"Het zou een mooi huwelijkscadeau zijn voor de kinderen Nieuwe huisstijl voor Edudeka College Katje in het nauw... ijMMsmga'üföassir Blijvend herdenken Ds. Nairn Khoury in Ouddorp Orgelconcours Oude-Tonge Familiedag chauffeurs vereniging 81 e jaargang Nr. 7742 Vrijdag 5 september"2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op ger^;[Qrm£^)^}»^rondslag Deelnemers, Marriage Course: "Het is de investering meer dan waard" 99 Slecht huwelijk? Taboe Geloof MIDDELHARNIS -- Met de start van het nieuwe schooljaar op maandag 1 september introduceerde de Edudelta Onderwijs groep haar nieuwe huis stijl en nieuw beeldmerk. Zoals bekend zijn de bij deze onderwijsgroep aangesloten scholen aan de Langeweg en Groene Zoom (voorheen Groene School) en de School straat (voorheen Techni sche School) per 1 januari al samen gegaan onder de naam Edudelta College. Vanaf dat moment presen teerden deze locaties zich onder deze naam, met één beeldmerk afgeleid van de Edudelta Onderwijs groep. Strategisch beleidsplan Knopsf ^iiiniD y'"^ CEW. EX. GOEREE-OVERFLAKKEE - Eind vorig jaar berichtten wij u in deze krant over een nieuw initiatief op Goeree- Overflakkee: het opzetten van een Marriage Course, een cursus voor echtparen die hun huwelijk willen verster ken. Het was voor de drie echtparen die hiertoe het initi atief namen spannend hoeveel echtparen de stap durfden te wagen om zich op te geven als deelnemer. De opkomst was boven verwachting want, 17 echtparen deden mee en waren enthousiast. TWee deelnemende echtparen vertel len over hun bevindingen. Elly en Jan Sprong en Els en Peter Soeteman hebben de cursus als heel waardevol erva ren. Door: Adri van der Laan Volgens Carla Domburg en Ruud Kraaijeveld, die de eerste Marriage Course op het eiland afgelopen winter mede hebben begeleid, was het aantal deelne mers boven verwachting hoog. Omdat het de eerste keer was dat een Marriage Course op het eiland werd georganiseerd, hadden de organisatoren geen idee hoeveel echtparen bereid waren om daadwerkelijk aan de slag te gaan om hun huwe lijksleven eens onder de loep te nemen. Daarom was een opkomst van 17 echtparen ver rassend te noemen. De opzet van de Marriage Course is vrij eenvoudig: De avonden - die werden gehou den in het restaurant van Zuid wester op het terrein van Her- nesseroord - beginnen met een gezamenlijk etentje, waarbij beide echtelieden samen aan één tafel zitten. Vervolgens wordt er een DVD vertoond, waarin het onderwerp van de avond wordt ingeleid. Dit zijn onderwerpen, zoals 'de kunst van het communiceren', 'het leggen van sterke fundamen ten', 'het oplossen van conflic ten', de kracht van vergeving' en 'ouders en schoonouders'. Vervolgens gaan de echtparen met z'n tweeën aan de slag om deze onderwerpen te bespre ken. Uit het gesprek met Els en Peter Soeteman en Elly en Jan Sprong blijkt dat het in het begin wel een beetje onwennig was om een tijdje tegenovei' elkaar te zitten en aan de hand van de vragen 'de staat' van hun huwelijk te bespreken. "Ondanks dat dit belangrijk is, komt het er thuis niet altijd van", aldus de deelnemers. Carla en Ruud leggen uit dat de opzet van de Marriage Course vooral ontspannen is, want het is niet zo dat er alleen maar zware kost wordt aange boden. "De cursisten komen naar het restaurant en ze wor den bediend", echt een avond je uit dus. Tijdens het samen zijn volgen de gesprekken dan vanzelf Uit ervaring blijkt dat juist deze gezellige en ontspan nen sfeer voor de mannen heel belangrijk is, want in het algemeen staan de heren wel wat gereserveerder tegenover deelname aan deze cursu.s. Echtparen die aan de Marri age Course deelnemen doen dit niet omdat hun huwelijk zo 'slecht' is. Volgens de initiatief- nemeis is de cursus zeke; geen huwelijkstherapie. 'je moet de Marriage Course met zien als de 'laatste strohalm' die gegre- f)en kan worden om je huwe ijk te redden", verduidelijkt Ruud Kraaijeveld. 'je moet het meer zien als een soort APK voor je huwelijk, waarbij de partners worden gestimuleerd om dingen te bespreken waar ze doorgaans niet zo vlug aan toekomen". De Marriage Course is volledig gericht op zelfredzaamheid. De cursusavonden zijn dan ook gericht op het echtpaar en de ervaringen worden niet in 'de groep' besproken. De deel nemers hebben vanaf januari 2007 zeven avonden aan de Marriage Course deelgeno men en de echtparen verze keren allebei dat "de twee uur bewust aan je huwelijk werken, de investering meer dan waard is". Ze wisten het natuurlijk al, maar tijdens de Marriage Course hebben ze ontdekt dat je altijd aan je huwelijk moet blijven werken. Sommige gewoonten of gedragingen zijn 'autoniati.sch' het huwelijk bin nengekomen. "Wij zijn dertig jaar getrouwd en we hebben een goed huwelijk, maar de cursus heeft toch een verdie ping aan ons huwelijk gege ven. Zo hebben we ontdekt dat bijvoorbeeld de communicaüe onderling veel beter kan", ver duidelijkt Jan Sprong. De beide echtparen hebben door sommige reacties uit hun directe omgeving ervaren dat op 'praten over je huwelijk' wel een taboe ligt. "Als je vertelde dat je de Marriage Course volgde, werd er soms wel lacherig o\'er gedaan", volgens Els en Peter Soeteman. Er kwa men dan reacties in de trant van "gaat het dan niet goed in jullie huwelijk" of "zo'n cursus hebben wij niet nodig en dat is zeker niets voor mijn man". De Marriage Course is door Alpha Nederland in ons land geïntroduceerd. Dit is dezelfde organisatie die de Alphacur- sussen heeft opgezet. Ook de Marriage Course is vanuil een christelijke achtergrond opge zet. De cursus kan ook gevolgd worden door stellen die niet geloven of van wie één van de partners niet geloofd. Volgend jaar zal een opnieuw cursus plaatsvinden. Uit de reacties van beide echt paren en ook van anderen blijkt dat ze allen heel enthou siast zijn over de Marriage Course, die een verdieping aan hun huwelijksleven heeft gegeven. Ze raden dan ook alle echtparen, ongeacht hun leeftijd, aan om hun voorbeeld te volgen. "Het zou een mooi trouwcadeau zijn als een van je kinderen gaat trouwen", aldus Elly Sprong. In de derde week van janu ari 2009 start weer een nieu we Marriage Course. Meer De Maniage Course wiis vooral orilspiimieii van opzet. Op de voor grond Jan en Elly Sprong, nchter- aan Peter en Els Soeteman en tussen hen in Ruud Kraaijeveld en Carla Domburg, die de cursus mede hebben begeleid. Foto: Caroline van der Kamp informatie is te vinden op de landelijke website: www.mar- riagecourse.nl Voor opgave en inlichtingen kan men terecht bij VVouke en Ruud Kraaije veld, tel.: 0187-486683, of via e-mail: marriagecourse@upc- mail.nl. Nu hebben ook andere, bij deze onderwijsgroep aangesloten scholen (Goes en Barendrecht) dit als hun naam gekozen. Deze gelegenheid is te baat geno men om de gehele huisstijl te \ernieuwen, om zodoende een optimale herkenning te reali seren en maximale synergie te genereren. Vandaar ook het nieuwe logo als fris, speels en eigentijds beeldmerk in een warme don kere tint (paars, dat staat voor betrouwbaar, welkom, vooruit strevendheid en innovatie) en frisse tint (blauw, dat staat voor speels en balans). Het symbo- De leerlingen van hel Edudelta Col lege Middelharnis begonnen op 1 september hun nieuwe .schooljaar met een iiieiav beeldmerk en huisstijl. liseert verder de drie eilan den, waarop de verschillende scholen van Edudelta College gexestigd zijn. Een beeldmerk met een dyna mische uitstraling dat ook staat voor de golven en het water, die in de 'Edudelta regio' een centrale rol spelen. Vanaf 1 september jl. staat het logo op alle locaties van de Edudelta Onderwijsgroep en in Middel harnis op de locaties Lange weg, Groene Zoom en School straat. Ook is er het strategisch beleidsplan 2008-2011 gepre senteerd. Een plan waarin de gezamen lijke ambities van de onderwijs groep zijn vastgelegd onder het motto: 'Zichtbaar Samen Groeien'. In onderwijs- en cursusland wil men vooral duidelijk zichtbaar zijn met een breed en goed toegankelijk onderwijsaanbod in VMBO, MBO en cursus- en contractonderwijs met goede doorstroommogelijkheden, doorlopende leerlijnen en vraaggestuurde opleidingen. Dit gaat men de komende jaren nog beter realiseren door een nauwere samenwerking en krachtenbundeling van de 'eigen' aangesloten scholen, het bedrijfsleven, de maatschappe lijke instellingen en het onder wijs in zijn algemeenheid. Hiermee streeft men naar een nog breder imago met een kwalitatie\e en kwantitatieve groei van de hele Edudelta onderwijsgroep met daarin nog beter antwoord op de toe nemende vraag naar begelei ding en zorg van leerlingen, studenten en deelnemers die straks met een goede educatie hun weg weten te vinden in het sociaal-maatschappelijk krach tenveld. BMW 1-serie 116i Executive Kleun grijs metallic Bouwjaar: april 2005 Kru: 55,316 Prijs; 18.450,-{276,-p.mnd.) www.troostau1os.nl Tel. (0181312366 DEN BOMMEL - Afgelopen maandagavond omstreeks 23.00 uur werd de brand weer van Den Bommel opge piept voor hulpverlening aan dieren aan de Omloop, net buiten Den Bommel. Ter plaatste gekomen, bleek het te gaan om een jong katje dat vast zat tussen de spouw muur. De bewoner hoorde steeds gemiauw en ging bui ten kijken, maar zag daar in eerste instantie niets. Totdat hij weer gemiauw hoorde, vanachter de spouwmuur. Hierop heeft hij zelf gepro beerd het beestje er vanach ter te krijgen maar zag zelf geen verdere mogelijkheden om het diertje te bevrijden, waarop de brandweer te hulp werd geroepen. Er werden wat houten planken verwij derd en geprobeerd om zo weinig mogelijk schade aan te brengen. En daar kwam een jong katje van tussen de spouw tevoorschijn. Het diertje kon met de rest van het poezengezin herenigd worden, dat nu een andere plaats kreeg om herhaling te voorkomen. Foto: Brandweer Den Bommel trépiV^ Langfweg lU 32iS KG Somm^lMJijS; QIB7 i76767 >Ü,k(fdo« BV Kiootltrwtg 2 4Ï17 AL Nootdgouwc 0111 «1M7 bij(fcj(rt)njikteQu!c 'Blijvend herdenken' is het motto van het Comité herden kingen Goeree-Overflakkee. Evenals in voorgaande jaren is het comité voornemens om ook dit jaar weer een herden king te houden bij één van de Indië- en Nieuw-Guinea monumenten op Goeree- Overflakkee, om een ogenblik stil te staan bij hen die werden uitgezonden, maar die niet terugkeerden, doch in een ver vreemd land begraven liggen. Dit jaar wordt, in samenwer king met het gemeentebestuur van Goedereede, de herden king bij het monument gehou den op de begraafplaats aan de Mariadijk te Goedereede. De datum voor deze herden king is dinsdag 9 september a.s. De verzamelplaats, vóór aanvang van de herdenking, is verenigingsgebouw Oost dam aan de Jongkoenstraat te Goedereede. Deelnemers en belangstellenden worden hier tussen 13.30 en 14.00 uur ver wacht. Tevens wil het comité stilstaan bij hen die gevallen zijn bij latere uitzendingen. Daarom doet het comité een oproep aan alle veteranen die ooit hebben deelgenomen aan een uitzending. Dinsdagavond 9 september a.s. komt de Palestijnse dominee Nairn Khoury als gastspreker naar ons eiland. Hij zal spre ken over de kracht van het geloof en de kracht van het gebed in Israël. Hij is een week in Nederland op uitnodiging van Christenen voor Israel en geeft spreekbeurten in het hele land. vervolg op pag. 3 OUDE-TONGE - Zaterdag 11 oktober vindt in Oude-Tonge, nu al weer voor de zestiende keer, het Orgelconcours voor amateurs plaats. Dit concours zal worden gehouden rond het Frobeniusorgel in de Her vormde Kerk. Als juryleden zijn uitgenodigd, de heren Anco Ezinga en Siet- ze de Vries, beiden uit het Gro ningse land. Overdag zullen zij de prestaties van de deelne mers beoordelen. Tijdens het slotconcert 's avonds zullen de drie prijswinnaars en de jury concerteren. Aansluitend vindt de prijsuitreiking plaats. Het concours heeft een belangrijke plaats voor de orgelcultuur van Goeree-Overflakkee. Vele organisten hebben het mee doen aan dit concours als een geweldige stimulans voor hun vorming tot organist ervaren. vervolg op pag. 2 SOMMELSDIJK - Op 13 sep tember a.s. zal op het terrein van Recreatiecentrum De Sta- ver weer de Familiedag van Chauffeursvereniging Flakkee worden gehouden. Van 10.00 tot 17.00 uur is er voor jong en oud weer veel te beleven en is het weer een happening voor het hele gezin. Op deze dag zijn er o.a. een minia- tuurbaan, springkussens, bar, sjoelen, consumentenbeurs, clown, lichtspel, etc, maar het gaat vooral om de zuinigheids- ritten en behendigheidswed- strijd, met de trucks van de sponsors DAF, Iveco, Merce des, Renault, Scania en Volvo. De vulling van het buitenter rein zal bestaan uit een truck- show. De competitie 'De beste vaklui'. Tevens rijdt de mini stoomtram weer zijn rondjes en is er een oude supertractor te bewonderen. Van 14.00 tot 16.30 uur is er een behendig- heidsbaan met skelters voor de jeugd. De prijsuitreiking van de diverse evenementen vindt plaats rond 17.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1