Van Lint Autoschade beëindigt activiteiten Leerlingen 'Prins Maurtis' bezoeken Hongarije Eilandelijke blusgroepen beschikken allemaal over AED Weespad verkeersveiliger Bijbellezing Sinds aanleg verplaatst oversteekplaats Doedagen 'ffAncfers!' - Ouweneel Bijeenkomst gezamenlijke afdelingen De Christenvrouw Herfstdecoratie maken op 55+ soos Geslaagd voor zwemdiploma Aangepaste kerkdienst Project China op Prins Maurtis EIIAI1DEt1.niELIW5 Groei Tevreden Uitdaging Werkafspraken Verantwoordelijkheid Opleiding Abonneert U op de vrijdageditie van Eilanden-Nieuws i PAGINA 6 DINSDAG 21 OKTOBER 2008 SOMMELSDIJK - Van Lint Autoschade is al decennia lang een begrip op het eiland als het gaat om het herstellen van scha de aan auto's. Toch komt aan deze bekendheid een eind omdat de leiding van het bedrijf heeft besloten om de activiteiten van het bedrijf over te doen aan branchegenoot Bosman Kalis in Middelharnis. De officiële overname heeft op 1 oktober plaatsgevon den. Paul van Lint van het Sommelsdijkse bedrijf geeft tekst en uitleg over de genomen beslissing. Door Adri van der Laan Paul van Lint heeft gemerkt dat er tal van geruchten over Van Lint Autoschade de ron de doen. Zo zou er sprake zijn van slecht lopende zaken en zou het faillissement over het bedrijf zijn uitgesproken. Maar uit het gesprek met Van Lint blijkt dat er totaal andere overwegingen zijn die de aan leiding zijn voor de verkoop van het bedrijf Het bedrijfis al ruim een halve eeuw actief op het gebied van schadeherstel aan auto's. In 1953 begon Van Lint senior - de vader van de broers Paul, Pim en Marcel - het eerste schadeherstelbedrijf op het eiland. Hij begon bij garage van Splunter aan de Donkere weg in Middelharnis, vervol gens in een deel van de garage van 'Bode Both' en daarna op een locatie aan de Langeweg waar nu bouwbedrijf Boeter is gevestigd. Op deze drie locaties werkte senior maar een aantal maanden. Acht jaar bij de chi- choreifabriek op de Dorpsweg in Sommelsdijk. Vervolgens kwam het bedrijf terecht in het huidige pand aan de Prutweg in Sommelsdijk. In 1968 kwam Paul van Lint als tweede van de vier broers, aan het werk in het bedrijf van zijn vader. Na een paar jaar kwamen ook Pim en Marcel in het bedrijf Nadat hij daar twintig jaar autospuiter was geweest nam Paul in 1989 de leiding van het bedrijf over. Inmiddels heeft hij er veertig jaar 'schadeherstel' opzitten. "Het is altijd hard werken geweest in een turbulente markt, we gingen eens kijken of er meer is dan alleen hard werken. Vorig jaar hoorde ik dat Arie Bosman uitbreiding zocht voor zijn bedrijf en we zijn met hem in onderhande ling getreden". Paul van Lint is blij dat hij een bedrijf voor ^^y^CENT,^^ wwwLbrllcentnimkeuvelaoLnl ZondpoiiSó-Miildalliomis Telefoon (018?) 48 34 37 Paul van Lint van het bedrijf Van Lint Autoschade, dat is overgenomen door Bosman en Kalis. overname heeft gevonden dat dezelfde kwaliteit levert als Van Lint Autoschade, zodat de familie het bedrijf met een gerust hart van de hand kan doen. Deze stap is niet ingege ven doordat het slecht ging in de schadeherstelbranche. "Ik ben blij dat we een heel goed lopend bedrijf hebben kun nen verkopen", zo verzekert de ondernemer. Daarbij komt ook nog dat er op het eiland - statistisch gezien - maar plaats is voor twee schadebedrij ven. Van Lint Autoschade heeft in de voorbije jaren een grote groei doorgemaakt. Deze groei kwam door de steeds grotere invloed van de verzekerings maatschappijen. Vroeger werd autoschade veelal nog via de autogarages voor herstel aan geboden bij Van Lint. Maar door de aanscherping van de voorwaarden van de verze keringsmaatschappijen wor den autoschades nu - via de verzekeringsmaatschappijen - rechtstreeks doorverwezen naar erkende schadebedrijven, zoals Van Lint. Volgens Paul van Lint wordt er tegenwoor dig maar 10% van de schade geregeld via de garages, tegen 60% in het verleden. Maar de eisen aan de schadebedrijven om hun certificaten te behou den van de verzekeraars zijn wel veel zwaarder geworden, zo legt Paul van Lint uit. Een modern schadeherstelbedrijf krijgt licenties van de verze keringsmaatschappijen, maar het bedrijf moet deze licenties wel waard zijn. Zo is een scha- debedrijf verphcht om twee gecertificeerde calculators in dienst te hebben. "Als er bij ons 's ochtends een schadegeval binnenkomt, moet de verzeke ringsmaatschappij 's middags al een goed onderbouwde calculatie - met foto's - van de schade hebben. Het vast stellen van de omvang van de schade doen we helemaal zelf. Er komt maar zelden meer een expert van de verzekering over de vloer". Dit houdt wel in dat er een goede vertrou wensbasis tussen de verzeke ringsmaatschappijen en het herstelbedrijf moet zijn, want de verzekeraars keren alleen maar uit aan de hand van de calculatie. "Zij hoeven hiervoor geen nota meer te ontvangen. De schadebedrijven zijn wel verplicht om van iedere scha degeval een volledig dossier in hun administratie te houden. Dit kan gecontroleerd worden door controleurs van de verze keringsmaatschappij en als dit niet klopt gaat het bord van de muur af..." De besHssing om het bedrijf te beëindigen is een hele stap voor de familie geweest. Maar toch is Paul van Lint tevreden dat zijn bedrijfis overgedragen aan Bosman en Kalis. Hij geeft aan dat de onderhandelingen heel goed zijn verlopen en dat het Middelharnisse bedrijf dezelfde kwaliteit heeft als Van Lint, "want het personeel zou er niet mee akkoord gaan als ze bij een 'uitdeukfabriek' terecht zouden komen". Verder meldt Paul van Lint dat Bosman het voltallige personeel heeft over genomen. André Jacobs blijft het vertrouwde gezicht bij de receptie. Met ingang van I oktober is Bosman en Kalis eigenaar van het bedrijf geworden. Nog Folo: Adn van der Laan enkele maanden zal de locatie van Van Lint blijven gebruikt worden omdat Bosman zelf nog een verbouwing moet uit voeren om ruimte te bieden aan de nieuwe 'aanwinst'. In het begin van 2009 zal de ver huizing een feit zijn en dan zal de overname in het voorjaar nog een officieel tintje krijgen met een open dag. Paul van Lint zal nog wel actief blijven in de schadeher stelbranche, zij het dan maar voor enkele dagen in de week. Als 'uitdaging' neemt hij nu op zich om de opleiding van leerlingen binnen de schade- herstelbedrijven meer vorm te gaan geven. Door de toe genomen werkdruk binnen de bedrijven komt het oplei den van leerlingen wat in het gedrang. Namens de bran cheorganisatie Focwa is Paul voornemens de opleiding bin nen de bedrijven te gaan orga niseren, door het aanstellen van leermeesters van buiten de bedrijven. Het is de bedoe ling dat hier dan de leemte die er is tussen de opleiding van de scholen en de praktijk bin nen de schadeherstelbedrijven wordt opgevuld. MIDDELHARNIS - Op 22, 23 en 24 oktober zijn er weer de Doe-dagen. Op woensdag 22 oktober wordt een leuke dag geor ganiseerd van 10.00 uur tot 15.30 uur voor kinde ren uit groep 2 t/m 6. 's Ochtends knutselen en pan nenkoeken eten, 's middags een leuk spel. Opgeven is niet nodig. Op donderdag 23 en vrijdag 24 oktober wordt er een huttendorp georganiseerd voor kinderen in groep 6 t/m 8. Wil je meedoen? Dan kun je je opgeven bij Arjan, tel. 48 23 98. Er kunnen max. 100 kinderen meedoen. Zitje in groep 6? Dan kun je kiezen waar je heengaat. Op donderdag ben je welkom van 10.00 tot 16.00 uur. Tus sen de middag pannenkoeken eten. Op vrijdag ben je welkom van 10.30 tot 19.45 uur. Tussen de middag de meegebrachte boterhammen opeten, maar 's avonds wordt afgesloten met een barbecue en nog een leuke verrassing! Wat kost het? Als je 2 dagen komt €5, voor 1 dag 3. Ook voor kinderen uit groep I, 2 en 3 wordt op vrijdagavond vanaf 18.00 uur iets leuks georganiseerd. Wil je weten wat? Zorg dan datje erbij bent! Opgeven kan bij Martijn, tel. 480204. Ook wordt er op vrijdag vanaf 10.15 uur vis gebakken en verkocht. U kunt vis bestellen bij Hans Jordaan, tel. 484632, maar u kunt ook gezellig even langs komen! De afsluiting op vrijdag 24 oktober duurt van 18.00 tot 19.45 uur is niet alleen voor de kinderen maar ook voor de ouders en belangstellenden. Tijdens deze afsluiting komt er een poppenspeler. Alle activi teiten vinden plaats in en rond de witte tent, op het terrein tussen de Molenweg en de Zuidelijke Rand weg te Middelharnis, ter hoogte van de oud-papier-containers. Het terrein is bereikbaar vanaf het fietspad aan de Molenweg. GOEREE-OVERTLAKKEE - Sinds het begin van deze maand beschikken ook alle 13 blusgroepen op het eiland Goereé-Overflakkee over een AED als aanvulling op het Basic Life Support. Bij een melding van een plotselinge hartstilstand, of circulatiestilstand, zul len deze korpsen als 'AED- responder' worden gealar meerd, omdat zij veelal sneller ter plaatse kunnen zijn dan de ambulance. In afwachting van de komst van de ambulance kan de brandweer een belangrijke bijdrage leveren aan het herstel van lichaamsfunc ties, een daling van sterfge vallen en een verkorting van de revalidatiefase. Een AED (Automatische Exter ne Defibrillator) is een apparaat waarmee in bepaalde gevallen een hart weer snel en efficiënt op gang kan worden gebracht. Deze apparaten zijn dusda nig gebruikersvriendelijk dat iedereen er na een korte oplei ding mee uit de voeten kan. De AED wordt toegepast ter ondersteuning van een reani matie, de zogenoemde Basic Life Support. De opleidingen van de ruim 200 brandweerlie den op het eiland zijn voltooid, waardoor nu in de gehele regio de burger op deze hulp kan rekenen. Ruim 15.000 mensen overlijden in Nederland per jaar als gevolg van een plotselinge hartstil stand. Bij een hartstilstand telt elke minuut en zijn de eerste zes minuten van groot belang. De overlevingskansen van een patiënt met een hartstilstand dalen iedere minuut dat de stil stand langer duurt met tien tot twintig procent. Daarom heeft het Algemeen Bestuur van de Veiligheidsregio Rotterdam- Rijnmond) besloten de brand weer hierbij in te zetten. De brandweerwagens zijn daartoe uitgerust met een AED. Zij zul len samen met twee ambulan ces worden gealarmeerd. De Regionale Brandweer heeft daarover met AmbulanceZorg Rotterdam-Rijnmond en de Meldkamer Ambulancezorg werkafspraken gemaakt. Zodra een meldmg van een vermoedelijke hartstilstand bij de Gemeenschappelijke Meld kamer binnenkomt, wordt de brandweer gelijktijdig met twee ambulances gealarmeerd. De C.emeenschappelijke Meldka mer beslist of en wanneer de brandweer eenheid als AED- responder wordt ingezet aan de hand van de Landelijke Stan daard Meldkamer Ambulance zorg. Veelal zal de brandweer als eerste arriveren en de reani matie starten of overnemen van de al aanwezige personen. Zodra de ambulanceverpleeg kundige ter plaatse komt, gaat de primaire verantwoordelijk heid voor de zorgverlening over naar deze persoon. Deze ambu lanceverpleegkundige bepaalt welk personeel en materiaal verder voor de zorgverlening noodzakelijk is. De brandweer verricht desgewenst op aange ven van de ambulanceverpleeg kundige ondersteunende werk zaamheden. Aue brandweereenheden heb ben de opleiding Basic Life Sup port gevolgd. Daarnaast hebben de eenheden van de 1" lijns uit- rukvoertuigen (de zogenaamde tankautospuit) die als AED-res- ponder kunnen worden ingezet een aanvullende AED-training gehad van de AmbulanceZorg Rotterdam-Rijnmond. Hiermee zijn zij bevoegd en bekwaam om te reanimeren, inclusief het gebruik van de AED. Toetsing van deze bevoegd- en bekwaam heden vindt plaats door de Medisch Manager Ambulance zorg van de ambulancedienst. Elders in Nederland zijn gelijk soortige initiatieven met succes geïmplementeerd. De verwach ting is dan ook dat de inzet van de brandweer als AED-respon- der een bijdrage kan leveren aan de kwaliteit van acute zorg verlening bij reanimaties op het eiland Goeree-Overflakkee. OOLTGENSPLAAT - Op aangeven van het bestuur van christelijke basis school 'De Hoeksteen' in Ooltgensplaat heeft de gemeente Oostflakkee maatregelen genomen om de schoolroute verkeers veiliger te maken. Vooral het oversteken van het Weespad bleek veel onvei lige situaties op te leveren. Inmiddels is er een voet gangersoversteekplaats gerealiseerd over het Weespad nabij de Julia- nastraat. De directeur van de christelijke basisschool is erg tevreden over het resultaat. Op donderdag 15 mei 2008 had de gemeente Oostflakkee haar plan gereed. In verenigingsge bouw 't Centrum presenteerde zij dit plan aan omwonenden met als doel hen te betrekken bij het uiteindelijke ontwerp en de aanleg. Zowel afgevaar digden van 'De Hoeksteen' als omwonenden van het Weespad en de Julianastraat waren aan wezig. Tijdens de avond werd duidelijk dat een verkeersvei lige oplossing meer dan wel kom is. De aanwezigen gaven aan 'dat zij graag zouden zien dat het aantal parkeerplaat sen niet zou verminderen. Het plan voldeed aan de wensen: er komt een voetgangersover steekplaats en het aantal par keerplaatsen wordt zelfs uitge breid. In de eerste week van septem ber zijn de werkzaamheden afgerond. Op het Weespad is ter hoogte van de Julianastraat een tweezijdige versmalling aangelegd. Links en rechts van deze versmalling zijn parkeer plaatsen gerealiseerd. Ook zijn er duidelijke verkeersborden geplaatst om het verkeer te waarschuwen. Deze maatrege len hebben ertoe geleid dat het verkeer beter rekening houdt met de kinderen die er overste ken. Directeur de heer Knoes- ter van 'De Hoeksteen' vertelt: "Het verkeer reageert positief op de voetgangersoversteek plaats. De kinderen zijn nu beter zichtbaar voor de automo bilisten en daardoor minderen zij vaart. Omdat de oversteek plaats op de juiste plek is aan gelegd, maken de kinderen er goed gebruik van. Ik merk zelfs dat de ouders meer vertrou wen hebben in de route. Een positieve ontwikkeling dus. Ik hoor veel mensen om mij heen zeggen dat het veel eerder had moeten gebeuren." MIDDELHARNIS - Morgen, woensdag 22 oktober, is er een gezamenlijke bijeenkomst van de afdelingen van De Chns- tenvrouw van Dirksland, Mid delharnis en Sommelsdijk. Op deze avond zal mevrouw J- van Rijn-Boer iets vertellen over het leven van Corrie ten Boom. Er is ook een boekentafel aanwe zig. De avond begint om 19.45 uur en wordt gehouden m verenigingsgebouw 'De Hoek steen' aan de Ring te Middel harnis. Naast de leden zijn ook gasten welkom. Voor de leden van de afdeling uit Dirksland kan er vervoer geregeld wor den; men kan hiervoor bellen naar 0187-602879. MIDDELHARNIS - Morgen, woensdag 22 oktober houdt Willem Ouweneel zijn tweede lezing van dit seizoen. Alle lezingen gaan over 'vrij zijn'. De lezing van woensdag heeft als thema 'Vrij van de dood'. De lezing wordt deze keer niet gehouden in Het Prieel van De Staver, maar voor één keer wordt uitgeweken naar de aula van de Technische School aan de Schoolstraat té Middelhar nis. De avond begint om 20.00 uur. Er wordt een collecte gehouden ter bestrijding van de onkosten. OUDDORP - Op woensdag 29 oktober verzorgt Arja Sper ling een workshop herfstde- coreren tijdens de 55-f soos in m.f.g. Dorpstienden te Ouddorp. Onder haar leiding kunt u een tafelstuk maken dat bestaat uit een salimmat en bol die gedecoreerd wordt met allerlei groen en waar een waxinelichtje in geplaatst kan worden. De worKshop vindt plaats tussen 14.00 en 16.00 uur. Er is nog maar een beperkt aantal plaatsen dus wees er snel bij als u mee wilt doen, want vol is vol. In ver band met het bestellen van de materialen kunt u alleen deel nemen als u zich van te voren heeft aangemeld. Dat kan voor 24 oktober bij de SWO, tel. 0187 641344. Deelname kost 9. Wie niet wil deelne men aan deze workshop kan ook terecht bij de soos voor een kopje koffie een praatje of een spelletje. U bent van harte welkom. STELLENDAM - Vorige week behaalden 17 kinde ren het A-diploma en 14 kinderen het B-diploma in Zwemcomplex 't Zui- derdiep in Stellendam. Bedrijfsleider Wim Hansen overhandigde de diploma's aan de trotse geslaagden. Veel ouders en grootouders kwamen in het feestelijk ver sierde zwembad kijken naar de diplomazwemmers. De kin deren hebben de afgelopen periode veel geleerd. Op deze belangrijke dag moesten ze dit laten zien aan het publiek en de beoordelingscommissie. De beoordelingscommissie keek of de kinderen aan de gestelde eisen voldeden om te slagen. Ze waren het eens met elkaar: alle kinderen waren geslaagd! Ze ontvingen naast de diplo ma's ook een traktatie. Na de uitreiking bedankten zij hun zwemdocenten met een dave rend applaus. Geslaagd voor het A-dipIoma zijn: Marije Breen, Inge van Bruinisse, Rivka de Buschère, Pierre van Dam, Nickay van Krogten, Imke de Man, Mar tijn Melissant, Esther Noorder meer, David Opacic, Nick Stam, Kaylee Stolk, Silvy Stolk, Bart Tanis, Marieke Veth, Jordy VU- etland, Christiaan Westhoeve en Joran van Zessen. Geslaagd voor het B-diploma zijn: Joeri Abbo, Marjolein Abbo, Annemarijn ten Gate, Maritha Kokshoorn, Adelaide Looije, Thirsa van Oosten brugge, Kilian van rooijen, Ploy Schippers, Charlotte van Steen- hoven, Esmille Tanis, Stefan Tanis, Tjeerd van Vliet, Mark Wietzes en Glenn Wissekerke. Kinderen kunnen voor zwem lessen worden aangemeld van af hun vijfde verjaardag. Het zwembad van Zwemcomplex 't Zuiderdiep is gevuld met bronwater. Zo heeft men na het zwemmen geen last van jeuke- rige ogen. DIRKSLAND - Zondag 26 oktober zal er weer een aan gepaste kerkdienst gehouden worden voor 'mensen met epn beperking'. Deze dienst zal plaatsvinden in de Hervormde kerk van Dirksland. In deze dienst hoopt ds. G. van Meije- ren voor te gaan De aanvang is om kwart voor drie. Iedereen is welkom. MIDDELHARNIS - In de weken voor de herfstvakantie verdiepten de leerlingen van Havo-4 en Vwo-4 van de CSG Prins Maurits zich gedurende een aantal projectdagen in het land China. Veel aspecten van China kwamen ook aan de orde op donderdag 16 oktober, toen de leerlingen diverse work shops konden bezoeken. Zo werden er onder andere lezin gen gegeven over evangelisatie in China, over de 'één-kind-po litiek', de handel met China en was er de mogelijkheid Chinees te leren. In de middagpauze aten leerlingen en betrokken docenten gezamenlijk een Chi nese maaltijd, welke deels was klaar gemaakt door leerlingen van de school zelf. Het project wordt in november afgesloten met een presentatieavond voor de ouders. MIDDELHARNIS - Van 6 tot fii met 15 oktober jl. bezoch- len 18 leerlingen van de Prins \lauritsschool te Middelharnis Hongarije. Een deel van deze {loep, 6 VMBO leerlingen, ;|ep een maatschappelijke stage in het verzorgingstehuis Leïnyfalu. De andere leerlin gen, uit Havo en Vwo, namen deel aan een uitwisselingspro ject met het Szentendrei Refor- matus Gimnazium in Szenten- dre. Tijdens het verblijf werd üoui wcii aan een project over 'water' gewerkt. Daarnaast was er ook tijd voor ontspanning en werd er onder andere een bezoek gebracht aan het Bala- tonmeer en aan Boedapest. Op zondag bezocht de groep een kerkdienst in Boedapest. Komend voorjaar hopen de leeriingen uit Szentendre een tegenbezoek aan de Prins Maurits in Middelharnis brengen. te

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6