Oostflakkee kijkt vooruit PvdA m^ Programmabegroting 2009-2012 •^Christenunie Omtflakkee OOSÏFLMiE Sluitende begroting De gemeenteraad heeft voor 2009 haar akkoord gegeven aan een sluitende begroting. Het verheugt mij dat de ambities en financiële dekking voor volgend jaar in evenwicht zijn. Toch is het de vraag of dit in de komende jaren zo blijft. Er is namelijk extra geld nodig om de ambities voor de toekomst waar te kunnen maken. Dat betekent dat er extra inkomsten nodig zijn om onze kernen aantrekkelijk en leefbaar te houden. Bij de vaststelling van de Toekomstvisie 2030 zijn een lichte groei van de bevolking en een forse groei van de werkgelegenheid als prioriteit genoemd. Wij willen de verpauperde aanblik een halt toe roepen. Ik ben van mening dat wij de Toekomstvisie 2030 hiervoor voortvarend uit moeten werken en ondertussen aan de slag moeten met de ontwikkeling van onze dorpskernen. Veiligheid In de begroting is opnieuw meer geld opgenomen om de afgesproken veiligheidsrichtlijnen van de Veiligheidsregio Rotterdam (VRR) te realiseren. Oefenen op alle niveaus is hier van levensbelang. Zo zijn er begin november grootschalige oefeningen gehouden waarin men inspeelde op de dreiging van een overstroming. Ook de professionalisering van de brandweer gaat onverminderd door. De overgang van de vrijwillige brandweer naar de Veiligheidsregio heeft grote invloed gehad op onze vrijwilligers. Bureaucratie, stroperigheid en fouten dreigen demotiverend uit te werken op onze brandweerlieden. Het lijkt soms alsof burgemeesters eerst kwaad moeten worden alvorens er naar een oplossing wordt gezocht. Dat is soms frustrerend. Betrokkenheid inwoners Tenslotte heb ik met genoegen waargenomen dat de betrokkenheid van de burgers bij de besluitvorming sterk is toegenomen. De beïnvloeding van het beleid door burgers scherpt raadsleden bij het bepalen van hun keuzes. Hoewel men de keuzes op verschillende manieren waardeert, worden deze op een open en transparante manier gemaakt. Bestuurlijke toekotVist Een voorstel van de vier colleges op ons eiland om serieus de mogelijkheid van een ambtelijke organisatie te onderzoeken, is aanvaard in de gemeenteraden van Goedereede en Oostflakkee. De gemeenteraden van Dirksland en Middelharnis ondersteunden dit niet en spraken hun voorkeur uit voor herindeling. De gemeenteraad van Oostflakkee vindt het belangrijk dat wij uit deze impasse komen, omdat de ambities van het eiland vragen om een gedegen gezamenlijke aanpak. Waarnemend burgemeester Jan Heijkoop: "Met genoegen heb ik waargenomen dat de betrokkenheid van de burgers bij de besluitvorming sterk is toegenomen. Oostflakkee investeert in Toekomstvisie De Toekomstvisie Oostflakkee 2030 'groei, groen en kwaliteit' is vastgesteld door de gemeenteraad en heeft grote Invloed gehad op deze begroting. Als college beseffen wij dat wij voor de realisatie van deze visie, de regie moet voeren op tal van leefbaarheidaspecten in onze dorpen. Mensen hebben behoefte aan meer werkgelegenheid dichter bij huis en meer groen in en rond dorpen. Men vraagt naar kwaliteit als het gaat om woon-, zorg- en welzijnsvoorzieningen en een dienstverlenende overheid. In de toekomst zie ik graag dat recreatie en toerisme, ontwikkeling van bedrijventerreinen en innovatie in de land- en tuinbouw de werkgelegenheid gaan bevorderen. Dat zou een positief effect hebben op het welzijn en de inkomsten van burgers én de gemeente Oostflakkee. Ik vind dat wij onze stijgende lijn in deze zaken moeten vasthouden. Financieel Met deze begroting maken wij het als gemeenteraad en college mogelijk om de regierol als gemeente beter vorm te kunnen geven. Er is geld voor extra capaciteit voor de uitwerking van de Toekomstvisie. Dit geld wordt ingezet voor bijvoorbeeld 't verbeteren en versnellen van procedures, zeker voor die activiteiten die bijdragen aan de economische en maatschappelijke ontwikkeling van Oostflakkee. Financieel willen wij op een andere manier omgaan met de bestaande reserves en voorzieningen. Kleine potjes heffen wij op ten behoeve van één algemene reserve zodat de raad en het college een bredere afweging kunnen maken voor de toekomst van Oostflakkee. De belasting stijgt komend jaar niet meer dan de inflatiecorrectie (2,7%). Voor de jaren daarna staat wel een stijging ingeboekt. Uiteraard bekijkt het college natuuriijk ieder jaar of dit noodzakelijk is. Voor de rioolrechten is een verhoging van 9% onontkoombaar om kostendekkend te kunnen zijn. De tarieven voor afvalstoffenheffing stijgen de komende jaren niet. Maatschappelijke zaken Een lang gekoesterde wens vanuit de scholen en de gemeenten krijgt vorm In 2009 met het oprichten van een eilandelijk Bureau Leerplicht. Terugdringen van voortijdig schoolverlaten is daarbij de belangrijkste doelstelling. Komend jaar wordt in eilandelijk verband ook verder gewerkt aan de inrichting van een Centrum voor Jeugd en Gezin. De ontwikkeling van het werkvoorzieningschap Binnenhof heeft mijn speciale aandacht. Waar zij tot nu toe vooral gericht waren op productie, staat steeds meer de ontwikkeling van de werknemer centraal. Het feit dat mensen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt meer ruimte krijgen is goed voor hen én de maatschappij. Het kabinet stelt hiervoor een fonds in waarmee de gemeente een bijzondere taak krijgt bij dit onderwerp. Daarnaast is en blijft armoedebeleid één van mijn speerpunten en ook hier is geld voor beschikbaar gesteld. Wethouder Petra 't Hoen: "Ik ben tevreden over deze begroting, omdat wij op een creatieve wijze zoeken naar de ruimte die nodig is voor doorontwikkeling van onze gemeente. Dat kunnen wij niet alleen. Dat doen wij met ondernemers, maatschappelijk middenveld, burgers, gemeenteraad en onze organisatie. Ik merk dagelijks dat wij het over meer dingen eens zijn, dan oneens. Oostflakkee verlegt stapje voor stapje haar grenzen en dat vraagt om ontwikkeling". Net als vorig jaar geven de gemeenteraad en het college van burgemeester en wethouders hun visie op de meerjarenbegroting. Op deze informatiepagina gaan de collegeleden en raadsfracties slechts op de punten in die voor hen het meest belangrijk zijn. Wilt u de gehele programmabegroting 2009-2012 inzien, dan kunt u deze downloaden op www.oostfIakkee.nl. Uiteraard ligt de programmabegroting ook tijdens kantooruren ter inzage in het gemeentehuis aan de Eisenhowerlaan 1 in Oude- Tonge. Deze begrotingspagina is tot stand gekomen onder verantwoordelijkheid van het college van burgemeester en wethouders. Voor meer informatie over deze pagina kunt u terecht bij één van de medewerkers van de afdeling communicatie. Zij zijn te bereiken via telefoonnummer 0187 - 64 71 00. De openbare ruimte eist veel aandacht Economische Zaken Werken is in het rijtje 'wonen, werken en welzijn' een belangrijk element. Hierin is een aantal positieve zaken te signaleren. Zo neemt de werkgelegenheid in Oostflakkee langzaam maar zeker toe. Op bedrijventerrein Tonisseweg zijn inmiddels alle kavels verkocht. In Den Bommel en Ooitgensplaat is nog wat ruimte voor bedrijfsontwikkeling, maar de grootste ontwikkeling vindt de komende tien jaar op het Bedrijvenpark Oostflakkee plaats. Ook de kleine middenstand krijgt de nodige aandacht. Leefbaariieid is tenslotte gekoppeld aan winkels in de kernen. Het college werkt dan ook graag mee aan creatieve oplossingen om de vestigingsmogelijkheden te verbeteren. In dat kader is het een goede zaak dat Bosland in Den Bommel wordt geherstructureerd. Ook zie ik graag dat de mogelijkheden voor het uitbouwen van Recreatie Toerisme verder vorgmegeven worden. De gemeenteraad heeft ook duidelijk aangegeven dat wij als gemeente op diverse punten meer regie moeten voeren, via een proactieve houding. Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu De nieuwe Wet ruimtelijke ordening geeft gemeenten meer ruimte om eigen beleid te voeren. Daar zal Oostflakkee nadrukkelijk op inspelen. Dorpsvernieuwing en het bouwen van nieuwbouwwoningen zijn voor onze dorpskernen twee belangrijke elementen op het gebied van volkshuisvesting. In beide wordt momenteel veel energie gestoken. Dat die energie iets oplevert, zal de komende jaren zichtbaar worden. Helaas zal dorpsvernieuwing gepaard gaan met tijdelijke overiast door ingrepen in de kernen. De resultaten die uiteindelijk bereikt worden, zijn het echter meer dan waard. Met de uitkomsten van de woontest heeft u als inwoner van onze gemeente inzicht gegeven in uw woonbehoefte voor de komende jaren. Samen met de woningbouwverenigingen zet het college in op verhoging van de kwaliteit van de woonomgeving. Soms door sloop en nieuwbouw soms door het opknappen van bestaande bouw. Duurzaam bouwen wordt hierin steeds belangrijker. De prijs voor wonen is steeds meer een combinatie van huur en energie. Naarmate de woning duurzamer wordt gebouwd, zal de huur stijgen en zullen de energiekosten dalen. De gemeente wil hierin actief stimuleren. Nieuwe Werken en Onderhoud Het onderhoud van de riolering, de wegen en het openbaar groen zijn dagelijkse, praktische zaken die onze aandacht verdienen. Net als de aanleg van extra parkeerplaatsen op diverse locaties in de gemeente. Ook het (grond)water in onze dorpskernen is een belangrijk ondera/erp. Zowel in kwalitatieve zin, als qua oppervlakte. In het waterplan Goeree- Overflakkee wordt hierop ingespeeld. Per dorpskern worden de komende jaren maatregelen genomen diede waterhuishouding verder verbeteren. Investeren in 'groen' in en om de kernen is onze wens, en dan het liefst in samenwerking met instanties zoals Staatsbosbeheer en het Waterschap Hollandse Delta. Wethouder Gert-Jan van der Valk: "In de programmabegroting 2009-2012 speelt de gemeenteraad en het college in op een verdere uitwerking van de Toekomstvisie Oostflakkee 2030. Oostflakkee blijkt daarmee nog altijd een gemeente in beweging... De fractie van de PvdA is blij dat zij kan stellen dat er in de afgelopen jaren het nodige bereikt is in Oostflakkee. Wij betrekken de bevolking steeds meer bij gemeentelijk beleid en als gemeenteraad hebben wij ons uitgesproken voor een zelfstandig Oostflakkee. Twee voorbeelden van onderwerpen die belangrijk zijn voor onze bevolking. Helaas is er ook veel van ons geld en energie in een aantal langslepende (bouwjdossiers gegaan. Onze fractie is zeer tevreden over de invulling van de informatieve raadsvergadering over het Armoedebeleid. Tijdens de avond hebben we als gemeenteraad actief, met burgers en professionals, bouwstenen aan kunnen dragen voor nieuw beleid. Wij pleiten in dit kader voor het verstrekken van een éénmalige bijdrage voor minima in Oostflakkee. Zij verdienen wat ons betreft een financieel steuntje in de rug voor de komende feestdagen. Verder zijn wij blij dat de eerste Starterslening voor huizenkopers is uitgereikt. Wij verwachten dat er in de toekomst, gezien de huidige economische markt, vaker gebruik van wordt gemaakt. Wij vragen aandacht voor de verpaupering in onze kernen. Wij zijn inmiddels geïnformeerd over nieuwe regelingen op Ruimtelijke Ordeninggebied, maar we missen nog concrete informatie over óf en hoe de gemeente werkelijk kan ingrijpen op die plaatsen waar dat nodig of wenselijk is. De reserve die er is voor landbouwgronden willen wij als PvdA-fractie graag inzetten om grondpolitiek mee te voeren zodat er ook daadwerkelijk financiële ruimte is om onder meer de verpaupering aan te pakken. Wij zien veel kansen in de vastgestelde Toekomstvisie 2030. Wij gaan er vanuit dat de realisatie van de plannen een kwaliteitsslag zal zijn voor onze gemeente. De recente financiële crisis laat de kwetsbaarheid van ons bestaah zien. Er zijn situaties ontstaan die wij als mensen niet meer in de hand hebben. In afhankelijkheid van onze hemelse Vader, geven wij daarom ons commentaar op de begroting 2009- 2012. Het project betere dienstverlening met als doel vereenvoudiging van regels en versnellen van procedures moet krachtig voortgezet te worden. We hebben met grote waardering kennis genomen van onze vernieuwde gemeentegids. Op het gebied van verkeer en vervoer, en ook woningbouw zijn veel werken gereed of zijn in uitvoering. Complimenten voor het college die in deze soms turbulente tijd voor Oostflakkee zoveel ballen in de lucht heeft weten te houden. Verder zijn wij verheugd, dat er een budget voor de Kaai Ooitgensplaat is opgenomen in de begroting. De ontwikkeling van een strategisch en actief grondbeleid heeft onze prioriteit. Voor de leefbaarheid van onze kernen moeten hierin soms enige risico's genomen worden. Wij zien uit naar de regionale nota cultuur, zeker wanneer daar een verband gemaakt kan worden met waardevol cultureel erfgoed in Oostflakkee. Wij betreuren het uitblijven van een definitieve beslissing over de realisatie van een Woon-Zorgcomplex. Het moet voor onze inwoners duidelijk zijn, wanneer zij deze belangrijke voorziening kunnen venA/achten. Wij vragen de aandacht van het college voor de herplaatsing van gekapte bomen op diverse locaties. Inzet op duurzaamheid vinden wij belangrijk. Het moet mogelijk zijn in regionaal verband een duurzaam energiefonds op te zetten. Het is positief dat de financiële positie van onze gemeente een optimistisch beeld laat zien. Wel vinden wij het noodzakelijk om het weerstandsvermogen van de gemeente op een aanvaardbaar niveau te houden. De ChristenUnie-fractie gaat in grote lijnen akkoord met deze begroting. Wij willen onze verantwoording naar de samenleving dragen en de vinger aan de pols houden. Onze fractie is .geroepen om Oostflakkee mede te besturen en probeert dit te ■':->>*; doen binnen de kaders die God in Zijn Woord heeft gegeven in het diepe besef Gereformeerde dat er dan ook zegen op te verwachten is. Partij Gesteld kan worden dat de kredietcrisis gevolgen zal hebben en dat de begroting, hoe zorgvuldig ook samengesteld, heel anders kan uitpakken. En hoe gaat het er bestuuriijk op Goeree-Overflakkee uitzien? Dit houdt de SGP bezig. Onze gemeente is qua belastingen niet goedkoop, maar in vergelijking tot omliggende, vergelijkbare gemeenten, niet onacceptabel. De SGP heeft veel waardering voor de brandweervrijwilligers die dag en nacht klaarstaan voor onze burgers. Wel plaatsen wij een kanttekening bij de extra investering van 50.000,- die van ons gevraagd wordt. Er is-te weinig werkgelegenheid voor onze beroepsbevolking en de fractie zou graag zien dat de vestiging van nieuwe bedrijven sneller gaat. Wij betreuren tevens dat het 'Centrumplan Ooitgensplaat' nu al weer jaren duurt zonder enig resultaat. De SGP is van mening dat ons cultureel erfgoed bewaard moet blijven. Onze fractie vindt dat de aanblik van de Kaai van Ooitgensplaat moet veranderen. Wij staan achter het voorstel om hiervoor een budget beschikbaar te stellen. Ten aanzien van subsidies merken wij als SGP-fractie op dat wij om principiële redenen tegen het verienen van subsidie zijn aan verenigingen die op de zondag sport bedrijven. Door de nieuwe Wet op de ruimtelijke ordening is bij bestemmingsplannen de goedkeuring van de provincie niet meer nodig. De SGP-fractie vindt dat wij daarom meer de regie moeten gaan voeren om zaken gedaan te krijgen. Voor wat betreft de bestuurskracht vinden wij dat er fors geïnvesteerd moet worden om de strategische slagkracht van de gemeente te vergroten. Tijdens de algemene beschouwingen hebben wij aandacht gevraagd voor de neo-koloniale houding van de provincie Zuid-Holland. Wij vinden dat er geen oog is voor de belangen van het eiland. Elke arbeidsplaats, elke woning en elke wegverbetering moet nog steeds zwaar worden bevochten. Alle initiatieven worden afgedaan met het argument dat zij een te groot beslag op de ruimte zijn. Aan de andere kant wil de provincie wel grootschalige kassenbouw. Het wordt hoog tijd, dat de provincie zich gaat opstellen als partner in de ontwikkeling van een toekomstrijk eiland. De tijd van de wingewesten is voorbij. In de regionale ontwikkelingen spelen twee zaken een rol. In de eerste plaats de gemeentelijke herindeling. De provincie Zuid-Holland wil dat wel, maar daardoor worden de onderiinge verhoudingen tussen de gemeenten niet bevorderd. Een tweede zaak is de samenwerking binnen het Intergemeentelijk Samenwerkingsverband Goeree-Overflakkee. Die samenwerking speelt zich af op een niveau dat de bestuuriijke toets niet kan doorstaan. De gekozen raadsleden hebben geen rechtstreekse invloed. Ook de positie van de gemeenteraad binnen de gemeentegrenzen baart ons grote zorgen. Ook de leefsituatie in Den Bommel heeft onze nadrukkelijke aandacht. De toekomst van Den Bommel als woondorp staat onder druk. De laatste winkel is gesloten en de vraag is, wat doet de gemeente daaraan? De gemeente zou bereid moeten zijn om initiatieven in het coöperatieve en/of vrijwillige vlak te ondersteunen In september hebben wij ons beziggehouden met de verre toekomst. Grote zaken gingen over de tafel. Een goede zaak om voor je uit te kijken. Maar wij herhalen wat we toen gezegd hebben. De toekomst is niet maakbaar. De raad is er ook voor de belangen van de burgers van nu. Wij moeten de verpaupering stoppen en als gemeente veel actiever regie moeten gaan voeren voor de leefbaarheid. Daarom willen wij het raadhuis in Ooitgensplaat terugkopen en behouden voor later. Ondanks dat het meerjarenperspectief financieel positief voor onze gemeente uitvalt, hebben wij grote twijfels of de financiële toekomst voor Oostflakkee rooskleurig blijft. Vooral door de laatste ontwikkelingen op de financiële markten en alle garantstellingen en miljarden euro's die onze regering beschikbaar heeft gesteld om de huidige kredietcrisis te kunnen bezweren. Op dit moment is er nog een verhoging van de inkomsten in het Gemeentefonds. Maar wat gebeurt er wanneer men ook in Den Haag de eindjes aan elkaar moet knopen om hun begroting rond te krijgen? Met de Toekomstvisie 2030 (zonder grootschalige glastuinbouw) als uitgangspunt, moeten wij als gemeente een creatief beleid voeren om, onafhankelijk van derden, onze eigen broek op te kunnen houden. Wij zijn van mening dat in eerste instantie niet naar belastingverhoging voor de burger gekeken moet worden. Wij denken dat in samenwerking met onze buurgemeenten veel kostenbesparing gevonden kan worden. Het accent moet daarin meer op beleid dan op beheer liggen om de door ons gestelde doelen in de Toekomstvisie 2030 te kunnen venwezenlijken. Samenvoeging van de ambtelijke organisatie kan biereen goed middel voor zijn. Leefbaarheid in de vier kernen heeft voor de Vrije Lijst Oostflakkee een hoge prioriteit. Als gemeente zijn we regisseur voor wat betreft de uitvoering van de Wet maatschappelijke ondersteuning. Deze sociale voorziening vinden wij erg belangrijk. Ook vinden wij dat er goede accommodaties voor verenigingen en vrijwilligers moeten zijn. Ook veiligheid voor de bewoners, zoals minder vrachtverkeer in de dorpskernen en een tweede ontsluiting van de zogenaamde kerkbuurt in Achthuizen, heeft voor ons hoge prioriteit. Woningbouw in alle kernen, dus ook in Achthuizen, is voor onze partij een must De planning hiervoor moet door het college voortvarend ter hand worden genomen. Het CDA is een brede maatschappelijke partij waarin mensen uit verschillende religies en culturen participeren die vanuit hun geloof de overtuiging hebben dat het leven uit meer bestaat dan enkel consumeren. Verantwoordelijkheid, solidariteit en rechtvaardigheid zijn voor ons sleutelwoorden. Wij zijn van mening dat de gemeentepolitiek dichter bij de burger gebracht moet worden. Belangrijk hierbij is dat de politiek zich aan haar woord houdt. Wij voorzien dat de verschillende verantwoordelijkheden, regionaal en gemeentelijk bestuuriijke problemen op kunnen leveren. Oplettendheid vanuit de gemeente is hierin noodzakelijk. Bij de intergemeentelijke samenwerking en bestuurskrachtonderzoeken willen wij nog eens benadrukken dat dit proces voortvarendheid behoeft. Het CDA wil op voorhand niets uitsluiten. Wij willen graag dat Oostflakkee een begrip wordt op recreatief gebeid. Het Raadhuis van Ooitgensplaat kan hierin een belangrijke taak vervullen. Het CDA zou verder graag zien dat de Kaai in Ooitgensplaat wordt opgeknapt. De watersportvereniging Ooitgensplaat kan hier een vitale rol in vervullen. De werkgelegenheid zou meer aandacht moeten krijgen. Ook bestrijding van het pesten op school verdient gemeentelijke aandacht volgens het CDA. Op het gebied van jeugd moeten wij verder helaas constateren dat de jongerenontmoetingsplaats in Oude-Tonge een fiasco is. Betreffende het ouderenbeleid vinden wij dat er een adequate hulpaanbod, professionaliteit herkenbaarheid en continuïteit van de hulpaanbieder moet zijn. Eenzaamheidsproblematiek onder ouderen is een groot aandachtspunt voor nu en in de toekomst. Wij uiten verder onze zorgen over het Centrumplan Ooitgensplaat en vinden het onbearijoeliik dat dit zo lang moet duren. J^'j Op het gebied van Volkshuisvesting wil het CDA, naast realisatie van sociale woningbouw ook appartementen in onze gemeente.worden gebouwd.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 8