Rabo-directielid André Jongepier zet punt achter enerverende eilandcarrière 'Soldaat zonder franje' M W'' nn^/4-Vi 81e jaargang Nr. 7740 Vrijdag 29 augustus 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag Verhuizen Banden versterkt Veranderingen Warme gevoelens Ouddorper Date Jansonius schrijft boekje over zijn levensverhaal Gerechtshof veroordeelt veroorzaker dodelijk ongeval Collectanten gezocht 10^ Ouddorpse B oerenlanddag Trekkerbehendigheids- wedstrijden MIDDELHARNIS - Met ingang van 1 september a.s. neemt André Jongepier afscheid als directielid van Rabo bank Goeree-Overflakkee. Ruim elf jaar geleden kwam hij op het eiland terecht. Eerst woonde hij een periode in Oude-Tonge en daarna in Achthuizen. Inmiddels woont hij met veel plezier in Capelle aan den IJssel. Toch heeft elf jaar veel verschillende indrukken bij hem achtergela ten. "Ik heb deze periode als heel positief ervaren en ik verlaat het eiland dan ook met warme gevoelens". Door Adri van Laan Sinds de fusie, enkele jaren geleden, maakl André Jonge pier als Directeur Commercie deel uit van het directieteam. Per 1 september 2008 zal de bank de organisatie wijzigen. De kern hiervan is om de orga nisatie platter te maken, wat een leidinggevende laag min der tot gevolg heeft. "Omdat hierdoor de Directeur Com mercie aan wel heel erg veel mensen leiding zou gaan geven en een heel breed werkter rein zou krijgen, is besloten de directie tot vier personen uit te breiden", vertelt André. "Voor mij zou er dan weer veel gaan veranderen en ik dacht op den duur bij mijzelf, "Ik ben nu 54 jaar, mis.schien is het wel tijd om eens iets anders te gaan doen". Overigens geeft André aan dat zijn besluit is genomen in goed overleg met de andere directieleden van Rabobank Goeree-Overllakkee. Binnen- korr kun }}ij vaimif zijn woning in Capelle aan den IJssel rustig kan nadenken over hoe hij zijn toekomst verder zal invullen. Hij sluit niet uit dat hij wellicht op interim basis voor Rabo bank Nederland blijft werken. André Jongepier heeft al ver schillende malen het besluit genomen om te verhuizen. Hij werd geboren in Moordrechten direct na zijn schoolopleiding ging hij bij de Rabobank wer ken. Voordat hij in 1997 naar. Cioeree-Overllakkee kwam, was André directeur in Etten-Leur. Vanuit interim-management kwam hij bij Rabobank Oolt- gensplaat terecht. Die bank fuseerde daarna met Rabo bank Den Bommel en .Stad aan 't Haringvliet. Op die manier is Rabobank Flakkee-Oost ontstaan. Na deze fusie werd Oude-Tonge zijn standplaats. Daar maakte hij het fusietra ject van dichtbij mee. Maar dit bleek nog niet de laatste fusie te zijn. In 2006 ontstond er één bank op het eiland; Rabobank Goeree-Overflakkee. Hier maakte André, samen met Jan de Waard en Gerrit Brugge- man deel uit van het directie- Vooral door de verschillende fusies die bij de Rabobank hebben plaatsgevonden zijn de banden met het eiland voor André verstevigd. Voordat hij naar Goeree-Overflakkee kwam heeft hij in Etten-Leur ook een fusie begeleid. Naai- eigen zeggen heeft hij daar 'aan de keiikenfafel' versrh-!- lende gesprekken moeten voe ren tussen de bestuurders die afkomstig waren uit Etten en uit Leur. "De verschillen waren daar nog heel scherp aanwe zig", aldus André. Toch heeft hij daar geleerd dat als je de dingen goed vertelt, je de men sen ook vlugger over de streep krijgt. "Bij een fusie zul je rekening moeten houden met het feit dat persoonlijke senti menten ook meespelen. Je zult je ook moeten realiseren dat mensen een stukje zelfstandig heid inleveren". Daarom moe ten ze ervan overtuigd raken dat maatschappelijke ontwik kelingen niet stil staan. In veel gevallen is een fusie "de beste oplossing om aan deze ontwik kelingen tegemoet te komen", zo vervolgt André. In zijn carrière bij de bank heeft hij grote veranderingen meegemaakt. Zo is hij getuige geweest van de invoering van het digitale dienstenpakket, dat grotendeels de plaats heeft ingenomen van alle lokelme- dewerkers. Overigens heeft de Rabobank er volgens André wel alles aan gedaan om de service te waarborgen. "En de bank is hier in geslaagd. Soms vragen mensen zich wel eens af waarom de openingstijden van de banken zijn gewijzigd. Men realiseert zich dan niet dat je via de digitale weg wel vieren twintig uur per dag en zeven dagen per week over geld kunt beschikken én ook veel bank zaken kunt afhandelen", aldus André. "We blijven de klanten bedienen. Tegenwoordig heb ben we zelfs een Seniorenad viseur. Een adviseur die onze oudere klanten op afspraak thuis bezoekt. Welke bank doet dat in deze tijd?" Als Andre Jongepier terugkijkt naar de afgelopen periode, kan hij niets anders dan con cluderen dat hij warme gevoe lens heeft gekregen voor het eiland en haar bewoners. Het is hem wel opgevallen dat er veel verschillen op het eiland zijn. Zo zie je bijvoorbeeld een groot verschil tussen Acht huizen of Ouddorp. Het lijkt wel alsof het eiland uit alle maal kleine eilandjes bestaat. "Daarom is het toch wel een prestatie geweest dat de fusie tussen alle Rabobank kantoren is geslaagd", aldus André. De eilandperiode heeft ook in zijn persoonlijke leven veel indruk op hem achtergelaten. "De kinderen zijn hier het huis uitgegaan. We zijn hier opa en oma geworden en ik heb hier een hartinfarct en een hartoperatie ondergaan". André Jongepier gaal Rabobank Goeree-Overjlakkee binnenkort ver laten. Foto: Adri van der Ijian vertelt André. Vanwege die persoonlijke ervaringen heeft hij hier dan ook een lange tijd gewoond. "Dit is de langste periode dat wij, als gezin, op één plaats hebben gewoond, benadrukt André Jongepier. 'Jullie zullen mij vast nog wel eens op het eiland tegenko men", glimlacht hij. OUDDORP - Het boekje met de titel 'Soldaat zonder fran je', geschreven door Date Jansonius, werd begin dit jaar uitgebracht. Het 71 pagina tellende boekje leest makkelijk weg. Het is alsof de schrijver tegenover je zit en zijn bele venissen nuchter met een humoristisch inslag vertelt. De lezer wordt meegenomen naar Friesland waar Date zijn eerste levensjaren doorbrengt, dan volgen de crisisjaren en oorlogsjaren in Rotterdam en tenslotte vertelt Date hoe hij als militair de verschrikkingen van voormalig Neder lands Indië ervaart. Tekst: Irene Bouwer Foto: Persburo Flakkee Date woont met zijn vrouw Wil op het bungalowpark Oude Nieuwland in Ouddorp. Enkele weken geleden vierde hij op het park zijn 55-jarig huwelijksfeest. Eigenlijk vond Date zijn levensverhaal niet echt de moeite waard om aan het papier toe te vertrouwen. Maar op zijn 78ste verjaardag vroegen zijn dochter en zoon of hij zijn levensverhaal wilde opschrijven. Zij vroegen dit onafhankelijk van elkaar en dat zette hem aan het den ken. "Zo bijzonder vond ik al die verhalen niet", aldus Date. "Maar na lang nadenken leken mijn bescheiden avonturen toch voldoende interessant om voor het nageslacht vast te leg gen." In een jaar tijd typte hij zijn verhalen uit en kreeg hij er plezier in. Zoon Rob nam het uitgeven van zijn boek voor zijn rekening. Begin dit jaar werd 'Soldaat zonder franje' met een oplage van 200 exem plaren uitgegeven bij uitgever Pro Memorie. Het is een mooi handgebonden boekje gewor den met een harde omslag en waarvoor een officieel interna tionaal boeknummer (ISBN) werd aangevraagd. Het boekje begint bij de geboortedatum van Date, op 10 januari 1928, en zijn wieg stond in Harlingen. Als hij tien weken oud is, overlijdt zijn vader door een fataal ongeluk. Hij wordt door zijn moeder en grootouders groot gebracht. Op tienjarige leeftijd verhuist hij met zijn moeder naar Rotterdam. "De verhui zing kwam voor mij volkomen onverwacht, maar veel Friezen trokken in die jaren naar het westen omdat er in Friesland nagenoeg geen werk was!" Later verneemt Date de echte reden van de verhuizing. De oorlogsjaren zijn voor de jonge Date spannende jaren en daar in proberen hij en zijn moe der het hoofd boven water te houden. Spannende verhalen over onderduikers, maar ook hoe Date met bijvoorbeeld vis sen iets extra's op het sombere menu weet te zetten. "In 1944 werd de polder tegenover ons onder water gezet, en daar heb ik vanaf oktober tot en met het eind van de oorlog op snoek gevist. Ik had geen visspullen, van een paar bezemstelen en een stuk bamboe heb ik een hengel gefabriceerd." Na de oorlog werkt Date een tijdje bij de Belastingdienst. In 1947 wordt hij voor dienst gekeurd. Op 3 maart 1948 moet hij zich melden in de Willemskazerne te Amersfoort. Eind juli dat jaar vertrekt hij naar het voormalig Neder lands Indië. De verschrik kingen van de oorlog worden nuchter verteld maar soms met een gefrustreerde onder toon. Deze jaren hebben op Date een onuitwisbare indruk gemaakt. In zijn naschrift zegt hij onder andere: "Bijna dage lijks zwerven mijn gedachten terug naar de Indiëtijd. Veel te jong stierven de jongens in een niet te winnen strijd, ter meer dere glorie van het vaderland. Ook onder de Indonesiërs vie len vele slachtoffers. Verblind door onze angst en een nog na ijlende overgehouden ran cune aan de ongelijke strijd tegen de Duitsers, beseften wij niet dat hun families net zoveel verdriet te doorstaan hadden als de nabestaanden van onze jongens." Bijzonder vindt Date zijn boek je niet, maar hij is er wel trots op dat hij uiteindelijk toch zijn belevenissen heeft opgeschre ven. "Ik heb heel veel goede reacties op mijn boekje gehad. Vooral van mensen die onge veer hetzelfde hebben mee gemaakt was het heel herken baar." In het boekje vindt u weinig historische feiten en het is beslist geen geschiedenisboek, maar komt wel de Nederlandse geschiedenis tot leven, ervaren door een eenvoudige jongen uit Friesland, een jongen zon der franje, een soldaat zonder franje! Soldaat zonder franje is genaaid en gebonden en kost 15, ISBN 9789081288613. Het boekje is verkrijgbaar bij boek handel Vroegindeweij en bij uitgever Rob Jansonius, tel. 026-3333373. fmna t« i>—m, f*»**- f*f ^M Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ctttdek bij u«GÏ-<if<:;ïr d' kijk oivoit cc wvfW.opeifii(;ii*s,ni Kn6p) BV Lan9r**9113 32« HG - SomrwWjli - 0187 476767 Akktrdoci BV - KtooiWrweg 2 - «t7 AL HoorógowK Otll tóiy 7 Het Gerechtshof te 's-Graven- hage heeft de veroorzaker van het dodelijke verkeersonge val op de Aarddijkswal nabij Dirksland in december 2005, waarbij een echtpaar uit Mid- delharnis om het leven kwam, vorige week dinsdag in hoger beroep veroordeeld tot een gevangenisstraf van 40 maan den en tot ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 5 jaar, met aftrek van de tijd gedurende welke het rijbe wijs ingevorderd is geweest. De zaak is echter nog niet onher roepelijk omdat verdachte cas satie bij de Hoge Raad heeft ingesteld. In Ouddorp worden vrijwilli gers gezocht die willen collecte ren voor de Kankerbestrijding. Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met mevr. Klei ne, tel. 0187 683533. Op zaterdag 6 september zal in de ring van Ouddorp voor de tiende keer de Boe- renlanddag worden gehou den. De dag staat geheel in het teken van de agrarische sector. Naast diverse kra men met agrarische pro ducten, zoals aardappelen, sjalotten, kalebassen, bloe men, kaas, fruit, etc, zijn er ook vele andere kramen te zien met artikelen verwant aan de landbouwsector. De Boerenlanddag is vanaf 9.00 uur toegankelijk voor het publiek en zal om 10.00 uur officieel worden geopend door Jurgen Klapwijk, op deze dag inmiddels 'oud-directeur van VVV Ouddorp aan Zee en Schouwen-Duiveland. Jurgen was één van de bedenkers van de Boerenlanddag en maakte al die jaren deel uit van de organiserende commissie van de Stichting Promotie Kop van Goeree. Tijdens een demonstratie doresen wordt met een oude dorsmachine getoond hoe het bloemzaad uit de ruiters gedorst wordt. Ter gelegen heid van de 10" Boerenland dag is een gekleurd logo ontworpen en zal voor de kinderen (t/m 14 jaar) een bal lonnenwedstrijd worden geor ganiseerd. Kaartjes hiervoor kunnen vanaf 9.00 uur bij de VVV-infostand voor het raad huis worden afgehaald, om 12.00 uur worden de ballon nen opgelaten; te winnen zijn cadeaubonnen van TopToys- Bok Speelgoed. Rondom de markt, voorzien van een diver siteit aan producten, worden verschillende activiteiten geor ganiseerd. Zo zijn er excursies waarbij u op een platte wagen langs diverse landerijen wordt gereden. Vanaf de kruising es tstraa t/Dorps weg/H azers- weg vertrekt op verschillende tijden een trekker met wagen naar molen De Zwaan; hier zal op een enthousiaste manier uitleg worden gegeven. In de dorpsring zullen authentieke en recente tractoren aanwezig zijn. Dit jaar voor de 3'' keer wordt tijdens Boerenlanddag een Ouddorpse Zomerbloe- men- en Sierfruitkeurings- wedstrijd georganiseerd. De prachtige inzendingen wor den de gehele dag tentoonge steld. Het Edudelta College en Kleindierenvereniging Nut en Genoegen zijn ook aanwezig. Daags daarvoor, vrijdag 5 september, worden op het erf van 'de Smousenhoek' aan het Smalle Einde, weer trek- kerbehendigheidswedstrijden gehouden, aanvang 19.00 uur, toegang en deelname gratis.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1