepomp- systemen en advi.sering." Het extra's wat de coöpera tie voor de leden doet is de actie energiebesparing. "Dat ligt in de lijn van onze duur zame doelstelling", aldus Van der Valk. "De actie telt twee sporen. Het eerste spoor is het energielabel. Dat is per 1 januari 2008 verplicht voor elke woning die verkocht ol' verlumrd wordt. Het label geeft aan hoe energiezuinig de woning is. Met andere woor den: hoeveel energie 'vreet' mijn woning. Die informatie kun je gebruiken om het huis energiezuiniger te maken. Het bijbehorende maatwerkad vies bevat de maatregelen die besparing opleveren." l.eden die gebruik maken van de actie energiebesparing kun nen ,50 euro korting krijgen op de aanschatkosten van een energielabel. Dezelfde korting geldt op het maatwerkadvies, het zogenoemde Energie Pres tatie Advies. Daarnaast kun nen leden 10 procent korting krijgen op energiebesparende maatregelen in of' aan hun woning, zoals isolatie, dub belglas, een nieuwe cv-ketel en /onnepane/en. Deze k;.r- ting gaat tot maximaal 1.000 euro. "Breng je bijvoorbeeld zonnepanelen aan, dan haal je met de korting van Del tawind de onrendabele top van die investering af. Zeker als je daar de Rijkssubsidie en een klimaathypotheek bij optelt, dan praat je over een zeer lucratieve manier van financieren. Eigenlijk heb je geen argument meer om het niet te doen", aldus (iert-Jan van der Valk. "Zeker niet als je kijkt naar de gevolgen voor je woonlasten, in een tijd van stijgende energieprijzen." De ledenactie loopt nog tot 1 januari 2009. De voorzitter heeft wel een verklaring voor het succes van de bijna 20-jarige coöperatie. Hij noemt de groeiende aan dacht voor duurzaamheid, het toenemende besef dal er iels gedaan moet worden aan de uitstoot van C02 en de uitputting van de fossiele brandstofvoorraden. "Heb je An Inconvenient Tiiilh, de film van Al ('.ore, van de week op tv gezien?" Ook dat verklaart dat Deltawind de wind mee heelt en hel ledenbestand, dat alleen bestaat uit bewoners van Goeree-Overllakkee, lang zaam maar zeker ziet uitdijen. Naast het minder idealistische gegeven overigens, dat obli gaties van de coöperatie een rendement hebben dat boven de spaarbankrentes ligt. Ook de promotieacties van de coöperatie genereren nieuwe leden, geeft Van der Valk aan. "Veel mensen kennen Delta wind en ook overheden en ondernemers weten de weg naar ons te vinden. De coöpe ratie wordt gezien als een seri euze partner met veel maat schappelijk draagvlak voor duurzame energie.I^eltawind werkt ook aan bewustwording. bijvoorbeeld op eilandelijke basisscholen. De coöperatie heeft een dui delijke visie op de toekomst. "Onze ambitie is om Goeree- Overflakkee klimaatneutraal maken. Dat is mogelijk: met windenergie, zonne-energie, getijdenenergie, enz., kunnen we twee tot drie keer zoveel energie opwekken dan we op het eiland nodig hebben." "Op de middellange termijn wil Deltawind gloeien van 25 naar 150 megawatt", kleurt directeur Ferry Pirard de ambitieuze toekomstvisie in. "Door opschaling van de hui dige windparken en door het aanleggen van nieuwe wind parken. We zijn bezig met de verkenning van mogelijke locaties. Die liggen alleen aan de randen van het eiland, bij dammen en sluizen. Niet in het landelijk gebied." De coöperatie, die zes men sen in dienst heeft en dus ook voor werkgelegenheid zorgt op het eiland, opent voorts in 2009 een fabriek voor het maken van pellets (grote kor rels) van snoeihout, sloophout, enz. "Die pellets verkopen we aan energieleveranciers en die stookt ze weer op. Het is de bedoeling dat iedereen zijn snoei- en sloophout gratis kan inleveren. Stookvergunnin- gen hoeven dan niet meer te worden afgegeven en de C02- uitstoot zal verminderen." Deltawind is op zoek naar een locatie voor de pelletsfabriek. Naast hel opschalen en uit- Ojj de middellange termijn wil Deltawind groeien van 25 naar 150 megawatt. Door opschaling van de huidige windparken en door het aanleggen van nieuwe windparken. Men is bezig met het verkennen van mogelijke locaties. Die liggen alleen aan de randen va7i het eiland, bij dammen en sluizen. .Archkjpto: Han.^ MUerius breiden van windenergie en hel fabriceren van lioutpel- lets heeft de coöperatie nog een ijzer in het toekomstige Door Adri van der Laan Onder het motto 'Woning corporaties op Goeree-Over flakkee geven groen licht' piesenteerde de federatie dinsdag het spaarlampen- pakket. Bij deze presentatie waren bestuursleden van de deelnemende woningbouw verenigingen aanwezig en de afgevaardigden \an de leve rancier en de fabrikant van de spaarlampen. De federatievoorzitter Teun Bakelaar gaf aan dat het cadeau dat ter gelegenheid van het vijftigjarig jubileum wordt uitgedeeld onder de huurders prima past bij het beleid dat de corporaties in de afgelopen jaren hebben gevoerd. Hij doelde hiermee vooral op de inspanningen die zijn geleverd om zowel bij de bouw als bij renovatie van woningen veel energiebespa rende maatregelen te nemen, zoals dak- en spouwmuuriso latie en energiezuinige cv-ke- tels. .Als de huurders de aange boden spaarlampen zullen gaan gebruiken, zullen ze gaan merken dat ze fors gaan besparen op het energiever bruik. Dit zullen ze natuur lijk enerzijds merken in hun portemonnee, als de afreke ning voor het energiegebruik komt, maar anderzijds levert het gebruik van de spaarlam pen natuurlijk een belangrijke bijdrage aan het milieu. Teun Bakelaar legde uit dat, als alle 6,000 huurders van de deel nemende w-oningbouwvereui- gingen de spaarlampen daad werkelijk gaan gebruiken, de uilstoot van C02 met 18.000 ton zal afnemen. Het pakket dat de huurders de komende weken krijgen uitge reikt beval acht verschillende spaarlampen, die voor diverse soorten verlichting gebruikt kunnen worden. Het pakket heeft een zodanige samen stelling dat het overeenkoiiit met de aanwezige lampen in een gemiddelde huurwoning. Natuurlijk hopen de woning bouwverenigingen dat de lampen door hun huurders gebruikt gaan worden. Wel licht kunnen niet alle lampen direct gebruikt worden, maar dan misschien wel in de toe komst. Tijdens debijeenkomst was ook vuur: samenwerking met installateurs van zonnepane len. "Er zijn veel loodsen en boerenschuren op Goeree- Overflakkee. Die lenen zich prima voor de opwekking van zonne-energie", aldus Pirard. Deltawind heeft de toekomst plannen omschreven in een visiedocument, dat geldt als input voor de eilandelijke structuurvisie. Daarin zul len de gemeentelijke bestem mingsplannen passen, die dan ook mogelijkheden bie den voor duurzaamheid. Van der Valk geeft aan dat Delta wind bij het realiseren van die mogelijkheden een partner kan zijn. "Is er een school of een inultifunctioneel centrum met twijfels over investeringen in duurzaamheid, dan kunnen ze bij ons aankloppen. Voor advies, maar ook voor bijvoor beeld een renteloze lening of een kleine gift." Het diepere waarom van dit alles, wordt door voorzitter Gert-jan van der Valk als volgt onder woorden gebracht: "Als we deze aarde willen bewaren voor het nageslacht, dan moe ten we vanuit klein perspectief aan de slag. Met lokale orga nisaties die breed gesteund worden. Iedereen kan roepen dat we iets moeten doen aan duurzaamheid, maar er moet wat gebeuren. Wij doen het. Als dat overal gebeurt, dan krijgt het massa en heeft het waarde. Op dit moment is het nog niet voldoende. De nood zaak is echter groot. Het gaat om de zorg voor het klimaat. De zorg voor onze aarde. Dat is de drijfveer van Deltawind." In het artikel over de jubile umviering van Molenstichting Goeree-Overflakkee, in onze editie van jl. dinsdag, wordt gesproken over de heer Van Wezel uit Stellendam, dit moest zijn: uit Middelharnis. .j<i Gebruikt wos nog nooit zo nieuw. f Orrtdd f ^-^ O2.dec;.ro- b^ Q:«n De bestuurders van de xconingbouwverenigingen bij de start xnn de actie met de gratis spaarlampen. de leverancier van het spaar lampenpakket, de heer Dick Bruynzeel van BCON Energy Systems uit Sint-Annaland, aanwezig. Hij gaf een toelich ting op zijn bedrijfsactiviteiten. Dit jonge bedrijf is gespeciali seerd in de levering van ver schillende energiebesparende producten, zoals de spaarlam pen, maar ook energiezuinige radiatoren, zonneboilers en -collectoren en kleine wind turbines. Van de fabrikant van de lam pen, Megaman Nederland, was vertegenwoordiger de heer Van Bijnen aanwezig. Hij schetste de ontwikkeling van de spaarlampen, waar van het assortiment zich in de afgelopen steeds meer heeft uitgebreid. In dit assortiment bevinden zich ook flamelam- pen en vervangers voor led verlichting. Het cadeau van de woning bouwvereniging is volgens de Folo: .-{dri van der Laart bestuurders een uniek initia tiefin Nederland en zij hopen dan ook dat dit geschenk ook navolging zal krijgen bij andere organisaties. 'Van de zes aangesloten woningbouw verenigingen bij de federatie doet de Woningbouwvereni ging van Den Bommel niet mee aan deze actie. Pt Mtnve rtiiUM"*S^^^ Knop» BV - Longewtg 113 - 32i5 KG - SomwtstS^ 0187 476767 j^kertoia BV - Kloosleowg - *317 AL - Noorógouwe - 0)11 «Ii47 MIDDELHARNIS - Woens dagmorgen 31 december hoopt de Gereformeerde Gemeente van Middelharnis/Sommelsdijk in deze dorpen langs de deur te gaan om oliebollen en appel beignets te verkopen. Dit t.b.v. de voorgenomen nieuwbouw. De actie wordt mede mogelijk gemaakt door bakkerij Gla- dinus te Tholen. Het is ook mogelijk vooraf te bestellen, u kunt hiervoor bellen naar 0187-48303.3, of mailen naar leendertstam@kpnaplante.nl. De prijzen zijn: 10 oliebollen voor 6 en 4 appelbeignets voor 5. Wilt u oliebollen zon der krenten, dan moet u ze in ieder geval vooraf bestellen. Morgen, zaterdag 6 decem ber, zal in verenigingsgebouw Eben-Haëzer te Ouddorp van 18.45 tot 19.45 uur het maan delijkse zanguur weer worden gehouden. Na het zingen is er tot 20.15 uur gelegenheid om een kopje koffie te gebruiken.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1