Meditatie Vervolg' verhaal RAAP DAAD Schouws Jeugdorkest geeft concert BeroepingS' EiuvnDEri-riiEuw5 WESTERTORSN QESSENSNOEI OVERJARIGE KAAS Zanguur in Ouddorp Ophalen oud papier Goedereede WAAROM '80TER8RIEFJE'? WERK De geloofsbelijdenis van Job (1) 'Brengen' oud papier in Ouddorp Damvereniging E.N.E.O. '52 PAGINA 5 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 2008 Blik op kerk en sameniniing - Klei overleden - Milde spot Hfl scliokle nic toch even, hel oveilijdensheiiclK van Bell Klei. In zijn woonplaats Anislerdani is hij, juist op de dag waarop hij 84' jaar werd, gestorven. De gevreesde ziekte hlijkl de oorzaak van zijn flood te zijn geweest. ilaru jarenlang lazen we zi)n (oluiiins in IROUVV en ecr- iyk gezegd keken we er ook een beetje naai' uil... Waru je lioelde hel niet altijd niet hem eens Ie zijn - meestal was ik dat ook niet! - om toe h telkens zijn peiinenvnuhien Ie lezen en lol de conthisie te komen dat hij wel .sthrijven kón. Op een gegeven moment - wellicht bij het beieik(-n van de pensi- oengeie( hligde leeftijd - is hij ermee gestopt. En hoe gaat het dan? Eerst mis je iets, het is een beetje leeg, maar je went er 0(jk weer aan. En soms deukje nog weleens: hij zal nn ook wel oud zijn, maar daar blijft het bij- En ineens lees je dat hij overieden is. Zo gaat dat... 'M -f' Bert Klei - hij ondertekende zijn stukken trouwens altijd met A.j.K. - was lange tijd het visitekaartje van het dag blad 'IROUW. Da,ar beheerde hij - als ik het zo mag zeg gen - de portelèuille 'kerk'. En daar sthreef hij over. En hoe? Hij gal er blijk van de hele ingewikkelde wereld van de Gerelormeerde t^e/indlx- te kennen. Hij had zijn jeugd doorgebracht in .Sclierpen- zeel waar zijn vader jarenlang hoofd der school was geweest. Maar zoon Bert bleek te weten van de diver.se modaliteiten in de Hervormde Kcik, en van de verschillende stromingen in de tiere/biineerde Kerken en van de vleugels in de (^hr. (ier. Kerken, en ga zo maar door... En of het nu ging over de Doifltse Synode van 161H en l()19 o( ovci de Reglemen- lenbuiidel van 1816, of over de .Staatsberijniing van 177,^ of over de Evan gelisi lie (iezangen van 1806 - Klei wist hel alle maal uil de doeken te doen... Hij wist ook van alle gevoelig heden die er juist op het ter rein van de 'zwaren' leven, en hield daar terdege rekening mee. Hoogstens werd ieiriand slachtoffer van zijn milde en goedmoedige spot. Want over gezonde hnnior beschikte hij, en daarmee relati\eerde hij aak de ernst van zijn beschou wingen. Er was eigenlijk maar één zaak waarover hij zich kon opwin den. Dat was wanneer er ver keerde \'oorleiter.s \'an predi- kanteti werden gebruikt, want hij wist van alle dominees hoe ze in werkelijkheid heetten. Of wanneer iemand len onrechte Doctorandus of Doctor werd genoemd, want of die dominee gepromoveerd was of niet, dat wist hij óók... Ik heb me weleens afgevraagd waar hij nu zelf stond. Want hij kon tekeer gaan zowel tegen 'rechts' als 'links' om die ake lige termen maar een keer te gebruiken. Nu blijkt dat hij 'modern' Gereformeerd was, maar dat was nauwelijks merk baar. Zowel ter lechter- als ter linkerzijde viel er geducht met hem te rekenen... Op z'n tijd kreeg ieder wel een beurt. Waarnemer l)ae vmag- en anlwoordrubriek slaat geheel leii diensle van de lezer die ei- kostenloos gebruik van kan maken, ihi' vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redarlie lülanden-Niemns, Postbus 8, 3240 AA Middelharnis, met in de linkerbovenhoek 'Vragerirubiiek' vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending rompleel met antwoord in deze rubriek worden gepubliceerd. llel vuil me hij kerkbezoek in hel hnilenlaud steeds weer op. dat de torens tmii de westkant van het keikgeboiiw staan. A d(U opzet? Antwoord; )a, vrijwel alle ker ken die in de Karolingische eeuwen en tijdens de romaanse kerkbouw, maar ook die in de gotische stijl zijn opgetrokken, kregen de l(.)ren(s) aan de west zijde. Dit komi doordat bij de RK-erediensl het altaar op het oosten is gesitueerd, zodat de gelovigen tijdens de mis hun ogen in de richting van Bethle hem en |eruzalem konden wenden. In de tegenoverlig gende korie muur kwam vaak (Ie hodldingang en die kon dan met een enkele, of ook wel twee torens, worden opgesierd zodat iedereen die ingang snel kon vinden. Bij gebouwen die (\'eel) later voorde protestantse kerkdiensten zijn ontworpen, moes! de preek en daarmee de |)reeksloel meer cenliaal slaan, waardoor de architecten ook wel min of meer cirkelvor mige ruimten ontwierpen en de plaals xan een e\'l. klokken- loren bijzaak werd. eCE/V HOUTGAS! Kunnen wij de steeds duurdere benzine niet veivangeu door hel houtgas waar de autobussen in de oorlogslijd of) reden? Antwoord; Dat zou u niets bevallen, want dan moest u vroeg opslaan om de kachel op een aanhanger achter uw aulo aan te maken, te wach ten tot zich uit hel houl ii\ de ketel door droge destillatie vol doende methaangas had ont wikkeld, en tijdens het rijden regelmatig stoppen om houl Ie sprokkelen om de gasvoorraad op peil te houden. En ergens lang parkeren was dan ook ri.s- kant. Vandaar dal er niemand naar- lerugverlangl. Onze (lilde zwarte en rode («dltes- se)i dijen erg uil. Wanneer en hoe /iunnen zei/ die struiken liet i>esle srmeién Antwoord; V kunt ze snoeien van november lot begin maart als het niel vriest en zolang het blad er al is. Aalbessen geven vrucht op hel tweedejaars houl, dus u kunt het oudste houl bij de grond wegnemen en zor gen dal er voldoende licht en lucht binnen in de struiken komt. Een tak zal drie lol vier jaar lang voldoende eenjaiige .scheutjes geven, maar daarna wordt het snel minder. De vier jarige mogen er dus al. Uil de grond komen steeds weer een jarige scheuten die na een jaar ook viiichien kunnen geven. Ik had oude kaas gekocht, maar die kwam verkruimeld en niel meer snijdbaar uit de veip/di- king. Hoe oud vuig oude kaas eigenlijk zijn? Antwoord: l'w kaas was blijk baar oxerjarig. Als leeftijden kunt u voor deze Goudse kaas aanhouden: jonger dan drie weken ongerijpt, 3 lot 8 weken jonge kaas, 2 lol 4 maanden jong belegen, zo 'n 4 tot circa 7 maanden heel belegen, tussen 7 en 10 maan den spreekt men van exlra OUDDORP - Aanstaande zaterdag, 2 augustus, zal in het vererrigingsgebouw 'Eben-Ha- ezer' te Ouddorp het maande lijkse zanguiir gehouden wor den van 18.45 uur tot 19.45 uiu'. Na het zingen is er gele gen heitl om een kopje koffie te gebruikerr tot 20.15 uur. Ieder een is varr harte welkom. (iOEDEREEDE - De .Stichting Korrinklijke Eanfare Apollo te Cioedereede haalt rrrorgen, zaterdag 2 agustus, weer oud papier en huishoudelijk kar ton op in Cioedereede en Goe dereede Havenhoofd. Gelieve hel papier vóór 8.30 uur goed gebundeld gereed te zetterr. belegen en oude kaas moet tien maanden hebbeir gelegen. Ligt ze rrreer den 14 maairden dan wordt ze te oud voor consump tie. Vaak verwerkt men deze 'overjarige kaas' tot smeerkaas of lot andere producten die rraar- kaas moeten smaken. Toen wij gingen trouwen, hoor den ICC vaak zeggen dat ivij 'ons hoterbrief je gingen halen'. Hoe komen ze aan die uitdrukking? Antwoord: Die bijnaam voor het trouwboekje ontstond in de 1ste \Veieldoor4og. Toen de boter op de bon ging, werden daarvoor alleen bonkaarten verstrekt aan mensen die kon den aantoneir dat ze ofFrcieel getrouwd waren. Maar ook belastirrgaanslagen werden in \roeger tijden boterbrtefjes gerroemd, omdat dgl. otTiciële stukken in bolergele envelop pen werden verzorrtfen. PROTESTANTSE KERK M' NEDERIAND Beroepen te Deventer (Lebii- inirswijk), ds. 1. de Zwart pred. bgw. werkz. (Catechetisch Centrum, Kampen), die drt beroep heeft aangenomen; te Dordrecht (i.s.m. Ev Werkxer- barrd), kandidaat j.W. .'\anen te Dordrecht, die dit beroep heelt aangenomen; te Hellexoetsluis, ds. b.G. ter Horst en C. Klim te Ridderkerk-Rijsoord (pt), die dit beroep hebberr aangenomen; te Marrum-Westeinijtsjerk, ds K. Snijder te St. jansklooster; te Ugchelen (deeltijd), kandi daat mw. H.E. \'an Boggelen te Deventer, die dit beroep heeft aangenomen; te Apeldoorn (Hofstad Oost), ds. A.R. Rood- enburg te Parrega-Hieslum, Tjerkwerd-Dedgum, die dit beroep heeft aangenomen; te Didam, ds. A.Ll. Melzer' te Hol ten; te Niertvv- en Sirrt Joosland en Rittherrr, kandidaat E. Bon man te Alphen aan den Rrjrr, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Soest (prï)t. wijk Emrrrakerk), ds. J.M. E Paas te Neede; naar Besoyen (hervormd Waalwijk-West), kan didaat C. Mijderwijk te Sprang- t^apelle; naar Marrum-Wes- ternijtsjerk, ds K. Snijder- te St. Jansklooster. Bedankt \oor Gameren (her vormd), ds. H. Westerhorrt te Harderwijk; voor GiessendanV Neder-Hardirixveld, ds. M.E van Binrrendijk te Capelle aan den IJssel; voor Zeg-veld (herv), ds. RE Bonter- te Leerdam; voor Groningen (Martinikerk herx.), ds. T.C. Verhoef te Giessen- Oudekerk; voor Leerdam (her- voiind wijk West), ds. D. varr de Streek te Voorthirizen; \üor Wouterswoude (herv.), karrdi- daat J. van Eijsden te Driebrug gen. HERSTELD HERV KERK Beroepen: te Cienemuideii, kandidaat R. van de Kamp te Scherpenzeel. Aangenomen: naar Banieveld e.o., kandidaat R. van de Kamp te Scherpenzeel, die bedankte voor de overige op hem iritge- brachte ber-oepen. Bedankt: voor Ede-Bennek(5m- Wageningen, ds. P den Oirden te Wouterswoirde; voor- Doorri- spijk, ds. A. Vlietsua te Katwijk aan Zee. GEREE KERKEN (VRIJG.) Aangenomen: naar Veenendaal- West, ds. J. Boersma te Amers- foort-De Horsten. CHR. GEREE KERKEN Beroepen te Bunschoten, ds. J.L. de Jong te Nieuw-Vennep. Aangenomen: naar Deventer, ds. E. Everts te Ulrum (voorheen zendingspredikant Guatemala). Bedankt voor Kerkwerve, ds. A. van der' Zwan te Sliedrecht (Bethelkerk); voor Schevenin- gen, ds. M.A. Kempeiieers te Élburg. GEREE GEMEENTEN Beroepen te Lynden (VS), ds. E. Mirlder- te Wageningen. Bedankt vcjor Nijkerk, ds. G. Pater te Opheusden; voor Sirrt Annaland, ds. AJ. Gunst te Nienwerkerk; voor Doetrn- cheni, ds. A.B. van der Heiden te Benthuizen; voor Meeirwen i.c.m. Sprang-Capelle, ds. A.J. Girnst te Nieirwerkerk; voor Oird-Beijerland, ds. P. Melis te Veen; voor Rheneri, ds. W.J. Karels te Hardinxxeld-Giessen- dam. GEREE GEM. /A' NED. Bedankt xoor Rhenen, ds. J. Roos te Barne\'eld. Want ik weet: Mijn Verlosser leeft.' (Job 19:25) )\ie kent niet de uitdrukking: 'O arm als Job'? Job, de zwaar beproefde man uit het Oude lesiament, was zeer rijk. Hij had \-ele weldaden van de Heeie ontvangen. Maar die 'eerden hem allemaal afgeno- nren. Van een rijke werd hij ten arme man. Hoe kwam dat? We lezen aan het begin van het bijbelboek .Job dat de satan Job gaat ver zoeken. En God staat dat toe. .Job, een man die oprecht en vioom leeft. Wij zouden zeg gen: een oprecht gelovige. Deze man had alles ontvanger) w at een mens maar wensen kan "1 zijn levert: een lieve vrotrw, een groot gezin, een bloeiend bedrijf, landerijen en goede ren. Hij had alle reden om tevreden te zijn. In wereldlijk opzicht had hij het goed. Maar dat was trret het errige. In geestelijk opzicht had hij het ook goed. De Heere was zijn (iod.Jobwaseen kind van God, die in alles zijn betrouwen op Hem stelde. Hij leefde uit de verwachting van de komst xan de Zaligmaker-, Jezus Christus, Die voor zijn zonden aan het kiiris zou sterven. Job rrrocht zich verlustigen in de Heere. En wat is mr het wonderlijke? Dal als al het aardse goed van Job xvordt afgenomen, hij de Heere mag overhouderrl Daar-\an doet hij belijdenis. Hij zegt: 'Ik weet dat mijn Verlos ser leeft!' Hij belijdt de Heere als zijn Redder. Wat is dat eer-i heerlijke belijdenis. In deze belijdenis ligt de kracht van zijn geloof besloten. De Hee re had deze waarheid in zijn hart gelegd, en daar nroclit hij troost uit putten. Het boek Job laat ons zien hoe het geloof van Job werd beproefd. Hij werd gelou terd, gelijk het ziher ivordt beproefd. Tegenspoeden trof fen hem. Job raakt al zijn vee kwijt. Hij raakt zijn landerijen kwijt. Hij raakt zijn kinderen kwijt, want die sterven. Hij lijdt veel verliezen. Bovendien is zijn vr-ouw opstandig tegen hem. Job komt helemaal alleen te staan in zijn tegenslagen. Maar, hij wordt nr'et verbit terd. Zoals zo vaak gebeurt als we tegenslagen te x'erxveiken krijgen. Dan borrelt de onte vredenheid op irr ons hart. We zijn het niet eeirs met de weg die de Heere met ons gaat. Eerr zondaar korr-rt in opstand tegen God als God het geloof gaat beproeven. Dan gaat zo gemakkelijk de vuist oirrhoog: 'mijn God, waarom?' Deze klacht horen we bij Job niet. Hij blijft zijn geloof belij den. In tijden van voorspoed kunnen we eenvoudig ons geloof belijden, maar hoe zit dat in tijden van tegenspoed? Dan wordt het duidelijk of ons geloof een werkelijk geloof is. een zaak van het hart, of alleen in het verstarrd. Dan blijkt of (jns geloof alleerr maar aange leerd is, of ook doorleefd. Dat laatste was bij Job het gexal. Job had een zéker geloof Wat is een zeker geloof? Dat is het vaste geloof dat op de vlucht gaat voor de zonde, ook de zonde vai-r de opstandig heid. Het vlucht steeds weer tot de lexende Christus om rust en zekerheid te vinden irr Zijn volbrachte werk. Een oprecht gelovige heeft deze vastigheid ook werkelijk gevonden. En vindt dat nog stééds en telkens weer opnieuw- bij Jezus Chris- tus. Het is een geloof zoals een klein kind dat heeft, wanneer het na een grote angst en in xeidriet neerxalt in de armen \-an moeder. En zie, weg zijn de tranen en hel verdriet. Hier- is de troost en de rust, de veilig heid en de verzekerdheid \an het geborgen zijn. Het verzekerde geloof belijdt: 'Ik ben geborgen in Clhristus. Mijn schuld is uitgedelgd door de Hogepriester'. Voor eeuwig- vrij!' Dan erkent je met Job: 'Ik weet Mijn Verlosser leeft!' De apostel Paulus schrijft daar- \an: 'Ik ben verzekerd, dat noch dood, noch leven, noch engelen, noch overheden, noch machten, noch hoogte noch diepte ons zal kunnen schei- derr van de liefde Gods welke is in Christus Jezus.'Job roept dit ook uit. met wat andere woorden. Maar in piincrpe is dit hetzelfde: 'Mijn \'erlosser leeft!' Door genade alleerr is Job tot deze uitroep gekomen. Het is een belijdenis \an zijn geloof Zijn \'erlosser lééft! Gods kinderen hebberr wel eens wat tegenwind nodig in het leven. De tegenwind \an de smart, het verlies, de nood. Maar de Heere weet erxan. Immers, het kleine geloof moet groot woi'deir. Het zwakke geloof moet sterk worderr. Job nroest ook door het lijden heen om te komen tot deze belijde nis. Onwankelbaar en vast. Door- lijden lol heerlijkheid. Jobs vee is geroofd, of door- de bliksem getroffen. Zijn kinderen zijn gestorven. Zijn lichaam wordt gekweld door een slopende ziekte. Zijn vroirw denkt er heel airders over. Zijn vrierrden troosten uilcindelijk niet. Zij zeggen dat Job wel een verborgen zonde aan de hand zal houden, waarvoor hij nu wordt gestraft. Telkens weer heefl Job legen zijn vrienden betuigd dat hij onschuldig is. Maar dat veide- digen hielp hem uiteindelijk niet. Enkel (iods gunst, dat hij oprecht geloofde in de Heere en op Hem steunt. Die belijde nis geeft hij nu. Zijn geloofsbe lijdenis. Ds. P. Korteweg, Melissant OLDDORP - In de maand augrrstus zal er in verband met de vakanties geen papier opgehaald worden. Indien het een maand langer opslaarr varr papier problemen ople- \ert wordt u in de gelegenheid gesteld het papier in de week \an 2 tot en met 9 augustus lussen 09.00 en 20.00 uur aan Ie leveren bij de container op het schoolplein bij de gynr- zaal. Bedrijven err carrrpings zullen volgeiis de gangbare regeling behandeld worden. Verzoek is, zoveel als mogelijk, te zorgen dat varraf 08.00 uur geladen kan wolden. De opbrengsten over de maanden juni en juli waren bij het ter perse gaan van dit bericht nog niet bekend. Zoals bekend bestaat tegen woordig ook de mogelijkheid uw kunststof afval op school aan te leveren in de daartoe bestemde container. Het gaat hierbij om plastic, landboirw- foiie, verpakkirrgsmiddeleri van o.a. wasmiddelen (mits goed schoongespoeld), kunst stof tuinmeubelen e.d. PVC en ander afval zijn niet acceptabel, zo ook niet de zeer onlairgs aan geleverde achterbumper van een personenauto. Hieirnee krijgt de organisatie zodanige problemen dat het inzamelen \'an deze afvalsti-oom voor hetr in gevaar komt en daarmee ook een deel van de inkomsten waarrrree voor- de schoolkinde ren heel leuke dingen krrrrnen xvorden gedaan. De organisatie zal dus (indien nodig rra aan gifte bij de politie) orrclerzoeken waar materialen, die niet accep tabel zijn vandaan komen en MELISSANT - Hieronder volgt de eindstand van het sei zoen 2007-2008 van Damver- erriging E.N.E.O. te Melissant. B. "Visbeen is kampioen gewor den van Afdeling 1 en winiraar van de Bekerronde. T. Cioede- gebiuir wist irr Afdelirrg 2 het kampioerrschap op te eisen. Afdeling 1: 1. B. Visbeen 25 pnt.; 2. H. Visbeen 22 prrt; 3. W. Doorduin 21 pnt.; 4. J. Looij 20 pnt.; 5. A. het jonk 16 pnt.; 6. C. Visbeen 10 pnt.; 7. Visbeen 10 pnt.; 8. B. van der Spaan 7 pnt. Afdeling 2: 1. 'E Goedegebuur- 27 pnt.; 2. P Korr-r 25 pnt.; 3. B. Grootenboer 25 pnt.; 4. C. Mijnders 22 prrt.; 5. H. de Geus 10 pnt.; 6. T de Geus 5 pnt. Beker: 1. B. Visbeen 11 pnt; 2. J. Looij 10 pnt.; 3. C. Visbeen 9 pnt.; 4. W. Doorduin 9 prrt.; 5. T Goedegebuur 7 pnt.; 6. H. Visbeen 7 pnt.; 7. A. Visbeen 7 pnt.; 8. C. Mijnder-s 7 pnt.; 9. B. van der Spaan 7 pnt.; 10. het Jonk 7 pnt.; 11. P Kom fi pnt.; 12. H. de Geus 5 pnt.; 13. B. Grootenboer 5 pnt.; 14. T. de Geus I pnt. deze, als het om dirrr-rpen van afval lijkt te gaan, terugbezor gen bij de vervuiler-. De organi satie verzoekt dan ook de eige naar van de gedumpte bumper deze in de komende dagen op te halen. "Want wij achterhalen rndien nodig, waar deze bum per- \'andaan konrt en zullen hem niet gratis terirg bezorgen. We gaan er echter varr uit dat de leverancier onze kinderen niet te kort wil doen", aldus de organisatoren. BROUWERSHAVEN - Za-terdag 9 augustus 2008 geeft het Schouws Jeugd orkest o.l.v. Marien Stou ten een zomerconcert. Dit concert zal plaatsvinden in de historische Sint-Ni- colaaskerk te Brouwersha ven. Het is inmiddels een jaarlijkse traditie gewor den, dit jaar is het voor de 5' keer dat dit concert plaatsvindt. Er wordt een zeer divers repertoire uit gevoerd op viool, dwars fluit, trompet, trombone, vleugel en orgel. Zo wordt er een geestelijk en een (licht)klassiek repertoi re ten gehore gebracht. Tevens wordt deze avond de nieuwe CD Stouten Musiceert volume III gepresenteerd. Dit is een CD van de leden van het gezin Stouten, die alle maal in het orkest mee spelen. Op het progranuria staat wer ken als: 'Komt nu met zang', 'Great and Wondei-full', Adiós Nonino (bekend van de briri- loft van Prins Willem-Alexan- der en Maxiirra). Ook volks liedjes als 'In een blairw gerui te kiel' zullen niet ontbreken. Diverse orkestleden zullen hun instntmerrt ook solistisch laten horen. Jacqueline den Boer speelt de 'Serenade' van Widor op viool. Jolanda Braam en Aleida Stouteir spe len enkele delen uit de C;ar-- nren Suite van bizet op twee dwarslluiten. Ook Jacob-Jan Stomen, het jongste orkestlid, zal zijn trompel demonstreren in ',\ir-' van Bach. De begelei dingen zijn irr harrden van Christiaan Stouterr aan de pia no err Marien Stouten aan het Van Vulpen-orgel. Ook zullen de broers eerr solo spelen. Het Schoirws jeugdorkest is opgericht in december- 2002 door- nrevrouw Maliepaard uit Nienwerkerk. Het werd gestart als vrijwilligersorkesl voor een eenmalig concert in de Nieuwe Kerk te Zierikzee om hel kinderkoor- Jedaja' Ie begeleiden. Vanwege de posi tieve reacties en de enthou siaste mirzikanten werd het orkest voortgezet. Marierr Stoirten nam begin 2003 de leiding op zich. Met veel inzet en enthousiasme wordt er regelmatig gestudeerd in de rr-nrziekkamer varr de familie Stouten. Marien conrponeerl en bewerkt zelf de muziek voor het orkest. Het orkest heeft irr het verleden vei.schei- derre sftio- err koorbegelei- dingsconcerlen gegeven. Het Schouws Jeugdorkest heeft meegewerkt aan 2 cd's: Or^gel ()rkest (2003) en Stouten Musiceert \'olume 2 (2006). Het concert begint om 20.00 uur. In de pauze zijn er drankjes vet-krijgbaar-. De toegang bedraagt 3 euro, kinderen onder de 12 jaar- 1 euro. Voor meer informatie kijkt ti op www.marienstoulen.nl en www.schouwsjeirgdorkest.nl. 11)7 Een kakofonie van geluiden wordt door de echo van de stationsoverkap ping tot vreemde galmklanken ver vormd, maar dit alles gaat aan Fransje \<)()rbij. Even realiseert hij zich, dat dit de koekestad moet zijn, maar het doet hem niets. Dat komt niet omdat bij be\t-eesd is voor het onbekende dat hem te wachten staat. Misschien heeft de poeder van de dokter er iets mee te maken. In elk geval, alle gewaar wordingen en indrirkken schijnen als dot-rr een nevel tot hem té konten, net alsof er een gordijn tussen hem en de werkelijkheid hangt. Het ziekenhuis, dat het ,\lgemeen Burger Gasthuis genoemd wordt, is een groot, grijs gebouw \an enkele verdiepingen hoog. De hoofdin gang slaat open en het drietal gaat naar binnen. Fransje ruikt meteen de sterke chloioformlucht, die blijk baar door het hele gebouw hangt. Een vrouw, die wel een beetje op een Zeeuwse boei'in lijkt, glimlacht iien vriendelijk toe en vraagt of ze hen van dienst kan zijn. Vader zegt 'zuster' tegen haar, wat Fransje nogal bevteemdl. \'ader vertelt in enkele woorden de reden van hun komst. De non zegt: Kom maar mee. Ze gaat hen voin- en leidt hen in een soort wachtkamer-. Daar moet vader verschillende vragen beantwoorden, onder andere hoe hun zoontje heet, waar en wanneer hij geboren is, van welke godsdienst ze zijn, en of Frans je gedoopt is. Even later komt een arrdeie non Fransje halen. Ze heefteen vriendelijk gezicht, en hij protesteert niet eens als ze hem uit moeders armerr neemt. Ze zegt dat vader en moeder hem straks mogen komen bezoeken als hij in zijn bed ligt, en dat ze hier de hele middag blijven, en net zo lang bij hem mogen zitten als ze maar willen. Hij voelt zich veilig en op zijn gemak in haar armen en piaat vertrouwelijk tegen haar. Hij vraagt of zij thuis ook een klein jonksje heeft. Neen, zirsters hebben geen jonkskes, lacht ze, behal ve de jonkskes die hier in het zieken huis komen. Dus nou is Fraanske haar jonkske voor een pooske. Fransje houdt van de klank van haar stem en haar zangerig Brabants dialekt. Een poosje later heeft hij zoiets als een lange witte nachtpon aan, en ligl in een hoog bed. Ook hier harrgt cle lucht die hem bij het binnenkonren al dadelijk opviel. Er staat een scheini om zijn bed, zodat het net is of hij helemaal alleen op een klein kamertje ligt. Maar bij het binnentreden van de zaal heeft hij een heleboel meer bed den zien staan. Hij ligt in het hoekje hij de ingang. De zuster doet geruisloos haar werk. Zo nu en dan glimlacht ze naar Fians- je. Ze neemt het bijbelse geschiedenis boek uit de papieren zak, die hij niet aan moeder had willen afgeven, en legt het, zonder er in te kijken, op het witte kastje naast zijn bed. .Aan de mitur naast hem hangt een soort bankje waarop een beeldje staat \'an een irtan in een lang bruiir kleed dat tot op zijn blote voeten reikt. Hij houdt één arm uitgestrekt, waarop wel drie, vier kleine vogeltjes zijn komen zitten. Ook op zijn schouders zitten er een paar, en zelfs één op zijn kale hoofd. En boven de ingang hangt een groot kruisbeeld, dat hij net boven het scherm zien kan. Bin julder r'oms? vraagt hij met een duidelijke intonatie in zijn stem van teleurstelling en afkeuring. De non glimlacht weei', en knikt. Ge ièt jie? vraagt hij verder, om van onderwerp te veranderen. Maria, is het antvvoord. Zuster Maria. Oans aen ok 'n Meria, vertrouwt hij haar toe. Een man in een lange witte jas treedt zijn kamertje binnen. Hij heeft een papier in zijn hand, dat hij naarstig leest. Hij schijnt zomaar Fransjes naam te weten, want hij zegt: Fi-ans- je, laat me je buik eens voelen. Hij onderzoekt Fransje heel nauwkeurig en stelt hem enkele vragen. Ook hij drukt met zijn vlakke hand op Frans jes onderlijf, en dat doet zeer'. Maar hij belooft op luchthartige toon dat ze hem wel eens gauw van die nare pijn af zullerr helpen. Dan staan vader en moeder opeens bij zijn bed. De non brengt een twee de stoel aan en verdwijnt geririsloos. Moeder is aanmerkelijk opgelucht als ze hem hier zo rustig en blijkbaar kon tent in zijn schone bed ziet liggen. Hij is ook veel opgeruimder-. Hij vraagt of ze dat plaatje eens op wil zoeken van dat jongetje dat cioor de profeet weer levend gemaakt Ook dat vat ze op als een moedgevend teken. Ze moet hem de bijzorrderheden weer eens vertel len. Dan vraagt hij: Moeder, wil je an den lère vraegen of at 'N mien ok wee levend maekt a'k soms es sturve? Daar schrikt ze dan weer van, maar ze heeft geen tijd oirr er op in te gaan. Twee nonnen schuiven het scherm opzij en duwen een soort wagentje naast Fransjes bed. Zuster Maria is er ook bij. Op fluisterende toon zegt ze tegen vader en moeder dat hij over een half uur geopereerd zal worden. Dat zal wel een pooske duren, dus als ze, om de tijd te korten, misschien e\'en de stad in willen on-i een kopke koffie, dan kan dat gerust. Anders kunnen ze ook zolang in de grote wachtkanter blijven, als ze dat liever doen. Tegen Fr-ansje zegt ze op vr^olijke loon dat ze een eindje rrret hem gaan rij den. Kruip maar op het karreke. Vader- en moeder voelen de ernst van het ogenblik zwaar op hun har"- ten wegen. Het treft moeder opeens pijnlijk dat hij zich zo gewillig irr de handen van vreemden overgeeft en zelfs veel onbekommerder schijnt te zijn dan hij heel de dag nog geweest is. Of is dat misschien juist een gun stig teken? Toch vallen er twee tranen van haar wangen op zijn gezicht als ze hem ten afscheid kust. Vader kust hem ook, al weet hij dat Fransje daar- niet erg op gesteld is, maar hij heeft zich in elk geval nog geschoren voor ze naar de trein gingen. Hij noemt Fransje zijn grote knecht. Zü je voe me bidden? roept hij nog terwijl de nonnen hem wegrijden. Nadat de dokter hem een soort kapje op zijn ireus en mond gelegd en herrr gevraagd heeft heel diep adem te halen, schijnt het of al de ziekenhuis- lucht uit het hele gebouw op die ene ademtocht naar binnen vaart. (ivordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 5