Vertrouwenscommissie kan aan het werk De oudste instelling op Goeree-Overflakkee online Oud-coUegaondernemer wint dvd- speler bij Combi Foto Hameeteman Beleidskader Landgoederen vastgesteld in raad Middelharnis Nieuwe activiteiten bureau de Vreede^ Gala The Islanders Postduiven- tentoonstelling Nieuws van de Wereldwinkel Ophalen oud papier; Nieuwe-Tonge Open ochtend voor vrouwen Inzamelen goederen Oost-Europa werkgroep Inzamelen kleding en goederen Regionale bijeenkomst hulp aan Servië Opheffing dreigt voor Stichting Ontwikkelings samenwerking EIIAf1DB1.niElJWS FlNKEL Activiteiten OOSTFLAKKEE - De Stichting Ontwikkelings samenwerking Oostflak- kee houdt op te bestaan als zich geen nieuwe bestuursleden aandienen. De stichting staat al eni ge jaren op laag pitje en diende geen verzoek voor subsidie meer in bij de gemeente. PAGINA 10 DINSDAG 18 NOVEMBER 2008 MIDDELHARNIS - Una niem schaarde de raad zich donderdag achter het voor stel om de Commissaris van de Koningin te vragen de procedure van de benoe ming van een waarnemend burgemeester te starten, in verband met het vertrek van mevrouw Hommes per 1 maart 2009. Met vaststel ling van de zes basiscom petenties voor een goede invulling van het ambt werd ook dit onderdeel overgenomen. De compe tenties zijn: goed identifi ceren, heeft bindend ver mogen, is integer, onafhan kelijk, stressbestendig en signaalgevoelig. Tenslotte werd de vertrouwenscom missie gekozen waarin alle fractievoorzitters zitting hebben, zijnde mevrouw Vermeulen en de heren Van Dam, Kaffert, Osinga, De Rover, Van Papeveld, De Rover en Vreugde. De heer Van Dam (SGP) zal optreden als voorzitter met de heer De Rover (CU) als plaatsvervanger. Mevrouw Berrevoets is secretaris. De commissie zal gesprekken voeren met kandidaten en verslag opstellen over haar bevindingen, inclusief de conceptaanbeveling voor de te benoemen waarne mend burgemeester. Door Jaap Ruizeveld Opnieuw waren de dames Groen en Van der Zwan, die namens 26 bewoners van de Oostdijk in Middelharnis optreden, naar de raadsver gadering gekomen om nog eens in te spreken over hun grote bezorgdheid over ver keersoverlast en het ontstaan van gevaarlijke situaties, toege spitst op racende bromfietsen op de Oostdijk. Ook dit keer stond het onderwerp niet op de agenda, maar wel op de lijst van ingekomen stukken. De inhoud van de brief was aanleiding voor enkele frac ties om aanvullende vragen te stellen en wethouder Van den Berg uit te nodigen zijn visie daarop te geven. De Rover (Christenunie), mevrouw Ver meulen (PvdA) en De Feijter (CDA) drongen aan op een snelle aanpak van de overlast. Er is begrip dat de portefeuil lehouder het item inweegt bij de evaluatie van de afsluiting Spuistraat, maar het moet alle maal niet te lang duren. In het vragenuur meldde Osin ga (VVD) dat er in de horeca gelegenheid, gevestigd in het keukencentrum Tieleman, horeca-activiteiten worden ont plooid die in strijd zouden zijn met het bestemmingsplan Zui delijke Randweg en de exploi tatievergunning van het Keu kencentrum. Welke gepaste' actie onderneemt het college, vroeg de VVD. Burgemeester Hommes gaf aan dat er contac ten zijn gelegd met het bedrijf omtrent te houden activitei ten. Daarbij is gekeken naar de exploitatieovereenkomst en de SOMMELSDIJK - Bureau de Vreede^ te Sommels- dijk biedt sinds de zomer vakantie ondersteunen de begeleiding aan. Bij ondersteunende begelei ding kunt u denken aan de invulling van de vrije tijd. Ook de begeleiding van uw- kind naar en tijdens activitei ten buitenshuis en begelei ding bij het opruimen van de eigen kamer vallen onder de ondersteunende begeleiding. Ondersteunende begeleiding is veelal een ontlasting van u als ouder, gericht op integratie in de samenleving en handha ving van de zelfredzaamheid. Activiteiten die met uw kind gedaan kunnen worden, zijn; museum-, dierentuin- of pret- parkbezoek, zwemmen, intro- ductieduik met perslucht en knutselen. Daarnaast biedt bureau de Vreede^ vier dagen in de week huiswerkbegeleiding aan. Dit is bedoeld voor kinderen in het laatste jaar van de basisschool In Het Prieel bij De Staver te Sommelsdijk vindt zaterdag 22 november het Islanders Gala 2008 plaats. Tijdens deze feestavond van honk- en soft- balvereniging The Islanders worden prijzen uitgedeeld aan de meest waardevolle spelers en beste slagmensen. Ook zet de vereniging haar vrijwil- ligérs m nëf zonnetje. Het gala vindt voor de derdekeer plaats. Vorige jaren kwamen ruim 200 genodigden af op het feest, allen geheel gekleed naar het thema. en voor het voortgezet onder wijs. De huiswerkbegeleiding van de Vreede- is erop gericht om de leerling zelfstandig te leren studeren. De doelstelling van het onderwijsbureau is dat de leerling na een periode huiswerkbegeleiding zelfstan dig verder kan. Verder biedt bureau de Vreede- bijles aan. Dit is bedoeld voor kinderen in het basis- en voortgezet ondersvijs. Uw kind wordt dan geholpen met een specifiek vak. Zie voor meer informatie web site www.devreede2.nl of bel naar 06-11001447. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Postduivenvereniging De Rode Duif organiseert op 21 en 22 november a.s. haar jaarlijkse postduivententoonstelling in verenigingsgebouw 't Trefpunt te Stad aan 't Haring\'liet. Vrij dagavond vanaf 19.00 uur wor den de duiven ingezet en aan sluitend (ca. 20.15 uur) zal de bekende cineast Cees Donker een film vertonen en deze voor zien van eigen commentaar. Na afloop van de film vindt de bonnen verkoop plaats. De 18 bonnen van diverse gerenom meerde liefhebbers uit Neder land en België kunnen reeds op internet worden ingezet (www. toppigeons.nl). Zaterdagmor gen worden de duiven gekeurd door de heer Versendaal, lid van de groep van keurmeesters voor postduiven in Nederland. Zaterdagavond vanaf 18.45 uur zijn de deuren van 't Trefpunt geopend, dan kunnen de dui ven worden bezichtigd. Ook kan de leeftijd van een 6-tal duiven worden geraden. De winnaar hiervan ontvangt een vleesschotel. Verder draait het Rad van Avontuur voor mooie prijzen. Bestuur en leden van PV de Rode Duif heten ieder een hartelijk welkom. ^^^CENT,^^ wwvLbnlcentrumkeuvekiaiLnl Zondpod 56 - Muldeihcrr,,; Jikivjr f0187) 48 34 37 evenementen vallend binnen de openingstijden van het con cern tot begin januari 2009. "Er mag uiteraard geen con currentievervalsing optreden en afspraken dienen correct te worden nagekomen." Bij de ingekomen stukken stelde Vreeswijk (SGP) de brief aan de orde waarin de Bond tegen het vloeken materiaal en gastlessen aanbiedt. Is het college bereid deze campagne op scholen te attenderen en te stimuleren?, zo vroeg hij. Wet houder Wesdorp wilde dit in zijn schooloverleg welwillend meenemen, hoewel vanuit fracties werd gemeld dat deze campagne zowel op scholen als bij sportclubs bekend is. Het vaststellen van het bestem mingsplan Zuidelijke Randweg ontbeerde de steun van Chrisr ten Unie-fractieleider De Rover. In een emotioneel statement gaf hij aan ernstige bezwaren te hebben tegen de inhoud van het onderwerp, de versnippe ring van het middengebied en de uiterst magere onderbou wing waarbij de regierol, die duidelijk bij college en raad lag, na komst van initiatiefne mers, uit handen gleed en de raad voor voldongen feiten werd gesteld. "Beleid en argu menten hadden aan de gron druil vóóraf moeten gaan", zei De Rover. Hij kreeg met zijn betoog geen' steun vanuit de raad. De ChristenUnie maakte consequent ook aantekening niet in te stemmen met het vaststellen van de beeldkwali teit van drie locaties Zuidelijke Randweg. GOEREE- OVERCLAKKEF Tijdens de drukbezochte con sumentenbeurs Vision 2009 werd er in de stand van Combi Foto Hameeteman een gra tis verloting gehouden met als hoofdprijs een dvd-speler van JVC. Uit het grote aantal ingevulde bonnen werd door notaris De Koning de gelukki ge prijswinnaar getrokken: de heer C. van Koppen oud-col- legaondemeraer van Hameete man. "Op deze manier steunen de jonge ondernemers ook nog de oud-gedienden", was dan ook de reactie van Van Kop pen. Op de foto neemt hij zijn prijs in ontvangst van Wilke Hameeteman van Combi Foto Hameeteman. .MIDDELHARNIS - De wereldberoemde Novib kalen der viert dit jaar zijn 35-jarig jubileum. Hij staat bekencl om de prachtige fotografie. Foto's die duizenden kilometers over bruggen en de mensen laten kennismaken met bijzondere, inspirerende en kleurrijke culturen van over de gehele wereld. Daarnaast steunt men met de aankoop het werk van Oxfam-Novib. Ook is er een wissellijst te verkrijgen (35x65 cm met en zwarte en een wit te" passe-partout, om nog heel lang plezier te hebben van de spectaculaire fotoprenten. In de Wereldwinkel hangt een intekenlijst om u in te schrij ven voor een bestelhng van de kalender en/of de wissellijst. En de korting van 20% op alle speelgoed is de hele maand december nog geldig. De Wereldwinkel op het Spuiplein te Middelharnis is open op woensdag en donderdagmid dag van 13.00 tot 17.00 uur, op vrijdag van 10;00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. Zaterdagmorgen 22 november a.s. zullen vrijwilligers van de Hersteld Hervormde gemeen te van Nieuwe-Tonge het oud papier weer ophalen. Gelieve het papier uiterlijk 9.00 uur aan de weg te zetten. •- OOLTGENSPLAAT - De stuurgroep 'Open ochtend voor vrouwen', nodigt u uit op woensdag 26 november a.s. in verenigingsgebouw Elthato voor een bijeenkomst waarop mevr. E. Scheermeijer van hos pice Calando a.h.v. een power- point-presentatie zal vertellen over het werk dat het hospice verricht. De bijeenkomst duurt van 9.30-11.30 uur, vanaf 9.15 uur staat koffie/thee klaar. De Oost-Europa Werkgroep Middelharnis wil de zigeuner gemeente in Uioara in Roeme nië verder gaan helpen. Vorig jaar is er een mooi kerkje in gebruik genomen. Afgelopen september heeft de werkgroep een transport afgeleverd met veel hulpgoederen. "Het was geweldig om te zien hoe wel kom de hulp was. De armoede in Roemenië steekt schril af bij onze welvaart. Vooral de zwakstenin de samenleving lijden daaronder: ouderen, zigeuners, kinderen en werk lozen. Onze contactpersoon Petru leid de hulporganisatie zodanig dat de hulp ook bij de allerarmsten terecht komt. In de ontmoetingen met onze Roemeense broeders en zus ters was ook de liefde tot onze God en zijn Woord voelbaar en merkbaar. Dan merk je: er is maar één kerk en maar één volk van God", aldus de werk- groepleden. De werkgroep heeft ook een eigen website: www.oosteuropa-werkgroep nl, en is ook graag bereid om een presentatie te verzorgen op verenigingsavonden of andere gelegenheden. Op 29 november van 9,00- 12.00 uur worden in Ouddorp weer goederen ingezameld: nog goed bruikbare, schone kleding, dekens, linnengoed, incontinentiemateriaal, e.d. Het inzameladres is Zuidweg 3, op het Industrieterrein te Ouddorp, bij de fam. Van der Linde. In Sommelsdijk bestaat nog een uniek gezelschap, de Sociëteit Rethorica. Het zijn niet zozeer de leden die Rethorica bijzonder maken, maar de lange historie die teruggaat tot 1515. In de loop der eeuwen is er veel veranderd, ook wat betreft Rethorica. Ooit begonnen als rederijkerskamer, werd het na de Reformatie een schutterij en na de Frans- Bataafse tijd een Socië teit. Nu ontplooit Sociëteit Rethorica allerlei activitei' ten op cultuurhistorisch gebied. Belangrijke taak van de heren van de Sociëteit is het behoud en beheer van de overgeleverde voorwerpen van de vroegere schutterij en het oude archief. De wapens en het zilverwerk worden tentoongesteld in het Streekmuseum te Sommels dijk. Het gebouw 'De Doele', opgericht voor de schutterij, is enkele jaren geleden gron dig gerestaureerd in opdracht van de huidige eigenaar Stich- üng Monumentenbehoud. De Doele en de schuttersat tributen zijn heel bijzonder, zeker voor de historie van het eiland. Maar ook het archief bevat interessante documen ten. Topstuk is de ordonnan tie of statuten van de vroegere rederijkerskamer uit 1515. Een afschrift van de statuten uit 1624 is bewaard gebleven. In die statuten vinden we o.a. bepalingen over omgangsvor men en voorts geven ze een kijkje in het Sommelsdijk van de zestiende eeuw. Het bestuur van Sociëteit Rethorica is van mening dat het archief onder goede con dities voor het nageslacht bewaard dient te worden. Die De mensen van Sociëteit Rethonai oieri:,,ndiZen hun archufaan ilreekarrhizarif h ■m links). goede condities zijn aanwezig in het Streekarchief Goeree- Overflakkee te Middelharnis. Dinsdagmiddag 10 november jl. werd het archief met enig ceremonieel door voorzitter Hein Mijs in bruikleen over gedragen aan streekarchivaris Jan Both. De laatste tijd is Sociëteit Rethorica weer volop actief. De huidige activiteiten liggen op cultuurhistorisch vlak. Recent is gestart met het project Oral- histor)=. Mensen worden geïn terviewd om zo hun verhalen voor het nageslacht te bewa ren. Rethorica was medeorga nisator van de zeer geslaagde verlichte boerderijenroute. Het bekendst zijn wel de pro jecten veldnamenonderzoek en geschiedenis boerderijen. Dit resulteerde in het in 2003 verschenen boek Veldnamen en boerderijen op Goeree- Overflakkee. Dit boek, een prachtige uitgave met een uit gebreide kaartenset waarop de veld- en perceelsnamen staan aangegeven, is verkrijgbaar voor 49,50 in de boekhan del of bij Rethorica. Tijdelijk wordt - zolang de voorraad strekt - gratis een dvd met veel beeldoiateriaal van de boer derijeninventarisatie meegele verd. Om de huidige activiteiten meer bekendheid te geven en de rijke historie van Rethorica voor een groot publiek toegan kelijk te maken, heeft Sociëteit Rethorica een eigen website: www.societeitrethorica.nl. U kunt hier ook het boek bestel len en blijft op de hoogte van de activiteiten van Rethorica. 'DEN BOMMEL-Op maandag 24 november a.s. kunt u aan het adres Wilhelminastraat 8 te Den Bommel klederen en goederen inleveren ten behoeve van de gemeente Rety te Roemenië, de zustergemeente van de Herv. Gem. van Den Bommel. Er is behoefte aan kleding (schoon en heel), schoenen, dekens en beddengoed, linnengoed. Er is tevens een collectebus aanwezig voor een vrijwillige bijdrage in de transportkosten. SOMMELSDIJK - Weet u hoe groot de armoede in het zui den van Servië is? Een groot deel van de bevolking voelt nog dagelijks de gevolgen van de oorlogen die het land heb ben ontwricht. Stichting Kom over en help organiseert daarom op vrijdagavond 21 november 2008 een regionale bijeen komst in de Rehobóthkerk te Sommelsdijk. De bijeenkomst staat in het teken van (winter) hulp aan Servië, één van de acht landen in Oost-Europa en Eurazië waar Kom over en help projecten steunt. De presen tatie wordt verzorgd door ds. D. Armus uit Vrnjacka Banja (Servië). Hij zal aan de hand van beelden en verhalen mee nemen naar zijn land. "Servië is een zendingsland", aldus de predikant, "er is veel geeste lijke en materiële armoede". Kom over en help werkt in Servië samen met de hulporganisatie 'Love your Neighbour'. Armus is contactpersoon van deze organisatie en weet als geen ander hoeveel armoede er nog in Servië is. De bijeenkomst is voor jong en oud en begint om 19.45 uur. Vanaf 19.30 staat de koffie klaar. Kom over en help helpt de aller armsten in Óost-Europa en Eurazië de winter door. Als campagnemiddel geeft zij een receptenboekje uit met daarin het weekmenu van een arm gezin in Servië. Het geeft een goed beeld van hun leefsitu atie. Dit receptenboekje is gra tis verkrijgbaar op de avond. Oe Winterhulp bestaat uit geld voor verwarming, voedsel, kle ding, medicijnen en christelij ke lectuur. Iedereen van harte welkom! MIDDELHARNIS - Met een complimentje van voorzitter mevrouw Hom mes aan het slot, voor de zakelijke en goede discus sie van de fracties, sloot de volksvertegenwoordiging donderdag een belangrijke raadsvergadering af. Twee onderwerpen streden om de aahdacht en niet de min ste items, namelijk het vast stellen van de nota Concept Toekomstvisie Middelhar nis en de nota Landgoede ren. De politici hadden zich duidelijk scherp verdiept in de stukken en dat leidde tot liefst zeven amendementen bij het vaststellen van de nota Landgoederen. Cen traal knelpunt in het geheel bleek al snel de bepaling rond een maximaal 10 pro cent beplantingsmogelijk- heid met bomen, waarvan het college overigens kan afwijken. Inspreker Van Es had juist op dit aspect ook al gewezen.Verder een voor waarde dat aan te leggen landgoederen een gebieds eigen karakter moeten heb ben. Rond de vormen van vooroverleg met diverse partijen en de bereikbaar heid voor mensen met een beperking ontstond even eens ruime discussie. Door Jaap Ruizeveld De raad was verheugd dat het beleidskader Lanclgoederen nu als nota op tafel lag. Osinga (VVD) vroeg om een soepel omgaan met de bepalingen. Alles moet niet dichtgetim merd worden. Dat weerhoudt mensen die hun nek voor dit onderwerp willen uitsteken. Hij diende 2 amendementen in. De VVD wilde de bepaling schrappen dat voorafgaand aan de plannen er gesproken moet worden met LTO en de Vereniging voor Natuur en Landschap. Dat voert te ver, aldus Osinga. "Welke status heeft zo'n vooroverleg? De belangenafweging en inspraak gebeurt in ruime mate bij de bestemmingsplanprocedures". Het amendement werd met 5-9 verworpen omdat alleen CU en ABB zich aan de zijde van de liberalen schaarden. De overige fracties vonden de con tacten en het vooroverleg wel nuttig. Raadsbreed werd tenslotte, na schorsing en aanpassing van de tekst, het andere VVD-amen- dement overgenomen waarin het aan te leggen landgoed een gebiedseigen karakter moet hebben, dat is leidend en niet meer gebonden aan een per centage houtopstanden (bos). "Een ruimere beleidsvrijheid waarmee ons college uit de voeten kan verzekerde porte feuillehouder \'an den Bei^". Vreeswijk (SGP) zag zijn aan gepast ameridement, waarin wordt gesteld dat gestapelde bouw in een landgoed niet tot de mogelijkheden behoort, met 10-4 stemmen overgenomen (.ABB en CDA waren tegen). De \bs (VD78) kreeg unaniem de handen op elkaar voor zijn amendement dat het belang rijk is dat bij nieuwe plannen en ontwikkelingen rekening wordt gehouden met mensen met een beperking. Onder houd moet er voor zoi^en dat een gedeelte van de paden zo wordt ingericht dat zij ook toe gankelijk zijn voor genoemde groep burgers. Vreeswijk (SGP) zag zijn verzoek om alle initi atieven voor Landgoederen eerst aan de Informatieve en Opiniërende raad voor advies voor te leggen zonder enige steun stranden. Dit gold ook voor zijn amendement waarin uitgesproken werd dat het niet gewenst is overal landgoede ren toe te staan omdat deze in principe niet zouden passen binnen de ringpolders. ABB legde een amendement op tafel met als inhoud dat de aanleg van landgoederen beperkt wordt tot gebieden die aansluiting hebben op bestaande of nieuwe natuur en met toelichting dat landgoe deren geen beperking mogen geven voor agrarische bedrij vigheid. Het college ontraadde dit amendement en de overige fracties noemden het gestelde overbodig. Het werd met 2-12 verworpen. Daarna werd het beleidskader Landgoederen vastgesteld. Landgoederen kunnen een middel zijn om nieuwe natuur en extensieve recreatie te rea liseren. Uitwerking van het beleid is een gemeentelijke taak. Uitgangspunt is dat de gemeente vrij is om stringen ter beleid te voeren. Soepeler dan het provinciaal beleid kan echter niet. Particulieren wor den gesdmuleerd een bijdrage te leveren aan natuurontwik keling. Omdat 90 procent van een nieuw landgoed voor publiek opengesteld moet zijn, ontstaat een win/winsitu atie, zowel voor de natuur als voor de bevolking. Of er veel aan\Tagen binnenkomen is onduidelijk, vermoedelijk blijft het aantal beperkt. Binnen de gemeente Middelharnis zijn er in ieder geval mogelijkheden, zo luidt de tekst in de nota. En of er in het kader van de Natuurschoonwet (NSW) uit 1928, met herziening in 2007, onder bepaalde omstandig heden nog wat fiscale (OZB) voordeeltjes zouden zijn voor initiatiefhemers. daar maakte de raad zich niet druk om. Immers, de NSW is geen sub sidieregeling, er worden geen bijdragen in beheer en onder houd verstrekt. Doel van 'de organisatie is om. in samenwerking met de Novib, te werken aan bewust wording op het gebied van ontwikkelingssamenwerking en hulp aan de Derde Wereld. Daarnaast zamelde de stichting geld in voor projecten in onder andere Bangla Desh, het land dat regelmatig te maken heeft met overstromingen. Op 26 november komt het bestuur van de Stichting Ont wikkelingssamenwerking Oost- flakkee bijeen om een besluit te nemen over het voortbestaan. "We zijn al enige tijd aan het zoeken naar nieuwe bestuurs leden, maar er is geen nieuwe aanwas", zegt bestuurslid Nel ly van Dijke. "Als zich nieuwe inensen melden, kan de stich ting blijven bestaan. Anders zetten we er eind november een punt achter." Mensen die vinden dat de stichting moet blijven en daar een steentje aan willen bijdra gen kunnen zich melden bij Nelly van Dijke, telefoon 06 - 22976820. (Tekst: Kees var, Rixoort)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 12