^U Zuidwester wint prijs met emotiewijzer Vragend(er)wijs PGBen Senior Anders Gemeente Middelharnis wil opruimen van hondenpoep vergemakkelijken Paarden trainen zich schrikvrij Eerste avond 'De Christen vrouw' Regio bijeenkomst VOMI EIIAt10El1.niElJW5 Het afgelopen jaar hebben we elke week 'Een koffer vol herinneringen'gehad. Alle antwoorden die ik van jullie gekregen heb, zijn nu geplaatst met de rebussen in de koffer Daarom wordt het nu tijd voor een nieuwe rubriek. Iets heel anders. Lees maar. Ik wil niet naar school OP REIS MEX ABRAHAJM J F D H V U X C G N J G D H V A X C G G A Z W R T E S D U Q D Z W U T E I D Q V D M X B I P K 0 B V D T X B U P K 0 W L U A J 0 E K C I F L U A L 0 A K N I F M V U D H B N Q L S M V D D H E N Q L N Z B G W P Z R A P C Z U G W P I R T P C T 3 0 D L H Q B S F U 3 0 D W H Q M S F C E U X M V F K D I A E U X A V G K D I P Z W A G R 13 N T E P S W C G R H N T E F M S F 0 X H A P N F M S A 0 P H A P N HOOFDSXEDEN ITST ZUID-AMERIKA Julian Villerius (Dirksland) heeft deze week een bon verdiend. Veel plezier ermee. Q \/^UküPH De vakantie ligt alweer een paar weken achter ons. Probeer nu ook 'de draad' weer op te pakken van het puzzelen. Kijk nog eens goed of je alle oplossingen van juli en augustus al opgestuurd heb. Wacht er niet te lang mee, anders vergeet je het helemaal. Regels voor hondenbezitters PAGINA 4 VRIJDAG 12 SEPTEMBER 2008 Puzzelreglement 1. Stuur je oplossingen aan het eind van de maand naar Oom Ko, p/a Eilanden-Nieuws, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. 2. Per maand zijn er 100 a 120 punten te verdienen. Zelfgemaakte raadsels voorzien van oplossing leveren 15 extra punten op. Zelfgemaakte puzzels met de oplos sing erbij, die via de e-mail verstuurd worden, leveren 20 punten extra op als ze geplaatst worden. Stuur af en toe een briefje, dal wordt beantwoord. Bij 500 punten ont vang je een boeken- bon van 10,-. Wie eenjaar geen oplossingen inlevert, verliest zijn/haar punten en begint weer met O punten. Oom Ko steekt zijn vinger op in de groep met puzzelaars. Hij wil graag iets leren en jullie moeten hem daar bij helpen. Daarom stelt hij twee vragen (voor elk antwoord krijgje 5 punten): 1Op het schoolbord staat een teke ning. Welk spreekwoord wordt hier bedoeld? 2. Schrijf met je eigen woorden op wat dit s])reekwoord betekent. De eerste schoolweken zijn alweer voorbij. Misschien herken je iets van dit gedicht. /A wil niet nau) schout, htijj liever in mijn bed. Niet geteerd voor de toets, en ook niet opgelet. Ill wit niet naar schoot. die teraar haat mij. (keft altijd mij de t>eurt, waren -we maar vrij. Dan denti ik plots, waarom denk ik dal? Ik ga gewoon naar schoot, ik ben dal gepieker zat. Ik zit op scliool, hen blij dat ik gekomen ben. Ik zit hier naast mijn vrienden, de mensen die ik ken. door: Elske Brouwer Je ziet hier twee lettervakken. Ze lijken heel veel op elkaar. Maar in het rechtse vak staan een aantal andere letters. Zet een rondje om de andere letters in het rechtse lettervak. Als je deze letters goed achter elkaar zet, lees je een tekst uit (ienesis 12, die inet het reizen van Abraham te maken heeft. Namen van steden in andere werelddelen komen ons vaak vreemd voor. Zoek de hoofdste den op van de landen die hieronder staan. Zet ze in het hokjes in het zeil van het viking schip. Van boven naar beneden kun je in de grijze hokjes de naam van een belangrijke man, die grote reizen gemaakt heeft, lezen. Je kunt kiezen uit: Asuncion - Bogota - Brasilia - Buenos Aires - Caracas - Lima - Quito - Sucre De hoofdstad van De hoofdstad van De hoofdstad van De hoofdstad van De hoofdstad van De hoofdstad van De hoofdstad van De hoofdstad van Venezuela. Ecuador. Brazilië. Paraguay. Peru. C>olombia. Bolivia. Argentinië. Leonie Wolfert (Dirksland) Je schrijft over je vakantie: 'Wij zijn op vakantie geweest naar Varsseveld. We zijn naar de dierentuin geweest. We hebben op één dag 40 km gefietst. Het waren mooie paadjes.' Was je niet moe na al die kilometers fietsen? Verder lees ik ook over een logeerpartij bij je nichtje. Ben je soms in Oud- dorp geweest? Ik las in de krant dat ze daar drie knut- seldagen gehad hebben over de boerderij van vroeger en nu. Nicoline Jelier (Dirksland) Heel fijn datje opnieuw mee gaat doen met de puzzels, Nicoline. De eerste punten heb ik al opgeschreven. Je adres heb ik wel, omdat ik het adres van Wilmer in map heb staan. Maar jouw geboortedatum heb ik niet meer. Wil je die nog even opschrijven bij de volgende oplossingen. Ik hoop dat het goed gaat in havo 2. MIDDELHARNIS - Enige tijd geleden hebben twee enthou siaste medewerkers van Zuid wester: Ilse van Assen (psycho motorisch therapeut) en Esther Jajcevic (logopedist) de handen ineen geslagen. Tijdens him dagelijkse werkzaamheden lie pen zij er tegenaan dat er geen werkbaar instrument voorhan den was dat cliënten van Zuid wester met een verstandelijke beperking helpt 'met de com municatie over de verschillende emoties. Esther en Ilse hebben vervolgens zelf een aanpassing ontwikkeld. Hiervoor werden symbolen uit het Picture Com munication System gebruikt, die ook al in andere commimi- catievormen met cliënten bin nen Zuidwester worden toege past en daardoor herkenbaar en overdraagbaar zijn. De Cliëntenraad van Zuidwes ter regio Midden nomineerde naar aanleiding van dit initia tief de Emotiewijzer voor het Prijzen, Premies Pluimen festival van de Open Ajikh, het overkoepelend orgaan waar Zuidwester deel van uit maakt, l'ijdens dit festival worden prijzen uitgereikt aan projec ten die op een bijzondere wijze invulling geven aan het motto van de Open Ankh: 'Zorg voor anderen zoats je zetf zou wensen'. Alleen projecten die vernieu wend zijn, waar cliënten bij worden betrokken, navolgbaar zijn en (bijna) zijn afgerond, komen in aanmerking voor een nominatie. Op woensdag 3 september vond de uitreiking plaats in Baarn. De Emotiewijzer van Zuidwester mocht een Premie in ontvangst mocht nemen. De geldprijs die aan deze premie is verbonden, zal door Esther en Ilse worden gebruikt om het instrument verder door te ontwikkelen. Hierna zal een verdere introductie in de orga nisatie plaats vinden, zodat meer cliënten en hun omge ving gebruik kunnen maken van het instrument, ter onder steuning van de communicatie over emoties. Hiermee wordt een bijdrage geleverd aan een respectvolle communicaüe met cliënten en het vergroten van zeggenschap over het eigen bestaan van de cliënt. Tot slot is het toekennen van de Pre mie een uiting van waardering voor het eigen initiatief van de medewerkers. MIDDELHARNIS - Woens dagavond 17september a.s. hoopt vereniging De Chris tenvrouw afd. Middelharnis/ Sommelsdijk haar eerste ver gadering van het nieuwe sei zoen te houden. Spreker is de heer B.S. van Groningen uit H.I. Ambacht over het onder werp 'Leven in de eindtijd: de liefde van velen zal verkillen'. De avond begint om 19.45 uur en wordt gehouden in vereni gingsgebouw De Hoeksteen aan de Ring te Middelharnis. Ook gasten zijn welkom. OUDDORP - Op woens dag 10 september is de 55-1-soos in Ouddorp weer van start gegaan. Vanaf nu kunt u wekelijks tussen 14.00 en 16.00 uur weer terecht in m.f.g. Dorpstien- den voor een kopje koffie, een praatje of een spelle tje. Vanaf 13.00 uur kunt u ook weer koersballen. Op woensdag 17 septem ber heeft de SWO mevrouw Kauffman uitgenodigd om voorlichting te geven over het Persoonsgebonden bud get. Een pgb is een geldbe drag waarmee u zelfzorg en begeleiding kunt inkopen. U kiest zelf uw zorgver leners en begeleiders uit. Met hen maakt u afspraken over wat er gedaan moet worden, op welke dagen en uren. U spreekt zelf af welke vei^oeding hier tegenover staat vanuit uw pgb. Op die manier houdt u zelfde regie over de zorg en begeleiding. Mevrouw Kauffman is lid van de WMO-adviesraad en b'y haar kunt u deze middag terecht met u vragen. Na de pauze geven Corine Troost en Ilse Monteiro van Senior Anders een presen tatie over hun activiteiten. Zij bieden liulp bij o.a. zie kenhuisbezoek, winkelen, uitjes, het organiseren van een feestje, tuinklusjes en administratiewerk. De bij eenkomst begint om 14.00 uur, de toegang is gratis. Op zaterdag 30 augustus 2008 organiseerde LR en PC De Sasruiters, in samenwerking met Stichting Het Paniekvrije Paard en Hippisch Centrum Ouddorp, een schriktraining voor ruiters en menners. Wap perende vlaggen, paraplu's en vreemde geluiden, een greep uit de 'hindernissen' die de paarden en pony's moesten overwinnen. Doel van deze training was om de deelnemers te leren wat ze zelf kunnen doen om o.a. veilig met hun paard deel te kunnen nemen in het verkeer. hoe obstakels te benaderen en hoe de gedachtegang van het paard is. Er werd kennis gemaakt met onbetrouwbare ondergron den, diverse kleuren zeiltjes en straatgeluiden. Hindernissen waar de paarden en pony's niet over of langs wilde, werden aan het einde moeiteloos genomen. De training werd afgesloten met een echte politieoefening, waarbij de paarden en pony's door een rookgordijn moesten lopen. Foto's van deze dag zijn te zien op website www.heijne- fotografie.nl. De Vereniging Oud Militairen Indië- en Nieuw-Guineagan- gers (VOMI) Zuid-Holland Zuid houdt donderdag 18 sep tember a.s. een regiobijeen komst in recreatiecentrum De Staver te Sommelsdijk. De zaal gaat open om 13.00 uur, de bijeenkomst begint om 13.30 uur. Tijdens de pauze kunnen er weer loten worden gekocht en na de pauze, rond 15.00 uur, is er een optreden van het jongenskoor van de scho lengemeenschap Prins Maurits te Middelharnis. Ook leden van de Bond van Wapenbroe ders afdeling Zuid-Hollandse eilanden zijn welkom, evenals vrienden of kennissen die in het voormalig Nederlands-In- dië of Nieuw-Guinea hebben gediend en nog geen lid zijn van de VOMI. De gemeente Middelharnis start in week 38 in Nieuwe- Tonge met een proef met Bello hondenpoepafvalbak- ken. Op tien verschillende locaties in Nieuwe-Tonge zijn hondenpoepafvalbak- ken geplaatst. Elke honden- poepafvalbak is voorzien van een zakjesdispenser. Hondenbezitters kunnen met plastic zakjes op een eenvoudige en hygiënische wijze de uitwerpselen van hun hond opruimen. Alle hondenbezitters uit Nieu we-Tonge zijn geïnformeerd over de proef en hebben een bundel opruimzakjes ontvangen. De zakjes zijn eveneens gratis af te halen op het gemeentehuis. De gemeente heeft voor de proef voor Nieuwe-Tonge geko zen, omdat uit het leefbaar- heidsonderzoek 2007 blijkt dat de inwoners van Nieuwe-Tonge de meeste overlast ervaren van hondenpoep. De afvalbakken staan op de volgende locaties: Ingang dierenweide vanuit AVeistraat, Zuiddijk bij de par- keerstrook tegenover de Klin- kerlandseweg. Molendijk ter hoogte van vrachtwagenbedrijf Verolme (wijziging: i.p.v. bij bushalte). Kon. Julianastraat, Hoek H.J. van Beierenlaan/ Aelbrechtstraat, Hoek Kerk- straat/Anemaetstraat, Parkeer plaats H.J. van Beierenlaan, Speelplaats Florisstraat, West- dijk tegenover de supermarkt. Burg. Sterkplein plantsoen nabij Pr. Bernhardstraat (wijzi ging: i.p.v. bij plantsoen Gen. Snijdersstraat). De proef met de Bello afval bakken wordt na zes maanden geë\alueerd. De uitkomsten van de proef worden meege nomen in een beleidsnotitie die de gemeente op dit moment ontwikkelt. Bij het vaststellen van de notitie wordt beslist of ook in Middelharnis, Sommels dijk en Stad aan 't Haringvliet hondenpoepafvalbakken zul len worden geplaatst. In de gemeente Middelharnis geldea een aantal regels waar aan elke hondenbezitter zich dient te houden. Deze regels zijn opgenomen in de Alge mene plaatselijke verordening Middelharnis, artikelen 2.4.16 en 2.4.17. Honden aan de tijn: Binnen de bebouwde kom dient uw hond te zijn aangelijnd. Buiten de bebouwde kom hoeft dit niet, mits u ervoor zorg draagt dat uw hond geen schade aan richt. Verboden terrein voor turnden: Op speelplaatsen, trapveldjes, zandbakken en dergelijke zijn honden verboden. Opruimpticlil: In de hele gemeente Middelharnis, zowel binnen als buiten de bebouwde kom, geldt een opruimplicht van hondenpoep. Dit houdt in dat iedereen die iriet een hond wandelt, zelf de hondenpoep moet opruimen. Toeziclit: De gemeentelijke BOA (buitengewoon opspo ringsambtenaar) ziet toe op de naleving van de regels. Als de BOA constateert dat de regels overtreden worden, kan hij bekeuringen uitschrijven. De hoogte van de boetes is lande lijk vastgesteld. Een boete voor het niet opruimen van de uit werpselen komt neer op 90,-. Voor het overtreden van de aanlijnplicht bedragen de boe tes 60,- tot 90,- afhankelijk van de locatie waar de overtre ding plaatsvindt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 4