Toekomstvisie Dirksland in 2020 trekt massale belangstelling van inwoners KNRM Nationaal Schoolontbijt op ^De Ark' Het ontbijt smaakte uitstekend op de Koningin Beatrixschool Schotejilzwemmers op meerdere fronten actief Nationaal Schoolontbijt op J.C. van Gent school Workshop kerstkaarten maken Knutselmiddag bij De Zwaluw Zaterdagavond jeugdwerk Donateurdag KNRM station Activiteiten ANBO Oostflakkee Intocht Sinterklaas Oude-Tonge Samen ontbijten is de beste start EIÜVflDEll-fHEiJWS Toegankelijkheid Ziekenhuis Financieel aspect Acties Prinses Margriet vaart uit voor storing PAGINA 6 VRIJDAG 7 NOVEMBER 2008 DIRKSLAND - Een bijeenkomst die positief bijdraagt aan de communicatie tussen gemeente en haar burgers. Dat stemde 92 procent van de massaal opgekomen inwo ners van de drie kernen Dirksland, Melissant en Her- kingen, dinsdagavond in gebouw De Schakel. Zij gaven gevolg aan de persoonlijke schriftelijke uitnodiging van burgemeester drs.Stoop om deel te nemen aan de hap. pening rond de ppbouw van een concept Toekomstvisie van de gemeente Dirksland. Gevoelens peilen, wat leeft er onder de inwoners en hoe kijken zij toekomstgericht naar Dirksland in 2020. Dat alles, zonder garanties op de uitkomst, maar wel met de zekerheid dat de inbreng zeer serieus wordt verwerkt in het conceptplan, dat op haar beurt gebruikt wordt als gemeentelijke inzet voor de eilandelijke structuurvisie. Door Jaap Ruizeveld De resultaten van de gesprek ken die al eerder zijn gevoerd met het maatschappelijk middenveld en de raad, als mede de gegevens die tij dens het visiedebat zijn ver zameld, worden nu verwerkt in het conceptplan dat begin 2009 aan de inwoners wordt teruggekoppeld. "U levert vanavond bouwstenen aan die onmisbaar zijn. Geef uw mening over onderwerpen die u aanspreken. Help daar mee het samenstellen van een goed dossier dat draagvlak heeft en dat in het voorjaar 2009 door de raad als docu ment Toekomstvisie Dirksland kan worden vastgesteld", moe digde burgemeester Stoop de belangstellenden aan. Begeleid door bureau Rothui- zen van Doorn 't Hooft kon men aan de hand van stellin gen over de thema's Land schap en natuur. Wonen en werken. Kwaliteit van leven en Realiseerbaarheid met stem- kastjes uit de gepresenteerde mogelijkheden kiezen. Vooral de leeftijdsgroep tussen 40 en 60 jaar en ouder was ruim ver tegenwoordigd. Bij cultuurhistorie, landschap en natuur was het item Haven- kanaal favoriet. Hier moe ten nieuwe impulsen worden gegeven zodat er een recre atieve trekpleister ontstaat. Goed voor watersport, goed voor de middenstand en het biedt ook mogelijkheid voor een gewenste opknapbeurt in de woonkern Dirksland. "Wel licht zou je een stukje kunnen dempen voor aanleg parkeer plaatsen voor het ziekenhuis". opperde één der bezoekers. Een ander vond dat de inves teringen moesten opwegen tegen de lasten. "Wie gaat het betalen en is het in over eenstemming met de eilande lijke visie op het toekomstig gebruik van havenkanalen?". Of "Bescherming van cultuur historische aspecten tot op zekere hoogte. Je kunt niet alles willen". Het Sas is een voorbeeld waar het wel goed is aangepakt. In het buitengebied moet het ele ment wonen naast ontwikke ling landbouw kunnen voort bestaan. Dat maakt het land schap juist boeiend. Wel is er scepsis omtrent de toekomst. Krijgt de akkerbouw te maken met verzilting? De natuurge bieden moeten beter toegan kelijk worden gemaakt, vindt een overgrote meerderheid van stemmers. Nu magje bijna nergens in, dat is te gek voor woorden. "Genieten kan ook op afstand", zegt daarentegen een enkeling. Bij wonen en werken zijn de stemresultaten gevarieerd. Men geeft aan dat er wel een evenwicht bestaat in het aanbod van woningen omdat dit zou aansluiten op de woonwensen van de bevol king. Anderzijds signaleert men een fors aantal te koop staande woningen en men geeft aan dat er zeker voor de doelgroep starters, ondanks de stimulans met leningen, te weinig wordt gebouwd. Iedereen zou in de kern, en zeker in de gemeente, moe ten kunnen blijven wonen is de inzet, maar hoe bereik je dat met kennis van de markt werking en de wetenschap van provinciale richtlijnen omtrent zeer beperkte bouw- toestemrning? Meer bedrijven juicht bijna iedereen toe. De gemeente moet, binnen zeke re grenzen omtrent industrie, daarvoor voorwaarden schep pen. Dirksland dreigt anders tot een slaapdorp te geraken. Sommigen vinden dat dit nu al het geval is. Bij kwaliteit van leven was het ziekenhuis met stip favoriet. Kom niet aan deze voorzie ning met duidelijk regionale uitstraling en betekenis, want dan kom je aan Dirksland. Maar het feit dat het complex niet of nauwelijks nog uit kan breiden benauwt een ieder. In de komende jaren zou inge zet moeten worden op studie of het ziekenhuis binnen de gemeentegrenzen de gewens te ontplooiing kan krijgen, op een locatie aan de overzijde van de provinciale weg. Bij voorzieningen mist een aan tal personen een goede ruimte voor muziek, theater en kunst, maar men is redelijk tevreden met het huidige pakket dat respectievelijk in de kernen, in de overkoepelende gemeente en eilandelijk wordt geboden. Doktersspreekuur in de kern, evenals de bus, de basisschool, de brandweer, sportvoorzie- ning en de mogelijkheid voor het halen van dagelijkse bood schappen om enkele aspecten te duiden. De apotheek en de tandarts in de gemeente en eilandelijk de politiepost en de ambulance. Of alles kan in een zo kleine kern als Herkingen, is de vraag. De vervoersmogelijkheid, de busvoorziening, was een gespreksthema met hilariteit, Het bleek namelijk dat 66 procent van de stemmers geen gebruik maakt van de bus en voor de eigen auto kiest. Gewoon omdat de reistijden te lang zijn, aansluitingen niet kloppen en men sommi ge wachtplekken unheimisch vindt. Een voorbeeld Als men vanuit Herkingen naar Dirks land wil, moet dit via Nieuwe Tonge en Middelharnis, gaf raadslid Hans Kalle ter toe lichting aan op een vraag van één der bezoekers. Voordat men de kans kreeg eventjes als 'wethouder fmancien' te fun geren, werd aangegeven dat men inspanningen verwacht' op het gebied van energiebe^ leid met duurzame toepas singen. Een voorbeeldfunctie hoeft Dirksland niet te zijn. En over een zorghotel kun je wel dromen, maar wie pakt zoiets op, is het financieel haalbaar, welke instanties moeten bij elkaar worden gebracht? Het antwoord bleef uit. Tenslotte de euroverdeling. Men wil extra geld besteden aan toenemende bedrijvig heid in de gemeente en aan voorzieningen. Ook geld voor de openbare ruimte en als er eventueel bezuinigd moet wor den dient het budget gezocht te worden in het benutten van subsidiekansen, in minder externe advies inhuur en aan effectiever werken. Kwetsbare groepen kunnen rekenen op support, tijdelijke buitenland se werknemers op sympathie en steun bij huisvesting, maar vanwege de tijdelijkheid en groepssamenstelling met veel individuele werknemers, niet op het zelfde woningaanbod als voor inwoners die al lange tijd op wachtlijsten staan. "U heeft een prestatie van formaat geleverd", stelde bur gemeester Stoop ter afslui ting van de bijeenkomst. "U gaf'een maximaal rendement waarmee wij aan de slag'kun nen. Daarvoor is het gemeen tebestuur u erkentelijk". Woensdag 5 november om 13.30 werd de schipper van de reddingboot Prinses Margriet van KNRM station Stellendam gebeld voor een storing op CH 10 (noodkanaal binnenvaart). Gevraagd werd om te gaan peilen. Dit werd eerst in de bui- tenhaven gedaan. Er werd ook gevraagd om er voor te gaan varen. Omdat het binnenwater is, en eigenlijk niet de taak van de KNRM, werd voorgesteld om het Kustwacht Gentrinn te raadplegen. Daarna werd de bemanning gealarmeerd. Omdat het signaal toch vanuit de binnenhaven kwam, werd naar binnen geschut. Eenmaal binnen was er een sterk sig naal, maar tot verbazing wees het weer naar de buitenhaven. Weer terug en daar alle boten afgevaren (het signaal ging in de buitenhaven weer naar de binnenhaven) werd in de buitenhaven niets gevonden. Weer terug naar de binnen haven, ook daar werden alle boten bekeken, maar ook daar werd niets gevonden. Uitein delijk kwam de reddingboot bij het gebouw van Rijkswater staat. Na een paar telefoontjes bleek dat er een steunzender op het gebouw stond. Dit werd doorgegeven, en omdat er ver der niets meer kon worden gedaan, werd teruggekeerd naar het station. Om 19.00 uur werd gebeld dat het signaal uit was en dat het inderdaad van het gebouw van Rijkswater staat afkomstig was. OUDE-TONGE - Op donder dagmorgen 20 november van 9.30-11.30 uur organiseert de SWO een workshop kerstkaar ten maken in het Infocentrum, Bernhardstraat 27 te Oude- Tonge. Deelname kost 4,50, inclusief 2 pakketjes om de kaarten te maken en incl. kof fie/thee. Aanmelden tot- 17 november bij de SWO, tel. 641344. SOMMELSDIJK - Woens dagmiddag 12 november van 14.00-15.30 uur is er een knut selmiddag voor de jeugd van 4 t/m 12 jaar bij Wijkvereniging de Zwaluw te Sommelsdijk. De entree bedraagt 1 voor leden en 1,20 voor niet leden (incl. limonade en een snoepje). Hulp is altijd welkom. NIEUWE-TONGE - Zater dagavond is het weer jeugd werk voor de jeugd van 12 jaar en ouder: speuren naar vossen en letters in het dorp. Als je mee wilt doen, zorg dan dat je om 19.30 uur in de kerkzaal van de Gerefor meerde Gemeente bent, aan de Oranjestraat. Op zaterdag 1 november was er weer de jaarlijkse ontvangst van de trouwe donateurs bij KNRM station Stellendam. De trouwe redders aan de wal die dit al 50 jaar lang zijn, kwamen deze keer uit Zwartewaal, Den Bosch, Kerkdriel, Spijkenisse en Nieuw Beijerland. Ook aanwezig waren de schippers en bemanningsleden van de KNRM stations Ouddorp en Stellendam, en de leden van de plaatselijke commissie. De mensen van station Ouddorp hadden de Griend meege bracht. Na de ontvangst met koffie en gebak, was er een toespraak door de voorzitter van de plaatselijke commissie, de heer Sinke. Hij benadruk te het belang van de redders aan de wal, die onmisbaar zijn voor de KNRM. Hierna werd de reddingboot Griend beke ken die voor de deur stond, en werd naar de reddingboot Prinses Margriet gelopen. Daarna werd er een vaartocht gemaakt. Door de beide red dingboten werden demonstra ties gegeven. Na de vaartocht werd er een toast uitgebracht, en was er brood en erwtensoep voor iedereen. Nadat er nog uitvoerig was nagepraat ver trok iedereen rond 14.15 uur weer richting huis. MIDDELHARNIS - De leer lingen van De Ark hebben vrij dag 31 oktober genoten van het Nationaal Schoolontbijt. De 43 leerlingen en II leerkrach ten deden zich te goed aan de lekkere verse broodjes, divers beleg, het drinken en het fruit. Een groot aantal partners leverde de producten voor een volledig ontbijt, waarbij de bakker Koese uit Sommelsdijk belangeloos zorgde voor vers brood en broodjes. De Ark is een school voor spe ciaal onderwijs met zeer moei lijk lerende kinderen. Er ^ijn vier groepen. De groepen zijn klein, van 8 tot 13 leerlingen, en in elke groep zijn de niveau verschillen vaak groot. Daarom wordt er gewerkt met leer krachten, assistenten en stagi aires. Ook is er voor een aantal leerlingen speciale zorg van ambulante medewerkers van Gemiva. De school is onlangs verhuisd van de Prinsesselaan in Sommelsdijk naar de prinses Marijkestraat in Middelharnis. Op 20 november a.s. is de offi ciële opening van het nieuwe gebouw, dat onder één dak is gegaan met De Regenboog/D'n Duyt van Gemiva. Het afgelopen weekend heeft de Schotejil aan meerdere wedstrijden deelgenomen. Zo werd de laatste wedstrijd van de Glubkampioenschap- pen gezwommen in de Staver, waren 2 zwemsters actief op een korte baan limietwedstrijd in Dordrecht en zwom 4-tal zwemmers bij een landelijke Jeugdwedstrijd te Amsterdam. In de Staver waren er opnieuw verrassende tijden in de laat ste wedstrijd van de jaarlijkse clubkampioenschappen. In de jongste jaargangen zwom Aron Paasse (2000) op de 25m vrij naar een zeer silelle tijd van 18.64. Bij de meisjes Minioren zwom Romy Vermaas (1998) op de 50m schoolslag een fors persoonlijk record in 48.48. Bij de jongens Junioren werd door Björn Vogelaar (1996) op de 50m schoolslag de magi sche grens van 40 seconden doorbroken en zette hij een tijd van 39.67 op de klokken. Bij de meisjes in de categorie Jeugd zwom Janiek de Boed (1994) voor de derde week op rij een persoonlijk record op de lOOm vrij, dit keer in een scherpe tijd van 1.04.57. Op de I OOm schoolslag verbeterde Marie-Claire van Zoest (1995) haar tijd naar 1.30.95. Bij de jongens Jeugd zwom Glenn Mijnders (1992) ook een ver rassende tijd op de lOOm vrij in 1.02.72. In de categorie senioren werd op de lOOm vrij een spannende strijd geleverd tussen Leander Noordijk en Martijn van Hoorn, de resp 58.60 en 58.89 realiseerden. Op de beide korte baan limiet wedstrijden in Dordrecht en Amsterdam zwommen de zus jes Esmee en Danica Koedoot in Dordrecht naar resp. een I'' en 2' plaats op de 400m wis selslag en 200m vrij in 5.27.09 en 2.25.68. In Amsterdam wer den per zwemmer drie afstan den gezwommen. Uitblinker was hier namens de Schotejil Mark Gosteris (1992), die resp. de lOOm vlinderslag in 58.76 zwom, gevolgd door de lOOm rugslag in 58.83 en tenslotte de lOOm vrij in 52.13. De tijden op de lOOm rugslag en lOOm vrij waren clubrecords, terwijl alle drie de gezwommen tijden ruime NK limieten bleken. Sebastiaan Rosendaal (1991), zwom resp. de lOOm vlinder slag in 59.40, gevolgd door de lOOm schoolslag in 1.08.29 en sloot af met 52.36 op de lOOm vrij. Alle drie de gezwommen tijcien waren clubrecords en bleken eveneens NK limieten. Bij de meisjes zwom Melanie van Gemert (1993) een zeer scherpe lOOm vHnderslag in een tijd van 1.07.76, eveneens een clubrecord en een NK limiet. De lOOm vrij zwom zij in 1.01.18, ook een clubrecorcl en een NK limiet. Sanne Huijs- mans (1995) tenslotte zwom op haar specialiteit, de lOOm rugslag naar een NK limiet in 1.13.21. Mark Gosteris, Sebastiaan Rosendaal en Melanie van Gemert trainen behalve dage lijks bij hun eigen vereniging 'De Schotejil' in Middelharnis bovendien in de weekenden nog onder auspiciën van de KNZB-kring Rotterdam (ZRO) en het STAR-team. SOMMELSDIJK - De leer lingen van o.b.s. J.C. van Gent hebben op vrijdag 31 oktober genoten van Het Nationaal Schoolontbijt. De 342 leerlingen en 24 leerkrachten deden zich te goed aan de lekkere verse broodjes, divers beleg, het drinken en groenten en fruit. Zij hebben heerlijk gegeten. O.b.s. J.G. van Gent deed mee aan Het Nationaal School ontbijt, omdat goed ontbijten belangrijk is voor de leerlingen. Het Nationaal Schoolontbijt wil het belang en het plezier van een goed ontbijt onder de aan dacht brengen van leerlingen, hun ouders en leerkrachten. Een goed ontbijt draagt bij aan de leerprestaties. Kinderen die goed ontbijten, behouden hun concentratie en nemen lesstof beter op. Tijdens Het Natio naal Schoolontbijt van 28 t/m 31 oktober eten ruim een half miljoen kinderen gezamenlijk een ontbijt op 2.200 scholen in het hele land. Via speciaal ont wikkeld lesmateriaal leren zij ook meer over het belang van een goed ontbijt als start van de dag. Het Nationaal School ontbijt wordt georganiseerd door het Voorlichtingsbureau Brood. Een groot aantal part ners leverde de producten voor een volledig ontbijt, waar bij bakker John Bienefelt uit Middelharnis zorgde voor vers brood en broodjes. Op woensdag 19 november houdt ANBO Oostflakkee een Sint Nicolaas bingo in Ebbe en Vloed, aanvang 14.00 uur, zaal open 13.45 uur. Deelname kost 4. Wie vervoer nodig heeft, kan bellen naar 0187-642752 of64I5I5. Vanaf 5 januari 2009 wordt weer gestart met computerles sen. Een beginnerscTirsus, inter net en e-mail en fotobewer king. Voor meer inlichtingen kunt u bellen naar Corry Kerp, tel. 0187-641688. Zaterdag 15 november a.s. om 14.00 uur komt Sinterklaas met Pakjesboot 7 aan op de Kaai te Oude-Tonge. Na zoveel moge lijk kinderhandjes te hebben geschud, zal hij welkom wor den geheten namens de inwo- nertjes van Oude-Tonge. De Zwarte Pieten voorzien inmid dels elk kind van wat peperno ten of een mandarijntje. Daar na maakt Sint een rondrit door het dorp en gaat hij richting 'Grutterswei', voor een gezellig uurtje met misschien wel kin- derbommen, of een toverpiet en een acrobatenpiet. De bakkers van Bakkerij Dam hebben eer van hun werk voor het schoolontbijt. OUDDORP - Donderdag ochtend kwamen de leer lingen en de teamleden van de School met de Bijbel Koningin Beatrix uit Oud dorp 'nuchter' naar school, want het was weer tijd voor het Nationale Schoolont bijt. Bestuurslid bakker Dam had deze keer de ver zorging van het ontbijt op zich genomen. Dit resul teerde in een overvloed van verschillende soorten broodjes met beleg, zodat alle kinderen en teamleden een heerlijk en uitgebreid ontbijt konden nuttigen en met een goed gevulde maag aan de slag konden. Bakker Dam en zijn mensen wer den in iedere groep met een hartelijk applaus ont vangen en natuurlijk ont brak ook het traditionele lied niet. In de week van 28 tot en met vrijdag 31 oktober wordt lan delijke het Nationaal School ontbijt gehouden. Ongeveer 2.200 basisscholen doen in Nederland mee aan dit ontbijt, dat op initiatief van het Voor lichtingsbureau Brood wordt gehouden. Met het thema 'Samen ontbijten is de beste start' wil het Voorlichtings bureau benadrukken dat een ontbijt heel belangrijk is voor jong en oud. Het was geen 'routineklus' voor bakker Dam en zijn perso neel, maar toch was het ontbijt precies op tijd op de school in Ouddorp en het was ook heel gevarieerd. "We staan dagelijks voor hetere vuren, dus ook dit ontbijt is gesmeerd gelopen". Bakker Dam legt uit dat "brood een bron is van waardevolle voedingsstoffen zoals vitami nes, mineralen en voedings vezels. We hebben hiermee de school echt de beste start van de dag gegeven". Ontbij ten blijkt 'broodnodig' te-zijn want het helpt het lichaam op gang en voorkomt bij leeriin- gen concentratieproblemen op school. Ook is een goed ontbijt belangrijk bij het nastreven van een gezond gewicht. Het Nationaal Schoolontbijt laat kinderen, hun ouders en hun leerkrachten het belang zien van het ontbijt als de beste start van de dag. Zowel het Voe dingscentrum als het Conve nant Overgewicht juichen het initiatief toe. Volgens het Voorlichtingsbu- reau Brood is het Nationaal Schoolontbijt uitgegroeid tot het grootste ontbijtevene ment van het land, waar dit jaar weer 10% scholen meer aan meededen dan vorig jaar. Samen met de Ouddorpse leerhngen deden in het hele land ongeveer een half mil joen scholieren mee aan het schoolontbijt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6