Sparta Hygiëa een eeuw jong Lezing over molens op Goeree-Overflakkee Winnaars kleurwedstrijd kapsalon Silhouet omantische kaarten Eerste steenlegging Oranjehof Den Bommel Opbrengst collecte Oude raadhuis? EIUMlDEn-niELIWS Het is nu 100 jaar geleden, om precies te zijn op IQ november 1908, dat in Middelharnis een gymnas tiekvereniging met de naam 'Sparta' werd opge richt. Het is daarmee één van de oudste, zoniet de oudste, nog bestaande sportvereniging van het eiland. In een eeuw tijd is er veel gebeurd binnen de vereniging. Ooit begonnen als gymnastiek vereniging is Sparta nu een volleybalvereniging. Zaterdag 8 november a.s. organiseert Sparta Hygi ëa van 10.00 tot 14.00 uur een volleybaltoernooi in sporthal 'De Staver'. Beginjaren Wedstrijden en jubilea De oorlogsjaren Volleybal Andere loten aan de stam Lokaliteiten Heden voor huwelijk PAGINA 10 VRIJDAG 7 NOVEMBER 2008 Door Jan Both De aanleiding tot de oprich ting van Sparta is toch wel bij zonder te noemen. Eind 1908 werden op de Flakkeesche Drukkerij in Middelharnis boekjes gedrukt over Zweedse gymnastiek. Eén van de werk nemers van de drukkerij, D. Kerkhof, kreeg zo'n boekje onder ogen en besloot ook plaatselijk mensen enthousi ast te maken voor gymnastiek. Hij kreeg daarbij hulp van K. Cohen, een uit Amsterdam aflcomstige collega die veel van gymnastiek afwist. Als leermeester in de hchame- lijke oefening ging Hendrikus Gator uit Middelharnis optre den, letterzetter in een druk kerij... Bij de oprichting had zich gelijk al een twintigtal leden opgegeven. De oefeningen werden gehouden in de Ambachtsschool op zaterdag avond van 19.00 tot 21.00 uur. De contributie werd gesteld voor de leden op 15 cent per persoon, terwijl bezoekers toegang hadden tegen beta ling van 5 cent. De naam van de vereniging werd 'Spar ta'. Die eerste jaren waren alleen mannen lid, maar in 1914 kwam er een damesaf deling bij en toen werd de naam 'Hygiëa' toegevoegd. Koninklijke erkenning kreeg de vereniging op 7 februari 1914. Enkele maanden later brak de Eerste Wereldoorlog uit. Mede door de langdurige mobilisatie stonden de acti viteiten van de vereniging in die oorlogsjaren 1914-1918 op een zeer laag pitje. In de jaren twintig werd reeds aan wedstrijden meegedaan, want op Tweede Pinksterdag 1925 behaalde de damesafde ling een tweede prijs in een 'marschwedstrijd'. Het ging er in die jaren soms niet al te zachtzinnig aan toe, want in 1927 moest een uitvoering vroegtijdig worden gestaakt vanwege het gedrag van enke le dames en heren. Wat de aanleiding was en wat er pre cies gebeurde, is niet helemaal duidelijk, maar de veldwachter moest de zaal ontruimen... Ter viering van het 20-jarig bestaan, in 1928, wilde het bestuur een turndag organi seren, maar burgemeester en wethouders weigerden hier toestemming voor te geven. Vervolgens werd een sou per gehouden voor ereleden, bestuur en leden, waaraan voor eigen rekening deelgeno men kon worden. De turners waren in die tijd zeer enthousi ast en reislustig, want op Twee de Pinksterdag van het jaar 1930 waagden zij de reis naar Leerdam om daar mee te doen aan turnwedstrijden. De ver eniging telde op dat moment bijna 120 leden. Voor fl. 350 werd begin jaren dertig een piano gekocht,'maar wegens geldgebrek moest die in 1936 weer worden verkocht. Inmiddels had men toen wel een koffergrammofoon aange- Sparta oud. schaft, zodat op muziek gym nastiekoefeningen konden worden uitgevoerd. In 1938 was het weer feest, Sparta bestond 30 jaar. Bij dit jubileum werd groots uitge pakt, onder meer door het organiseren van een tweedaags sportfeest op 23 en 24 juni, dat werd afgesloten met een prach tig vuurwerk eindigende met: 'Hulde aan Sparta-Hygiëa'. Kort na het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog daalde het ledenaantal tot 81. Sparta moest zorgen voor verduis tering van de ramen in de kleedkamers van de HBS-zaal. Ondanks de oorlog gaf Sparta op 20 mei 1941 een uitvoe ring, met aansluitend de ver toning van een KNGV-film met iets spectaculairs voor die tijd: vertraagde beelden van paard- en rekoefeningen. Voor deze uitvoering was toestem ming gegeven op voorwaarde *^^~N Sparlu nu. dat de dames en meisjes geen pakjes droegen die met rood waren afgezet. Een uitvoering in 1944 kon niet doorgaan wegens gebrek aan gymschoe nen en turnkleding. Omdat de zaal van de HBS regelmatig werd gevorderd, kon er eigen lijk ook niet voldoende worden geoefend voor een uitvoering. Dieptepunt was wel de wegvoe ring van oud-voorzitter David Haagens op 3 november 1942. Hij overleed twee jaar later in een kamp in Silezië. Na de oorlog steeg het leden tal explosief, in 1946 was de 250 al gepasseerd. Tien jaar lag dit boven de 300. Het ging dus goed met de vereniging. Naast gymnastiek deden de heren af en toe mee aan een volleybaltoernooi. Een echte volleybalafdeling was er ech ter nog niet. Eerst eind 1965 sloten de volleybalheren zich aan bij de Nederlandse Vol leybal Bond (Nevebo) en gin gen ze competitie spelen. Een jaar eerder was er ook een volleybalgroep voor dames opgericht. De trainingen wer den gehouden in de sport zaal van de Rijks HBS. Met de komst van Maarten van Helden kwam er meer struc tuur in de volleybaltraining. Maarten had al ervaring bij een volleybalclub in zijn vori ge woonplaats Doorn. Het herenteam ging spelen in de afdeling Grevelingen en later in een district van de Nevobo. De vereniging groeide naar twee heren- en twee dames teams. De heren haalden zelfs de eerste klasse. In Stellen- dam werd ook een volleybal vereniging opgericht. Onder de vlag van Sparta Hygiëa speelde deze met de naam van Sparta/VCG in de competitie. VCG staat voor Volleybalclub Goedereede. Zij haalden zelfs de 100 leden, waaronder veel jeugd. Deze vereniging is ech ter opgeheven. In 1969 werd door de Oranje vereniging voor het eerst een avondvierdaagse in Middel- harnis-Sommelsdijk georga niseerd. Enkele jaren later, in juni 1972, werd voor de eerste maal de Meneerse Avondvier daagse door Sparta gehou den, met 675 deelnemers. Het daarop volgende jaar waren er 720 wandelaars en in 1975 was het aantal al gestegen tot 994. De tiende Avondvierdaagse in 1981 telde maar liefst 1848 deelnemers. Begin 1979 werd gestart met een groep basketballers. Zij gingen later op eigen benen verder en vormen nu een zelf standige vereniging onder de naam 'Sparta G-O'. SOMMELSDIJK - Ter gele genheid van de opening van de tweede vestiging van kap salon Silhouet, in het nieuw- bouwcomplex aan de Sperwer te Sommelsdijk, heeft de kap salon een kleurplatenwedstrijd gehouden. In de maanden augustus en september jl- wer den de platen uitgedeeld en inmiddels zijn de prijswinnaars bekend. Ze hebben hun prij zen ook al in ontvangst geno men, en op de foto ziet u ze. Het zijn Megan Velner, Janine Gouswaard en Job van Strien. Naast hun prijs kregen ze ook nog een gratis knipbeurt. De collecte voor het Diabe tesfonds heeft in Ouddorp 3.249,28 opgebracht. Alle gevers en collectanten wor den hartelijk bedankt. Heeft u de collectant van het Diabe tes Fonds gemist en wilt u het Diabetes fonds alsnog steunen? Dan kunt u een gift overmaken op giro 5766 t.n.v. het Diabetes fonds te Amersfoort. Zie voor meer informatie website www. diabetesfonds.nl. In november 1981 zorgde Sparta Hygiëa weer voor een primeurtje door een cursus ski- gym te organiseren, wat later de basis ging vormen voor een trimgroep. Eens begonnen in de Ambachts school ging de gymnastiek naar de Rijks HBS, daar wist de ver eniging verder uit te groeien. Na de opening van de sport hal in oktober 1969 werden de meeste lessen van Sparta daar gegeven. Per 1 oktober 1980 gingen er verschillende lesuren over van de sporthal naar de nieuwe sportzaal van de LTS. Maar de leden van Sparta zijn ook actief geweest in de gymnastieklokalen van enkele schoolgebouwen, zowel in Middelharnis als in Som melsdijk. Sparta Hygiëa heeft in de afge lopen honderd jaar veel wijzi gingen meegemaakt. Tegen woordig bestaat de vereniging alleen nog uit een volleybalaf deling. Drie teams spelen in de recreatieve competitie, een heren- en twee damesteams. De naam Sparta Hygiëa is een begrip op het eiland. De vereniging viert zaterdag 8 november a.s. op sportieve wijze, door het organiseren van een volleybaltoernooi in 'De Staver', haar honderdjarig jubileum. DIRKSLAND - In de serie (cultuur)historische lezingen van de Stichting Kunst- en Cultuureduca tie Goeree-Overflakkee verzorgt Wim Bosdijk een middag over de molens op Goeree-Overflakkee. De lezing is op woensdag 12 november. Plaats van handeling is serviceflat Vroonlande aan de Staak- weg te Dirksland. Door Kees van Rixoort Bosdijk, bestuurslid van de Molenstichting Goeree-Over flakkee, staat stil bij de ont wikkeling van de molens in Nederland. Bezoekers kunnen een kort historisch overzicht tegemoet zien plus uitleg over de diverse typen rnolens, waar onder de molens voor bijzon dere doeleinden, zoals hout zaagmolens, verfmolens en papiermolens. Het belangrijkste onderdeel van de lezing bestaat uit de geschiedenis van de molens op Goeree-Overflakkee. Dit aan de hand van een aantal dia's. Ook vertelt Wim Bosdijk een en ander over de techniek, de wer king en functie van de verschil lende onderdelen van de molen en de taken van de molenaar. Tot slot is er aandacht voor de Molenstichting Goeree-Over flakkee, die dit jaar het twin tigjarig bestaan viert. Bosdijk Op de wens van VVD-voorman Piet van de Ree (Oostflakkee) om het oude raadhuis van Ooitgensplaat, na aankoop door de gemeente, onder te brengen bij de Molenstichting Goeree- Overflakkee, reageert deze stichting met grote terughoudend heid. Eind oktober kondigde Van de Ree een motie aan om het zeventiende-eeuwse monument voor 6 euroton terug te kopen. Dit om het beeldbepalende pand te behoeden voor verpaupe ring of ongewenste bestemmingen. Besluitvorming moet nog plaatsvinden, maar de meeste andere fracties in de gemeen teraad van Oostflakkee stonden niet afwijzend tegenover het initiatief van de V VD-er. Overigens stelde Van de Ree dat het beheer ook in goede handen kan zijn bij andere stichtingen die zich met cultuurhistorisch erfgoed bezighouden. Gezien de reactie van de Molenstichting - en uitgaande van het besluit tot aankoop van het oude raadhuis door de gemeente - zal het daar wel van komen. Volgens de molenstichting vragen onze kerheden op het gebied van financiering en exploitatie om een andere opzet van de stichting en zou het beheer van het oude raadhuis van Ooitgensplaat "een geweldige hoeveelheid werk met zich niee brengen, hetgeen in onze bestaande opzet moei lijk te realiseren is." zal de taken en werkzaamhe den van de stichting toelichten, evenals de subsidiëring en fond senwerving, het onderhoud van de molens en de publiciteit. Dit alles tegen de achtergrond van het feit dat molens beho ren tot het nationale historisch erfgoed en nog altijd bijdragen aan het beeld van Nederland. Op Goeree-Overflakkee staan anno 2008 nog twaalf van deze beeldbepalende elementen. De lezing van Wim Bosdijk is op 12 november, van 15.00 tot 17.00 uur. De entree is 5 euro; donateurs van de Stichting Kunst- en Cultuureducatie Goeree-Overflakkee bestalen 3,50 euro. Aanmelden kan via het secretariaat van de stich ting, tel. 0187 - 601048. De lezing van Wim Bosdijk behoort tot een serie. Op het programma staan ook nog lezingen over de watersnood ramp van 1953 en het herstel op Goeree-'Overflakkee (27 januari 2009) en oude boerde rijen op Goeree-Overflakkee (medio maart 2009). Zie voor meer informatie web site www.kcego.n}. R Gebr. De Waal BV Drukkerij (0187)47 10 20 In Den Bommel wordt al weer geruime tijd gewerkt aan de realisering van het bouwproject Oranjehof. Op de plek waar tot enkele jaren geleden nog 'Tuin dorp' stond (aan de Bene den Oostdijk en de Ds. C.W. van de Poelstraat), is de toenmalige bebouwing vrijwel geheel gesloopt en verrijst er nu een woonge- biedje dat luistert naar de naam Oranjehof. In het plangebied komen in totaal 36 woningen, nl. 18 levens- loopbestendige woningen, 10 rijtjeswoningen (waar van 6 starterwoningen en 4 eengezinswoningen) en 8 halfvrijstaande. Afgelopen vrijdagmiddag werd de 'eerste steen' gelegd voor het nieuwbouwcomplex, of liever: in één van de nieu we gevels werd een gedenk steen rondom van voegspe cie voorzien. Een karweitje dat aan voorzitter A. de Waal van woningbouwver eniging Den Bommel was toebedacht. Door Hans Villerius Al 16 jaar lang heeft woning bouwvereniging Den Bommel niet kunnen bouwen in het dorp, maar duidelijk bestond er behoefte aan een woonzorg complex en een zorgsteunpunt in het gebouw, van waaruit de zorg voor zowel de bewoners van het complex als voor dorps genoten zie zorg nodig heb ben geregeld kon worden. De enige locatie om iets dergelijks op te realiseren, was die van Tuindorp; uiteindelijk werd Voorzitter De Waal van woningbouwvereniging Den Bommel 'legt de eerste steen' van bouwproject Oranjehof. Een kritisch medebestuurslid controleerde nog even of de steen wel netjes recht zat.Foto's: Ham Klleriv. dan ook besloten dit te slopen. Behalve een woonzorgcomplex zouden hier ook starters- en gezinswoningen kunnen wor den gebouwd. Projectontwik kelaar Kroon werd in de arm genomen, evenals architec tenbureau Born, dat een con- ceptplan maakte. Vervolgens werd een projectgroep opge richt waarin alle belangheb bende partijen vertegenwoor digd waren, zoals gemeente Oostflakkee, Ebbe en Vloed, de woningbouwvereniging, de architect en de aarfnemer. Onder andere door ingediende bezwaren tegen het bouwplan heeft e.e.a. best wel vertraging opgelopen, maar uiteindelijk kon toch met de bouw worden gestart. "We weten dat Tuin dorp bij veel bewoners van Den Bommel een bijzondere plaats innam", sprak woning- boiiwvoorzitter A. de Waal vrij dagmiddag. "Tuindorp, met zijn ruimte en zijn kolossale kastanjebomen, was een beetje een begrip in het dorp. In het nieuwe bouwplan is er dan ook voor gekozen om de gedachte aan Tuindorp toch wat in leven te iiouden. Er is een mooi her- beplantingsplan en er zal toch nog iets van ee,n hofje in terug te vinden zijn. Bovendien zal de naam van het woonzorg complex ook 'Tuindorp' zijn. De bouw van het gehele pro ject is een impuls voor den Bommel en zal bijdragen aan de leefbaarheid van het do'rp", aldus De Waal. Met het oog op de toekomst wees hij er ook op dat in afwachting van meer bouwmogelijkheden die de provincie zal moeten scheppen, er meer aan herstructurering gedaan zal moeten worden. "Met andere woorden: zwaar verouderde complexen slopen en er nieuwe woningen voor in de plaats bouwen". Men is inmiddels bezig met een nieuw plan. Daarbij zal een complex zeer kleine en verouderde bejaardenwoningen worden gesloopt en (starters)wonin- gen zullen ervoor in de plaats komen. "Want de jeugd is een belangrijke doelgroep", aldus De Waal.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 10