Twintig jaar Elim in Nigeria Nieuvrs ui( Vz VizrzriZizz Woord en Daad bestaat 35 jaar Dirksland eerste bij Eilandelijke brandweerwedstrij d 'Een oase van zorg en aandacht' Bezinning en ontmoeting tijdens de Elim Vriendendag in Middelharnis Dam- en Schaakver. ^Ontspanning' Schaakver. De Zwarte Pion Damvereniging Dirksland Nieuws van de Wereldwinkel EiiAiinEii-niEiJv» In de semeenschap Nieuwe hoop OOGSTRELEND DRUKWERK "'Jt k Uitslagen Damclub 'Denk V// GOEREE-OVERFLAK- y en Zet' KEE - op j"!» bestond Goed besteed Eilandelijk comité Jubileum CD i 'f y' PAGINA 6 VRIJDAG 10 OKTOBER 2008 DIRKSLAND - Twintig jaar Elim in de Nigeriaanse regio Igede heeft heel wat opgeleverd. "De acceptatie van gehandicapten en hun sociale omstandigheden zijn enorm verbeterd", zegt Sunday Adima, directeur van Elim. "Bovendien zijn veel mensen in aanraking gekomen met het christelijk geloof." Eilanden-Nieuws sprak Adima en zijn vrouw Maria tijdens hun verblijf in Dirksland. Ze waren in Nederland om het twintigja rig bestaan van Elim te vieren. Onderdeel van de fes tiviteiten was de Elim Vriendendag in het gebouw van de christelijke scholengemeenschap Prins Maurits in Middelharnis. Door Kees van Rixoort Elim - in de Bijbel genoemd als een oase met twaalf water bronnen en zeventig dadelpal men - is een Nigeriaanse organisatie die zich inzet voor gehandi capten, aids-patiënten en de lokale bevolking. Zuster Coby van Rossum, die als verpleeg kundige jarenlang zendings werk in Igede heeft verricht voor de Zending van de Gere formeerde Gemeenten, startte Elim in 1988. Haar doel was Tijdens de Elim Vriendendag - op 27 september in Middel harnis - refereerde zuster Coby van Rossum aan het begin van Elim. Ze trok een parallel met de opdracht van God aan Mozes om de tabernakel te bouwen. "Een opdracht die Mozes onmo gelijk zelf kon uitvoeren. Daarom gaf God ook een Bezaleël en een Aholiab, mannen die Mozes bijstonden. Zo gaf God één persoon de opdracht om de gehandicapten van Igede te gaan helpen. Maar hij zorgde ook voor mensen en middelen die nodig waren. God vraagt gehoorzaamheid en vertrouwen als Hij zendt. Verwondering schiet over, als je ziet wat Hij gedaan heeft door middel van Elim voor de gehandicapten." Voormalig zendingswerker J.Commelin hield een referaat met als titel 'Dienen in'afhankelijkheid van God'. Als vertrekpunt koos hij voor een uitspraak van Hudson Taylor, zendeling in China: God kiest arbeiders die zwak genoeg zijn om op Hem te leunen. "God geeft ons de opdracht om te dienen. Hij geeft ons verstand, kracht en talenten. Maar tevens leert Hij ons om het daar niet van te verwachten. We moeten worden als een kind. Ons toevertrouwen aan God, onze hand in Zijn sterke hand. Het begin van Elim was een stap in geloof Zonder geld, in afhankelijkheid van God werd een begin gemaakt. Ook de dagelijkse praktijk van nu is doortrokken van het besef van afbankelijkheid van Ciod", aldus Commelin. Prof dr. R Boersema, hoogleraar missiologie, hield tijdens de Vriendendag een warm pleidooi voor erkenning van weder kerige afhankelijkheid in ontwikkelingswerk. Kenmerkend voor kleine organisaties als Elim is dat ze opereren of the road, op plekken waar grotere ontwikkelingsorganisaties veelal niet komen. "Ze zijn gaan investeren, zonder allerlei berekenin gen vooraf Hun werk is ook zo maar niet klaar." Boersema hekelde het denken in economische begrippen van 'het rijke westen, "Alsof ontwikkelingswerk rendabel moet zijn. Het moet bij ontwikkelingswerk gaan om de relatie. Gebruik rela tionele termen en geen economische. Zowel armen als rijken zijn afhankelijk van God. Beiden hebben de opdracht om te zien naar hun naaste, naar elkaar. Er is sprake van wederke righeid." Behalve bezinning was er voor de bijna 150 Elimvrienden ruim tijd voor ontmoeting tijdens een gezamenlijke maaltijd. Nadien presenteerden de aanwezige kinderen onder trom geroffel enthousiast een ingestudeerde Jubileumcanon. Ook werd een actuele video over het werk van Elim vertoond. Sun day Adima eindigde de jubileumdag met een woord van dank en gebed. In december hoopt Elim het twintigjarig bestaan in Igede te vieren. Met de gehandicapten! Meer informatie op www.elimnigeria.nl. Eind dit jaar komt het jubileumboek 'Oase in de woestijn' uit. Het is vooraf te bestellen via de website of via avanwolfswinkel(5)orange.nl a 12,50. Sunday en Maria Adima tonen, in hun tijdelijke woning in Dirksland, een symboliiche herinnering aan 20 jaar Elim. om wat te doen aan de achter gestelde positie van gehandi capten. "Er werd erg op gehandicap ten neergekeken", vertellen Sunday en Maria Adima. "Van acceptatie was geen sprake en ze waren zelfs outcasts. Ver schoppelingen zonder aan dacht en zorg, die ook niet welkom waren in de kerk. Bijgeloof deed ook geen goed aan hun situatie." Zuster Van Rossum trok zich het lot van deze mensen in nood aan. Gedreven door het Bijbelvers Jesaja 58 - 'Is het niet dat gij de hongerige uw brood meedeelt, en de arme, verdrevenen in huis brengt' - ging ze met vier Nigeriaanse broeders aan de slag om de gehandicapten van Igede een oase te bieden. "Een oase van zorg en aandacht", omschrijft Sunday Adima de organisatie waar hij sinds 1995 directeur van is. Hij volgde zuster Van Rossum op, die enkele jaren geleden afscheid nam van Nigeria en nu van haar oude dag geniet in Dirksland. Elirn, dat anno 20Ö8 onge veer vijftig Nigeriaanse mede werkers telt, zet zich in voor mensen met lichamelijke handicaps, waaronder blin den, slechtzienden en doven, en verstandelijke handicaps. "Onze inzet is erop gericht dat deze mensen zo zelfstan dig mogelijk kunnen functi oneren in de samenleving, in nauwe samenwerking met de gemeenschap", aldus Sunday Adima. "Elim zorgt voor soci ale rehabilitatie en medische interventie. Denk bij het laat ste aan een bril, een gehoorap paraat, een operatie, fysiothe rapie, kunstledematen of een rolstoel. Daarnaast geven we bijvoorbeeld brailleonderwijs, hebben we een school voor dove kinderen en verzorgen we trainingen om in het eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. Mensen leren bij voorbeeld manden te maken, radio's en computers te repa reren, te timmeren, te weven ofte naaien." Sinds 1999 heeft EHm ook een aids-programma. Het project bestaat, naast testen, uit voor lichting gericht op bewustwor ding en "beter leven", zoals de directeur omschrijft. Motor achter het aids-programma was aanvankelijk de even eens van Goeree-Overflakkee afkomstige Ellen Vreeswijk, de enige Nederlander die nu nog bij Elim werkt. Igede, gelegen in het midden van Nigeria, telt in totaal circa 400.000 inwoners. Elim heeft het gebied verdeeld in vijf zones, ieder met zo'n twintig, vijfentwintig dorpen, die wor den bediend door veldwer kers. De hoofdpost van Elim in de plaats Ega bevat alleen het kantoor en de fysiotherapie- praktijk. Cliënten verblijven hier niet. Sunday Adima: "We werken in de dorpen, waar de mensen wonen. Een belangrijk doel is namelijk om hen beter geaccepteerd te krijgen door de familie en de gemeenschap. Daarom zullen we ook niet gauw zeggen: het is het beste datje naar die kerk gaat. Daar gaan we heel voorzichtig mee om. We willen immers accep tatie en geen segregatie." Het evangelie is een belang rijke drijfveer voor Elim en een belangrijk onderdeel van de werkwijze. "We vertellen over de liefde van God", ver tellen Sunday en Maria. "We lezen de Bijbel en bidden met de mensen, geven ze moed. Veel van hen zijn nooit naar de kerk geweest en hebben het evangelie nooit gehoord. Wij proberen daar wat aan te doen." Naar schatting heeft Elim in twintig jaar tijd contac ten opgebouwd met 1600 tot 2000 gehandicapten. "In het begin zochten we de mensen op, tegenwoordig komen ze naar ons toe. We hebben een grote groei doorgemaakt. Het belangrijkste is dat men sen met een handicap nieuwe hoop hebben gekregen en tegenwoordig beter geaccep teerd zijn in de samenleving", aldus Sunday Adima. "Een succesverhaal? Ja zeker. Het werkt, we boeken resultaten. Het is prachtig als mensen leren lezen met hun vingers, als dove kinderen leren schrij ven." Elim kan momenteel op wei nig financiële steun van de Nigeriaanse overheid reke nen, al is de organisatie actief aan het werk om daar veran dering in te brengen. Voor de broodnodige inkomsten is de organisatie grotendeels aflian- kelijk van Europa, met name Nederland en Duitsland. Ker ken, fondsen en donateurs steunen het werk. "We hebben een nauwe band met Neder land. En zeker met Dirksland, want daar komt de stichter van Elim vandaan." OUDDORP - In de huis houdelijke competitie van Dam- en Schaakvereni ging 'Ontspanning'zijn maandag 6 oktober de vol gende partijen gespeeld: Schaken: Jan Verzijden-Arie Baas... '/z-'/a Bonne Faber- Willem-Jan TanisV2-V2 Jaap Santifort- Krijn van der Wjnde1-0 Hans van Meenen- Vi-' 1-0 Karel d'Hond Eeuwit Santifort- Johan Oomkes Wim van Geelen- Mehdi PottersVi-'/s Reinier van der Wende- Piet Speelmanl-O Peter Derrez- Frans TroostVn-Vt Patrick Kramer- Ab Boulassouak1-0 Nieuwe leden zijn van harte welkom. Er wordt elke maan dagavond gespeeld vanaf 20.00 uur in mfg De Dorpstienden te Ouddorp. Voor nadere infor matie kunt u contact opnemen met Willem-Jan Tanis op het telefoonnummer 06-54954480 (0187) 4710 20 atgemeen@gebr-dewaal com aW.ww.drukkeriJdewaalEi of een bezoek brengen aan onze website op www.desvo.nl. Hieronder volgt een overzicht van ronde 5, die gespeeld is op maandag 8 oktober. Hennekes, J-PeemanV2-V2 Prooijen, v-VerolmeV1-V2 Staaij, vd-Mulder (2)'/s-'/s Waal vd (2)-Boeter (2)0-1 Visser-Loosjes (2)1-0 Struik (2)-Mourik0-1 Smit (2)-Noordijk (3)1-0 Lesuis (3)-Wolters (3)0-1 Huizen, Wim v (3)- Lagendijk, M (3)0-1 Bom-Jager, de (2)'/2-1/2 Velde, vd {3)-Haan, de (2)0-1 DIRKSLAND - Hieronder volgende uitslagen van de wed strijden die bij Damvereniging Dirksland zijn gespeeld op maandag 6 oktober: D. Wolfert-W. Stolk3-0 Joh. Wolfert-J. Knops3-0 A. Jelier-M. Poortvliet1-1 C. van Prooijen- H. Keuvelaar0-3 i& ffg K' K' K' K* K^ k» k* k* k* *c< K' Het was afgelopen zaterdag tijdens de Open Dag in dierenasiel de Dierenstee niet zo heel erg druk qua aantal bezoe kers, maar gelukkig hebben wel een rede lijk aantal van de asieldieren die dag een nieuw baasje gekregen en dat is iets om erg blij mee te zijn. Wat wel erg jammer is, is dat het voor STICHTING een aantal van DIERENBELANG f^ katten die het langst in het asiel verblijven het maar niet lukt om een nieuw baasje te vinden. En waarom iedereen aan ze voorbij loopt is eigenlijk een raadsel. Het zijn gewoon heel HOEKSCHE WAARD lieve dieren waar niets mis mee is en zij verdienen het zo om na zo'n lange tijd ook weer een gezellig thuis te krijgen. Zoals Apple, een lieve zwarte kater van 3 jaar. Diederik, een lieve wat afwachten de kater van 4 jaar, hij is rood met een beetje wit. Mopje, een zwart-witte kater van 9 jaar en erg lief. Tiba, een leuke cyperse poes van 9 jaar. Sandy, de zwarte Pers van 12 jaar, lief maar een klein beet je schuw. Smokey, een lieve zwarte kater van 6 jaar. Muis, een zwarte kater van 2 jaar. Gianny, een cyperse kater van 6 jaar. Rene en Sonja, een zwarte kater en schildpad poes van 9 jaar oud die graag samen een plaatsje bij iemand willen krij gen omdat ze zo aan elkaar gehecht zijn. Deze katten zitten het langst in het die renasiel en ze hopen met heel hun kat- tenhart dat er snel iemand komt om hen weer een goed tehuis te geven. Bent u van plan een kat in huis te nemen, denkt u dan eens aan deze dieren. Ze willen zo graag weer een eigen mandje, een gezellig thuis en een lief baasje dat voor hen zorgt. U 'kunt dierenasiel de Dierenstee vinden aan de Groene Kruisweg 14a te Numans- dorp. Tel. 0186-655150. Openingslijden: maandag t/m zaterdag van 11.00 uur tot 16.00 uur. Website: www.dierenstee.nl. De kat Diederik. MIDDELHARNIS - Hieron der volgt een recept voor een Ijananen-appelshake: 2 bana nen; 2 dl. y\ppelsap; 2 eed. honing; 4 dl vanille-yoghurt. Pel de bananen en snijd ze in plakjes. Pureer ze met de appel sap met een blender of staaf mixer. Voeg de yoghurt en de lioning toe en laat de machine op een hoog toerental draaien. Schenk de shake in hoge gla zen en serveer met dikke riet jes. De appelsap en de honing zijn te koop in de Wereldwin kel op het Spuiplein te Middel harnis, open op woensdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 10.00 tot 18.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur. MIDDELHARMS/SOMMELSDIJK de Stichting Reformatori- Hieronder volgen de uit- sche Hulpactie Woord en slagen van de wedstrij- Daad 35 jaar. Omdat dit den die maandag zijn het karakter van een ver- gespeeld bij de Damclub jaardag heeft zou je kun- Denk en Zet: „g^ zeggen: een feestelij ke dag. Toch zit daar iets Afdeling 1: dubbels in. Dankbaar is H.H. Verolme- de organisatie voor het feit JA. Dekker0-3 j /g stichting al gedu- {■^""ffSpee3-0 vijfendertig jaar J. Kruik-I. Mack oet0-3 "^«nae _j j„i„„ C. Polder-R Hermelink ....0-3 voorzien is van middelen De strijd tussen H.H. Verol- om steun te verlenen t)ij me en Dekker ging, ondanks de armoedebestrijding m de vele afruilen, aanvankelijk deze wereld. Tegelijkertijd gelijk op, maar toen Verolme ^yoj-dt ervaren dat het een bij de vijfentwintigste zet een y» ujen is tegen armoede, blunder maakte, was de zaak j^j^rstand in onderwijs gauw bekeken.. aciiic»^ j Koese speelde sterk verdedi- en gezondheidszorg etc. gend tegen Spee, maar toen Spee tijdens het eindspel een Woord en Daad wil vanuit winnende combinatie over christelijk perspectief armoe- het hoold zag, ging de winst de bestrijden in Afrika, Azië toch nog naar Koese. en Midden Amerika. Via de Kruik heeft het best zwaar in lokale organisaties wordt de eerste afdeling. In afdeling ernaar gestreefd armen een twee was hij vrijwel onver- menswaardig bestaan te bie- slaanbaar. Nu had hij club- den. Hierbij wordt een appel kampioen Mackloet als tegen- gedaan op ieders verantwoor- stander. Hij maakte al gauw delijkheid, zowel hier als daar. een foutje waardoor Mackloet Woord en Daad wil hierin een een stuk winst nam. Dat voor- sterke en betrouwbare schakel deel bouwde hij geroutineerd zijn tussen de achterban en de uit naar nog een stuk winst armen in haar werkgebied, en zo haalde hij bekwaam de Woord en Daad kiest voor de winst binnen. allerarmsten, ongeacht etni- Polder ging er eens echt voor sche achtergrond, religie, zitten tegen Hermelink. Hij geslacht of politieke voorkeur, hield in een mooie spannen- Een belangrijke pijler in het de partij lang stand. Tot in werk van Woord en Daad is het eindspel ging het gelijk onderwijs. Onderwijs door- op, maar toen Polder een ver- breekt de armoedespiraal. Via keerde voortzetting nam, was het christelijk onderwijs is het de zaak snel beslist. project financiële adoptie opgezet. Door deze hulp wil Woord en Daad verschil maken in het leven van een kind. Het doel is daarbij dat kinderen de kans krijgen een zelfstandig bestaan op te bouwen. En dat kan alleen dankzij de steun van sponsors. Via het financiële adoptieprogram ma worden momenteel ruim 32.000 kinderen in 11 verschil lende landen geholpen. Verhoging kinderhulp Het streven van Woord en Daad is om in het kader van haar 35 jarig jubileum het aan tal kinderen dat kan worden geholpen te verhogen naar 35.000. U zult begrijpen dat zij daar de hulp van sponsors bij nodig heeft. Ook u kunt daar aan dus een bijdrage leveren en zo kleur geven aan een kin derleven. Door een sponsorbijdrage van 22,50 per maand kan het kind naar peuteropvang, dagver blijf of basisschool en krijgt het behalve eten en kleding ook medische zorg. Na de basis schoolperiode zorgt Woord en Daad zo mogelijk ook voor middelbaar of vakonderwijs. Het streven is jongeren los te laten als ze zelfstandig in de maatschappij kunnen functio neren. Ds. Jeyanesan uit Sierra Leone verwoordt treffend hoe belang- Afdeling 2: R. van Rijnberk- B. du Pree3-0 S.W. Keijzer-G. Kamp3-0 W. Vroegindeweij- S. MaHepaard3-0 R. Hage-R. Kwakernaak...l-1 Van Rijnberk had in zijn par tij weinig medelijden met Du Pree. Hij ging onmiddellijk sterk van start en gaf Du Pree in het verloop van de strijd geen enkele kans. Keijzer en Kamp speelden een boeiende partij. Tijdens het middenspel kwam er teke ning in dé strijd. Keijzer wist toen een stuk winst te beha len. Hierna bouwde hij een overwicht op waar Kamp niet het juiste antwoord op had. Het kostte hem uiteindelijk zijn partij.. De geroutineerde Vroegin- deweij zat tegenover de pas beginnende Maliepaard. Nadat hij al vrij gauw een schijf was voorgekomen, maakte hij de partij kundig af De partij tussen Hage en Kwakernaak was uitermate boeiend. Nadat eerst Hage een dam had gehaald, kwam even later ook Kwakernaak op dam. Het leverde een span nend eindspel op met remise als eindresultaat. rijk bijvoorbeeld onderwijs is: "We maken ons ernstig zorgen om jongeren en kinderen. Kin deren kunnen niet naar school en lopen een leerachterstand op. De jongeren hebben geen werk omhanden eri hangen doelloos rond. Ze zijn een mak kelijke prooi voor ronselaars van het leger". De gevers en sponsors kunnen er zeker van zijn dat het geld op de juist manier wordt besteed, want het geld gaat namelijk naar christelijke partners in de verschillende landen. Zij kopen lesmateriaal, voedsel, schoolkleding en betalen de onderwijssalarissen. Ouders, leerkrachten of schooldirec teuren krijgen geen geld in handen. De geldstroom blijft hierdoor kort, overzichtelijk en controleerbaar. Voor deze omgeving heeft Woord en Daad een eilande lijk comité. Wie meer informa tie wil over financiële adoptie kan contact opnemen met een comitélid uit uw woonplaats: Ouddorp/Goedereede/Stellendam: mevr. A. Tebrugge, tel. 491747; Melissanl: dhr. j.J. Menheere, tel. 602081; Dirksland: dhr. M.de Ruiter, tel. 603446 en mevr. E. Baan-Bikker, tel. 603051; Herkingen: dhr. A. van Eist, tel. 669715; Sommehdijk: dhr. M.B. Baan, tel. 489995, dhr. Iz. van den Boogert, tel.483834 en dhr P Flikweert, tel. 480650; Middelharnis: dhr. M.de Jonge, tel. 482472; Nieuwe-Tonge: dhr. C. Arens- man, tel. 651933; Stad a/h Haringvliet: mevr. M. Boogaard-Koote, tel. 611654; Den Bommel: mevr. M. Lokker- Zuiddijk, tel. 612217; Oude-Tonge: mevr. J.E. Verduin- de Blaaij, tel. 641284; Ooltgensplaat: mevr. J. Ooster- lee-Floor, tel. 631559. Op iDovenstaande adressen kunt u ook de volgende zaken afgeven; gebruikte mobiele telefoons, cartridges, gebruikte postzegels, oude/buitenlandse munten, spaarzegels, oude bril len en oude ansichtkaarten. In het kader van het 35-ja- rig jubileum is een jubileum CD uitgegeven getiteld: "Die uit liefderijk erbarmen...". Op deze CD kunt u psalmen beluisteren die worden gezon gen door: Het Urker Mannen koor 'Hallelujah', Willemijn en Gezamelijke Zeeuwse Kinder koren. U kunt de CD verkrijgen via bovenstaande adressen of Boekhandel van der Boom in Sommelsdijk. De kosten bedra gen 12,50. Rond de haven van Herkingen werd afgelopen zaterdag de eilandelijke brandweerwed strijd, klasse 112, gehouden. De wedstrijd werd georganiseerd door de brandweer van Her kingen, terwijl twee schepen van Rijkswaterstaat ter beschik king waren als 'oefenmateri aal'. In een prullenmand, zo was in scène gezet, aan boord van één van de schepen was een brandje ontstaan met veel rookontwikkeling. Daardoor was één van de bemannings leden onwel geworden. Een andere opvarende sloeg alarm, maar kreeg daarbij een dicht vallend luik op zijn hoofd en verloor eveneens het bewust zijn. Het was aan de deelne mende brandweerploegen de taak om zo adequaat mogelijk hulp te verlenen. De brand weer van Dirksland eindigde daarbij op de eerste plaats. Op de foto de brandweer van Mid delharnis in actie. Foto: Wim van Vossen Fotografie.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6