Jeugd laat het afweten bij jongerenbijeenkomst POLITIE Kerk diensten perfect Het weer van volgende week.. Heel netjes weer in het weekeinde Samen zingen Schaakver. De Zwarte Pion Doedagen 'ff Anders!' EIIAriDEII-IIIEUWS Afscheid Hans Teyn Bingo klein- dierenver. Dirksland Collecte hulp Oost Europa 1608 - 2008 Lezing Volks universiteit Oud papier Nieuwe-Tonge Themadag met Noor van Haaften EIIAI1DEt1.niEUW5 Hangplek Wonen full copy-service 0900-8844 Zondag 19 oktober 2008 1/ t PAGINA 2 VRIJDAG 17 OKTOBER 2008 OUDDORP - Meer dan 1300 persoonlijke uitnodi gingen waren er verstuurd. Zowel op de internetsite van de gemeente Goeder- eede als op Hyves stond de jongerenbijeenkomst ver meld. Kosten noch moeite waren gespaard om zo veel mogelijk Goereese jonge ren in de leeftijd van 17 tot 25 jaar te bereiken. Toch kwam slechts een handje vol jeugd vrijdagavond in De Dorpstienden opdra ven om met het gemeente bestuur van gedachten te wisselen over hun wensen. De overige aanwezigen waren de vrijwel voltallige gemeenteraad, de burge meester met twee wethou ders, enige ambtenaren, de twee buurtagenten en een aantal vertegenwoordigers uit de jongerenzorg. Door Dorien Kickert Burgemeester Ger van de Vel de vond het 'tof' dat er in ieder geval toch een tvv^intigtal jon geren de moeite had genomen om naar m.f.g. Dorpstienden te komen. Na een korte uitleg over de gang van zaken binnen de gemeente gaf zij het woord aan de gespreksleider van deze avond, Johan Cahuzak. Op zijn eigen, zeer directe en aanspre kende wijze wist deze binnen enkele minuten al de toon te zetten. In een uitermate ont spannen sfeer werd vervolgens een aantal onderwerpen met elkaar besproken, zoals een eigen plek, een eigen huis, alcohol en drugs en het ver ruimen van de horecatijden. Politiek gezien bleek de jeugd nog niet erg onderlegd: als kopstukken kenden ze wel iswaar Balkenende en Bos, en ook Verdonk en Wilders, maar daar bleef het wel zo'n beetje bij. De plaatselijke poli tici bleken - misschien tot diens teleurstelling - niet of nauwelijks bekend. "Van het voetbalveld" waren Henk van der Meer, Dirk Pijl en Bas van Dam enigszins bekend, "van het werk" Coen Sperling en Peter Grinwis (van Cl000 en AH). Troostend zei SGP-frac- tievoorzitter Hans Klepper dat hij voor zijn 35"= ook niet geïnteresseerd was geweest in politiek (inmiddels is hij nu het langst zittende raadslid!). Burgemeester Van de Velde onthulde daarop dat zij daar entegen al op 22-jarige leeftijd 'in de politiek' was gegaan, uit protest tegen het zout worden van de Grevelingen. Duidelijk moge zijn dat voor de jongeren de raadsleden niet écht een aanspreekpunt vormen. Daarbij leeft onder de jongeren het idee dat er weinig wordt gedaan met de wensen voor de jeugd. Zoals de wens om een hangplek. "We willen gewoon een afdak, met een bankje, waar je met elkaar kunt praten. Niet te ver van het dorp, maar ook niet te dichtbij", klonk het. Raadslid Patrick Polie (VGB) nam de handschoen op: "als jullie mee willen denken, mee willen wer ken, en ook mede-verantwoor delijk willen zijn voor schade, onderhoud, e.d., gaan wij hier mee aan de slag", zegde hij toe. Met een slag om de arm, want: "toen ik in de raad kwam dacht ik gelijk een aantal zaken te kunnen aanpakken, maar dal viel tegen. Er blijken allerlei regels te zijn waar je mee te maken hebt, en daardoor gaat het soms erg langzaam." Een ander onderwerp was het wonen en werken in de gemeente. De jeugd wil hier graag blijven, op zich bevalt het hen hier goed, maar woningen zijn niet te krijgen. Starters woningen zijn er niet of veel te duur. Voor huurwoningen bestaan ellenlange wachtlijsten. Eén van de leden van de Rabo bank Jongerenraad noemde het voorbeeld van Middelhar- nis, waardoor de woningbouw vereniging Sommelsdijk star terswoningen in eigen beheer worden gebouwd. Prijs: rond de 130.000 euro. De suggestie werd dan ook gedaan om hier als gemeente op in te haken. Haast onvermijdelijk kwam het gesprek vervolgens terecht op de openingstijden van de horeca in Goedereede. Het is inmiddels gewoon dat jonge lui gaan stappen op tijden dat anderen gaan slapen. Wordt de overlast van jongeren op straat minder als de sluitingstijd niet meer om 2.00 uur precies ligt? De angst dat door langere ope ningstijden er meer zou wor den gedronken werd tegenge sproken door medewerkers van De Kreek. 'Je doet er gewoon langer over." Veel jongeren drinken thuis al. Waarmee werd overgegaan op het onder werp alcohol en drugs. Want het voorkomen van verslaving aan alcohol hgt al bij het ouder- üjk huis. Wordt daar drankge bruik als normaal gezien, dan In deze rubriek kunnen lezers hun zegje doen afreageren op hetgeen ze in dit blad gelezen hebben. Inzendingen mogen geen grotere omvanghebben dan ca. 400 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor om inge zonden tekst in te korten of niet te plaatsen. Tevens draagt de redactie geen verantwoordelijkheid voorde inhoud van wat lezers schrijven. In alle bescheidenheid wil ik reageren op het verslag 'Appartementencomplex 't Ouwe Raethuus en de Soepko- kerië' in uw blad d.d. 7 okto ber 2008. De soepkokerië was niet gevestigd op de Westelijke Achterweg, maar op de Oos telijke Achterweg. Ik heb over de soepkokerië in het boek 'Op goede gronden' een heel hoofdstuk (34) gewijd. Het deed me goed dat burgemees ter Hommes uit dit hoofdstuk complete zinnen heeft geci teerd, echter zonder bronver melding. Het boek 'Op goede gronden' is in 1997 gedrukt bij Drukkerij Gebr. de Waal en is reeds lang uitverkocht. D. Hoogzand, Sommelsdijk OUDDORP - In de Doopsge zinde Kerk, Dorpstienden 3 te Ouddorp is er morgenavond van half acht tot half negen weer een uurtje samen zingen. Iedereen is welkom. Uitslagen van 13 oktober jl. Ie ronde, beker: Gesar van Prooijen - Jan de Haan0-1 (regl.) Jaap Noordijk - Piet LesuisO-1 Wim Tieleman - Cees Smit 1 -O Anton Visser - Bart Loosjes1-0 (Al gespeeld) Hans Becker - Adriaan Tieleman0-1 Wim van Huizen - Maart van der Waal0-1 Frans Meiaard - Wim van der Staaij0-1 (regl.) Gerard van der Velde - Jan Moedt0-1 Mark Lagendijk - Leon Struik0-1 Rinus Bom - Martin Stigt Thans1-0 (regl.) Richard Wolters - Cees BakelaarI-O (Al gespeeld) Wim Peeman - Daan Mulder1-0 Joost Boeter - Cees Vis1-0 6' ronde, huishoudelijke competitie: J. Hennekes - Visser1-0 Mourik - Van der Staaij... V2-V2 Verolme- De Haan (2)1-0 De Jager (2) - Loosjes (2) ..1-0 Wolters (3) - BomO-I U wilt uw complete huisstijl gedrukt hebben? www.drukkerijdewaal.nl Gebr. de Waai iv Dnikkcrlj Sommelsdijk (0187) 47 10 20 algemeen® gebr^lewaalcom Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huls vrijdag abonnementen uitgave Tel. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8,3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Somnnelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingsternnijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingsternnijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: g.verweij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: j.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch veriengd. Opzeggingen schriftelijk vöör 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overf lakkee 3420.01108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). MIDDELHARNIS - Op 22, 23 en 24 oktober zijn er weer de Doe-dagen. Op woensdag 22 oktober wordt een leuke dag georganiseerd van 10.00 uur tot 15.30 uur voor kinderen uit groep 2 tym 6. 's Ochtends knutselen en pannenkoeken eten, 's middags een leuk spel. Opgeven is niet nodig. Op don derdag 23 en vrijdag 24 okto ber wordt er een huttendorp georganiseerd voor kinderen in groep 6 t/m 8. Wil je mee doen? Dan kun je je opgeven bij Arjan, tel. 48 23 98. Er kun nen max. 100 kinderen mee doen. Zit je in groep 6? Dan kun je kiezen waar je heengaat. Op donderdag ben je welkom van 10.00 tot 16.00 uur Tus sen de middag pannenkoeken eten. Op vrijdag ben je wel kom van 10.30 tot 19.45 uur Tussen de middag de meege brachte boterhammen opeten, maar 's avonds wordt afgeslo ten met een barbecue en nog een leuke verrassing! Wat kost het? Als je 2 dagen komt 5, voor 1 dag 3. Ook voor kinderen uit groep 1, 2 en 3 wordt op vrijdagavond vanaf 18.00 uur iets leuks georgani seerd. Wil je weten wat? Zorg dan datje erbij bent! Opgeven kan bij Martijn, tel. 480204. Ook wordt er op vrijdag van af 10.15 uur vis gebakken en verkocht. U kunt vis bestellen bij Hans Jordaan, tel. 484632, maar u kunt ook gezellig even langs komen! De afsluiting op vrijdag 24 oktober duurt van 18.00 tot 19.45 uur is niet alleen voor de kinderen maar ook voor de ouders en belangstellenden. Tijdens deze afsluiting komt er een poppenspeler Alle activi teiten vinden plaats in en rond de witte tent, op het terrein tussen de Molenweg en de Zuidelijke Rand weg te Middelharnis, ter hoogte van de oud-papier-containers. Het terrein is bereikbaar vanaf het fietspad aan de Molenweg. OUDE-TONGE - Wie kent hem niet? Al jaren onlosma kelijk verbonclen aan o.b.s. Het Startblok te Oude-Tonge: Hans Teyn. Veelzijdig: de gitaarlesmeester, de voetbal meester, de gymmeester, de liedjesmeester, de schoolkamp meester, de televisiemeester en de sportdagmeester Na ruim 40 jaar onderwijs gaat hij met pensioen. Op vrijdag 31 okto ber is er van 16.30 tot 18.30uur een afscheidsreceptie in OBS het Startblok. Alle oud-leerlin- gen, (oud-)collega's, familie en vrienden worden uitgenodigd om aanwezig te zijn. zet zich dat ook voort in het uitgaansleven. Drugs zijn nog steeds een probleem op het eiland. De gewaagde sugges tie van een raadslid om op het eiland een coffeeshop te begin nen werd door de deskundigen op dit gebied niet enthousiast ontvangen, omdat je daar het probleem niet mee oplost. Burgemeester Ger van de Vel de concludeerde aan het eind van de avond dat er veel was besproken. Daarbij deed zij de toezegging om een volgende bijeenkomst bijvoorbeeld in het Praethuus te houden. Een verstandig besluit, want als je de jeugd wilt bereiken zul je ze zelf moeten opzoeken op plaat sen waar zij te vinden zijn. In het café, op het voetbalveld, bij een vereniging. Een conclusie die ook de drie jonge raadsle den, Liesbeth, Coen en Patrick, hadden getrokken. "We had den natuurlijk gehoopt op veel meer jongeren. Maar wij willen wel graag contact houden, want we vinden het belangrijk om të weten wat er onder de jonge ren speelt. Maar dan moeten zij wel komen om met ons te praten." Een aantal gesprekjes door deze verslaggeefster met wat jongeren een paar dagen 'later gaf als resultaat dat een aantal jongeren op zich wel bereid was geweest om naar de bijeenkomst te komen. Helaas was er juist op die avond ook een geweldig feest in De Kreek georganiseerd. En dat had pri oriteit. Aan de andere kant: 'als je niet komt is het net alsof je er zelf niets aan wilt doen', sprak één van de wél op de bijeen komst aanwezige jongeren. Die kans heeft de jeugd nu laten liggen. Misschien voor een vol gend keer? DIRKSLAND - De Dirkslandse Kleindieren- vereniging organiseert maandag 20 oktober wéér een bingoavond. Er Worden vijftien ronden gespeeld en een super- ronde met een hoofdprijs van 50. De eerste ronde is gra tis. Kinderen die met hun (groot)ouders mee komen, spelen de hele avond voor 4. De avond wordt gehou- denin verenigingsgebouw De Schakel, Beatrixlaan 31 te Dirksland. De aanvang is om 19.30 Rotterdam-Rijnmond Wijkteam Goeree-Overflakkee Scooterbestuurder rijdt veel te hard MIDDELHARNIS - De politie heeft woensdagochtend rond kwart over negen een 17-ja- rige jongen uit Den Bommel aangehouden. Politieagenten zagen de scooterbestuurder met hoge snelheid rijden op de Oudelandsedijk. Uit onder zoek bleek dat hij meer dan 30 Itm/u harder reed dan de toe gestane snelheid. Hierop werd zijn rijbewijs in beslag geno men. De jongen kreeg een pro ces-verbaal voor de snelheids overtreding. Tevens kreeg hij een bekeuring voor het rijden met een te gladde band. Controles openstaande boetes De politie houdt komende tijd controles naar openstaande boetes. Daarom adviseert zij mensen met openstaande bekeuringen om deze op tijd te betalen. Personen die de boetes niet betalen lopen kans aangehouden te worden. Eer der hield politiepersoneel op dinsdag en woensdag in Stel- lendam en Oude-Tonge twee mensen aan omdat zij hun bekeuringen niet betaald had den. Zij werden in verzekering gesteld. HALT verwijzing na vuurwerkmisbruik MIDDELHARNIS - PoHtie- agenten van district de Eilan den hielden dinsdagochtend een 14-jarige jongen uit Oud dorp. Hij werd rond half tien betrapt door surveillerende agenten toen hij vuurwerk afstak op een schoolplein aan de Koningin Julianaweg. Agenten te fiets hoorden een harde knal zagen bij een groep jongens rook opgaan. Bij fouil lering bleek de jongen uit Ouddorp acht strijkers bij zich te hebben. Onderzoek in de woning van de jonge inwoner van Ouddorp leerde dat hij hier nog ongeveer 32 strijkers had. Ook troffen de agenten een imitatiewapen en ruim 100 lege munitiehulzen aan. Dit is, evenals het vuurwerk, in beslag genomen. De verdachte heeft een' HALT verwijzing gekregen. In de week van 20-25 oktober zal in de gemeente Middelharnis een huis aan huis collecte wor den gehouden. De collecte gaat uit van de SDOK en is bestemd voor hulp in Oost Europa met name in Roemenië. Afgelopen maandag kregen we nog bijna een nazomer- se toegift met een piekwaarde tot ruim 20 graden in de (Den) Bommelse en Achthuizense regionen. In 1990 was het nog net wat warmer in deze oktoberfase en steeg het kwik op enkele dagen tot royaal boven de 20 graden met een uitschieter tot bijna 23 graden. Als schril con trast is het wellicht interessant om even te kijken naar deze week ruim dertig jaar geleden. Op 13 oktober 1975 viel er namelijk sneeuw in ons land en nog nooit viel dat 'witte goud' zo vroeg in het seizoen. Op diverse plaatsen was het een witte wereld in de ochtend van die bewus te dertiende oktober Ook op 24 oktober 2003 viel er sneeuw in Nederland en toen vooral in het oosten, maar sneeuwval in oktober is en blijft uiterst zeldzaam. Na de woensdagse druilregen hadden we op donderdag vooral buienperikelen en de temperatuur lag al gevoelig lager. Bovendien maakte de bijna gure wind het ronduit kil. Echt zeer wisselvallig blijft het niet; we zagen het deze vrij dag al. Hogedruk zit steeds ten zuiden van ons en breidt zich zo nu en dan even in noordelijke richting uit en dat zal ook de komende dagen gebeuren. Met wat geluk knapt het weer dus juist in het weekeinde op, als een tijdelijke hoge- drukbel voor iets vriendelijker weer zal kunnen zorgen. De temperaturen bevinden zich inmiddels op een lager plan (overdag nog maar 13-14 graden, terwijl de komende (zaterdag)nacht nog even gevoelig fris kan gaan uitpakken met 6 graden in de meest landinwaarts gelegen gebieden van de eilanden. Het weekeinde verloopt zo goed als droog, maar overtuigend zonnig zal het niet zijn. De depressieac tiviteit op de Oceaan, lijkt vooral na het komende week einde groter te worden en onvermijdelijk krijgen we daar dan ook later mee te maken. Vanaf maandag moeten we tenminste met een aantal dagen onbestendigheid rekening houden, inaar dat is normaal in een oktobermaand. De temperatuurverschillen tussen de Noordpool en de gematigde breedten nemen altijd toe in deze fese van het jaar en dat voert de depressiedruk op de Adantische Oce aan doorgaans flink op. Het is nog even afwachten of het echt stormdepressies gaan worden en of deze 'cyclonen' voldoende zuidelijk uitkomen om ons erg veel wind en regen te geven. Weerman Mare Putto OUDDORP - Hersteld Herv. Gem. Dorpskerk: 9.30 uur ds. K. J. Kaptein, Lunteren en 18.30 uur ds. H. Las- sche. Eben-Haëzer: 9.30 uur ds. H. Lassche en 18.30 uur kand. N. A. Donselaar, Oos- terland - Herv. Gen». 9.45 uur ds. C. Doorneweerd en 18.00 uur ds. C. G. Kunz, Dordrecht - Geref. Kerk 10.00 uur ds. C. G. Kant en 18.30 uur ds. L. Kramer - Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur leesdienst - Doopsge zinde Gem .9.30 en 18.30 uur ds. J. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. E. de Mots, bevestiging ambtsdragers en 18.30 uur kand. A. ten Brin- ke, Alblasserdam - Hersteld Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. W. van Estrik. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. P M. van 't Hof, Sint Annaland en 17.00 uur ds. R. W. van Mourik - Hersteld Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Gielen, Poortvliet en 18.00 uur kand. M. Die- peveen - Geref. Kerk 10.00 uur ds. L. Kramer en 18.30 uur ds. C. G. Kant. MELISSANT - Hersteld Herv. Gem. 11.00 uur ds. L. M. Jongejan, Middelharnis en 18.00 uur ds. P. Korteweg - Geref. Kerk 9.30 uur da. H. Siebert - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur kand. A. D. J. Wessels, Sliedrecht en 18.00 uur ds. J. het Lam, Harder wijk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. J. Schipper - Ziekenhuis: 14.30 uur de heer F. van Wijck. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Maas en 18.00 uur ds. F. J. M. van Veldhuizen, Dinteloord - Hersteld Herv. Gem. 9.30 uur ds. A. van Wijken 18.00 uur ds. J. Koppelaar, Abben- broek - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. SOMMELSDIJK-Herv. Gem. 10.00 uur ds. R. W. van Mourik en 18.00 uur ds. H. J. Catsburg - Lukaskapel HDG 10.30 uur ds. Th. W. H. van der Heijden - Her steld Herv. Gem. 9.00 en 17.00 uur ds. L. M. Jon gejan. Vrijdag 24 oktober: 14.15 uur ds. L. M. Jonge jan, huwelijksbevestiging Paulus Leendert Koppenaal en Jacoba Hendrika Blok - Exodus 10.00 uur ds. R. Steenstra - Remonstrantse Gem. geen opgave -«CAMA Gem. 10.00 uur de heer H. Wulffraat. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. A. V. d. Sluijs, Veenendaal en 18.00 uur ds. H. Harkema - Geref. Kerk 10.00 uur de heer H. Mulder en 17.00 uur ds. R. J. van Amstel - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. G. van Manen - Chr. Geref. Kerk 9.30 en 18.00 uur ds. A. van Heteren - Geref. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur leesdienst en 17.00 uur ds. D. J. van Diggele. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur kand. R C. H. Kleinbloesem, Gouds waard en 18.00 uur ds. D. Boers, Vierpolders - Her steld Herv. Gem. 9.30 uur onbekend en 18.00 uur ds. C. Oorschot, Stellendam - Ger. Gem. 10.00 uur lees dienst en 14.30 uur ds. G. van Manen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. Visser, zendingspredikant Thailand en 18.00 uur ds. L. de Wit - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst - Evangelie Gem. Flakkee 10.00 uur Getuigenisdienst. STAD a/h HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur kand. D. Jongeneel, Oud- Alblas en 18.00 uur ds. A. A. W. Boon, Krabbendijke - Geref. Kerk 10.00 uur ds. R C. Koster en 18.00 uur ds. G. van den Dool - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. T. W. van Ben- nekom en 18.00 uur ds. C. Doorneweerd - Geref. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. Th. de Kok. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur kand. A. C. Baan, Bruchem en 18.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouderkerk a/d IJssel - Her steld Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Kot, Borssele en 15.45 uur ds. J. W. van Estrik, Goedereede - Geref. Kerk 9.30 uur de heer K. Baas en 18.00 uur ds. G. den Hartogh - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur leesdienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. H. Harkema. Vierhonderd jaar geleden begon de beweging van de Nadere Reformatie. In Zee land Op het noordelijkste eiland van het Zeeuwse gewest, dus pal ten zuiden van Goeree- Overflakkee. Een maand gele den werd in Middelburg, in de historische Nieuwe Kerk daar, het vierde eeuwfeest gevierd. Het gebeurde door middel van een conferentie waarbij vooral de nersoon en de betekenis van Willem Teellinck [1579-1629] voor het voedicht werd gehaald. Teellinck was geboortig' uit de meest invloedrijke sociale krin gen van de Nederlanden. Zijn vader Joos was lid van de Raad van State, de hoogste politieke overheidsinstelling in die tijd. Willem is predikant geweest in Haamstede en Burgh, op het huidige Schouwen-Duiveland, en vanaf 1613 te Middelburg. Willem was voorbestemd voor een politieke carrière. Na zijn studie stak hij de Noordzee over en kwam hij terecht in een gemeente met een puri teins klimaat. Daar heeft hij een bekeringservaring ontvan gen. Hij was gewonnen voor de gereformeerde leer in de prak tische gestalte van het purita nisme, dat wil zeggen: gericht op het dienen van de Heere met hart en hand, in de. bin nenkamer maar niet minder in de dagelijkse praktijk van het leven. Het persoonlijk en het kerkelijk leven, maar niet minder het gezins- en maat schappelijk leven, moeten alle gestempeld zijn door de prak tijk der godzaligheid. "Alles met Hem eren!" Deze intentie heeft Willem Teellinck zijn leven lang niet meer verloren. Toen hij in 1604 in zijn vaderstad Zierikzee terugkwam en daar op de kade stapte, bracht hij dit program in zijn hart mee. In 1606 werd hij predikant en al snel kwa men de mensen van Haamste de en Burgh erachter dat hun predikant een grote ijver aan de dag legde. Hij volstond niet met preken en bezoeken afleg gen. Nee, hij ging zich ihten- sief beijveren om het dorpsle ven daadwerkelijk onder het beslag van het Woord van God te brengen. Maar hij keek nog verder. In de vergadering van de dassis Schouwen-Duiveland van 15 maart 1608 bracht hij de ongeregeldheden ter sprake die op het platteland voorkwa men bij evenementen als ker missen en dergelijke. Er moest iets aan gedaan worden, vond de jonge prediker En - de clas sis had oren naar zijn sugges ties. Namens de classis voerde hij zelfs het woord in de verga dering van de Staten van Zee land. Zijn woorden maakten indruk bij de politieke heren. Ze besloten de genoemde ont sporingen te verbieden en alles eraan te doen dat de sabbat zou worden gerespecteerd. In hetzelfde jaar 1608 ver scheen een geschrift van Teel linck, dat hij opdroeg aan de Staten-Generaal van de Neder landen: Philopatris, liefde tot het vaderland. Daarin riep hij de predikanten op om de over heid te vermanen tot reforma tie van de vele misstanden en haar te onderwijzen hoe die "nadere reformatie" volgens het Woord van God dient plaats te vinden. Hiermee was de term gevallen: nadere reforma tie, een rechtstreekse vertaling van wat één van de doelen van het Engelse Puritanisme was: further reformation, doorgaande hervorming. Weliswaar was de leer hervormd door middel van de 16''-eeuwse Reformatie. Maar nu kwam het aan op ver dergaande reformatie onder het volk, uitkomend in een doorleefde en gepraktiseerde vroomheid. Al meer dan dertig jaar is er onder ons een Stichting Stu die Nadere Reformatie. Prof. dr W.J. op 't Hof, ooit her vormd predikant te Ouddorp, is er de voorzitter van. Hij is al veel jaren geboeid door de figuur van Willem Teellinck en wijdde aan hem veel pubh- caties. Als vrucht van al die studie verscheen kort geltuen een vuistdik boek dat geheel aan Teellinck, de vader van de Nadere Reformatie, is gewijd. Het boek met de ondertitel 'leven, geschriften en invloed' wil inzicht geven in de weg en het werk van deze dienaar van.het Woord en zijn vele geschrif ten. In zijn betrekkelijk korte leven - hij werd maar vijftig jaar - schreef hij welgeteld 127 boeken en boekjes. De inhoud van elk ligt in de lijn van wat Teellinck als zijn roeping zag: op te roepen tot een godzalig leven met alle consequenties van dien. Op 't Hof geeft in zijn boek een fraai overzicht van Teellincks leven en bespreekt zijn vele geschriften een voor een. Tegelijkertijd kwam er een speciaal nummer uit van het Documentatieblad Nadere Refor matie. Jaargang 32 nummer 1 is helemaal gevuld met de bij dragen van de sprekers tijdens de genoemde conferentie te Middelburg. Die van dr Op 't Hof mag wel de hoofdbijdrage worden genoemd. Ze is gewijd aan Zeeland en de Nadere Refor matie. Verder is er aandacht voor Magistraat en kerkenraad in Zierikzee (H. Uil, archivaris van Zierikzee) en De Nadere Refor matie en de joden in Middelburg (dr M. van Campen, hervormd predikant). In het genoemde tijdschrift kregen ook enkele personen gelegenheid hun beoordeling van de Nadere Reformatie anno 2008 te geven. Ik neem de reactie van de heer L.M.R Scholten, oud-directeur van de Gereformeerde Bijbelstich ting, oven Met instemming. Hij schreef: "We kunnen uitzien naar en bidden om reformatie in Neerlands kerk, die zo zwaar gede formeerd en verscheurd is. We kun nen ons inspannen voor een bijbels reformerend getuigenis ten behoeve van het publieke leven. Maar onze primaire roeping ligt in eigen huis: gestalte geven aan een christelijk gezin, naar het bekende woord van W. Teellinck, 'dat oock een yegelick huysgesin behoorde te wezen als een kleen Kercxen.' De overdracht van het geloof en de christelijke zede in deze turbulente tijd. Het gaat niet om een program, maar om een levenshouding, een attitude, een gezinsleven, dat gekenmerkt wordt door de vreze des Heeren. Alle leven dat niet gestempeld wordt door de vreze des Heeren leidt tot wanorde, ontwrichting en ontbinding. 'Komt, gij kinderen, hoort naar mij; ik zal u des Heeren vreze leren.' Dat de christelijke gezinnen zo nog tot exempelen, tot lichtbakens, mogen zijn in dit donker tijdsgewricht. N.a.v.: WJ. op 't Hof Willem Teellinck. Leven, geschrif ten en invloed. Uitgeve rij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. ISBN 90-8865-048-2. 667pag. Prijs €49,90. Documentatieblad Nadere Reformatie, 2008 num mer 1. Abonnement 20,00 per jaargang, website: www. ssnr.nl: e-mail: dnr&ssnr. nl. J.M.J. Kieviet HELLEVOETSLUIS - Op woensdag 22 oktober orga niseert de Volksuniversiteit Hellevoetsluis een lezing door mevr Lies Lageweg-Neute- boom met als titel Jungle- en safaritocht Midden-Afrika'. De lezing wordt gehouden in 'De Ossehoek', Koninginnelaan 4 te Hellevoetsluis, aanvang 20.00 uur, entree 6. Opge ven kan bij Jan Lageweg, tel. 0181-312387 (na 19.00 uur). Op zaterdag 25 oktober wordt er in Nieuwe-Tonge oud papier opgehaald voor de Hersteld Hervormde Gemeente. Gelie ve het papier vóór 09.00 uur gebundeld aan de weg te zet ten. DIRKSLAND - De commis sie Vrouw Ontmoeting van de Hervormde Gemeente van Dirksland heet alle vrouwen van jong tot oud hartelijk wel kom op de themadag 'Een leven dat telt!' op zaterdag 1 november van 9.30 tot 15.30 uur in 'Onder de Wiek', Ring 57 te Dirksland. Noor van Haaften spreekt deze dag over roeping en taak binnen Gods Koninkrijk, oog krijgen voor God in het dagelijks leven, over keuzes maken en tot een zegen zijn voor de omgeving. De verhalen van Ester en Ruth staan centraal. Voor de lunch wordt gezorgd. Deelname aan de dag kost 15 p.p., te vol doen bij binnenkomst. Opge ven kan tot maandagochtend 27 oktober, telefonisch bij Mar- ja Okker (602437) of via e-mail m.abbo@filternet.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2