Platteland in trek bij Nederlandse bevolking Vragend(er)wijs ^iot Jacob Bijster (1902-1958) Organ Works 797 var mes ven re a de ma mans men sa maal ri Hee zwart spe ja ki hand re cl ma als ze is lonk mei son kar sen ten prie ren eens bad twaalf zaads God twee Een recensie van een dubbel CD EIIAI1D01-niEUW5 v/iH &fim. /Ci QktO^tT i2 ^Mü pn2.2.UvrhH(icH en -vnentimnen Hinkelen Qkto^ir io ELIA 0 ^ktüUr ii BROOD ^cTti^^cükt: ^^rif en: Wie, o wie? Deze week kreeg ik een brief (met een grote blauw groene postzegel). Het adres is met pen geschreven en er waren twee letters op de envelop doorgestreept omdat die fout waren. In de brief zaten twee velletjes met oplossingen van septeinber: keurig getypt en uit gedraaid. Het lettertype was vrij groot. Alleen er stond geen afzender op de briefen ook niet op de envelop. Ik weet dus niet aan wie ik die 130 punten moet geven. Wil je even reageren als de brief van jou is? Meer dan driekwart van de Nederlanders is positief over het plat teland. Plattelanders zijn positiever over het platteland dan stede lingen. Ruim 90% van de plattelandsbewo ners is tevreden met de woonomgeving en de woning. Naast voedsel productie vindt ruim 90 van de Nederlan ders ook de ontwikke ling van nieuwe natuur belangrijk. Nederlan ders hebben een tame lijk idyllisch beeld van het platteland. Bijna één op de drie stede lingen zegt ooit naar het platteland te willen verhuizen. Driekwart van de nieuwkomers op het platteland is afkom stig uit de stad. De vrijetijdsbesteding van jongeren op het platte land is vooral sportief getint. Wie was Jacob Bijster? Okhe Dijkhuizen Dubbel CD Pet af! Exclusief voor lezers Ingezonden: Wear je op plekke niet over ken jviei^ti^ SGP Waterschap Hollandse Delta: Ga toch vliegen! Leerhuis liturgie en kerkmuziek PAGINA 7 VRIJDAG 24 OKTOBER 2008 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. 3. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. 4. Stuur af en toe een briefje, dat wordt beantwoord. 5. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. 6. Wie eenjaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Misschien moetje het bij gymnastiek wel eens doen: op één heen hinkelen. Sommige hinderen doen het op hun linkse been, anderen doen het op hun rechtse been, Ken je ook het spreekwoord: op twee gedachten hinken Weetje wat dat betekent? Je weet dan niet uit welke dingen je moet kiezen. Je vindt het ene mooi, maar hel andere ook. Zo is hel ook bij de Israëlieten: u kunnen niet kiezen. Waartussen moeien ze dan kiezen? Tussen de Heere God en de Baal. Nu denk je misschien: dat is niet moeilijk. Natuurlijk moetje voor de Heere God kiezen. Is dat echt niel moeilijk? Wees eens eerlijk: kies je altijd voor de Heere? Dien jij de Heere met je hele hart? Of wil je toch ook een beetje meedoen met de dingen van de wereld? Elia mag laten zien wie de Heere is. Dan weten de Israëlieten wie de échte God is. Weet jij dat ook al? Vraag anders of de Heere jou wil laten zien J! Wie Hij is. Anja Herweijer (Dirksland) maakte deze Bijbelse puzzel. Het is de bedoeling datje de vra gen beantwoordt en de lettergrepen van de antwoorden wegstreept. Er blijven dan 5 letter grepen over. Dit is de oplossing van de puzzel. Je kunt de antwoorden vinden in 1 Koningen 18. Veel succes! 1. Waar was er honger toen Eli'a naar Achab moest gaan? 2. Hoe heette de hofmeester van Achab? 3. Waarin verborg de hofmeester 100 profeten? (1 woord) 4. Naar welke berg moesten de profeten van Baal gaan? 5. Welke dieren moesten geofferd worden? (meervoud!) 6. Waarmee sneden de profeten van Baal zich? (twee dingen) 7. Hoeveel stenen nam Eli'a? 8. Hoe wijd was de groeve rond het altaar? (3 woorden) 9. Naar welke beek voerde Elia de profeten af om ze te slachten? 10. Hoe vaak moest de jongen van Elia naar de zee? 11. Hoe groot was de wolk die de jongen zag? (4 woorden) 12. Welke kleur werd de hemel? 13. Waar ging Achab heen? Deze week is de week 'van het brood'. Brood eet je elke dag. Deze keer maken we daarom een puzzel erover. Streep de volgende woorden in de boterhammen weg: waar je brood vóór kunt zetten (3 boterhammen) waar je bol achter kunt zetten (4 boterhammen) die dingen aangeven die met het bakken te maken hebben (3 boterhammen) waar je brood achter kunt zetten (5 boterhammen) 4» die dingen aangeven die de bakker gebruikt bij het bakken (2 boterhammen) die een soort brood zijn (3 boterhammen) Als je al die woorden weggestreept hebt, blijven er nog 8 woorden over. Van die woorden kunt je een spreekwoord maken met het woord 'brood' erin. Oom Ko steekt zijn vinger op in de groep met puzzelaars. Hij wil graag iets leren en jullie moeten hem daar^ bij helpen. Daarom stelt hij twee vragen (voor elk antwoord krijgje 5 punten): 1. Op het schoolbord staat een teke ning. Welk spreekwoord wordt hier bedoeld? 2. Schrijf met je eigen woorden op wat dit spreekwoord betekent. Jacoline Tanis (Goedereede) Nu maar hopen datje een fijne vakantie hebt, of niet soms? Ik ken het boek 'Een zomer vol geheimen' niet. Weetje de naam van de schrijver/schrijfster? Lieven Jan Westerbeke {Middel- harnis) Stuur de antwoor den maar op van de puzzels die je gemaakt hebt. In de vakanties zijn er wel meer kinderen die het vergeten. Ben je al klaar met het maken van je tweede kerstpuzzel? Stuur je ze op als je ze klaar hebt? Je hebt een mooi boek gekocht voor je bon: 'Lifeliner 2 en de gekaapte luchtballon'. Leuk datje een handtekening van de schrijver in je boek kreeg. Zijn er meer boeken in de serie over 'Lifeliner'? Familie Bijnagte (Scherpenisse) Heerlijk hè, om te genieten van het mooie najaarszonne tje. Lekker om even buiten te lopen. Een spelletje aan tafel en spelen met trekkers kan ook fijn zin, of niet soms Leendert? Over de vorige rubriek heb ik al even terug- gemaild. Jammer, dat ik het niet eerder gezien heb. Een volgende keer beter. Gioet- jes aan allemaal. Petra Bikker (Oude-Tonge) Fijn, datje het al gewend bent op school. Ais je alle maal goede cijfers hebt, stimuleert dat ook om te blijven leren. De serie van 'De Duiventil' is een leuke meisjesserie. Ik hoor wel of je een deel van deze serie gekocht hebt. Nicoline Jelier (Dirksland) Gezellig, zo'n lange brief! Moetje om lid te zijn van de cultuurclub ook iets beta len? Het lijkt me erg leuk om met een groep naar een concert te gaan en naar een museum. Je schrijft: 'We gingen om 9 uur naar Delft. We hebben de Oude en de Nieuwe Kerk bekeken en zijn naar het Prinsenhof geweest. Een leraar van school heeft veel verteld over Willem van Oranje. Ik heb ook de kogelgaten gezien, toen Willem van Oranje is doodgeschoten.' Voor mij is het niets om op een paard te zitten: ik zou bang zijn om er af te vallen. Ik vind het knap datje alleen op het paard in een draf gereden hebt. Ga je veel vaker naar een manege? Alinda den Hoed (Middelharnis) Fijn datje weer even rea geerde, Alinda. Als je nog drie puzzels instuurt, heb je de grens voor een boeken- bon gehaald. Tot de volgen de keer! Deze week zijn er zelfs vier puzzelaars jarig. Vandaag, 24 oktober, is het de verjaardag van Robert Melissant (Ouddorp). Zondag, 26 oktober, is Jorina v.d, Vlugt (Sommelsdijk) jarig. Weer twee dagen later, 28 oktober, is Albert van Lenten (Dirksland) jarig en nog twee dagen later, 30 oktober, viert Nathalie Bijnagte (Scherpenisse) haar verjaardag. Namens ons allemaal een fijne en goede verjaardag. Dit zijn enkele conclusies uit de SCP-publicatie, 'Het plat teland van alle Nederlanders, Hoe Nederlanders het platte land zien en gebruiken' die op maandag 20 oktober jl. is aan geboden aan minister G. Ver burg van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV). In het rapport geven de onder zoekers ir Anja Steenbekkers, dr Carola Simon, dr Lotte Vermeij en drs. Willem-Jan Spreeuwers een beeld van het belang van het platteland voor de bevolking. Voor het - kwantitatieve - onderzoek werden ruim 2000 personen thuis geïnterviewd. Aandacht werd onder meer besteed aan de vraag hoe plattelandsbewo ners het platteland beleven en waarderen en wat de beteke nis is van het platteland voor mensen die er (willen) wonen en recreëren. Het rapport is de derde publi catie in het onderzoekspro gramma Sociale Staat van het Platteland, dat het SCP op verzoek van het ministerie van LNV uitvoert. Het doel is een monitor te ontwikkelen ter signalering van belangrijke sociale en culturele verande ringen op het platteland. Eer der verscheen een verkennend onderzoek naar de leefsituatie op het platteland (Thuis op het platteland, 2006) en een - vooral kwalitatief - onder zoek naar het sociale leven op het platteland Het beste van twee werelden, 2007). Onlangs verscheen er bij het label 'Document' een dub bel CD van Jacob Bijster Het belangrijkste doel van Docu ment is het documenteren van onbekende componisten, onbekend repertoire en bij zondere opnamen, zoals deze dubbel-cd met orgelwerken van Jacob Bijster, die in 1993 en 1994 door Piet van der Steen werden gespeeld op het Batz/Witte-orgel (1857) in de Oude Kerk Delft. Jacob Bijster (1902-1958) schreef 31 orgelwerken; daar van zijn er 20 uitgege\en. \V'ou- ter Bijster, zoon van de organist, stelde het oeuvre van zijn vader beschikbaar voor onderzoek. In 1929 werd Bijster orgelle raar aan het Amsterdams Con servatorium; in 1942 werd hij er hoofdleraar Hij was orga nist van de Doopsgezinde Kerk Haarlem van 1922 tot 1958. In de jaren '60 werd Bijsters muziek minder gewaardeerd; inmiddels komt daarin geluk kig verandering. Opmerkelijk is dat Bijster wel op de hoogte was van de muzikale ontwikke ling van componisten als Mes- siaen (Frankrijk), Hindemith (Duitsland) en Van der Horst (Nederland), maar dat daar in zijn composities niet direct veel van op te merken is. Ook is opvallend dat hij andermans werk soms als uitgangspunt nam; zo lijkt zijn Passacaglia (CD I) in enkele opzichten sprekend op die van Andries- sen en zijn Ricercare (CD I) duidelijk op die van De Klerk. Typerend voor Bijster zijn de vijfstemmigheid, waarin hij 'statische drieklanken' toepaste en parallelharmoniek, alsmede het verschil tussen zijn theo rieën over tonaliteit en modali teit en zijn harmonisaties. Niet zijn bekende variaties over Ik wil mij gaan vertroosten, maar Toccata (1945), Triptyque pour orgue, Passacaglia (1954) en Concert voor Orgel en Orkest worden vaak als zijn de beste werken gezien. De samensteller van dit docu ment Okke Dijkhuizen is een Zeeuw van geboorte. Hij stu deerde aan het Utrechts en het Hilversumse conservato rium. Gaf jaren lang les aan een muziekschool en maakte de overstap naar de omroep wereld. De EO kwam in beeld. Onder zijn regie werden vele orgelseries uitgezonden. Het beviel hem destijds niet dat er te vaak willekeurige muziek op een willekeurig orgel iverd gespeeld. Zijn vele orgelseries hebben daar verandering in gebracht. Zo maakte hij series rondom bepaalde orgelmakers, organisten, componisten een bepaalde plaats of streek, .\ls voorbeeld kunnen genoemd worden: Orgels in Gelderland en Overijssel, De orgelmakeis Meere, Orgelwerken van Lud- wig Krebs, etc. De dubbel CD bevat de vol gende nummers: CD-I: Pas sacaglia; Variaties op een Oud-Nederlandsch Lied; Trip tyque; Toccata et Ricercare; Eerste Choral;CD-lI: Deuxiè- me Choral; Partita over 'Als ik het wond're kruis aanschouiv'; Zes harmonische variaties over 'Nu daagt het in het oosten'; Partita sopra 'Laudate Domi- num' (Psalm 146); Paraphrase over 'Gelukkig is het land'; Koraal, trio, inleiding en fuga over 'Meester men zoekt u wijd en zijd'; Toccata. Voor deze fraai uitgegeven dubbel CD en het uitstekend gedocumenteerde boekje neem ik mijn pet af. Het is een productie die buitengewoon geschikt is als representatief geschenk voor jubilerende, afscheid nemende of jarige orgelliefhebbers. Piet van der Steen laat het orgel in al zijn facetten horen en weet de muziek op een boeiende wijze te vertolken. Dit alles met een prima prijs-kwaiiteitverhou- ding. Kernwoorden die bij deze cd-box passen zijn: leer zaam (registraties en speelwij ze), verrijkend (orgelcultuur, geluid en beeld), ontdekkend (Bijsters werk) en inspirerend (muziek met hart en hoofd). Exclusief voor de lezers van Eilanden-Nieuws wordt deze dubbel CD in de maand okto ber aangeboden voor de spe ciale prijs van 27 (incl, ver zendkosten) i.p.v. 33,95. De dubbel CD is te bestellen bij DOGU Muziekproductie, tel. 0345517898 of e-mail infoCS documuziekproductie.nl. Jaap Hollaar Laatst bezochten wij onze oma die woonachtig is op het Oude Land van De Samaritaan te Sommelsdijk, Om oma te kun nen bereiken moesten wij met onze auto door de nodige slo ten water rijden. Toen wij bij oma aankwamen en de water overlast met haar bespraken, bleek dat zij voor dit probleem al meer dan een jaar een luis terend oor probeert te vinden bij de gemeente Middelharnis en bij Bouwvereniging Som melsdijk, Tot dusverre krijgt zij daar echter geen gehoor Zeker tijdens de herfstachtige weersomstandigheden van de afgelopen weken verandert de weg door de slechte staat van het wegdek in een complete vijver en is de weg daardoor bijna niet meer begaanbaar Wanneer u bedenkt dat veel bewoners van het Oude Land bejaard zijn en de gang naar het hoofdgebouw (bijna) dage lijks maken om hun man of vrouw te bezoeken of om aan de activiteiten deel te nemen, dan begrijpt u dat deze situatie onacceptabel is. De gemeente en de bouwvereniging schui ven het probleem echter van de ene naar de andere par tij en nu zijn we alweer meer dan een jaar verder, zonder resultaat. Wij vinden het triest en beneden alle peil dat beide partijen zich niet in willen zet ten om dit probleem op te los sen. Dit is toch niet de manier waarop wij voor onze ouden van dagen horen te zorgen? Wij zouden daarom graag zien dat het spreekwoord 'als het kalf verdronken is, dempt men de put' in deze situatie niet van toepassing hoeft te zijn. Wat zou het mooi zijn als de bewo ners van het Oude Land deze winter weer op een normale manier naar het hoofdgebouw van de Samaritaan kunnen gaan. Twee bezorgde kleindochters Onder het motto 'Wie maakt 'de dijk van een foto?" heeft het SGP Waterschap Hollandse Delta een fotowedstrijd gelan ceerd. Het is de bedoeling dat inwoners een foto van een dijk maken. Deze kan-ingestuurd worden en wordt geplaatst op de website www.wijsmetwater- hollandsdelta.nl. Een deskun dige jury kiest (na afloop van de Waterschapsverkiezingen) de mooiste foto. Hoofdprijs: rondvlucht voor maximaal 2 personen boven Hollandse Delta, met toelichting van de SGP lijsttrekker Hans Kleppen Daarnaast zijn er nog andere mooie prijzen te winnen. Foto's kunnen vanaf heden worden ingestuurd naar mail(Sjeroen- vanderlaan.nl. SOMMELSDIJK - Op de maandagavonden 3 novem ber en 8 december a.s. organi seert de Hervormde Exodus- gemeente PKN te Sommels dijk leerhuisbijeenkomsten over liturgie en kerkmuziek. Aanvang van beide avonden is om 20,00 uur in de Exodus kerk, Dorpsweg 97 te Som melsdijk. De avonden staan onder leiding van dominee T. Verduijn en vicaris Maar ten Diepenbroek. Dit leerhuis bestaat uit twee avonden, waar in allerlei mogelijkheden van liturgie vieren in deze periode worclen verkend. Ook zullen gezamenlijk adventsliederen worden gezongen uit de rijke traditie van de kerk, maar ook van nieuwe liederen. De avon den lopen uit op een lieddag in de Exoduskerk op zaterdag 13 december; deze dag duurt van 10.00 tot 15.00 uur De canto- rij van de Exoduskerk verleent haar medewerking om de zang te ondersteunen.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 7