Foto-expositie Leerlingen Albeda Collegae uiten creativiteit rondom Hoekomst' Open dagen zorgboerderij 'de Nollestee' Anne-Marie vermaat Verkeersmaatregels i.v.m. renovatie Haringvlietbrug EIÜVriDEtl-IIIEUWS Levende tram geschiedenis op Kop Goeree Orgelconcert met cd- presentatie in Herv. Kerk Middelharnis Kerkdiensten Geref. Gemeen ten Klassiek concert met 'Blaestuigh' Ophalen oud papier Stellendam EIUVIIDEtl-niElJWS Kennismaking PAGINA 2 DINSDAG 9 SEPTEMBER 2008 In het Diekhuus te Middel- harnis, exposeert Anne-Marie Vermaat van 1 t/m 27 septem ber 2008 haar foto's over het leven en werk uit Noord-Ethi- opië, het dak van Ai'rika. De tentoonstelling is te bezichti gen op werkdagen van 9.00 tot 21.00 uur, zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur. Anne-Marie neemt in haar expositie de kijker mee naar het bergachtige noorden van Ethio pië. Het landschap is verassend en afwisselend. Het Semien gebergte varieert van 1900 tot 4620 meter hoog en kenmerkt zich door diepe kloven en spitse rotsformaties. Ze fotografeerde er een kudde Clelada bavianen. In het Tanameer liggen eiland jes waar eeuwenoude kloosters te vinden zijn en waar de Blau we Nijl ontspringt. In Aksum wordt de Ark des Verbonds bewaard, de kist met de wet van de twaalf tafelen die Mozes op de berg Sinaï ontving. De Ark mag alleen gezien worden door een monnik die daartoe aangewezen wordt door zijn voorganger en voor zijn leven benoemd wordt. Hij mag vanaf dat moment de kapel niet meer verlaten. Het achtste wereld wonder is te vinden in Lali- bela. Lalibela wilde een tweede Jeruzalem worden. De meest beroemde kerk is het huis van St. Joris, de kruisvormige kerk is in zijn geheel uitgehakt uit omringende gesteente. De kerk is te bereiken via ondergrondse gangen, evenals de andere elf kerken. Naast de architectuur, natuur en cultuur, maakten de vriendelijke gastvrije mensen de meeste indruk. Anne-Marie fotografeerde het leven en wer ken van de Ethiopiers op het dak van Afrika. Graag zou zij aandacht willen voor de stichting lalibela, deze stichting biedt ondersteuning op allerlei gebied, zie website www.stichtinglalibela.nl. Even tuele donaties kunnen worden gestort op rekeningnummer 11.99.81.912 t.n.v. Stichting Lalibela te Helden. Anne-Marie Vermaat is lid van fotoclub De Rarekiek en is lid van de landelijke gespreks groep Federation Internatio nale de l'Art Photographique. Zie ook haar website wove. webkhk.nl. Vanaf vrijdagavond 5 september 22.00 uur tot maandagmorgen 1 december 05.00 uur werkt Rijkswaterstaat aan...de. Haringvlietbrug in de A29. De brug wordt vol ledig gerenoveerd: onder meer wordt het wegdek vernieuwd en worden de slagbomen en verlichting vervangen. Ook het techni sche gedeelte van de brug wordt grondig aangepakt en deels vernieuwd. Voor zowel het wegverkeer als het scheepvaartverkeer levert dit hinder op. Door gebruik te maken van een verplaatsbare midden berm beperkt Rijkswater staat de hinder voor het wegverkeer tot een mini mum. Scheepvaartverkeer hoger dan 13,5 meter moet omvaren omdat, de brug niet kan worden geopend. Gedurende de werkzaamhe den zijn er in totaal drie rij stroken beschikbaar voor het verkeer. Rijkswaterstaat zet een verplaatsbare midden berm in, waardoor het verkeer in de drukste rijrichting twee rijstroken krijgt. Tijdens de ochtendspits zijn er twee rij stroken vanuit het zuiden rich ting Rotterdam. In de loop van de dag wordt de middenberm omgezet, zodat er in de avond- spits twee rijstroken zijn vanuit Rotterdam richting het zuiden. Vanaf de vrijdagavondspits blij ven er twee rijstroken richting het zuiden. Op zondagmiddag wordt de middenberm ver plaatst om het verkeer richting Rotterdam van twee rijstroken •te voorzien. Op die manier hoopt Rijkswaterstaat in het weekend eventueel 'mooi weer'-verkeer richting Zeeland het beste te bedienen. Ondanks de verplaatsbare middenberm vraagt Rijkswaterstaat de weg gebruikers rekening te houden met vertraging. Omdat de parallelrijbaan tij dens de werkzaamheden voor het snelverkeer wordt gebruikt, kan het langzaam verkeer daarvan geen gebruik maken. (Brom)fietsers worden met een pendelbus overgezet van de ene naar de andere kant van de brug. Landbouwverkeer kan minimaal twee keer per dag op vastgestelde tijdstippen onder begeleiding in colonne over de brug. Rijkswaterstaat biedt in samen werking met Arriva alterna tief vervoer aan in de vorm van de 'Haringvlietactiekaart'. Reizigers kunnen met deze kaart tegen gereduceerd tarief gebruik maken van een aantal buslijnen tussen Oude-Tonge en Rotterdam. De Haring vlietactiekaart is tijdens de hele periode van werkzaamheden op de Haringvlietbrug ver krijgbaar bij de buschauffeiu-. Schepen hoger dan 13,5 meter moeten omvaren via het Haringvliet, Spui, Oude Maas, Dordtsche Kil en Hollandsch Diep. Schepen lager dan 13,5 meter kunnen onder de vaste brugdelen door varen. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Uitgave: uitgeversmij. Eiianden Nieuws b.v. Verschijning: dinsdag huis-aan-huis vrijdag abonnementen uitgave Tei. (0187) 471020. Fax (0187) 485736 Postbus 8, 3240 AA Middelharnis. Langeweg 13, Sommeisdijk ADVERTENTIES EN ADMINSTRATIE Tei. (0187)471020 E-mail: algemeen@gebr-dewaai.com Tarief per mm 0,36. Contracttarieven op aanvraag Sluitingstermijn zakeiijlo advertenties: maandag en donderdag 14.00 uur Sluitingstermijn overlijdensberichten: maandag 17.00 uur en vrijdag 7.30 uur. Voor foutief gepiaatste advertenties als gevolg van onduidelijke advertentieopdrachten kan de uitgeverij niet aansprakelijk worden gesteld. Bladmanager: Gert Verweij, tel. (06) 50448359 Advertentie-verkoop: e-mail; g.ven«eij@gebr-dewaal.com REDACTIE hoofdredacteur: J.Villerius, tel. (0187)471022 e-mail: J.villerius@gebr-dewaal.com Plaatsing van ingezonden berichten kan zonder opgaaf van redenen worden geweigerd. ABONNEMENTEN: Abonnementen (vrijdageditie) zijn bij vooruitbetaling en worden automatisch verlengd. Opzeggingen schriftelijk vóór 30 november. Wijzigingen graag twee weken voor ingaan doorgeven. REKENINGNUMMERS: Postbank 167930 Rabobank Goeree-Overflakkee 3420.01108 Lid NNP Van toepassing zijn de Regelen voor het Advertentiewezen (ROTA). OUDE-TONGE - Woensdag was voor de eerstejaarsstu denten aan het Albeda College in Oude-Tonge de intro ductiedag. Een kleine honderd leerlingen begonnen hun beroepsopleiding met een gezamenlijk project, waarbij ze als kennismaking elkaar en hun creatieve capaciteiten konden verkennen. Geholpen door drie eilandelijke kunstenaars gaven ze op een kunstzinnige manier vorm aan het thema 'Toekomst', dit leidde tot een aantal verrassende creaties. Tekst en foto's: Adri van der Laan Docent Jan van Schendel van het Albeda College legt uit dat de school ervoor heeft gekozen om de eerste schooldag van de leerlingen niet op de door gaans 'gewone' manier te laten verlopen, door maar te begin nen met de dagelijkse lessen. ■Er is gekozen om op de eerste schooldag een introductiedag te houden waarmee met elkaar aan de slag wordt gegaan rondom een bepaald thema. Dit jaar is gekozen voor het thema 'Toekomst'. In de aula lag een negental blanco pane len waarop de leerlingen geza menlijk hun gevoelens kon den uiten door een schilderij te maken rondom het thema. Om de kunstuitingen in goede banen te laten verlopen, waren drie eilandelijke kunstenaars 'ingehuurd': Jan Roedoe, Cees Dirkzwager en Jaap Reedijk. Volgens Jan van Schendel is een dergelijke creatieve intro ductiedag een goed middel voor de leerlingen om elkaar te leren kennen. Het was niet voor de eerste keer dat derge lijke panelen door leerlingen van het y\lbeda College werden vervaardigd. Een deel van de in voorgaande jaren geschil derde panelen sieren nog de aula en verschillende wanden in het schoolgebouw. Na over leg met de leerlingen werd een deel van de panelen van vorig jaar weggehaald en op de ach terkant werdeii de nieuwe kunstuitingen geplaatst, die weer minstens een jaar mee gaan. Overigens hangen er nog kunstwerken van driejaar geleden in de gang, waarvan de makers de school inmiddels al weer hebben verlaten, en zij blijken ook in de smaak te vallen bij de leerlingen, want ondanks dat de panelen op 'aanraakhoogte' hangen werd in de afgelopen jaren er niet één beschadigd. Nadat de leerlingen door de kunstenaars op de hoogte waren gebracht van de begin selen van de kunstuitoefening, werd de kwast ter hand geno- Uit de reacties van de jonge ren bleek dat zij het een goed initiatief vonden om zo geza menlijk op de voor hen nieu we school te beginnen. Na een wat aarzelend begin kwamen de groepen 'op gang' en in de loop van de dag leek het of ze elkaar al jaren kenden en dat was volgens Jan van Schendel nu juist de bedoeling. De leerlingen van de studie richtingen, Bank en Verze keringswezen, Administratie en Beveiliging van het Albe da College hebben met deze introductie weer een gezamen lijke stap gezet richting hun toekomst... OUDDORP - Op zaterdag 13 september a.s. sluit de RTM- stoomtram aan de Brouwers- dam het succesvolle zomer- rijseizoen 2008 in stijl af met de traditionele manifestatie rondom Open Monumenterr- dag. Thema dit jaar is heel toepasselijk Sporen. Bezoekers kunnen tussen 12.00 en 17.00 uur op kleine schaal getuigen zijn van het eens zo drukke tramverkeer van vroeger, zoals dat zich afspeelde tot 1966 tus sen de Zeeuwse en Zuid Hol landse eilanden en Rotterdam Rosestraat. Passend' bij het 'terug naar toen gevoel' loopt door de tram een draaiorgel- man die met zijn draaiorgel- tje de sfeer van vroeger bena drukt. Met een demonstratie van het inmaken in 't zuur van augurken laat het tram museum het plattelandsleven in de eerste helft van de vorige eeuw herleven. Tevens treedt de One Man Band Boeljoes op, met Oud-Hollandse mee- zingliedjes. Daarnaast kunnen de bezoekers nog een enkele verrassing tegenkomen. Rond leidingen door de Remise wor den gegeven in aansluiting op de trams. Uiteraard rijdt er weer een extra historische dieseltram tussen de Remise en de eindhalte Middelplaat Haven. De vertrektijd van deze extra tramrit is om 14.40 uur vanaf het RTM-museum aan de Punt-West. De regu liere museumstoomtrams ver trekken om 12.00, 13.30 en 15.30 uur. De tram van 13.30 uur sluit als boottram aan op de roirdvaart met m.s. Gre- velingen aan de Middelplaat Haven. Met deze Rollende Tram Monumenten sluit het RTM haar zomerseizoen af Tijdens de Herfstvakantie, op woensdag 15 oktober, kunt u meerijden (naast uiteraard de gewone ritten op de dag) met de speciale avondstoomtram. Deze tram is bij deze uitzon derlijke gelegenheid voorzien van een restauratiegedeelte. In dit gedeelte wordt een spe- Op zaterdag 13 september geeft Peter Wildeman een orgelconcert met CD-presen- tatie in de Herv. Kerk te Mid- delhanirs. In verband met het 60-jarig bestaan van de staat Israël werd het idee geboren om een improvisatie-cd vol te spelen met Israëlische liede ren, volksliedjes (zoals Hava Nagila, Bellibi tsafanti, etc), als mede Johannes de Heerliede ren die over het Beloofde Land gaan, en natuurlijk De Heilige Stad. De cd is opgenomen in de kathedraal van Emmerich, Duitsland. Het concert in Mid delharnis begint om 19.45 uur Het staat in het teken van het Shaare-Zedek ziekenhuis te Jeruzalem, waarvoor de cd ook is opgenomen. De toegangs prijs voor het concert bedraagt 6,50, voor kinderen jonger dan 12 jaar €2,50. MELISSANT - Dinsdag 9 september, 19.30 uur, ds. G.J.N. Moens. HERKINGEN - Woensdag 10 september, 19.30 uur, ds. J. Veenendaal. NIEUWE-TONGE - Woens dag 10 september, 19.30 uur, ds. J. van Belzen. OUDE-TONGE - Woensdag 10 september, 19.30 uur, ds. J. Schipper (H.D.). OUDDORP - Donderdag 11 september, 19.30 uur, ds, C. J. Meeuse. ciaal klein menu geserveerd, gebaseerd op streekgerechten. Voor reserveringen en andere details van de komende rijda- gen, zie de RTM-website www, rtm-ouddorp.nl. Tijdens Open Monuinenten- dag op zaterdag 13 septem ber zal in de Toren van Goe- dereede van 16.00-17.00 uur een klassiek concert worden gegeven door het ensemble 'Blaestuigh', bestaande uit Brechtje Roos en Sonja Gruijs. Beide spelen blokfluit, Sonja zal daarnaast nog enkele lie deren ten gehore brengen. De toegang tot het concert is gratis. Blaes-tuigh was vroeger een verzamelnaam voor alle muziekinstrumenten die door middel van de adem tot klin ken werden gebracht. Hiertoe behoorden ook de blokfluiten. Deze worden in alle soorten en maten bespeeld door de musi ci van ensemble Blaes-tuigh: Brechtje Roos en Sonja Gruys. Blaes-tuigh is begonnen als pro ject op het Koninklijk Conserva torium te Den Haag en is inmid dels uitgegroeid tot een flexibel, professioneel ensemble dat pro jectmatig werkt. De muziek die Blaes-tuigh op haar repertoire heeft staan, varieert van werken uit de middeleeuwen tot heden daagse composities. Het combi neren van verschillende stijlen binnen één programma levert spannende resultaten op. Blaes- tuigh weet met hun program ma's in combinatie met hun speelse aanpak zowel volwas senen als jeugdigen te boeien. Tijdens concerten wordt een en ander toegelicht op de muziek en de diverse instrumenten. De Financiële commissie van hetopen Hervormdjeugdwerk te Stellendam hoopt zaterdag 13 september weer oud papier op te halen. Het ophalen begint om 9.00 uur vanaf de Molenkade, Nieuweweg en de Schoolstraat. Wilt u het papier tijdig en goed gebundeld langs de weg zetten? MELISSANT - Vrijdag 12 en zaterdag 13 september zijn er open dagen op zorg boerderij 'De Nollestee', Julianaweg 84 te Melis sant. De Nollestee bestaat al weer 12,5 jaar en dat willen de deelnemers en begeleiders graag samen met iedereen vieren. De Nollestee is een professio nele kwekerij van sierheesters. Van moederplanten worden stekken geknipt en in stekbla- den gezet. In een speciale vorst- vrije kas worden de jonge stek- planten extra goed verzorgd. Als de stekken goed geworteld zijn, is het tijd om deze in gro tere potten te zetten. Dit is veel werk, dat goed aan tafels kan gebeuren. Ieder doet wat hij of zij kan: stekken uit de kas halen, grotere potten uit het magazijn halen, potgrond bij vullen, mestkorrels toevoegen, houtsnippers bovenin de pot en dan wegzetten in de bui tenlucht aan druppelslangen. Dit is veel en afwisselend werk. Voor iedere deelnemer wordt naar passend werk gezocht. Zo nodig worden er hulpmidde len gemaakt, zodat ieder mee kan doen. De Nollestee is buiten ruim 10.000 m^ groot. Naast het kweekwerk is er nog veel ander werk te doen. Klussen zoals het aanleggen van de bestrating, verbouwingen, schoonmaken en schoffelen horen er ook bij. In de schuur van de Nollestee zijn verschillende grote werk ruimten en een kantine. In totaal 450 m^. Daglicht vinden ze op de Nollestee heel belang rijk. In de afgelopen jaren zijn er daarom op meerdere plaat sen dakramen en lichtplaten in de schuur gemaakt. Buiten de werktijden wordt er druk gebruik gemaakt van het tafel- voetbalspel, darten en is er zelfs een jeu-de-boulebaan. In 1996 is de Nollestee begon nen met 2 deelnemers, nu zijn er elke dag 16 mensen bezig om sierheesters te kweken. Veel van deze kwekers zijn eerst op het speciaal onderwijs, de ZMLK-school, geweest. Dan komt de vraag: waar kan ik na deze school aan het werk?,. Door de goede band tussen De Nollestee en de speciale scho len De Ark en de Prins Mau- ritsschool komen jongeren via een stage op de Nollestee wer ken. Het belangrijkste doel van de Nollestee is een zinvolle plaats bieden om te werken en col lega's te ontmoeten. Voor som migen wordt er, met behulp van een plan, gewerkt naar een plaats bij een bedrijf. Voor anderen is het goed om een rustige werkplaats op de Nol lestee te hebben. De kwekers en begeleiders van de Nollestee laten u graag zien wat in 12,5 jaar is opgebouwd. Zij geven u een rondleiding door de gebouwen en over de grote kwekerij. Ze vertellen u over de plannen die er nog zijn. Overal staan demonstraties van het werk, er is een diapresenta tie over het dagelijks werk, er is een stand met mooie en geuren de planten. En er is lekker eten en drinken en u kunt genieten van de bijzondere sfeer. U bent welkom op vrijdag 12 en zater dag 13 september van 10.00 tot 16.00 uur. De Nollestee ligt slechts 50 m. van bushalte 'het tunneltje' (lijn 136) aan de Pro- vincialeweg.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 2