'Passend Onderwijs' voor alle leerlingen in eigen omgeving Foto-expositie in teken van Maasvlakte 2 Djfi\( ur per dag! 377- Slejaargang Nr. 7758 '- Vrijdag 31 oktober 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk stnekblad op gej^ef^^gjK^jl^e^rondslag Startconferentie moet leiden tot één loket GOEREE-OVERFLAKKEE-Onlangsorganiseerde de eilandelijke projectgroep 'Passend Onderwijs' een startconferentie voor mensen die bij het onder wijs op het eiland betrokken zijn. Velen, afkomstig uit de verschillende geledingen en achtergronden van het onderwijs, hadden aan de uitnodiging voor de conferentie, die in restaurant De Grevelingen werd gehouden, gehoor gegeven. Centraal stond het streven om er gezamenlijk voor te zorgen dat in 2011 zoveel mogelijk passend onderwijs in de eigen omgeving kan worden geboden aan jongeren die vanwege omstandigheden het reguliere onder wijs niet kunnen volgen. Voor indicatie en hulpverlening aan jongere scholieren Historisch Presentatie Actie Schoenendoos Verkoop handwerken Expertisecentrum Resultaat Gebruikt was nog t OUDDORP - In de vestiging Ouddorp van Rabobank Goeree- Overflakkee heeft bur gemeester Ger van de Velde van de gemeente Goedereede afgelo pen woensdagavond de foto-expositie 'Een laatste blik' geopend van Dorothée Meyer. De expositie staat in het teken van een laat ste blik op de plek waar straks land uit zee zal verrijzen: Maasvlakte 2. Afbakening rustgebieden Voordelta van start 15 november concert in de Herv. Kerk te Dirksland KAARTEN BESTELLEN OP WWW.KAMERKOORMAGNIFICAINL BIHIHIMilTaMSS Huishoudelijke zorg, persoonlijke verzorging of verpleging? IGoedereede fMiddelharnis iDirksland ioostflakkee De Vliedberg De Goede Ree Geldershof Ebbe en Vloed 0187-68 55 00^ 0187-48 83 00 0187-60 2055^ 0187-6418 441 Bel het telefoonnummer in uw gemeente! Door Adri van der Laan In 2011 treedt een nieuwe wet in werking, waarbij de invoe ring van Passend Onderwijs geregeld zal moeten zijn. Met 'Passend Onderwijs' wordt ondei wijs bedoeld dat bestemd is voor leerlingen die wegens een stoornis of handicap geen gewoon onderwijs kunnen vol gen. Het Ministerie van OCW wil dat over drie jaar in iedere regio een zodanige vorm van onderwijs zal zijn waarbij een goede onderwijsmogelijkheid voor die leerlingen is gegaran deerd. Vanuit het ministerie zullen hiervoor initiatieven worden genomen oni hiervoor voorzieningen te treden in de vorm van het beschikbaar stel len van gelden. Om de maatregelen vanuit het ministerie niet af te hoe ven wachten is op Goeree- Overflakkee de projectgroep 'Passend Onderwijs' opgericht, die zelf initiatieven gaat ont plooien om het onderwijs voor de doelgroep goed te organise ren. En met dat doel werd dan ook onlangs de startconferen tie georganiseerd. Adam van Heest, plaatsvervan gend rector van de (Christelijke Scholengeineenschap Prins Maurits in Middelharnis, is één van de initiatiefnemers van de startconferentie en lid van de projectgroep. Hij verzekert heel tevreden te zijn over het verloop van de conferentie en hij is er van overtuigd dat alle deelnemers zich ten volle gaan inzetten om in 2011 te voldoen aan de eisen van het ministe rie; hij verwacht dat alles voor al in het voordeel zal werken van de leerlingen uit de doel groep. Die doelgroep bestaat uit leerlingen die lijden aan gehoor- en spraakstoornissen, autisme, ernstige vorinen van ADHD/PDD NOS ofte maken hebben gedragsproblematiek of lichamelijke handicaps, of het zijn Zeer Moeilijk Lerende Kinderen. Deze kinderen gaan nu vaak naar scholen die ver bonden zijn aan REC's (Regio nale Expertise Centra). De ini tiatiefnemers verwachten dat een deel van deze doelgroep in de toekomst wellicht ook in de regio kan worden bediend. Van Heest noemt de bijeen komst 'historisch' omdat heel het eilandelijke onderwijsveld bijeen was met één doel: het beste te zoeken voor de leerlin gen die in het reguliere onder wijs niet terecht kunnen. "De bijeenkomst was zeker bijzon der te noemen omdat juist in deze regio de zuilen nog recht overeind staan, maar er toch een grote mate van overeen stemming is bereikt". Het initiatief is dan ook heel belangrijk en kan grote pcjsi- tieve gevolgen hebben voor de toekomst. Adam van Heest legt uit dat de huidige situatie waar in deze leerlingengroep zich bevindt niet ideaal is. Er zijn natuurlijk wel verschil lende onderwijsinstellingen waar deze leerlingen terecht kunnen, maar veelal moeten ze hiervoor het eiland verlaten. Daar komt nog bij dat er bij deze scholen wachtlijsten zijn en dat de reistijden naar die speciale school heel lang zijn - een situatie die op de betrok ken gezinnen een zware last legt. Ook heeft een landelijke analyse geleerd dat de kwaliteit van die voorzieningen vaak te wensen overlaat. De leerlingen die nu naar een speciale school gaan, hebben vrijwel alleen een 'rugzakje' waaruit de ouders het geld voor het speciale onderwijs kunnen financieren. Maar dit geld geeft geen recht op regulier onderwijs en ook is het volgens de wet niet mogelijk om samenwerkingsvormen te maken tussen regulier onder wijs en speciaal onderwijs. We hebben het dan volgens Adam van Heest over leerlingen die als gevolg van een handicap, stoornis of beperking niet in het huidige reguliere onder wijs op het eiland uit de boot vallen. Voordat met ingang van 2011 het ministerie hier zelfvoorzie ningen voor creëert, is men op het eiland aan de slag gegaan. Omdat men een regeling wil ontwikkelingen waarbij de doelgroep zo dicht mogeUjk bij huis 'passend onderwijs' kan krijgen. Voordat men hier zover is, zul len er veel overleggen moe ten worden gevoerd door de verschillende geledingen uit het onderwijs. De conrector verwacht dat er wel wat hob bels moeten worden genomen, maar hij noemt het "een gewei- OUDDORP - Momenteel zijn veel kinderen aan de slag met het vullen van de schoenendo zen in het kader van de Actie Schoenendoos. De organisatie verzekert dat de kinderen hier ver vandaan heel blij zullen zijn met de inhoud van de schoe nendozen. Deze kumien van 3 tot en met 8 noxomber worden ingeleverd bij de familie Van der Linde, Marijkeweg 1 te Ouddorp. Op zaterdagmiddag 8 november om 14.00 wordt in de loods van Bouwbedrijf Van der Linde, Zuidweg 3 (op hel industrietenein) te Ouddorp de dvd gedraaid van het uit delen van de .schoenendozen van vorig jaar Daarna is er gelegenheid voor de kinderen om samen met hun schoenen dozen op de foto te gaan, voor in de krant. Graag wel even van te voren laten weten of je komt. Daarvoor kun je bellen naar 0187-682882. 0UDE-1X)NC;E - Dc hand- werkgroep van de SWO houdt op donderdag 6 november a.s. een inloopmiddag en verkoop van 13.30 tot 15.30 uur in het Infocentrum, Bernhardstraat 27 te Oude-Tonge. Er zijn vele mooie artikelen te koop zoals Patchwork tassen, sokken, kin dertruien, kaarten, schorten, cadeau artikelen, enz. Koflie mei cake kost 1U bent van harte welkom. dige winst" dat alle partijen op de startbijeenkomst aanwezig waren. Het proces zal worden begeleid door het GPS - een onderwijsadviesorganisatie. De aanwezigen hebben zich tijdens de conferentie verbon den om gezamenlijk plannen te ontwikkelen om te komen tot regulier onderwijs voor de doelgroep in de eigen oinge- ving. De initiatiefnemers van de startconferentie zouden graag om een eilandelijke exper tisecentrum te realiseren. Door dit centrum zouden ten behoeve van de individu ele leerling passende adviezen moeten worden gegeven en een geschikte plaats gezocht moeten worden voor pas send onderwijs. Deze plaat sen dienen natuurlijk zo dicht mogelijk bij huis gerealiseerd te worden. Om dit onderwijs te realiseren, zullen er over het eiland verspreid verschil lende 'speciaalklassen' moeten worden ontwikkeld waar deze leerlingen door deskundige leerkrachten worden onder wezen. Hoe dit vorm zal krij gen is nog niet geheel bekenti; een tijdens de conferentie ingestelde projectgroep gaat onderzoeken wat er op het eiland mogelijk is. Van Heest noemt wat voorbeelden: '^e kan bijvoorbeeld op drie plaat sen op het eiland een klas voor autistische leerlingen vormen. Zo zou ook een centraal op het eiland gelegen school zich kuiuien specialiseren op een bepaalde doelgioep. Een andere mogelijkheid zou kun nen zijn dat kinderen al of niet tijdelijk of bepaalde dag delen op de speciale regionale voorziening aanwezig zijn", hij schat in dat het om ongeveer 70 leerlingen gaat die proble men ondervinden met goed aansluitend onderwijs en die tussen wal en schip dreigen te vallen. Gezien dc positieve inzet van alle betrokkenen is de ver wachting dat het resultaat zal zijn dat in 2011 ook voor deze kinderen een goede onder wijsmogelijkheid zal zijn op Goeree-Overllakkee. De inge stelde projectgroep gaat nu alle mogelijkheden onderzoeken en voorstellen voorbereiden om tot een eilandelijk experti secentrum te komen. Natuur lijk allemaal in het belang van de betreffende leerlingen en hun ouders. f, -M^'A^..!^- Onldïi 'ti>iiUw£2-deolfrc-fsi;l:r!Kwtppw*w.opfilr.i?i].-s.nl D,Kl(We VMHHH Knóps BS/. Longewrq f 13 - J2« tó -Scmm^iïdijl: - 0(874«W? Akkcrdods BV - Kk>osterweg l 4317 AL - Noordgouwe - OI1t 401347 Dit project, in opdracht van Havenbedrijf Rotterdam N.V., wordt door kunstenaars op de voet gc\olgd. Want het Havenbedrijf Rotterdam en het Nederlands Fotomuse um hebben een beeldproject opgezet: 'Beeldproject Maas vlakte 2. Tot en met 2013-het jaar waarin het eerste deel van Maasvlakte 2 in bedrijf zal zijn - krijgt jaarlijks minimaal één beeldend kunstenaar opdracht om een aspect van het maas vlakte 2-project te verbeelden. Door deze opdrachten zal een reeks kunstenaars de komst van Maasvlakte 2 volgen. De eerste die deze taak op zich heeft genomen, is Dorothée Meyer Als eerste fotograaf die voor dit project aan het werk ging, richtte zij zich vooral op het bestaande landschap. Het resultaat is een koppeling tus sen kunst en dit actuele onder werp. Dorothée Meyer, in 1973 te Keulen geboren, is een van oorsprong Duitse kunstenares en fotografe. Ze genoot haar opleidingen aan de Konink lijke Acadeinie voor Beelden de Kunsten in Den Haag en de Post-St. Joost Fotografie te Bi-eda. Sinds 1998 expo seert zij haar werk regelmatig in binnen- en buitenland. Ze heeft bekendheid opgebouwd met haar werk, waarin ze veelal ogenschijnlijk alledaagse land schappen fotografeert op een manier die zowel poëtisch als bevreemdend is. De expositie het Rabobankkantoor aan in Hofdijksweg 20 te Ouddorp is te bezichtigeti t/m inaandag 24 november a.s. op maandag t/m vrijdag van 10.00-12.00 uur en van 13.00-17.00 uur, op vrijdagavond van 18.30- 20.00 uur en op zaterdag van 10.00-12.00 uur (Foto: Wim van Vo^.sen Foiügmfiel Rijkswaterstaat is begonnen met het afbakenen op zee van de rustgebieden in de Voor delta. Deze gebieden zijn aan gewezen voor natuurbescher ming en als compensatie voor de TVveede Maasvlakte. In totaal gaat het om ruim 6000 hectare, verdeeld over vijf locaties voor de Zuid-Hol landse en Zeeuwse eilanden. De vijf rustgebieden (Hinder- plaat. Bollen van de Ooster, Bollen van het Nieuwe Zand, Slikken van Voorne en Verklik kerplaat) zijn ingesteld voor de bescherming van vogels en zee honden. In deze gebieden gel den beperkingen voor visseiij en recreatie. Deze vloeien voort uit het Beheerplan Voordelta. De Voordelta is door het minis terie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit aangeuezen als Natura 2000 gebied en inaakt deel uit van een Europees net werk van belangrijke natuur gebieden. De Voordelta omvat een rijke verzameling aan geu len, ondieptes en zandbanken. De Voordelta heeft een divers bodemleven en is de habitat van vissen, vogels en zeezoogdieren. Voor de begrenzing op zee wor den circa 100 gele, kunststof ton nen gebruikt. Het uitleggen van de tonnen zal, mits de weers omstandigheden gunstig zijn, ongeveer twee weken in beslag nemen. Rijkswaterstaat zet hier voor het betonningsvaartuig ms. Waddenzee in. De gehele ope ratie is omvangrijk en complex, omdat de tonnen veelal in de biandingszone en op ondiepe plekken komen te liggen. Drukkerij Gebr. de Waal bv zien u graag in hun beursstand vrijdag 7 en zaterdag 8 november. Zie ook beursbijlage bij Eiianden.Nieuws van 4 november! VAKMANSCHAP IS EEN KUNST

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1