1 L Joop Everaers verlaat na 41 jaar het onderwijs op Goeree-Overflakkee Restauratie Molen Korenlust -n^ h 'Ik heb nooit in tijd gedacht, wel in taken ;<'A.>^:^i€'jaargat^ ^^^'- ^'"J^^§ september 2008 V - y-- Prijs losse nummers 0,80 ChristelijVltreekblcid op gereformeerde grondslag SOMMELSDIJK - Na 41 jaar het ambt van onder wijzer te hebben uitgeoefend, zit het er voor Joop Everaers op. Hij heeft zijn carrière afgesloten als directeur van de grootste openbare school op het eiland, de J.C. van Gentschool in Sommelsdijk. Een school waar deze onderwijsman in hart en nieren, vrijwel zijn hele loopbaan bij betrokken is geweest. Tijdens zijn 'onthechtingsperiode' spraken we met een gedreven 'meester Joop'. Bakkerszoon Geleidelijk groei Voor de klas Geen revolutietype SOPOGO Mannen Hohhy's Afscheidsreceptie Tijdelijke afsluiting Dorpsweg Afrondende werkzaamheden N215 Gratis naar het museum Twee maal bul Notarieel recht lyiliy^^ 1^ Door Adri van der Laan Hoewel Joop Everaers met ingang van het nieuwe jaar, oHicieel niet meer als schoollei der aan de J.C. van Gentschool verbonden is, vond het gesprek toch plaats in de directiekamer van de school. Toen tijdens het interview het brandalarm van de school klonk, kwam de oud- directein- direct in actie en werd het noodplan in werking gezet. Binnen vier minuten hadden de ;i50 kinderen het school gebouw verlaten en stonden ze buiten, veilig op de afge sproken plaatsen. Latei' bleek dal het loos alarm was, maar het ontruimingsplan werkte in ieder geval. Joop legt uit dat het nog niet zo gemakkelijk is om van het schoolleven los te komen, "ik zit nog 'm onthech- riiigspeiiode'V^ïf)-geeft-hij aan. En wellicht is het voor hem extra moeilijk om van de school los te komen omdat zijn zwager, Albert Tönissen, het directeur schap van hem heeft overgeno men en de J.C. van Gentschool dus in de Familie blijft. Daar naast blijft hij nog enkele uren actief binnen de school. Wel is het zo dat Joop zijn agenda heeft opgeruimd en zijn hor loge heeft afgedaan. "Nu is de agenda van mijn vrouw leidend en zal ik zeker meer aandacht aan mijn familie gaan beste den". Joop Everaers is geboren en getogen op het eiland, als zoon van bakker Everaers uit Goe- dereede. Hoewel hij natuurlijk ook hielp in de bakkerij van zijn vader en samen met zijn oom niet de bakfiets het brood bezorgde, koos hij voor een baan in het onderwijs. Ook de eerste jaren in het onderwijs werkte hij op vrijdagavond en zaterdag nog in de bakkerij van zijn ouders. "Van het over nemen van de bakkerij is niets gekomen, maar ik heb wel altijd als zelfstandig ondernemer willen werken". Hij heeft zich dan ook in de afgelopen jaren als onderwijsman toch ook een beetje zelfstandig ondernemer gevoeld. "Dit heb ik van thuis meegekregen, inaar er zijn nog meer parallellen, zoals het graag omgaan met mensen en dienstbaar zijn aan ur.dc- ren. Ook in mijn beroep heb ik nooit in tijd gedacht, wel in taken". JfX)p Everaers heeft veel ontwik kelingen in de school en in het onderwijs meegemaakt. Na de kweekschool werkte hij een paar maanden in Schiedam. Daarna solliciteerde hij naar een vacature als leraai op de ULO, op de SJ. Menheerschool. Hij werd door de gemeente aangenomen, maar het bleek dat men t(x:h een ander voor die fimctie had gevonden. Na korte tijd op de openbare school in Nieuwe-Tonge te heb ben gewerkt, kwam de plaats voor onderwijzer vrij op de Openbare Lagere School in Sommelsdijk, die toen nog aan de Binnenweg stond. Het toenmalig 'hoofd der school', Kees van Nimwegen, was overtuigd van de talenten van de jonge schoolmeester, want toen Van Nimwegen vanwege gezondheidsproblemen moest stoppen met het werk, zei hij tegen de 24 jarige Joop: 'Jij moet het maar gaan doen". Joop was de Benjamin van de onderwij zers maar desalniettemin, werd hij t<x:h in oktober 1971 hoofd van de school. Van het hoofd der school werd toen ook al veel ver wacht, zoals het bijhouden van de administraüe van de school, dat wel buiten schooltijd diende plaats te vinden. Daarom was het de gewoonte geworden bij Joop Everaers om hiervoor de zater dagmiddag te benutten, "want je stond door de week gewoon voor de klas". Als hierbij dan ook nog gerekend wordt dat hij in het weekend bijspiong in de bakkerij, kan men alleen maar tot de conclusie komen dat het wel een heel intensieve start van zijn schoolleiderschap is geweest. Joop beaamt dit: 'Je pleegt roof- bouw op je lichaam en na je vijf tigste onclervind je daarvan wel de gevolgen". Toch heeft hij geen moment spijt gehad van zijn beslissing om voor het onderwijs te kiezen: "Ik zou het zo weer doen", verzekert hij. In zijn loopbaan maakte hij de groei van de school mee, van vijf tot de huidige achttien lokalen. In de tussentijd verhuisde de school van de Binnenweg naar de Molenlaan. De school groei de langzaam maar zeker door tot de huidige omvang. De groei is geleidelijk gegaan en daarom heeft volgens Joop de kwaliteit van het (onderwijs er niet onder geleden, "want het werkt niet gemakkelijk als de school snel groeit en je als gevolg daarvan grote ruimteproblemen hebt". Tot enkele jaren geleden stond Joop, ondanks het directeur- Zoo/) Evemers gaat, in gezelschap van zijn hond Lima, de sleutel van de J.C. van Gentschool inleveren. schap, toch nog anderhalve dag per week voor de klas, omdat hij zijn directietaken eerst deelde met lea de Vos en vanaf 1988 met Albert Tönissen. "Dit deed ik om feeling te houden met de praktijk. Ik ben dan ook altijd meer leraar dan manager geweest". STELLENDAM - Maandag 15 september is een begin gemaaKt met het restaureren van de molenwieken van molen Korenlust in Stellendam. Ont daan van het houten hekwerk gaan de stalen roeden voor een grote beurt naar Molenmakerij Herrewijnen te Spijkenisse. De askop en de roeden worden ont- roest en opnieuw geschilderd. Het houten hekwerk wordt in zijn geheel vernieuwd en op maat gemaakt. In de loop van oktober gaat de tocht veer in omgekeerde richting en zullen de roeden weer worden gesto ken en opgehekt. Deze restau ratie is mogelijk gemaakt door een gift van 23.000 van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Op de foto worden de roeden m.b.v. een kraan uit de kap gelicht, en gereed gelegd voor transport naar de molenmake rij. Meer informatie en foto's van de werkzaamheden zullen te vinden zijn op de website van Molenstichting Goeree- Overflakkee: www.gomolens. nl. Foto: Hnns Villertio Joop heeft in de afgelopen decennia veel zien veranderen. Hierbij horen nattiurlijk ook de kinderen, maar hij wil er beslist niet van horen 'dat vroeger alles beter was', "want vroeger had je ook beroerde dingen. Alles is veranderd en de kinderen zijn ook mee veranderd, maar het wezen van het kind is hetzelfde gebleven". Tijdens het gesprek blijkt dat er inderdaad veel veranderd is. Ouders die hun kinderen voor de school wilden laten inschrij ven kregen \'rüeger het hoofd van de school op bezoek. Door dat het hoofd van de school toen nog iemand was waartegen men met enig ontzag opkeek, was er bij de meeste ouders wel wat gereserveerdheid. "Miiar als ze hoorden dat ik ook dia lect sprak, en dus niet van 'de overkant' kwam, was het ijs snel gebroken". In zijn beginjaren was de band met de ouders wel wat hechter. Hij kwam bij de ouders - van \'eelal grote gezin nen - veelvuldig o\er de vloer omdat zijn hulp nogal eens werd ingeroepen als het ging over hel in\'ullen \'an (belasting) formulieren en het oplossen van andere problemen. "De xertrou- wensband was toen heel groot. Die band is er nog wel, maar je moet er als schoolleider wel aan werken". In de afgelopen \'ier decennia heeft Joop E\'eraers een hecti sche tijd in het onderwijs mee gemaakt: Het ontstaan van de basisschool, het in\'oeren en weer intrekken van allerlei regels en voorschriften \an hogerhand en de verzelfstandiging van het openbaar onderwijs. Joop legt uit dat hij bij al die veranderin gen geprobeerd heeft toch zijn eigen koers en tempo te bepa len. "Ik ben niet iemand van de revoluue, ik ben meer een n)an van geleidelijkheid", zo geeft hij aan. Toch kan zijn aanpak niet als 'soft' worden aangemerkt. Hij legt uit dat hij een voorstander is van duidelijkheid. "Als ouders kinderen bij ons op school willen laten komen, dan geef ik ze een rondleiding en leg ik uit hoe wij werken en wat onze uitgangs punten, visie en missie zijn. Zo is het bij ons niet de bedoeling dat kinderen de dienst uitma ken, maar dat wij als personeel dat doen. Sommige ouders kun nen zich hierin niet vinden en dan moeten we ze teleurstellen". Deze duidelijkheid heeft voor de J.C. van Gentschool blijk baar niet in het nadeel gewerkt, want de inwoners van Middel- harnis en Sommelsdijk kunnen toch uit drie openbare scholen kiezen. Hij vindt een intensief contact met de ouders, via de Medezeggenschapsraad en de Acti\'iteitencommissie, dan ook heel belangrijk voor het bestu ren van een moderne school. De deur van de directiekamer staat altijd open voor iedereen. Enkele jaren geleden is de SOPOtJO opgericht, een organisade die de taak van de gemeentebesturen heeft o\'er- genomen en nu het bestuur en het administratieve beheer van de dertien openbare scholen op het eiland vormt. Joop Everaers heeft van harte meegewerkt aan de totstandkoming van de organisatie, die veel organisato risch werk \oor de scholen uit handen neemt. Hij verzekert dat het goed is dat de scholen los van de gemeente zijn komen te staan omdat het gemeen tebestuur - als schoolbestuur - toch twee petten op had. Zij dient er voor te zorgen dat er goed openbaar onderwijs is en anderzijds is ze ook bestuur van een gemeente waarin alle scholen zijn vertegenwoordigd. Van het echt besturen van scho len kwam dan ook niet veel. "In het begin had ik wel meer steun van de gemeente ver wacht bij mijn werk. Maar de steun kwam vooral van de col lega's, de oudercommissie en de inspectie, en dat is achteraf gezien wel goed zo". Nu het eilandelijk (jpenbaar onderwijs vertegenwoordigd wordt door een organisatie, is dit voordelig gaan werken voor de aangeslo ten scholenDe SOPOGO zorgt er biJNOorbeeld voor dat kleine scholen niet failliet gaan, want als ei problemen komen bij een kleine school, rondom ziekte of uitvallen van een leerkracht, kan dit grote problemen ople- Foto: Adri van der laait veren. Nu kan men terugvallen op een grotere organisatie. Ver der ziet de organisatie erop toe dat een schoolplan geen holle frase is, maar dat er ook naar wordt gewerkt". In tegenstelling tot veel van de collega-scholen mag de J.C. van Gentschool zich verheugen in de aanwezigheid \'an een aan- t;il mannelijke leerkrachten. Joop Everaers is hier dan ook heel tevreden over. Hij geeft aan dat de school er actief aan heelt gewerkt om ook manne lijke leerkrachten binnen haar miaeii te krijgen. "Wij hebben altijd geprobeerd om via LIO- stagcs ook mannelijke stagiaires te krijgen en hun hier vervol gens ook een baan aan te bieden. Want het is voor kinderen heel belangrijk om les te krijgen van zouel mannen als vrouwen". Ook op de J.C. van Gentschool werkt een aantal parttime leer krachten. Joop \'indt dit wel positief; zo is het bijvoorbeeld in geval van ziekte gemakkelijker om met roosters te schuiven dan Wanneer alleen met fulltimers wordt gewerkt. Voor Joop Everaers betekent het afsluiten \'an zijn periode op de j.C;. \'an Gentschool dat hij nu \eel meer tijd krijgt voor zijn hobbv's, en hiervoor heeft hij al plannen gereedliggen. Naast het trainen van zijn hond Luna en het fietsen in de natuur, kam peert hij graag, hij speelt samen met zijn vrouw in een midget- golfcompetiüe en wil graag leren koken. Daarnaast heeft hij nog een bijzondere hobby: strandjutten. Dit niet alleen van wege het in de natuur zijn, maar hij is er \'ooral in ge'interesseerd om iin de aan het strand gevon den zaken weer iets te maken. "Dal past wel bij mij; van iets dat verloren was toch weer iets van waarde te maken..." Op vrijdag 26 september wordt er een afscheidsreceptie gehou den in de gemeenschapsruimte van de J.C. van Gentschool, waarbij een ieder vanaf 19.30 uur hartelijk welkom is. SOMMELSDIJK - Het gedeelte van de Dorpsweg tussen de Koningin luli- anaweg en de Zuidelijke Achterweg in Sommelsdijk is vanaf maandag 15 sep tember 2008 tot en met vrijdag 19 december 2008 afgesloten in verband met een reconstructie. De recon structie bestaat uit het ver vangen van de riolering, het aanbrengen van een nieuwe astaltverhaiding en het plaatsen van een rij bomen. Ook worden kabels en lei dingen van de nutsbedrijven verlegd en/of vervangen. Er is een omleidingsroute ingesteld over de Rozen- laan, de Groene Zoom en de Molenlaan. Deze route is met borden aangegeven. De Albert Heijn en het bedrijf van Van Eesteren zijn tij dens de werkzaaraneden bereikbaar. MIDDELHARNIS - De pro vincie Zuid-Holland heeft het traject N215 tussen Mid- delharnis en Oude-Tonge de afgelopen maanden weer in optimale staat gebracht. Eind augustus zijn de onderhouds werkzaamheden afgerond. Begin oktober vinden er nog enkele laatste afrondings- werkzaamheden plaats. Er wordt een aantal verkeers drempels aangepast. Om de verkeershinder zoveel moge lijk te beperken, worden de werkzaamheden uitgevoerd in de nacht van 2 op 3 oktober en 3 op 4 oktober middels hal ve rijbaanafzetringen; blijft de iveg toegankelijk voor het ver keer. Voor een goede begelei ding van het verkeer worden verkeersregelaars ingezet. OUDE-TONGE - Op maan dag 24 november a.s. komt de museum plus bus naar Oude-Tonge. Alle 65-plussers van de gemeente Oostflakkee die minder valide zijn en van musea houden, kunnen deze dag gratis mee. Het vertrek is om 9.30 uur vanaf het Info- centrum van de SWO, Bern- hardstraat 27 te Oude-Tonge. Bezocht wordt het van Gogh museum en de Hermitage in Amsterdam, In het museum wordt u gastvrij ontvangen met koffie of thee en een rond leiding. Voor de lunch dient u zelf te zorgen of een boter hammetje mee te nemen! In de touringcar is een toilet aan wezig. Een rollator of rolstoel kan opgeklapt in de bus wor den meegenomen. Er kunnen maximaal 45 personen mee, dus meldt u snel aan als u mee wilt, tel,: 641344, Op woensdag 24 september 2008 studeren Kim Kroes- beek uit Zuidzijde en Mela- nie Lemmers uit Ooltgens- plaat in Leiden af Na vier jaar hard studeren op de Leidse Universiteit hebben zij hun bul Notarieel recht gehaald. Beide dames zijn 22 jaar oud en hebben samen in de klas gezeten op de RGO te Middelharnis, Inmiddels werkt Kim Kroesbeek bij Notariskantoor de Kooning te Goedereede en Melanie Lemmers start op 1 oktober a,s. bij Schuring en Benschop notarissen te Middelharnis, Koftpi BV Ltw^eweg 113 - 3Ï<S K - iomm^idi^0187 mm Akkerdoos BV - Kloetterovcg 2 - 4317 AL - HoordQouwc 0111 401347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1