zaterdag tt oktober 2008 van 13.30 tot i6.oo uur bij Boekhandel Van der Boom (7^' £omt took öo£? BOEKHANDEL VAN DER BOOli [iaMMl]ib70niF>ï§ Een week uit het leven van een redacteur Voorstraat 41 3245 BG Sommelsdijk Tel. (0187) 482614 I Jubileumuitgave 7 oktober 2008 30 vervolg van pagina 29 medewerkers heen, maar dit keer ontkom ik er niet aan dat ik er zelf heen moet. En eigenlijk heb ik 'r een brander aan, die raadsvergaderingen. Te dikwijls naar m'n zin gaat 't over allerlei dingen die voor de gemiddelde lezer niet echt boeiend zijn. Natuurlijk, indirect heeft 't allemaal wel met onze burgers te maken, maar het zijn nogal eens zaken die veel meer op bestuurstechnisch vlak liggen. Dat zal de gemiddelde burger en lezer een worst zijn. Belastingverhoging of -verlaging spreekt veel meer tot de verbeelding. Of de mogelijke komst van een asielzoekerscentrum in het dorp. Of plannen voor een jongerencentrum vlakbij een woonwijk. Maar van zulke aansprekende onderwerpen lijkt, gelet op de raadsagenda voor vanavond, helemaal geen sprake. Toch ga ik maar. Na twintig minuten stap ik de raadzaal in. Net op tijd, zoals altijd. Van de andere krant zit er ook 'n collega. Al 'n hele tijd geleden dat ik die gezien heb.'Terwijl de vergadering met de nodige formaliteiten van start gaat, smoezelen wij intussen nog over wat dingen door. En ook dat we van de vergadering van vanavond niks verwachten. Tenminste, voor in de krant. En inderdaad. Allerlei technische aspecten van bestuur- en beleidsmatige zaken worden verhandeld, procedurele kwesties, gediscussieerd wordt over voor- en nadelen van aanbesteding of open inschrijving. En af en toe laten m'n collega en ik een zucht. Ik schuif m'n notitieblok haar kant op. Ik heb 'n paar lijnen op papier gezet waartussen je kruisnul kunt spelen. Zij zet het eerste kruis, ik een nul, zij een kruis, ik... Dan wordt er onbedaarlijk gelachen aan de raadstafels. We hebben een moment gemist. Waar ging dat over? Maar 't volgende moment is 't alweer voorbij. Het raadslid dat al een hele poos aan 't woord was, blijkt nog steeds niet klaar. Een collega raadslid zie ik met 'n moeilijk gezicht wat onder z'n nagels zitten te peuteren. En intussen wordt 't in de vergaderzaal steeds warmer. Op de publieke tribune zit verder niemand. "Snap jij nou dat die tribune hier niet vol zit?", fluister ik naar m'n collega. "Zo interessant". "Nee, dat snap ik nou echt ook niet"Bij het op één na laatste agendapunt, dat best uitgebreide beraadslagingen met zich mee zou brengen, merken enkele raadsleden op, als ze in eerste termijn een gespreksronde krijgen, dat ze 't beter vinden als het agendapunt voor vanavond van de agenda gehaald wordt. Het wordt nog niet rijp geacht voor bespreking in de raad. Die mening vindt bijval van een raadsmeerderheid en zo is eerder dan verwacht het agendapunt 'Sluiting' aan de beurt. Het moment waarnaar ik de hele avond heb verlangd. Toch ben ik weer anderhalf onder de panne geweest. En eigenlijk voor niks. Goed, fatsoenshalve maak je dan toch nog 'n paar kleine berichtjes aan de hand van de raadstukken die je kreeg toegezonden. Daar heb ik naar verwachting morgen niet zoveel werk aan. Nee, ik drink geen glas wijn meer mee als de raadsleden nog n' poosje blijven hangen om 't een en ander te 'gebruiken'. Ik doe dat thuis wel. Daar ben ik al zo vaak afwezig. En na inderdaad daar een glas Meriot op te hebben, en 'n restje chips dat m'n vrouw heeft overgelaten, gaan we 't lek boven zoeken. S VRIJDAG Heeriijk, de laatste werkdag van de week. Tenminste, zo was 't in de tijd waarin ik nog ambtenaar was. Sinds ik bij de krant werk, is dat al lang over. De werkweek duurt daar simpelweg tot en met zaterdagavond. Maar voor de paar lichte klusjes die voor dan op de agenda staan, heb ik de organisaties van de betreffende activiteiten gevraagd of ze zelf een verhaaltje willen schrijven en een foto erbij aan willen leveren. En dat doen ze. Bij het één worden drie jubilarissen gehuldigd omdat ze zoveel jaar lid zijn van de muziekvereniging, en bij het ander vindt de prijsuitreiking plaats van een damkampioenschap. Maarda's morgen pas. Voor vandaag moet ik alleen vanmiddag en vanavond nog de pad op. Eerst naar de opening van een nieuwe kledingwinkel, daarna naar de uitreiking van een Koninklijke Onderscheiding aan iemand die jarenlang zich als vrijwilliger ingezet heeft voor een verzorgingstehuis, maar daar nu afscheid neemt. Ik zit vandaag voor mijn doen wat ruimer in m'n tijd. Vanmorgen heb ik eens 'n keer fatsoenlijk de tijd gehad om nog een beetje aandacht aan de raadsvergadering van gisterenavond te geven. Welgeteld twee kleine stukjes, éénkolommertjes, leverde 't op. En nu, 't is inmiddels middag, presteer ik 't eens 'n keer om niet op 't laatste moment ergens aan te komen. Bij de nieuw te openen winkel is 't toch al een hele drukte van belangstellenden met opgetogen gezichten. Waarschijnlijk genodigden. Ook de burgemeester zie ik al. Zij zou de openingshandeling verrichten, samen met de kleine kindertjes van de ondernemer. Natuurlijk: er moet weer een lint worden doorgeknipt. Na een paar hartelijke woorden, gesproken door de burgemeester - dat de winkel 'n aanwinst is voor 't winkelbestand in de woonkern en nog 'n paar van die dingen en wat succeswensen - is het moment daar dat de schaar in het lint gaat. Een paar opgewonden kindergezichtjes en 'n moederlijk optredende burgemeester, allemaal rond 'n flinke schaar en 'n rood lint. Knipl, daar gaat 'ie. Juist op dat moment laat ook mijn camera knippen. Dat hebben we gehad. Ik blijf niet te lang meer hangen, ondanks de lekkere hapjes en drankjes die nog volgen... Dan 's avonds naar de Koninklijke Onderscheiding. Die wordt uitgereikt tijdens een afscheidsbijeenkomst van de vrijwilligster. De avond wordt in het verzorgingstehuis waarvoor ze zich al die tijd heeft ingezet. Ik hou me zo veel mogelijk op de achtergrond als ik binnenstap. De 'decorandus' hoeft niet te zien dat de pers binnenkomt. Even later stapt ook de burgemeester binnen. We groeten elkaar even hartelijk en maken een kort praatje. Dan wordt vanaf het podium "bijzondere aandacht gevraagd voor..." En het hele ritueel kan beginnen. Een toespraak van de burgemeester; die bevat natuurlijk veel waarderende en dankbare woorden richting de scheidende vrijwilligster Die zit af en toe wat instemmend te knikken, maar kijkt verder alsof ze denkt: wat komt hier nu eigenlijk doen...? Dan gaat ze even wat rechter zitten. De burgemeester vertelt nu dat al die jarenlange, vrijwillige maar zeer trouwe inzet beslist bijzondere inspanningen voor de samenleving zijn geweest, ja zelfs een voorbeeld voor anderen. En dat mensen zoals haar als cement voor de samenleving zi|n, als olie die een machine gesmeerd laat blijven draaien. "En dat dit alles bij elkaar reden is geweest voor Hare Majesteit de Koningin om u, mevrouw Goedhart, te benoemen tot Lid in de Orde van Oranje Nassau I Mag ik u vragen naar voren te komen?" Dan is 't even stil. Want wat mevrouw Goedhart al die jaren gedaan heeft, heeft ze vanuit de liefde van haar hart gedaan. Wat dat betreft doet ze haar naam eer aan. Ze heeft 't altijd als haar plicht, 'n stuk christelijke naastenliefde gezien om te doen wat ze deed. Geen moment heeft ze aan bijzondere beloningen of waarderingen gedacht. En dan nu dit... Ze is perplex. Sprakeloos. En als de burgemeester nóg eens een aanmoediging geeft om inderdaad toch naar voren te komen, biggelen er zachtjes een paar tranen over de wangen van mevrouw Goedhart. En aan de burgemeester merk je dat 't haar extra veel plezier doet om aan zó iemand zo'n onderscheiding uit te mogen reiken. Ja, zelfs als verslaggever heb je dan extra schik in je werk. Als ik thuiskom, maak ik meteen 't verslagje van de uitreiking van de Koninklijke Onderscheiding. De regels vliegen van m'n toetsenbord. De foto's zien er ook goed uit. De emotie is nog te zien op het gezicht van mevrouw Goedhart. En als dan alles af is, overspoelt me een gevoel van bevrijding. De week zit erop en 't werk is af. Alleen zondagmiddag nog naar de afscheidsdienst van een dominee in de Hervormde Kerk. Maar da's uiteindelijk pas volgende week. Voor nu: Prettig weekend!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 38