Kindermiddag in De Kwade Hoek Zomerfair Atelier Duinkerke overtrof alle verwachtingen Gemeente Dirksland denkt na over de toekomst Vogels spotten op de fiets r\ifi ■V\ BDBiijameetemoH "We laten de bescheidenheid maar eens achter ons" 81e jaargang Nr. 7732 Vrijdag 1 augustus 2008 Prijs losse nummers 0,80 Christelijk streekhlad op gereformeerde grondslag rAlüni0IHlülSIPXIiff0]E)[S]Ti Knöpsfgwép} Ontdekking Spontaan Dromen over 2020 Voorgesorteerd GOEREE-OVERFLAKKEE - Torenvalk, lepelaar, zilvermeeuw, bruine kiekendief en bergeend zijn maar enkele soorten die men onderweg tegen kan komen in de polders en natuurgebieden van Goe- ree-Overflakkee. Om nader kennis te maken met de vogelrijkdom van deze streek is bij de WV kan toren in Ouddorp aan Zee en Middelharnis en via www.routebureauzeeIand.nl de vogelspotroute te koop. Sinds deze week kunt u ook een verrekijker op uw vogeltocht meekrijgen. Vogelspotroute GOEDEREEDE - Woensdagmiddag 13 augustus kunnen kinderen van 6 tot 12 jaar mee met een gids het spannende natuurgebied De Kwade Hoek in. Met hoog water loopt zout zeewater dit gebied in. Allerlei spullen worden door de zee meegebracht en spoelen hier aan. In de diepe geulen en poelen blijft zeewater staan en de kinderen gaan daarin op zoek naar allerlei soorten zeediertjes en schelpen. Met een schepnetje en loeppotje wordt er gekeken of de kinderen een garnaaltje of platvisje te pakken kunnen krijgen. Ook blijven er veel verschillende schelpen achter. Hoeveel verschillende soorten komt men tegen en welke kleuren en vormen heb ben de schelpen? We kijken niet alleen maar naar beneden... Ook bij de planten en vogels die wé tegen komen, vertelt de gids een mooi verhaal! Doe je goeie wandelschoenen of laarzen aan en kom mee! De excursie duurt van 13:00 uur tot 15:00 uur. Aanmelden Als je mee wiit met deze excursie op woensdag 13 augustus is aanmelden noodzakelijk. Dit kan via de website van Natuur monumenten, www.natuurmonumenten.nl, of bij VVV Oud- dorp aan Zee, 0187-683783. De excursie start om 13:00 uur op de parkeerplaats bij de ingang van De Kwade Hoek aan de Oostdijkseweg in Goedereede (meer informatie op de site van Natuurmonumenten bij vermelding van de excursie). De kosten van de excursie bedragen voor kinderen 2,00. Ouders mogen gratis mee, mits ze zich afzijdig houden. Meer activiteiten zijn te vinden op www.natuurmonumenten.nl 3ÓÖdealer-occaM iVlercedes-Benz S-klasse 350 Kleur: grijs met. Bouwjaar: 2006 Km.: 37,263 Prijs: 74.950,-(1124,-p.mnd.) www.traastairtos.nl Tel. (0181) 31 23 66 t*MniM l»ht*4,wmlwU,H M lal. |*1*n Mlltt r*i> («1«*) f Gebruikt was nog nooit zo nieuw. Ontdfrt't bijiiwGv-dfOiftof kijkoivostonKiviv.opE'nlfiiw^.nl Knöpi BV Longewg 113 - iUi KG - fommelsdijk -0187 476767 Ailitfdow BV - KloOï^l^™^e - 43)7 AL - Noordgouwc öll) 401M7 Kwjhtettfi Service b^e&tflebfuiliWouto Mevr.Jüïi.s x>a)i Dam- Hi'fi.-^didj) pl/nil iiwt haar kleinzoon Pieter een fraaie roos, ter opening van de Zotncrjai): Fotn: Hans lerhage OUDDORP - De zomer fair in het doodlopende gedeelte van de Duin kerkerweg in Ouddorp, op zaterdag 26 juli voor de tweede keer georga niseerd, is ook dit jaar een buitengewoon succes geweest. Of het nu aan de bijzondere locatie of aan het mooie weer op die dag te danken was, in elk geval hebben naar schat ting enkele duizenden bezoekers de fair met een bezoek vereerd. Vooraf was door de organi satoren Hannie Grinwis van bezoektuin 'De moerbei', Pau Heerschap en buurvrouw Coby Nolet al heel wat werk verzet, maar tegen tienen was ieder een er die morgen klaar voor. De eeiste bezoekers \ertoon- den zich en de mensen bleven komen, de hele dag door, een onophoudelijke stroom. Om tien uin- was de officiële openingshandeling door de bijna tachtigjarige oudste zus van de trotse bezitter van de grote natuurtuin. Nee, nu geen aardappels rooien, winterwor- tels uitdoen, bonen plukken of 'kraauwe' in de sjalotten. zoals ze dat in haar jeugd zo vaak heeft moeten doen in het hof bij het ouderlijk huis. Geassisteerd door haar jongste kleinzoon Pieter Tanis plantte Jans van Dam- Heerschap een ouderwets geurende fraaie gele roos in het formele gedeelte van het hof Voor veel mensen was de loca tie een ontdekking: zo'n mooi plekje vlak bij de dorpskern, maar nog nooit gezien, ook door de Ouddorpers niet. Want wat moei je V.oeken in zo'n stuk doodlopende weg? Voor anderen werd het een soort reünie; mensen ontmoe ten die je lang niet gezien hebt. Zo anders dan op een gebrui kelijke braderie of markt, waar je van kraam tot kraam sjokt. Hier was het: kijken, even zit ten, genieten en wat kletsen. Dan op je gemak weer verder en soms e\en terug, om het van een andere kant nog eens te bekijken. .Nee, op deze dag geen easy-listening sounds uit luidsprekers, maar een gezellig geroezemoes van stemmen. Tweemaal hield Pau Heerschap voordrachten in Ouddorps dialect in de formele tuin, omsloten door hoge hagen, de paden vol publiek. En dan waren er de oude spul len, oude en nieuwe boeken, schilderijen, koekjes, gebak ken vis, zelfgemaakte kaarten, producten van het Ouddorpse land, vaste planten, vogel- huisjes, de bloemstukjes in de promotiekraam van 'Groei en bloei', de.... Genieten op 'het terras' bij de overburen van een kop kof fie met zelfgebakken appel taart. De verloting \'an twee begerenswaardige prachtige quilts. Zo was ieder op eigen manier bezig voor een goed doel. Alleen de actie voor Uni cef al bracht het mooie bedrag van 650 euro op. Na vieren ook genieten van de band van eigen bodem 'Met beide voe ten' met o. a. zanger buurman Edy Tanis. Ontspannen luiste ren, wat napraten Een zomerfair die zowaar leek op een echte Engelse fair Maar dan wel op een mooi typisch stukje Ouddorp tussen de 'haogten': ongedwongen, spontaan, gezellig, saamho rig, maar vooral gewoon leuk. Zeker voor herhaling vatbaar in "t liej'ie (de laan) van de Bokkies'. Er zijn al deelnemers die hun plekje gereserveerd hebben voor volgend jaar... DIRKSLAND - Hoe ziet de gemeente Dirksland er uit in het jaar 2020.' Er zijn allerlei beleidsstuk ken, plannen en visies - bijvoorbeeld over de woningbouwlocaties en, regionaal, over de ruimte lijke structuur en de eco nomie - maar een totaal visie is er niet. Omdat een nietje slaan door al die deelplannen niet volstaat, werkt Dirksland nu aan een integrale toekomstvi- Door: Kees van Rixoort "De gemeente Dirksland is op dit terrein altijd beschei den geweest", zegt burge meester Servaas Stoop. "We hebben ons denken over de gemeente op de langere ter mijn nooit opgeschreven. Het zit allemaal wel in ons hoofd, maar we hebben het niet in de computer of op een USB-stick Bovendien kwamen we tot de ontdek king dat de andere gemeen ten op het eiland ook bezig zijn integrale toekomstvisies te ontwilckelen. Er zijn op het eiland allerlei discussies gaande, ook over de bestuur lijke toekomst, en dan heb je documenten nodig. Het IS natuurlijk raar als er drie toekomstvisies liggen (van de gemeenten Oostflakkee, Mid- delharnis en Goedereede, KvR) en de gemeente Dirks land niets heeft." De gemeente heeft de onder steuning ingeroepen van een adviesbureau, Rothuizen van Doorn 't Hooft, om de toe komstvisie vorm te geven. Dat gebeurt, zegt Stoop, "in een breed gedragen traject", waarin niet alleen de gemeen teraad inbreng heeft, maar ook belanghebbenden als inwoners en ondernemers. De gemeenteraad mocht, na het verzamelen van nuttige documenten, het spits afbij ten tijdens een werkconferen tie op 20 juni. De raadsleden gingen die dag dromen over 2020. Wat zie je dan als sterke punten, wat is de identiteit van de gemeente, wat springt Burgemeester Servaas Stoop (links) en gemeentesecretaris Krijn Kastelein van de gemeente Dirksland. eruit? Krijn Kasteleiin, gemeentesecretaris van Dirks land: "De raadsleden kregen twee opdrachten. De eerste luidde wat je in de gemeente laat zien als je een buitenlands gezelschap mag rondleiden. De tweecie opdracht was om dat nog een keer te doen, maar dan vijftien jaar later Dat bleek lastiger, want dan moetje gaan inbeelden wat er in de tussentijd allemaal ver anderd is." Uiteraard is alles vastgelegd wat de raadsleden naar voren brachten. Na deze aftrap van de gemeenteraad volgden vier groepsdiscussies: voor de drie Kernen - Dirksland, Melis sant en Herkingen - en het buitengebied. Daarbij was er ook inbreng van bijvoorbeeld Zorgsaam, Sjaloom, Woning bouwvereniging Dirksland, de Rabobank en LTO. Per bijeenkomst maximaal twaalf mensen. "Goede gespreks partners", zegt de burgemees ter, "naast burgers ook een aantal stichtingen, instellin gen en bedrijven. De input was goed. Ook dat staat op papier Wat nu ^'olgt is het maken van een eerste concept toekomstvisie. Die spiegelen we bij de gemeenteraad: is dit iets wat we kunnen gebrui ken? Daarna houden we een bewonersavond, waarvoor we iedereen uitnodigen en waar prikkelende stellingen aan de orde zullen komen. Ik ben benieuwd wat het oplevert. Daarna, in het najaar wordt de definitieve visie gemaakt. Die zal aan de gemeenteraad worden aangeboden om vast te stellen. Dan hebben we een toekomstvisie, die we concreet gaan vertalen in beleid." Krijn Kasteleijn: "Onze toe komstvisie geldt ook als input voor de eilandelijke ruimte lijke structuurvisie en voor het nieuwe streekplan van de provincie." Servaas Stoop: "Met onze toekomstvisie zijn we zo goed mogelijk voorge sorteerd." Hoe is deze vorming van een l-'i)to: Pi'islan'o l-'lakkep gemeentelijke toekomstvisie nu te rijmen met de onaf wendbaar geachte gemeen telijk herindeling? De bur gemeester: "Er is onderzoek naar de vorming van één ambtelijke organisatie op het eiland en de bestuurlijke aansturing daarvan. Omdat daarbij ook inhoudelijk wordt gekeken, is het hanciig als je vier toekomstvisies hebt. Dan kun je zien waar de grootste gemene deler te vinden is en waar de tegenstrijdigheden zitten. Het is goed om daar bij de eigen positie, kracht en inbreng van de gemeen te Dirksland te markeren. We laten de bescheidenheid maar eens achter ons." Door de verschillende soor ten landschap; duinen, strand, polders, kreken en bosjes zijn er ook heel veel verschillende soorten vogels op Goeree- Overflakkee te zien. Om de vogels nog beter te kunnen bekijken, heeft de Vereniging Natuurmonumenten, afde ling Deltakust zes verrekijkers beschikbaar gesteld. Zowel VVV Ouddorp als VVV Mid delharnis hebben ieder drie kijkers beschikbaar "Het is een mooie aanvulling op deze route"; zegt Jurgen Klapwijk, directeur van VVV Ouddorp aan Zee terwijl hij de eerste verrekijker van boswach ter Jan de Roon in ontvangst neemt. Natuurmonumenten stelt de verrekijkers beschik baar voor mensen die de route willen fietsen, maar zelf geen kijker bij zich hebben. "We heb ben toentertijd meegeholpen met de samenstelling van de route en in onze gebieden lig gen ook een paar mooie loca ties waar het goed vogelspot- ten is". "Met een verrekijker kan je de vogels nu eenmaal beter bekijken, al moetje soms wel een beetje geluk hebben"; aldus de boswachter In de folder worden drie ver schillende routes beschreven van respectievelijk 33, 44 en 60 kilometer De routes zijn op basis van het fietsroutenetwerk Goe- ree-Overflakkee samengesteld en kunnen desgewenst worden verlengd of ingekort. De beste locaties om vogels te spotten zijn op de kaart aangegeven. Vogel- kijkhut Westplaatbuitengron- den bij Dirksland, Koudenhoek, Paardengat bij Herkingen, Vogelkijkhut 't Kiekgat en Kwa de Hoek en de Hellegatsplaten om maar een paar mooie plek ken te noemen. Bij aankoop van de Vogelspo troute bij een van de VVV- kantoren op Goeree-Over- ilakkee, kunt u dus een ver rekijker meekrijgen. Hiervoor moet 50,- aan borg worden betaald. Daarnaast worden er wat gegevens genoteerd en een kopie van een geldig legi timatiebewijs gemaakt. Als na de fietstocht de kijker netjes is teruggebracht, krijgt u de borg weer terug. "Klinkt wat zwaar", zegt Jan de Roon, "maar het zijn kwalitatief goede kijkers en we willen natuurlijk dat zo veel mogelijk mensen er gebruik van kunnen maken". Voor de jonge vogelspotters onder ons, heeft IVN-Goeree- Overllakkee een werkblad samengesteld. Hiermee leer je van alles over de vogels die je onderweg tegenkomt. Bij de VVV-kantoren in Ouddorp aan Zee en Middelharnis zijn nog negen andere themafiets routes te koop. Jan de Roon, boswachter Vereniging Natuwmonumenten overhandigt de eerste verrekijker aan Jurgen Klapwijk, directeur VW Ouddorp aan Zee.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 1