Nieuwbouw op voormalig Mavo-terrein Stellendam Daltonschool is voor een jaartje naar Sommelsdijk verhuisd Kleinschalige glastuinbouw past in woordenboek Raad Oostflakkee Weekmarkt Ouddorp tijdelijk verplaatst Hebreeuwse les voor leerlingen Groen van Prinstererschool EIIAIIDEn-niEUWS Verkoping vrouwenver. Melissant Zaterdagavond- werk weer van start 'Vrijheid in gebondenheid" ytm EiiAtmai-fiiEiJwa Eigen regie Voorbereidingen Streekschool Elite? Sociale functie RWERS www.vwsDecia ist.nl OUDDORP - De gemeen te Goedereede investeert in de economie van Oud dorp. Dit leidt tot een herinrichting van het cen trum van Ouddorp. Deze opknapbeurt geeft een kwaliteitsimpuls aan de plaatselijke economie. In verband met de herinrich ting vinden de komende maanden werkzaamhe den plaats. De wekelijkse markt wordt hierdoor tij delijk verplaatst. Vanaf 4 november aanstaande is de markt tijdelijk te vin den op de parkeerplaats aan de Dorpstienden. PAGINA 2 DINSDAG 14 OKTOBER 2008 Hel bestuur van de Woningbouwvereniging Beter Wonen ontvangt uit handen van notaris De Kooning (rechts) de eigendomspapier van de grond van hel voormalige Mavo-terrein. Vl.n.r.: George Moerkerk, Leen Kieviet en Peter Braber STELLENDAM - De nieuwbouw op het voor malig Mavo-terrein aan de Schoolstraat in Stel lendam is weer een stap dichterbij gekomen. Vori ge week heeft de Woning bouwvereniging de beno digde grond aangekocht' van de gemeente. Op het terrein worden 49 wooneenheden en een ruimte voor een fysiotherapiepraktijk gebouwd. Met Aannemingsbe drijf van den Nieuwendijk uit Stellendam worden de laatste onderhandelingen gevoerd om te komen tot opdrachtver lening. Als deze zijn afgerond kan de aannemer het project verder voorbereiden en plan nen. Verwacht wordt dat in het eerste kwartaal van 2009 met de bouw kan worden gestart. Vooruitlopend daarop legt de gemeente eerst nog een nieu we riolering aan in een gedeel te van de Schoolstraat en de Brielsestraat. Ook moet op het terrein zelf riolering worden aangelegd en moet het terrein bouwrijp worden gemaakt. In beide gevallen wordt een gescheiden rioolstelsel aange legd. Volop activiteit dus, zij het, in dit geval, grotendeels achter de schermen. Het bestuur van Woningbouwvereniging Beter Wonen gaat er vanuit dat in de tweede helft van 2010 de eerste woningen verhuurd worden. OOSTFLAKKEE - Met kleurrijke flyers, een vocale presentatie van het lied D'r is maar één Flak- kee, bij de entree van het gemeentehuis en een kor te inspreekbeurt van Ton Korteweg, heeft de actie groep 'Kassenneeoostflak- kee', opnieuw aandacht gevestigd op dit onder werp dat inmiddels ook buiten de regio bekend heid verwierf. 'Glas tus sen goud en groene vel den, verloren is de weids heid van Goeree' was de herhaalde boodschap. De actie was opgezet omdat de raad donderdag de Toekomstvisie Oostflak kee zou vaststellen. In het raadsvoorstel was onder andere de zinsnede opge nomen dat het college wordt opgedragen nadere uitwerking te geven aan de aanpak en versterking van agrarische ontwik kelingskansen, inclusief glastuinbouw en visserij. Dit via een beeldvormen de studie en rekeninghou dend met landschappelij ke aspecten. Door: Jaap Ruizeveld Nader beschouwd waren er bij de fracties geen grote verschil len van inzicht over het verster ken van de agrarische ontwik kelingskansen in Oostflakkee. Wel interpretatie- en accent verschillen als het gaat over de glastuinbouw. Althans hoe een en ander helder onder woor den moet worden gebracht om mede te voorkomen dat de burger niet kan duiden waar de fracties nu precies voor staan. Ook kriebelt het een beetje, zeker bij het CDA, dat er zoveel actiedruk op de raad wordt gezet, terwijl het feitelij ke onderwerp nog niet speelt. Diverse formuleringen hoe de tekst het best verwoord kon worden passeerden de revue. Van de Ree (VVD) wil dat onduidelijkheici zo snel moge lijk verdwijnt. Met het verster ken van de agrarische ont wikkelingskansen willen we innovatieve mogelijkheden benutten, bedrijven die nu gevestigd zijn moeten kunnen uitbreiden, dat geldt dus ook voor bestaande glastuinbouw. Wij zijn geen voorstander van grootschalige glastuinbouw en hebben ook geen behoefte om de mogelijkheid daartoe te onderzoeken. Deze formu lering was voor VLO, PvdA en vervolgens meerdere fracties herkenbaar.. Wethouder Van der Valk ondersteunde de opmerkingen vanuit de raad dat de gemeen te, met de Toekomstvisie op tafel, een duidelijke eigen regie moet voeren, zeker met de nieuwe Wet Ruimtelijke Orde ning, waarmede ook zonder actief grondbeleid overheden de kans krijgen zogenoemde planinpassingen te realiseren. Iets wat men niet wil en waar men ook geen revenuen van krijgt. De wethouder gaf toch nog de mogelijkheid aan om glastuinbouw als te onderzoe ken project op te nemen, want dan kan je met het onder zoeksresultaat in handen dui delijke argumenten aandra gen op momenten dat je die nodig hebt. Weer dreigde de onduidelijkheid toe te slaan. Burgemeester Heijkoop kreeg tenslotte in zijn samenvattende woorden de volledige raad aan zijn zijde. In het voorstel komt te staan 'kleinschalige tuin bouw'. Daarmee was de druk van de ketel, dit was en is het standpunt van de raad. De Toekomstvisie gaf ook directe binding tussen fracties. Unaniem stelt men de aanpak en ontwikkeling van de werk gelegenheid als hoogste pri oriteit. Ja er moet zelfs meer worden gedaan. "Ga de boer op" suggereerde mevrouw Van Rossum (CDA). Zet ook Oostflakkee met water- recreatie op de kaart vulden andere partijen aan. Duurzaam heid, leefbaarheid en het benut ten van nieuwe energiekansen vragen om invulling. SGP (Van Gurp) en Christen-Unie dron gen aan op een actieplan met daaraan gekoppeld de financi ële gevolgen en onderstreepten de noodzaak van het voeren van een eigen regie. Uiteindelijk werd de Toe komstvisie Oostflakkee vastge steld met op tafel het bod van wethouder Van der Valk dat college en raad samen komen tot een goed en strak actieplan met budgetten voordat er uit- voeringsstappen gezet kunnen worden... Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eilanden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tei. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommelsdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tel. (0187) 471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaal.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakelijke advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberictiten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief geplaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail: g.venweijégebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerlus, tel. (0187)471022 e-mail: j.vlllerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van Ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01.108 LidNNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). MELISSANT - De Hersteld Hervormde vrouwenvereni ging te Melissant hoopt op donderdag 16 oktober weer een verkoping te houden. De verkoping zal gehouden wor den in verenigingsgebouw De Poort van 10.00 tot 15.00 uur. NIEUWE-TONGE - Op zater dag 25 oktober begint heet zaterdagavond werk in Nieuwe- Tonge weer. Er wordt begon- nnen met een strandwandeling en kampvuur. Een ieders is van harte welkom. Verzamelen om 19.15 uur bij het gebouw van de postduivenvereniging. Opgeven kan t/m woensdag 22 oktober via de site: www.zajw. nl SOMMELSDIJK - Voor de kinderen (en ook voor het personeel) van de Dalton- school in Middelharnis was het vorige week dinsdag best wel een beetje span nend. De leerlingen hadden een paar dagen vrij gehad om daarna weer gewoon naar school te gaan. Maar zo 'gewoon' bleek dit niet te zijn, want hun school stond niet meer op de vertrouwde plek aan de Berkenlaan in Middelharnis. Hun 'nieuwe' onderkomen staat voorlopig aan de Prinsessenlaan in Sommelsdijk in het gebouw waar voorheen de school voor speciaalonderwijs 'De Ark' was gevestigd. Door. Adri van der Laan De aanleiding voor de verhui zing was de sloop van de school aan de Berkenlaan en de nieuw bouw aan de Kastanjelaan in Middelharnis. In het kader van de grondige renovatie van de Bomenbuurt werd ook het plan voor de nieuwbouw van de Daltonschool meegenomen. Er zouden wel aanpassingen kun nen worden gedaan om tijdens de bouw de kinderen van de Daltonschool in dezelfde buurt onder te brengen, maar men verwachtte zoveel overlast van de bouwwerkzaamheden dat van een rustige leeromgeving zeker geen sprake meer zou zijn. Daarom kwam het goed uit dat door het vertrek van de leerlingen van De Ark naar het gebouw van D'n Duit aan de Steneweg een schoolgebouw leeg kwam te staan. De ruimte van De Ark is precies voldoen de om de 111 kinderen van de Daltonschool onderdak voor eenjaar te bieden. De complete inhoud van een school verhuizen is geen sine cure. Het bestuur, het perso neel en de ouders hebben de verhuizing dan ook terdege voorbereid en uiteindelijk is het gelukt dat vorige week dinsdag de kinderen feestelijk bezit namen van de school in Sommelsdijk. Aan twee kin deren, Anoeska en Tijn (geas sisteerd door zijn broer Job) was de eer om het lint door te knippen, zodat alle leerlingen - in gezelschap van hun outfers - hun nieuwe onderkomen konden betrekken, mziar dit kon pas na het zingen van het speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde 'verhuislied'. Dit lied werd ook gezongen toen er de donderdag ervoor afscheid werd genomen van het oude gebouw. Op de vrij dag, zaterdag en maandag was het tijd voor het personeel en de ouders om de handen uit de Anoeska en Tijn hebben het 'nieuwe' onderkomen voor de Daltonschool geopend. Het personeel van de school liad zich voor dezi gilegeiiheid feestelijk verkleed. mouwen te steken want in die drie dagen moest het school gebouw in Sommelsdijk klaar voor gebruik gemaakt worden. De directeur van de school, mevrouw Eileen Willers, ver zekerde heel tevreden te zijn geweest over de voorbereidin gen en het verloop van de ver huizing. Natuurlijk was alles tevoren goed gepland, maar of het ook zou lukken moest nog blijken. En het is gelukt... Eileen Willers verzekerde onder de indruk te zijn van de inzet van de ouders rondom de verhuizing, vanaf het inpakken, het inladen, de verhuizing, tot aan het uitpakken toe in Som melsdijk was de betrokkenheid van de ouders heel groot. Zij legt uit dat deze betrokkenheid kenmerkend is voor het Dal tononderwijs in Middelharnis, omdat voor de meeste ouders het een weloverwogen keus is om voor het Daltononderwijs te kiezen en daarom is de betrok kenheid bij de school groot. Volgens Eileen Willers is de Daltonschool in Middelharnis een echte streekschool en daar om zijn de leerlingen dan ook afkomstig van het hele eiland en zelfs enkele leerlingen uit Zeeland. Hoewel het Dalton onderwijs hetzelfde doel heeft als het 'gewone' basisonderwijs - de kinderen zo goed moge lijk voorbereiden op de toe komst - werkt de D^tonschool wel vanuit een andere visie. Ruim 100 jaar geleden begon de Amerikaanse Helen Park- hurst met de ontwikkeling van dit onderwijs dat er op gericht is om ieder kind te leren zelf standig te werken, waarbij haar of zijn vaardigheden ten volle worden benut. Eileen Willers benadrukt dat dit niet betekent dat elk kind zomaar zijn of haar gang kan gaan en alleen maar leuke dingen gaat doen. "Wij noemen dit vrijheid in gebon denheid". Deze gebondenheid komt bijvoorbeeld tot uiting in de dag- en weektaken die de kinderen krijgen. Ze krijgen aan het begin van de week of dag taken opgedragen die aan het eind van de week klaar moeten zijn. Het kind krijgt hiervoor zelf de verantwoor ding. Maar deze taken worden wel uitgevoerd in samenwer king met elkaar. "Want om een zelfstandig individu te ontwik kelen is samenwerking nood zakelijk". Doordat de kinderen met elkaar of zelfstandig aan die taken werken is het Dalton onderwijs een goede voorberei ding op het voortgezet onder wijs. Dit wordt ook door het voortgezet onderwijs op prijs gesteld, "want we horen nogal eens het compliment: dat is een echt Daltonkind". Deze vorm van leren vormt tegelijkertijd een goede graadmeter voor de vorderingen van de leerpresta ties van de leerling en stelt de leerkracht in staat om veel indi viduele aandacht aan het kind te geven. Op de vraag of de Daltonschool een soort eliteschool is, waar alleen maar kinderen uit een hogere maatschappelijke klas se terecht kunnen antwoordt Eileen Willers ontkennend. "Dit is een hardnekkig misverstand want op de school zitten kinde ren van verschillende afkomst". Wel is het zo dat veel kinderen afkomstig zijn van ouders 'van de overkant'. Volgens de school leider komt dit voornamelijk omdat mensen die hier van elders komen wonen meer gebruik maken van de vrije schoolkeus, omdat ze niet gebonden zijn aan tradities, "ze redeneren niet zo vlug van ik heb vroeger ook op die school gezeten, dus mijn kinderen moeten er ook naar toe, maar ze zoeken naar het onderwijs dat het beste bij hen past". Deze bewuste keuze voor het Daltononderwijs heeft ook tot gevolg dat de ouders veel betrokken worden bij de school bij verschillende gelegenheden. "Dit verwachten we ook van de ouders", verduidelijkt Eileen Willers. Doordat de kinderen veel samen werken krijgen ze niet alleen res pect voor elkaar, maar het Dal tononderwijs is er ook op gericht dat' de kinderen gericht zijn op hun sociale omgeving in en Foto: Adri van der Laan rondom de school. En dit is ook één van de redenen waarom er gekozen is om de nieuwe school niet in een nieuwbouwwijk, zoals de Westplaat, te bouwen. De nieuwe school zal volgend jaar dan ook verrijzen in de oude vertrouwde 'Bomenbuurt'. "We hebben er bewust voor gekozen om op de oude plaats te blijven, waar we een sociale ftincüe bbj- ven vervullen. We horen positie ve reacties van de omwonenden dat we toch in de buurt blijven", De school zal ook volledig in de buurt geïntegreerd worden. Boven de nieuwe school zullen drie woningen komen die, als dat nodig mocht blijken, eenvoudig bij de school getrokken kunnen worden. De mensen van de Dai- tonschool zijn heel tevreden met hun tijdelijk verblijf aan de Prin sessenlaan in Sommelsdijk. "Het is wel een oud gebouw, maar de staat van onderhoud is beter dan ons vorige gebouw". Hoewel het soms wel wat passen en meten is geweest 'draait' de school nu weer volop, maar toch wordt er weer wel een beetje spannend uitgekeken naar volgend jaar wanneer de kinderen weer hun eigen nieuwe school kunnen betrekken... i'Sl Al meer dan 25 jaar dè VW Specialist Künkeriandseweg 9, Nieuwe-Tonge' Tel, (0187)652235 De verplaatsing van de week markt naar' de parkeerplaats aan de Dorpstienden is voor een periode van ongeveer vijf maanden. Tijdens deze peri ode zijn er werkzaamheden in het centrum van Ouddorp. In de maanden november, janu ari, februari en maart werkt GMB Infra uit Ouddorp aan de herinrichting. In verband met de werkzaamheden sluit de gemeente steeds afwisse lend enkele straten geheel of gedeeltelijk af voor het ver keer. De gemeente sluit de Hoenderdijk, Boompjes, West straat en de Raadhuisstraat geheel af voor het verkeer. Het Molenblok wordt afgesloten vanaf Albert Heijn, de Hof dijksweg vanaf de Kerkring tot de Broekweg en de Stations weg tussen de Broekweg en de Kerkring. In verband met de verplaatsing van de weekmarkt wordt een gedeelte van de parkeerplaats aan de Dorpstienden met hek ken afgezet. De kraampjes van de markt zullen binnen deze hekken geplaatst worden. Van maandagavond 18.30 uur tot en met dinsdagmiddag 16.00 uur is het daarom niet toege staan om binnen dit afgezette gedeelte te parkeren. In december liggen de werk zaamheden stil in verband met de drukte. De gemeente Goe dereede streeft er naar om de verplaatsing van de wekelijkse markt zo kort mogelijk te hou den. In het geval van een lang durige winter is het mogelijk dat dit wat problemen met zich meebrengt. Indien de herin richting voorspoedig verloopt, zal de verplaatsing van de weekmarkt niet langer duren dan tot de laatste dinsdag in maart 2009. Voor vragen kunt u telefonisch contact opnemen met de heer De Nooijer van de gemeente Goedereede. Zijn telefoon-, nummer is (0187) 49 15 00. Of u kunt een e-mail sturen naar jdenooijer(a) goedereede.nl. MIDDELHARNIS - U zult wel even met uw ogen knipperen, maar 't is heus waar: de kinde ren van groep 6 van de Groen van Prinstererschool uit Mid delharnis kregen donderdag middag een les Hebreeuws... De heer J. Westerbeke uit Mid delharnis leerde de kinderen de eerste beginselen van de taal. Hij was hierbij gekleed als Jood. Een keppeltje en een gebedssjaal ontbraken hierbij niet. Dit alles gebeurde in het kader van het actuele thema wat 3 weken lang op de Groen van Prinstererschool centraal staat:'Israel 60 jaar!'

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2