Unieke DVD over Hervormde kerk Dirksiand Alternatief Plan Zuiderdiep 1 -^113 P"^ 24 uur per dag! atiomeetemftti 81e jaargang Nr. 7764 Vrijdag 21 november 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag DIRKSLAND - Tijdens een bijeenkomst van het College van Kerkrentmeesters van de Hervormde Gemeente van Dirksiand, genodigden en wellicht andere belangstellenden, werd afgelopen vrijdag avond in verenigingsgebouw 'Onder de Wiek' te Dirksiand een bijzondere DVD gepresenteerd. Een productie waaraan enkele leden van filmclub 'De Staver' in de achterliggende periode vele uren werk hebben gestoken. Het werd een DVD over de Hervormde Kerk van Dirksiand. En nu de pro ductie klaar is, was het moment daar waarop deze gepresenteerd zou worden, waarbij het filmteam tevens de 'rechten' ervan over zou dragen aan het College van Kerkrentmeesters. Projecten Historisch Waardering Hoofdrol 25 Jaar Museum 'Ouddorps Raad- en Polderhuis' Inschrijven voor Nieuwjaarsduik Presentatie beklimming Mont Blanc Knopsgs^\ Huishoudelijke zorg, persoonlijke verzorging of verpleging? iiïTTTI Goedereede De V Middelharnis De G Dirksiand Geld Oostflakkee Ebbe Belhettelefoonn liedberg 0187-68 55 00 oedeRee 0187-48 83 00 ershof 0187-60 20 55 en Vloed 0187-6418 44 ummer in uw gemeente! Josti Band concerteert in Sommelsdijk Vrijwilliger worden bij Calando en in terminale thuiszorg Politie arresteert inbreker na achtervolging Bonisa zendingsavond ^?-1 Door Hans Villerius "F.cii bijzontlerc' eii lecstelijke gebeurtenis" iiociiicle voorzit ter Karel Pater van het ker- kelijke college de bijeenkoirist van vrijdagavond dan ook, waarbij zo'ii vijftig aanwezigen (e gast waren om te hiisteien naai' het verhaal van fle lihners over hoe zij tol htm piodiictie zijn gekomen. Kn om een stuk je 'demo' te bekijken, om alvast een indruk te krijgen van de in totaal 45 minuten durende nim. TCA-team In juni 2007 ondernam Teuni Witvliet de eerste actie om te komen tot het maken van een DVD over de Hervormde Kerk van Dirksiand. /Vanvan keiijk dacht zij aan een (ilm waarin hel interieur en e.xterienr een geiinge plaats zouden heb ben. Het hoofdbestanddeel zouden vooral het orgel en een orgelconcert zijn. Maar een Film maak je niel gauw alleen. Teuni nodigde dus nog twee leden van de lilniclub uit om met haar de/e (ilm te maken: Adrie Meijer en (^oby van den Heuvel. Crczanienlijk werden zij - als rtlA-team (Yeuni, C'oby en Adri) - de ntakers van deze lilni. Al eerder hebben zij als team (ilms gemaakt en op Inni naam staan, /.ij zijn leden van lilmchib De Staver, en hebben lihiien en monteren van lilms als hobbv. Door lihiis te maken proberen zij hun techniek te verbeteren. Zo inaaklen zij in 2006 de film Annemiek', een tilm over een meisje met een lichamelijke en geestelijke beperking, die unieke schilderstukken maakt. Ze volgden haar een jaar lang, en maakten zo een heel bijzon dere productie. In 2007 kwam 'De Orgeldraaier' gereed, een lilm|«)rtret van orgeldraaier en scharensliep C:ees Rossen uil .Sommelsdijk - een veelzij dig mens. En dil leidde tol een zeer bij/ondere productie. Het maken van deze films was heel plezierig en een goede leerschool voor het team. En toen ze weer een bijzonder project zochten om onder han den te nemen, werd flat de Hervormde Kerk van Dirks iand. Tijdens het maken van het draaiboek voor de tilm kwamen in de beschikbaar gestelde archieven over deze kerk steeds meer bijzonder heden aan het licht, die het maken van deze film alsmaar interessanter deed worden. Zo kreeg de aanvankelijke bedoe ling van de iilni een geheel anclere wending. Met al de gegevens die ver kregen werden moest het wel een historische film worden. De archieven kregen de film makers aangereikt door ver schillende instanties en perso nen. Hun bereidwilligheid en enthousiasme hebben de film de historische waarde gegeven. Het filmteaiTi is hen daar zeer dankbaar voor Hun namen staan dan ook vermeld op de hoes van de DVD. Door zijn kennis van zowel de instrumen ten als de historie van de kerk heeft bet team in de persoon \an organist Anton Weenink liuns inziens de juiste vertolker gevonden die de gehele tekst en uitleg voor zijn rekening kon en wilde nemen. Op zijn eigen wijze heelt hij de film charme en waarde gegeven. Het film- leani TC-X hoopt deze lilm tot een boeiende en interessante lilm Ie liebben gemaakt, die de kijker kan waarderen. Namens bet college van kerkrentmeesters sprak voor zitter Karel Pater zijn grote waardering uit voor "deze prachtige documentaire". Om verschillende reden zei hij er heel blij mee te zijn. Allereerst vanwege de voor kant van de hoes, waarop de kanselbijbel staat afgebeeld, met in het midden een foto van het kerkorgel. "Zonder dat u misschien 3 I oktober en hel begin van het C'.alvijnjaar voor ogen hebt gehad, is deze voorkant voor onze gemeente een schot in de roos. Wij wil len als kerk graag in de gere formeerde traditie slaan. Dit Ijetekent dal aan een belang rijk gegeven uit de refbrma- lie, nl. '.Sola Scriptura'-alleen door liet Woord - gestafte woidt gegeven. Op deze wij ze toont de voorkant van de DVD hoes de plaats die we als kerk willen innemen. Ook zien we het orgel erop afge beeld. De lofprijzing is ook een belangrijk onderdeel van een eredienst, liovendien vie ren we als geineente dit jaar de 200'' verjaardag van ons kerkorgel. Immers,-200 jaar geleden werd per trekschuit hel orgel - hel was een twee dehands instrument - vanuit België via het Dirkslandse Sas naar Dirksiand gebracht. Door deze documentaire blijft deze historische gebeurtenis lexendig. Daarnaast zijn we blij met deze DVD omdat we \iiorzilter Pater (r.) tw?( het College van Kerkrentmeesters heeft zojuist idl handen van het TCA-jilmteam het eerste exemplaar ontvangen van de unieke docu mentaire, ^"^o: Han^ Vttleriti^ graag steeds herinnerd wor den aan 'Gods trouw door de eeuwen heen. 'Velen hebben in het verleden, en lot op deze dag toe, zegen ontvangen in tijden van voor- en tegen spoed. Het is de plaats waar we God ontmoeten en elkaar. De kerk, gelegen in hel hart van het dorp, is ook een histo risch en cultureel monument dat mede het gezicht bepaalt van Dirksiand. We hopen dat deze DVD bijdraagt aan de waardering van ons kerkge bouw en bovenal aan de ver wondering over dit teken van Gods trouw", aldus Pater. Hi j sprak aansluitend ook dank woorden uit aan een ieder die lieefl geholpen bij de totstand koming van het eindproducT. Zij kregen allen een exemplaar van de DVD uitgereikt, evenals de plaatselijke predikant ds. G. van Meijeren en burgemeester Stoop. Laatstgenoemde noem de de DVD een goede gelegen heid om de 'schallen' van de kerk open te stellen voor bet publiek, en gaf meteen aan dat hel wat hein betreft goed zou zijn als de Nederlandse kerken hun deuren, evenals dat in het buitenland veelal het geval is, meer voor het publiek open zouden zetten. Een bijzondere vermelding was er voor één van de organisten van de Hervonnde Gemeente van Dirksiand, Au ton Wee nink. Die werd aanvankelijk gevraagd om ten behoeve van de DVD-productie hel orgel te laten klinken. Maar van het één kwam het ander. Geïnte resseerd als hij is in de histo rie van het kerkgebouw heeft hij zich daar ook stevig in ver diept en weet hij tijdens Open Dagen hel publiek dat de kerk bezoekt het nodige daarover te \'ert.ellen. Aldus werd hij, zowel musicerend als vertellend, min of meer de hoofdrolspeler die - naast de filmmakers - vele uren werk, ook in de voorbe reidingensfeer, gestoken heeft in de totstandkoming van de documentaire. De DVD is sinds afgelopen zaterdag- voor 8,75 te koop bij Boekhandel Van der Booin te Sommelsdijk én bij de Kerkrentmeesters van de Her vormde tJemeente van Dirks iand. Die hebben overigens besloten dat zij elk gemeenle- lid dat op welke wijze dan ook belrokken is bij het kerkelijke gemeentewerk, een exemplaar van de D'VD cadeau zullen doen, als blijk van waardering voor hun vrijwillige inzet in de gemeente. Verheugd hebben de fracties van de WD en de Christen Unie in de gemeenteraad van Dirks iand kennis genomen van het voornemen van Gede puteerde Staten van Zuid- Holland om het door hen ingediende alternatief te gaan onderzoeken. Van diverse kanten werd ech ter de vraag gesteld hoe dat door hen ingediende alternatieve plan er nu precies uitziet. En dat wil len we graag hieronder uitleggen. L'itgangspunt is hel gegeven dat de meest vruchtbare land bouwgrond niet direct de meest geschikte grond is om omgezet te worden naar natuur Dal is zonde. Als het dan toch per se moet, neem dan de minst vruchtbare grond. Met dit gegeven zijn de fracties op zoek gegaan naar gronden waar omzeiling naar natuur minder schade aanricht. Zij menen die gevonden te heb ben in het westelijk deel van de polder Roxenisse en het zuide lijke puntje van de C'Tabriëllina polder tussen de golfbaan en de Slikken van Flakkee. Ook buitendijks bij Scheelhoek kan nog aanxiiliend nat/drasse natuur gemaakt worden. Het tweede deel van hel alter natieve plan omvatte de inrich ting van de Zuiderdieppolder Nu \x)ldoende alternatieve grond aangewezen is, kun nen de bedrijven in de ooste lijke helft van de polder blijven beslaan. Maar uitgangspunt blijft dat die bedrijven op de zelfde manier van hun vrucht bare grond gebruik moeten kunnen maken. Voorkomen moet worden dat door ganzeii- vraaten verziltingde bedrijven alsnog langzaam verpaupe ren. In de inrichting van het westelijk deel van de polder moet ciaar rekening mee wor den gehouden. De indieners van hel alternatieve plan heb ben daarom vooigestcid natte zoete natuur aan te leggen in het uiterste westelijke deel van de polder en daarnaast in oos telijke en zuidelijke richting een buflergebied lussen de natuur en de landbouw. In dit gebied kan dan ook het door het waterschap gewenste zoet watermeer worden aangelegd. Tenslotte kan westelijk langs de Heuxelweg nog een kavel bouwland aangelegd worden \oor de boeren die nu nog een perceel in de westelijke hellt van de polder hebben. Er is ook nog een andere reden om een bufferzone aan te leggen: als een natuurgebied aangewezen wordt als Natura 2000 gebied, en dat zal hier het geval zijn, dan gaan nabij gelegen boer derijen op slot en hebben ze geen toekomst meer. Ten aanzien van de verzilting hebben de fracties voorgesteld geen zout x'oorbij de Hoek %an Eenen (het punt waarbij je in hel westen de polder in rijdt) Ie laten komen. Dat vermin- Dit jaar bestaat het Ouddorps museum 25 jaar Op don derdag 27 november zal hel bestuur van het museum hier aandacht aan schenken tnet een aantal activiteiten. De donateurs van het museum zijn 's avonds vanaf 20.00 uur xvelkom voor een informeel samenzijn. Onder hel genot van een drankje en een hapje kunnen de tentoonstellingen bekeken worden en ter afwisse ling zullen enkele korte voor drachten gehouden worden. Zo zal Rias Olivier een toelich ting geven bij de tentoonstel ling over bet iFlaauxve Werk en vertelt Pau Heerschap enkele Ouddorpse historische schet sen. Sinds het weer mogelijk is om in bet voormalige gemeente huis van Ouddorp te trouwen, hebben heel wal bruidsparen elkaar het jawoord gegeven in de oude raadzaal. Zij zijn (oen tevens tot donateur van hel museum benoemd. Natuurlijk zijn ook zij op deze avond har- lelijk welkom. den de verzilting in de rest van hel gebied en voorkomt dat je in" de aanliggende polders kwelsloten, e.d., inoel aanleg gen. Door het zoute gebied enigszins in te perken kun je de getijde slag \ergroten en wordt hel ecologisch interes santer Geheel in lijn met de tradi tie zal ook in 2009 door de Ouddorpse Reddingsbri gade, in samenwerking met Strandpaviljoen Paal 10, een nieuwjaarsduik wor den georganiseerd. Elk jaar trekken meer deelnemers en toeschouwers naar het Ouddorpse strand om op nieuwjaarsdag een verfris sende duik in de Noordzee te nemen. Vorig jaar werd de duik in Ouddorp door Unox als seri euze duik uitgeroepen van wege de serieuze aanpak en hel eigen karakter ervan. Een record aantal deelnemers en de overweldigende toeloop en aandacht van toeschou wers heeft ertoe geleid dal de organisatie het evenement nog beter wil vormgeven en enkele aanpassingen zal doorvoeren. Door stijging van de kosten zal in 2009 voor hel eerst een bedrag van 2,50 van de deelnemers worden gevraagd. Hiervoor wordt, met het oog op de privacy, een grote tent op het strand geplaatst waarin deelnemers zich kunnen ver kleden. Eveneens zal in deze tent de inschrijving plaatsvin den. Na afloop van de duik wordt erwtensoep en choco lademelk aan de duikers ver strekt. Om wachttijd bij het inschrijven te voorkomen is het mogelijk om via website www.ouddorpsereddingsbri- gade.nl een inschrijfformulier te downloaden. Meer informa tie is te verkrijgen via pr(Soud-. dorpsereddiiiigsbrigade.nl. DEN BOMMEL - Op uitnodiging van Onder nemersvereniging Den Bommel geeft vrijdag 28 november in verenigings gebouw De Bommelstee aan de Schaapsweg te Den Bommel Matthew Arens- man uit Den Bommel een presentatie over zijn geslaagde beklimming van de Mont Blanc eerder dit jaar. Tezamen met de Bommelaar Daan van der Groef bekloin hij deze berg. De presenta tie omvat het verhaal van een beginner op bergsportgebied. Van de eerste aanraking met de bergsport lot het moment waarop de top van de hoogste Alp (de Mont Blaric uitein delijk gehaald wordt. Onder steund door foto's en een Gebruikt wos nog nooit zo nieuw. Ontdek 'l bij uw (J2-deoler of kijk oivcs' op v.-iv*.opeinieuwi.nl Knöps BV - Lotigfwg H3 - 3245 KG 5ominelid(|k - 0187 47é74; iVlietdoos BV - Ktoosterweg - 4317 AL - Noordgouwe - 0111 401347 D\'D wordt het verhaal van de beklimming in 2007 en 2008 \'erteld, inclusief het belang rijke voorbereidingstraject. De wat, waarom en hoe-vragen slaan centraal in het hele ver haal. De aanvang is om 20.30 uur. De josti Band, hel huisorkest van de Hooge Busch te Zwam- merdani, verzorgt op zaterdag 31 januari 2009 voor de derde maal een concert in sportcom plex 'De Staver' te Sommelsdijk. Dit gebeurt op uitnodiging van de Stichting Vrienden Sjaloom Zorg Goeree-Overflakkee, v/h Slichting Protestans Christe lijke Woonvoorziening. In januari 2009 bestaat voor noemde Stichting 45 jaar De Stichting Vrienden heeft in hel kader van dit jubileum de josti Band uilgenodigd voor een concert. Dit orkest heeft niel alleen in ons land grote bekendheid, maar ook daarbuiten. Gezien de totale uitverkoop van de toegangs- kaarten van de vorige keren, heeft inen besloten om met de kaartverkoop te beginnen van af maandag 28 november a.s. Toegangskaarten kosten 18 (incl. consumptie en program ma) en zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen; Boekhan del ,\kershoek, Hoenderdijk 9 te Ouddorp; Drogisterij San- tifort. Oranjeplein 8 te Stel- lendam; Novy, Winterslraat 5 te Dirksiand; Regiokantoor Sjaloom Zorg, Watertoren 24 te Dirksiand; Boekhandel Van der Boom, Voorstraat 41 te Sommelsdijk; K-dootje, West- dijk 27 te Middelharnis en LM Mode, Nieuwstraat 14 te Oude- Tonge. De Slichring Palliatieve Zorg Dirksiand geeft de gelegen heid om als vrijwilliger werk zaam te zijn binnen Hospice Calando en in de terminale thuiszorg op Goeree-Overtlak- kee. Calando is een high-care hospice voor de ongeneeslijk zieke medemens. Verzorging, verpleging, medische en psy chische begeleiding staan daar bij centraal. De vrijwillige z<5rg vindt plaats in Calando, maar ook in de thuissituatie. Om dit alles te realiseren doel men een beroep op mensen die zich vrijwillig willen inzetten voor dit mooie werk. Ter voorbereiding op deze taak wordt er een cursus aan geboden die in januari 2009 van start gaat. Zaken als pal liatieve zorg, rouwverwerking, spiritualiteit en praktische vaardigbeden komen aan bod. fjel belang van een inte gere houding ten opzichte van degene die men verzorg! en/ of ontmoet, zal steeds in alle lessen centraal staan. De cur sus loopt vanaf half januari tot april, wordt op donderdag morgen in Dirksiand gegeven en zal zeven dagdelen in beslag nemen. Heeft u interesse om als vrijwilliger werkzaam ie zijn in de palliatieve zorg, dan kunt u contact opnemen met Calan do, tel. 0187 609147. OUDE-TONGE - Politiemen sen van het district De Eilan den hebben woensdagmiddag een 23-jarige man zonder vas te verblijfplaats aangehouden na een inbraak in een woning aan de Bastingslraat. Na een melding dat er verdachte per sonen in de straal liepen, gin gen politiemensen direct naar Bastingslraat. Op het moment dat de agenten bij een woning kwamen, zagen zij twee man nen met een televisie een tuin uitlopen. Het tweetal gooi de direct de televisie in een gereedstaande auto en ging er vandoor Tijdens de achter volging belandde de auto met de verdachten in een sloot. De politie arresteerde één van hen. De verdachte is in verze kering gesteld. Naar de andere verdachten wordt een nader onderzoek ingesteld. Vanwege het in de sloot raken van de auto werden de hulpdiensten, waaronder de brandweer, gealarmeerd, maar die werden al snel weer atbesteld. MIDDELHARNIS - Op dins dagavond 25 november a.s. zal in verenigingsgebouw De Hoeksteen aan de Ring in Mid delharnis een zendingsavond van de Bonisa Zending worden gehouden. Aan de band van een powerpointpresenlatie zal verteld worden over de recent gehouden reizen naar de diver se zendingsprojeclen in China, met beelden en verhalen over de groei van de kerk in China en van nomadenstammen in het noorden van China, waar het Evangelie nog bijna geheel onbekend is. Diverse (huis) gemeenten konden bezocht ïvorden en nieuwe kerkjes in gebruik genomen. Alles wat op deze avond te zien en te horen is, is van recente datum. Ook is er deze avond een verkoop- tafel. De aanvang is om 19.30 uur Er zal een collecte wor den gehouden voor hel werk van Bonisa. Wie vervoer nodig heeft of meer informatie wil, kan bellen naar fam. Van Hei ningen, tel. 0187 487450.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1