Wethouder toch in het water bij start jubileumjaar Zwemcomplex 't Zuiderdiep Leerlingen 'Prins Maurits' aan het werk bij Woongoed Flakkee Oostflakkee bezorgt bloemen bij mantelzorgers Bach-cantates en Howells door Fiori Musical! Dam- en schaakver. Ontspanning Schaakver. De Zwarte Pion EIIAt1DEt1.f<lEtJWa Bronwater Dank Prijswinnaars Uitslagen Damclub 'Denk en Zet' Soort werk Begeleiding 22 november a.s. in de Goereese Toren: Twee uitvoeringen Cantates Howells PAGINA 6 VRIJDAG 14 NOVEMBER 2008 STELLENDAM - Dinsdagmiddag, op de II' van de IV ging officieel het jubileumjaar van Zwemcomplex 't Zuiderdiep van start. Het startschot voor de activitei ten werd gegeven door wethouder Arend-Jan van der Vlugt van de gemeente Goedereede. Hij sprak de vele gebruikers van het zwembad toe. Waarna hij - na enige aarzeling - er toch voor koos om even een duik in het bad te nemen. Tekst en foto's: Adri van der Laan Eén van' de voorgangers van wethouder Van der Vlugt, wet houder Laurens Visser opende op 11 november het 1988 het huidige zwemparadijs aan de Zuiderdiepstraatweg. Dit over dekte deel van het zwembad was een zeer moderne aan vulling op het Stellendamse zwembad dat al sinds 1967 in de zomermaanden voor veel verpozing zorgde voor de zwemlustigen. Het zwemcomplex heeft haar bestaansrecht bewezen en daarom staat, in tegenstelling tot zwembaden in de omge ving, het voortbestaan van het bad niet ter discussie. In de toekomstvisie van de gemeen te is dan ook aangegeven dat de gemeente het zwembad en de zwemlessen die in het bad gegeven worden onlosmakelijk met de gemeente verbonden zullen blijven. Het gemeente bestuur is voornemens om het zwembad verder te optimalise ren en als het mogelijk is ook een kwaliteitsslag te maken, met nieuwe activiteiten en mis schien wel ruimere openings tijden. Ti-ots Bedrijfsleider Wim Hansen was dan ook een trots man dat hij de aanwezige zwembadbezoe kers en enkele ambtenaren van het gemeentehuis welkom kon heten tijdens het officiële jubile ummoment. De leiding van het zwembad is voornemens om tot en met woensdag 11 novem ber 2009 op iedere 11"' van de maand een speciale actie of fes tiviteit te organiseren. In zijn jubileumtoespraak verzekerde wethouder Arend-Jan van der Vlugt dat het zwembad prima aansluit bij de slogan 'Gemeen te Goedereede, meer dan mooi' van de gemeente. "Het zwem bad is één van die méér dan mooie voorzieningen". De wethouder - die zelf afkom stig is uit Stellendam - had een duikje in de geschiedenis van het bad genomen. Het buiten bad werd gebouwd met beton dat van dezelfde betonfabriek afkomstig was als de toen juist voltooide Haringvlietsluizen. De aannemerscombinatie NESTUM zorgde ook voor de aanleg van het buitenbad. Van der Vlugt kon zich nog herin- Wethouder Van der Vlugt spreekt de jeugdige zwemmers en hun ouders toe De wethouder in het bad. neren dat hij als 'klein ventje' bij badmeester Snoei], die ook bij het jubileumfeest aanwezig was, op zwemles ging. In de winter was toen het zwembad nog gesloten. Onder aansporing van toenma lig wethouder Laurens Visser werden er plannen gemaakt voor de aanleg van een kwali tatief hoogwaardig binnenbad, dat het hele jaar geopend kon zijn. "Voor de jaren '80 was dit een grote stap en dat plan kostte veel geld". Toch kwam het zover dat wethouder Vis ser op 11 november 1988 het huidige complex kon openen door gekleed en wel de glijbaan af te gaan. Het zwemcomplex bestaat momenteel uit een ver warmd buitenbad, overdekt binnenbad met wedstrijdbanen en een recreatiegedeelte. Sinds een aantal jaren wordt het zwembad gevuld met bron water, dat vanaf een diepte van 70 meter wordt opgepompt en gefilterd. Uit deze bron komt elke week 50.000 liter gefilterd water. Volgens Arend-Jan van der Vlugt' is hêt gemeentebestuur trots op 't Zuiderdiep, waar jaarlijks 130.000 bezoekers komen. Er komen ook men sen elders uit de regio, zoals uit Heilevoetsluis en Rozenbrug, vanwege het "unieke systeem" van vijf maar per week een zwemles, wat er mede toe leidt dat er jaarlijks zo'n 350 tot 400 zwemdiploma's worden uitge reikt. "Sinds de opening in 1988 ontvingen we bijna 3 miljoen bezoekers in het zwembad. Een daar doen wij het als gemeente natuurlijk voor: een gemeen telijke zwembad waar iedereen gebruik van kan maken". In deze tijd wordt er onder de bezoekers een enquêteformu lier verspreid waar in wat vra gen staan over het zwembad. Hij riep de aanwezigen op om deze enquête toch vooral in te vullen. Zodat daar gebruik van kan worden gemaakt bij het maken van nieuwe plannen. Namens het gemeentebestuur verwoordde de wethouder de dank aan de achttien perso neelsleden, "de professionals die uw en mijn kinderen leren zwemen en voor de veiligheid in het bad zorgen". Zij maken het ook mogelijk dat mehsert met een beperking kiinnèn zwemmen en zwemles kunnen krijgen. .\an het slot van zijn bijdrage maakte de wethouder de uit slag van de kleurwedstrijd bekend. De winnaars kregen een zwemtas met handdoek en de twee eerste prijzen waren goed voor een jaarabonnement op het bad. De prijzen die in de leeftijdsca tegorie van O tot 6 jaar vielen werden verdeeld over: 1. Rivka de Busschere; 2. Inge de Ron de en drie derde prijzen waren voor: Marije de Ronde, Rosalie Roon en Joey Smithuis. Voor de leeftijd 7 jaar en ouder waren de prijzen voor: 1. Anne Klijn; 2. Chrisüaan Westhoeve en de drie derde prijzen voor: Tamara Opacic, Mynra Klink en Anita Mierop. Hoewel iedereen er bij hem op aandrong leek wethouder Van der Vlugt toch niet bereid om een duik in het zwembad te nemen. Uiteindelijk kon hij de druk toch niet weerstaan en nam hij, niet in pak, maar in gepaste kledij toch een duik in het zwembad, zoals het een goed Stellendams wethouder betaamt. MIDDELHARNIS/SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS - Dins dagochtend zetten de directeur van Woongoed Flakkee, Simon van Nieuw aal en de plaatsvervangend rector van de Prins Mau- ritsscholengemeenschap Adam van Heest, hun' handtekening onder een convenant. In deze over eenkomst zijn afspraken vastgelegd die gelegen heid moeten scheppen om leerlingen werkervaring op te laten doen en, als dit nodig is, van een goede startkwalificatie voor de arbeidsmarkt te voorzien. Door: Adri van der Laan Volgens plaatsvervangend rec tor van de Christelijke Scholen gemeenschap Prins Maurits is het voor een aantal leerlingen van de school, die het prak tijkonderwijs (pro) volgen niet gemakkelijke om een startkwa- fificaüe te verwerven. Deze kwa lificatie is onmisbaar bij het vin den van werk als jongeren de onderw.ijsinstelling hebben ver laten. Om een dergelijke start kwalificatie te krijgen moet men ondermeer kunnen aantonen dat men tijdens het onderwijs al wat praktijk- en werkervaring buiten de school heeft opge daan. Momenteel onderneemt de school actie om met bedrij ven in contact te komen, die ruimte willen en kunnen bieden aan deze leerlingen om werker varing op te doen. Directeur Simon van Nieuwaal werd door een buurman, die verbonden is aan de Prins Maurits, gevraagd of Woongoed Flakkee geen rol kon spelen bij het verwerven van een dergelijke kwalificatie. Volgens Van Nieuwaal past dit verzoek uitstekend bij het stre ven van Woongoed Flakkee die zich profileert als 'maatschap pelijke onderneming'. Binnenkort zullen de eerste leerlingen worden ingezet voor werkzaamheden bij Woongoed Flakkee. Plaatsvervangend rec tor van de school Adam van be betrokkenen bij de samenwerkinfr tussen Woongoed Flakkee en de Prins Mauntsscholengemeenschap, v.l.n.r.: Cees van Dam, hoofd Projecten en Techniek van Woongoed Flakkee, docent Ton Sies, Klaas Soeteman senior-opzichter, en plaatsvervangend rector Adam van Heest. Heest verzekerde zeer ingeno men te zijn met de samenwer king met Woongoed. Dit is de eerste organisatie die ruimte biedt voor 'praktijk leren'. Hij legt uit dat het niet zo gemak kelijk is om dergelijke werk plaatsen voor de leerlingen te vinden, terwijl het toch heel belangrijk voor hen is om werk ervaring op te doen en - voor hun toekomst - het certificaat in handen te krijgen. Naast de praktijkleerlingen van de Pro-richting zullen bij Woongoed ook de leerlingen van de eerste klassen van het VMBO in de gelegenheid wor den gesteld om werkervaring op te doen. Dit in het kader van de PSO (Practische Secttir Oriëntatie). Volgens Cees van Dam, hoofd Projecten en Techniek bij de organisatie, bestaan de werk zaamheden die de leerlingen zullen gaan doen uit verschillen de klussen die gedaan moeten worden als er een huurhuis leeg komt te staan en weer gereed voor de volgende bewoners moet worden gemaakt. Woon goed Flakkee wil de woningen graag zo schoon mogelijk weer opleveren. Dus zullen er ramen worden gelapt, tegels worden geboend en verschillende ande re soorten schoonmaakwerk. Daarnaast zal ook wel eens de sauskwast ter hand moeten worden genomen en zullen er kleine reparaties en wat sloop werk moeten worden verricht. Ook zullen de leerlingen wor den ingezet bij werkzaamheden in de tuinen rondom de appar tementen en het kantoor van Woongoed Flakkee. Bij de ondertekening van het convenant was ook Ton Sies aanwezig hij is docent bij de Pro en begeleidt ook deze werkpro jecten. Hij benadrukte dat het 'leren werken project' niet te vergelijken is met het stage lopen, waarbij bepaalde vaar digheden worden opgedaan binnen een bedrijf. Zo dienen de leerlingen er aan te wen nen dat 'het op tijd komen' een normale zaak is al je bij iemand in dienst bent en ook dienen ze in staat te zijn om "een gesprek met de baas te regelen". Daar naast is het ook heel belangrijk dat de leerlingen leren om het doel, dat aan het begin van de dag, wordt gesteld te voldoen. Foto: Adrt van der Laan Als de leerlingen aan het werk gaan, meestal in groepjes van vier of vijf, zullen ze natuur lijk begeleid worden door de vakdocent. Een opzichter van Woongoed Flakkee heeft de eindcontrole. Cees van Dam verzekert dat er zeker op gelet wordt of het karwei op een goede wijze wordt geklaard. Want ze worden natuurlijk wel 'afgerekend' op het eindresul taat. Volgens de docenten van de Prins Maurits zal het beha len van het certificaat van de Startkwalificatie een extra sti mulans voor de leerlingen zijn. Want in de praktijk is het voor de pro-leerlingen doorgaans niet mogelijk om een diploma te halen. Adam van Heest hoopt dat het initiatief van de Woon goed Flakkee ook opgepakt zal worden door andere bedrijven en organisaties. De school zelf heeft ook nog een aantal plannen in ontwikke ling die er toe moeten leiden dat de beoogde groep leerhn- gen straks toch een plaatsje op de arbeidsmarkt kunnen verwerven. Hieronder volgen de uitslageh van maandag 10 november. Afdeling 1: J.A. Dekker-J. Kruik3-0 C. Spee-J. van Hoorn ..afgebr. M. Klink-A. van der Veer 0-3 I. Mackloet-H.H. Verolme. 0-3 Kruik, afkomstig uit afdehng 2, heeft tegenover Dekker lange tijd dapper weerstand gebo den, maar op den duur ging hij door de knieën. Dekker maakte na een mooie combina tie het spel voor Kruik vrijwel onmogelijk. Nog even spar telde hij wat tegen, maar toen was het gebeurd. Van Hoorn bracht tegen Spee allerlei val letjes in het spel, maar op een gegeven moment kwam hij zelf in de knoei. Met een schijf ach ter moest hij afbreken. Klink is wat uit de running. Al in het begin van de wedstrijd liep hij in een val, waar alleen begin nelingen voor bloot staan. Het kan dus iedereen overkomen. Een off-day! H.H. Verolme speelde tegen de clubkampi oen Mackloet een lange, mooie en vooral ook spannende par tij. Mackloet trok erg agressief van wal, maar vergat op een zeker moment zijn eigen stel ling. Hij liep daardoor een schijf achter, later nog een, en tenslotte maakte Verolme er op een bijzonder fraaie manier een eind aan. ■2; G. Kamp-M. in 't Veld1-1 S.W. Keijzer-J.Jordaan3-0 B. du Pree-R. Hage0-3 R. van Rijnberk- JJ. Meiaard 0-3 R. Jacobs-G. Kamp3-0 J.A. Nipius- W.Vroegindeweij0-3 Op een fraaie wijze wist In 't Veld al in het begin van de wedstrijd een schijf wist te pak ken. Hij hield die schijf tot in de slotfase vast. Toen iedereen dacht dat hij de kat in het bakje had, ging het toch nog mis. En zo gaf hij de winst weg. Het werd remise. De wedstrijd tus sen Keijzer en Jordaan beloof- OOSTFLAKKEE - Ieder jaar is 10 november de lan delijke 'Dag van de Man telzorg'. Tijdens deze dag vraagft men aandacht voor het 'vrijwilligers'werk dat mantelzorgers doen voor hun naasten. Ook in Oost flakkee kreeg de mantel- zorger deze dag extra aan dacht. Wethouder Petra 't Hoen bracht één van de boeketten persoonlijk langs bij een mantelzor gen Mantelzorgers nemen een belangrijke plaats in onze samenleving in. Ook voor de gemeente Oostflakkee zijn zij van bijzondere waarde. De Wet maatschappelijke onder steuning (Wmo) schrijft voor dat gemeenten zich met ver schillende welzijnsaspecten in de samenleving bezighoudt. Voor mantelzorgers geldt dat gemeenten hen waar mogelijk ondersteunen bij hun 'werk zaamheden'. Medio oktober zond de gemeente Oostflakkee zo'n 200 brieven naar inwoners die via de hulp bij het huishou den (Wmo) bekend zijn bij de gemeente. Hen werd de vraag voorgelegd of zij een mantel- zorger hebben en of zij deze willen voordragen voor een boeket. Op deze oproep rea geerden 76 inwoners positief Zij vroegen de gemeente om, mede namens hen, een boeket te bezorgen bij hun mantel- zorger. Zowel echtgenoten als buren en bekenden werden voorgedragen. De heer Fes uit Oude-Tonge is zo'n mantelzorgen Hij zorgt al Wethouder Petra 't Hoen op stap met een bloemetje voor de mantelzorgers. jaren voor zijn vrouw die MS- patiënte is. Hoewel meneer Fes niet graag in de belangstelling staat en het werk als mantel- zorger als vanzelfsprekend ervaart, vond hij het toch leuk om het boeket uit handen van wethouder Petra 't Hoen te ontvangen. Tijdens het gesprek dat volg de werd duidelijk wat dit 'onzichtbare werk' in de prak tijk betekent. Er komt vaak meer bij kijken dan je op het eerste gezicht zou denken. 'Je staat er mee op en je gaat ermee naar bed", aldus de heer Fes. De wethouder sprak dan ook nog eens persoonlijk haar waardering uit voor.wat de heer Fes allemaal doel voor zijn vrouw. OUDDORP - Uitslagen huis houdelijke competitie, 10 nov. jl. Dammen: M. Appel - C. Tanis0-3 A. de Mik sr. - C. Mierop... l-I J. van Koppen - H. Floresteijn1-1 Schaken: Krijn van der Wende - Peter DerrezV2-V2 Jan Vonk - Arie Baas1-0 Bonne Faber - Eeuwit Santifort1-0 Mehdi Potters - Hans van MeenenV2-V4 Piet Speelman - Patrick Kramer I-O Johan Oomkes - Ab Boulassouak0-1 Karel d'Hond - Willie Tanis-KooleV2-V2 Schaken Rotterdamse Schaakbond (beker): Ontspanning 1 -Erasmus2-2 Jaap Santifort - R. HoogeveenV2-V2 Willem-Jan Tanis - J. van 't Hoenderdaal... '/z-'/a Reinier v.d. Wende - C. Flanders1-0 Frans Troost - R. Ouwehand0-1 Ontspanning is door naar de volgende bekerronde na loting. Nieuwe leden zijn van harte welkom. Er wordt elke maandagavond vanaf 20.00 uur gespeeld in m.fg. Dorp- stienden te Ouddorp. Voor nadere informatie kunt u con tact opnemen met Willem-Jan Tanis, tel. 06-54954480, of kij ken op website www.desvo.nl. de op voorhand een boeiende wedstrijd te worden. Al vrij snel stond Keijzer een schijf voor. Toen Jordaan meende de schijf terug te winnen, verraste Keijzer hem met een fraaie slagzet, die hem dam en winst opleverde. De partij tussen Du Pree en Hage was lange tijd spannend, maar op den duur kreeg Hage enig voordeel. Hij bouwde dat uit tot winst. Van Rijnberk en Meiaard speelden, zoals gewoonlijk een leuke par tij. In de loop van de wedstrijd wist Meiaard de overhand te verkrijgen. Ook al was het aan het eind van de strijd nog span nend. Meiaard trok aan het langste eind. Jacobs zat tegen over Kamp, een bijzonder las tige tegenstander als hij het op zijn heupen heeft. Jacobs was weer eens echt op dreef Hij wist zijn tegenstander klem te zetten, zodat hij moest offeren. Kamp kwam steeds moeilijker te staan. De meerdere routine van Jacobs gaf toen de door slag. Nipius had het niet mak kelijk tegen de hooggeplaatste Vroegindeweij. Lang hield hij dapper stand, 'maar uiteinde lijk moest hij het vaantje strij ken. Overzicht voor ronde 10, gespeeld op 10 november jl. Mourik - Moedt1-0 A. Tieleman - De jager (2) 1-0 Van der Waal (2) - Van der Velde (3)1-0 Bom - Boeter (2)'/a-M; M. Lagendijk (3) - Vis(3). '/2-V2 Bakelaar (2) - W. TielemanVi-Vï Loosjes (2) - De Haan (2)1-0 Verolme - Peeman.,1-0 Van Staaij - Struik (2)1-0 Noordijk (3) - Wolters (3).. 1-0 Van Huizen (3) - Becker (3)0-1 "Waarschijnlijk de meest uitzonderlijke aria die Bach ooit heeft gecom poneerd", aldus Bach- kenner M. Young, is de altaria die u ondermeer kunt horen op zaterdag 22 november in de Toren van Goedereede. De altaria is onderdeel van cantate BWV 125, 'Mit Fried und Freud ich fahr dahin'. Ver der kunt u ook de cantate 'Herr, deine Augen sehen nach den Glauben' (BWV 102), en het openingskoor van BWV 94 'Was fi-ag ich nach der Welt' beluiste ren. In schitterend con trast met het barokke en enerverende werk van Bach kunt u ook heel puur a capella werk proeven, namelijk het Requiem van H. Howells. U kunt deze avond luiste ren naar het kamerkoor Fiori Musicali in combinatie met de barokmusici van het ensem ble Moe Baroque. Dirigent is Sietse van Wijgerden. Zoals bij de eerdere concerten binnen de cantateserie zullen ook op zaterdag 22 november twee uitvoeringen worden gegeven, te weten om 19.00 en om 21.00 uur. Het is zeer aan te raden van te voren uw kaarten te bestellen, dat kan via website www.fiori-musicali.nl of tele fonisch via nr. 0187 - 641553. De entree bedraagt 10 voor volwassenen, kinderen t/m 16 jaar betalen 8. De cantates voor deze avond zijn zeer verschillend in hun boodschap en karakter. Can tate 'Herr, deine Augen sehen nach den Glauben' (BWV 102) componeerde Bach in 1726. De cantate behelst een oproep tot tijdige boetedoening, een waarschuwing tot de verstok ten en dolenden die weigeren zich te bekeren. De tekst blijft somber: geen bevrijdende verlossing, en dus weinig aan leiding tot vrolijke muziek. De cantate 'Mit Fried und Freud ich fahr dahin' is geba seerd op het gelijknamige koraal van Maarten Luther, in de tijd van Bach een bekend Ued van vier coupletten. De tekst is ontleend aan de Lof zang van Simeon. De sfeer van de cantate schildert de gelo vige berusting van Simeon dat hij niet zou sterven voordat hij de Messias had gezien. De tekst van de cantate 'Was frag ich nach der Welt' (BWV 94), waarvan het openingskoor wordt uitgevoerd, betreft de passage uit Lukas 16 o\er de onrechtvaardige rentmeester en de verwoestende werking van de Mammon. Het con trast tussen de schatten van de wereld en de hemelse schat komt direct aan de orde in dit openingsdeel. Er is een uitzon derlijk virtuoze partij wegge legd voor de dwarsfluit. Totaal anders van karakter is het Requiem van Howells; het soms 8-stemmige werk atlemt een sfeer van totale overgave. Het werk duurt ongeveer 20 minuten en wordt gezien als een hoogtepunt van de Engel se koorliteratuur. Kleurvolle spanningsmomenten wor den steeds zo lang mogelijk volgehouden, waardoor de muziek uitzonderlijk lange lij nen bevat. Tussen de Latijnse requiemteksten door worden twee psalmteksten verweven, namelijk Psalm 23 en 121, op een reciterende manier zoals bij de Engelse voorgedragen psalmen. De tenor- en bassoli zullen worden verzorgd door koorle den van Fiori Musicali; de uit gebreide altaria's worden ver zorgd door Marie Anne Jacobs, die al eerder bij Fiori opviel wegens haar egale en warme stemgeluid. Zij is afgestudeerd soliste en trad op met gere nommeerde barokspecialistén. De musici van Moe Baroque zijn allen professionele barok musici. Het bestuur heet ieder een heel hartelijk welkom op dit veelzijdige concert!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6