Natuur in de Zuiderdieppolders Inwoners gemeente Dirksland uitgenodigd voor visiedebat Terugkijken en vooruitzien met gedeputeerde Evertse Bingo bij ANBO Gezellige middagen Rode Kruis EIIAtlDEn-niEUWS P'gj'j^lJ HOLLAND Zoet/zout, nat/droog, landbouw/natuur, al jaren wordt gesproken over natuurontwikkeling in de Zuiderdieppolders nabij Stellendam. Het gaat er soms heftig aan toe, de meningen over de toekomst van dit gebied staan haaks op elkaar. Gedeputeerde Joop Evertse blikt terug op de discussie over de Zuiderdieppolders. "Ook wil ik naar de toekomst kijken, samen met de streek werken aan natuurontwikkeling op het eiland." smmsmi DIRKSLAND - In week 44 ontvangt elk huishouden in de gemeente Dirksland een persoonlijke uitnodi ging, van burgemeester S. Stoop, om deel te nemen aan het visiedebat op dins dagavond 4 november in Verenigingsgebouw De Schakel te Dirksland. Visiedebat i PAGINA 8 DINSDAG 21 OKTOBER 2008 Op dit moment voert de gedepu teerde 'Groen' van de provincie Zuid-Holland Joop Evertse een aantal gesprekl<en in het gebied. Hij wil weten hoe de vlag er bij hangt en onderzoekt of er binnen de marges van de al genomen besluiten nog ruimte is voor alternatieven. "Ik wil proberen het draagvlak voor natuurontwik keling te vergroten." Zijn er dan alternatieven voor natuurontwikkeling in de Zuider dieppolders? Joop Evertse is nog steeds van mening dat de Zoute Slufter variant in de Zuiderdiep polders de beste is. "Tegen de minste kosten krijgen we daar de meeste natuurwaarde. Bovendien koppelen we heel slim meerdere functies: recreatie, zoetwatervoorziening en betere waterkwaliteit plus een bergings- en bufferfunctie in natte en droge tijden." Echter, het grote nadeel dat aan deze plannen kleeft, ziet de gedeputeerde ook: de plannen rond de Zuiderdieppolders gaan ten koste van goede landbouw grond. "Dus om zeker te weten dat we niets over het hoofd zien, kijken we samen met de streek nog eens goed naar de inhoud van deze plannen..." Vergroten draagvlak Hoewel de provincie de huidige plannen op dit moment als meest wenselijk bestempelt, wordt er toch serieus met lokale bestuur ders en belanghebbenden naar andere mogelijkheden gekeken. Evertse is nu geregeld op het eiland aanwezig om zich te laten informeren en om zelf aan te geven waar alternatieven aan moeten voldoen. "Ik vind dit een belangrijk moment en neem daar ruim de tijd voor. Ik bepaal ook zelf wanneer ik vind dat de tijd rijp is om met een besluit naar buiten te komen. Waar we nu wel mee moeten beginnen, is nog eens goed duidelijk maken waarover het gaat in de Zuider- dieppoiders. Door alle discussies moeten we ons niet het zicht op het einddoel laten ontnemen." Zuiderdieppolders. Hoe zat het ook al weer? In 1999 nam het toenmalige Paarse Kabinet het besluit om drieduizend hectare natte natuur aan te leggen in de monding van de Maas en de Rijn. "De gebieden hebben niet alleen een ecologisch doel. Ze moeten net zo goed bijdragen aan de verduurzaming van het water systeem: een betere water kwaliteit én meer waterveiligheid," vertelt Evertse. Bufferen in droge tijden en bergen in natte. "En, minstens zo belangrijk, er is in de onmiddellijke omgeving van de Randstad dringend behoefte aan grootschalige en toegankelijke natuurgebieden om te kunnen recreëren." Dat dit hard nodig is, laten de cijfers zien. In ons dichtbevolkte land nemen de aantallen vier kante meters vrij toegankelijke open ruimte per hoofd van de bevolking sterk af. "In 1999 werd daarom Delta natuur gestart, de projectorgani satie die verantwoordelijk is voor het realiseren van die drieduizend hectare." Streekplan Ongeveer in diezelfde tijd werd in het Streekplan de bestemming van de Zuiderdieppolders aange past, het werd een zoekgebied voor nieuwe natuur aansluitend op de ecologische hoofdstructuur (EHS). De EHS zorgt ervoor dat versnipperde natuurgebieden onderling worden verbonden zo dat soorten kunnen migreren en meer overlevingskansen krijgen. "In een verkennend onderzoek uit 2002 werden voor 400 hectare natuur in de Zuiderdieppolders zeven varianten gepresenteerd in combinatie met een duurzame zoetwatervoorziening en recre atiemogelijkheden." De verduur zaming van de zoetwatervoorzie ning is nodig omdat de huidige kwaliteit van de Zuiderdiep- boezem tekortschiet ten aanzien van (toekomstige) eisen. Bestemmingsplan Natuurlijk moeten ook de gemeentelijke bestemmingsplan nen worden aangepast. Omdat het om meer dan 250 hectare gaat, werd er een Milieueffect rapport (MER) opgesteld als onderdeel van de procedure. "In de startnotitie, die altijd aan een MER vooraf gaat, werd aange kondigd dat drie van de zeven varianten als kansrijk verder zouden worden onderzocht. Uiteindelijk bleek dat alleen de variant 'Zoute Slufter' aan de meeste gestelde eisen voldeed." Daarmee werd volgens Evertse ook duidelijk hoe moeilijk het is om brak/zoute getijdennatuur te ontwikkelen; "zes opties vielen af omdat ze de kwaliteitseisen niet haalden. De 'Zoute Slufter' is in een paar varianten nader uitge zocht in het MER." Intussen zat ook de streek niet stil. Een aantal belanghebbenden uit de omgeving diende het 'Beter plan Zuiderdiep' in als onderdeel van de MER procedure. "De haalbaarheid van dit initiatief is onderzocht, maar ook het Beter- plan voldeed niet aan de criteria. Wetgeving, waterdoelen, natuur doelen - het bleek niet haalbaar." De onafhankelijke commissie m.e.r. bepaalde in de zomer van 2007 dat de MER voldoende informatie bevat om tot besluit vorming over te gaan. "De gemeenten wilden dat echter niet en riepen eind 2007 per motie de minister van Landbouw, Natuur beheer en Voedselkwaliteit en mij als gedeputeerde op om het besluit te heroverwegen. Dirks- land en Goedereede wilden niet dat de Zuiderdieppolders zouden worden omgevormd tot natte natuur." Procedures opgeschort De procedures voor bestem mingsplanwijziging werden daarna opgeschort. De besluit vorming viel als het ware stil. Ook de belanghebbenden zelf roerden zich. "De werkgroep Zoet Flakkee heeft mij in januari 2008 een brief gestuurd met het verzoek om af te zien van de natuurplannen." Per brief is in februari uitgelegd waarom de provincie niet aan het verzoek van Zoet Flakkee kan en wil meewerken. Ook de voedselcrisis werd betrokken in de discussie: land bouwgronden opofferen als er tekorten zijn, zou niet ethisch zijn. Evertse: "Ik ben blij dat we dat pad inmiddels hebben verlaten. Het wereldvoedselvraagstuk is namelijk vooral een verdelings vraagstuk en wordt zeker niet beïnvloed door natuurontwikke ling in Nederland." Een maand later, maart 2008, liet ook de minister van LNV klip en klaar aan de voorzitter van de Tweede Kamer weten waarom er niet wordt afgezien van de natuurplannen rpet de Zuider dieppolders. In juni 2008 bevestigde de minister dit nog een keer. Evertse: "Iedereen begrijpt dat daarmee de partijen recht tegenover elkaar staan, een confrontatie lijkt dan onvermijde lijk, met alle dwangmiddelen die daar bij horen." Gesprek met de streek Joop Evertse wil die confrontatie voorkomen. Na overleg met de commissie Groen, Water en Milieu is hij er op uit getrokken nog een keer de mogelijkheden met de streek door te nemen. Daar zijn, volgens de gedepu teerde, wel duidelijke randvoor waarden over afgesproken. "Vertrekpunt voor ons blijven de uitgangspunten van Deltanatuur. Dus: Ongeveer 400 hectare EHS en Deltanatuur en daarbinnen een flink deel brak/zout getijden- gebied. Bovendien moet het Zuiderdiep straks voldoen aan de Kaderrichtlijn Water. En het waterschap moet in de toekomst de kop van het Eiland kunnen voorzien van voldoende zoet water. Ik hecht er dan ook veel waarde aan dat de keuze, welke dan ook, acceptabel is voor het waterschap:" Eind juni 2008, roept Dirksland per motie gedeputeerde staten op om een alternatief te bekijken waarvoor in de gemeenteraad draagvlak is. En zijn er al alter natieven in beeld? Joop Evertse kiest zijn woorden zorgvuldig. "Ik heb verschillende gesprekken gehad. Wat daarin besproken is, behandel ik vertrouwelijk. Mijn eerste gesprekspartners hier voor zijn de colleges van B&W van Dirksland en Goedereede, daarna de belanghebbende agra rische bedrijven. Ik koppel mijn bevindingen vervolgens terug aan de Provinciale Statencommissie Groen, Water en Milieu. Streek- bewoners mogen verwachten dat ik met het resultaat eind van dit jaar naar buiten kom." Meer Informatie www.zuid-holland.nl/kierbesluit www.deltanatuur.nl Chronologie natuurplannen Zuiderdiep 1999 Kabinetsbesluit: Deltanatuur gaat 3.000 hectare natte natuur aanleggen in de monding van Rijn en Maas, de Zuiderdieppolders worden zoekgebied voor de Ecologische Hoofdstructuur. 2000 In mei wordt in het Streekplan Zuid-Holland Zuid de Zuiderdieppolders aangewezen als natuurontwikkelingsgebied, vervolgens wordt de stuurgroep Deltanatuur opgericht waarin lokale bestuurders zijn vertegenwoordigd. 2002 De studie 'Varianten voor het Zuiderdiep' verschijnt, er worden zeven varianten gepresenteerd. 2005 In augustus wordt de startnotitie voor de Milieu Effect Rapportage gepubliceerd. Hierin worden drie varianten voorgesteld die nader worden onderzocht. Op verzoek van de gemeenteraden van Dirksland en Goedereede wordt ook het 'Beterplan Zuiderdiep' in de MER meegenomen. 2006 Tegen het einde van het jaar verschijnt de MER Zuiderdiep: de variant Zoute Slufter komt als meest kansrijke uit de bus. Er zijn twee mogelijke gedaanten van de Zoute Slufter mogelijk: de plus-variant en het 'meest milieuvriendelijke' alternatief. Het 'Beterplan Zuiderdiep' wordt na onderzoek niet geschikt gevonden om als derde alternatief dienen. 2007 In juli spreekt de commissie m.e.r. zich uit: de rapportage voldoet en er volgen enkele aanbevelingen voor het besluitvormingstraject. 2007 In december schorten Dirksland en Goedereede de besluitvorming op en wenden zich tot de provinciale en rijksoverheid met het verzoek de plannen te heroverwegen. 2008 In januari mengt de Werkgroep Zoet Flakkee zich in het politieke debat. 2008 Op 26 februari laat de Provincie Zuid-Holland weten waarom niet wordt ingegaan op de verzoeken tot heroverweging. 2008 Op 10 maart laat ook de minister van LNV weten de genomen besluiten niet te heroverwegen. 2008 Eind juni bevestigt de minister van LNV in de Tweede Kamer nog eens niet over te gaan tot heroven/veging van het omzetten van landbouwgronden in natuur in de Zuiderdieppolders. Sterker nog: de minister ziet het project als een voorbeeld van het 'slim koppelen van functies' zoals zij met haar beleid voorstaat. De regie over de uitvoering van het project legt zij expliciet bij de provincie. 2008 Op 11 maart vraagt de commissie Groen, Water en Milieu de gedeputeerde in overleg te treden met de streek om de ontstane situatie te bespreken. De gedeputeerde gaat bezien hoe het draagvlak vergroot kan worden. Eind 2008 zal verslag worden gedaan van de consultatieronde en volgt er een definitief besluit over het vervolg. De gemeente Dirksland is gestart met de ontwikkeling van een toekomstvisie. In samenwerking met adviesbu reau Rothuizen van Doorn t Hooft (RDH) wordt op een interactieve manier de menin gen en wensen van bestuur ders, bedrijfsleven en burgers verwerkt. Deze visie is een handreikmg voor het ontwikkelen van (nieuw) beleid op uiteenlo pende vlakken. Ook de andere gemeenten op Goeree-Over- flakkee werken aan een toe- i komstvisie. Deze visies leveren gezamenlijk input voor de ruimtelijke structuurvisie Goe- ree-Overflakkee. Daarnaast benut ook de provincie Zuid- Holland de uitkomsten voor het opstellen van de provinci ale structuurvisie. Het visiedebat is een vervolg op eerdere groepsdiscussies met vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en een werk conferentie met de raadsleden. Met de informatie die uit deze bijeenkomsten verkregen is, heeft RDH een twintigtal pit tige stellingen voor u geformu leerd. Tijdens het visiedebat krijgt u de kans om hierop te reageren. Hoe ziet uw gemeen te er over twinrig jaar uit? Wel ke voorzieningen zijn er dan nodig? Heeft Dirksland nog een ziekenhuis in 2020? Door het gebruik van elektronische stemkastjes is het mogelijk om kort na iedere stemronde Je resultaten te projecteren. Hierover wordt met elkaar gediscussieerd. Het spreekt voor zich dat uw keuzes ano niem worden verwerkt. pe inwoners krijgen nu de kans jrn een belangrijke bijdrage te leveren aan de toekomst(visie) ian de gemeente Dirksland. pe antwoordkaart uit de uitno- jiging dient voor 31 oktober te jorden teruggestuurd, ijet programma start om 19.30 tl MIDDELHARNIS - ANBO M W Flakkee houdt zater dag 25 oktober weer een extra bingoavond in De Staven De aanvang is 19.30 uur. Iedereen - lid of geen lid, jong en oud en ook nieuwkomers - is welkom. uur; de avond wordt gehou den in verenigingsgebouw De Schakel te Dirksland, de inloop is vanaf 19.00 uur. OOSTFLAKKEE - De komen de tijd organiseert de afdeling Öostflakkee van het Neder landse Rode Kruis een aan tal 'gezellige middagen', die bestemd zijn voor alle inwo ners van 65 jaar en ouder van de gemeente Öostflakkee. In OoÜgensplaat op vrijdag 31 oktober om 14.00 uur in ver enigingsgebouw 't Centrum. Opgeven voor 24 oktober bij mevr. Schilperoort, tel. 631251. In Oude-Tonge op vrijdag 7 november om 14.00 in De Grutterswei. Opgeven voor 31 oktober bij mevr Van den Berge, tel. 642590 of bij mevr. Kamp, tel. 642076. In Achthuiun op 14 november om 14.00 in de Fios-kantine. Opgeven voor 7 november bij mevr. De Waal, tel. 632716. In Den Bommel op dinsdag 25 november om 14.00 in De Bommelsteel. Opgeven voor 18 november bij mevr. Jacobs, tel. 611661.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 8