Modehuis Fabert één van de eerste adverteerders in Eilanden-Nieuws mmnmmumMwm 1 Jubileumuitgave 7 oktober 2008 MIDDELHARNIS - Wie in de allereerste jaargangen van Eilanden-Nieuws bladert, komt veel advertenties tegen, waarvan de namen alleen nog maar wat vage herinneringen oproepen. Toch komt men in de edities uit de jaren dertig wel bedrijven tegen die ook nu nog 'gewoon' adverteren en daarmee aangeven - al langer dan deze krant - sterk geworteld zijn in de eilandelijke samenleving. Modehuis Fabert is hier een voorbeeld van. Door Adrl van der Laan Ben Fabert van het gelijknannige modehuis weet dat zijn vader op 13 maart 1926 in Middelharnis aan het Zandpad is begonnen. Zijn opa had in Oude-Tonge al enkele tientallen jaren een kledingzaak en zijn zoon nam de overstap naar Middelharnis. In de afgelopen 82 jaar is het familiebedrijf op het van de nauwelijks tien meter brede winkel tot het huidige bekende en moderne Modehuis Fabert. De winkel is gevestigd in een pand waar vroeger eerst een muziekhandel in zat en door de jaren heen zijn er twee naastgelegen panden bij getrokken. In al die jaren heeft het modehuis Hel pand van Fabert in vroeger /aren aan het Zandpad in Middelharnis. natuurlijk verschillende verbouwingen en moderniseringen ondergaan. AAN HUIS Ben Fabert was al vroeg actief in de winkel van zijn vader en weet nog van de tijd dat hij zelf de klanten opzocht. Met een stapel 'goed', waaronder kleren en modestoffen, bezocht hij op regelmatige tijden de klanten op het eiland. "We kwamen iedere maand op de zelfde tijd langs, dus de mensen venwachtten je". Natuurlijk was het maar een klein assortiment waar de klanten toen 'onderweg' een keus konden maken. "Maar het assortiment in de winkel was ook niet veel groter en zeker niet te vergelijken met het aanbod waar de klanten nu bij ons uit kur\nen kiezen". Hij herinnert zich nog dat het in de jaren na de oorlog zeker geen vetpot was: het kwam veel voor dat er 'op de pof' gekocht werd. De rekening werd door de klanten pas betaald als er weer geld binnen was. Zo weet Fabert nog dat in die tijd door de agrarische bevolking veel in 'jüün voor d'n dorden' werd geteeld. Als hiervan de opbrengst werd uitgekeerd kon men pas de rekening betalen. ELLECOED De kledingverkoop maakte in de beginjaren nog niet de hoofdmoot van het bedrijf uit. Volgens Ben Fabert was toen vooral de verkoop van 'ellegoed' (modestoffen) een groot deel van de winkelactiviteiten, "De mensen maakten nog heel veel zelf. Niet alleen gewone kleding, maar zelfs de borstrokken maakte ze nog zelf...". Naast de modestoffen verkocht men bij Fabert ook fournituren, zoals knopen en garen, maar ook theedoeken en ondergoed, en zelfs nog korte tijd vloerbedekking. Ook in de modezaken was in vroeger dagen de sfeer vooral gemoedelijk omdat men elkaar kende en een vaste kring van klanten had. Volgens Ben Fabert probeert Modehuis Fabert deze gemoedelijkheid nóg wel gestalte te geven in de huidige winkel. "De mensen worden aangesproken en gevraagd of ze geholpen willen worden. Natuurlijk krijgen ze ook koffie aangeboden". Volgens de ondernemer biedt een dergelijke benadering van de klanten meerwaarde boven het bezoek aan een groot winkelbedrijf. De winkel van Fabert met op de voorgrond de T-Ford van de firma. In de afgelopen jaren heeft het bedrijf zich verder gespecia liseerd in de verkoop van kleding voor volwassenen en voor jongeren in De Basement. TOEKOMST Modehuis Fabert/Les-Deux kan met recht een familiebedrijf genoemd worden. Verschillende leden van de familie hebben zich ook elders in het modevak begeven. Inmiddels is de dagelijkse leiding van de winkel in handen van de dochter en schoonzoon van Ben Fabert: Caroline en schoonzoon Remco van Drenth. Aan hen de taak om het bedrijf voort te zetten in een tijd waarin volgens Ben Fabert "het er niet gemakkelijker op wordt". Want in tegenstelling tot vroeger zijn de mensen veel mobieler geworden en gaan ze vlugger naar elders om hun inkopen te doen; daarnaast is het winkelaanbod op kledinggebied in Middelharnis groot, waardoor "de spoeling dunner wordt". Toch verwacht Ben Fabert dat het bedrijf "met kwaliteit, service en vriendelijkheid" ook in de volgende decennia de klanten ten dienste kan zijn. Meer info vindt u op de websites: www.fabert.nl wvvw.debasement.nl

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 25