Eilandelijke primeur Groot Dictee Goeree-Overflakkee Orgelspel van hoog niveau tijdens regionaal orgelconcours r 71-- 9- vi Eerste editie zeer geslaagd 81e jaargang Nr. 7754 Vrijdag 17 oktober 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op geriifm-nf^^j:de grotidslag MIDDELHARNIS - Voor de eerste keer werd afge lopen woensdagavond op het eiland het Groot Dic tee Goeree-Overflakkee gehouden. Naar voorbeeld van het bekende landelijke Groot Dictee organi seerde de Rotary Club afd. Goeree-Overflakkee een eilandelijke versie hiervan, met als doel geld bijeen te brengen om minstens 3, maar liefst 4 AED's op het eiland te kunnen plaatsen én mensen te leren daarmee om te gaan. Deelnemers werd nl. gevraagd of ze zich wilden laten sponsoren, bijv. per goed woord of voor een vast bedrag. Ruim van tevoren werd het evenement aangekondigd, waarna belangstellenden de gelegenheid hadden om zich aan te melden. Iedereen kon meedoen. Zo'n 180 aanmeldingsformulieren werden via de Rotary website gedownload, uiteindelijk waren het ruim 70 deelnemers die woensdagavond in de aula van de Prins Mauritsschool te Middelharnis de uitdaging aangingen om de volzinnen, die voor gelezen werden door burgemeester Hommes van de gemeente Middelharnis, met zo min mogelijk spelfouten op te schrijven. Pittig Spelling Uitslag Springdagen tijdens herfstvakantie Orgelconcert op de radio t&e Door Hans Villerius Vooi/iiifi yVric Spririgvloct Dubljfld van de Rotaiyaf'de- liiig (kKTfc-Ovfiflakkee - getooid mei de bij zijn lunc- tie belioreiide 'ambtsl<eten' - beefte alle deebiemers en belangstellenden battel ijk welkom en scbetste in bet kon waai- de Rotary Club ïvereldwijd (33.000 clubs en 1,2 miljoen leden) /.itb voor inspant. Aan de inspannin gen van de Rotary Club is het mede te danken dat de strijd tegen polio in de wereld van de grond kwam en zeer succesvol werd. Momentee! wordt de strijd aangebonden tegen de grote kindersterfte wereldwijd. Om op eilandelijke scbaal het mogelijk te maken dat er een aantal AED's geplaatst wordt, heeft de afdeling Goeree- Overllakkee van de Rotary Club bet Groot Dictee georga niseerd. De zinnen biervoor werden samengesteld door André Kastelein uit CJoeder- eede, leraar Nederlands aan de Prins Mauritsschool te Middelharnis. En hij verze kerde dit "met heel veel lol te hebben gedaan". Zelf géén lid van de Rotary Club maar van de Lions Club, bekende hij lachend dat hij enige riva liteit tussen de onderlinge serviceclubs tot uitdrukking heeft gebracht door er "een heel pittig dictee" van te heb ben gemaakt. En dat gold niet alleen voor de deelne mers, maar ook burgemeester Hommes had al laten weten dat 't voor haar beslist ook pittig was om voor te lezen. Ze had er zich dan ook goed op voorbereid, bekende ze. Jan Verhage, lid van de Rota ry Club, gaf nog enige uitleg bij het dictee. De zinnen zou den eerst in hun geheel wor den voorgelezen, daarna in gedeeltes. Afgesproken werd dat als deelnemers het te snel vonden gaan ze hun vinger op zouden steken, en als daar behoefte aan was zou het voorlezen herhaald worden. Cietallen moesten voluit wor den geschreven. En er mocht niet worden gespiekt, zo werd duidelijk gemaakt. In totaal zeven zinnen wacht ten de deelnemers, goed voor een totaal aantal woorden van 260. Een ware mix van hele gewone, makkelijke woorden en soms heel onbekende. De kneep zat 'm dikwijls ook in gewijzigde spellingregels die in de achterliggende jaren werden ingevoerd. Aardig was 't ook dat de zinnen inhoudelijk met actuele the ma's te maken hadden. Het thema van bet dictee was 'Een dreigende zeespiegelstijging'. En tal van woorden waarover deelnemers zich met de pen zouden kunnen vergalop peren waren door het dictee heen x'ervveven: tweeëntwin tig, halfdrie, Ecuador, lan- geafstandsraket, magelhaen- pinguïns, haastje-iepje, C02- uitstoot, chic, barbecueën, Dl' witiufiiirs hel eerste Groot Dietee Gneree-Overflakkee. Op de voorste rij v.l.ii.r: l'eter\lliiil;. I'iel de Miiii. Iliiili Boogert, Marva Heij en Corine van Eist. Op de achterste rij de 'presentatoren' van deze avond, lü.n.r.: Arie Springvloel Diibbeld, burgemeester Hommes en André Kastelein. l 'lUemu Een sleeriiiil)re.^sie van het Groot Dictee. Opperste concentratie, ook bij hiirgemee.'iler liuiiiines ireehl.^li(iveii) en niet minder hij de cotrecloren (midden links). Fnfo'.i: Hinis Mlteriii derdewereldlanden, hypo chondrisch, vermaledijde rotganzen .--noordse woelmui- zen, milieuactivisten, Tweede Maasvlakte, geërodeerde basaltglooiingen, Tiengeme- ten. In de laatste zin - die we ter illustratie compleet zullen weergeven - had mevrouw Hommes zelfs haar eigen naam op te lezen: 'Noch tans was het voor het selecte gezelschap klip-en-klaar dat deze tenhemelschreiejide ontwikkelingen niet stante pede gestuit kunnen worden en richtte aller hoop zich op burgemeester Hommes, die er per se op stond de proble matiek te elimineren door het gezamenlijk savoureren van ettelijke glazen water.' Na het inspannende schrijf werk - met opperste concen tratie, zo nu en dan afgewis seld door een ontspannend gelach - volgde een pauze, waarin een leger van 20 cor rectoren van zowel de Prins Mauritsschool als de Rijks scholengemeenschap Goe ree-Overflakkee zich stortte op het nakijkwerk. Intussen, maar ook na afloop aan 't eind van de avond, kon iedereen zich tegoeddoen aan de ver snaperingen die leerlingen van de Prins Maurits hadden klaargemaakt en waarmee ze punten verdienden voor hun examen. Ook verzorgden de zussen Heij muzikale inter mezzo's op vleugel, blokfluit en cello. Bij het "bekendmaken van de uitslag was men het erover eens dat het dictee inderdaad "verschrikkelijk moeilijk" was. Het gemiddelde aantal fou ten lag op 42, met uilschieters van sommigen die meer dan honderd fouten maakten. Er waren twee categorieën: 'Leerlingen' en 'Volwasse nen'. Onder de leerlingen werden twee prijzen toege kend. De eerste leerlingen- prijs was voor Marya Heij, die 22 fouten maakte; de tweede prijs ging naar Corine van Eist, zij had 39 fouten. Aan de categorie "Volwas senen' werden drie prijzen toegekend. Het kleinste aan tal fouten had Huib Boogert {\'erslaggever van De Tele graaf voor de regio Zeeland); met slechts 4 fouten won hij de wisselbeker van dit eerste Groot Dictee. De tweede prijs (7 fouten) werd gewonnen door Peter Altink en de der de prijs ('16 fouten) door Piet de Man. Peter Altink, correc tor en vertaler van beroep, vertelde na afloop dat hij als 't even kan ook altijd mee doet aan het landelijke Groot Dictee, "maar het dictee van deze avond was beslist niet makkelijker dan het landelij ke!". Veelal positieve reacties waren ook te beluisteren over het enerzijds spannende en uitdagende element van deze avond en anderzijds de gezel lige en ongedwongen sfeer die er heerste. Na het succes van deze avond was men het er unaniem over eens dat deze eerste editie van het Groot Dictee Goeree- Overflakkee een groot suc ces was en zeker een vervolg moet krijgen. SOMMELSDIJK - Een hele dag sportief bezig zijn, welk kind is daar niet voor in? Met de springdagen in recreatiecentrum De Sta yer te Sommelsdijk is dit tijdens de herfstvakantie mogelijk voor kinderen vanaf zes jaar. Vrij zwem men, bowlen, klimmen in de klimwand, trapeze zwaaien en je uitleven op springon- derdelen die niemand in de achtertuin heeft staan. Stichting Springdagen organi seert in de herfstvakantie de Springdagen. Zoals de naam al zegt, wordt er gesprongen, op verschillende trampolines, tumblingbanen en springkus- sens. De een maakt op de tram polines de hoogste en mooiste salto's en de ander heeft plezier in gewone sprongen. Zwaaien aan de trapezes is natuurlijk ook heerlijk, rnaar er wordt nog veel meer gedaan. Aan een echte klimwand kun je proberen om tot het nokje van de sporthal te klimmen, durf je dit niet? Dan kun je ook lek ker klimmen en zwaaien in de touwen en het touwladder of niis-schien liever springen op de springkussens? Tijdens het zwemmen kan iedereen zich vermaken, ook als je nog geen zwemdiploma hebt. Misschien gooi je met het bowlen wel een 'strike'! Met z'n allen lek ker eten is natuurlijk ook een feest. De Springdagen zijn er voor kinderen vanaf 6 jaar en is voor iedereen geschikt. Bij alle onderdelen is begeleiding aanwezig, je kunt je aanmel den via website www.springda- gen.nl en kies daar voor 'Indi vidueel'. Op de site is ook meer informatie te lezen en filmpjes en foto's van vorige jaren te zien. Deelname, incl. eten en drinken, kost 15 p.p. De Springdagen zijn van woens dag 22 t/m vrijdag 24 oktober Op alle drie de dagen is nog voldoende plaats. OUDE-TONGE - Van het dreigendeorganistentekort waar de kerken de komen de jaren mee te kampen krijgen, was zaterdag niets te merken: 14 organisten uit onze regio lieten tijdens het 16" regionale orgelcon cours voor amateurorga nisten hun beste kunnen horen voor de Groningse juryleden Anco Ezinga en Sietze de Vries. Opvallend was het aantal jeugdige deelnemers. Het concours, waaraan ama teurorganisten afkomstig van Goeree-Overflakkee, Schou- wen-Duiveland en Tholen kunnen meedoen, werd geor ganiseerd door de Vereniging Van Orgelvrienden en financi eel mogelijk gemaakt door het Paul van Hessenfonds van de Lions Club Cioeree-Overfiak- kee. Jurylid Anco Ezinga gaf aan onder de indruk te zijn van het enthousiasme en het niveau waarop er gedurende de dag werd gemusiceerd. Er gaat niets boven Groningen, ook wat orgelspel betreft - althans dat dacht hij. N-i het concours echter moest hij zijn mening bijstellen, want ons eiland doet niets onder voor de "Groningse orgeltuin". Voorwaar iets om trots op te zijn, en te stimuleren. André Kastelein, die namens het Paul van Hessenfonds de prijsuitreiking verzorgde, bevestigde dit en gaf aan dat het fonds ook in de toekomst garant wil staan voor het orgelconcours, waarmee de toekomst van het evenement, en daarmee voor een belang rijk deel ook de orgelcultuur, is veiliggesteld. De drie prijswinnaars waren Adriaan Hoek uit Tholen, leerling van Eric Quist, Din- geman Wolfert uit Dirksland. leerling van Rinus Verhage en Johan van Wijk uit Ouddorp. eveneens leerhng van Rinus Verhage. Omdat één van de doelstellin gen van het orgelconcours het bevorderen van de kwaliteit van het kerkelijk orgelspel is. vormt een verplicht koraalge bonden werk een vast onder deel van het concours. Dit onderdeel weegt in de totaal beoordeling overigens even zwaar als het vrije werk van de deelnemer. Voor deze keer konden de kandidaten kiezen uit werk van de barokcompo- nist j.L. Krebs, H.F. Micheel- sen en de 100 jaar geleden geboren componist Hugo Dis tier. De laatstgenoemden com poneerden in de zogenaamde neobarokstijl. Deze stijl is het fraaie Frobenius-orgel in de Hervormde kerk van Oude- Tonge op het lijf geschreven. Opvallend was dat veel deel nemers ook inderdaad voor deze muziek hadden gekozen. Daarmee hadden ze het zich niet gemakkelijk gemaakt, aangezien deze muziek vooral in ritmisch opzicht lastig is uit te voeren. Adriaan Hoek speelde, net als Dingeman Wolfert, als ver plicht werk de partita o\'er het lied 'Wo Gott zu Haus nit gibt Sein Gunst' van Disfier. Zij brachten dit beiden rit misch exact, en met originele registraties, johan speelde de ricercare over 'Aus tiefer Not' van Micheelsen. Als vrij werk hadden ze alle drie geput uit de schat aan orgelwerken uit de barok. Dingeman gaf een indruk wekkende vertolking van de grootse Es dur Praeludium uit de grote orgelmis van J.S. Bach, terwijl Adriaan en Johan flitsende uitvoeringen gaven van resp. de grote e-moll van N. Bruhns en de C-dur van G. Böhm. Werken- en dito uitvoeringen waar een profes sional zich niet voor hoeft te schamen, aldus de jury. Er kunnen maar drie de bes ten zijn, maar ook de presta ties van de 11 andere deelne mers lagen gedurende de hele dag op hoog niveau hoog. Tijdens het afsluitende avondconcert konden echter Adriaan en Dingeman niet aanwezig zijn, dus ook dit concert niet mede verzorgen. Ze hadden andere muzikale verplichtingen, waaruit blijkt dat deze jonge organisten nu al op verschillende terreinen actief zijn- Johan van Wijk speelde 's avonds daarom nogmaals zijn volledige programma, omlijst door een concert door de bei de juryleden. Imposant was de afsluitende improvfsatie over Psalm 68 door Sietze de Vries, waarin hij op een onna volgbare wijze gedeeltes uit 'O Mensch, bewein dein' Süncle Gross' uit de Mattheus Passion van |.S. Bach verwerkte. Als u dit slotconcert ook wilt belinsteren dan kan dat. Radio Flakkee heeft een opname gemaakt die maandagavond 20 oktober wordt uitgezonden in het programma 'Muzikale hartenwensen'. Het presentatieconcert van het regionale orgelconcours dat op zaterdag 11 oktober jl. werd gegeven in de Hervormde Kerk van Oude-Tonge, wordt op maandag 20 oktober om 18.00 uur uitgezonden via Radio Flakkee. Het presenta tieconcert werd gegeven na het tiveejaarlijkse orgelconcours dat dit jaar werd georgani seerd door de Vereniging van Orgelvrienden. Veertien orgel- liefliebbers deden mee aan het concours waarvan na afloop 3 deelnemers als winnaar wer den aangewezen. Traditiege trouw geven de winnaars en de juryleden 's avonds een concert op het Frobeniusorgel in de kerk. Twee winnaars waren die avond echter verhinderd. Eén van de winnaars, Johan van Wijk uit Ouddorp, was wel van de partij. De juryleden waren: Anco Ezinga en Sietze de Vries uit de provincie Groningen. ^1 i Gebruikt wos nog nooit zo nieuw. Ifj.ilercf »iiltaK-o5topw*'*'.Cpelriieuvr-i.ai h hieiiwe fUhM m m $«Wfe Knóps BV - Longïiwg 113 32« KG - Somm*iidijlL -0187 *767ó7 Akkefdooi BV - Kkasterwtfl 2 - 4317 AL - Noordaouwe - 0111 «1347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1