WD organiseert forumdiscussie over ^water' en waterschapsverkiezingen Opening balkon Sjaloom Zorg Bloemen van een 100-jarige Oude-Tongse ondernemers gaan samenwerking aan Kerk diensten kaarten "Zorg dat waterschapsbelasting goed besteed wordt" Dressuur Oostmoer Goeree- Overflakkee: Ik doe mee! Werkgroep Uzon Sprokkelmarkt in Emmaüskerk groei;, BLOEI Workshop Fruitbomen Snoeien EILAIIDEri-fliËy!^ Gemiste onderbouwing Gedeputeerde Verontrusting Discussie Woensdag 12 november 2008 (Dankdag) Plattelandsparlement Zuid-Holland PAGINA 10 BRUINISSE - Vorige week dinsdag werd op initiatief van de WD-fractie van de Provinciale Staten van Zuid- Holland een forumdiscussie gehouden in het restaurant Grevelingen op de Grevelingendam. Deze bijeenkomst stond in het teken van de waterschapsverkiezingen waar voor men aan het eind van deze week de stembiljetten ontvangt. De aanwezigen, die afkomstig waren uit de drie omliggende provincies konden in discussie gaan met een aantal deskundigen van WD-huize. Door: Adri van der Laan De problenialiek rond de blauwalgen in het Volkerak en de dreigende verzilting van de Zuid-Hollandse eilanden en het Wesdand stond tijdens deze discussiebijeenkomst cen traal. De discussie die hierover werd gevoerd stond in het teken van de naderende water schapsverkiezingen waarbij het onderwerp ook een plaats inneemt in de verschillende verkiezingsprogramma's. De leiding van de avond was in handen van Johan van Nieuwenhuijzen, lijsttrekker van de VVD-lijst bij de water schapsverkiezingen voor het bestuur van Waterschap Hol landse Delta. De aanwezigen konden in discussie gaan inet een forum dat bestond uit een 'keur van deskundigen': Twee de Kamerlid Helma Neppérus, woordvoerder 'water'; gedepu teerde van de Provincie Zuid- Holland Lenie Dwarshuis, die het Kierbesluit in haar porte feuille heeft; Jan Cees Hage van L'IX); Monica de Vast, pro jectmanager van de jachthaven Marina Port Zélande en Johan van Nieuwenhuijzen. Voordat men tot de forum discussie overging kregen de forumgeleden de gelegenheid om in een korte .bijdrage hun mening over het onderwerp te geven. 'Iweede Kamerlid Helma Neppérus haakte aan bij het Rapport van de C^onnnissie Veerman (de Deltacommissie) dat enige tijd geleden is gepu- bliceercl en waar in van een scenario wordt uitgegaan, dat zeespiegel in het jaar 2100 met 3 a 4 meter zal zijn gestegen. Of dit waar is kon mevrouw Neppérus niet zeggen omdat een goede onderbouwing van dit scenario onderbreekt, "dat vind ik ontzettend jammer", zo was haar conclusie. Maar ondanks dat er verschillende zaken uit het rapport nog niet zijn uitgediscussieerd staat wel vast dat goede dijken noodza kelijk. Het onderwerp 'veilig heid' bij de waterschapsver kiezingen blijft volgens haar dan ook van groot belang en zeer kostbaar. Ze raadde de waterschappen wel aan om heel goed op de kosten te let ten. "Als ik sommige gebouwen zie, dan vraag ik me wel eens af ot het ietsje minder kan". Zij verzekerde dat een goede zoetwatervoorziening in alle discussies in de Tweede Kamer aan de orde zal komen. In dit verband wees ze erop dat haar fractie grote aarzelingen heeft gehad bij het nemen van het Kierbesluit. Verder drong ze er bij de aanwezigen op aan om bij de discussie rondom zoet of zout goed op te blijven letten. De gedeputeerde van de Pro vincie Zuid-Holland, mevrouw Lenie Dwarshuis, die ook voorzitter is van de Deltaraad, was de volgende spreker. Dit orgaan bestaat uit bestuur ders van de drie provincies en verschillende ministeries en is opgericht om te komen tot een duurzame en klimaatbestendi- ge Delta. Zij verzekerde dat de Deltaraad ontzettend veel tijd besteed aan wat er in de zuid westelijke Delta speelt. Zij gaf in het kort een overzicht over de problematiek van de blauw- alg in het Volkerak-Zoonimeer en tie -gevolgen hiervan voor de omliggende gebieden op voor recreatief en toeristisch gebied. Mevrouw Dwarshuis De deelnemers aan het forum, v.l.n.r: Gedeputeerde Ijinie Dwarshuis, Tweede Kamerlid Helma Neppérus, Johan van Nieuwenhuijzen, Monica de Vast van Marina Port Zélande, Jan Cees Hage van LTO en discussieleider Ludovic den Hollander Foto: Adri van der Laan is ervan overtuigd dat er maar één oplossing voor de blauwalg is en dat is het inbrengen van zoet water in het gebied. De provincies en andere betrok ken zijn druk in overleg om tot een oplossing voor het probleem te komen. De uit komst van dit overleg zal in een advies worden samengevat en aan de staatssecretaris over handigd. Vbor de waterschap pen liggen hierin ook taken, waarvan de uitvoering heel veel geld zal gaan kosten. "U zult de ondankbare taak mee krijgen dat de waterschapslas- ten verhoogd moeten worden. Maar zorg dat de waterschaps belasting goed wordt besteed wordt", zo was haar advies en waarschuwing aan de bestuur ders. Jan Cees Hage van de land bouworganisatie LTO was ook een van de sprekers. Hij - maakte de aanwezigen deelge noot van de verontrusting die al enige jaren leeft bij de agra riërs over de verzilting van de grorïd in zuidwest Nederland. Een verdergaande verzilting zal de teelt van verschillende gewassen - zoals groenten - verdringen en een tientallen miljoenen grote schadepost opleveren. "De landbouw is alleen gebaat bij zoet water", zo was zijn waarschuwing. Monica de Vast van de jacht haven Marina Port Zélande wees er in haar bijdrage op dat 'gezond water' ook een gezond effect heeft op de watersport en op de regionale economie. De lijsttrekker van de VVD voor de waterschapsverkiezin gen voor het "Waterschap Zuid- Hollandse Delta, Johan van Nieuwenhuijzen verzekerde dat hij er eerst tegen was dat 'de politiek' haar intrede deed bij de waterschapsverkiezin gen, maar later heeft hij hier ook de voordelen van ingezien. En ziende op de vele politici die tijdens deze avond aanwe zig waren, kon hij alleen maar constateren dat het "prettig is datje bij deze mensen aan kunt kloppen". In zijn bijdrage leg de hij uit dat hij uitgerekend dat - als de verzilting niet wordt gestopt - over 190 jaar "de laat ste boer van het eiland het ligt uit kan doen" omdat landbouw dan niet meer mogelijk zal zijn op het eiland. Voor de oplossing van de blauwalg- en de verziltingspro^ blematie pleitte Van Nieuwen huijzen voor een systeem waar bij het rivierwater gedoseerd richting zee te laten lopen, bijvoorbeeld via het Volkerak. Hij riep de aanwezige politici ook op om opnieuw na te gaan denken over het Kierbesluit. Pasklare oplossingen voor de problematiek hadden de des kundigen nog niet. Dit bleek uit de paneldiscussie die onder leiding van Ludovic den Hol lander werd gehouden. De politici lieten weten in ieder geval de aangedragen ideeën ïe zullen meenemen in de vele overleggen en debatten die zeker zullen volgen. OUDDORP - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. M. Mond- ria. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. P. Korteweg - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur: ds. J.W. Verweij - Ger. Gem. in Ned. 10.00 uur: ds. A. Schultink (bed. H.D.) en 19.00 uur: leesdienst. DIRKSLAND - Ger. Gem. 10.00 en 19.00 uur: ds. J. Schipper. HERKINGEN - Ger. Gem. I4.30en 19.00 uur: ds. D.W. Tuinier. MIDDELHARNIS - Ger. Gem. 9.30, 14.30 en 19.00 uur: ds. G. van Manen. NIEUWE TONGE - Hersteld Herv. Gem. 14.30 uur ds. C. Oorschot, Stellendam en SOMMELSDIJK - Aan het appartementencomplex aan de Antoon Coolenstraat te Sommelsdijk werd vorige week donderdag een balkon geopend voor de woonlocatie van Sjaloom Zorg in de West plaat. Het ruim opgezette bal kon bij de 24 woningen van Sjaloom Zorg in dit complex werd gerealiseerd en ingericht door financiële ondersteuning van de Stichting Vrienden van Sjaloom Zorg. De Stichting Vrienden van Sjaloom Zorg heeft zich ten doel gesteld om activiteiten te realiseren die niet gefinancierd kunnen wor den uit de AWBZ geldeii. Zo hebben zij de afgelopen jaren diverse activiteiten financieel ondersteund. Dit liep uiteen van een bijdrage tot het orga niseren van een bootreis voor de cliënten tot het organise ren van de komst van de Jos- tiband. Het is voor de cliënten nu net dat extraatje wat ze anders zouden moeten missen. De organisatie Sjaloom Zorg is deze Stichting dan ook zeer erkentelijk voor hun onder steuning in deze projecten, die het leefgenot van de cliënten een positieve impuls geven. De opening van het balkon werd deze dag gevierd met de cliën ten van de Westplaat, het per soneel en uiteraard de leden van de Stichting Vrienden, de cliëntenraad en de participa- tieraad. Ondanks het sombere weer was het goed toeven op het balkon, wat opgefleurd was met bloemen, slingers en fekkels. De officiële opening werd verricht door de heer M. Peekstok, voorzitter van de Stichting Vrienden, die een plaquette onthulde. De rest van de feestelijkheden vond binnen plaats, waar voor de genodigden een lekker buffet klaarstond. 19.00 uur ds. J. G. van Til burg, Waddinxveen - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur: ds. J.M.D. de Heer. OUDE-TONGE - Ger. Gem.I4.30 en 19.00 uur: ds. G.M. de Leeuw. STAD a/h HARINGVLIET - Ger. Gem. 14.30 uur en 19.00 uur: ds. J.J. van Ekke- veld. OOLTGENSPLAAT - Ger. Gem.l4.30en 19.00 uur: d.s, C. de Jongste. STAD AAN 'T HARING VLIET - Hieronder volgt de uitslag van de dres- suurwedstrijd voor pony's, proeven F5, F6, F7 en F8, die zaterdag werd gehou den in Manege Oostmoer. Voor deze proeven dient een minimaal aantal pun ten behaald te worden van .210. Proef F5: Kirsten Lokker, Kafine, 232 pnt; Isabel de Geus, Manuel, 231 pnt; Samira v.d. Zee, Tazz, 226 pnt; Monique Koppenaal, Noortje, 223 pnt; Anne Malie paard, Mickey Boy, 219 pnt; Adrianne Vijfhuizen, Katinka, 210 pnt; Gido Ista, Tirza, 210 pnt. Proef F6: Demi Hage, Passoa, 239 pnt, tevens diploma F6 behaald; Nadine Hakstege, Dori, 236 pnt; Phebe Sieliakus, Quint, 235 pnt, tevens diploma F4 behaald; Amy v.d. Welle, Karine, 234 pnt; Tessa Cox, Snoopy, 233 pnt; Mattlié Kieviet, Dynamite, 233 pnt; Zoë Hage, Tazz, 225 pnt, tevens diplo ma F4 behaald; Evi v.d. Nieuwen- dijk, Tazz, 225 pnt, tevens diplo ma F4 behaald; Sarine Andeweg, Spiky, 219 pnt, tevens diploma F4 behaald; Eva Almekinders, Spiky, 216 pnt; Pauline Andeweg, Spiky, 215 pnt, tevens diploma F4 behaald. Proef F7: Milou Arens- man. Whisper, 237 pnt; Tessa Sdiriek, Spiky 225 pni; Tessa de Vries, Neron, 220 pnt; Leonie Koppenaal, Rody, 219 pnt; Beau- dine v.d. Put, 'Whoopi, 207 pnt. Proef F8: Britt Middendorp, Kari ne, 245 pnt; Martine Campfens, Aron, 236 pnt; Sanne v. Neder- pelt, Laganita, 234 pnt; Vera v Hulst, Sultan, 230 pnt. Feest is een reden voor Gebr. de Waal bv Drukkerij Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeen® gebr-dewaal.com www.drukkerijdewaal.nl Zaterdag 22 november vindt het eerste Plattelandsparle ment Zuid-Holland plaats in Roelofarendsveen, een initia tief van de ZH Vereniging van Kleine Kernen. Het Parlement wordt georganiseerd als pro vinciale meeting voor mensen met een warm hart voor 'het platteland'. Iedereen die zich wil inzetten voor sociale, cultu rele en economische vitaliteit in de regio is welkom. Stichting Podium wil in het Parlement een sterk signaal afgeven, over de uitdagingen waar onze regio Goeree-Over- flakkee voor staat, in de vorm van een Goeree-Overflakkeese Plattelandsverklaring. Deze eilandelijke verklaring wordt momenteel samengesteld. Stichting Podium organiseerde in het Diekhuus twee Platte- landsmaaltijden, waar bouw stenen voor deze verklaring werden bedacht en besproken. Vindt u het belangrijk dat Goe- ree-Overflakkee er zelf voor zorgt dat er een stevig signaal vanuit de regio wordt gegeven over het belang van het Plat teland? Dan wordt u uitgeno digd om mee te gaan op zater dag 22 november 2008, mee te doen met Goeree-Overflakkee en te laten zien gezamenlijk te staan voor een serieuze aanpak van de plattelandsthematiek op Goeree-Overflakkee! Bij voldoende belangstelling organiseert Stichting Podium busvervoer naar het Bonaven- turacollege in Roelofarends veen. De bus vertrekt op 22 november bij de fa. Mijnders te Melissant (7.30 uur) en heeft meerdere opstapplaatsen: Middelharnis (Gemeentehuis 7.45 uur), Nieuwe-Tonge (bus halte 7.50 uur), Oude-Tonge (Gemeentehuis 8.00 uur). Schaapsweg (bushalte 8.15 uur). Vertrek uit Roelofarends veen 16.30 uur. Deelname kost 10 p.p. (incl. lunch). Reser veren bij voorkeur via e-mail podium@hetdiekhuus.nl of tel.nr. (0187) 482400. Zie voor meer informatie website w.ww. nsi-zh.nl. OUDE-TONGE - Op zaterdag 15 november houdt de Werk groep Uzon weer een inzame- Ung van goederen voor haar zustergemeente in Uzon op het inzameladres aan de Capel- leweg (bij het AVK-terrein) te Oude-Tonge. Van 10.00 tot 12.00 uur staan leden van de werkgroep klaar om (voorlo pig) alleen uw kleding aan te nemen. Er staat een collecte busje voor uw (vrijwillige) bij drage in de transportkosten. DINSDAG 11 NOVEMBER 2008 Op 10 november 2008 bestond sportvereniging Sparta/Hygiëa te Middelharnis 100 jaar. Dit was voor het bestuur aanleiding om de oudste kleindochter van een van de oprichters, de heer H. Gator, te huldigen. De eni ge dochter van de heer Gator, mevr. H. Kasteleijn-Gator, overleed op 5 augustus 2008 op 93 jarige leeftijd. Vandaar dat de bloemen door bestuurs lid Judith Pieterse, nu uitge reikt werden aan kleindochter Lenie Lodder. Lenie is jaren lid geweest van Sparta, de ver eniging waar haar grootvader grondlegger van is geweest. Mede-oprichter was de heer D. Kerkhof Beide oprichters waren werkzaam bij de Flak- keesche Drukkerij. In de Maas en Scheldebode van november 1908 valt te lezen dat de eerste oefeningen werden gehouden op zaterdagavond van 19.00 tot 21.00 uur in de Ambachtschool te Middelharnis. De contributie werd voorlopig vastgesteld op 15 cent per persoon, bezoekers betaalden 5 cent entree. Op de foto Lenie Lodder (links) en Judith Pieterse (rechts). MIDDELHARNIS - In de Emmaüskerk aan de Konin- ging Julianaweg te Middelhar nis wordt op vrijdag 14 novem ber van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 15 november van 9.30 tot 16.00 uur de sprok kelmarkt weer gehouden. Het thema dit jaar is 'Engeland'. Op de markt valt van alles te sprokkelen. Er is heel veel 'goedzooi' te koop en ook de 'beterzooi' ziet er aantrekkelijk uit. Ook is er een grote boeken markt en zijn er veel cadeau artikelen. Er zijn sieraden gemaakt door diverse gemeen teleden, herfstaccessoires voor in de tuin, elk uur is er een verloting met mooie prijzen. U kunt verrassingsdozen kopen. Voor de kinderen is er een grote speelgoedhoek. Ze kun nen geschminkt worden en er wordt een spel met ze gedaan. Ze kunnen ook meedoen met een speurtocht. Voor kinde ren én volwassenen hebben is er de enveloppenkraam, waar mooie prijzen te winnen zijn. Op beide dagen zal Rien Giel- bert aanwezig zijn als Engelse verhalenverteller om aan kin deren en iedereen die zich kind voelt Engelse verhalen te vertellen; hij is te herkennen aan zijn rode mantel. Ook is er ruim aandacht voor de inwen dige mens: het assortiment bestaat uit o.a. jam, appelmoes, cakes, koekjes, nasi, bami, kaas, De afdeling (Joeree-Overflakee van Groei Bloei organiseert dit najaar een workshop 'fruit bomen snoeien'. Deze work-, shop wordt op een zaterdag morgen gegeven door Koos de Waal, de datum is nog niet bekend. Wilt u aan deze workshop deel nemen, neemt u dan contact op met Cees van de Cli'aaf, tel: 0187-681027 of 06-40112917 of per e-mail: discograaf(Shetnet. nj. De kosten voor deze work shop zijn 7.50 voor Groei Bloei-ieden en 12.00 voor niet leden. Het verschuldigde bedrag cjvermaken op rek. no.3420.05.863 t.n.v KMTP afd. Goeree-Overflakkee o.v.v. Snoeien. Hiervoor geldt: eerst aanmelden dan betalen. aardappels, spruitjes en nog veel meer. Buiten wordt vis en patat gebakken. In het eetcafé kunt u tot rust komen met een bakje koffie of thee, een kop soep of een broodje. U kunt parkeren in de Sportlaan en op het parkeerterrein bij het gemeentehuis. In Oude-Tonge hebben Onder nemersvereniging Tonisseweg en het Parkmanegement van het Bedrijvenpark Oostflakkee vorige week dinsdagmiddag een samenwerkingsovereen komst ondertekend. Met de ondertekening is bedrijventer rein Tonisseweg aangesloten bij het Parkmanagenient en kunnen ze gezamenlijk pro ducten inkopen, waardoor ze kosten kunnen besparen. In eerste instantie zal het gaan om het inkopen van diensten op het gebied van afval, ener gie, beveiliging en telecommu nicatie; in de toekomst zal dit verder worden uitgebreid. Foto: Wimvan Vossen fotografie

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 10