E#^n week uit het leven van een redacteur Welkom op onze bruidegomafdeling! d^n Engdsman ^(/van M D Kammeraad ^ÊÊÊÊm [lIMMIlIW?iriMSS i SCHUIFWANDKASTEN Jubileumuitgave 7 oktober 2008 15 Door Hans Villerius AAAANDAC Er staat weer een nieuwe werkweek op de rol. Na de rust van de zondag is het altijd weer even ertegenop zien om je aan de maalstroom van agenda en deadlines, de jacht van de tijdsdruk, over te geven. Maar kom. Het is een groot goed dat ik werk heb, dat bovendien nog leuk is om te doen ook. Ik begin vandaag maar wat op tijd. De vrijdag vóór 't weekend was ik niet op de redactie, dus zal de meeste post wel zijn blijven liggen. Dan weetje de maandag daarop niet wat je vindt, zo'n hoeveelheid berichten - hoofdzakelijk per e-mail ontvangen - om te verwerken. Veel mensen en organisaties hebben iedere dag weer de nodige hoeveelheid kopij van allerlei aard, waarvoor ze graag publiciteit willen en deze dus naar de krant sturen met het verzoek hun de berichten en artikelen te willen plaatsen. £n die zijn er tegenwoordig vele malen meer dan zo'n tien jaar geleden. Daar heeft vast ook de mogelijkheid van e-mai)en aan meegewerkt. De hoeveelheid post die je tegenwoordig via e-mail krijgt, staat in de verste verte niet meer in verhouding tot de post en ingezonden berichten die je vroeger via de postbode kreeg. En als dat 'n paar dagen opstapelt, weet je er bijkans niet doorheen geworsteld te komen. Daarom houd ik het 't liefst allemaal maar zoveel mogelijk bij. Tot zaterdagsavonds tegen twaalf uur toe. Dat kan thuis, want daar heb ik vanaf m'n pc een verbinding met de e-mailbox op de redactie. Alleen is 't daar dit keer niet van gekomen, dus moet er deze maandagsmorgen wel een lading te verwerken kopij liggen waar je u tegen zegt. Dus zit ik vanmorgen, de eerste dag van de nieuwe werkweek, al om half zeven achter m'n pc thuis. Heerlijk in alle rust. Dan verzet je bergen werk in vergelijking met wanneer je op de redactie zit. Dan wordt je telkens van je werk afgehaald. Dan belt deze, dan belt gene, dan komt die binnen, dan weer 'n ander. En dikwijls niet eens voor redactionele aangelegenheden, maar veelal omdat ze - zo lijkt nogal eens - om 'n praatje verlegen zijn. Dat heb je thuis dus niet. En het ene bericht na 't andere gaat onder m'n handen door. Je staat er soms voor hoe bizar mensen schrijven kunnen. De lezers zouden 't eens moeten zien, denk je dan bij je zelf, hoe I je allerlei berichten die voor plaatsing bestemd zijn, binnen krijgt. Die kunnen zo nooit in de krant. Taalfouten bij 't leven, een onmogelijk zinsopbouw, noem maar op. Of allerlei berichten in de ik- of wij-vorm, alsof de krant 't zelf is die de dingen organiseert waarover ze berichtjes plaatst. Zulke stukjes moeten we dus verbouwen. Ook allerlei wervende en enthousiaste zinsneden moeten eruit. Een krant dient zich immers zo veel mogelijk aan objectieve berichtgeving te houden, ook als 't gaat over aankondigingen van alleriei activiteiten of gebeurtenissen. Een volgend e-mailbericht open ik. 'Dit bericht ongewijzigd plaatsen!' staat er met koeienletters bij. 'Die mensen hebben dus niet begrepen hoe 't bij 'n krant werkt', denk ik bij mezelf. Sommigen menen blijkbaar dat een redactie alles klakkeloos plaatst en overneemt zoals 't aangeleverd wordt. Dat gaat natuuriijk niet. Sommige ingestuurde berichten zouden dan dikwijls ook veel te lang worden, zodat er voor andere berichtjes te weinig ruimte overblijft. Inmiddels gaat de tijd door. Het is zo'n uur of half elf als ik alles heb gehad. Goed dat ik deze morgen op tijd begonnen ben, anders had 't vanmiddag flink in 't honderd gelopen met de opmaak van de krant. Want we hebben 's maandags tenslotte maar één dag de tijd om de dinsdagkrant voor te bereiden. Altijd weer 'n heftige dag, die maandag. Om 'n uur of tien voor elf kom ik op de redactie. M'n collega zit er geheel verdiept in zijn werk. We doen de redactie samen. En in de achterhoede hebben we - gelukkig - nog 'n aantal freelancers die ons ter zijde staan. Ik zit zo'n vijf minuten achter m'n bureau als hij voorstelt eerst nog maar 'ns 'n bakje te doen. Intussen gaat de eerste telefoon al. Een boze lezer. Hij ergert er zich aan dat in de vorige editie een aankondiging van 'zijn' kerk een paar pagina's verder in de krant werd geplaatst dan die van 'n andere kerk, waartoe hij 'n paar jaar geleden nog behoorde. "Jullie trekken die altijd voori", wordt ons meteen daarbij toegevoegd. Het vraagt heel wat woorden om uit te leggen dat dit bij ons natuuriijk zo niet werkt. Maar ik merk dat sommige meningen wel eens niet bereid zijn om hun meningen bij te stellen. Dus steek ik er verder maar niet teveel energie meer in. 'Als ze d'r zo over willen blijven denken, ook best', denk ik. Het gesprek is beëindigd. De koffie is intussen niet echt warm meer. En al de kopij die ik thuis heb zitten verwerken, moet ook nog naar de dtp-afdeling van de drukkerij, anders komt 't nóóit in de krant. Dan klinkt er 'n zachte roffel op de deur van de redactiekamer, die op 'n kier staat. Een mijnheer stapt binnen, met attachétasje in z'n handen. Frommelt er wat in en begint 'n redelijk uitvoerige toelichting op het kleine stukje dat hij in de krant geplaatst zou zien. Allerlei achtergronden rondom het artikeltje passeren de redactietafel, en intussen zeg ik regelmatig dat 't goed is en het stukje in de krant kan. Maar mijnheer blijft uitleggen. Zelfs toen hij al 'n paar keer aanstalten leek te maken om weer om te draaien kwamen er nog de nodige toelichtingen, en uiteindelijk, na beleefd 'n paar keer "een goede dag verder" te hebben gewenst, gaat hij. M'n collega en ik kijken elkaar even aan. We weten wat er komen gaat; deze mijnheer vergeet meestal iets te vertellen wat 'ie toch ook graag nog kwijt had gewild en komt dan na een paar stappen weer terug met: "Nu zou ik bijna iets vergeten, en dat moet ik natuuriijk niet doen..." We horen de weggaande voetstappen op de trap naar beneden verstillen. Even niks. Dan zijn ze daar weer, ze komen weer onze kant op, horen we.En een paar tellen later klinken weer 'n paar roffels op de redactiedeur. "Tja, nu zou ik bijna nog wat vergeten, en dat moet ik natuuriijk niet doen..." j Met een half oog kijken m'n collega en ik elkaar vluchtig aan. i Vervolg pag 19 www.denengelsmanenvandriel.nl Privacy gegarandeerd (een afspraak maken is handig). Wij adviseren je graag met een deskundig advies. Voorstraat 15, 4697 EH Sint-Annaland, tel. fax (0166) 65 24 90 maandagmorgen gesloten, vrijdagavond koopavond Laat u inspireren Kleuren brengen de ruimte tot leven, Garobe sctiuifwand- kasten zijn zo ontwor pen dat u eindeloos kunt combineren met meer dan 100 moge lijkheden van kleuren en materialen. Laat u inspireren door Garobe schuifwand- Dorpsweg 20 Ooitgensplaat Tel. 0187-63201^^^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 23