Oostflakkee laat kinderen meedoen Vervolg' verhaal Dagworkshop 'Vliegenzwammen in aquarel' Ontdek het verleden van Middelharnis o.l.v. een gids Open repetitie avond Chr. Gem. Eilandenkoor Openhuis Hobbyhok De Schuur Uitslag wit- viswedstrijd S.G.O. Flakkeese liederen EIÜM1DEI1.I1IEIJW5 Extra ondersteuning voor kinderen uit arme gezinnen Tegemoetkoming ver hoogd Aanvragen Ingezonden: D'n diek van Dirreksland 22 en 23 augustus: Omloop Goeree-Overflakkee 'Een prima doel om voor te gaan, help kleine ziekenhuizen voort bestaan' PAGINA 6 DINSDAG 19 AUGUSTUS 2008 Op zaterdag 20 en 27 septem ber 2008 van 9.30-16.30 uur is erin Het Dorpshuis te Nieuwe- Tonge een workshop 'Aquarel- leren voor beginners en gevor derden'. De workshop wordt gegeven door Marian Korte- kaas uit Ooltgensplaat. Op een ongedwongen wijze maken de cursisten kennis met het aqua- reileren. Onder het genot van koffie of thee met iets lekkers, worden de eerste grondbegin selen uitgelegd, daarna wordt geleerd om nat in nat te wer ken, waardoor vloeiingen van kleuren in elkaar overlopen en er een romantische achter grond ontstaat met dieptewer king. Daarna worden padden stoelen die op de voorgrond staan nat op droog uitgewerkt, waarbij eigen kleurimpressie en -expressie toegestaan is. Stap voor stap wordt alles voorge daan waarbij veel techniek aan bod komt. Tijdens deze aqua- relworkshop wordt ook een uitgebreide lunch geserveerd. Deelname aan deze dagcursus kost 65, incl. lunch, koffie/ thee en verfmateriaal. Deelne mers moeten zelf een ruw mul- tiplexplankje meenemen van minimaal 40x60 cm. Wie zelf in het bezit is van aquarelverf en kwasten wordt verzocht dit ook mee te nemen. Inschrij ven kan zolang er nog plaatsen beschikbaar zijn tot uiterlijk één week voor de workshopda- tum. Na inschrijving dient het deelnamebedrag binnen 14 dagen overgemaakt te worden op bankrekening 36.06.54.886 t.n.v. Marian Kortekaas te Oolt gensplaat. De workshop vindt alleen plaats bij een minimum van 8 deelnemers. Bij annu lering wegens onvoldoende deelname ontvangt u hierover uiterlijk een week van tevoren bericht en worden betaalde bedragen teruggestort. OUDE-TONGE - Op 30 juni 2008 tekende het college van burgemees ter en wethouders van de gemeente Oostflakkee net als vele andere gemeenten het convenant 'Kinderen- doen mee'. Met het onder tekenen van het convenant laat de gemeente Oostflak kee blijken extra onder steuning te willen bieden aan kinderen uit arine gezinnen. Het gaat daarbij om financiering van acti viteiten op het gebied van sport, cultuur, educatie en algemene ontwikkeling. Wethouder 't Hoen over het convenant: "Kinderen zijn voor mij de belangrijkste doel groep om mee te starten bij armoedebestrijding. Het is een verkeerd automatisme dat kin deren uit armere gezinnen ook minder actief meedoen in onze samenleving. Dat begint bij de peuterspeelzaal, dat zie je bij de zwemles, de sportclub en continueert zich bij excursies in het voortgezet onderwijs. Wie de aansluiting mist, loopt een achterstand op die moeilijk in te halen is. Met deze regeling willen we investeren in jeugd en kansen vergroten. Ik roep dan ook ouders op om niet beschroomd te zijn en gebruik te maken van de regeling in het belang van hun kinderen De gemeente Oostflakkee laat het niet bij tekenen alleen, de eerste stap van het college is al gezet, De huidige regeling voor ■tegemoetkoming in de kosten van sociaal-culturele, sportieve en educatieve activiteiten voor kinderen tot 18 jaar is inmid dels uitgebreid. Tot vorig jaar werden alleen de kosten van het lidmaatschap van vereni gingen en het abonnement op de bibliotheek vergoed. Vanaf 2008 worden ook zwemles sen, de muziekschool, de eigen bijdrage voor de peuterspeel zaal, de vrijwilhge ouderbij drage voor het basisonderwijs, schoolexcursies in het voort gezet onderwijs, sportkleding en sportschoenen vergoed. De hoogte van de maximale tege moetkoming i? uitgebreid van 150 naar€ 250 per kind per kalenderjaar. In het convenant is afgespro ken om de grens om in aan merking te komen voor de tegemoetkoming te verhogen van 110% naar 120% van het bijstandsminimum van het huishouden waarin het kind opgroeit. Voor inwoners van 18 jaar en ouder blijft de regeling overi gens ongewijzigd. Contributies voor lidmaatschappen van ver enigingen (sportverenigingen, hobbyverenigingen, culturele verenigingen, ideële vereni gingen, etc.) de muziekschool en abonnementen voor de sportschool, het zwembad en de bibliotheek komen voor de tegemoetkoming in aan merking. De maximale tege moetkoming blijft 150 per kalenderjaar. Ook de grens waaronder de inwoners ervoor in aanmerking komen blijft ongewijzigd, namelijk 110% van het 'toepasselijke bijstands minimum. De aanvraag kan alleen wor den gedaan in de maanden oktober, november en decem ber van ieder kalenderjaar. In de tweede helft van augustus krijgt een groot aantal inwo ners, waarvan de gemeente het vermoeden heeft dat zij voor de regeling in aanmerking komt, een aanvraagformulier thuis gezonden. Wilt u weten of u in aanmer king komt voor de tegemoet koming in de kosten van sociaal-culturele, sportieve en educatieve activiteiten? Wilt u een aanvraagformulier toe gezonden krijgen? Neem dan telefonisch contact op met een van de bijstandsconsulenten van het taakgebied Zorg Samenleving van de gemeente Oostflakkee. Zij zijn bereikbaar via telefoonnummer (0187) 64 71 00. Ook op website www. oostflakkee.nl kunt u terecht voor het aanvraagformuher en andere informatie. In de Nieuwe Kerk van Zierik- zee repeteert elke maandag avond het Chr. Gem. Eilan denkoor o.l.v. Peter Wilde man. Het koor telt inmiddels zo'n 100 enthousiaste leden, afkomstig van de Zeeuwse en Zuid-Hollandse Eilanden. Het koor heeft een breed, aanspre kend repertoire, dat bestaat uit psalmen, gezangen, geestelijke liederen, klassieke en vader landse liederen. Dit jaar hoopt het koor het 10-jarig jubileum te vieren en wel op 25 oktober. Dan wordt ook de nieuwe CD overhandigd. Verder staat dit seizoen weer een aantal mooie zangavonden op het program ma. Graag nodigt het koor iedereen uit voor de open repetitieavon den, die gehouden worden op de maandagen 25 augustus, 1 en 8 september. Iedereen vanaf 15 jaar is welkom. U kunt luis teren en eventueel meezingen. De avond begint om 19.45 uur en duurt tot 21.45 uur. Zie voor meer informatie web site www.eilandenkoor.nl. D'r stieng 'n stikje in de krante van fleeweke geschreve deur Verbiejst 'n man uut Dirreksland Ze wille volges hie de Noord- diek deur gae steke in plekke van d'n bocht op weg naer Meiesant Twint zie je op 't journaal de risico's die dreige veranderieng van 't weer in dat et poolies smelt Hoe gae ze daer mee om, dienk ik dan bie m'n eige Zeit, binne in et plan die feiten meegeteld? Of zégge ze: Allé, 't zal onzen tied wel dure 't Is mar 'n slaeperdiek, wat geve m'n d'r om M'n maeke toch 'n gat - dat hiejt dan móój "coupure" - in kieke nie nae waerde of naer ouwerdom D'n Dirrekslansen diek is al 'n hêêlen ouwen in was hier eeuwenlange red der in de nood Je mot je besten doewe om die hêêl te houwen juust mit zo'n dorde kêêrieng binne m'n gebróód Noe dazze bütendieken steveg gae verzwaere of mit 'n achterdiek as bie et Flaauwe Wérk noe zou je binnendieken zeker motte spaere Want as t'r dan wat beurt dan stae je dubbeld stérk Ik wete niet hoeneer ze die coupure plege De baezen stae gesteld om an de slag te gaen Hao heulie in 'n flits et groew- ne licht gekrege aok zonder op netuur in land schap acht te slaen? Toch hao'k 'n sprankje hope dazze nie beginne mar nog es overdienke: Wat is duurzaemheid? Dat heulie mit knowhow wat constructiefs verzinne dat goewd is voor 't verkeer in onze veilegheid Maartje van Melissant XIEUWE-TONGE - Hobby- hok De Schuur, Korteweegje yj te Nieuwe-Tonge houdt dinsdag 26 augustus van 14.00 tot 20.00 uur weer haar jaar lijkse openhuis. U krijgt de kans een kijkje te nemen op de mini boerderij van de fami lie Tijl. Hier zijn dikbilstieren, varkens en pony's te zien. Bij niooi weer kunnen de kinde ren ook een rondje op de pony lijden. Ook kan er geknutseld worden en zijn er verschil lende voorbeelden te zien van dingen die gemaakt kunnen worden op een knutselmid- dag of kinderfeestje. Voor de kleintjes is er een grabbelton. \(et een beetje hulp van een oudere kunnen ook de klein tjes deze dag iets leuks maken. \'oor tieners en volwassenen zijn er knutselavonden. Onder prima weersomstan digheden werd zaterdag 16 augustus jl. de zesde witvis- wedstrijd voor de competitie van de Sportvisserij Goeree Overflakkee (S.G.O.) afd. Dirksland gehouden aan het Haringvliet nabij de windmo lens. De opkomst aan deelne mers was niet erg hoog, maar dat was mede te wijten aan het feit dat ook de afd. Goe- dereede een wedstrijd hield in de Stellendamse binnenhaven. Desondanks waren er nog 18 deelnemers en deze begonnen met hoge verwachtingen om 09.00 uur aan de wedstrijd. Naar gelang de wedstrijd naar het einde vorderde waren de vangsten over het algemeen aan de lage kant en bleek na het afblazen om 14.00 uur dat er door 15 deelnemers bijna 135 kg. brasem en enkele voorns waren gevangen. Drie deelne mers hadden deze keer niet het genoegen om een vis aan de haak te slaan. Hieronder de uitslag met vermelding van de aantal gewogen vis in kg. Zie voor meer informatie website www.sportvisserijgo.nl. Tot en met eind augustus kunt u elke woensdagmid dag om half twee onder leiding van een gids een historische wandeling maken door oud-Middel- harnis. Vele mensen heb ben al ontdekt dat dit een erg leuk uitje met vrien den/familie óf een leuke aanvulling op een bezoek aan D'n Diek is. Op de woensdagmiddagen kunt u zich tot een half uur van tevoren bij het WV kantoor in Middelharnis opgeven. Op aanvraag is het ook mogelijk de wan deling op een ander tijd stip te lopen, eventueel gecombineerd met een uitgebreide koffie of een lunch. Middelharnis heeft een rijke historie, hetgeen onder meer te zien is aan de vele monu menten en andere oude pan den in de dorpskern, die is uitgeroepen tot beschermd dorpsgezicht. De rondleiding begint bij het VVV/ANWB- kantoor aan de haven. Bij het ^^X^CENr, www.brtlcentruml(euvelaatnl Zoraipoil 56 - Middelharnis - TelBfoon (0187) 48 34 37 Vak A: l.A.t Mannetje 22,10 2. T v.d. Poel 19,90 3. P. V. Nimwegen 12,71 4. N. Bazen 8,23 5. W. Netten 7,39 6. T. Pijl 7,20 7. T Netten 3,41 8. R Schaaf 2,80 9. G. van Zielst O VakB: I.A.. Schaaf 13,53 2. J. de Visser 10,89 3. J. Bruggeman 9,31 4. C. Westdijk 8,75 5. C. Pijl 3.62 6. J. Witte 3,23 7. J. Meiaard 1,69 8. R. Rijke O 9. A. van Heukelen O Het bestuur van de Stichting De Omloop van Goeree-Over flakkee kiest ieder jaar een hoofddoel uit, waarvoor deel nemers aan de wandeltocht zich kunnen laten sponsoren. Dit jaar is de focus gericht op een klein ziekenhuis dat groot is in patiëntgerichte zorg: het Van Weel-Bethesdaziekenhuis te Dirksland. Enige tijd geleden is de Stich ting Vrienden van Ziekenhuis Dirksland opgericht. Zij zorgt er mede voor dat wensen van het ziekenhuis sneller in ver vulling kunnen gaan. Op dit moment wordt door de Stich ting Vrienden van Ziekenhuis Dirksland gespaard voor nieu we kinderbedjes, een vacuüm- pomp voor wondbehandeling en een moderne couveuze voor te vroeg geboren baby's. "Door de keuze van het sym pathieke hoofddoel van dit jaar hopen we natuurlijk dat veel wandelaars meelopen met de Omloop en zich laten spon soren, waarmee zij onze doe len sneller helpen realiseren", aldus Pieter Helmsing, voorzit ter van de Stichting Vrienden van Ziekenhuis Dirksland. Naast het hoofddoel Stich ting Vrienden van Ziekenhuis Dirksland wordt van het bij- eengelopen bedrag 1.500 geschonken aan drie extra doelen: Stichting Moedige Moeders Goeree-Overflakkee (moeders van drugs en/of alcohol verslaafde kinderen), HSV The Islanders (Honk- en Softbalvereniging) en ZML De Ark (school voor zeer moeilijk lerende kinderen). beeldje van Het Kofjekokertje wordt verteld-over de visserij uit vroeger tijden. Eeuwen lang was Middelharnis een belangrijke vissersplaats, maar rond 1920 kwam hieraan een eind. Oude visserswoninkjes en -pakhuizen herinneren aan het rijke visserijverleden. Van uit de haven werden ook land bouwproducten verscheept en vanaf 1842 voer er een stoom boot richting Rotterdam. De statige Voorstraat met de afwis selende bebouwing, de Achter wegen met de houten schuren en stenen koetshuizen en aan het eind van de Voorstraat het monumentale raadhuis leveren genoeg gesprekstof op voor de gids. Allerlei wetenswaardig heden krijgt u te horen. Zo was er vroeger reeds een rookver bod. Op de Achterwegen met de vele houten schuren mocht je niet met een brandende pijp lopen, bang als men was voor brand. Middelharnis was een hoge heerlijkheid, waar de plaatselijke rechtbank de zwaarste straffen mocht uit spreken, zelfs de doodstraf De Middeleeuwse kruiskerk met daaromheen het kerkhof en in een ring gegroepeerd de huizen, vormen een prachtig geheel. Over de geschiede nis van kerk en toren is veel te vertellen. Tot tweemaal toe werd de kerk door brand ver woest, maar deze is beide keren in oude luister herbouwd. Nieuwsgierig geworden? Neem dan contact op met de VVV, en vraag ook eens naar de Van Aerssenwandeling. U kunt zich aanmelden bij het VVV/ANWB kantoor te Mid delharnis, Vingerling 3, tele foon 0187-484870. Op een vraag in onze editie van 15 juli jl. van één van onze lezers naar een Flakkees lied hebben verschillende mensen gereageerd. Duidelijk werd dat naast het 'traditionele' Flakkees Volkslied (Flakkee is 'n eiland en 't waeter is brêêd), er nog twee Flakkeese liede ren bestaan, die we hieronder graag nog eens doorgeven. Aller eerst het lied waar één van onze lezers naar vroeg. Flakkees lied (1) Waar op 't brede Haringvliet, trots de golven gaan. Waar tot in het ver verschiet, ruist het gouden graan. Waar in malse groene wei, graast het schone vee. Refrein (2x): Daar ligt ons eigen land, daar ligt ons Flakkee. Waar het scherpe kouter door, vette akkers snijdt. Waar een jub'lend vogelkoor, ons het hart verblijdt. Waar de hoge hemel spant, boven dorp en stee. Refrein Waar een volk van werkers woont, met een arm van staal. Trouw, eenvoudig als hun grond, met een eigen taal. Waar de dorpjes vriend'lijk staan Paarlen in de zee. Refrein Flakkees lied (2) Waar het Haringvliet zijn brakke golven slingert in cfe deining van de' z'ée. Daar waar over groen en gouden velden, machtig rijst de toren van Goeree Waar de zon langs dijken en langs wegen over Middelharnis straalt. Daar, ja daar is het eiland, waar op de wereld geen bij haalt! Refrein: O Flakkee, wie noemt er iets dat aan je tippen kan? Dat valt niet mee, o Flakkee! Je vruchtbaar land, je duinen aan de zee, stuk Holland, o Flakkee! Je bent een eiland zonder weerga, met al je tarwe, juun en pee, er is maar één Flakkee! Waar of men het oog wend' of keere, nergens vindt men een landje zooals hier. Wel is 't waar is 't land omstuwd door golven, toch kent men er vreugde en vertier. Waar een stoer geslacht van vrouwen en mannen, zonen en dochters welgestaald, daar, ja daar is het eiland, waar op de wereld niets bij haalt! Refrein Gaat men van De Plaet naar Ouddorps standen, of je gaat van Bommel naar Goeree, Oude- en Niuewe-Tonge, Stad of Dirksland, overal leeft men in rust en vree. Dertien van die mooi gelegen plaatsen, waar de welvaartszon nooit daalt, daar, ja daar is het eiland, waar op de wereld niets bij haalt! Refrein 112- Z'aen cans net op'ebeld van 't ziekuus in Bergendaal. 't Was den direkteur, en ie ei evrogen of an julder zö gauw meugelik nae 't ziekuus kommen. Hij kijkt daarbij naar vader en moeder. Onbeholpen staat hij zich dan in zijn dikke, vlezige handen te wrijven. De uitwerking van zijn woorden is als die van een verschrikkelijke don derslag, die door een ademloze stilte gevolgd wordt. Moeder is de eerste die haar stem terugkrijgt. Maar haar stem klinkt als die van een gewond dier. Fransje! gilt ze. 't Gae nie goed mie Fransje! Ze is van haar stoel gesprongen, maar zinkt er ontred derd weer op neer. Haar ogen boren zich in die van Kees, en gebiedend vraagt ze; Wat schilt er an! Wat eit 'n dokter ezeid! Maar de dokter heeft niets anders gezegd, dat kan Kees naar waarheid getuigen. Besluiteloos draait hij op zijn hielen en maakt aanstalten om te vertrekken. Sterkte, mensen! zegt hij moeilijk, en strompelt naar achter. Met innig medelijden in haar ogen kijkt Kee van vader naar moeder. De weinige woorden die ze zegt druppe len als olie op de hevige golven van aandoening' die door den uze slaan. Denier gaet er een trein? vraagt ze zacht. Om half twee wil moeder zeg gen, maar dan bedenkt ze dat het zondagsdienst is vandaag. Dan rijden er minder treinen dan door de week. Dae gaet er ièn om allef drieë, merkt Maria op. Het is nu kwart voor één. Eeuwen scheiden haar nog van haar kind. O God, erbarm je oanzer! kreunt ze. Dan verbergt ze haar gezicht achter haar grijze neusdoek. Vader heeft zijn-boek dichtgeslagen. Hij zit met zijn handen onder zijn hoofd voor zich uit te staren. Einde lijk zegt hij met ontroerde stem: Ik heb een vreze gevreesd, en zij is mij overkomen... Daarop zegt Kee zacht: ja, dat zei Job. Ie most er ok diepe deur. Mae den lère aat er Z'n wieze bedoellengen mie, wan Ie zegenen Jobs leste mier as z'n ièste. Ze voegt er aan toe dat als ze nu allen maar op dat plekje van Job terecht mochten komen, waar deze zich in stof en as voor het aange zicht des Heeren verfoeide, dan zou de Heere ook aan hen Zijn wonderen komen te verheerlijken. Uit de klank van haar woorden is op te maken dat ze er zichzelf bij insluit. Van het gebed voor de stoelen kan niets komen. Haast smekend vraagt vader of Kee om een zegentje wil vra gen. Zonder een woord van voorge wend of gemeend protest vouwt ze haar magere handen en fronst haar zwarte wenkbrauwen. En de hemel, die de laatste dagen vaak zo ver en zo hoog heeft geschenen, daalt geruis loos in hun midden. Slechts één keer vraagt haar zachte stem, of de Heere, als het in Zijn raad kan bestaan. Frans je aan zijn ouders en broers en zusters terug wil geven en hem volkomelijk wil genezen. Maar ze smeekt met gro te nadruk om Gods ondersteuning in deze zware beproeving en smart, en om eenswillendheid met Gods wil. Haar gebed daalt als een koele voor jaarsregen in hun brandende harten. Ze haast zich niet, ze gebruikt geen omhaal van woorden, en haar stem verraadt in het begin geen bijzondere aandoening, totdat ze bij de mogelijk heid stilstaat dat de Heere misschien besloten heeft Fransje weg te nemen. Dan vloeien haar woorden sneller van haar lippen. En als een ogenblik geleden de hemel al in hun midden scheen, nu staat de poort wagenwijd open, en vrijmoedig treedt ze tot voor de troon van God en vraagt ze of in dat geval de Heere Zijn Woord waar wil maken dat Hij de lammeren - dit lam - dan in Zijn armen wil nemen en veilig in de hemelse schaapskooi dragen. Allen zitten zacht te schreien, en na het amen snuiten Bram en Eine luidruchtig hun neus en verlaten de kamer. Even later komt Bram met roodomrande ogen in den uze terug en gaat stil op zijn plaats zitten. Vader draagt hem op de leiding in het gezin op zich te nemen. Hij ver onderstelt blijkbaar dat de anderen naar de kerk zullen gaan. Moeder zegt dat Kee na kerktijd gerust hier kan komen eten. Maar die zegt op besliste toon dat ze wel naar kennis sen op het dorp zal gaan. Wantje is zo overstuur dat ze niet in staat is naar de kerk te gaan, zodat vader zegt dat Bram maar bij haar thuis moet blijven. Eine is nergens te zien. Arjaan en Kees verlaten stil de kamer, en Maria gaat haar zondagse kleren aandoen. Eensdeels is moeder blij dat ze niet midden tussen al die kerkgangers door hoeft te gaan. Ze zou zich geen raad weten, al die blikken te moeten ontmoeten en al die vragen te moe ten beantwoorden. Anderzijds is het onverdraaglijk dat ze hier zo maar stil de minuten over zich heen moet laten gaan, terwijl haar hart schreeuwt naar haar kind, dat wie weet in welke vreselijke nood verkeert en haar zo nodig heeft. Fransje ligt stil en met gesloten ogen in zijn hoge bed. Zijn armen liggen uitgestrekt op het witte laken. Zo nu en dan trommelt hij onwetend zacht met zijn vingers op zijn buik, die het laken hoog op doet bollen. Hij ligt niet meer op de zaal, maar op een klein zijkamertje. Af en toe opent hij zijn ogen en kijkt dan naar vader en moeder - altijd eerst naar vader en dan het langst naar moeder. Hij heeft een paar keer iets gefluisterd, maar hij is te moe om te praten. Toen moeder dacht dat hij sliep, heeft ze toch weer onder het laken gekeken. Er liggen twee zakken ijs op zijn buik, maar het verband is droog. Ze weet nu maar al te goed waarom. De groene pus komt nu uit zijn mond. Niet wild spuitend zoals wanneer men overge ven moet, maar het vloeit langzaam, in brede golven, langs zijn wangen. Het enige waaraan ze zien kan dat er weer een vloed komt, is een lichte krampbeweging in zijn buik. De zusters komen telkens even kij ken. Wanneer moeder te laat is om het vuil op te vangen, en het dus op het kussen vloeit, brengen ze gedul dig telkens een schoon kussen. Zuster Maria komt het vaakst kijken. Ze zegt niets, maar een uur geleden heeft ze een kort gesprek met vader gehad - een gesprek van enkele zinnen maar. Vader vroeg wat ze er van dacht. Ont wijkend heeft ze toen geantwoord: (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6