c«oö l!ffi!- Meditatie Op de valreep is er eenheid over Concept Toekomstvisie Middelharnis in 2020 Gevolgen aanslag in Afghanistan veranderen leven van Roy Grinwis DAAD MEI 2 RAAD Beroepings- EN U Mis de erwtensoep niet WERK Avond Geestelijke Vorming Kerstschikken Opluchting EiüvnDEn-niEuws iWART/GEH/MOD Waanzinnig Bewuste keuze Invloeden PAGINA 5 VRIJDAG 21 NOVEMBER 2008 Deze vraag- en antwoordrubnek staat geheel ten dienste van de lezer die er kostenloos gebruik van kan maken. Uiu vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelhamis, met in de linkerbovenhoek 'Vragenrubriekvermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet mei antwoord in deze rubriek luorden gepubliceerd. Waaraan ontlenen de Belgen toch kun nationale kleuren? Heeft dal zwart, geel en rood mei rouw, kerk en bloed Ie maken"? Antwoord: Toen er tijdens de Oostenrijkse overheersing van de Zuidelijke Nederlanden ver zet gepleegd werd tegen keizer Jozel II wegens allerlei moder niseringen en de ophelling van kloosters en seminaiies, tooi den vele leden van de oppositie zith met kokardes in de kleu ren van hun provincie. De her togen van Biabant voerden een klinnnende gouden leeuw met rode tong op hun wapenschild, dat later op een zwart veld is geplaatst. Het oude graafschap Henegouwen had een samen- geslelde vlag waarin de eigen rode leeuw zowel als de zwarte leeuw van Vlaanderen op een g(juden veld waren uitgebeeld. De Repuliliek der Verenigde Nederlandse Staten, welke uit de revolutie van 1 790 ont stond, nam daarom het zwart, goud en rood op in haar vlag, maar die werd nf>g in verschil lende uilvoeringen gehesen. Met die kleuren van de onaf hankelijkheid nog in gedachte werd dit zwart-geel-rood de tialionale vlag van de ISelgi- sche o|jstandelingen tegen het gezag van koning Willem I, die na de val van Napoleon .soeve rein vorsl over de Noordelijke en de /.uidelijke Nederlanden was geworden. Eerst zag men nog liggende banen, maar hel Vooilo|)ig Bewind Ie Brussel koos voor slaande kleuren om de eigen vlag duidelijker van de Nederlandse driekleur Ie kiMUien onderscheiden. OVBH DS PUTHAAK Hoe komen ze er lock hij om te zeggen 'ze zijn over de jmlhaak getrouwd'? Wal lieejl saincnwo- nen iiicl water halen Ie maken? Antwoord: Het is een scham per gezegde uit hel landleven. De waterput bevond zich bij de meeste boerderijen op het erf tussen woning, stallen en bij gebouwen in. /\ls een boer of een knecht en een meid daar enkele eeuwen terug niet naar de kerk gingen om volgens de regels van die lijd plechtig in de echt te worden verbonden, maar bij elkaar 'hokten', werd er wel eens spottend gezegd dat zij alleen maar over de puthaak gestapt waren. Dat is de steel met haak aan het touw waar mee men een emmer water uit de put ophaalde. En een pit tig gezegde wordt gauw door anderen overgenomen en blijft dan als een vaste uitdrukking voortleven. In sommige stre ken werd het later e'en gewoon te om een bruid en bruidegom na de huwelijksplechtigheid werkelijk over een (door oude re aanwezigen vastgehouden) puthaak te laten stappen. Dat een jongen en een meisje dit ó<')k zouden doen als zij gaan samenwonen, is ons nog niet ter ore gekomen. WAAROM MSTALSN BRUILOFTEN? Kunt u vertellen waarom er voor huwelijksfeesten juist bijnamen als blik, koper, zilver en goud gekozen zijn Antwoord: Vroeger werd de 12 1/2-jarige echtvereniging uitbundig gevierd met eten en drinken, dat in voorgaande eeuwen 'kopperen' genoemd werd. Vandaar destijds een feestdag als 'Koppermaandag' als de kom of kop veel gebruikt werd. Nadat de bijnaam 'kop peren' bruiloft in zwang kwam, ging de volksmond ook andere bijnamen als zilveren en gou den bruiloft gebruiken. De edelslenen zijn er later door de Amerikaanse juweliers bij- gesleepl. MIDDEI.HAl^NlS - Op de komende Winlermarkt van de Hervormde Gemeente van Middelharnis op 28 november is weer erwtensoep te koop. OiTidat er al vele kilo's in de voorverkoop zijn rondge bracht, is het verstandig van tevoren te bestellen om ver zekerd te zijn van een heer lijk niaaltje snert. Belt u naar 483482 en u krijgt uw bestel ling thuisbezorgd. PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND Beroepen te Lexmond, kan didaat J. Visser te Utrecht, die dit beroep heeft aangenomen; te Nes Ainmim (Israël, door de generale synode), ds. F.S.J. van der Sar te Zaandam en Koog- Zaandijk; te Nieuweroord- Noordschescbut (herv.), kan didaat J.S. Telgenhof te Dork- werd; te Putten (geref), ds. D. Boekema te Scherpenzeei, die dit beroep heeft aangeno men; te Renkum en Heelsum (geref.), ds.. A. van Veen te Molenaarsgraaf-Brand wijk; te Utrecht (wijkgem. Marcus- Wilhelmina), ds. j..S. Koops te Dongen-Rijen, die dit beroep heeft aangenomen; te Wemel- dinge, ds. J.C. van de Putte te Laren, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Hoogkerk- Oostwold (prot. gem. i.w.), ds. A. Bruin te Didam. Bedankt voor Middelburg (herv. Ontnioetingskerk), ds. K. van Meijeren te Barneveld; voor Sliedrecht (herv.), ds. J.A. Brussaard te Barneveld (herv. wijk 5). HERSTELD HERV KERK Beroepen te Nederhemert, te Ridderkerk en te Zuilichem- Nieuwaal, ds. j. Joppe te St. Maartensdijk; te Ter Aar, ds. J.G. van Tilbiu'g te Waddinx- veen (Dorpstraat). GEREE GEMEENTEN Beroepen te Clifton (VS), ds. G.J.N. Moens te Meliskerke; te CJroningen, ds. A.T. Vergunst te C^arterton Nieuw Zeeland; te Meeuwen i.c.m. Sprang-Ca- pelle, ds. B.J. van Boven Ie De Valk-VVekerom, die bectankte voor Katwijk aan Zee. MIDDELHARNIS - Maandag 24 november is er weer een avoncf geestelijke vorming in verenigingsgebouw De Hoek steen aan de Ring te Middel harnis. Prof. dr J. Hoek uit Veenendaal zal spreken over het thema: 'Wat is het wezen van gereformeerde vroomheid of spiritualiteit?' De avonden zijn interkerkelijk van opzet; iedereen is dan ook van harte welkom. De aanvang is om 19.45 uur. De entree bedraagt 3. Wie meer wil weten kan bellen naar de heer A. van ,Alphen, tel. 0187-482197. MIDDELHARNIS - Alle fracties in de gemeente raad zijn gelukkig dat het Concept Toekomstvisie als nota kan worden vrijgege ven voor terugkoppeling naar de burgers, de bedrij ven en de klankbordgroe pen. Kortom, naar een ieder die in het voortra ject zijn of haar opvattin gen kenbaar maakte. Blij met het proces, blij met de gang van zaken. Of nu de term raadsstuk de lading geheel of gedeel telijk kan of mag dragen, ach, dat vond men na wat heen en weer praten min der belangrijk. Immers, "de raad is proceseige naar, heeft de input van uit het veld beschouwd en aan items richting gegeven", zo vertolkte De Rover (CU). "Het is wel een toekomstvisie, maar nog geen raadsvisie", zei Osinga (WD). Dat komt aan de orde na de terug koppeling. Door Jaap Ruizeveld Burgemeester Hommes ver woordde de gevoelens. "Het gaat er nu om te vernemen of men zich in het dossier kan her kennen. Het is een belangrijke bouwsteen waar wij straks mee aan de slag kunnen. Voordat het zover is roep ik de burgers en alle betrokken instanties met klem op om de komende piesentaties, de terugkoppe- lingsbijeenkomsten, te bezoe ken. Deze worden georgani seerd op 8, 9 en 10 december Geef ons reacties. Die worden meegenomen bij de opstelling van de definitieve versie van de visie Middelharnis 2020. In januari 2009 heeft datt de raad het laatste woord met de vaststelling van het document. Het is de eerste keer dat op een zo grootschalige interac tieve wijze een visie wordt en is ontwikkeld. Een leerzaam pro ces dat alleen mogelijk is, en is gemaakt, dankzij'^ de inbreng van burgers, bedrijven en klankbortfgroepen. Vooral uit spraken over veiligheid, goed en prettig wonen en leefom geving zijn heldere signalen", aldus de biugemeester. "Een stuk van de bevolking", zei \'an Papeveld (CDA), "een eerste proeve van raad en bur gers" noemde mevrouw Maas (VD78) het concept. Mevrouw Vermeulen (PvcLV) sprak van een "gezamenlijk optrekken". Hafl'ert (.-VBB) zei de inhoud te kunnen gebruiken en was blij dat het onderwerp bij een deel van de bevolking leeft. 'lo.ch had deze fractie een amende ment met een zeer uitvoerige toelichting ingediend, als ver vanger van het gepresenteer de dossier en dat lokte zeer scherpe reacties uit bij enkele andere fracties. Van Maurik (VVD) trok de registers geheel open. "Het is waanzinnig en volstrekt onbe grijpelijk dat, wanneer er een toekomstvisie op stapel staat, niet alle partijen aan het proce,s deelnemen".'Hij hekelde, zon der .ABB als fractie te noemen (deze partij had niet aan het voortraject meegedaan, red.), dat er aan de burgers geen dossier kon worden gepresen teerd waar de gehele volksver tegenwoordiging achter staat. "Een slecfit signaal", stelde Van Maurik. "Er is door de raad, in haar politieke diversiteit, krachtig gestreefd naar een algehele consensus. Dat dit bij na wel, maar net niet is bereikt vindt de VVD beschamend", zo vatte hij zijn kritiek samen. Zakelijk, zonder emoties maar wel helder en duidelijk, gaven mevrouw Vermeulen (l^\'dA) en De Rover (ChristenUnie) aan dat ook zij het betreurden dat de eenheid niet was bereikt. Het ABB-amendement, als vervangend stuk, vonden zij buiten de orde. 'Jammer dat zoiets nu gebeurt. Had het eer der ingebracht, dan hadden we het kunnen bespreken en inwe- gen. Mevrotnv Maas (VD78) en Van Papeveld (CDA) waren ook 'not amused' met de gang van zaken. "Enerzijds bent u te vroeg met uw actie, immers de terugkoppeling inoet nog plaatsvinden, anderzijds blijft het jammer dat één fractie in het zorgvuldig doorlopen pro ces, afwezig was". Wij nemen de ABB-bijdrage nu voor ken nisgeving aan. merkte Van Papeveld op. HafTert herhaalde nog eens dat hij blij was met de aange dragen input vanuit de samen leving en oordeelde het vervol gens raadzaam om zijn amen dement met toelichting in te trekken. Unaniem gesteund kan het dossier dus terug naar de burger De raad komt. zoals gemeld, in januari uiteindelijk dan vaststellend aan bod. OUDDORP - Op woensdag 10 december organiseert Groei Bloei een kerstschikmiddag m het zaaltje van Recreatieter rein 'Het Oude Nieuwland te Ouddorp. Wat er gemaakt gaat worden is nog een ver rassing maar het is de bedoe ling dat de deelnemers een gezellige middag krijgen bezorgd, waarna ze met een leuke kerstdecoratie naar huis gaan. U kunt voor deze mid dag reserveren t/m 30 novem ber bij Willv van de Graaf, tel. 0187-681027 of 06-40112917, e-mail: discograaffehetneL n[. Deelname kost (incl. mate rialen en consumptie) voor leden 12,50 en voor niet leden €15. Het bedrag dient te worden overgemaakt op rekeningnr. 3420.05.863 t.n.v. KMTP Goeree-Overflakkee, o.v.v. Kerstschikken. Let op: eerst opgeven, dan betalen! VVij \'erwachten echter naar Zijn belofte nieuwe hemelen en een nieuwe aarde, waar gerechtig- lieid woont. Dit woord komt als een opluchting. Eens is het heus uit met alles waar we hier tegen aan vliegen en met alles wat ons zo hopeloos moe maakl. Eens is het uit met alle gemeenheid en onrecht, met alle bedrog en gelaster, met alle gepeuter en geleuter. Eens is het echt uit niet de zonde en met de aan- xechting, met het ja, waar het neen toch altijd weer in door klinkt. Dan is het uit met de zonde om ons heen en met de zonde in ons eigen hart. We adeinen op als we dat horen en we krijgen weer ver wachting, weer hoop voor de toekomst. Straks is alles nieuw en zuiver. Een nieuwe aarde, waarop gerechtigheid woont. Waarop gerechtigheid volop en rustig kan wonen. In onze wereld is er soms min of meer plaats voor een heel klein stukje van Gods recht. Maar wat is het poveri Straks een aarde, waarop gerechtig heid wonen kan, helemaal thuis is en volkomen past bij de levenssfeer. Omdat het uil is met alle onrecht kan de gerechtigheid rustig wonen. Naar die toekomst strekt zich ons verlangen uit. Dat is onze verwachting voor de toekomst. Dan is er geen geknoei meer en geen gedraai. Onze wereld z_oals die nu is, met alle verhou dingen zoals die nu zijn, soms grijpt het ons bij de keel: je stikt er in. In Psalm 119 staat: ik doe mijn mond wijd open en ik hijg, want ik verlang naar lw geboden. Je snakt naar adem, je sükt bijna, waar Gods geboden lergeten uoiden en het leven zich stuk leeft. En dal is toch hetgeen waar we steeds weer mee te maken krijgen: dat mensen, en ook wijzelf, tiods geboden naast zich neer leggen e|i zich uitleven, zich zo stuk leven, omdat ze niet meer willen gehoorzamen aan het \V(jord van God, dat heilzaam is voor ieder mens. Straks is het verlangen xervuld: op de nieuwe aarde wóónt de gerechtigheid. Wij verwachten. 12 Pelnis 3:13} Niet maar in een wilde droom, en niet als een luchtspiegeling die nooit te bereiken is. Maar wij verwachten naar Zijn belof te. We zien het nog niet. Maar we houden ons vast aan Gods Woord en aan tkids weik. Het woord an de Heere is: Ik kom spoedig. En Zijn werk is bijna voltooid. Het is al Kerstfeest geweest en Goede Vrijdag; het werd Hemelvaart en Pinksteren. Nu kan er nog maar één ding gebeuren: de Wederkomst. En dan is het uit met alles wat gemeen en bedorven is. Dan is alles weer goed. Dirksland, ds.]. Willemsen OUDDORP - Terug in de tijd. Het is 10 juli 2007. Op de markt in Deh Rawod (Uruzgan) loopt Roy Grinwis, beroepsmilitair eerste klas, samen met collega's op patrouille. Ze hadden net een waterdoorsteekplaats gecontroleerd. Hun voertuig, een bushmaster, met daarin chauffeur en boordschutter, in de directe nabij heid. Plotseling een explosie. Alles trilt, een giganti sche klap. Opstuivend stof beperkt het zicht. "Ik voel iets aan mijn been, een verdoofd gevoel, op dat moment nauwelijks pijn. Ik kijk naar mijn bebloed been en zie dat een scherf er een flink gat had ingeslagen. Toch ren ik naar een dekkingsplaats, achter enkele brommertjes. Hoe zoiets kan, als je later hoort datje been gebroken is, blijft een raadsel". Door Jaap Ruizeveld De gevolgen van de explosie zijn verschrikkelijk. Bij dezeTaliban- aanslag, een zelfmoordacüe op de markt, op passerende Neder landse NAVO-militairen in de .Afghaanse pro\'incie Uruzgan, vallen zeventien doden onder de beroepsbevolking onder wie veel kinderen. A;in Nederland se zijde eveneens trieste cijfers. Zwaar- en lichtgewonden. Lui tenant Kirst overlijdt, één vrou welijke collega moet een onder been missen, een ander verliest een oog. Met een helikopter wolden de gewonden, ondei' wie Roy Grinwis en zijn maten, uiteindelijk vervoerd naar Kamp Holland, tientallen kilometers xerwijderd \'an Deh Rawod. Na eerste \erzorging aldaar wordl enige tijd later transport naar het Centraal Militair Hospitaal in Utrecht geregeld. Begin van levalidatie. In één klap wordt een levensverwachdng op zijn kop gezet. De media besteedden in juli 2007 uitvoerig aandacht aan de aanslag. Dat is ook daarna steeds het geval bij bomexplo sies en andere oorlogshande lingen in.,Afghanistan. Op bet moment van gebeuren is bet 'breaking news'. De belangstel ling verdwijnt overigens snel. Dat geldt, in mindere mate, ook voor de direct betrokke nen. Aanxankelijk is de morele steun, in de vorm van telefoon tjes, bloemen, kaartjes, brieven en bezoeken groot. Dat zoiets wegebt is logisch. Het leven gaat verder. Toch is het fijn als er af en toe een signaal klinkt waaruit blijkt dat men je niet geheel vergeten is. Het gebeu ren heeft immers een glgan- üsche impact op je verdere levenspad. Roy Grinwis - nu 24 jaar - uit de Ouddorpse Molentienden, tekende destijds een contract en koos daarmee bewust voor een loopbaan als infanterist bij de landmacht. Hij werd in 2Ö05 gelegerd in het Duitse Seedorf. Een jaar later werd zijn compagnie aangewezen voor uitzending naar Afghani stan. Eind maart 2007 was het vertrek naar Uruzgan. Onze opdracht daar was en is duide lijk zegt Roy. Je bent er op een NATO-missie, op verzoek van de landsoverheid om de bevol king daar te beschermen tegen de Taliban. Waar mogelijk contacten te leggen en te hel pen bij opbouwprojecten, bij de ontwikkeling. Dat gevechts handelingen mede eeti onder deel van je opdracht kunnen uitmaken, weetje. In juli vorig jaar begon Roy Grinwis na behandelingen in het Centraal Militair Hospitaal Utrecht, aan een maanden lange revalidatie in het militair centrum in Doorn. Een peri ode vol onzekerheden \'oor de toekomst. Roy staal op een markani plekje aan de Ouddorpse haven. Drie medailles markeren zijn infanliriefase bij de landmachl. Foto: .Adri van der Laan /Afgelopen weekeind 2008 sprak ik hem in Ouddorp. We liepen bij het haventje. Roy was bereid zijn vervolgverhaal te vertellen. Niet als een held, verre van dat, maar als één van de tientallen militairen die - zoals men dat zegt - in mis siegebieden op de x'erkeerde tijd op de verkeerde plaats was. Of anders gesteld: daarbij de verschrikking van oorlog mee maakte en zodanig letsel opliep dat zijn leven definitief zal ver anderen. Ondanks alles heeft Roy maandenlang geprobeerd honderd procent herstel te bereiken. Aanvankelijk ging de rexalidatie goed, maar na een keer verstappen, was hij weer terug bij af Pee.sbeschadiging, zenuw4etsel in de knieholte en een stuk gevoelloosheid in het linkerbeen met daarbij een zwakke enkel zullen vermoe delijk blijvend zijn. Een militair met beperking. Niet meer inzetbaar voor het zware infanteriewerk en juist daar ligt Roy's passie. Hij had graag zijn plaats weer ingeno men in zijn peloton in Afgha nistan. Drie weken maakte hij zelfs nog oefeningen mee in het Groningse Maniewaard, waar legereenheden onder realistische omstandigheden zich voorbereiden op uitzen ding op vredesmissies., Maar het zat er niet meer in. Een administratieve - of chauf feursfunctie binnen defensie is voor Roy geen toekomstbeeld. Na een medische keuring zal hij deze maand knopen moe ten doorhakken. Kiezen voor opleidingen en overstappen in de burgermaatschappij, of toch nog binnen in een sec tor bij defensie arbeidsvreug de vinden. Gebruikmakend van de rei'ntegratieregeling beroepskeuze. Natuurlijk heeft hij er al over nagedacht. De knop moet immers om. Thans houdt hij zich binnen de brigadestaf bezig met een wer vingsproject op vmbo-scholen, waar hij naast aantrekkelijke kanten van een loopbaan bij de landmacht ook wijst op rea listische nevenaspecten. Wel licht een baanmogelijkheid? Of een opleiding volgen om in een jeugdgevangenis de bege leiding te verzengen zodat jon geren terug kunnen keren in de maatschappij? Binnenkort is dat duidelijk. Een militair is een militair, is een slogan. Roy Grinwis kan er zich in vinden. "Er gaat geen dag voorbij of de beeklen van de aanslag staan op mijn net\'lies", vertelt Roy. "Gelukkig heb ik er mee leren omgaan. Bij televisiebeelden over aanslagen hoef ik niet over te schakelen. Je deelt het verdriet, maar je kan het een plaats geven, hopelijk ook in de toekomst zonder stressge- voelens. Ik heb er over kunnen praten met mijn maten die bij het incident waren betrokken. Vooral niet Rahmon, die zijn oog \'erloor. Die contacten zijn gebleven. We bellen als één van ons een vervolgoperatie of onderzoek moet ondergaan. Steken elkaar een hart onder de riem. Je weet waarover je met elkaar praat. Dat is duide lijk een andere insteek dan een klein aantal buitenstaanders, die wellicht met goede bedoe lingen, opmerkingen maken over de \redesmissies, over de oplossingen die er zouden zijn, of over de bevolking in die ver re landen. Ik was diep getrolfen door reacties van onze buren in Ouddorp, een .Al'ghaans gezin, dat diep i:)ewogen aangaf dank baar te zijn dat Nederlandse Foto: .-Uhi iwji dt'} Ijinn militairen zich inzetten voor het bereiken van een stabiel systeem in hun xaderland, waardoor er aan opbouw en ontwikkeling kan worden gedaan. Dat was bartverv\'armend, dat helpt je door donkere dagen heen. Een teleurstellende kant van de medaille is dat een enkeling negatief reageert, in de sfeer van: 'eigen schuld dikke bult'. Dat doet pijn." Tenslotte over echte medail les gesproken. Roy heeft drie exemplaren ontvangen. De NATO-onderscheiding 'In service of Peace and Freedom' voor verblijf in Afghanistan. Eén van de Nederlandse land macht voor de fSAF-missie. En één, de draaginsigne 'Vulnera- tus nee victus' (Gewond, niet verslagen) - voor militairen die lichamelijk of psychisch letsel opliepen bij oorlogshan delingen en of vredesmissies - uitgereikt tijdens een bijeen komst in de Brabanthallen in Den Bosch. Het zijn markerin gen uit een levensfase die nu verandert. "Ik heb mijn uiterste best gedaan om geheel op het oude niveau terug te keren, dat is niet gelukt. Ik ben overigens heel erg dankbaar dat ik ver der kan", zegt Roy Grinwis. Hij straalt strijdvaardigheid uit. Daarmee onderstrepend de medailleopdruk: gewond maar niet verslagen. Roy in 2007 vóór de aanslag in Uruzgan. contact leggend met Ajghaanse kinderen. Foto: collectie Roy Grinwis

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 5