Veranwoord ondernemen en duurzaamheid centraal op succesvol Rabobank-seminar Geitenkazen van De Mekkerstee vallen in de prijzen... ''^^a^^^Ê^ ^^^^^^M Productie geitenijs en realisering kinderboerderij aanstaande Terugkeer Jos Toes in raad Dirksland Flakkees orgelboekje Aangepaste busdienst regeling scholieren- lijnen Koor- en samenzanguur 73 ^-V^ Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag ■orw. Rectificatie: il p tiomeetemftH Comité Kassen Nee Oostflakkee De Waal Hoveniers liiii^irjw.i.-'iynTE www.dekaashal.nl 81e jaargang Nr. 7753 Dinsdag 14 oktober 2008 MIDDELHARNIS - Bent u op de hoogte van de moge lijkheden en voordelen van maatschappelijk verant woord ondernemen (mvo) en duurzaamheid...? Het was de kernvraag waarmee de Rabobank Goeree-Overflak- kee, in samenwerking met de vier gemeenten, woens dagavond tientallen directies en managers van eilande- lijke bedrijven had uitgenodigd voor een seminar in de Rijksscholengemeenschap te Middelharnis. Bovendien een goede gelegenheid om onderling netwerken te ver sterken, informatie op te doen over de trends en voor delen van mvo-toepassingen in diverse branches en de passie te delen met vijf succesvolle Flakkeese bedrijven in een forumdiscussie. Dat alles met een inspireren de, toekomstgerichte, gastspreker professor dr.Wubbo Ockels, workshops en begeleiding van presentatrice (RTL-weervrouw) Helga van Leur. Door: Jaap Ruizeveld Op het moment dat de Amster damse beuis AEX historisch daalde tot 285 punten, de kredietcrisis een IJslands drama openljaarde en het woord recessie op voorpagi na's van kranten stond, stak directievoorzitter Rabobank Goeree-Overllakkee, drs. Jan de Waard, zijn gasten een hart onder de riem. Er zijn en komen veel zaken op ons af. We moeten bewuster omgaan met producteir. Natuurlijk kende hij sombere signalen over een economische inzinking, maar de Rabobank beschikt over een stevig vermogen en weet goed om te gaan met het begrip rentmeester. Onze coöperatieve vorm is safe. Ook in een crisistijd vveteii wij kansen te benutten van uit de basis waarop wij groot zijn geworden. We kennen de bedreigingen. Kan men vanuit het veld aangegane verplich tingen voldoen? Blijven wij in staat voldoende geldmiddelen, kredieten, beschikbaar te kun nen stellen aan onze klanten? De Waard gaf aan dal de Rabo bank koploper is bij verant woord ondernemen. Balans C;ert-Jan van der Valk, die als \vethouder economische zaken Oostflakkee het woord voerde namens de vier gemeenten, gaf de noodzaak aan een balans te vinden tussen de begrippen people, planet, profil en het toegevoegde pleasure. Duur zaamheid en lokale overheid, het is een relatie die beter kan. Wij hebben een voorbeeldfunc tie. We moeten subsidiemoge lijkheden scheppen als onder steuning van innovatie en wat belangrijk is, inspelen op wensen vanuit de markt. Dat kan met de nietiwe Wet Ruim telijke Ordening. In bestem mingsplannen geen elementen dicht timmeren maar nieuwe ontwikkelingen juist mogelijk maken. Is duurzaamheid soft? Neen, het is een economisch begrip dat geld oplevert. Voordal gaslsperker Wubbo Ockels zijn opwachting maak te, konden de genodigden via forumgesprekken, uitgebreid kennis nemen van succesvol en duurzaam ondernemen bij een vijftal Flakkeese bedrijven. Een gevarieerd veld gepresenteerd door inspirerende tnanagers, van visserij (nieuwe vismetho- de op de SL 27 Johannes), tot warmtepompen (Kievit), Del- tawind, compost en biomassa (Franzen) en tenslotte fruitbe- drijf Jus de l-'ommes. Ockels stal de show. Niet ver wonderlijk als je zijn ruimte reis, via een indrukwekkende start van de spaceshultle, krijgt voorgeschoteld. Maar meer nog imponeerde zijn optimis tische blik voor de toekomst. Wijzend op onderzoeksresul- talen aan hel Nuclear Physics Accelerator Insdtule in de vak ken natuurkunde en wiskunde. (Hij promoveerde aan de uni versiteit in (ironingen). Voldoende zonenergie We gaan vernieuwen, dat is de boodschap. Er is voldoende (zon) energie. Maak een eind aan doemdenken. Kerncen trales kunnen veilig zijn, de mensen niel en daarom moet je dal niet willen. Innovatie en de inzet van jongeren, daar gaat het om. Hel ondernemen vereist een nieuwe levensstijl, (in)spelen met (op) de natuur biedl kansen. Grijp Je kans, wees er bij. Zeker in gebieden zoals Flakkee zijn er mogelijk- iieden. Onze regio's zijn rijker dan de Randstad. Ockels blikte in de toekomst.. Illustreerde zijn betoog met fraaie presen taties. Zoals de superbus die zonder gebruik van fossiele brandstof, zonenergie en met accu's, in recordtijd afstanden kan overbruggen. Wees intel ligent, wees dynamisch, geloof in je eigen kunnen en geef niet op bij tegenslag, gaf hij aan. De seminardeelnemers waren duidelijk gefascineerd en dat bood slof lot discussie in de workshops en in de korte pau zes, waarin een zogenoemde witte brigade, derdejaarsleer- lingen EDU-Delta, voor een gewaardeerde running din ner zorgden. Terugkerend thema in de gesprekketi was de zorg over de zware regellasl die innovatie en vernieuwing remt. Trachtioneel gaat alles vlugger en dal is nu net wat we in de toekomst niet kunnen gebruiken, verzuchtte één van de managers. Hel Rabobank - seminar was succesvol en krijgt wellicht een vervolg, dan met als inzet een award. OUDDORP - Piet den Hertog en Jaap Krijger van De Mekkerstee in Ouddorp zijn best wel een beetje trots op het resultaat dat ze behaalden met hun geitenkazen op een kortgeleden gehouden kazenkeuring in Hoornaar. Met maar liefst eenmaal goud en eenmaal zilver en heel hoge scores konden ze weer richting Ouddorp keren. "Een mooi resultaat voor ons bedrijf waarin momenteel veel nieuwe ontwikkelingen plaatsvinden", constateert Piet den Hertog. Door Adri van der Laan prijzt kaas Sinds de oprichting van de 'geilenboerderij' maakte men zelf al geitenkaas, maar het was er nog niet van gekomen om met de kaas naar een keu ring te gaan. Volgens Piel den Hertog heeft men er.toch toe besloten omdat 'de handel' zich steeds verder uitbreidde en waagden ze de slap voor de kaaskeuring. En met suc ces, want vorige week zaterdag bleek dal I^e Mekkerstee in de rijzen viel. De Roodbaclerie won goud en de zachte kruicfenkaas was goed voor zilver. De keuring van de vele kazen die door kaasmakerijen uil hel hele land waren inge stuurd gebeurde door zes keurmeester, die onafhankelijk van elkaar hun bevindingen noleerden. Daarnaast werd ook een eerste prijs - met beker - gewonnen door een zelf ont wikkelde feneriekkruidenkaas van De Mekkerstee. Zowel Piel den Hertog als 'kaasmaker' Jaap Krijger zijn trots op het behaalde resultaat en hoewel hun geitenkaas al via de handel in verschillende plaatsen in het land verkocht wordt, hopen ze dat de behaalde erkenning nog meer bekendheid aan hun producten zal ge\en. Zeker nu hun bedrijfin een belangrijke groeifase verkeert. Voer belangrijk Geitenkaas wordt al heel lang in Nederland op beperkte schaal gegeten, maar \ooral de laatste jaren is er een duidelijke groei in de consumptie geme ten. Piet legt uil dat dit komt dat men in Nederland nog niet /.o op de hoogte was van de goede smaak van geitenkaas. Sfen had een vooroordeel dat de kaas sterk smaakt en daar door niel zo lekker is. Dit komt omdat \ioeger de geitenmelk en -kaas die aparte smaak had doordat men de geilen vooral restanten van maaltijden gaf en die smaak proefde men ook aan de melk en kaas. "Het voer van de geiten is de basis van de goede smaak", legt Piel uit. De geilen van De Mekkerstee krij gen dan ook alleen maar hoog waardig biologisch voer en dal komt de kwaliteit van de melk en de kaas ten goede. Dat er onder de Nederlanders aanvankelijk wat weerstand is tegen hel eten van geitenkaas merken de mensen van De Mekkerstee regelmatig. Meest al verdwijnt die weerstand als men een stukje geproefd heeft. De Duitse toeristen hebben de geneugten van de geitenkaas wel ontdekt, want menig Duit sers koopt na het proeven met een een hele kaas... Het ontwikkelen van een nieu we smaak gaat niet zomaar. Jaap Krijger legt uit dat er zorgvuldig met het toevoegen van kruiden en hel maken van de kaas moet worden omge gaan. Daarnaast duurt hel even voor dat men hel tesul- taal kan proeven. Want de kaas die in de eerste weken ligt te 'rijpen' heeft nog geen smaak. Verder is het heel belangrijk dal de kruiden in de kaas goed Jaap Kiijiii-r (links) en Pui den Hertog met liuii winnende kiizeii. gemengd ivorden en goed gemengd blijven. De geiten leveren jaarlijks ongeveer 225.000 liter melk, waarvan uitsluitend kaas wordt gemaakt. Een deel wordt van uit de eigen winkel gekocht en een deel gaat naar de groothan del. Geitenirielk wordt vooral gedronken door mensen die een koemelkallergie hebben en hen die deze melk - minder vet en beter verteerbaar - prefere ren boven koemelk. Geitenijs De Mekkerstee, als zorgboer- derij van Slichting Eleos. heeft zich in haar bestaan voor een deel ook op kinderen gericht en de bedoeling is dat dit in de toekomst nog verder zal toenemen. Inmiddels nadert de aanleg van de kinderboer derij haar voltooiing en men verwacht dat, als straks in februari de lammerlijd begint, de kinderen al gebruik kun nen maken van deze attrac tie, waarbij de kinderen heel dicht bij verschillende dieren kunnen komen. Dezer dagen wordt ook een kleine speel tuin aangelegd. Een nieuwe activiteit die ook deels met de verwachte toeloop van jeugdi gen heeft te maken is de pro ductie van biologisch geilenijs. De voorbereidingen zijn al in volle gang en men verwacht dat over enkele maanden hel eerste ijs genuttigd kan wor den. Piet den Hertog geeft aan dat de productie heel goed is voorbereid omdat er ook lan delijk nog weinig ervaring mee is opgedaan. Maar op De Mek kerstee hebben ze er alle ver trouwen in dal het product aan zal slaan. "Hel is ook fijn voor kinderen die een koemelkal lergie hebben, zij kunnen inel ons ijs gewoon meedoen met de anderen". Folo: Adri van der Laan Groei Helbedrijf verkeert momenteel in een groeifase en men ver wacht dat het volgend jaar de 'top' bereikt als de veestapel is uitgegroeid tot 350 geiten. Om hiervoor ruimte te bieden is de boerderij onlangs uitgebreid inet een nieuwe stal, waar mee voldoende ruimte is geschapen om de geiten een kwalitatief goed bestaan te geven en men aan alle eisen voor een biolo gische geitenboerderij voldoet. De mensen van De Mekkerstee zijn er klaar voor... DIRKSLAND - Rinus Struik heeft zijn ontslag ingediend als raadslid van de gemeente Dirksland, De geboren en geto gen Melissanter, fractievoorzit ter van de ChristenlJnie (twee zetels), verhuist naar Schou- wen-Duiveland. Op 18 decem ber is zijn laatste raadsvergade ring en komt er een eind aan een raadslidmaatschap van bijna drie jaar. Zijn plaats zal, vanaf de eerste raadsvergade ring in 2009, worden ingeno men dooi Jos Toes. Toes was eerder raadslid in Dirksland: van 2002 lot eind 2006. Niel lang na de laatste gemeen- teraads\'erkiezingen nam hij afscheid omdat zijn politieke arbeid moeilijk te combineren was met zijn baan. Nu keert hij terug in de raad om de periode tot de volgende verkiezingen (2O10)aftemaken. Het arükel over het boekje ovei Flakkeese kerkorgels dal in onze editie van afgelopen vrijdag stond, behoeft enige correctie/aanvulling. De 'luxe' uitxoering van het orgelboekje zoals dal er op dit moment ligt, is nog maar een 'probeerver sie' van wat de samensteller uiteindelijk voor ogen heeft. Het exemplaar dat we Ier inzage ontvingen, was bedoeld als 'proefexemplaar', nog zon der dat het echt af is. Een toe komstige uitgave zal dus wel volledig zijn- En het lelefoon- nuniiTier van de samensteller, Rinus Pannekoek, luidt 0187 602611. In de Hoeksche Waard en op Goeree-Overflakkee hebben de scholen besloten de herfst vakantie te verplaatsen. In eer ste instantie stond de herfsi\a- kantie gepland van maandag 13 t,/m vrijdag 17 oktober. De scholen in dit gebied hebben nu herfstvakantie van maan dag 20 l/m vrijdag 24 okto ber. Scholen zijn tot dit besluit gekoujen omdat de periode tussen de zomervakantie en de ministeriële richtlijn \()or de herfstvakantie (13 t/m 17 okto ber) erg kort is en de periode tussen de herfstvakantie en de kersvakanlie te lang. Dit houdt in dat er van maan dag 20 t/m vrijdag 24 oktober geen schoollijnen rijden in Hoeksche Waard en op Goe ree-Overllakkee. De schoollij nen rijden dus wel van maan dag 13 L'm vrijdag 17 oktober. STELLEN DAM - Ghristelijk mannenkoor Door Eendracht Verbonden organiseert voor luisteraars van de kerktelefoon en andere belangstellenden op zaterdag 18 oktober a.s. een zanguur in de Hersteld Hei- vormde Belhelkeik aan de Voorstraat te Stellendam. Hel mannenkoor onder leiding van Corné de Geus zal psal men en bekende liederen ten gehore brengen. Het oi'gel zal bespeeld worden door Marian van Oostenbrugge en er zal een meditatie worden gehou den door ds. W.M. van der Lin den. Ook samenzang ontbreekt deze avond niet. De aanvang is om 19.30 uur, de kerk gaat open om 19.00 uur. dankt de ChristenlJnie, de VLO en de VVD vof)r hun duidelijk NEE legen een grootschalig kassengebied. Dank ook aan iedereen die getekend heeft. Sfeervolle woon- en tuindecoraties Molenstraat 48, BRjinisse Tel.(011l)481555 www.t)loeni«nhuJsmagnolla.nl Nieuwe-Tonge Tel. 0187 - 65 24 84 www.dewaalhoveniers.nl Rechtspraktijk Middeltiamis Tel. (0187) 48 86 85 Fax (0187) 48 41 14 l^rs. Spuij S Verplanke Juristen en fi^edlators email: info<®rpmli.nt website: www.rpmh.nl Maak online een afspraak! vvww.nelistuJnprojecten.nl Uw tuin dort het goed- Met hulp v.in William de Boet. 750 mZ showtuin in Atluhuliicii. Ma.ïl< i-cn afspiA.ili vom inspirrionilr idi'i-iMi.Tcl 06 51 39 05 12

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1