Veel belangstelling voor symposium bij 10-jarig bestaan Hospice Calando Platina huwelijksjubileum Gemeente wil zwembad Dirksland ontmantelen Keukencentrum Tieleman schenkt cheque van 20.000 Asfalterings- werkzaam- heden Stationsweg Bewoners avond: 'Nieuwe-Tonge op de schop!' Poeptocht! Raadslid legt functie neer Tfj^ f\M 81e jaargang Nr. 7755 Dinsdag 21 oktober 2008 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag DIRKSLAND - Dinsdag 1 juni 2008 was het pre cies tien jaar geleden dat de eerste bewoners in Hospice Calando werden opgenomen. Ter gele genheid van dit lustrum organiseerde de Stichting Palliatieve Zorg Dirksland een symposium voor professionals en een workshop voor vrijwilligers in Restaurant Grevelingen. onderzoek Zorgpad Psyche Levenskwaliteit Vrijwilligers Cheq ue DIRKSLAND - Er is in het verleden meerdere keren actie gevoerd voor behoud van zwembad De Gooye in Dirksland. Ook nu circuleren de handtekeningenlij sten weer in het dorp, want de gemeente wil de sub sidie met ingang van 1 januari 2011 beëin digen en het zwembad ontmantelen. De Waal Hoveniers J^S^ Visser Visser ■1EEFT UW AUTO! www.axxiauto.nl ^■i'jSf. BISL;Gv"^;:-. BEW. EX ->^ Door Irene Bouwer Hospice Calando is een huis voor mensen, die ongeneeslijk ziek zijn en behoefte hebben aan palliatieve zorg, I'alliatieve zorg is gericht op liet waardig afscheid nemen van het leven. In de afgelopen tien jaar is er veel veranderd in de pallia tieve zorg, het is duidelijk dal de palliatieve zorg op de goede ïveg zit maar nog op allerlei terreinen onderzoeken nodig zijn om de zorg te verbeteren en te piofiL^ssionaliseren. Voor het symposium met als thema 'Ontwikkelingen in de palliatieve zorg' waren luiisait- sen, artsen en verpleegkimdi- gen uit de regio uitgenodigd. Het symposium werd geleid door dagvoorzitter A. Baelde, hui,sarts in Dirksland. Wetenschappelijk Actuele ontwikkelingen in de palliatieve zorg werd door dr. C.C.D. van der Rijt. internist oncoloog, besproken. Door middel van richtlijnvorming is het voor zorgverleners makke lijker geworden om op lijd te bepalen wanneer men een spe cialist moet raadplegen. Van der Rijt ging dieper in op de achtergronden van streening- instrumenten, zoals de delier observatieschaal (DOS) en lastnieter "Op het gebied van de psychosociale zorg is tol op heden weinig lot geen weten schappelijk onderzoek verricht en is er op dat terrein nog veel te doen", legde Van der Rijt uit. "Ook op het gebied van patho- fysiologie moet men in de pal- lialieve zoig nog een grote stap maken. Waarom is er bijvoor beeld een groep patiënten die geen eetlust meer heeft? Het mechanisme achter dit pro bleem dient verder onderzocht Ie worden. In de toekomst moeien we de paüënt gerichter behandelen als we meer inzicht in deze zorg willen krijgen." .'Vdecjuate zorg in de stervens- iase vereist tijdige onderken ning van de stervensfase door professionele zorgverleners. De toepassing van het Zorgpad Stervensfase kan de opmerk zaamheid van het team op het aanbreken van de stervensfase en op problemen en behoef ten van stervende patiënten vergroten. Dr C. van Zuylen, internist-oncoloog, besprak de toepassing van Zorgpad Ster vensfase, waarbij het gaat om zorg voor de laatste 48 uur Dunkhaiir nemen dr. P.C. van der Velden enjanneke Kun/iigywDud (links ,'ii mhls middenin) de cheque 'm ontvnngst van Keukencentrum Tieleman. l'oi«: llïm vmi Mmm Ihiitj^mfir "Voor doktoren, die djdens dit traject bepaalde verantwoorde lijkheden hebben, is het nodig deze stervensfase op tijd te herkennen om te voorkomen dat op de dag van overlijden nog intensieve medische testen worden uitgevoerd", aldus Van Zuylen. "Het gaat erom wat de patiënt in die laatste dagen belangrijk vindt." Het zorgpad levert een positieve bijdrage aan de kwaliteit van leven in de stervensfase, want het blijkt de syinptoomlast te venninderen. Daarnaast ervoeren nabestaan den minder rouw na overlijden van de patiënt en was de docu mentatie van de zorg verbeterd na toepassing van het zorg pad. Het zorgpad kan op alle zorglocaties gebruikt worden. De Vereniging van Integral'» Kankercentra heeft onlangs besloten zich in te zetten ^'oor landelijke implementatie van het Zorgpad Stervensfase. "In de toekomst wordt het dan mogelijk om bevindingen \an zoi-glocaties met eikaar te ver gelijken", aldus Van Zuylen. Hoe signaleer je hoe het gaat met een patiënt, hoe is de psy chosociale situatie? Vroegtijdig signaleren kan voorkomen dat de situatie verergert. "In principe vinden we depressi viteit bij patiënten in een hos pice begrijpelijk maar deze depressiviteit kan pathologi sche vormen aannemen en dient behandeld te worden." Verpleegkundige j.C. Mon- ster-Veldhuijzen is sinds vijf maanden bekend met Calando en benadrukte depressiviteit binnen de palliatieve zorg. Uit onderzoek blijkt dat 15% van de kankerpatiënten depressief is, en boven een leeftijd van 50 jaar is een verhoogde kans op depres-siviteit. "Specialisten, huisartsen en verpleegkundi gen moeten vaste momenten inbouwen om te luisteren naar de patiënt en de psychologi- sclie ontwikkeling in de gaten houden. Wees eerlijk naar de patiënt toe en zeg gerust datje moeite hebt met sommige din gen te begrijpen", benadrukte Monster-Veldhuijzen. "Biedt kwaliteit van aandacht en \'indt hier rust \'oor." In de literatuur wordt gesug gereerd dat binnen gespecia liseerde eenheden voor palli atieve zorg, lichamelijke klach ten en ongemakken de laatste weken voor het overlijden niet duidelijk achteruitgaan. Het team van Calando en dr P.C. van der Velden, internist en medisch directeur van Calan do, hebben bij 51 patiënten in Calando nauwkeurig het ver loop van de kwaliteit van leven tol het sterven gevolgd. De con clusie is dat onderzoek om deze bewering te staven erg moeilijk is omdat je lastig nauwkeurig kunt inschatten hoe lang een patiënt leeft. "Maar er zijn aan wijzingen dat de kwaliteit van leven tijdens een hospiceop- nanie niet verder achteruitgaat doch stabiliseert. We denken dat het steeds moeilijker wordt voor de patiënt maar dat blijkt niet zo, de patiënt geeft aan de meeste last te hebben van een slechte eeüust", aldus Van der Velden. Voor de vrijwilligers en oud- vrijwilligers was het deze dag weer een gezellig weerzien en stond er deze middag een workshop op het programma van training- en adviesbureau Clarke Esser Het thema van de workshop was 'Zoek de balans in jezelf'. Evelien Esser begeleidde de vrijwilligers in drie onderdelen: één op één roUengesprek, groepsgesprek, en men maakte een tegeltje met een spreuk die uitdrukte hoe de vrijwilliger zichzelf ziet in de palliatieve zorg, "In dit werk is het constant zoeken naar je zelf, leren hoeveel je aankunt en het durven vragen van een time-out", benadrukte Evelien. "Soms vergeten vrij willigers aan zichzelf te den ken. Het is daarom belangrijk in contact te blijven met je gevoel." Vrijwilligers nemen binnen Calando een belang rijk rol in, zij zorgen voor een huiselijke sfeer en bieden een luisterend oor voor de patiënt en diens familie. Na het buflet was er tijd voor een luchtiger onderdeel in het drukke programma en moch ten dr P.C. van der Velden en Janneke Koningswoud (Hos pice Calando) een checjue ter waarde van 20.000 in ont vangst nemen. Zij omvingen deze van Keukencentrum Tie leman uit de handen van Peter Tieleman en Jaap \'an Oosten brugge. Het geld was bijeenge bracht djdens de opening van het nieuwe keukencentrum. Op 20 december houdt Hos pice Calando een concert in de Hervormde kerk in Dirks land, waar COV Laudando het Weihnachtsoratorium zal uit voeren. "Iedereen is van harte welkom", aldus Koninswoud. ODDE-TONGE - Op dinsdag 28 oktober 2008 krijgt een gedeelte \aii de Stationsweg in Oude-Tonge een nieuwe laag asfalt. Het gedeelte tussen de kruising met de Eisenhower- laanriraniweg en de kruising met de Oosldijk/Oudelandse- dijk is die dag niel toegankelijk voor \'erkeer De werkzaam heden vinden plaats tus.sen 7.00 en 17.00 uur Het verkeer wordt omgeleid via de parallel weg. Wanneer u \'ragen heeft over de werkzaamheden kunt u contact opnemen met de heer C.W.J. den Boer van hel taakgebied Nieuwe Werken en Onderhoud. Hij is bereikbaar via telefoonnummer (0187) 647151 of via e-mailadres info(«'Oost)lakkee.nl. De werkgroep Nieuwe-Tonge nodigt alle inwoners van Nieu we-Tonge uit voor een bewo nersavond op dinsdag 28 okto ber in Ons Dorpshuis te Nieu we-Tonge, aanvang 19.30 uur De werkgroep, die beslaat uit een aantal enthousiaste inwo ners, wil graag met uw ideeën een dorpsplan maken. Om zo de leefbaarheid in het dorp te verbeteren \anuit de wensen van de bewoners. Iedereen, jong en oud, is hartelijk wel kom. a\1s u geïnteresseerd bent in het wel en wee \'an Nieuwe- Tonge en de leefomgeving, dan wordl u uitgenodigd om uw ideeën aan Ie dragen om deze zo mogelijk terug te laten komen in het dorpsplan. SOMMELSDIjK - Veel heb ben ze samen gemeen gehad in hun lange huwelijksleven, het echtpaar Vermoen-Gie- zen. Zeventig jaar lang heb ben ze lief een leed met elkaar gedeeld. Vorige week zondag hadden ze hun platina huwe lijksjubileum, dat ze een dag later met kinderen en (achter) kleinkinderen vierden. Ook burgemeester Hommes van de gemeente Middelharnis ver eerde het echtpaar met een lelicitaliebezoek. Door ziekte moet mevrouw Vermoen (91) noodzakelijkerwijs in De Sama ritaan verblijven, inmiddels al vijfjaar lang; de heer Vermoen (97) woont sinds eenjaar in De Goede Ree, maar iedere dag bezoekt hij trouw zijn \rouw. Vele zijn de waardevolle her inneringen die hij heeft aan de tijd dat ze alles nog sainen konden doen. Die activiteiten waren ook vele, van het maken van \'erre vakantiereizen tot het samen maken van gedich ten, wat de heer Vermoen nog steeds doet. In zijn arbeid zame leven, woonachtig en werkend in Rotterdam, is hij - na de opleiding tot uitvoer der - werkzaam geweest in de wegenbouw en betonbouw. Op de aanleg van een dam in de Waddenzee en van een traject \an de metrobaan van en naar Rotterdam is hij nog steeds trots. Mevrouw Vermoen heeft aan huis een pedicurepraktijk gehad. Hun huwelijk werd gezegend met een zoon en een dochter en inmiddels hebben ze zes kleinkinderen en zeven achterkleinkinderen. Folo: IVim van Vossen Fotografie. Door Kees van Rixoort Dat staat in de programma- begroring 2009-2012. Volgens het college van B en W is hei exploiteren van een zwem bad in een gemeente van de omvang van Dirksland en gezien de positie waarin (If gemeente verkeert "een niet te verantwoorden luxe". Het col lege is tot dat inzicht gekomen, na vorig jaar een heroverwe ging van de huidige subsidie structuur van het zwembad te hebben aangekondigd. "Wij hebben ons in de ach terliggende tijd beraden op de gemeentelijke financiële positie en het hebben van een zwembad in de eigen gemeen te", schrijft het college aan de gemeenteraad. "Na jarenlang voor de instandhouding van hel zwembad aanzienlijke financi ële offers te hebben gebraclu- beleidsmatige beperkingen te hebben gediagen en fors op het gemeentelijk vermogen te hebben ingeteerd, achten wij het niet verantwoord de dis cussie langer vooruit te schui ven." B en W willen de subsidie in 2009 en 2010 nog verstrekken; daarna niet meer Tevens kon digt het college aan in 2009 te komen met een plan voor ont manteling van het zwembad. De sporthal, die aan hel zwem bad is vast gebouwd, staat niet Ier discussie. Met ingang van het volgende schoolseizoen - 2009-2010 - zal de gemeente bovendien de gemeentelijke bijdrage aan het schoolzwemmen stoppen. Dit was reeds in de begroting van 2008 aangekondigd. Het college wil blijven vast houden aan de regel dat struc turele uitgaven gedekt moe ten worden door structurele inkomsten. Dan kunnen de voorzieningen "op een redelijk niveau" in stand blijven en de dienstverlening aan de inwo ners worden gehandhaafd "op een redelijk peil". In 2010 moet de gemeente een greep uit de reserves doen. In de begroting 2009 zijn enkele "forse risico's" geno men. Zo is de bijdrage in het tekort van werkvoorziening schap Binnenhof met 80.000 euro verlaagd. De OZB gaat, als het aan het college ligt, in 2009 met 5 procent omhoog. Een stijging die binnen de toegestane norm van 6,11 procent blijft. De begroting is sluitend. Op de lopende begroting (2008) moet de gemeente reke ning houden met een extra uit gave van 150.000 euro voor de sanering van verontieinigde grond aan het Poldersweegje en Onderlangs. Vooral de \'er- ontreiniging aan het Polders weegje is behoorlijk. In beide straten in Dirksland wordt dit jaar de riolering ver\'angen. Zaterdagmiddag 25 oktober 2008 organiseert IVN-GO een jeugdexcursie voor kinderen vanaf 8 jaar In hel bos en in de duinen leven allerlei dieren. Ze verstoppen zich meestal, maar laten wel sporen na. Eén ervan is poep. Tijdens de excursie zoek je allerlei drollen, poepjes en keutels. Daarna wordl bekeken wat de dieren gegeten heb ben. Voor deze excursie moet je natuurlijk niet vies zijn uit gevallen. Uiteraard hoefje de poep niel met je handen aan te raken. Heb je zin om mee te gaan? Meld je dan aan bij VVV Oud- dorp, tel. 0187-681789. De start is om 13.30 bij het hek naar de Middelduinen aan het eind van de Hondsweg (tussen Ouddorp en Goedereede).De tocht duurt ongeveer twee uur en kosl€ 1,50 per persoon. Zie ook website www.ivn-go.nl. OOSTFLAKKEE - Me vrouw Wandy Nagtegaal- Van der Viugt uit Oude- Tonge, fractielid van de Parlij van de Arbeid in de raad van Ooslflakkee, legt haar functie neer De laatste bijeenkomst is donderdag 23 oktober Mevrouw Nagtegaal is 2,5 jaar raadslid geweest. In verband met verhuizing, in november, naar buiten de gemeente Ooslflak kee moet zij haar zetel ter beschikking stellen. Nieuwe-Tonge Tel. 0187-65 24 84 wvvw.dewaalhoveniers.nl Étiii:i:jyiiJKM=^:>Pj Maak online een afspraak! www.nellstuinprojecten.nl www.dekaashal.nl Erf- en sierbestrating Firma J. J. van Gurp Oudedijk 14, Ooitgensplaat (0187)631350/ (06) 55552023 www.erf-sierbestrating.nl Cijfers vertalen, koers bepalen, ACCOUNTANTS BELASTINGADVISEURS MIDDELHARNIS Kon, julianaweg 56 Tel 0187 617 300 FaK 0167 A85 537 wwN.visser-vis«r.nl Watertoren 25 - -•^xivIAuto, een begrip op Goeree-Overflakkee en ver daar buiten. .,;.-:c;Auto staat bekend om exclusiviteit, service en garantie, een ruim en gevarieerd aanbod jonge occasions, en natuurlijk vooreen daar bij passende prijs. Wij hebben een breed georiënteerde voorraad van ca. 100 jonge gebruikte auto's van diverse merken, die wij uiteraard afleveren met 6 maanden Bovag garantie. Door deze grote verscheidenlieid is er voor u een ruime keuze en kunt u de onderlinge merken en modellen met elkaar vergelijken bij één en hetzelfde bedrijf. .^.;.;Auto is vooral gespecialiseerd in Volkswagen, Audi, en BMW. Natuurtijk zijn ook alle andere merken zowel nieuw als gebruikt leverbaar. 3247 CL Dirksland I Tel: 0187 - 60 35 90

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1