Waterschapsverkiezing 2009-2012 (deei 2) EIIIVtlD^-IIIEIJWS ChristenUnie- lijsttrekker Piet Robijn: Duurzaam omgaan met waterschaps- werken en -financiën Politiek Kierbesluit Groot genoeg Waterschapspartij Hollandse Delta Hans Kalle: Deskundig heid en betrokkenheid is voor ons heel belangrijk" Ervaring Strijd Waterbeheersing Betrokkenheid SGP-lijsttrekker Hans Klepper: 'Water als speerpunt' Ervaring Natuur Evenwichtig water Zuinig Dorien Kickert van PvdA-lijst ivaterschaps- verkiezingen: 'Kiezen is democratisch recht' Journalist Partijen al ^•.- Hete hangijzers Bestuurlijke ervaring PAGINA 7 VRIJDAG 14 NOVEMBER 2008 GOEREE-OVERFLAKKEE - In de loop van volgende week zullen alle inwoners van 18 jaar en ouder een stem biljet ontvangen waarmee schriftelijk een stem voor de Waterschapsverkiezingen kan worden uitgebracht. Voor heen kon er uitsluitend op personen worden gestemd, maar met ingang van de nieuwe bestuursperiode heeft men besloten om de kandidaatstelling te verbinden aan een lijst. Het gevolg is dat er net als bij de overige verkie zingen voor een deel politieke partijen aan de verkiezin gen meedoen. In deze vrijdagkrant en in die van volgende week stellen we een aantal personen en hun partijen aan de lezers voor. Wellicht vergemakkelijkt dit de keuze. Vori ge week waren aan de beurt Johan van Nieuwenhuijzen, Tea Both en Peter Visser, ditmaal zijn aan het woord Hans Klepper (lijsttrekker van de SGP), Hans Kalle (nummer drie op de lijst van Waterschapspartij Hollandse Delta), Piet Robijn (lijsttrekker van de ChristenUnie) en Dorien Kickert (nummer 2 van de lijst van de PvdA). Door Adri van der Laan ii SOMMELSDIJK - Een nieuwkomer in waterschaps- land mag Piet Robijn uit Sommelsdijk zeker genoemd worden bij waterschapsver kiezingen. Toch is de lijsttrek ker van de ChristenUnie geen 'vreemdeling' als het gaat om kennis en de uitvoering van de verschillende taken van een waterschap. Hij wil deze kennis graag inzetten bij het bestuur van het Waterschap in het belang van alle inwo ners van het gebied. Deelname aan het bestuur van het Wateisehap is voor Piet Robijn nooit eerdei aan de orde geweest. Dit kwam omdat hij via zijn werk bij Rijkswater staat een zogenoenitle 'lunc- tionele relalie' had, vvaardoor het niet toegestaan was om in de 'verenigde vergadering' van het waterschap zitting te nemen. Inmiddels heelt hij bij Rijkswaterstaat een andere functif fj^ckrt'gL-n et} chmrdoor staat niets liem in de weg om aan het walerschapsbestuur deel te nemen. Vanwege zijn 'waterervaring' is hij dan ook als lijsttrekker voor de Christe nUnie gekozen voor het gebied van het Waler.schap Holland.se Delta. In zijn funi liealswaterstaatkim- dig ingeniein bij Rijkswaterstaat te Rotterdam weet hij alles van 'water' in zijn werkgebied. Door deze iinielie, en als inwoner van Cloeree-Overllakkee, voelt hij zith nauw betrokken bij het waarborgen van de veiligheid van hel gebied ten opzichte van het water, maar ook is hij er een voorstander \an om het eco- sysleeni van hel Haringvliet Ie xerbeteren door het inlaten van zoul water. Hij heelt zijn kennis N'crgaard doordat hij als man van Rijkswaterstaat belrokken was bij de kustbescherming in het Ouddorpse duingebied en door het jarenlange werk dat hij op de spuisluizen bij Stellen- dam heelt verricht. Over het feit dat de politiek bij deze vvalerschapsverkiezingen haar intrede biimen de schap pen heeft gedaan, is Piet Robijn michter. Hij verwacht hiervan geen problemen omdat het volgens hem vooral gaat om praktische zaken die in het gebied zelf spelen en die door de inwoners van het gebied zelf moeten worden opgelost. In dit geval dai\ \ia het waterschaps- bestuur. "We hebben echt geen boodschap van Den Haag mee gekregen o\er wat we moeien gaan doen", zo verzekert hij. Hij verklaart dat hij er wel voordeel in ziet dat hij een partij verte genwoordigt. ".Ms partij is het De Christenunie bepleit het behoud van cultuurhistorische waterschaps- objecten. Op de foto Piet Robijn bij het Dirkslandse Sas, dat hienan een X'Oorbeeld is. Foto: .^dri i<an der Lcian gemakkelijker om in dit gebied de leden bij de besluitvorming te betrekken, want je bent toch hun vertegenwoordiger Rij persoonsgebonden verkiezin gen ligt dit lastiger". De speerpunten die de overige partijen en lijsten hebben, vindt men voor een groot deel ook terug in het verkiezingspro gramma van de ChristenUnie, zoals het waarborgen van de veiligheid en de zorg voor vol doende zoet water. Ondanks de overeenstemming tussen de velschillende par tijen, maakt het volgens Piet Robijn wel uit hoe men naar bepaalde zaken kijkt. Vanuit de ChristenUnie gebeurt dit nalimrlijk vanuit een christe lijke levensvisie en dat zal te merken zijn als het gaat over een evenredige verdeling van de kosten, waarbij de sterk ste lasten ook door de sterkste schouders gedragen dienen te worden. Maar als een goed rentmeester zullen er zeker ook duurzame beslissingen moeten worden genomen. "De Chris tenUnie redeneert vanuit het uitgangspiml dat we niet de eigenaar van deze wereld zijn en dat we verantwoording wil len afleggen over ons handelen. Dit geldt ook voor het werk dat de waterschappen doen", aldus een zinsnede uit het verkie zingsprogramma van de partij. fVegen Naast de bekende speerpun ten, die men ook bij de ove rige partijen tegenkomt, geeft Piet Robijn aan dat zijn partij, als ze in walerschapsbestuur zal zijn vertegenwoordigd, wil gaan uitzoeken of de aanleg en onderhoud van wegen in het buitengebied thuishoort. Het is volgens hem niet vanzelf sprekend dat deze grote kos tenpost op het bordje van het Waterschap hoort, "alleen de waterschappen in Noord- en Zuid-Holland en Zeeland behe ren de wegen in het openbaar gebied". Zijn partij zal onder zoeken of er geen mogelijkheid is om deze wegen af te stoten richting gemeente of provin cie omdat dit niet tot de echte waterschapstaken behoort. Piet Robijn staat positief tegen over het Kierbesluit dat door de regering is genomen en waarbij er door het voor een deel open zetten van de Haringvlietsluizen weer zout water in het Haring vliet terechtkomt. Volgens de ChristenUnie-lijsttrekker is het zeer noodzakelijk dat er iets aan de sterk vervuilde bodem van het Haringvliet wordt gedaan. "Een vervuild Haringvliet moet je niet voor je kinderen achter willen laten". Het inlaten van zout water kan hier zeker ver betering inbrengen. De partij is voorstander van het Kierbesluit maar streeft er wel naar om de zoetwatervoorzieniiig voor het eiland veilig te stellen. Volgens Robijn heeft het waterschap hier wel een grote xeiantivoor- ding in. Hoewel het waterschap 'geen partij' is bij de ontwikkeling van de Zuiderdieppolders van land bouwgrond naar natuur, doet het Piet Robijn "wel zeer" als er door de boeren goede land bouwgrond moet worden prijs gegeven. Hij vertrouwt erop dat 'zijn' gedeputeerde Joop Evertse er alles aan zal doen om een eventuele alternatieve oplossing te \'inden in samen werking met de betrokkenen. Na de hisie is het Waterschap Hollandse Delta wel meer op afstand komen te staan van de inwoners van het gebied. Piet Robijn realiseert zich dat de fusie nodig was, maar hij vindt wel dat de huidige omvang \'an het waterschap groot genoeg is. Hij is dan ook tegenstander van een verdere schaalvergro ting. Doordat het waterschap op afstand is gekomen, pleit de ChristenUnie er wel voor om de lijnen naar het gebied kort HERKINGEN - Naast de 'gewone' politieke partijen nemen aan de Waterschaps verkiezingen ook andere lijs ten deel. De Waterschapspartij Hollandse Delta is er zo één. Een lijst van mensen die veel ervaring hebben met het werk van een waterschap en die betrokken zijn bij het gebied. Volgens nummer drie op de lijst, Hans Kalle uit Herkin gen, is dat heel belangrijk om de steeds verder toenemende taken van het Waterschap bestuurlijk te begeleiden. Hans Kalle zit al sinds 1995 in het waterschapsbestuur. Hij maakte eerst deel uit van de Verenigde Vergadering van het Water schap Goeree-Overflakkee en veiTolgens v^n het na de fusie gevormde Waterschap Holland se Delta. Door het vervroegd opstappen van een heemraad werd Hans in september 2007 zelf heemraad en maakt hij nu deel uit van het dagelijks bestuur van het waterschap. Nu er tijdens deze waterschaps verkiezingen gekozen is voor lijstgebonden kandidaten leek het logisch dat Hans Kalle ook kandidaat zou zijn. De Dirks landse voorzitter van de SGP- fractie heeft er voor gekozen om op de lijst van de niet aan een politieke partij gebonden Waterschapspartij flollandse Delta plaats te nemen. Hij heeft hiervoor verschillende redenen. Zo is er de praktfsche rede nen: Hans Kalle vindt dat het voor het eiland nodig is dat er waterschapsbestuurders komen die veel binding hebben met de streek. "Deskundigheid en betrokkenheid is heel belang rijk", zo verzekert hij. Daarnaast laat de heemraad weten dat hij een fervent tegenstanders is van het nieuwe 'lijstenstelsel'"Per soonlijk vind ik dit lijstenstelsel een veredeld personenstelsel, waarbij dan nu de poliüek in het waterschap komt en waardoor wellicht andere prioriteiten zul len worden gesteld". Piilitiek in het waterschap is volgens hem uit den boze omdat het werk in het waterschap sterk taakgericht is. Het waterschap heeft dan ook maar een beperkt aantal taken, dit in tegenstelling tot andere bestuursorganen. Zijn plaats op de lijst van Waterschapspartij Hollandse Delta wil dus niet zeg gen dat hij zijn (partijgebonden) principes heeft laten varen... De mensen op de lijst van Water schap Hollandse Delta hebben vrijwel allen veel ervaring op het gebied van waterschapst;i- ken, en volgens Kalle ligt hierin hun kracht. Zelf is hij daadwer kelijk betrokken gew'eest bij ver schillende werken op het eiland, die vooral met het waterschap te maken hebben. Twintig jaar lang heb ik "met de laarzen in de blubber gestaan" door mijn werk bij Dirk Ras. Ik heb geholpen bij de aanleg van wegen, graven van sloten, het maken van dijken en bij de ruilverkaveling". Rond om die ruilverkaveling is hij op het kantoor van aannemer Ras betrokken geweest bij bereke ningen omtrent de uit te voeren werken. "Dit heeft me wel goed in het waterscliapswerk inge voerd en ik heb bij het bestuur lijk werk veel gebruik van mijn kennis kunnen maken". Als waterschapsbestuurder maakt hij \'an nabij de 'strijd' tussen natuur en boeren mee. Maar het is ook zijn ervaring dat de verschillende belangen goed samen kunnen gaan, "maar je moet er wel rekening mee houden dat de boeren eigenlijk van oudsher het eiland hebben gemaakt". Hoewel natuuraan- leg niet een taak van het water schap is, is het volgens Kalle wel belangrijk dat het schap de natuur faciliteert. Hij noemt als voorbeelden het stimuleren van de aanleg van akkerlanden, het 'natuurlijk' aankleden van gebie- te houden, o.a. door het instel len van één waterschapsloket, waardoor de burgers bij het aan\ragen van vergunningen of vragen zo xlug mogelijk kun nen worden geholpen. Ook de ChristenUnie heeft er voor gekozen om zoveel moge lijk deskundigen en betrokke- Hans Kalle, nummer drie op de lijst van Waterscliapsparlij Hollandse Delta. Foto; .Adri van der iMtin den die vcjor waterberging zijn ingericht, de aanleg van fiets- en ruiterpaden en het verbeteren van wegen; deze laatste zaken heeft hij als heemraad ook in zijn portefeuille. Graag zou hij de aanleg van deze voorzienin gen in een volgende bestuurspe riode afmaken. Dit zijn volgens Kalle zaken waar de totale bevol king van het waterschapsgebied baat bij heeft. Hij noemt in dit verband ocjk het duurzaam vei lig maken van de wegen die bij het waterschap in beheer liggen. "Hierbij moeten natuurlijk alle belangen worden meegewogen. Het gaat er niet om om zomaar maar een drempel in de polder neer te leggen, maar de wegen moeten zo veilig mogelijk voor alle gebruikers worden inge richt". Het zou voor hem geen bezwaar zijn als hij in de vol gende periode geen heemraad meer zou zijn omdat hij ook als 'gewoon' bestuurder zeker zijn invloed zal laten gelden bij het waterschapsbestuur. Een ander belangrijk punt waar ook de Waterschapspartij Hol landse Delta zich sterk voor maakt, is de waterbeheersing in al haar facetten. Dan kan het gaan om het instellen van een waterpeil dat voldoet aan alle belangen van de verschillende parijjen, maar ook om het zoet of zout houden van bijvoor beeld het Haringvliet of over het 'droge voeten houden' van alle inwoners. Over de natuurvorming in de Zuiderdieppolders en het uit voeren \'an het Kierbesluit heeft hel Waterschap in eerste instan tie geen zeggenschap, maar bij de uitvoering hiervan is het schap wel heel nauw betrokken. Volgens Kalle heeft het Water schap hierin veel belangen. "Het Waterschap is geen initi atiefnemer, maar als het toch moet gebeuren, kunnen we hier wel voordelen van behalen". De maatregelen die als gevolg van hel Kierbesluit moeten wor den genomen, zoals de zoetwa tervoorziening en een goede waterberging, moeten volgens Kalle zorgvuldig worden onder nomen en dan op een manier waarbij zuinig met het geld van de burgers moet worden omge gaan. "Sober en doelmatig". De betrokkenheid van de bur gers bij het werk van het water schap en bij de walerschapsver- kiezingen is niet groot en ook Hans Kalle onderkent dit. Toch vindt hij dat er vooral op het eiland wel belangstelling is voor het waterschapswerk omdat de inwoners dagelijks met dit werk worden geconfronteerd. Het belang van 'de burger' bij een goed functionerend waterschap ligt volgens hem niet alleen bij de veiligheid en het aanleggen van goede wegen en fietspa den. "Ongeveer de helft van hel budget van het Waterschap gaat op aan het zuiveren van water Schoon water is toch iels waar een ieder belang bij heeft", zo onderstreept hij de noodzaak om mee te doen aan de water schapsverkiezingen. "Zorg voor water, voor nu en later", aldus een slogan van zijn parüj. Op de Waterschapspartij Hol landse Delta staan ook nog andere mensen die afkomstig zijn van hel eiland: .Aiie Wes- dorp uit Sommelsdijk, Elisabeth Soldaat uit Stad aan 't Haring vliet en VouVa \an der Valk uit Oude-Tonge. Meer informaüe over de par tij is te \'inden op website www. wphd.nl. nen uit de streek op haar lijst te zetten. Van Goeree-0\er- flakkee staan naast Piet Robijn de \olgende personen op cle lijst: Maas Koese uit Ouddorp en Gerrit de Jong uit Sommels- dijk. Meer info op de website: www, hollandsedelta.christenunie.nl. OUDDORP - Wie met de lijsttrekker van de SGP voor de waterschapsverkiezingen Hans Klepper spreekt, moet zijn interesse en de daaruit voortvloeiende kennis opval len. Het is dan ook zo dat de huidige heemraad en plaats vervangend dijkgraaf van het Waterschap Hollandse Delta zich bij het waterschap als een vis in het water voelt. Hij zou daarom graag zijn werk als heemraad in de volgende periode voortzetten omdat hij graag nog een verdere bijdra ge levert aan bijvoorbeeld het nog lopende project van de dijkversterkingen. Erg ingenomen lijkt Hans Klep per niet te zijn met de veran deringen van het verkiezings systeem voor de waterschaps verkiezingen, waarbij men zich alleen kandidaat kan stellen via lijsten of partijen. "Polidek hoort niet in het waterschapsbestuur thuis", reageert Klepper reso luut. In de dagelijkse praktijk van het bestuur x'erwacht hij er dan ook geen wonderen van. "Het huidige systeem is min stens zo goed". Ofschoon hij lijsttrekker is van de SGP en ook binnen die partij actiefis als frac tievoorzitter van de raadsfractie van de gemeente Goedereede, legt hij uil dat het besturen van een gemeente anders is dan dat van een waterschap. "Principi ële kwesties komen nauwelijks aan de orde in het waterschaps bestuur dat maar een bepaald aantal taken heeft, waarbij een principiële afweging niet ntjdig is. Maar je legt natuurlijk wel je accenten vanuit je christelijke levensovertuiging". Hij vrees dat, nu de politiek binnen het waterschapsbestuur is gekomen, er wel eens andere prioriteiten gelegd zullen worden. Maar ondanks dat hij geen voorstan der van de lijsten is, voert hij toch de SGP-lijst aan. "Ik ben toch teveel met de SGP verwe ven om op een andere lijst te gaan staan", geeft hij berustend aan. Voor de SGP-ers is ervaring in het bestuiu' heel belangrijk. De 'kop' van de lijst wordt dan tiok aangevoerd door mensen die nauw bij het waterschapsbestuur of waterhuishouding zijn betrok ken. Hel verkiezingsprogram ma van de Staalkundig Gerefor meerden heeft als titel 'Wijs met water' meegekregen. Volgens Hans Klepper is hiervoor geko zen omdat 'water' bijna alles van het werk van dit Waterschap uitmaakt, en het ziet er naar uit dat vraagstukken rondom water in de breedste zin van het woord in toenemende mate de agenda van de toekomst zullen bepalen. Hij legt uit dat de speerpunten waarmee zijn partij de komende tijd zal ingaan ook zijn opgesteld rondom 'water'. Voorop staal 'veilig water'. "Dit is duidelijk; veiligheid gaat natuurlijk boven alles en daar is men zeker in deze streek zich van bewust". Klepper is dan ook wel trots dat de versterking van hel Flaauwe Werk tijdens zijn periode als heemraad gestalte heeft gekregen. Een ander speerpunt van de SGP is 'duurzaam water'. Hans Klepper legt uit dat het juist in deze tijd belangrijk is dat er zorgvuldig moet worden omge gaan met water Als voorbeeld noemt hij de zorg van het water schap voor het zuiveren van water, maar ook de combinatie van waterberging en natuur. De sloot is nodig als watergang maar aan de randen kan het water schap wel natuur aanleggen. Er zijn al verschillende voorbeel den op het eiland waar beide Rincties prima samen gaan. Ook moet volgens de SGP het regen water en het rioolwater, waar mogelijk, gescheiden worden en regenwater moet zo lang moge lijk vastgehouden worden op de plaats waar het valt. Dat een goede waterhuishou ding prima samen kan gaan met de vorming van natuur en cultuur is volgens Hans Klep per bewezen bij de planvor ming voor de dijkversterking bij het Flaauwe Werk, waar men in nauwe samenwerking met deskundigen vanuit de natuur heeft samengewerkt en tot een goed resultaat is gekomen. "Er kan dan werk met werk worden gemaakt". Hierbij komen ook de plannen rondom het Zuider- diep ter sprake, waarbij land bouwgrond plaats moet maken voor natuur Klepper legt uil dat het Waterschap niet direct ver antwoordelijk is \oor het maken van deze plannen. "Hel water schap is in deze alleen maar volgend. De gemeenten en de provincie zijn leidend". Zijn par tij is dan ook een tegenstander van ontpoldering, "want duur zaamheid betekent ook dal we zorgvuldig met het gebied om dienen te gaan" Toch is Klepper er wel voor stander \an om als waterschap verschillende functies in het landschap met elkaar te com bineren. Volgens hem is het voor het waterschap maatschap pelijk belangrijk om plannen voor bijvoorbeeld waterberging aan te laten sluiten bij plannen van anderen, zoals recreatie en natuur, "want de grond op het eiland is wel schaars. De schaarse ruimte wordt dan zo goed moe gelijk benul en tegen de laagst mogelijke maatschappelijke kosten". Hans Klepper is er een voorstander van om als water schap zoveel mogelijk samen te werken met andere partijen die iets in een gebied willen realise ren om daarmee in een project verschillende doelen te dienen. "Werk met werk maken. Je komt dan al gauw bij natuur en recre atie, waar dat mogelijk is". Hij zal er dan ook aan meewerken om bijvoorbeeld zoveel mogelijk fietspaden over de buitendijken te realiseren. 'Evenwichtig water' is een ander speerpunt van de SGP Hier mee doelt men op een even wicht lussen zout en zoet water en een zodanig waterpeil in de polders, waar zowel de agrari ërs als de natuur zich in kunnen vinden. Volgens Klepper is het fieel belangrijk dat je als water schappers het totaalbeeld voor ogen houdt, want er spelen veel belangen in het gebied van een waterschap. Transparantie is voor de SGP heel belangrijk. Uit zijn ervaring als heemraad weet Klepper al te goed dat dit ook door de betrokkenen op prijs wordt gesteld. 'Je moet duide lijk maken wat de plannen zijn en hoe je die denkt te realise ren. Dat dient al op een vroeg tijdstip aan de burgers bekend gemaakt te worden tijdens con tactavonden. En ook tijdens de uitvoering van de werken die nen deze contacten er te blijven. Dit wordt door de burgers erg op "prijs gesteld en deze avonden worden altijd goed bezocht". Door zijn opleiding als weg- en waterbouwkundige en het werk bij Rijkswaterstaat is Hans Klep per heel goed voorbereid voor zijn huidige werk als heemraad. "Dit is wel een voordeel omdat ik kennis van zaken heb. Ik kan kritische vragen stellen als er plannen worden ontwikkeld en dat is wei een voordeel". Daarom zou hij graag de komende vier jaar nog een periode als heem raad van het Waterschap Hol landse Delta fungeren, en voor hem is dit ook de belangrijkste reden om aan de waterschaps verkiezingen mee te doen. Hij wil graag zijn kennis ten dienste van de samenleving stellen. Het zal niemand bevreemden dat de SGP ook pleit om zuinig met de financiën om te gaanHet moet volgens Hans niet allemaal "luxer dan nodig is. Het water schap moet haar taken op een adequate wijze uitvoeren, niet meer en niet minder". Hij maakt zich dan ook sterk om met zo weinig mogelijk koslen de taken van het waterschap uit te voeren omdat het toch om belasting geld van de burgers gaat. Hans Klepper weet dat de belangstel ling voor hel waterschap en de waterschapverkiezingen niet zo leeft onder burgers. Hij vindt dit jammer, maar toch ziet hij dat steeds meer mensen zich bewust worden van het werk van het waterschap en hij hoopt dan ook dat er massaal gebruik zal worden gemaakt \an de moge lijkheid om te gaan stemmen en Ham Klepper met op de achtergrond de werkzaamheden aan het Flaauwe Werk. Een project waarbij hij als heemraad nauw betrokken is geweest. Foto: .Adn van der Lann OUDDORP - Op de PvdA- lijst voor de waterschapsver kiezingen voor het Water schap Hollandse Delta staat Dorien Kickert uit Ouddorp op de tweede plaats. Zij is al lange tijd geïnteresseerd in het waterschap en alles wat daar mee te maken heeft. Jarenlang deed zij als journaliste verslag van de bestuursvergaderingen van het Waterschap Goeree- Overflakkee. Ook nu schrijft zij nog steeds regelmatig over de activiteiten van het Water schap Hollandse Delta op Goeree-Overflakkee. Over een antwoord op de \raag wat Dorien Kickert niet het waterschap heeft, hoeft ze niet lang te verzinnen: "Heel veel, net als iedereen", zo is haar reactie. "Het begint al met het doortrekken van de wc: het ivaterschap zuivert het rioolwa ter Buiten loopje of fietsje over wegen die door hel waterschap worden onderhouden en daar naast is er ook de veiligheid. Het waterschap zorgt er toch voor dat wij veilig achter de dijken kunnen wonen." Ze vindt dat de belangstelling voor het water schap en de te houden verkie zingen op het eiland wel mee- \'alt. "De mensen worden hier meer geconfionteerd met het werk van het waterschap dan in de grote stad. Daar zien ze alleen maar de belastingaanslag op de mat vallen en bestaat er maar weinig idee wat hel waterschap nu precies doet". Ze verwacht dan ook dat er op hel eiland een redelijke opkomst zal zijn bij de verkiezingen die deze week zijn gestart. Dorien hoopt dat velen gebruik zullen maken van hun stemrecht, want "kiezen is ons democratisch recht. Daar moet je gebruik van maken!" Dorien kwam voor het eerst met het waterschapsbestuur in aanraking in de periode van het Waterschap Goeree-Over flakkee. Zij was toen journalist bij de krant Nieuwsbode Extra en versloeg de gemeenteraden op het eiland. "Tennis Human, gemeenteraadslid van Cioedcr- eede én waterschapsbestuurder, vroeg me op een keer of ik mis schien eens verslag zou willen doen van de vergadering van het waterschapsbestuur, 'want nie mand weet wat wij daar bespre ken' zo gaf hij aan." Ze voldeed aan zijn verzoek en was vervol gens regelmatig te vinden aan de perstafel bij hel waterschap. "Sommige zaken waren niet altijd interessant voor de gemid delde lezer, maar ik pikte er wel vaak aardige berichtjes uit. Daardoor werd mijn interesse voor het waterschap steeds meer gevvekt en verdiepte ik mij ook steeds meer in de onderwerpen die er spelen. Je moet wel begrij pen waar je over schrijft, vind ik." Later versloeg ze de vergade ringen van het waterschap voor Eilanden-Nieuws, maar na de waterschappen fusie van vier jaar geleden stopte ze hiermee. Toen men bij de PvdA begon met het samenstellen van een lijst voor de waterschapsverkiezingen in dit district solliciteerde Dorien, "na lang wikken en wegen". Het resultaat was een tweede plaats op de P\dA-lijst. Zij heeft daar door een giote kans om in het waterschapsbestuur te komen. Naast haar bestuurlijke interesse voor het waterschap heeft ze wel degelijk "iets met water". "Ik loop met mijn hond veel in de natuur en langs de Grevelingen. Verder ben ik met mijn gezin zo vaak mogelijk met onze boot op het water te vinden. Ik geniet daar van. Water is iedere dag weer anders: soms heel glad en kalm, maar het kan ook woest te keer gaan. Ik kom altijd weer onder de indruk van de kracht van de goKcn bij een flinke storm. Dan denk ik: we zijn aan alle kanten omge\'en door het water, dus ik wil er wel van overtuigd zijn dat we veilig zijn." Dorien vindt het jammer dat er hier en daar wat negatief wordt gereageerd op de deelname van politieke parüjen aan de water schapsverkiezingen. "Dit is niet terecht, want er werd toch al politiek bedreven: er werden compromissen gesloten om vol doende draag\'lak te vinden. Voorheen zat je op persoonlijke fitel in het bestuur en je had aan niemand verantwoording af te leggen. .Als je aan een par tij gebonden bent, kun je naar dal zodoende de huidige - rela tief sterke - vertegenwoordi ging lan het eiland kan worden voortgezet. Op de SGP-lijst van de verkiezingen voor het Water schap Hollandse Delta zijn ook de volgende mensen van ^X.. ■M Dorien Kickert uit Ouddorp wil graag haar en'aring ten dienste stellen van het umterschnpshestuin: de mensen toe beter laten zien waar je \oor staat en dat ook \erant\voorden." Tocli ontkent ze niel dat er onder de partijen die aan de verkiezingen mee doen geen écht grote verschil len zijn. "Er zijn geen SGP-dij- ken, CDA-sloten of socialistische waterbergingen. Maar als PvdA w illeii we wel duidelijk het socia le aspect in het besturen van bet waterschap mee laten wegen". De PvdA pleit dan ook voor een goed kwijtscheldingsbeleid voor mensen die de walerschapslas- ten niet kunnen opbrengen. Verder maakt de partij zich sterk voor een goed en duidelijk financieel beleid, waarover naar de inwoners we verantwoor ding wordt afgelegd. Voor de PvdA geldt ook "dat de \ervuiler betaalt". Bij hel ontwikkelen van grote werken dient zuinigheid te worden betracht, "want het is wel gemeenschapsgeld". In het gebied \an Hollandse Delta zul len in de toekomst ingrijpende maalregelen getroffen moeten woixien, waarvan de kosten vol gens de PvcL\ niel moeten wor den afgewenteld op alleen de inwoners van dit gebied, maar landelijk moeten worden opge bracht. "Solidariteit is ook hier van belang." Op en rondom het eiland is momenteel een aantal zaken aan de orde die met recht 'hete hangijzers' kunnen worden genoemd, zoals hel Kierbesluit en de ontpoldering van de Zui derdieppolders. Hoewel deze plannen niet op initiatief van het waterschap zijn ontwikkeld, is het volgens Dorien wel zaak dat de plannen kritisch wor den gevolgd. Het heeft Dorien gestoord dat bij de plannen \oor de Zuiderdieppolders de betrokkenen zelf pas in een later stadium mochten meepraten. Zij is er groot voorstander van orii alternaliexen die door de bewoners van het gebied zelf worden aangedragen mee te laten wegen. "Communicatie is belangrijk. Niet alleen informa üe geven, maar ook luisteren naar de wensen die er leven en er ook iets mee doen. De men sen moeten zeker hel gevoel hebben dat ze .serieus worden genomen". Ze volgt de laatste ontwikkelingen rond de Zuider dieppolders dan ook mei grote belangslelling. Dorien Kickert heeft veel bestuurlijke ervaring opgedaan in diverse besturen, zoals bij het Rode Kiuis, de Bibliotheek, het bestuur van cle PvdA en als gemeenteraadslid voor de PvdA in Goedereede. Daarnaast is ze actief als secretaris van de Zuid- Hollandse Vereniging voor Kleine Kernen. "Sommige van dejiuidige bestuursleden bena drukken hun jarenlange erva ring in het waterschap. Ik weet niet o{ dat echt zo'n voordeel is. Besturen moeten zich ver nieuwen. Andere mensen aan trekken, die zich me( een frisse blik en een flinke dosis enthou siasme willen inzetten voor een kundig bestuur en daarbij hun eigen bestuurlijke ervaring van uit andere terreinen meebren gen en benutten. Zo maak je een bestuur levendig, kriüsch en alert." Naast de belangrijke the ma's zoals veiligheid en schoon water wil Dorien zich ook sterk maken voor meer vrouwen in het traditionele mannenbolwerk dat een waterschapsbestulu" nog steeds is. "Een bestuur moet een afspiegeling zijn van de maat schappij. Hel is mijn stellige overtuiging dat meer evenwicht tussen het aantal mannelijke en vrouwelijke bestuurders de besluitvorming ten goede zal komen. Want vrouwen kijken toch vaak anders en nuchter der aan tegen bepaalde zaken", aldus Dorien Kickert, die vol ver wachting uitkijkt naar de uitslag \'dn de waterschapsverkiezingen voor de periode 2009-2012. Naast Dorien staan de volgende 'eilanders' eveneens op de PvdA- lijst: Gerrit Poortvliet uit Oolt- gensplaal en Peter van Alphen uil Middelharnis. Meer informaüe is te vinden op de website: www.pvdahollandse- della.nl. Goeree-Overflakkee vertegen woordigd: Adri Houweling uit Oude-Tonge en Rien Villerius uit Middelharnis. Meer info is te vinden op website: www.wijs- metwaterhollandse delta.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7