Natuurontwikkeling 7-HOLLAND Zuiderdieppolders Oliebollenactie Woord en Daad PARAPLU'S BEDRUKT Alternatief vanuit Dirksland met de provincie besproken Gemeenten enthousiast over 'het Nationale Klimaatstraatfeest' Concert Jong Urker mannen koor Soli Deo Gloria EIIAtlD^-tllEUWS Op 20 oktober I» «en oeipr«l< OAweeit tuiten de Inltlitlefnemerc van een natuurplan in de gemeente Dlrktland en gedeputeerde van de provincie Zuid-Holland Joop Evertse. Onderwerp van geeprek wat een alternatief voor natuurontwikkeling in l^et oostelijk deel van de Zutderdieppoidera bij Steilendam. In het alternatief gaat het om de polder Roxenüse en omgeving waar natuurontwikkeling op meer draagvlak zou kunnen rekenen. Het eilandelijk comité van de Stichting Reforma torische Hulpactie Woord en Daad hoopt zaterdag 8 november a.s. weer haar jaarlijkse oliebollenactie te houden. WWW.GROOTHAMDELKOOLE.ML ZORG S33m ZIEKENHUIS DIRKSLAND Verpleegkundige PAGINA 5 DINSDAG 4 NOVEMBER 2008 Eén en ander vloeit voort uit een motie van de gemeente raad van Dirksland uit juni 2008 waarin werd opgeroepen om alternatieven te onder zoeken voor brakke natuur in de Zuiderdieppolders. Het onttrekken van landbouw gronden in de Zuiderdieppolders voor natuurontwikkeling stuit op maatschappelijke weerstand. Daarom is de provincie op zoek naar meer draagvlak voor natuurontwikkeling. Gedeputeerde Joop Evertse; "Dat tiet westelijk deel van de Zuiderdieppolders brakke natuur wordt, staat bij de provincie niet ter discussie. Ik spreek dan over tiet deel ten westen van de Heuvelweg. Een groot deel van deze gronden, circa 70 procent, is reeds verworven. We hebben voldoende ruilgronden beschikbaar om het resterende deel te venwerven. Voor het oostelijk deel ben ik blij dat de streek constructief meedenkt en met ideeën komt voor een oplossing." Er is nu een alternatief aange dragen bij de provincie waarbij de boerenbedrijven in het ooste lijk deel van de Zuiderdieppolders kunnen blijven zitten. De initiatief nemers uit Dirksland stellen voor om in en rond de polder Roxenisse natuur te ontwikkelen. Uit verkennende gesprekken door de initiatiefnemers met diverse grondeigenaren blijkt hier draagvlak te bestaan om natuur te realiseren. Hoe liet het alternatief eruit? Evertse: "Het aan mij vanuit Dirksland gepresenteerde plan 'Roxenisse' sluit aan op de natuur langs de oevers van de Grevelingen. De Slikken van Flakkee aan de ene kant en i de golfbaan van Melissant aan de andere. De grond in deze polder is minder geschikt voor de akkerbouw omdat die eigenlijk te zwaar is. Voor Dirksland zijn naast natuurontwikkeling vooral ook de recreatieve mogelijkheden van deze locatie als uitloopgebied interessant." Ook kwamen de initiatiefnemers met het idee om een onderdeel van het 'Beterplan Zuiderdiep' te koppelen aan hun voorstel. "Vooral de combinatie van 'Roxenisse' met eilanden in het Haringvliet maakt het interessant. Door met vrijkomende grond uit de westelijke Zuiderdieppolders eilanden te maken langs de dijk in het Haringvliet worden extra hectares gewonnen die niet ten koste gaan van landbouwgrond op het eiland zelf." lsBvert««bllJmetdlt aangedfagen alternatief? "Ik ben blij dat de streek mee denkt over de realisatie van de natuurplanner, 'Roxenisse' is een substantieel voorstel van circa 160 hectare. Samen met de eilanden in het Haringvliet - ongeveer 40 hectare - komt het op 200 hectare. Qua aantal hectares een serieus voorstel dat ook seheuze aandacht krijgt. De vraag blijft natuurlijk wel of dit alternatief ook kan binnen de gestelde randvoonA/aarden. Dat zal dus uit onderzoek moeten blijken." Wat iijn de randvoor waarden bl) dit alternatief? "Vertrekpunt blijven de uitgangs punten van Deltanatuur. Dus; ongeveer 400 hectare nieuwe natuur voor de Ecologische Hoofdstructuur en Deltanatuur Met daarbinnen een belangrijke recreatieve waarde en een groot deel brak/zout getijdengebied." Vast staat dat daarbij het Zuiderdiep en het westelijk deel van de Zuiderdieppolders brakke natuur wordt. "Alleen voor het oostelijk deel wordt naar een alternatief gekeken. Maar de doorvoer van een zoetwatervoorziening wordt uitgevoerd in zowel het oostelijk als het westelijk deel van de Zuiderdieppolders. Hieraan valt niet te tornen." Bovendien moet het water in het Zuiderdiep straks voldoen aan de Kaderrichtlijn Water. "De keuze, welke dan ook, moet acceptabel zijn voor het waterschap." Tenslotte blijft ook de ruimtelijk reservering van het oostelijk deel van de Zuiderdieppolders voorlopig van kracht. "Dat ligt vast in het streekplan." Ho(> schat gedeputeerde Svertite de haalbaarheid van dit vooretel In? "Ik ben benieuwd naar natuur waarden en de kosten van het alternatieve voorstel. In het oorspronkelijke plan, de Zoute Slufter, krijgen we veel waar voor ons geld. Door een slimme koppeling van functies is het totaal veel meer dan de som der delen. We moeten dit voor 'Roxenisse' nog in kaart brengen." Aan de andere kant meent Joop Evertse wel dat met dit voorstel goede landbouwgrond zou kunnen worden gespaard. "Natuur wordt juist ontwikkeld op minder geschikte akkerbouw grond, dat is iets wat ook mij aanspreekt." Met de achterblijvers in het oostelijke deel van de Zuiderdiep polders kunnen naar venwachting goede afspraken worden gemaakt over het voorkomen van verzilting. "Dat is technisch goed mogelijk en kan heel transparant gebeuren. Ook daar zijn nette oplossingen mogelijk." Tegelijk is Evertse zich ervan bewust dat geen enkele oplossing juichende mensen zal opleveren. "Als betrokken partijen enigszins met een compromis kunnen leven ben ik al heel tevreden. Het blijft natuurlijk een tussenoplossing. Alle partijen zijn misschien een beetje blij maar het doet ook een beetje pijn." Vorvolg Op 30 oktober heeft de gedepu teerde het alternatief besproken met burgemeester en wethouders van Dirksland en Goedereede. Vervolgens zal het ook bestuurlijk worden besproken met het water schap. Dat heeft een zwaar wegend belang vanwege de waterkwaliteit in het Zuiderdiep en de garanties voor de zoet watervoorziening op het eiland. Als de besturen van de twee gemeenten en het wat'erschap kunnen instemmen met het onderzoek naar het alternatief en de randvoorwaarden, vindt een informatief gesprek plaats met de grondeigenaren in de Zuiderdieppolders. Daarna wordt het voorstel nog besproken in de provinciale statencommissie Groen Water en Milieu. Evertse; "Het is dus geen gelopen race. En als het alternatief politiek of technisch niet haalbaar blijkt, zullen we alsnog overgaan tot het uitvoeren van de oorspronkelijke natuurplannen in het héle Zuiderdiepgebied." Dit gebeurt op geheel tloercc- Overflakkee, niet ullzoncietiiig van Outkloip, Cioedeieede en Ooltgeiisplaat, waar men door onistandiglieden di( jaar nioi mee kan doen. De opbrengst van de actie is bestemd voor het project waar de luilj)slieliting /.icb dit jaar voor inzet: 'Eerlijk handelen, .samen doen!' Woord en Daad werkl aan arnioedebesirijding in ontwik kelingslanden vanuit Bijbelse opdracht. Ze is actief op het gebied van Onderwijs, .Vrbeid en Inkomen en Basisvoorzie ningen (gezondheid, water en landbouw). De opbrengst van de actie zal gedeeltelijk worden verdubbeld door de landelijke overheid. Mede daarom beveelt Woord en Daad tie oliebollen actie van harte bij ii aan. Tevens is/wordt gestart niet de verkoop van kerst- en nieuw jaarskaarten. In de komende w eken kunt u dan ook kinderen aan de deur verwacluen die n setjes kaarten aanbieden voor de prijs v<ni 1,.')0. Hel is ook mogelijk om kaarten te bestel len en aC Ie halen. Hieronder staan de adressen waar u daar voor terecht kunt. Op sommige adres.sen zijn ook kersl/egels te koop. De opbrengst is voor hetzelfde doel als van de olie bollen. Ouddcnp/C'.oedereede: .V. Terbrugge, Looheul 1, tel. 491747'; Slellendani; C.M. Brinkman- Kievit, F.endrachtsweg 14, tel. 49104cS, Melissant: Meuheere. Fabi- usstraat'tW, lel. 6020cSl. llerkiiigen:A. van Klst.St t'.lisa- bethstraal :52a. tel. bti971.V Dirksland; E. Baan-Bikker. Wil- helmmalaan 16, tel. bO:^051 en M. de Ruiter. Gerbera S1 tel. 603446. Somnielsdijk: M.B. Baan, Soninielsdijkse Ha\en 18, tel. 48990;i en V. Flikweert, Hofplein 7. tel. 4806.')0. Middelharnis: M. de Jonge, Lijnbaanstraat 18, tel. 482472. Stad aan '1 Flaringvliet: M. Boogaard-Koote, Voorstraat 5, tel. 611604. Den Bommel: M. Lokker- Zuiddijk, Job.Frisolaan 13, tel. 6li>217. Nieuwe-lbnge: C.j. Arensiiian, Buig.Overdorpstraat 10. tel. t«1933. Oude-Tonge; j.E. Verduin-de Blaeij, Enimastraat 22, tel. 641284. Ooltgensplaat: L. Vlot-Beve- lander, Ben.Molendijk 12, tel. 632993. Op bovenstaande adressen kunt u ook de volgende zaken afgeven: gebruikte mobiele telefoons, cartridges, gebruik te postzegels, oude en buiten landse munten, spaarzegels, oude brillen en oude ansicht kaarten. Verder is nog de Jubileum CD 'Die uit liefderijk erbarmen...' bestellen of inlbrniatie opvra gen over het financiële adop- tieprograninia in het kader van het 3") jarig jubileum van Woord en Daad. Met het Nationale Klimaatstraatfeest viert heel Nederland feest voor een beter klimaat. Energiebe sparing en het veranderende klimaat staan centraal. De opdracht is eenvoudig: zet je met zoveel moge lijk buren in om zoveel mogelijk energie en geld te besparen. Het nationale Klimaatstraatfeest is een initiatief van het Klimaatbureau in Utrecht. Honderden straten gaan tussen oktober 2008 en april 2009 aan de slag om eiiei-gie én geld te besparen. Er zijn verschil lende manieren om Klimaatpunten voor de straat te veidie- nen: door energie te besparen: hoe groter de energiebespa ring, hoe meer Klimaatpunten. Maar ook bewustwording nordi beloond, evenals samenwerking. Hoe meer buren met elkaar samenwerken, hoe meer punten! De gemeenten Dirks land, Goedereede. Middelharnis en Oostflakkee en het ISGO inden het een goed initiatief en hopen dat heel veel bewo ners zich aanmelden. Doordat (Ie gemeenten hun steun aan deze campagne hebben betuigd, ontvangen alle huidige en toekomstige deelnemers op Goeree-Overflakkee 1000 extra piniten. Wilt u ook enei-gie en geld besparen? En heeft u een leuk initiatief? Maak uw buren enthousiast, sla de handen ineen en scoor Klimaalpunten. Vijfhonderd straten met de meeste Klimaatpimten, de beste ideeën en de hoogste ener giebesparing winnen een Kiimaatstraatfèest op 16 inei 2009. Op website www.klimaalstraatleest.nl leest u hoe u geld en energie kunt besparen én kans maakt op een straatfeest. Op 15 november oi;ganiseert .Mission Music een Kooi- en samenzangconcert in de (^ude kerk in Zwijndrecht. Het Jong L'rker mannenkoor Soli Deo Gloria o.l.v. Jaap Kramer zal een a\'ond\iillend programma verzorgen. Het koor z.al op het oi-gel worden begeleid door Marco den Toom en op de leugel door Lennart Moi ee. Ook is er volop ruimte voor samenzang. De loegangsprijs \oor volwassenen bedraagt 8 en \oor kinderen t/m 12 jaar €4. Het concert begint om 19.30 uur, de kerkdeiuen gaan open om 18.45 uur. Toe- gangskaarten kininen worden besteld via Mission Music, tel. 0187-603510. e-mail missionnmsi£(a)solcon.nl. De opbrengst \an het concert is het werk \'an Stichting 'Charite. ZORGsaam biedt op Goeree-Overflakkee een aaneengesloten keten van zorgvormen aan. Van zorginstellingen (ziekenhuis, verpleeghuis en verzorgingshuizen) tot thuiszorg. ZORGsaam streeft ernaar om via regionale zorgloketten op een directe en persoonlijke manier contact te onder houden met de cliënten. Met 1800 medewerkers wordt zorg op maat geboden; de patiënt en cliënt^[>ewoner staan centraal. In ZORGsaam werken samen Het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis, het verpleeghuis De Samaritaan en de verzorgingshuizen De Vliedberg, Geldershof, De Goede Ree en Ebbe en Vloed. stationsweg 22 3247 BW Dirksland Tel. 0187 607300 Fax 0187 603739 Binnen het moderne Van Weel-Bethesda Ziekenhuis staat de kwaliteit van de zorg voorop. Het ziekenhuis heeft een capaciteit van 140 bedden en richt zich op Goeree-Overflakkee en de omliggende gebieden. In de regio wordt onder andere samengewerkt met het Medisch Centrum Rijnmond Zuid te Rotterdam. De afgelopen jaren hebben in het teken gestaan van sterke groei en tectinologische innovatie; het aantal specialismen is toegenomen en de medische staf is uitgebreid naar ruim 60 leden. Deze lijn zal de komende jaren worden voortgezet. Kenmerkend voor de organisatie zijn de 'korte lijnen', de plezierige werkverhoudingen en de aantrekkelijke woonomgeving met prima recreatieve voorzieningen. Het ziekenhuis heeft een protestants- christelijke identiteit Wij zijn op zoek naar een enthousiaste die de opleiding tot SEH-verpleegkundige wil gaan volgen. Onze voorkeur gaat uit naar een fulltime dienstverband. Een parttime dienstverband is eventueel tsespreekbaar. \S zult een half jaar 'voorwerken' op de SEH/OU en daarna bij gebleken geschikttieid starten met de opleiding. Functie-inhoud - het verlenen van verpleegkundige zorg rondom spoedpatiënten; - u werkt nauw samen met verpleegkundigen op de observatie unit. Functie-eisen - diploma A-verpleegkundige/HBO-V; - enkele jaren ervaring als verpleegkundige gewenst; - goede contactuele eigenschappen; - zelfstandig en stressbestendig. Gelet op de grondslag van ons ziekenhuis wordt van kandidaten gevraagd onze identiteit te respecteren; wij achten een protestants-christelijke levensovertuiging gewenst. Inschaling vindt tijdens de opleiding plaats In de aanloopschaal van FG 55. De overige artieidsvoorwaarden zijn eveneens corAorm de CAO Ziekenhuizen. Informatie Voor meer infonnatie kunt u contact opnemen met de heer J.W. Boone, hoofd intensieve klinische zorg, telefoon (0187) 60 74 03, of mevrouw (VI. Zoutendijk- Breedijk, zorgcoördinator SEH/OLI, telefoon (0187) 60 72 90. Sollicitatie Uw schriftelijke sollicitatie kunt u voor 22 november a.s. richten aan de dienst personeel organisatie van het ziekenhuis, Stationsweg 22, 3247 BW Dirksland, of per e-mail naar p&o@zhsdirksland.nl. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 5