1 "\-A 'Bovenop de Mont Blanc is alles lager' Eerste deel Ruiter- en menroute Goeree-Overflakkee klaar voor gebruik I iTP" B-W Bommelaars Van der Groef en Arensman bedwingen de top 81e jaargang Nr. 7750 Vrijdag 3 oktober 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag DEN BOMMEL - Voor Daan van der Groef en Mat thew Arensman uit Den Bommel is 18 september 2008 een onvergetelijke dag. Die dag stonden ze namelijk in de vroege ochtend - de een om 7.40 uur, de ander een half uur later - op de top van de Mont Blanc, met 4808 meter de hoogste berg van West-Europa. Hun dorpsgenoten Jan de Graaf en Jos Maliepaard beklommen de Franse Alp eerder ook al met succes. Welke Bommelaar volgt? Topervaring Geen luxe Bloedsteil Een begrip Iets gepresteerd MIDDELHARNIS - De voorbereidingen heb ben behoorlijk wat tijd in beslag genomen, maar zaterdag was het zover dat Heemraad Hans Kalle van het Waterschap Hollandse Delta officieel het eer ste deel van de Ruiter- en menroute Goeree- Overflakkee kon ope nen. Hij deed dit door het aanbrengen van een routepaaltje. Paard en wagen Knops-gnëp Door Kees van Rixoort "Het is in één woord gewel dig. Niet te omschrijven", oinsthrijft de bijna öO-jarige Daan van der Groei zijn loper- varing een week later, weer gewoon thuis in Den Bom mel. Matthew Arensman (25): "Alles valt op zijn plek als je daar staat. En alles komt naar boven, alles wat je gedaan en gelalen hebt om de top te bereiken. Vergeet niet dat de hoogte het functioneren van je lichaam beïnvloedt. Je hebt bovenop maar de helft van de zuurstof die je gewend bent." De Mf)nt B!,nic staat onder alpinisten niet bekend als een moeilijke berg, zeker niet als de klimmers de zogenoemde Franse normaalroute volgen, niet ver van Chamonix. Toch, vinden Van der Ciroef en Arensman, valt het nog niet mee. "De Mont Blanc is moei lijker clan ik dacht", zegt Daan, die voor zijn beklimming alleen maar wat beigwande- lingen had gemaakt. "Ik heb vijf keer de Omloop gedaan, maar dit is zwaarder door de hoogte." Matthew: "Op foto's lijkt de klim makkelijker, maar de schijn bedriegl. Besef dal onze groep geen echte klim mers telde. Dan gelden andere waarden. Dq moeilijkheid is het grote hoogtevenschil datje moet overbruggen. Je hebt te maken met een tekort aan zuur stof en met weersinvloeden. Elk windje vang je. Je eetlust wordt ook mindei." Daan: "Die laatste vierhonderd meter klim Miilllh'u' A)i'iisiii{i}i je r)ver een pad van één meter breed, met links en rechts een afgrond. Alsof je over de nok van een huis loopt." Voor Matthew was het de twee de keer. Vorig jaar strandde hij vroegtijdig, op 4362 meter. Zijn kompaan Jos Maliepaard wist de top wel te bereiken en ging daar op de foto met de vlag van voetbalvereniging Den Bommel. "Vorig jaar moesten we op de laatste dag 1600 meter naar de top over bruggen, terwijl 1000 meter ideaal is. Bovendien was er slecht weer op komst. Dus het kwam allemaal heel nauw." De beklimming van dit jaar was, zeker vergeleken met die van vorig jaar, ideaal. Prettig voor Matthew, want die was er uiteraard zeer op gebrand oin de top van de hoogste Alp nu wel te halen. "Al moest ik krui pend naar boven, een tweede keer zonder topervaring zou me niet overkomen." De Boinmelse klimmers had den naar Chamonix kunnen rijden om een gids te huren en vervolgens de Mont Blanc te bestijgen. Maar ze kozen voor een heel andere inanier: het concept van 'Naar Nieuwe Hoogte', dat uitgaat van een intensief voorbereidingspro gramma van een halfjaar. Een programma voor een groep klinmiers in spe, waarin niet alleen veel aandacht wordt besteed aan theorie, kleding, weersomstandigheden, fysieke en mentale voorbereiding, maar ook aan teambuilding. "Na een halfjaar ben Je een hecht team. Er zit bijvoorbeeld ook een weekend in de Arden nen in het programma. Dan ben je lekker actief en word je afgemat. Dat is essentieel." Volgens Daan en Matthew was htm team, met leden uit alle windstreken, een fantastische groep, een echt vriendenteam. Zoals de voorbereiding zeer gestructureerd is, zo is de beklimming dat zelf ook. De expeditie begint met inlopen. Dan volgt een tocht naar een hut op 2700 meter. "Dan kun je wennen aan de luxe van de hutten. Geen luxe dus", oordeelt Daan van der Groef, die de kost verdient als tim merman. Matthew Arensman, in het dagelijks leven relatie beheerder bij een administra tiekantoor: 'Je blijft boven slapen om te acclimatiseren, om je lichaam te laten wennen aan de hoogte." Daarna volgt Daan van der Groef. een dag oefenen op de glet sjer, met stijgijzers onder de voeten. Uiteindelijk komen de gidsen, die de verantwoorde lijkheid van de expeditieleider overnemen. Voor de echte beklimming is anderhalf tot twee dagen nodig. Het bestijgen gebeurt in 'touwgroepjes' van aan elkaar gezekerde klimmers. "Er is een deel datje op han den en voeten naar boven moet klauteren. Er is ook een stuk dat een soort trechter is. .Vis er steenslag is moetje daar niet lopen. Er komen soms ste nen naar beneden die zo groot zijn als een auto. Tja, er vallen elk jaar dodelijke slachtoffers", vertellen Daan en Matthew, die in verschillende touw groepjes zaten en dus ook op verschillende tijdstippen op de top aankwamen. Tijdens hun beklimming viel er geen steen door de trechter. De expeditie verliep sowieso zonder enig probleem. Op 18 september, de dag van de laatste duizend meter naar boven, stonden de klimmers om half drie op. Na een ontbijt startte de laatste etappe om half vier. "Daar ga je dan, met je hoofdlampje op, een htertje thee en een paar reepjes", lacht Daan. Matthew: "Het pad is donker en dat is niet erg, want het is oersaai en bloedsteil. Je komt bij de Dome du Goüter, een voortop op 4300 meter, die vanuit het dal de echte top lijkt, en bij een gek plat gedeel te, clat 'het voetbalveld' wordt genoemd. Dan ga je de lucht weer in. Het is smal en zwaar, nog twee utu' en je staat op de top." Daan: "Die laatste twee uur is het: bult op, bult op, bult op. Het gaat maar door. Het zijn er oneindig veel, net als al clie bochten in het laatste stuk van de Omloop." Dan is het zover; hoger klim men is onmogelijk. Daan: "Het uitzicht is prachtig. Je staat op het hoogste plekje van West- Europa. Alles is lager. Je voelt je werkelijk heel klein." Twee, drie minuten - langer duurt het niet. Maar lang genoeg voor Matthew om de vlag van Lodder Financials, het bedrijf waar hij werkt, te ontrollen en met een brede lach op de foto te gaan. "Het was een stralen de lucht, maar wel koud: min twintig." De afdaling gaat sneller, maar is wel zwaar: een grotere belas ting voor de spieren. "Het schijnt dat tijdens de afdaling de meeste ongelukken gebeu ren", zegt Matthew. 'Je hebt nog de euforie van de top in je lichaam, je maakt zo een foutje." Maar ook dat ging allemaal goed. Een perfecte beklimming, kort samengevat. "De Mont Blanc is misschien niet de mooiste en niet de moeilijkste berg, maar het is wel een begrip", zegt Matthew. Een berg met een naam. Daan van der Groef liep al eenjaar of vijf, zes met het idee rond om een andere berg met een naam, de Kilimanjaro, te beklimmen. "Waarom weet ik niet." Het werd de Mont Blanc, omdat Matthew hem enthousiast maakte. Matthew was zelf ooit enthousiast gemaakt door zijn oud-buurman Jan de Graaf. Ook was de sportieve Bomme laar gegrepen door een klim- boek van Ronald Naar. Voorlopige conclusie: in Den Bommel steken ze elkaar aan om de Mont Blanc te gaan beklimmen. De verhalen waar mee Daan van der Groef en Matthew Arensman zijn terug gekeerd uit de Alpen zijn zon der meer aanstekelijk. Het zal dan ook niet verbazen als nog meer dorpsgenoten de bijna vijf kilometer hoge berg zullen willen bedwingen. "Het geeft een enorme kick", zegt Mat thew. "Datjejezelfeen doel stelt en dat je dat doel bereikt. Je zet een stap vooruit met jezelf. Bovendien is dit een prachtige reclame voor de bergsport, die de laatste tijd toch wat slecht in het nieuws is geweest." Daan: "Het is mooi voor jezelf en voor de groep als je deze uitdaging aankan. Bovendien zie je daar de prachtigste natuur." Aan nieuwe uitdagingen en nieuwe bergtoppen moeten ze voorlopig nog niet denken. Eerst maar even de indruk ken en topervaringen op de Mont Blanc veiwerken. "Zo'n belevenis moet zakken. Het is een flinke fysieke en men tale inspanning", zegt Mat thew. "Nu hebben we heel veel belangstelling. Iedereen wil weten hoe het was. Tja, je hebt iets gepresteerd in hun ogen. Later, in Ebbe en Vloed, ver tel ik dit soort verhalen nog graag, dat is zeker." Door Adri van der Laan Voordat men tot de officiële openingshandeling kon over gaan, was er een korte bijeen komst op Manege Oostinoer, die zaterdag haar dertigjarige bestaan vierde met een open dag. Bij de opening van de mane ge, dertig jaar geleden, werd de wens al uitgesproken dat er nu vlug een ruiterpad moest komen, maar de tijd heeft geleerd dat er een periode van dertig jaar overheen moest gegaan. Richard den Haan, van het consultantsbureau Dreux Management Consul- tams uit Ooltgensplaat, die de aanleg had begeleid, wees erop dat ved instanties bij de aanleg van de ruiterpaden betrok ken zijn geweest. Naast Mane ge Oostmoer, waren dit het Waterschap Hollandse Delta, het ISGO, de gemeente Mid- delharnis. Staatsbosbeheer en particuliere grondeigenaren. De eer voor de openingshande ling was aan Heemraad Hans Kalle \an het VVater.schap Hol landse Delta. Hij feliciteerde alle betrokkenen met de rea lisatie van de Ruiter- en men route. De route is ongeveer 6 kilometer lang en loopt langs het Watergat. Volgens Kalle zal in 2009 worden begonnen met het ontwikkelen van de route richting de Vliegers. Een obstakel daarin is nog de brug, die verstevigd dient te worden om er te paard over heen te kunnen. De Heemraad verze kerde dat het Waterschap er alles aan doet om op een duur zame manier het pad binnen het dijktalud aan te leggen. Hierbij dient natuurlijk ook de veiligheid centraal te staan. Het gezelschap genodigden, waaronder de mensen van de werkgroep gebiedsgerichte aanpak en wethouder Klein geld van de gemeente Middel- harnis, reed een deel van de nieuwe route per huifkar van Oostmoer. Heemraad Hans Kalle echter werd vervoerd met een nostalgische paard en wagen, daarbij \ergezeld door zijn kleindochter. Onderweg werd een richting bordje op een paaltje langs de ruiterroute aangebracht, en daarmee was de eerst ofFiciële ruiter- en menroute op Goe ree-Overflakkee een feit. Diverse aanhoudingen tijdens uitgaansavond OUDDORP - De politie heeft diverse aanhoudingen verricht tijdens een uitgaansavond in Ouddorp, waarop de poli tie zaterdagavond inzet heeft gepleegd. Zo was er rond elf uur de melding van onenig heid bij de toiletten bij een café aan de Boompjes. Een man had daar een klap tegen zijn kaak gekregen en een trap tegen zijn linkerbovenbeen. Hij moest worden gehecht omdat hij ondermeer een gescheurde lip had opgelopen. Ook nog een andere jongen had een schop gekregen. De gewonden waren een 18-jarige jongen uit Oosterhout en een 17-jarige uit Koog aan de Zaan. De poli- üe onderzoekt de toedracht. Zondagochtend rond drie uur hielden agenten een man aan wegens overlast/openbare dronkenschap. De 16-jarige jongen uit Ouddorp gedroeg zich erg agressief. Bij de fouil lering heeft de verdachte een agent een kopstoot gegeven. Hierop hebben de politiemen sen gepast geweld toegepast om de man onder controle te krijgen. Politiemensen hadden de man gezien bij de parkeer plaats achter m.f.g. Dorpstien- den. Toen politiemensen de man naar huis wilde brengen, gaf de man een vals adres op, aan de Koolweg. Agenten belden zodoende aan bij een verkeerd adres en maakten de bewoners wakker. Hierop hielden agenten de man aan en brachten hem over naar een politiebureau. Tijdens de rit beledigde de arrestant de politiemensen. Ook dit zal de verdachte ten laste worden gelegd. Er zal nog excuses wor den gemaakt aan de wakkerge- maakte bewoners. Zondagochtend rond drie uur hielden agenten een bushalte aan de N215 in Melissant in de gaten omdat daar in het ver leden overlast werd gepleegd. Ze zagen dat vijf jongeren uit de Kreekbus stapten. Zij sloop ten een grote metalen vuilnis bak die daar stond. Hierop hielden de agenten het vijftal aan. Alle verdachten waren onder invloed van alcohol, de jongens zijn overgebracht naar een politiebureau, waar ze werden ingesloten voor nader onderzoek. Het gaat om een 16-jarige, een 18-jarige en een 22-jarige uit Melissant en een 18- en 20-jarige uit Wouw. De ouders zijn op de hoogte gesteld van het gedrag van hun kinderen. De Staver legionellaveilig SOMMELSDIJK - Tijdens een controle door de inspectie van het ministerie van VROM is gebleken dat Recreatiecen trum De Staver de beheers plannen van de legionellapre- ventie en de technische instal laties voldoen aan de nieuwste wet- en regelgeving. Deze inspectie geld niet alleen voor het zwembad, maar voor het gehele pand. Jongerenwerk start inloop in Oude-Tonge Vanaf vandaag begint op vrij dagavonden een jongerenin- loop in de Grutterswei (zij-in gang) te Oude-Tonge. De avon den zijn bedoeld van jongeren in de leeftijd van 12 tot 18 jaar en duren van 19.00 tot 22.00 uur. De toegang is gratis en er zijn diverse activiteiten. Er wordt geen alcohol geschon ken. Voor meer info zie website wwwjongerenwerkgo.nl. Heemraad Hans Kalle heeft, geassisteerd door Richard den Haan de Ruiter- en Menroute officieel geopend. Cn^H iV - Li>ige««9 f13 He KG - ScNMHisd^ - eW 4)K«7 AktenkxB BV - t3osler«tQ 2 - 4317 AL - NoonlgnnK - nn «Of7 Foto: Adn van der Ijian

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1