omama ucious inderkleding RWEiS Tegelhandel vindt u bij ^^(Mg tot ziens De YW specialist [iiiaDEiMHjïniiffiS Een week uit het leven RiEN Peeman Al^. 25 ii JAAR STAAN WIJ MET wand' en vloertegels natuursteen en vloerverwarming VOOR u klaar! De grootste in assortiment! De kleinste in prijs! Van Kempen De NIEUWE COLLECTIE is binnen Bijpassende maillots, kniekousen en sokken Dirkje Feetje Jubel Brum's Paris Blue Seven S-Company Sturdy jr. en langs jm onze mooie colleGd te bekijken iBOS Molenstraat 10 Bruinisse Tel. 0111-481595 Dinsdagmiddag gesloten vrijdag koopavond O al méér dan 25 jaar kent uw auto ais geen ander levert de BESTE kwaliteit voor de JUISTE prijs Jubileumuitgave 7 oktober 2008 27 vervolg van pagina 23 Na bijna twee uur heb ik 't idee dat om te fotograferen de brand over z'n hoogtepunt heen is, en krijg ik weer zin in bed. Maar dan wacht me een vervelende verrassing... Eén van de brandweervoertuigen, verantwoordelijk voor het zgn, groot water transport, heeft z'n slang uit het achterste van het voertuig laten rollen, vlak langs mijn auto. En over die slang rijd je, als 'ie volstaat met water, echt niet met je auto heen. Ik sta ingebouwd! En 't ziet er niet naar uit dat dit binnen korte tijd is opgelost... Ik probeer 'n bevelvoerder aan te schieten of er niet al gauw 'n bruggetje zal worden gelegd, want er staan daar nóg meer auto's vast. Maar nee, da's voorlopig onbegonnen werk. Daar sta ik dus, met m'n camera om m'n nek-wordt na 'n paar uur toch wel zwaar-en ik mag gelaten de uren afwachten totdat ik ooit kan 'ontsnappen'... Dat wordt uiteindelijk vijf voor vijf... Al die uren loop ik verveeld en doelloos heen en weer Ondanks het vuur, krijg ik 't koud en na 'n poosje ril ik over heel m'n lijf. 't Is ten slotte pas rond half zes als ik thuiskom en toch nog maar even m'n bed instap. Maar van slapen komt niet veel. Ik stink helemaal naar de rook, en bij elke beweging die ik maak, ruik ik dat ik 'n smerige brandlucht door de slaapkamer verspreid. Uiteindelijk dommel ik toch in en is 't tegen half negen als ik wakker word. Ik ben niet van plan me heel erg te haasten vandaag, na alle jacht en extra uren van de laatste dagen. Als ik de volgende morgen op de redactie kom, staan er al 'n paar collega's te wachten die wel eens willen horen wat er 's nachts precies gaande was. Dat betekent voor 't werk dus weer een trage start. Maar goed, enige collegialiteit en sociale contacten horen er ook bij. Als hun nieuwsgierigheid bevredigd is en ze vertrokken zijn, gaat de telefoon. Een boze mevrouw. Ze heeft al verschillende keren aankondigingen ingestuurd van activiteiten die haar vereniging organiseert, en de redactie heeft daaruit telkens de aanduiding D.V. - Deo Volente, indien de Heere wil, en wij leven zullen - achterwege gelaten. Hoe kun je dat als christelijke krant nu waarmaken?! Waar blijf je dan met je belijdenis? En nog enkele bezorgde vragen priemen door de telefoon. Ik probeer duidelijk te maken dat, als je let op het verband waarin de Jakobus dit in zijn brief schrijft, het niet aan de orde is dat een krant dit in al haar berichtjes zet. Je zou bovendien een krant vol D.V.'s krijgen... Maar we worden het niet eens. Met een 'het gaat hard achteruit met Eilanden- Nieuws!' beëindigt mevrouw het gesprek. Vervolgens moet ik nog een e-mailtje beantwoorden. Iemand heeft er z'n afschuw over uitgesproken dat van 'n zeer ernstig ongeval op een nacht vorige week, een foto bij de berichtgeving is geplaatst. "Dat moet voor de nabestaanden van het slachtoffer wel verschrikkelijk pijnlijk zijn om dit zó in de krant te zien...!", zo klonk de grief. Ja, daar zou ik me wel wat bij voor kunnen stellen. Toch bleek de werkelijkheid anders. Juist in dit geval verzochten de nabestaanden of ze uitgerekend die foto mochten hebben, 't Zou bijdragen aan 'n stukje verwerking van het zware verlies... Als 't koffietijd is, is er gebak vanmorgen. Van iemand die ontzettend tevreden was over een stukje wat in onze krant heeft gestaan. "Kijk da's weer even 'n opsteker!", zeg ik tegen m'n collega, "en nog 'n lekkere ook". M'n woorden waren nog niet koud, of de telefoon gaat weer Een mijnheer in wiens stem enige bedruktheid doorklinkt als hij zijn naam noemt. Ik ga ervoor zitten. Die man heeft aandacht nodig. Al vertellend legt hij uit "dat hij zich zorgen maakt om de theologische koers die Eilanden-Nieuws de laatste tijd vaart. Er staan soms artikelen in met een inhoud zoals wij 't in onze gemeenten zondags niet horen", zegt de man. Verder erover doorsprekend komen we op punten terecht waarover het enkele eeuwen geleden precies ook ging tijdens de leerstrijd in de Schotse kerk. Toen hebben puriteinse 'oudvaders', wier namen hoog staan aangeschreven in onze gezindte, stelling genomen tegen de toen heersende maar wel scheefgegroeide opvattingen rond de 'toe-eigening van het heil'. De stellingneming van deze oudvaders zijn eeuwenlang van rijke inhoud voor de kerk geweest. En ook andere oude theologen, waaronder één van wie velen in hun boekenkasten wellicht een Redelijke Godsdienst hebben staan, schreven op precies dezelfde manier als in de "gevaarlijke artikelen" het geval was, waarover onze lezer nu belt. Hoe zit dat toch?. vraag ik me af. Zoveel honderd jaar geleden konden de oude theologen deze dingen onbevangen schrijven, en nu niet meer? Hoe komt dat toch? Wat is er dan veranderd? Zijn wij dan nu, zoveel eeuwen later, ook zoveel wijzer geworden? Of zou misschien 't tegenovergestelde waar zijn? In ieder geval, mijn gespreksgenoot en ik kunnen het niet helemaal eens worden. Al heb ik wel 't gevoel dat we 'in de verte' 't zelfde bedoelen, maar door een andere wijze van benoemen of door de dingen vanuit 'n andere invalshoek te benaderen, lijkt 't alsof we uiteenlopende opvattingen hebben. Toch was het gesprek goed. En wat we besproken hebben, blijft in m'n gedachten doorwoelen. Wat 'n forse accentverschillen toch tussen de theologen die nog zo dicht bij de Reformatie leefden en hetgeen we nu dikwijls als 'feilloze waarheid' te horen krijgen. Waar zit 'm dat toch in? Zouden die oudvaders, die zo hoog staan aangeschreven, eigenlijk nog wel gelezen worden? Of is alleen de klank van hun naam al genoeg om bij hun leer een gevoel van veiligheid en zuiverheid te hebben? En dan was daar juist vorige week óók nog een man die belde, ook over zoiets. Die was trouwens veel agressiever. Hij was hier pas komen wonen en was blij hier een 'Gereformeerde krant' te treffen. Maar na een paar keer werd 't hem beslist te gortig. "Dit is geen gereformeerde krant, dit is een of ander reformatorisch blad. Maar wat jullie onder het mom gereformeerd schrijven, leren wij in ons gelijknamig kerkverband beslist niet, mijnheer!" Ik wil wat tussenbeide brengen, maar krijg de kans niet. Fiolen van toorn lijken geleegd te moeten worden. Als ik na enige tijd geluisterd te hebben weer wat wil gaan zeggen, sist hij nog na er verder niet meer over te willen praten, z'n abonnement op te zeggen en meteen ligt aan de andere kant de hoorn op het toestel. Dan klinkt zacht de stem van m'n collega, die tegenover me mee heeft zitten luisteren, en met 'n vriendelijke lach op z'n gezicht waarschuwt hij me: "Ik denk dat ze je nog wel 'ns stenigen...". Dat was dus vorige week. En dan nu, daarnet, het gesprek met die andere man. Zulke uiteenlopende opvattingen, overtuigingen zelfs, in kerken die zich allebei gereformeerd noemen en zeggen terug te grijpen op de Reformatie. Ik raak er meer en meer van onder de indruk wat 'n verduistering er in de breedte van de uiteenlopende kerkverbanden heerst in Nederland, zowel naar links als zeker ook naar rechts. Wat 'n nood in de kerken eigenlijk. Ik wordt uit m'n gemijmer gerukt doordat m'n pieper weer gaat. Op de redactie heb ik vanmorgen eigenlijk nog nauwelijks iets kunnen doen, door al dat gepraat. Wat zegt Vervolg pag 29 O y k-.,g|p,»-| ...1. I Industrieterrein Haveneind Herman de Manstraat 10 3245 MB Sommelsdijk (0187) 486192 www.tegelhandelpeeman.nl ,,,,y.j.i' .j^ Wipi^y klcMtir- UT t(»itr(tu>f ^^i'S' SCHAOEHEIISniENItEPAIUTIEVANAU£MEItKEN\j- APK VERKOOP VAN NIEUWE EN eEBRUIKIE AUTO'S DIESEL ROnMEnNG KIINKERIANDSEWEG9 3244 BD NIEUWE TONGE TEL (0187) 652235 E-MAIL INFO@VERWERSAUTOS.Nl WWW.VERWERSAUTOS.NL

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 35