'Goed verpakt en aangeleverd is veiliger en makkelijker te verwerken' Br una neemt boekwinkels van Vroegindeweij over Gevarieerd programma voor Nacht van de Nacht 2008 Wel of geen KCA? Open brief aan Albert Haffert van de fractie ABB Herfstmarkt in Ons Huis Oüd papier Nieuwe-Tonge Beroep aangenomen Foto-expositie Wim Weeda in gemeentehuis iftellevoetsluis Nieuws van de Wereldwinkel perfect EIIAtlDEtl-tllEUVa Regionale miheustraat in Middelharms Milieubox Medicijnen en batterijen Wel of geen KCA Oogdouche Uitgebreide administratie Ingezonden: Bruna-Vroegindeweij Hard werken full copy-service GOEREE-OVERFLAK KEE - Wat heeft deze uil gegeten? Waar zitten de vleermuizen? Welke vogels vliegen 's nachts? En welke ster zie ik daar aan de horizon? Antwoor den op deze vragen en nog veel meer, krijg je tijdens de Nacht van de Nacht 2008. Voor de derde keer sinds het bestaan van de Nacht van de Nacht heeft IVN Goeree-Overflakkee een gevarieerd program ma samengesteld voor jong en oud. PAGINA 8 DINSDAG 14 OKTOBER 2008 MIDDELHARNIS - In september vorig jaar startte de campagne 'Ieder partje apart' om de inwoners van Goeree-Overflakkee te sti muleren hun huishoude lijk afval nog beter te schei den. Dit is niet alleen goed voor het milieu, maar het bespaart de gemeente en uiteindelijk alle inwoners van het eiland ook geld. De komende tijd geeft de campagne extra aandacht aan het Klein Chemisch Afval (KCA). Denk daar bij aan verf, terpentine, accu's, motorolie, batterij en, bestrijdingsmiddelen, medicijnen en vloeibare gootsteenontstopper. Vooral bij dit soort afvaJ speelt ook de veiligheid een belangrij ke rol. Wim Buth, één van de drie medewerkers van de regionale milieustraat in Middelhamis, vertelt hoe de mensen het beste kunnen omgaan met KCA. Op Goeree-Overflakkee kun nen de inwoners gratis hun klein chemisch afval (KCA) kwijt op de KCA-depots en bij de chemowagen. De depots bevinden zich op de gemeen telijke milieustraat in Goeder- eede en de Regionale milieu- straat in Middelharnis. In de gemeenten Dirksland en Oost- flakkee staat er enkele zater dagen in het jaar op bepaalde tijden ook een chemowagen. Alle inwoners in de gemeen- ten Middelharnis en Oostflak- kee hebben ook een speciale milieubox. Daarin kunnen zij het KCA tijdelijk en veilig opbergen. "Het afval dat niet in de milieubox past, moeten zij op een veilige en zorgvuldige manier verpakken en daarop zetten wat er in zit, als zij dit bij ons aanbieden. Dan kunnen wij het veilig sorteren en laten verwerken", zegt Wim Buth Wim Buth, bezig in het KCA-(kpot. van het depot in Middelharnis. "Dit geldt natuurlijk ook voor de inwoners van Dirksland en Goedereede. Gooi bijvoorbeeld nooit zomaar chemische stoffen bij elkaar, deze kunnen name lijk op een gevaarlijke manier reageren als ze met elkaar in aanraking komen. Ook is het voor de veiligheid van de men sen op de milieustraat belang rijk dat zij weten wat er in de verpakkingen zit. Soms krijgen we vaatjes met afgewerkte olie en oude koelvloeistof bij elkaar. Die twee stoffen moeten eerst van elkaar worden gescheiden voordat het goed kan worden verwerkt. Dit is een duur pro ces." Wim Buth: "restanten van medi cijnen horen ook bij het KCA. Op het eiland kunnen de inwo ners bij veel apotheken en dro gisterijen hun oude medicijnen Nog even op een rijtje-■waL.er welen wat er niet tot het Klein Chemisch Afval behoort. Wel bij het KCA In de garage: In de schuur: Accu's Verf, lak, beits Benzine Terpentine en thinner Motorolie Verfafbijtmiddel en verf- Oliefilters verdunner In de hobbykamer: Kwastontharder en kwas- Foto-ontwikkelaar tenremiger Zoutzuur Wasbenzine In de keukenkast: Geen KCA Batterijen Verfblikken met een uitge Vloeibare gootsteenont- droogde laag verf stopper Lege latexemmers Lampenolie en petroleum Verharde verfkwasten en Bestrijdingsmiddelen rollers Spaarlampen en TL-bui- Frituurvet (mag wel worden zen ingeleverd op de milieustraat In de medicijnkast: voor biobrandstof) Medicijnen Lege spuitbussen Kwikthermometers Nagellakverwijderaar Injectienaalden en gebruikte injectienaalden van bijvoorbeeld suikerpatiën ten inleveren. De apothekers leveren de injecüenaalden dan weer netjes bij ons op de milieu straat in. Batterijen kunnen de mensen deponeren in de bat- terijbakken verspreid over het eiland. Deze staan voornamelijk bij de winkels, supermarkten en op scholen." Hij vertelt dat de inwoners van het eiland het behoorlijk goed doen als het gaat pm het scheiden van hun KCA Zo werd er bij de regionale milieustraat in 2006 20.877 kilo gram KCA ingezameld. In 2007 was dit al bijna 25.000 kilogram en over de afgelopen 9 maan den van 2008 is er al zo'n 20.000 kilogram binnengekomen en dan zijn er nog drie maanden te gaan. "Een duidelijke stijgende lijn". "Toch bestaat er nog al eens ver warring wat nu wel en wat geen KCA is", vervolgt Wim Buth. "Regelmatig komen mensen met stapels lege latexemmers, mengbakjes, lege verfblik ken, verharde verfkwasten en -rollers aanzetten. Dit is geen KCA en kan gewoon bij het restafval. Overgebleven laag jes vloeibare verf en lak bevat ten vaak nog oplosmiddelen en zijn daarom, wel KCA. Ook restjes latex en verf op water basis horen bij het KCA. Deze verven bevatten namelijk zwa re metalen die slecht zijn voor het milieu. Rond de feestda gen krijgen we veel frituurvet aangeleverd. Dit is geen KCA en kan gewoon bij het restaf val, maar we nemen dit wel in, omdat hier weer biobrandstof van gemaakt wordt. Een ander voorbeeld zijn de gloeilam pen. Deze mogen ook bij het restafval. Spaarlampen en tl- buizen moeten wel apart wor den ingeleverd. Deze bevatten naast kwikgas ook metalen en fluorescerend poeder. Als deze gescheiden worden ingeleverd kan 92% van de grondstoffen weer worden hergebruikt." Hij verwijst naar de website www. afvalscheiden.info, daar staat precies wat bij het KCA hoort (zie ook kader). Op net terrein van de milieu straat bevindt zich een apart gebouwtje voor de opslag van het KCA. Op een overzichte lijke manier staan hierin grote tonnen, bakken en containers voor de diverse soorten KCA (logen, zuren en ontvlamba re stoffen) opgesteld. In het gebouwtje zijn verschillende aparte en beveiligde ruimten. "Hier wordt het afval opge borgen dat niet mag worden blootgesteld aan de buitenlucht of waar geen water bij mag komen", legt Wim Buth uit. Verderop staat een groot ijze ren vat waarin oude gasflessen en brandblussers zijn opgesla gen. De medewerkers van de milieustraat dragen speciale kleding en er zijn hulp- en vei- ligheidsmiddelen. Ook hangen overal instructiekaarten voor wanneer er iets fout gaat. Wim Buth laat trots de oogdouche en enkele gelaatsmaskers zien. Elke maand haalt het bedrijf Van Gansewinkel de ingeno men partijen KCA op en ver werkt deze. Wim Buth vertelt dat hij een uitgebreide admi nistratie bijhoudt van wat ze allemaal op het depot innemen en wat wordt afgevoerd. De provincie Zuid-Holland con troleert dit regelmatig. En vol gens de controleurs verloopt alles hier tot nu toe volgens het boekje en naar wens. Beste Albert, In het Eilanden Nieuws van vrijdag 10 oktober heb je onder de kop 'Toekomstvisie Middelharnis onvoldoende?' je teleurstelling gepubliceerd over de gang van zaken in de informerende en opiniërende raadsvergadering van 25 sep tember. De behandeling van het agendapunt toekomstvisie Middelhamis verliep niet zoals jij graag had gewild. Dat mag natuurlijk en voor mijn part schrijf je daarover zoveel in de krant als je wilt. Als voorzitter van die vergadering stoort het me alleen wel datje vergeet te melden dat het behandelvoor- stel voor dit punt op 15 septem ber al aan de raad is verstrekt en dat daarop geen enkele aanmerking, en dus ook geen aanmerking van ABB is gege ven. Als er. dan 2 heren (van ver) zijn gearriveerd om, zoals voorgesteld, de bespreking in goede banen te leiden, ben je naar mijn idee tamelijk iaat om dan pas je bedenkingen tegen de behandelwijze naar voren te brengen. Maar goed, dat recht heb je en daarvoor heb je de gelegenheid gekregen. De vergadering vond echter dat de gekozen werkwijze een prima idee was en heeft ver volgens in een prima inhoude lijke bespreking vrijelijk haar mening gegeven over de con cept toekomstvisie. Geen van degenen die wel deelnamen aan de discussie heeft enige belemmering gevoeld om een mening te geven over de con cept toekomstvisie. Zoals de naam al zegt: een concept dat aan de burgers van de vier kernen zal worden gepresen teerd en vervolgens door de gemeenteraad bediscussieerd en democratisch vastgesteld zal worden. Maar dat wist je natuurlijk al. Door de uitnodiging en het besprekingsvoorstel voor deze vergadering niet te lezen en venolgens niet in staat te zijn in een geordende discussie een mening te .geven over de concept toekomstvisie door demonstratief de discussie te mijden, geeft de ABB firactie in jouw persoon zichzelf een brevet van onvermogen. Maar wees gerust, er is tijd genoeg! Dit dossier komt nog een aan tal malen voor discussie en vaststelling terug in de raad. Ik hoop dat de ABB fractie haar taak en verantwoordelijkheid als volksvertegenwoordigende partij dan wel serieus zal nemen en, net als de andere fracties, zich niet aan het democratische proces zal onttrekken. Jij laat je toch door een manier van behandelen niet weerhouden de mening van ABB te laten horen, daar waar het hoort, in een openbare vergadering..- Het onderwerp is er belang- HERKINGEN - In Ons Huis te Herkingen wordt zaterdag 18 oktober a.s. van 10.00-16.00 uur een herfstmarkt gehouden t.b.v. Calando en Geldershof. Verkocht worden o.a. boeken, kaarten, huis- en tuindecora- tie, knipvellen en -pakketten, sieraden, kaas, bloemen, lin gerie, geborduurde handdoe ken, wol, lekkernijen als erw tensoep, patat en koffie met iets lekkers, enz. Ook is er een kinderworkshop en envelop- pentrekken. Op woensdag 15 oktober zal in Nieuwe-Tonge het oud papier weer worden opgehaald voor de Hervormde Gemeente aldaar. Gelieve het papier vóór 18.00 uur gebundeld en goed zichtbaar aan de weg te zetten. rijk genoeg voor. Voorkom dat straks de belangengroepverte genwoordigers, de burgers in de vier kernen en wellicht nog veel meer mensen hun mening al hebben gegeven en dat we de mening van ABB pas bij de besluitvorming gaan horen. In ieder geval tot dan! Ron de Rover, Fractie ChristenUnie en plaatsvervangend voorzitter op 25 september Verdachten mishandeling aangehouden MIDDELHARNIS - De pohtie heeft twee mannen aangehou den die portiers hadden mis handeld. Zaterdagavond rond kwart voor elf kreeg de politie de melding dat portiers mis handeld waren bij een café aan het Vingerling. Ter plaatse bleek dat twee mannen uit het café waren gezet. De mannen waren zwaar onder invloed van alcohol en vielen mensen lastig aan de bar. Er waren al verschillende klachten binnengekomen over de mannen. De mannen kwa men terug om hun jas op te halen. De portier had de man nen bevolen buiten te blijven, en, zou zelf de jassen binnen gaan halen. Ze liepen toch met de beveiliger mee hetgeen leidde tot een vechtpartij. De beveiliger hield hier een ver wonding aan zijn lip over. Een andere beveiliger heeft hierop hulp verleend, en was ook in zijn gezicht geslagen en zijn jas was kapot gescheurd. De por tiers gaan aangifte doen tegen de mannen. Het tweetal, waarvan één een 20-jarige uit Letland was, is overgebracht naar een poli tiebureau en ingesloten voor nader onderzoek. MIDDELHARNIS - De definitieve handtekening onder het contract is gezet. Na een ogenschijnlijk korte periode van contacten en onderhandeling neemt Bru- na BV, met hoofdkantoor in Houten, de twee vestigin gen van BLZ-Boekhandel en kantoorboekhandel Vroegin deweij in Middelharnis (Westdijk 48-50) en in Oud- dorp (Hoenderdijk), per 1 november 2008 over. "Best een emotioneel besluit" ver telt eigenaar Tom Vroegin deweij (42), die samen met zijn echtgenote Nancy, en met fantastische steun van oom Piet, de bedrijfsleiders Joke van der Wende (Oud- dorp) en Yvonne van der Wal (Middelharnis) en liefst 22 medewerkers, het familie bedrijf runnen. Emotioneel, omdat de zelfstandige naam Vroegindeweij al ruim 103 jaar een begrip is in de boek en kantoorboekhandel en de zelfstandige bedrijfsvoering steeds van vader op zoon overging. Door Jaap Ruizeveld Met hart en ziel zijn Tom en Mancy aan hun bedrijf gehecht. Maar keiharde inzet, energie en investering hebben een keer zijde als de gezondheid in het geding komt. Als er (te) weinig tijd is voor gezin en familie leven. Wanneer dan, volledig onvei'wacht, zich een aantrekke lijke zakelijke ontwikkeling aan dient, dan kan het snel gaan. Zo is het gelopen. In het voorjaar benaderde Bruna mij voor het eerst, zegt Tom. Ik dacht even dat het niet serieus was. Na een korte stilteperiode werd de draad echter weer opgepakt en konden wij, na verdere onder handelingen, in augustus een intentieverklaring voor verkoop van de winkels tekenen. Mijn medewerkers mochten van ons, Nancy en mij, verwachten dat wij voor hen in de bres zouden staan. Daarom is het prettig dat alle personeelsleden overgaan, ja zelfs de partümers en de vakantiehulpen vallen niet uit de boot. De winkels worden dus ver kocht. De panden waarin de boekhandels gevestigd zijn in Middelharnis en Ouddorp worden via een langlopend contract verhuurd. Bruna zal vooralsnog de beide winkels op de huidige wijze voortzet ten. Dus geen verbouwing. De naam Bruna-Vroegindeweij zal de gevels sieren. Hoewel er een flinke divi sie van zijn werkzaamheden wegvalt, blijft Tom Vroegin deweij niet stil zitten. Hij kan zich nu volledig richten op de activiteiten van zijn bedrijf All Office, gehuisvest in een ruim pand aan de Zernikeweg op bedrijventerrein Oostplaat te Middelharnis. Daar is overi gens ook het magazijn van het familiebedrijf ondergebracht en heeft hij een fraaie show room met kantoormeubelen en accessoires. Het eind komt in zicht voor het familiebedrijf Vroegindeweij. Wie had dat kunnen denken toen in maart 2005 met veel publiciteit aandacht is geschon ken aan het eeuwfeest. Thomas Ross, Gerda van Wageningen en Geert Mak maakten hun opwachting. Generaties lang ontwikkelde het bedrijf zich, ook in economisch moeilijke tijden. Grondlegger Leen- dert Vroegindeweij startte in 1905 de boekhandel aan de Westdijk, nadat drukker Wil lem Boekhoven zijn filiaal in Middelharnis aan hem had overgedaan. Dit nieuws werd vermeld in de Maas-en Schel- debode (als historische kroniek niet onbekend bij onze lezers van Eilanden-Nieuws). In die tijd was het al belangrijk om vaste klanten te hebben, vertelt Tom enthousiast met kennis uit overlevering. Irnmers het ging vaak om kleine aankopen, een gum, een potlood, een paar velletjes papier of kasboekje. Toen de Ambachtsschool en andere onderwijsinstellingen zich als afnemers melden werd de omzet natuurlijk ruimer. Sluitingstijden van de winkels waren er in het begin niet of nauwelijks. De klant kon van de vroege ochtend tot de zeer late avonduren binnenwande len. Het is altijd hard werken geweest in deze branche. Uit eigen ervaring heeft hij dat gezien en meegemaakt bij zijn vader Leen en moeder Harmi na. Ik had daar altijd enorme bewondering en waardering voor. Het assortiment in onze winkels is flink uitgebreid. Denk naast de boeken aan de tijdschriften, papierwaren, kaarten en kantoorartikelen. Ook was en is er een tabaksver gunning. Mijn ouders waren goed bevriend met Cees en Klazien van Koppen, sinds 1966, na overname van vader Gert van Koppen, eigenaar van een boekJhandel in Oud dorp. Maar naast vriendschap was er ook een hartelijk zake lijk contact. Regelmatig ging het viertal gezamenlijk naar o.a. Rotterdam voor boekaan- kopen. Niet verwonderlijk dat bij bedrijfsbeëindiging door de familie Van Koppen in Oud dorp, Vroegindeweij deze win kel in 1997 kocht en als nieuwe succesvolle loot aan het bedrijf toevoegde. Tom Vroegindeweij was als kind al in de boekhandel te vinden, maar in 1990 kwam het ook in de boeken. Hij werd mede eigenaar. Negen jaar later nam hij het volledige bedrijf van zijn ouders over. Voor hen brak daarmee een wat rustiger tijd aan. Ik durf nauwelijks op te sommen op welke maatschap pelijke, sport, economische en politieke terreinen mijn vader, naast zijn boekhandelbusiness, allemaal bezig is geweest en bij welke verenigingen hij activi teiten ontplooide. Ontelbaar en eigenlijk onvoorstelbaar. Daarom doe ik het ook maar niet, zegt hij lachend. Wij heb ben een goede reputatie opge bouwd, vervolgt hij. De ontwik kelingen op ict-gebied hebben een grote vlucht genomen. De logistiek is verzorgd. Alles moet snel. De klant wil graag zijn of haar bestelde boek vlug in huis. Door de dagelijkse toelevering is dat bijna altijd mogelijk. De bevoorrading gaat conti nue door. Actualiteit is vereist. Neem bijvoorbeeld de winkel in Ouddorp, waar buitenland se toeristen hun eigen dagblad ophalen. Trailers op tv gezien, direct naar de boekhandel om het boek te kopen. Zo gaat dat. Als je dan fijne medewerkers hebt die bij de klant een ver trouwde indruk maken, dan is er tevredenheid. Daar doen we het voor. Veel moet hij nu binnenkort loslaten. Ja, het is een bewuste keus. Het doet ons wat. Fijn dat Bruna een toporganisatie is en dat onze gewaardeerde klan ten straks in de nieuwe winkels in Middelharnis en Ouddorp voor hen bekende krachten blijven ontmoeten, besluit Tom Vroegindeweij. Wellicht komt er nu ook meer tijd voor mijn pohtieke en recreatieve ambi ties. MIDDELHARNIS- Ds. G. van Manen heeft het beroep aange nomen dat de Gereformeerde Gemeente van Elspeet op hem uitbracht. Vanaf maandag 6 oktober t/m vrijdag 14 november exposeert Wim Weeda met een collectie zwart/wit en kleurenfoto's in het gemeentehuis van Helle- voetsluis. Wim Weeda, woon achtig in Melissant, fotogra feert al vanaf jeugdige leeftijd. Zijn kennis van fotografie deed hij op door zelfstudie en prak tijkervaring. In 1998 werd hij lid van fotoclub De Rarekiek in Sommelsdijk met de bedoeling zijn fotografie te verbeteren en te verdiepen, om op een hoger niveau te kunnen gaan foto graferen. Vanaf 2000 werkt hij geheel digitaal en print en monteert hij zijn foto's zelf. Hij beschouwd zijn fotowerk als Fine art fotografie, een vorm van kunst, zeer beeldend en veelal met een bepaald idee als inhoud, ietwat eigenwijs volgt hij zijn toch wel herkenbare stijl. Exposities waren er al op veel plaatsen, ook inzendingen naar wedstrijden en salons in binnen- en buitenland waren succesvol met mede als resul taat publicaties in fotobladen in Engeland en in de USA. Het gemeentehuis aan Oost- zatiddijk 26 te Hellevoetsluis is geopend van maandag t/m vrijdagvan 8.00-17.00 uur. MIDDELHARNIS - Weet u dat u van de noedels ook een heerlijke salade kunt maken? Hier volgt het recept voor 4 personen: 200 gram noedels, 75 gram cashewnoten, half bos je koriander, 1 teen knoflook, 1 dl olijfolie, 1 theelepel wijn- azijn, 50 gram partriézaanse kaas. Bereiding: Kook de noe dels (zie verpakking) en laat ze afkoelen onder koud stromend water. Snij de kaas in stukjes. Maak een pesto door de ove rige ingrediënten samen met de kaas in een Keukenmachine te pureren tot een egale massa (bewaar wat noten en korian der voor de garnering). Op smaak brengen met peper en zout. Schep de pesto door de noedels en serveer het koud, eventueel met verse limoen. Tip: Serveer de salade in com binatie met gegrilde vis, bij voorbeeld tonijn met limoen. De benodigdheden zijn te koop bij de Wereldwinkel aan het Spuiplein te Middelharnis, open op woensdag en donder dag van 13.00 tot 17.00 uur, op vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. U v^/ilt uw complete huisstijl Gabr. d* Waal bv DrukkarIJ Sommelsdijk (0187)47 10 20 algemeenO gabr-dewaal .com gedrukt hebben? vvww.drukkerijdewaal.nl Zaterdagavond 25 oktober is het zover. Plaats van handelen is de werkschuur van de Ver eniging Natuurmonumenten bij Scheelhoek te Stellendam. "We gaan braakballen plui zen, vleermuizen zoeken, een nachtwandeling maken, spel letjes spelen in het bos, sterren kijken en als er nog tijd over is, wordt er een spannend verhaal voorgelezen", aldus IVN. De Nacht van de Nacht wordt dit jaar voor de vierde keer gehouden. Een landelijke actie van de provinciale Milieufede raties en de Stichting Natuur en Milieu. Een actie om aandacht te vragen voor het belang van het donker zijn voor mens en natuur en het tegengaan van lichthinder en energieverspil ling. Het wordt namelijk steeds lichter in Nederland en dat is niet helemaal zonder gevolgen voor de mens en zijn leefom geving. Verlichtmg kan mooi en sfeer vol zijn in het donker en straat verlichting geeft een gevoel van veiligheid. Maar te veel licht wordt door veel mensen als hinderlijk ervaren. Daarnaast hebben we het donker nodig om goed te kunnen slapen en dus uit te kunnen rusten. Die ren en planten raken ontre geld door te veel licht. Vooral nachtdieren hebben te lijden van te veel licht. Tijdens de Nacht van de Nacht wordt landelijk aandacht gevraagd voor het belang van donker voor mens en natuur. Vele gemeenten en bedrijven doven die avond of nacht tij delijk een deel of alle verlich ting. IVN-GO wil door middel van diverse activiteiten laten zien hoe mooi het donker is en welke dieren er allemaal in de nacht actief zijn. Het zal best wel een beetje span nend worden zo in het Scheel- hoekbos, maar bovenal gezel lig en leerzaam. Vanaf 19.30 is men welkom in de werkschuur aan de Mr. Snijderweg te Stel lendam (rijden richting de bin nenhaven van Stellendam). De avond is rond 21:45 afgelopen. Trek stevige schoenen en war me kleding aan, want het kan best koud worden. De kosten zijn 2 euro per per soon, kinderen t/m 12 jaar gra tis. Koffie, thee en fris zijn bij de prijs inbegrepen. Maximaal 45 deelnemers, dus vooraf reserveren bij VVV .Ouddorp aan Zee (0187-681789) of VVV Middelharnis (0187-484870) is verplicht. Voor meer informatie zie www. ivn-go.nl. www.natuurmonn- menten.nl of www.laathetdnn- kerdonker.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 8