Speuren naar sporen op Goeree-Overflakkee Kunst en cultuur als teken van beschaving Sparky's sparen Code Goeree-Overflakkee Zware jongens in Dirksland Basisscholen kunnen schoolplein winnen EIIAt1CIEl1.rilElJW5 Overzicht activiteiten Open Monumentendag, zaterdag 13 september 2008 Open Monumentendag 13 september: Morgen, zaterdag 13 september, Open Monumen tendag, belooft een attractieve dag te worden op Goeree-Overflakkee, met activiteiten in alle dorps kernen. Een uitstekende gelegenheid om erop uit te trekken in de regio. Van Ouddorp tot Ooltgens- plaat stellen monumenten hun deuren open en worden belangstellenden uitgenodigd voor een ontdekkingstocht naar het moois dat Goeree-Over flakkee te bieden heeft. Kunstkijk Reizend MonuMent- orkest Reizende Dichters Arriva Programma 16. CodeG-0 op 20 Goeree-Overflakkeese locaties ■;i£.Saré5a Reizend Cultureel Ontbijt in Goedereede: Kunst van het delen Kunst en cultuur verkopen PAGINA 6 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2008 Nieuw is een luistertocht op Flakkee, een 5-clorpentocht waarin met behulp van digitale techniek wetenswaardigheden te beluistei en zijn over interes sante plekken op de oostelijke helft van het eiland. Zie voor meer informatie website www. cultuurpleingo.nl. Daarnaast zijn op twintig plaat sen (waaronder de molens) stukken van CodeGO verstopt. Bordjes met daarop in beeld schrift woord-delen, die in de goede volgorde gezet een slag zin opleveren. De bordjes han gen er tot het einde van deze maand, zodat er voldoende tijd is om alle plekken te bezoeken. Maar slim samenwerken mag natuurlijk ook. Tevens worden in veel kerken de orgels bespeeld en is er gelegenheid voor organisten om kennis te maken met de prachtige instrumenten die ons eiland rijk is. In tien ateliers wordt werk getoond van regionale kun stenaars. Loop vrijblijvend binnen en maak kennis met authentieke beeldende kunst. Met de Open Monumenten dagkrant kunnen belangstel lenden hun eigen route bepa len en een afwisselend tochtje in de regio plannen. De reizende smaakmaker op Monumentendag is opnieuw het Reizend ()rkest onder leiding van Piet Westhoeve. Zij treden met hun pro gramma op in Middelhar- nis (lO.OOuur) Goedereede (11.30), Ouddorp( 13.00), Dirksland (14.30uur), en Ooltgensplaat( 1 o.SOuur) Lokale muzikanten worden van harte uitgenodigd om in hun woonplaats mee te spelen; de dirigent heeft muziek voor alle gebruikelijke partijen bij zich! Op het programma staan PRO MENADE van Leroy Anderson en RITUEL van Kees Schoo- nenbeek. Muzikanten die mee willen reizen inet de bus wor den om 9.00uur in het Diek- huus verwacht. 'De Reizende Dichters' zijn actief bezig, ook op de Monu mentendag kunt u ze beluiste ren. In Ouddorp om 14.30 uur in het Torenmuseum, in Mid- delharnis om 15.30 uur in het Oude Raadhuis, in Stad aan 't Haringvliet omstreeks 14.00 uur bij de molen en in Oolt- gensplaat tussen 15.00-16.00 uur op de Voorstraat Ook zet Arriva nog één dag de Goereebus in, die een heleboel regionale activiteiten met elkaar verbindt. De Open Monumen tendag begint hiermee al in de bus. Bij mooi weer wordt gere den met een cabriobus. Speci aal voor de monumentendag is deze dag het 2-eurokaartje op de Goereebus geldig. Met dit kaartje kunt u inet alle bus sen op het hele eiland de hele dag reizen en in- en uitstappen waar en wanneer u wilt. Het eilandelijke programina is hieronder afgedrukt. Expo sities, puzzeltochten, open ateliers en natuurlijk talrijke monumenten zijn te bezoeken. Er is muziek op locatie en de reizende dichters doen mee, er zijn markten en rondleidin gen. Kortom in alle kernen is iets te beleven. Ooltgensplaat -Hervormde Kerk is geopend. Diverse orgelconcerten zul len gedurende de dag te beluisteren zijn; de tijden staan aangekondigd in de hal van de kerk. -In het havenkanaal zijn histo rische schepen te bewonde ren vanaf de tegenoverlig gende dijk. - Openluchtmuseum Voor straat en Kaai te Ooltgens plaat. Alle huizen en belang rijke gebouwen zijn voorzien van een stukje geschiede nis, verlevendigd met oude foto's van het pand. - Brocante- en themamarkt 'Sporen uit het verleden': brocante, fossielen en mine ralen en bij diverse kramen een en ander over sporen in het landschap; oude Flak- keese recepten en andere zaken die geur, smaak en aanblik van het verle den geven. 11.00 uur: Opening Open Monumentendag door wethouder mevrouw P. 't^ Hoen. 13.00 uur: Rondleiding door het dorp, een wandeling van ca. 45 minuten langs Code Go is een woordpuzzeltocht op Goeree-Overflakkee. Verspreid over 20 monumentale locaties op het eiland worden gedurende meer dan twee weken codeborden getoond met een woord of woorddeel uit Code GO. Code Gp is geschreven in een geheimschrift, waarin de letters eilandelijke symbolen in beeldschrift zijn. Precies zoals vroeger de oude Egyptische hiëroglyfen. De sleutel voor de code is te vinden op website www.cultuurpleingo.nl en in de bibliotheken. De locaties voor de CodeGO zijn: 1. Theetuin de Bongerd (Herkingen) 2. Molen de Bommelaer (Den Bommel) 3. Molen de Windvang (Goedereede) 4. Molen de Korenbloem (Oude- Tonge) 5. Atelier jaap Reedijk (Sommelsdijk) 6. Diekhuus (Middelharnis) 7. Streekmuseum (Sommelsdijk) 8. Molen de Dankbaarheid (Herkingen) Molen Korenlust (Stellendam) 10. Molen Windlust (Achthuizen) 11. Molen de Dankbaar heid (Herkingen) 12. Molen de Korenaar (Stad aan 'l; Haring vliet) 13. Blauwe Huus (Ouddorp) 14. Atelier Cees Dirkzwa ger (Melissant) 15. Atelier Cent van 't Blad (Goedereede) 16. Gemeentehuis (Dirksland) 17. Molen d'Oranjeboom (Nieuwe Tonge) 18. Weeghuisje (Ooltgensplaat) 19 Torenmuseum (Goedereede) en 20. Museum Raad- Polderhuis (Ouddorp) Natuurlijk is het mogelijk zelf naar alle locaties te gaan en de woorden op te zoeken, dat levert een mooie route over het eiland op. Maar slim samenwerken is natuurlijk ook leuk: maak gebruik van je contacten op het eiland en bel of mail elkaar de oplossing door. Het ontcijferen van Code GO levert een boodschap op: een slagzin van 16 woorden. Deze staan geheel of gedeeltelijk op de borden die op de locaties te vinden zijn. Verzamel alle let ters en leestekens en stuur de oplossing naar; Stichting Podi um Goeree-Overflakkee, Postbus 256, 3240 AG Middelhar nis. Mailen kan ook: podiumCShetdiekhuus.nl. De oplossing kan tot en met 1 oktober 2008 worden ingezonden. Vermeld in ieder geval uw telefoonnummer. In Code GO is een vraag verwerkt. Het beantwoorden van deze vraag is niet verplicht. ledere inzender maakt kans op één van de drie boekenbon- nen van 25 die beschikbaar zijn gesteld door stichting Podi um Goeree-Overflakkee. 'Sporen uit het verleden'. 14.00 uur: Kinderactiviteiten - Workshop Schrijf een ver haal dat zich afspeelt op één van de historische plaatsen in Ooltgensplaat, onder begeleiding van kinderboe kenschrijfster Femke Dek ker. Zij geeft uitleg en helpt je met de opzet van je ver haal. Vijf van deze verhalen Worden aan het eind van de dag voorgelezen op het podium. - Sporenspeurtocht: Kinde ren kunnen een puzzeltocht doen in onder het thema 'Speuren naar sporen uit het verleden'. 14.30 uur: Diavoorstelling 'Oud Ooltgensplaat in beeld', door Leen Dorsman en Nel Hokke. Dit jaar weer andere bijzondere beel den uit vroegere tijden. Dit vindt plaats in EItatho aan de Zuid-Achterweg. 15.00 uur: Plaatselijk gemengd koor 'Advendo' brengt een repertoire ten gehore uit de oude doos. 15.30 uur: Reizend Monumen tenorkest en de Reizende Dichters. Orkest onder lei ding van Piet Westhoeve, vergezeld door Flakkeese dichters (Els van Wagenin- gen Corrie Huijer en Dan ny van Strien), die iets van hun werk ten gehore bren gen. Podium nabij kerk (bij slechtweer in de smederij). 16.00 uur: Kinderverhalen worden door de auteurs voorgelezen op het podium tegenover De Proeverij. 16.45 uur: Plaetse dichter en korte verhalenschrijver Jel- mer Birkhoff, bekroond met enkele literaire prijzen, leest voor uit eigen werk. 17.00 uur: Sluiting van Monu mentendag 2008 door voorzitter G. Poortvliet van Stichting Behoud Ooltgens plaat Goed. Langstraat 10.00-16.00 uur: De Hervorm de Kerk is geopend. Achthuizen 10.00-17.00 uur: Molen Wind lust, stelling/korenmolen uit 1852, is geopend. Radiomuseum 'De Stove'. Aan Achthuizensedijk 12 te Acht huizen is het kleine maar knusse radiomuseum 'De Stove' te vinden. Meer dan 300 radiomodellen staan hier uitgestald uit de jaren '20 tot '60. Het jaar 2008 staat in het teken van de kleine transistorradio's uit de jaren vijftig en later Den Bommel 10.00-16.00 uur: Rondleiding door de Hervormde kerk 10.00-17.00 uur: Rommel markt en fancy fair op het schoolplein van Chr basis school 't Kompas, aan de Nassaustraat. 10.00-17.00 uur: Molen De Bommelaer, grondzeiler/ korenmolen uit 1735, is geopend. Stad aan 't Haringvliet 10.00-17.00 uur: Molen De Korenaer, een grondzeiler/ korenmolen uit 1746, is geopend. 14.00 uur: Reizende Dichters Jolanda Holleman, Aart Dorsman, Niels Snoek bij molen De Korenaer Oude-Tonge 10.00-17.00 uur: .Rondlei ding door de Hervormde Kerk. Afsluiting van de dag van orgelconcerten op het bekende Frobenius-orgel. Dit unieke orgel in de kerk van Oude-Tonge is, als enige in Nederland gebouwd door de Deense orgelbouwer Fro- benius. 10.00 tot 12.00 uur: Zoek opdracht in de bibliotheek aan de Eisenhowerlaan. 10.00-12.00 uur en 14.00- 16.30 uur: Rooms Katholie ke Kerk, informatie over de kerk en haar geschiedenis. De kerk heeft aan de Lan- geweg 4 ook een 19e eeuwse kapel. In de kerk ligt een routebeschrijving naar en informatie over deze kapel. 15.00-16.00 uur: Concert man dolineorkest Estampida. 10.00-17.00 uur: Molen De Korenbloem, grondzeiler/ korenmolen uit 1748. Ver koop van pannenkoekmeel. Van 14.00 tot 15.00 uur wordt er muziek gemaakt door een ensemble van fan fare Vooruit. Nieuwe-Tonge 10.00-17.00 uur: Hervormde kerk geopend. Een laatgo- üsche kruiskerk, uniek op Goeree-Overflakkee van wege een dwarsschip. Met toren en het kleine kerk hof, omringd door de kerk- gracht, vormt de kerk een bekoorlijk geheel. 10.00-17.00 uur: Molen De Oranjeboom, een grond- zeiler/korenmolen uit 1768, is geopend. Middelharnis 11.00 uur: Opening Open Monumentendag In het oude raadhuis door wet houder Ph. van den Berg. Van 10.00 tot 12.00 uur ligt er een 'zoekopdracht' voor u klaar in de bibliotheek aan het Kerkepad. 10.00-16.00 uur: Oude raad huis. Het voormalige raad huis is een gebouw uit 1639, in Hollands Classicistische stijl. Op het gebouw staan drie beelden, clie de beteke nis hebben van: voorzich tigheid, liefde en gerech tigheid. Op het torentje staat windvaan Het Gaffel scheepje, dat aangeeft dat Middelharnis van oorsprong een vissersplaats is. 11.00-12.00 uur: Concert Man dolineorkest Estampida en Expositie Adrianus Moilée 'Schetsen van Middelharnis- Sommelsdijk'. Gedurende de hele dag rond leidingen door een gids. Gedurende de hele dag diverse optredens o.a. muziek en gedichten. 15.30 uur: Reizende Dichters Toos Keuvelaar, Lidia van der Pijl. 10.00-17.00 uur: Diekhuus - foto-expositie - doorlopende presentatie tram Goeree- Overflakkee - reizend monumentenorkest 13.30-16.00 uur: Schilder mee. Op het Diekhuusplein mag je een eigen huis(je) schilde ren en een plekje geven op het eiland Goeree-Overflak kee. 10.00 - 17.00 uur: Hervormde Kerk - traditionele jaarmarkt aan de Ring, volop vertier voor jong en oud - tentoonstelling oude archiefstukken - uitleg over de verwoesting van de branden in 1904 en 1948 - orgelmuziek 10.00-16.30uur: Rooms Katho lieke Kerk O.L.V. Maria ten Hemelvaart. De kerk staat bekend om de muurschil deringen en gebrandschil derde ramen in het pries terkoor Ter gelegenheid van Open Monumentendag is een kleine tentoonstelling van liturgische voorwerpen en kleding ingericht. Ook de kruiswegstaties, kopieën naar de bekende kruisweg in de Joh. Nepomukkir- che te Wenen, die onlangs gedeeltelijk zijn gerestau reerd, zijn weer terug in de kerk. Sommelsdijk 10.00-17.00 uur: Hervormde Kerk. Het gebouw was een van de grootste kerken op Goeree-Overflakkee. Door zware branden is er weinig meer over van de prachtige kruiskerk. Voorheen stond in het koor van de kerk de graftombe van de familie Van Aerssen. De graftombe is recentelijk gerestaureerd, maar staat nu buiten de kerk. Een rondwandeling brengt u erheen. Geduren de de hele dag is er muziek te beluisteren in de kerk. 10.00-17.00 uur: Streek museum Sommelsdijk is geopend. Het Streekmu seum is ondergebracht in de Kerkstraat van Sommels dijk in zes trapgevelhui.s- jes. In het dorpswinkehjc is ouderwets snoepgoed te koop. Verder is er veel van de visserij te zien, een klom penmaker, een wagenma ker, een schoolklas, kleder dracht, sieraden, etc. 14.00 uur: Van Aerssenwande- ling (gratis) o.l.v. een gids, verzamelen bij het Streek museum. 13.30-14.30 uur: Concert Man dolineorkest Estampida. 10.00-17.00 uur: Pand Foto- dub De Rarekiek (fraai trap gevelpandje in Kerkstraat) is geopend. Foto-expositie van de leden. 10.00-16.00 uur: Remonstrant se kerk. Het pand is een voormalig woonhuis aan de Voorstraat en ziet er nog steeds zo uit. Het interieur is sober, er is een oud secre taireorgel en een bijzonder raam met als thema Water 10.00-17.00 uur: Molen De Korenbloem, een stelling- molen/korenmolen uit 1705, is geopend. Dirksland 11.00 uur: Opening Open Monumentendag door bur gemeester de heer S. Stoop. 10.00-17.00 uur: Hervormde kerk is geopend. Aan de westkant van de kerk is een fresco (wandschildering) zichtbaar van Christofo- rus met het kind Jezus op zijn schouder Gedurende de hele dag is er muziek te beluisteren in de kerk. In en om het kerkgebouw aan de Ring vindt de inmid dels traditionele Jaarmarkt plaats met rommelmarkt, goede spullen markt, vrij markt voor de jeugd, spring- kussen, sjoelen, darteii, etc, verkoping en verloting door handwerkkring in gebouw Onder de Wiek. 10.00-17.00 uur: Molen De Eendracht, stellingmolen/ korenmolen uit 1846, is geopend. Herkingen 10.00-17.00 uur: Molen De Dankbaarheid, grondzei- ler/korenmolen uit 1841, is geopend. Melissant 10.00-15.00 uur: De activi teitencommissie van de Hersteld Hervormde kerk houdt een verkoping in gebouw De Poort met etens waren, speelgoed, kleding en antiek. Adres: Voorstraat 14. De kerktoren wordt opengesteld voor publiek. 10.00-16.00 uur: St. Jozeflcapel is geopend. Stellendam .Molen Korenlust is geopend. Goedereede Unieke F'oto-expositie. Vooraf gaand aan de Open Monu mentendag zullen achter de ramen van ongeveer 100 woningen in de oude woon kern van Goedereede foto's op groot formaat opgesteld staan. De foto's tonen de situatie in de periode 1890- 1920 en zijn afkomstig uit de unieke collectie van Ger- brand Hoek. De expositie is te zien van woensdag 10 tot en met zaterdag 13 septem ber, 's Avonds worden de foto's veriicht. 11.00 uur'. Opening Monu mentendag op de Markt door burgemeester G.J. van de Velde-de Wilde. 11.00-12.30 uur: Ringsteken door de Zeeuwse Ring- rijdersvereniging. Op de Noordzijde Haven zal op ongezadelde en flink uitge doste, authentieke Zeeuwse trekpaarden gedurende de hele dag gestreden worden om de prijs voor de beste ringrijder 11.00-12.00 uur: Stadswande ling Goedereede met gids. Wandeling voor volwasse- 11.00-11.30 uur: Reizend Monumentorkest in de kruidentuin. Onder leiding van Piet W'esthoeve zal een ad hoc orkest, waar ieder een aan kan deelnemen, een concert verzorgen. 12.00 uur: Klokken luiden met de hand. In de Toren van Goedereede zal de grote Mariaklok gedurende een aantal minuten door een paar sterke mannenarmen geluid worden. 13.15-16.00 uur: Ringsteken (zie boven). 16.00-17.00 uur: Torencon cert in de toren m.m.v. Duo Blaestuigh: Brechtje Roos blokfluit en Sonja Gruys (blokfluit en zang); muziek van Barok tot Heden. 9.00-16.00 uur: Hervormde Kerk geopend, het orgel wordt bespeeld door orga nisten van de Hervormde Kerk. Expositie 'Oude gebruiken' in verenigings gebouw De Ark. Marktkra- men bij de kerk. 10.00-16.00 uur: Toren van Goedereede, kan worden beklommen. Fotopuzzeltocht. Formulieren voor deelname kunt u afha len in de Toren. Molen De Windvang is open. Ouddorp 12.30-13.00 uur Reizend Monumentorkest in het Trammuseum. 14.30 uur: Reizende Dichters Pau Heerschap, Yvonne Broeren en Danny van Strien in het Torenmuse- um. '9.00-17.00 uur: VVV-kantoor 't Blaeuwe Huus, Bosweg 2. Deze oude duinboerderij, die dateert van 1651, is de gehele dag te bezichtigen. In het achterhuis zijn nog tal van authentieke delen terug te vinden. In 1991 is dit karakteristieke pand in gebruik genomen als VVV- kantoor Natuurlijk kunt u hier ook terecht voor al uw vragen over Open Monumentendag. 10.00-16.30 uur: Museum Oüddorps Raad- en Polder huis.' In het museum kan kennis worden genomen van de Ouddorpse natuur historie, de middelen van bestaan van vroeger zoals de landbouw en de visserij en archeologische vonds ten. Op de Ie verdieping is een ruimte ingericht voor wisseltentoonstellingen. Op Open Monumentendag is er een tentoonstelling over de kustverdediging bij het Flaauwe Werk. De toegang is gratis. 10.00-17.00 uur: RTM-Mu- seum geopend, zie website www.rtm-ouddorp.nl. Van 10.00 tot 12.00 uur ligt er een 'zoekopdracht' voor u klaar in de bibliotheek aan de Hofdijksweg. Molens De Zwaan en De Hoop zijn geopend. Zaterdagochtend 6 septem ber ving Erik Langbroek uit Sommelsdijk deze prachtige en gezonde volschub kar per van 25 pond en 86 cm in Dirksland. Een exemplaar om trots op te zijn, want Erik verbeterde hiermee zijn eigen persoonlijke karper record op Flakkee. Natuurlijk werd deze zoetwaterbig met alle voorzichtigheid omgeven en na meten, wegen en fotogra feren weer keurig teruggezet in hetzelfde water Erik was uiteraard zeer verheugd met deze vangst, getuige de brede glimlach op zijn gezicht. "Het blijft een enorm avontuur om zulke zware jongens te vangen" vertelde Erik. "Deze vangst in Dirksland geeft vertrouwen in de manier waarop ik op karper vis. Ik doe namelijk op 26 en 27 september aanstaande ook mee met de 24-uurs karper koppel wedstrijd van Sport- visserij Goeree-Overflakkee aan het Zuiderdiep, de eerste echte karperwedstrijd van ons eiland. En aan het Zuiderdiep vang je niet zomaar een kar per, daar moet je echt je best voor doen", aldus Erik. In ieder geval was deze vangst het bewijs dat het wel goed zit met de vangsttechnieken van Erik. Meer informatie over de 24-uurs karper koppelwed strijd van Sportvisserij Goeree- Overflakkee vindt u op website WW w. sportvisserij gonl. NIEL'WE-TONGE - De familie Sparky bestaat uit zestien leden, waaronder grootvader Gus en baby Sparky. Zelfs hond Sparky doet mee. Deze bijzondere fami lie is niet alleen te bewonderen, maar ook bij elkaar te sparen bij de Spar in Nieuwe-Tonge. Bij elke tien euro aan boodschap pen en bij de speciale Spar- ky-aanbiedingen krijgt u een muntje, en bij vier spaarmunten krijgt u een Sparky (zolang de voorraad strekt). De spaaractie loopt tot en met 25 oktober Foto: Schrijjbedrijf Evers van der Waan In het kader van de Nationale OnderwijsWeek 2008 kunnen leerlingen van de basisschool een nieuwe inrichting van hun bestaande schoolplein winnen. Als het schoolplein saai is en kinderen meer uitdaging op hun plein willen, kunnen ze met de wedstrijd meedoen. Ze moeten de jury ervan overtui gen dat hun schoolplein saai is, zo saai zelfs, dat de naam 'het saaiste schoolplein van Neder land' echt van toepassing is. Zo kunnen ze een volledig gepimpt schoolplein winnen. Een plein dat uitnodigt om lek ker te spelen en te sporten vol gens het Zoneparc Concept. Wat kinderen moeten doen? Hun schoolplein in gedachten nemen, er naar toe gaan en laten zien hoe saai hun school plein is. Ze mogen een strip- tekening maken, foto's nemen of bijvoorbeeld een kort film pje inzenden. Ze. schrijven erbij waarom hun schoolplein zo 'saai is en absoluut een ste vige opknapbeurt nodig heeft. Scholen kunnen hun inzending sturen naar 'Het saaiste school plein van Nederland', postbus 543, 4100 AM Culemborg, of mailen naar infoCanationa- leonderwijsweek.nl. De jury buigt zich eind september over de inzendingen en bepaalt wie het plein gewonnen heeft. De winnaar wordt in de Nationale Onderwijsweek. die plaatsvindt van 6 t/m 10 oktober, bekend gemaakt. De wedstrjjd wordt georgani seerd door de Stichting Natio nale OnderwijsWeek, in samen werking met Stichting Victory for Life, jdie in Nederiaiid Zoneparcs aanlegt. Het Zone- pare op de winnende school wordt mede mogelijk gemaakt door Hopla Holland, Kompait B.V. en Buro Keijlard. GOEDEREEDE - Wat bete kent kunst voor onze samen leving en wat is kunst en cul tuur ons waard? Daarover ging de discussie tijdens het Cultureel Ontbijt onder leiding van gastheer Hans Lammers met Harald-Jean Jassoy voorzitter Kunst stichting Goedereede en Adrie Stolk, voorzitter van Stichting Podium, aange vuld met inbreng van de aanwezigen. Het ontbijt, deze maal op een andere locatie, was verfrissend en leverde bovendien een ander publiek op. Vooruidopende op de tiende Kunstdagen in het stadje Goe dereede, nam Stichting Podi um de uitdaging aan om het tlultureel Ontbijt te organise ren in de grote zaal van res taurant De Gouden Leeuw. De belangstelling was groot en de tafeltjes zaten vol met mensen die een eitje kwamen tikken tussen de gesprekken door Ook was er belangstelling om mee te praten en ontspon zich een discussie over de waarde van kunst en cultuur voor een samenleving. "Kunst heeft alles te maken met mensen. Mensen hebben kunst nodig om zich te laven. Kunst kan een deurtje openzetten naar een andere werkelijkheid. Cultuur is het hek tegen de barbarij", weet Harald-Jean Jassoy. Daarnaast zijn gedrevenheid en eigen wijsheid de eigenschappen van vernieuwende kunstenaars. "Een vrije geest roept vragen op. In een dictatuur is dat niet mogelijk." Adrie Stolk, motor achter de Stichting Podium, noemt zich zelf een techneut. Hij verricht 'slechts' hand- en spandien sten aan de cultuur "Mijn roe ping is om mensen bij elkaar te brengen. Om samen kunst en cultuur te delen en om te kijken wat ons bindt. Mooie dingen moeten zoveel moge lijk gedeeld worden." Beiden erkennen het belang van goe de communicatie en zichtbaar heid. Lokale kunst kan een samenbindende factor zijn. In Goedereede stellen bewoners tijdens de Kunstdagen, hun huiskamers ter beschikking om kunst achter de ramen ten toon te stellen. Iedereen is betrok ken. In Stad aan 't Haringvliet is een groot deel van de bevol king betrokken bij de Stadse Dag en andere evenementen. Kunst is van en voor iedereen. Wat is kunst waard? Hoe ver taal je de waarde van kunst en cultuur De aanwezigen zijn van mening dat de waarde van kunst niet direct economisch vertaalbaar is, maar wel veel indirect nut en genoegen ople vert. "Er moet worden nage dacht over de functie van cul tuur Wat willen we daarmee? Wat is goed voor de samen leving? Hoe kunnen we nog meer groepen bij elkaar bren gen. Naast inspirerende kun stenaars als Harald-Jean Jas soy hebben we mensen nodig als Adrie Stolk." Hij neemt zijn trots op het goede Flakkeese product mee naar Den Haag om daar als ambassadeur van de lokale cultuur te pleiten voor de nodige gelden. Hij ziet kansen en mogelijkheden voor Stichting Podium. "Ook aan cultuur hangt een prijskaartje. Je nioet het kunnen verkopen. Dat is mijn stukje kunst." Het volgend Cultureel Ont bijt is op zaterdag 4 oktober in het Diekhuus, aanvang 9.00 uur Dan met onder andere de 'nalatenschap' van Culturele Kring de Welle. Voor meer informatie of reservering kunt u bellen naar (0187) 482400.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6