Sponsorloop brengt nieuw bedje op voor ziekenhuis in Dirksland Waterrecreant is tevreden K N R M over de voorzieningen in de haven van Middelharnis Vervolg verhaal Kerkgebouw Dirksland te bezichtigen Concours Sasruiters verzet Uitslag palingwedstrij d Schriktraining voor ruiters en menners Fietstocht Adullam Fietstocht Hervormde Kerk Ouddorp Orgelconcerten Everhard Zwart _g»^HDEii>rtiEiJws Acties Drinken Verbeterpunten DIRKSLAND - Ook deze zomer zal het kerkgebouw van de Hervormde gemeente in Dirksland weer te bezichtigen zijn. In de zomerperiode t/m 6 sep tember zal iedere zater dag van 10.00 tot 14.00 het kerkgebouw open zijn, en zijn belangstel lenden welkom in het mooie kerkgebouw. Tij dens deze uren zullen er vrijwilligers in de kerk aanwezig zijn die u het nodige kunnen ver tellen over de historie en het interieur van de kerk. PAGINA 6 DINSDAG 29 JULI 2008 De cheque van 3000 euro goed voor een kinderbedje in het ziekenhuis. OUDDORP - De sponsor loop Kids voor Kids heeft 3000 euro opgebracht. Ruim 35 kinderen lie pen op het grote grasveld tegenover Recreatiepark De Klepperstee hun rond jes van elk 500 meter. Zij konden zich laten sponso ren en daarmee bijdrage leveren aan de actie voor de 'Stichting Vrienden van ziekenhuis Dirksland'. Deze stichting heeft als doel om extra financiële voorzieningen op te bou wen voor de aanschaf van materialen die niet via het reguliere budget worden gefinancierd. Daarnaast waren er ook financiële bijdrages van de Oud- dorpse Menvereniging Vier in Een' en Recreatie park De Klepperstee. De warming-up werd gehou den door Coby van den Berg, adjunct-directeur van De Klep perstee. Zij zorgde dat de spie ren via allerlei oefeningen wer den opgewarmd. Met muziek van Happy-Music deden de kinderen en hun ouders fana tiek mee. Als vertegenwoordi gers van de Stichting Vrienden van het Ziekenhuis in Dirks land waren de heer Helmsing en mevrouw Buijs aanwezig. De heer Helmsing gaf voor afgaand aan de sponsorloop nog uitleg over het goede doel. 'Wij hebben in het ziekenhuis in Dirksland kinderbedjes die stammen van net na de Waters noodramp. Die zijn na 55 jaar dringend aan vervanging toe. Het is absoluut niet van de ze tijd. Dus wij zijn heel blij dat deze acties worden georgani seerd om ons te ondersteunen', legde de voorzitter uit. De vrienden Denzel, Ruben, Mitchell en Loyd kwamen op de fiets naar het veld toe om te kijken wat er gebeurde. 'We ■zoeken nog een sponsor. Wilt u ons niet sponsoren vroe gen zij aan een toeschouwer toen zij de het doel van de actie zagen. Toen die zijn portemon nee had getrokken konden ook zij inschrijven. Mevrouw Buijs loste het startschot. Jong en oud namen deel aan deze loop. Maar de meeste aandacht ging toch uit naar de jongere deel nemers. Een pracht gezicht was het hoe de allerjongsten Sietse en Marijn van start gingen. Sietse kwam na 1 ronde over de finish en zag een tweede ronde niet zitten. Marijn daar entegen liep, getooid met een cap, ronde na ronde ondertus sen aangemoedigd door het publiek en bleef tot de laatste ronde op de baan. Amber Houten nam tijdens de loop regelmatig even de moei te om wat te drinken en was verbaasd dat zij uiteindelijk werd afgevlagd. 'Het ging erg makkelijk hoor', vertelde ze naar afloop. Dat gold ook voor Jemaine Poels die ronde na ronde lachend de start finish passeerde en er duidelijke veel plezier in had. Ook Rachel Houten maakte samen met haar moeder de rondjes vol. Noah en Timo Noordzee liepen samen met hun vader. Althans de vader moest er flink de pas in zetten om zijn zoontjes bij te houden. Na een uur finishten de laatste deelnemers. Denzel en Loyd hadden er zoveel ple zier in dat ze eigenlijk verder wilde dan de 8 rondjes die ze inmiddels hadden volbracht. Coby van den Berg kon gna afloop aan mevrouw Buijs en de heer Helmsing een cheque overhandigen van 3000 euro. 'We zijn er heel erg blij mee en willen iedereen die hieraan een bijdrage heeft geleverd hartelijk bedanken', zo sprak de heer Helmsing namens de Stichting Vrienden van Zieken huis Dirksland. Na het nemen van de groepsfoto kregen alle deelnemers als beloning nog een oorkonde en een ijsje. (Tekst: Fred Götzenberger) i SOMMELSDIJ K - Vanwege het slechte weer kon het jaarlijkse concours van LR en PC de Sas ruiters op zaterdag 12 juli bij de familie Jongeneel aan de Oud Kraaijerdijk 5 in Sommelsdijk niet doorgaan. Het evene ment is verplaatst naar zater dag 6 september 2008. Het programma blijft grotendeels gelijk, maar er kunnen nog wel een aantal deelnemers bij. Rubrieken: Dressuur KNHS (B t/m Z2), dressuur onderling (B en L), mennen onderling dressuur en vaardigheid en uiteraard weer een shedand- keuring. Er worden ook nog vrijwilligers gezicht die deze dag willen helpen. Na afloop is er een barbecue voor alle vrijwilligers. De inschrijving is weer geopend tot 25 augustus. Opgeven bij Erna van der Valk via 0187-689931 ofsasruitersCB flakkee.net DIRKSLAND - De derde palingwedstrijd van Sportvisse- rij Goeree Overflakkee is vrijdag gehouden in het Haringvliet op het gors van fam. De Leeuw. Er waren deze avond 18 deelnemers waarvan er 16 paling hebben gevangen. De weersomstandig heden waren prima en de vangst viel ook niet tegen. In totaal zijn er 45 palingen gevangen met een totale lengte van 12,62 meter, ledere deelnemer heeft een leu ke presentie ontvangen wat zeer gewaardeerd werd. De volgende paling wedstrijd is op 1 augustus. Dezelfde tijd en locatie. Zie voor meer infor matie www.sportvisserijgo.nl. De uitslagen van de eerste 10: 1. Arco Schaaf 259 cm; 2. Ben Jordaan 156 cm; 3. Leon Struik 125 cm; 4. Bazen 123 cm; 5. K. Vreeswijk 112 cm; 6. Andre v Heukelen 111 cm; 7. Walley 110 cm; 8. G. van Zielst 103 cm; 9. J.K. Venneman 93 cm; 10. Hans Wolfert 70 cm. Op zaterdag 30 augustus 2008 organiseert LR en PC De Sas ruiters in samenwerking met Stichting Het Paniekvrije Paard en Hippisch Centrum Ouddorp een schriktraining voor ruiters en menners. Voor ruiters zijn er nog enkele plekjes vrij. Kosten: 32,50 per combinatie (8 combina ties per groep). Voor men ners is er alleen nog plaats op de reservelijst. Kosten: 42,50 per combinatie (4 com binaties per groep). Locatie; Hippisch Centrum Ouddorp (www.knapepaard.nl). Kijk voor meer informatie op de website van de Sasruiters: www.sasruiters.nl of op de website van de Stichting: www.schriktraining.nl Opge ven kan bij Erna van der valk via telefoonnummer: 0187- 689931 of e-mail: sasruiters® flakkee.net OUDDORP - Dinsdag 7 augustus hoopt het comi té Adullam Ouddorp een fietstocht te organiseren in Ouddorp en omgeving. U kunt kiezen uit twee: routes één van 30 en één van 50 km. Inschrijven in Eben Haézer, PreekhillaanS tussen 10.00 en 12.00 uur. De Kosten zijn: Vol wassenen; 3,50; Kinderen 2,-; Gezinskaart€ 13,50. In Eben Haëzer is er een klei ne verkoping en kunt u koffie of thee e.d. kopen. Onderweg is er ook eten en drinken te koop o.a. patat enz. Er kan ook een fiets gehuurd worden. Daar kunt u Hester Grinwis voor bellen op 0187-683244 of mobiel 06-22648607 tot 4 augustus. De opbrengst van deze fietstocht is bestemd voor de elektrische rolstoel- fiets voor Logeerhuis De Mantelienge. Drukke vrijdag voor de Griend OUDDORP - Vrijdag om 12.40 uur werd de bemanning de Griend van KNRM station Oud dorp binnen door het Kustwacht Centrum gealarmeerd voor een melding, onwel persoon op de Grevelingen. Na informatie te hebben ingewonnen bij de Kustwachtpost Ouddorp, bleek het te gaan om een persoon met een ernstig astmaprobleem, in de omgeving van de Stampers plaat. Voor deze melding was ook de PI79 van de KLPD opge roepen. Deze was eefder ter plaatse dan de Griend. De PI79 heeft het slachtoffer in Brou wershaven aan wal gebracht, waar een reeds gewaarschuwde ambulance gereed stond. Deze \ervoerde het slachtoffer naar het ziekenhuis. Snijwonden Vrijdag, om 13.35 uur, tijdens de vorige actie, werd de beman ning van de Griend door de Kustwachtpost Ouddorp opge roepen voor een gewonde jon gen aan boord van de Orca. Deze lag in de omgeving van de Mosselbank in de Grevelingen. Aan boord was een 7-jarige jon gen tussen de wal en het schip beland. Hierbij had hij schaaf- en snijwonden opgelopen. Het slachtoffer werd eerste hulp verleend en gerustgesteld. Neeltje Struijs vaart tweemaal STELLENDAM - Zaterdag om 15.30 uur was de bemanning van de reddingboot Neeltje Struijs van KNRM station Stel- lendam bezig met een oefen- ronde op het Haringvliet, toen zij een jacht op een zandplaat bij de VG6 zagen varen. Het jacht, Ma Rina van 10 meter lengte en met 6 personen aan boord, werd via een sleepverbinding vlot getrokken, waarna het op eigen kracht haar weg kon ver volgen. Zondag om 17.33 uur was er alarm voor de Neeltje Struijs voor een vastgelopen jacht bij de A5 op het Haring vliet. Er werd uitgevaren, en na ongeveer 10 minuten was men ter plaatse bij het kajuitjacht Trevi van 10 meter lengte en met 4 personen aan boorH. Er werd een sleepverbinding gemaakt, maar het jacht kwam niet los. De Torbay van de Hel- levoetse Reddingsbrigade heeft toen vastgemaakt aan de mast zodat het jacht schuin kwam te liggen. Toen kwam het wel vlot. Het werd naar dieper water gesleept, waarna het zijn weg op eigen kracht kon vervolgen. OUDDORP - Dinsdag 5 augus tus wordt er weer een fietstocht georganiseerd door de gemeen te Goedereede. Onderweg kunt u drinken met wat lekkers er bij kopen. Verder kunt u en kunt u ook weer het bekende 'mars- jes slaan' uitproberen, de start is tussen 19.00 uur en 19.30 uur bij het MFG Dorstienden. Het adres is Dorpstienden 4. De kosten zijn 2,50 p.p., kinde ren 6-12 jaar 2,00 De organi satie is in handen van de Her vormde Kerk Ouddorp en de organisatie hoopt dat weer veel mensen zullen meefietsen. De waterrecreanten die MiMelhamis aandoen zijn over het algemeen tevreden. MIDDELHARNIS - Vorig jaar is door de gemeente Middelharnis een kort onderzoek uitgevoerd naar de beleving van de gebrui ker (waterrecreanten) van de haven van Middelhar nis. De gemeente wilde graag meer inzicht krijgen in de bezoeker, de waarde ring van de bezoeker voor de voorzieningen en de beleving van de haven en de omgeving, om zo het toekomstige beleid op de recreant af te stemmen. In de haven van Middelhar nis meren jaarlijks tussen de 6.000 en 7.000 boten af, dit komt neer op circa 17.000 bezoekers. Om te achterha len wat die bezoekers van de haven en de voorzieningen vinden, is een schriftelijke enquête opgesteld en ver spreid. In net onderzoek zijn zowel de vaste ligplaatshou ders als de passanten betrok ken. Van de 450 enquêtes die onder passanten zijn ver spreid zijn er 202 ingevuld en geretourneerd. Van de 220 vaste ligplaatshouders rea geerden er 72. In het onderzoek konden de respondenten hun mening geven over het winkelcen trum van Middelharnis, het voorzieningenniveau in de haven, de informatiekanalen, de veiligheid en de toekomst van de haven. Daarnaast is met de enquête achterhaald wie de gebruiker is van de haven, waarom men voor de haven van Middelharnis kiest, en welke activiteiten men tij dens het bezoek ontplooit. Naast het feit dat de water recreant heeft aangegeven in het algemeen tevreden te zijn over de voorzienin gen in de haven, zijn er ook verbeterpunten aangege- Anhieffolo ven. Enkele zaken die zijn genoemd door de respon denten zijn: meer ligplaat sen, betere steigers met een trap naar de kade, geen toe ristenbelasting heffen en het uitdiepen van de haven. Tot slot zijn als duidelijke plus punten naar voren geko men: de grote tevredenheid over de havenmeesters, de openingstijden van de haven en de informatie over de beschikbaarheid en afme tingen van ligplaatsen. De resultaten van de enquête zijn in een rapportage cijfer matig uiteengezet. Het totale onderzoeksrapport staat op www.middelharnis.nl. Op basis van de uitkomsten van het onderzoek is de gemeen te reeds begonnen met diver se onderhoudswerkzaamhe den. De resultaten van het onderzoek worden daarnaast gebruikt voor de actualisatie van de havennota. Deze nota is naar verwachting in 2009 gereed. CAPELLE AAN DEN IJS- SEL - Op de maandagen in de maand augustus 4, 11, 18 en 25 augustus, hoopt organist Everhard Zwart weer een serie orgelbespelingen te verzor gen op het orgel van de Ned. Herv. Nieuwe Westerkerk aan het Valeriusrondeel in Capelle aan den IJssel, Deze serie con certen mag al wel een traditie genoemd worden, al vele jaren immers worden deze concerten gegeven. Bijzonder is ook dat de verrichtingen van de orga nist achter de speeltafel van het orgel op een beeldscherm voor het publiek te zien zijn, wat dit concert een extra dimen sie geeft. Elke week ook weer een ander programma, maar steeds weer vol afwisseling en variatie. Ook is er elke avond weer gelegenheid voor samen zang. De aanvang van deze concerten is 20.00 uur De kerk is gelegen aan het Valeriusron deel en ook voor rolstoelen goed toegankelijk. De toegang bedraagt slechts 4,50 terwijl kinderen korting krijgen. -m fjC^JiAlaM i-Sf-i -j5:»-|Sïn/:-,'.si'. Het kerkgebouw hoort bij de oudste kerkgebouwen op het eiland, en wordt door velen ook tot een van de fraaiste gerekend. Tot de bijzonderhe den in het interieur behoort onder andere de fresco van de heilige Christoforus (welke bij de restauratie in 1970 werd ontdekt), welke waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan de bekende Utrechtse schilder Jan van Scorel (1495- 1562). Tijdens deze zaterdagen zal ook het mooie Künckel-orgel worden bespeeld door wisse lende organisten uit de regio. Het orgel werd bijna 200 jaar geleden gebouwd, en heeft recent een uitgebreide restau ratie ondergaan. Voor meer informatie over de kerk, de historie van het kerk gebouw, en het historische Künckel-orgel, verwijzen we u ook naar de website van de hervormde gemeernte Dirks land. http./Zwww.hervormd- dirksland.nl/ -106- En Ganzen lieven lèrtje za je wè gauw beter maeken... Fransje geeft geen antwoord, daar hij eenvoudig niet weet wat te zeg gen. Trouwens, daar komt de trein. Onder luid wielengeknars en gepiep komt deze sissend en stomend tot stil stand. Portieren gaan open en enkele reizigers en de kondukteur stappen op hun gemak uit. Wenkend met zijn hoofd wijst vader naar een der open staande deuren. Moeder stapt in en neemt plaats in de lege coupé, op de voet gevolgd door vader met Fransje op zijn arm. Vader zet hem voorzich tig in het hoekje bij het raam, terwijl noeder bezorgd vraagt of hij geen pijn heeft. De kondukteur smakt het portier dicht en roept iets onverstaanbaars, Een schel fluitsignaal weerklinkt en de trein zet zich langzaam in beweging. Dit is nu het ogenblik waar Fransje zo vaak naar verlangd heeft en dat hem zo begerenswaard en opwindend toe scheen. Maar de omstandigheden zijn allemaal zo anders dan hij zich die altijd had voorgesteld. Hij heeft het ontnuchterende gevoel dat hem het initiatief uit handen genomen is en dat hij, hoewel zelf het middelpunt en de eigenlijke oorzaak van dit vreemde gebeuren, niettemin een passieve toe schouwer is die willoos volgen moet waar de omstandigheden hem heen voeren. Vader zit eveneens te bedenken dat een mens niet lééft, maar geleefd wordt. Er ligt een zwaarte op zijn hart die hij geen naam kan geven, en die zo geheel in strijd is met de zoete vertroosting die hij vanmiddag heeft ervaren onder het lezen van Jesaja 40. God geeft hem geen licht ten aanzien van deze zaak. Ze zullen alleen maar gehoorzaam en gelovig de weg moe ten bewandelen die God hun voor schrijft. De Heere is niet verplicht hem van te voren mee te delen wat Hij met hen en hun kind voorheeft. Het hele leven is één wandelen in blind - en vaak wankelmoedig - ver trouwen, dat wat God doet, altijd wel gedaan is. Moeder zit naast Fransje, tegenover vader,, die dus achteruit rijdt. Ze tracht Fransje op te monteren door zijn aandacht op de buitenwereld te vestigen. Ze wijst hem op hun huis, een klein deeltje van een belachelijk klein streepje rode dakpannen, dat gedeeltelijk schuilgaat achter de tak ken en 't dunne gebladerte van de boomgaard. Daarna wijst ze 't huis van Kees de Visser aan, eveneens half verborgen achter een boomgaard. De naam De Visser roept opeens Leen- tje voor zijn geest. Schijnbaar zonder enige overgang vraagt hij: Moeder, ei jie wè es van kleine jonksjes ehoaren die an esturven bin toen as ze nog kleine waeren? Die vraag, die voor moeder geen ver band houdt met het huis van De Vis ser, gaat als een dolksteek door haar hart. Ontsteld ziet ze hem aan. Dan zegt ze ontwijkend: ja, dat is wè es gebeurd. Mae nie dikkels, voegt ze er meteen aan toe, meer om zichzelf dan hem moed in te spreken. Gaen ale kleine guust nae den emel as ze sturven? As ze vee van den lère ieuwen, dan wè. Dan kijkt ze hem doordringend aan. De uitwerking van die dolksteek trilt nog na in haar hart en voordat ze zich kan bedenken vraagt ze op een toon die bijna scherp kUnkt: Ouw jie vee van den lère? Haar donkere ogen boren tot diep in zijn ziel. Fransje kijkt bevreemd naar moeders doordringende ogen. Dan zegt hij eenvoudig: Ja, ik ouwe vee, vee van den lère. En ik zou ok wè es graag op den lère Jezus Z'n schoat willen zit ten, net as die guust uut 'n biebel. De tranen springen moeder in de ogen. Onwillekeurig kijkt ze van Fransje naar vader. Deze fronst zijn wenkbrauwen, slikt enkele malen, en wendt zijn ogen, die zich eveneens met tranen vullen, naar buiten. In de verte ligt hun dorp. De hoge oude toren houdt er de wacht over als een herder over de kudde aan zijn voeten. Ditmaal is het Fransje die daar een opmerking over maakt. Zelfs het hoge dak van de kerk is duidelijk te zien. Maar dat is niet de kerk waar zij naar toe gaan. Hij vraagt of ze hun kerk ook van hier kunnen zien. Ja, als je goed kijkt, antwoordt moeder. Ziet hij die rijen bomen wel aan deze kant van 't dorp? Dat is het kerkhof. En net naast de laatste boom aan die kant kun je het veel lagere dak van hun kerk zien. Nauwelijks heeft ze die paar laatste zinnen gezegd, of ze heeft er al spijt van. Maar het is te laat. Hij vraagt: Liggen dae ok kleine jonksjes in de kerkepitjes op dat kerkof? Tegen wil en dank moet ze daar op antwoorden. Daarom zegt ze onbe holpen: ja, dat dienke'k wè. Mac dae zumme noe mae nie over praten, ee? Vin je 't nie fijn da je noe zömae in 'n trein zit? Maar Fransje wil er wèl over praten, ofschoon hij er maar enkele zinnen voor nodig heeft. Hij zegt: A ik er soms begraeven mö worren, dan bluuf ik er toch nie aaltied Ug- gen. Want op 'n lessen dag geeft 'n lère cans een nieuw lief, ee moeder? En dan za'k noait gin piene in m'ii buuk mi aen. En dat Fransje op 't ver- droenken land ei a vee laanger mot ten wachen as ik. Met een ruk keert moeder zich naar hem toe. Weliswaar weet ze niet waar hij het in die laatste zin over had, maar de eerste zin is duidelijk genoeg. Voor de tweede maal is het of een dolk haar treft, vlak naast de eerste. Zonder om uitleg van dat laat ste gezegde te vragen zit ze stil ach ter haar zakdoek te schreien. Maar ditmaal is het geen grijze neusdoek, maar een witte met een rand van zwarte druppels. En vaders last wordt al maar zwaarder. Fransje vraagt zich af wat hij met die woorden miszegd heeft, en legt troostend zijn hoofd tegen haar arm. Hij geeuwt en voelt zich slaperig. Verder wordt er weinig gesproken. Weldra ligt hun eiland achter hen en rijdt de trein over de spoordam Bra bant binnen. Hij stopt enkele keren bij een klein stationnetje, en bereikt tenslotte het veel grotere station van Bergendaal, waar ze uit moeten stap pen. Vader neemt Fransje weer in zijn sterke armen en weldra is het drietal opgenomen in de mensenstroom, die zich naar de uitgang beweegt. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 2008 | | pagina 6