1 Sobats gedenken strijdmakkers die in den vreemde vielen Kiwanis Goeree-Overflakkee verrast kinderen van Huize Margaritas fl'H 3ÊÊÊÊÊ^ 1^1^^^ ING Bankvestiging Middelharnis sluit °BDSffltlanieetemAii 81e jaargang Nr. 7744 - Vrijdag 12 september 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streckblad op gereformeerde grondslag L Eilandelijke Indië herdenking: Knops fgró^i MELISSANT - Tijdens een bijeenkomst van de Kiwanis Club Goeree-Overflakkee in het restau rant van de Golfbaan Roxenisse in Melissant, was er even ruimte voor een wat officieel moment. De club van vrijwilligers heeft in de afgelopen tijd verschillende acties gehouden, om financiën bij een te zamelen voor een goed doel. Het resultaat van de actie kwam ten goede aan het gezinshuis Huize Margaritas in Oude-Tonge. Paul en Mar- joke Looij namen dankbaar een grote hoeveelheid speelgoed in ontvangst, voor de kinderen van hun Huize Margaritas. Kiwanis Projecten Geen sociëteit GOEDEREEDE - De mannen troffen het, afgelopen dins dagmiddag. Onder een stralende zon, dat was al weer even geleden, konden ze hun jaarlijkse herdenking houden, ditmaal in Goedereede. Het waren de veteranen, de oud- strijders, de sobats, die in voormalig Indonesië en Nieuw- Guinea, met gevaar voor eigen leven, de missie volbrach ten waartoe het vaderland hen destijds uitzond. En waar velen ook het leven lieten en daar, in den vreemde, hun laatste rustplaats kregen, ver van huis en haard. Om hén te gedenken, houden de oude makkers nog ieder jaar een herdenking. Op het eiland gebeurt dit telkens rond één van de herdenkingsmonumenten ter herinnering aan de omgekomen sobats. Door Hans Villerius Hel coniitc Herdenkingen Cioerce-Oveilhikkee van de VOMI (Vereniging Oud Mili- tiiiien Indonesië en Nieuvv- (luinieiigangers) heelt voor de bijeenkonist van dinsdag roya le nieflevveiking ondeivonrk'n \.\n de gemeente Coedeieede, zo gal veleianentomniandanl I.eiin van Alphen aan, en daai was het comité de gemeente dan ook zeer erkentelijk voor. De hijeenkomsl ging van start in verenigingsgebouw Oostdam te Cioedereede, waar vandaan te voet werd vertrokken naar de begraal'plaats aan de Mariadijk. Keurige unil()rmen, met op de borst fc/ctn igc oncfersc/ieidings- tekens, opgestoken vaandels, zo zag de kop van de colonne eruit En achter hen een grote groep genodigden en belangstellen den, onder wie veel schoolkin deren en kinderen van de scou- dngclub Jan Joosten. Rond het monument op de begraalplaats, met daarop de namen van de omgekomen Indiegangers uit de gemeente C^oedereede, verzamelden ze, terwijl. Koninklijke ranfare Apolio er gepaste muziek bij speelde. Vervolgens spraken burgemeester Van de Velde en ds. Van Estrik warme, gevoel volle woorden en werden ei diverse kransen gelegd. Burgemeester Van de Velde stond stil bij de achtergron den van de uitzending van de jongens naar Nederlands Indië en bij de verschrikkin gen waai mee ze daar te maken kregen, maar ook het gebrek aan erkenning en acceptatie toen ze het overleefd hadden en weer in het eigen vader land terugkeerden. Ook werd stilgestaan bij de militairen die vielen tijdens latere missies, en bij de slachtolïisrs die - tot afgelopen zondag toe - vielen in Uruzgan. De gevoelens van angst en onze kerheid, maar ook van intens verciiiet bij de iiabestai.i.dcn van de omgekomen jongens, vonden hun weerklank ik de woorden die ds. Van Estrik sprak. Dankbare woorden jegens hen die hun leven gaven in geh(5orzaamheid aan de opdracht die ze kregen. Maar ook sprak hij over de iKjop die er, dwars door dood en ellende heen, is voor diegenen die zien opjezns, Clods Zoon, Die geheel vrijwillig Zijn leven gaf om hen na de dood het eeuwige leven te geven. .\an het eind van de bijeen komst sprak sprak sobat Van Kempen nog een woord van dank aan allen die eraan bij gedragen hebben dat deze MIDDELHARNIS - Het kan toor van ING Bank Middel harnis, aan het Beneden Zand pad 170, verhuist naar de ING Bank-vestiging in Oud-Beijer- land. Op vrijdag 26 septem ber sluit het kantoor in Mid delharnis de deuren. Eén en ander maakt onderdeel uit van de komende samenvoeging en bundeling van krachten van ING Bank en Postbank in 2009. Dit proces is gericht op één deskundige en servicege richte bank, die de naam ING zal dragen. De nachtkluis en geldautomaat aan de Beneden Zandpad 170 in Middelhar nis blijven overigens gehand haafd. Kniiish !^o/)ii^ I'll Iniilt'iiking, mud hel Indiëmonumenl op de begraafplaats te Goedereede. Folir.i: llmis Wier 300 dealer-occasion CITROEN ZX1.6i Avoriaz 3-drs. Kleur; grijs met. Bouwjaar: 09-96 Km.; 59,783 Prijs: 2,450,-(36,-p.mnd.) www,troostautos.nl Tel. (018131 23 66 Ontdek 'f by u* GJ-deofef of kijli olvast op www,op«!nif 11*5,11! Knópi BVLangewg 113 324i KG - Sömmdtdijli - 0187 47Ö747 AkkerdoOT BV KloMterwcfl 2 «3)7 AL - Noordgouwe 0111 401347 KwolitcilSServkt bl|c!l(c(|ot>rulktcou» bijeenkomst een waardige her denking werd. Alleen sprak hij zijn teleurstelling erover uit dat van alle uitgenodigde scho len alleen die van Stellendam verstek liet gaan. En ook liet hij doorschemeren dat in de toe komst de Indiëherdeiikingen wellicht in een andere vorm gehouden zullen gaan wor den, daar de oudgedienden steeds ouder worden, maar er zal altijd alle ruimte blijven voor gedenken en herdenken, zo verzekerde hij. Door Adri van der Laan Huize Margaritas in Oude- 'Ibnge is half juli van dit jaar geopend en heeft als doel om kinderen tijdelijk een veilig thuis te bieden als dit vanwe ge verschillende oorzaken niet in het eigen gezin mogelijk is. Deze crisisopvang van Huize Margaritas blijkt duidelijk in een behoefte te voorzien. Maar in een gezin waar 'plot seling' een aantal kinderen bijkomt, is het natuurlijk heel belangrijk dat deze kinderen ook de nodige goede ontspan ning kan worden geboden. Om dit te bereiken zijn vooral spelletjes en speelgoed heel belangrijk, maar voor de aan schaf van dit speelgoed is wel een forse investering nodig. Paul en Maijoke Looij waren dan ook blij verrast dat de Kiwanis Club Goeree-Over- llakkee hen financieel in de gelegenheid stelde om bij een speelgoedwinkel de beno digde spullen in te slaan. "Dit winkelde wel heel erg gemak kelijk", verzekerde een dank bare Marjoke. Dinsdagavond werd de grote hoeveelheid speelgoed uitgestald en oifi- cieel aan Huize Maigaii'tas overhandigd door de voor zitter van de afdeling, André Jongepier. Het motto van Kiwanis Inter national, een wereldomvat tende organisatie van vrijwil ligers, is 'Serving the Childe- ren of the World'. Jongepier legde uit dat het streven van Huize Margaritas uitstekend Paul en Marjoke Looij van Huize Margaritas krijgen het speelgoed en en de leden van de Kiwanis Club Goeree-Overflakkee. e spellen officieel overhandigd door voorzitter André Jongepier (rechts) Folu: .Adri vnn der Laan bij het doel van de organisa tie - om ten dienste te zijn aan de kinderen - aansluit. In de afgelopen tijd zijn verschil lende activiteiten gehouden, waarbij geld werd ingezameld voor dit doel. Zo was er een wijnproe\'erij en een wijnvei- ling, die werd gesponsord door de firma Van Eesteren, en een haringhapperij die werd gesponsord door de firma Hameeteman uit Oud- dorp. Met het bijeengebrach te bedrag ging men naar Paul en Marjoke Looij. "Kies maar iets uit voor de kinderen", zo luidde de opdracht aan de initiatiefnemers voor het gezinshuis. Het resultaat was dat de kinderen van Huize Margaritas zich de komende tijd niet behoeven te verve len, want voor het bedrag is er speelgoed en spelletjes aan geschaft voor alle leeftijden. Daarnaast ontvingen de kin deren nog een aantal Railrun- nerkaarten. De Kiwanis Club Goeree- Overflakkee is een afdeling van Kiwanis International die nog 'in oprichting' is. Kiwanis is een wereldwijde organisatie, waarvan de eerste club in 1915 in Amerika werd opgericht. Inmiddels is de organisatie uitgegroeid tol een wereld wijd netwerk van clubs in 92 landen met ongeveer 600.000 leden. De organisatie bestaat uit vriendenclubs van vrijwilli gers, die niet alleen maar 'voor de gezelligheid' bijeenkomen, maar zich vooral ook ten dien ste stellen aan de samenleving en dan vooral gericht op de hulp aan kinderen, "omdat zij de generaties van morgen zijn". De organisatie ondersteunt tal van projecten wereldwijd. Een voorbeeld hiervan is het Jodiiiniproject, waar tijdens het lustrumfeest in 199(5 acüe voor werd gevoerd. Dit had tot doel het jodiumtekort uit de wereld te helpen. Door jodiumgebrek neemt onder andere de leercapaciteit van de kinderen af Wereldwijd werd hiervoor maar liefst 75 miljoen dollar door de clubs bijeen gehaald. Daarnaast heb ben de Nederlandse Kiwanis Clubs verschillende projecten in eigen land verwezenlijkt. Dit kunnen kleine projecten binnen het district van de clubs zijn, maar ook landelijke projecten waarvoor tijdens de lustrumfeesten, die iedere vijf jaar worden gehouden, acties worden gevoerd. Zo is er een gezinshuis gebouwd voor fami lieleden van het Brandwon dencentrum in Beverwijk, een zelfde huis voor het Martini Ziekenhuis in Groningen, een TV-studio waarin televisiepro gramma's worden gemaakt voor zieke kinderen in het UMC in Nijmegen. Daarnaast heeft de Nederlandse orga nisatie ook een 'Pop project'. Hierbij worden poppen gele verd aan ziekenhuizen. Aan de hand van deze poppen wordt de kinderen uitgelegd welke behandeling zij moe ten ondergaan. Verder wordt er samengewerkt met clubs in Oost-Europa waar onderwijs projecten voor kinderen wor den ontwikkeld. De organisatie wijst er nadruk kelijk op dat de Kiwanis Club geen bussinessclubs zijn of een industriële kring. Ook geen sociëteit, "maar een wereld wijde club van vrijwilligers". De leden zijn dan ook afkom stig uit alle lagen van de bevol king en doorgaans komen de clubleden twee keer per maand bij elkaar. Zo vormen ze een wereldwijd netwerk niet ten dienste van elkaar, maar ten dienste van de kin deren, zoals die van Huize Margaritas, maar ook de mil joenen andere kinderen op de wereld, die extra hulp kunnen gebruiken. Meer info is te vinden op web site www.kiwanis.nl. De site van Huize Margaritas is www. huizemargaritas.nl.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1