0 Goereese Kunstdagen na 10 jaar niet meer weg te denken Vrijheid, tolerantie, respect...? O L Woonwensen inwoners Oostflakkee in kaart gebracht Na een hapje uit de zon nu een hap uit de maan tiomeetemM ^v- r. /i-U "■".'rr!n7~">\i 81e jaargang Nr. 7736 Vrijdag 15 augustus 2008 .^'•'DDELB''-j^,^ Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag GOEDEREEDE - Het begon met een zaterdagmiddag en een handvol kunstenaars die exposeerden rond de Haven van Goedereede. Het groeide uit tot een groot meerdaags festijn, waar inmiddels niet alleen regio nale maar ook internationale kunstenaars aan deelne men. Voor de tiende maal zullen tussen 21 tot en met 30 augustus in Goedereede de Goereese Kunstdagen worden gehouden. Een mooi moment voor een terug blik en een kijkje naar de toekomst met Harald Jassoy, voorzitter en een van de oprichters van de Kunststich ting Goedereede. Frustraties Financiering Oerol-festtval SOMMELSDIJK - Vrij heid van meningsuiting. Vrijheid van godsdienst. Nederland tolerant. Res pect voor 'n ander en voor andermans levensover tuiging, 't Zijn zaken die in onze samenleving de laatste jaren veelvuldig de aandacht krijgen; niet in de laatste plaats vormen ze ook de ingrediënten voor menige officiële toespraak tijdens Nationale Doden herdenking. Sinds de moorden op Pim Fortuyn en Theo van Gogh echter lijken genoemde grondbe- gmselen in de praktijk toch minder harmonieus samen te gaan dan waar we in ons land graag zo goed bekend om staan. Of is het juist daarom dat er op genoem de beginselen zo zeer wordt gehamerd? Kennelijk niet altijd met evenveel succes, getuige de uitlatingen van tot nog toe onbekenden op één van de bushokjes in Sommelsdijk. Resultaten onderzoek online beschikbaar OUDE-TONGE - De afgelo pen maanden heeft onder zoeksbureau Companen, in opdracht van de gemeente Oostflakkee, woningbouw vereniging Beter Wonen, woningbouwvereniging Den Bommel en Woongoed Flakkee, een onderzoek uit gevoerd naar de woonwen sen en woonbehoeften van de inwoners uit de gemeen te. Onlangs zijn de resulta ten van de Woontest 2008 bekend gemaakt. Resultaten Vervols Meer informatie EIIAdt^>^ ■iiliiity^S Door Dorien Kickert Harald Jassoy kan zich nog goed die eerste keer herinne ren dat de Goereese Kunstdag plaatsvond. Een band uit Keu len wilde wel pro deo optre den en speelde jazz en blues muziek. Er namen uitsluitend kunstenaars van het eiland aan deel. Met een handjevol men sen en 300 gulden, die door de plaatselijke horeca werd opgebracht, werd de dag geor ganiseerd. "Het was een expe riment. We moesten eerst maar eens kijken of dit wel aansloeg. Een aantal bewoners van de huizen rond de haven en de Markt bleek bereid om achter hun vensters schilderijen en kimstwerken te plaatsen. Zo bleef het allemaal laagdrem pelig: het is tenslotte erg vrij blijvend om op je gemak eens langs de ramen te wandelen en hier en daar een kijkje te nemen. Samen met mijn part ner Wil Rigthart heb ik toen nog een speciale performance gedaan door haar kleding te beschilderen. Een hele hap pening, alle buren kwamen kijken!". Het evenement sloeg aan en dus werden er plannen gemaakt voor het volgend jaar Daartoe moest wel eerst een officiële stichting in het leven geroepen worden, waarvan het bestuur bestond uit Harald, Wil en Marian Leijdsman. Zij vormden de vaste kleine kern, die later werd uitgebreid met een aantal medebestuurders. Het tweede jaar werd de suc cesvolle formule uitgebreid met meer kunstenaars en een wat breder programma, zodat er voor iedereen wat te horen of te zien viel. "Na het eerste begin liep het eigenlijk vanzelf. Ieder jaar meldden zich meer deelnemers aan en groeide het aantal buurtbewoners dat hun huizen wilde openstellen voor de expositie van kunstwerken. Vandaar dat wij het evenement konden uitbreiden met de vrij dagavond als openingsavond. De laatste twee jaar hebben we zelfs een week vol evene menten kunnen invullen." Harald Jassoy hecht overigens bijzonder aan de kwaliteit van de deelnemende kunstenaars. "Wij hebben steeds kunste naars uitgenodigd van profes sionele huize, met een oolei- ding op HBO niveau, zoals de Kunstacademie. Ik weet dat ons dat niet altijd in dank is afgenomen. Maar naar mijn mening moetje, zoals in ieder vak, eerst een opleiding volgen om het vak te beheersen en je moet ook kritisch naar jezelf kunnen kijken." Met de groei van het evene ment zijn ook de werkzaam heden toegenomen. Harald: "De organisatie kost veel tijd. Soms moetje ook wel wat frus traties kunnen verwerken. Je hebt bijvoorbeeld zoiets als het weer niet in de hand. Bij een buitenlucht evenement moet je voorbereid zijn op alles. En ook het element 'tijd' kan wel eens uit de hand lopen. Zo was het een ramp om de Afri kaanse delegatie uit Goree, die twee jaar geleden hier was, op tijd ergens te krijgen. Die kwa men en gingen precies zoals het hun uitkwam. Vreselijk, er viel geen peil op te trekken. De bezoekers hebben er geluk kig weinig van gemerkt. Maar achter de schermen worden er natuurlijk wel eens vaker fout jes gemaakt. We hebben ooit een verkeerde tijd doorgege ven aan een verhalenverteller Die was er dus niet. Gelukkig kon een ander invallen, dus het probleem werd geruisloos opgelost." Met het verlengen van de Goereese Kunstdag tot een week is het evenement ook steeds interessanter geworden voor de deelnemers. En dit jaar zijn er zelfs 10 dagen voor ingeruimd in het kader van het 10-jarig bestaan. Wat betreft de subsidiëring door de gemeente moet het Harald van het hart dat hij daarin toch wat teleurgesteld is. "De eerste twee jaar hebben wij alles zelf gefinancierd. Daarna hebben we van de gemeente een subsidie gekregen. Eerst kregen we drieduizend euro. toen werd het bedrag voor vier jaar verhoogd naar 10.000 euro per jaar Helaas hebben we dat bedrag maar twee jaar ontvangen, daarna werd het weer teruggedraaid naar 7.500 euro. Dat is nu niet bepaald een consistent beleid. Het is ontzettend jammer dat kunst en cultuur niet echt leven bij de gemeente. Het mag vooral niets kosten. Dat geluid hoor de ik onlangs ook al weer bij de behandeling van de Cul tuurnota in de commissie. Er wordt alleen gekeken naar de financiën maar niet naar de inhoud." Wat de toekomst betreft ziet hij diverse perspectieven. Zo zou hij heel graag een vaste expositieruimte in Goeder eede willen zien, vergelijkbaar met de Rotterdamse Kunsthal. Jammer vindt hij het dan ook dat de gemeenteschtiur aan de neus van de Kunststichting voorbij is gegaan. Met een der gelijke voorziening zou je ook de toeristen iets leuks kunnen bieden, meent hij. "Als je de toeristen zoiets wilt bieden, zou je inkomsten uit het toerisme hiervoor kunnen gebruiken. Dan ben je niet meer alleen afhankelijk van subsidies of sponsoring. Wij als Stichting hebben de ervaring en inmid dels internationale bekendheid om culturele evenementen te organiseren. Ik zie ook moge lijkheden in een bundeling van specifieke Goereese zaken. Ik denk dan aan de asperges, kaasboerderij,- visserij, etc. Je zou iets kunnen bedenken in de vorm van een markt of win kels met regionale artikelen, ambachtelijke kunst, cultuur Dan krijgt de bezoeker alles in één keer aangeboden. Zoiets Kinderen aan het werk tijdens de Goereese Kunstdag 2003. heb ik meegemaakt in Italië en dat,- maakte grote indruk op me. Als je bereid bent om hierin te investeren verdien je dat volgens mij zo terug. Jas soy zou graag samen met een aantal andere organisaties een werkgroep willen vormen om iets dergelijks uit te werken. Het allerliefst zou hij zelfs zien dat er een soort Oerol-festival, zoals dat op lerschelling wordt gehouden, in Goedereede zou kunnen plaatsvinden. Maar die toekomstwens is misschien nog iets te hoog gegrepen om binnen enkele jaren te kunnen worden verwezenlijkt. Vooralsnog staan de Cioereese Kunstdagen voor 2008 voor de deur Tien dagen lang kan er opnieuw worden genoten van kunst en cultuur in de breed- Airhiefftitu: Dancil Kifked ste zin van het woord. Harald Jassoy en alle andere mensen die betrokken zijn bij de orga nisatie, hopen op een grote opkomst. Het programma is onder meer te vinden op web site www.kunststichdnggoede- reede.nl of bij VVV Ouddorp. Tekst en foto: Hans Villerius Onlangs werd op één van de zijkanten van de abri aan de Koninging Julianaweg te Som melsdijk, vlak naast cTe ingang van Het Oudeland/De Samari taan, de wens Sterf christentuig, liefst op zondag aangebracht, vergezeld van een symbool dat een omgekeerd kruis voorstelt met daaronder het getal 666. Bij onze redactie heeft deze uiting tot verontruste reacties uit de Sommelsdijkse burger bevolking geleid, en men heeft er ook melding van gedaan bij de politie. ".Als er zo'n kreet op had gestaan over de islam, dan zou je eens moeten heb ben horen, maar nu zegt nie mand iets..." Naar aanleiding hiervan vroegen we de bur gemeester van Middelharnis of er binnen de gemeente een zorgelijke ontwikkeling van intolerantie aan het ontstaan is en hoe zij of de politie met dit voorval omgaat. Bij afwe zigheid van burgemeester mevrouw Hommes stond loco- burgemeester Bert Kleingeld ons te woord. "Ik vind het zeer zorgelijk dat er personen zijn, die zich op een dergelijke manier uiten. We leven in een fijne gemeenschap met een gemêleerde bevolking. Een bevolking die elkaar vrij moet laten en elkaar moet respecte ren. Een gemeenschap waar bij, mijn inziens, tolerantie en wederzijds respect hoog in het vaandel moeten staan", aldus Kleingeld. Op dit moment ziet hij echter geen zorgelijke ontwikkelingen voor de toe komst. "We beschouwen het voorval als een incident, een zeer vervelend incident, dat op dit moment door de poliue wordt onderzocht. We roepen alle inwoners van de gemeente Middelharnis op om hun ogen open te houden en verdachte omstandigheden te melden bij de politie", zo laat de loco-bur gemeester weten. De gemeente heeft de bewuste tekst inmid dels laten verwijderen. De gemeente Oostflakkee wil meer sturend zijn op de woningmarkt. Om dat te kun nen uitvoeren moet er zicht zijn op de woonbeleving en woon wensen van de inwoners uit de gemeente. Daarnaast bestaan er signalen die de gemeente wil staven en uitdiepen, zodat zij hierop gericht beleid kan voeren. Het laatste onderzoek, dat is gehouden, stamt uit 1996. Sindsdien is de woningbouw- ontwikkeling in een rustig vaarwater terecht gekomen. De komende jaren verwacht de gemeente meer (planolo gische) ruimte te krijgen voor nieuwbouw. In de regionale woonvisie Goeree-Overflakkee zijn hiervoor de ontwikke lingslocaties in beeld gebracht. Deze locaties wil de gemeente benutten door goed in te spe len op wat onder de mensen leeft. Daarop moet de 'Woon test 2008' zicht bieden. Uit de Woontest 2008 komt onder andere naar voren dat de gemeente de komendejaren te maken gaat krijgen met een lichte afname (-1%) van het aantal inwoners in de gemeen te; van 10.154 inwoners in 2007 naar 10.095 inwoners in 2020. Voornamelijk de groep 65-plussers neemt in verhou ding toe (-1-55%) ten opzichte van de jeugd van O tot 14 jaar die afneemt met 21%. Als geke ken wordt naar de woningbe hoefte van de inwoners, blijkt dat op basis van bovenstaande gegevens tot 2013 behoefte is aan 15 nieuwe woningen per ■jaar en dat tot 2018 nog maar behoefte is aan 10 woningen perjaar Daarnaast is gekeken naar de verhuiswen.sen van de inwo ners. Van de ondervraagden wil 27% misschien verhuizen. Deze verhuiswens bestaat vooral in Achthuizen, vooral bij kleine huishoudens tot 55 jaar en vooral onder kopers. Als voornaamste redenen om te verhuizen worden genoemd: de gezondheidstoestand, een te kleine woning, de kinderen uit huis, verandering in het inko men en een te grote woning. Uit het onderzoek blijkt ver der dat er in Oude-Tonge een sterke kernbinding is: 80% van de inwoners uit Oude-Tonge die verhuizen, blijft in de eigen kern woonachtig. In Oude- 7bnge is relatief veel vraag naar koopappartementen en nultredenwoningen in zowel de huur- als koopsector Daar staat tegenover dat er relatief veel aanbod is van betaalbare huurappartementen. In Ooltgensplaat blijkt onder de verhuizers vooral veel vraag te zijn naar comfort. De ver- huisreden is dan ook vaak de behoefte aan meer winkels en een beter zorgaanbod. Daar naast is in Ooltgensplaat rela tief veel vraag naar tweekap pers en vrijstaande woningen in de koopsector Daar staat tegenover dat er relaüef veel aanbod is van eengezinswonin gen in de huursector en rijwo- ningen in de koopsector In Den Bommel blijkt een beperkte kernbinding te zijn. Slechts 40% van de inwoners uit Den Bommel die verhui zen, blijft in de eigen dorps kern woonachtig. De inwoners die willen verhuizen geven vooral een tekort aan winkels, de inrichting van de woonom geving, het openbaar vervoer de overlast van het verkeer en een te laag zorgaanbod aan als redenen. Verder is in Den Bommel relatief veel vraag maar eenvoudige rijwoningen in zowel de koop- als huur- secKir. Daar staal tegenover dat er relatief veel aanbod is van eengezinswoningen in de huursector en rijwoningen in de koopsector In Achthuizen blijkt de komen de jaren een sterke vergrijzing en ontgroening op te gaan tre den. Mede hierdoor is er in Achthuizen relatief veel vraag naar nultredenwoningen. Daar staat tegenover dat er relatief veel aanbod is van eengezins woningen in de huursector Een x'oTgende stap is om op basis van de woonvisie en het onderzoek, prestatieafspraken te maken met de drie woning bouwcorporaties. Voor deze afspraken moest de 'Woontest 2008' concrete handvatten opleveren. In de Woontest 2008 is uitge gaan van de huidige situatie (migratiesaldo 0) die is door berekend naar het toekomst beeld. Hierbij is geen rekening gehouden met de toekomstige ontwikkelingen en plannen die voort zullen komen uit de Toe komstvisie 2030. De uitwerkin gen naar prestatieafspraken zullen daar uiteraard wel reke ning mee houden. Voor meer informatie kunt u terecht op de gemeentelijke website www.oostfiakkee.nl, waar het volledige onderzoeks rapport is in te zien. Op zaterdagavond 16 augustus vindt een gedeeltelijke maan- verduistering plaats. Bij helde re hemel is te zien hoe de maan voor een groot deel in de scha duw van de aarde verdwijnt. Vanal 21.26 uur ontbreekt een hapje uit de linkerrand van de volle maan. Om 23.10 uur is de \ciduistering maximaal en weerkaatst nog maar een vijfde deel van de maan het gewone zonlicht. De rest is in cle don kere aardschaduw gedompeld en straalt nog slechts met een zwakke, donkerrode gloed. Daarna groeit de maan weer aan en vanaf 00.44 uur is de maan opnieuw 'vol', aldus de pop ui air-we ten schappelijke website Kennislink.nl. De maansverduistering volgt op de gedeeltelijke zonsverduiste- rins; van 1 augustus, die tussen de wolken door in ons land te zien was. Mocht het aanstaan de zaterdag bewolkt zijn, dan schakelt Kennislink door naar live beelden die worden uitge zonden door sterrenwachten in de rest van de M'ereld. Op 31 december 2009 vindt opnieuw een gedeeltelijke maansverduistering plaats. Maar dat is een zeer kleine ver duistering, waarbij een twaalf de deel van de maan in de aardschaduw zal schuilgaan. Op 21 december 2010, 15 juni 2011 en 28 september 2015 zijn in ons land totale maan- verduisteringen te zien. Alleen de laatste is van het begin tot het einde zichtbaar l'mttn im fc—W, f l»H r>»*rt«iy m iIp*»*»*»»! 1 f. Jï Onldetbij Gebruikt was nog nooit zo nieuw. t P,i,i«w»««'.i(««((vm»H«itt>w(i<« Kfiöps BVLor^geweg 11332*5 KG - Sommflidiiii 018? 474767 Akkcfdooi ev - Ktooitcrwtfl I - <3J7 AL MwdgouweÖIK 4<H347

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1